PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρησμένα χείλη δίσκου


thediscusman
08-06-05, 14:05
Πάνω που κατάφερα να βρω ζευγάρι δίσκων και μάλιστα του ιδίου είδους ήρθε η γκατεμιά. :evil: :evil:
Ο θυληκός σήμερα όταν επέστρεψα στο σπίτι είχε μαυρίσει και παρέμενε κοντά στην επιφάνεια. Αρχικά δε μορούσα να διακρίνω κάποιο εξωτερικό σημάδι. Τελικά είδα ότι τα χείλη (συγκεκριμμένα το κάτω χείλος είναι πρησμένο). Έχει συναντήσει κανείς ποτέ κάτι ανάλογο. Εγώ πάντως πουθενά δε διάβασα για κάποια αντίστοιχη ασθένεια.
Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. :idea: Αύριο φεύγω για Λονδίνο και ο,τι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω γρήγορα.
Αν και γενικά προτιμώ να μη καταφεύγω άμεσα σε δραστικές λύσεις (ισχυρά φάρμακα) δυστυχώς τώρα δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί.
Το θετικό είναι όταν τάισα έφαγε και μάλιστα αρκετά.

thediscusman
08-06-05, 14:16
Να προσθέσω ότι οι συνθήκες είναι όλες O.K.
NH3/4 και No2=0
ΝΟ3 το πολύ 10mg/l
pH 6.8
GH 5, KH 3

Το μόνο που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι πριν μια μέρα έγιναν εργασίες στα υδρόμετρα στην οικοδομή και το νερό που ήρθε στο σπίτι ήταν βρόμικο. Βέβαια περίμενα να καθαρίσει το νερό πριν κάνω αλλαγή νερού και το νερό που χρησιμοποίησα ήταν όλο από R.O.
Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για κάποια μόλυνση από αυτό το νερό ή δηλητηρίαση από τα χημικά που χρησιμοποίησαν για να κολλήσουν τις σωλήνες;

johnny98130
08-06-05, 18:18
Καμια φωτο θα βοηθουσε. Τι εννοεις πρησμενο?? Σαν χτυπημα, σαν πληγη, σαν να εχει βαμβακι???? Τα βραγχια του ανοιγοκλεινουν μαζι κανονικα? Το χρωμα των ακαθαρσιων ειναι ΟΚ?? Στο υπολοιπο σωμα μηπως εχει κατι αναλογο??? Μηπως απλα τις αρπαξε τις φαπες του? Μην ριξεις φαρμακα ακομα!! Πειριμενε να δεις τι εχει ακριβως!!!

thediscusman
08-06-05, 19:54
Καμια φωτο θα βοηθουσε
Θα προσπαθήσω να τραβήξω και να βάλω το βράδυ.
Τι εννοεις πρησμενο?? Σαν χτυπημα, σαν πληγη, σαν να εχει βαμβακι????
Δεν υπάρχει καθόλου πληγή, ούτε χτύπημα. Είναι φουσκωμένο το κάτω χείλος σαν είναι γεμάτο με υγρό. Δεν έχει καθόλου άλλα σημάδια στο σώμα. Απλά έχει σκουρύνει πολύ το χρώμα του.
Τα βράγχια κανονικά ανοιγοκλείνουν και οι ακαθαρσίες είναι κανονικές. Τις είδα τώρα.
Πειριμενε να δεις τι εχει ακριβως!!!

Δυστυχώς Γιάννη δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί. Φεύγω αύριο στο εξωτερικό.

Εγώ λέω να ρίξω αλατάκι και να το αφήσω ελπίζοντας ότι δε θα χειροτερέψει. Αν χρησιμοπιήσω φάρμακα, εκτός του ότι δε ξέρω τι ακριβώς είναι ίσως μου σκοτώσουν και τη βιολογία οπότε το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο αφού θα λείπω.

kroud
09-06-05, 11:49
Μιας και θα φυγεις ριξε αλατι και βλεπουμε.Μπορει να ειναι μια απλη μολυνση απο καποιο χτυπημα.Ισως οταν γυρισεις να ειναι καλυτερα.

thediscusman
14-06-05, 00:58
Sas xairetw apo to Londino. -+5
Eyxaristw olous pou mou apantisan. :P Syggnwmi pou argisa na apantisw, alla eimai Londino kai de mporousa na apantisw.
Syggnwmi kai gia ta greeklish. De mporw na grapsw ellinika stous ypologistes edw.
Oson afora to disko twra.
Telika omws den krati8ika, kai prin fygw ekana 8erapeia me sera direct, arketa isxyro farmako pou katapolema molynseis kai parasita.
O arrwstos diskos eytyxws paei poly kalytera. :P :P Enas filos pige kai tous eide kai mou esteile kai fwtografia. To priksimo ypoxwrise kai trwei kanonika.
Prin riksw farmako ton ekana kai mpanio se alatonero.
Twra de kserw an itan ypervoli i xrisi tou farmakou, isws omws na itan ayto pou eswse tin katastasi.
Elpizw ola na pane kala kai otan epistrepsw na einai kalytera.

thediscusman
23-06-05, 15:51
Ο δίσκος θεραπεύτηκε πλήρως. Το πρήξιμο εξαφανίστηκε και απέκτησε ξανά τα χρώματά του.
Για περισσότερες φωτογραφίες δείτε εδώ:
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?p=47433#47433

johnny98130
23-06-05, 17:37
Me tin eukairia tou post tou discusman na sas po kai ta exis:
Xtes to apogeuma piga se ena magazi me enidreia (stin NY) pou idikeuete se psaria amazoniou. Gia tin poiotita tou magaziou den to sizitao, alloste tha ta poume otan epistrepso ellada. H ousia einai oti milontas me ton idioktiti alla kai me kosmo pou briskotan sto magazi mou eipan oti kanoun elaxisti xrisi farmakon. Edo pisteoun oti i xrisi farmakon "shortens discus life cycle" kai ta apofeugoun eno polla apo auta ta theoroun epikindina kai gia ton antropo(e.g. mple toy methileniou an thimamai kala) . Episis den taizoun katholou beef h kotopoulo dioti to theoroun "canibalistic" gia to psaria.
Tora gia tis times tin poikilia kai tin exidikeusi tou kosmou ....... apla den iparxei sigkrisi.

Kai kati gia tous reffades exo na po to exis. Timi zontanou braxou======2 dollars per pound (4dollars peripou to kilo!!!!!).

thediscusman
27-06-05, 08:53
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες Γιάννη σχετικά με τη χρήση των φαρμάκων. Πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή μας, όταν έχουμε εξαντλήσει κάθε άλλη δυνατότητα.
Ο λόγος που το χησιμοποίησα εγώ είναι γιατί την επομένη μέρα θα εφευγα στο εξωτερικό οπότε δεν είχα τη δυνατότητα να τον παρακολουθώ.
Ευτυχώς τώρα θεραπεύτηκε και ελπίζω να γεννήσει ξανά σύντομα.