PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι καλά ;


alex3000
28-10-14, 16:41
Λοιπόν το ψαρι αυτό (oranda) φερόταν λίγο περίεργα και Αναρωτιομουνα είναι είναι καλά

nazgul
28-10-14, 16:43
Συμπληρωσε αυτη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42009)τη φορμα. Τι περιμενεις να σου απαντησει καποιος με αυτα που ειπες?

alex3000
28-10-14, 16:45
67980

alex3000
28-10-14, 16:54
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: 2 εβδομάδες

2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):ένα μόνο φυτό

3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 400 λίτρα 120-80-80
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 6 μήνες

5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 12-18

6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): ένα Orlando και ένα black moor
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): -

8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 12-18

9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:10 τοις εκατό κάθε μήνα

10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 2 εβδομάδες πριν

11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: δυο φορές τη μέρα πολλές διαφορετικές σαν pellets wafers κτλ



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH:7
2.KH:
3.GH:
4.ΝΗ3 (αμμωνια):0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά):10
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: αυτό
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): όχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ένα
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :5εκ
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:φωτό
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ :λίγο βαριεστημένη
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):κανονικά
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονική
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: πορτοκαλί
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ):ναι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: τιποτα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:


ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


---------------------------
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Τάκης
28-10-14, 20:20
12-18 θερμοκρασία και αλλαγές νερού τι εννοείς ; Πως μέσα στην ημέρα έχεις θερμοκρασία από 12 έως 18 ; Είναι πολύ μεγάλο το εύρος νομίζω , και για oranda και black moor θεωρώ πως είναι λίγο χαμηλά το 12. Θα σου πρότεινα να μην είναι πιο χαμηλά από 15.
Θερμοστάτη έχεις στο ενυδρείο ;
Και επίσης στις αλλαγές θα πρέπει το νερό να έχει ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείο με μεγιστο 1 βαθμό χαμηλότερα , ποτε πιο μεγάλη.
Επίσης άλλο ένα σημαντικό στις αλλαγες, 10% το μήνα ; και έχεις νιτρικά μόνο 10 ; Κατι δεν μας λες καλά, βέβαια τα λίτρα σου είναι αρκετα για 2 ψαράκια αλλά το 10% / μήνα είναι πολύ λίγο, θεωρώ το 30% / εβδομάδα απαραίτητο.
Αν νομίζεις πως κάτι δεν πάει καλά , το 1ο που κάνεις είναι μια γενναία αλλαγή νερού, επίσης κρατάς τη θερμοκρασία σταθερή με +/-1 μέσα στην ημέρα , και αυτή την εποχή θα πρότεινα τους 18 με 20 βαθμούς, αργότερα σταδιακά το κατεβάζεις μέχρι τους 15.

alex3000
28-10-14, 20:40
Με το 12-18 εννοώ ότι δεν έχω θερμοστάτη και απλούστατα δεν μπορώ να αλλάζω 120 λίτρα νέργο την εβδομάδα γιατί δεν είναι πρακτικο

Τάκης
28-10-14, 20:59
Με το 12-18 εννοώ ότι δεν έχω θερμοστάτη και απλούστατα δεν μπορώ να αλλάζω 120 λίτρα νέργο την εβδομάδα γιατί δεν είναι πρακτικο
Δυστυχώς όμως , αλλά κάτι πρέπει να κάνεις για τις αλλαγές, αλλιώς θα έχεις προβλήματα. Θεωρώ πως έπρεπε από την αρχή να σκεφτείς πως θα πρέπει να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές.
Τώρα για τη θερμοκρασία , αν το ενυδρείο είναι εσωτερικό (που μάλλον ειναι) αυτή την εποχή δεν έχεις πρόβλημα , γιατι η θερμοκρασία είναι σταθερή ακόμα μεσα στο σπίτι, αργότερα όμως νομίζω πως κάτι θα πρέπει να κάνεις, βέβαια πολλοί δεν κάνουν τίποτα όσον αφορα τη θερμοκρασία στα χρυσόψαρα, εγώ κάνω.
Δες εδώ μια παρουσίαση για ενυδρείο 500 λίτρων με 2 ψάρια μόνο μέσα και δώσε προσοχή στις ρουτίνες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76192
είναι βέβαια ενυδρείο πρότυπο αλλα το θεωρώ σημείο αναφοράς

nazgul
28-10-14, 21:39
Με το 12-18 εννοώ ότι δεν έχω θερμοστάτη και απλούστατα δεν μπορώ να αλλάζω 120 λίτρα νέργο την εβδομάδα γιατί δεν είναι πρακτικο

Δυστυχως, τα μεγαλα ενυδρεια εχουν και μεγαλες απαιτησεις, περα απο τα πολλα θετικα. Ενα απο τα θετικα που εχεις μπροστα σου, ομως, ειναι οτι δεν θελει επεξεργασια το νερο σου. Σκεψου οτι πολλοι μαλακωνουν το νερο και οι εβδομαδιαιες αλλαγες ξεπερνουν τα 250 λιτρα. Ολα γινονται, αρκει να υπαρχει ορεξη για φροντιδα των ψαριων σου.

beast
29-10-14, 09:37
Δυστυχως, τα μεγαλα ενυδρεια εχουν και μεγαλες απαιτησεις, περα απο τα πολλα θετικα. Ενα απο τα θετικα που εχεις μπροστα σου, ομως, ειναι οτι δεν θελει επεξεργασια το νερο σου. Σκεψου οτι πολλοι μαλακωνουν το νερο και οι εβδομαδιαιες αλλαγες ξεπερνουν τα 250 λιτρα. Ολα γινονται, αρκει να υπαρχει ορεξη για φροντιδα των ψαριων σου.

+1000:smt023