PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκάπι που χάνωνται.......


stel
16-06-05, 23:06
Καλησπερα παίδια λίγη βοηθεια θελω ..........
Το ενυδρειο μου ειναι 40*80*50 με 120λ περιπου νερο κη 9,5 ρη περιπου 7,5....με βαση τα τεστ της sera...το ενυδρειο ειναι 1 χρονου
εχω 2 κλοουν ενα αλπινο πελκο 2tera color f και 2male 5 γαριδες 6γκαπυ θυλικα και 2 αρσενικα την Δ ευτερα ειχα 8 θυλικα 3 αρσενικα .......
Αυτο που δ μπορω να καταλαβω ειναι το εξης τα γκαπυ παιθενουν συνεχεια δεν μπορω να στεριωσω γκαπι ενω τρωνε κανονικα και συμαδια απο ασθενια δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ τα αλα ψαρια πανε πολυ καλα .....το ενυδρειιο ειναι φυτεμενο αρκετα anubias .hydrocotyle leycocephala,eliharis acicularus,engeria densa,cabomba caroliana και2-3 αλλα φυτα φιλτρο eheim 2211 και αλο ενα εσωτερικο shark με μπλε σφουγκαρι....
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη .............
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

halvas69
17-06-05, 00:37
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα μυνήματα σε σε αυτό το post.
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=5351

Pritanis
17-06-05, 10:41
Παρατηρησες αν τα πτερυγια απο τα νεκρα γκαπι ειναι φαγωμενα;;;; Οι γαριδουλες γουσταρουν πολυ ουριτσες και πτερυγιακια απο γκαπι..... Γενικα οσο ειχα μια γκοστ γαριδα στο ενυδρειο εβρισκα καθε μερα και ενα νεκρο γκαπι.... Καλο ειναι να το προσεξεις....

torm
17-06-05, 13:22
Όχι όλες οι γαρίδες. Oi fan shrimps φιλτράρουν το νερό και τρώνε απο εκεί

stel
17-06-05, 22:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .
μολισ πριν λιγο γεννησε μια αλλα μονο 5 μικρα...καλα ειναι παντως και αλη μια βρηκα ψοφια με τσιμπημενα πολυ τα πτεριγια της .
Οταν μεγαλωσουν τα μικρα θα βαλω τα γκαπυ στο 15αλιτρο μπασ και βγαλω ακρη... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ