PDA

Επιστροφή στο Forum : D.I.Y. 300 ΛΙΤΡΑ ΕΤΟΙΜΟ!!!


Filippos
04-06-05, 13:08
Με χαρά σας ανακοινώνω ότι το νέο μου ενυδρείο από betoform (ευχαριστώ το περιοδικό μας για το πολύ καλό άρθρο) είναι έτοιμο.

Διαστάσεις 100*50*60. Το γυαλί μπροστά είναι 10άρι, οπότε δε νομίζω να έχω καμιά δυσάρεστη έκπληξη. Χρησιμοποιήθηκε σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία της Bayer (είναι λίγο ακριβή, αλλά χαλάλι...).

Νομίζετε ότι γι'αυτές τις διαστάσεις θα πρέπει να βάλω κόντρες?

Επίσης, για να κρύψω τις βίδες και τις φάτσες του betoform βρήκα στο Praktiker κάτι που είναι σαν αυτοκόλλητο και μετά πρέπει να το σιδερώσεις (!!!???) για να κολλήσει στο ξύλο... Εχετε να προτείνετε καμιά άλλη πατέντα?

Υ.Γ. Στο ενυδρείο θα φιλοξενηθούν (τί άλλο :D ) mbuna...

dim
04-06-05, 13:23
ωραίο φαίνετε. μπράβο. πόσο σου βγήκε η όλη κατασκευή? το δοκίμασες με νερό?τα λίτρα που βγαίνουν απο 100Χ50Χ60 ε'ιναι 300 και όχι 340.

Ιορδάνης
04-06-05, 13:32
Καλησπέρα όντως είναι πολύ ωραίο μπράβο σου άντε να το δούμε με το καλό και στημένο με ενοίκους.
Φιλικά Ιορδάνης.

qstavrosq
04-06-05, 13:54
Αλήθεια Filip πόσο πήγε το μαλί; Ωραίο είναι !

Filippos
04-06-05, 14:05
Αρχικά, τα λίτρα είναι όντως 300... ο δαίμων του τυπογραφείου...

Λοιπόν 56 ευρά το betoform έτοιμο κομμένο
25 ευρά το τζάμι
25 ευρά η σιλικόνη.

Σύνολο 106 ευρόπουλα... Η πλάκα είναι ότι όταν πήγα στο τζαμά μου για να παραγγείλω το τζάμι, μου έδωσε μια πολύ καλή προσφορά κατά τη γνώμη μου... Ενυδρείο στις ίδιες διαστάσεις με 10άρι τζάμι στην ίδια τιμή πάνω κάτω.... Βέβαια, εμένα μου έμεινε η χαρά της δημιουργίας, και ένα μίνι-λουμπάγκο γιατί το έφτιαξα μόνος μου και ζορίστικα λίγο...

Από θέμα στεγανότητας είναι ΟΚ, τεσταρισμένο. Τώρα μένει να το καυεβάσω στο fish room, να το διαμορφώσω (άμμος, πέτρες - ρε γαύρε τραγάνες που θα βρούμε??? :lol: ) και να μεταφέρω τα ψάρια. Το καπάκι θα το φτιάξω και αυτλο κάποια στιγμή, αλλά τώρα δεν έχω άλλα κουράγια.

γαυρος
04-06-05, 22:24
αυτα που θες να κρυψεις - προεδρε εδω παει- :D , ειναι τα σοκορα.
το οποιον σημαινει η πας σε μαραγκο και σου σενιαρει γωνιτσες, η πας
σε στυλ <φτιαχτο μονος σου-πρακτικερ κλπ> και αγοραζεις διακοσμητικη γωνια, με το μετρο, ξυλινη, σε χρωμα η σε ξυλο αβαφτο, και το κανεις και ...μιλαει.
ειναι κατι τσαχπινικα διακοσμητικα , ψαχτο λιγο, κουρμπαρισμενα στις γωνιες, κουκλα.αν δε βρεις τετοια αγορασε απλα και το γυαλοχαρτιζεις εσυ μεχρι
να σε ικανοποιησει το <σπασιμο> της γωνιας.

οσο για τραγανες ειπαμε, η τα φτιαχνεις με ψαρα :lol: :lol: , η τωρα πουναι καλοκαιρακι γυρνας ανα την νησιωτικη Ελλαδα,
παιρνεις μια ανεμοτρατα απο πισω, και κανε ματι που πετανε τις τραγανες στο ξεψαρισμα.
μερικοι που ειχαν ...τυχη, ας μην το πω αλλιως :oops: :oops: , βρηκαν μερικα τσουβαλια ετοιμα στη στερια. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

torm
05-06-05, 00:51
Λοιπόν 56 ευρά το betoform έτοιμο κομμένο
25 ευρά το τζάμι
25 ευρά η σιλικόνη.


25 ευρώ η σιλικόνη???????? Επίχρυση είναι?

Filippos
06-06-05, 06:25
Ασε, και εγώ αυτό είπα, αλλά ας όψεται, φόβος φυλάει τα έρημα...

netblues
06-06-05, 06:55
Σε τελευταια ερευνα για σιλικονη παντως, ανακαλυψα στο χρωματοπωλειο ΚΩΒΑΙΟΣ επι της λεωφορου Μαραθωνος διπλα στο ZooPet.. (με ενα parking, δυο τριγονια) σιλικονη για ενυδρεια. Εχει επανω ψαρακiα, δεξαμενες, γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια... Μαρκας Den Braven Sealants, AQUA-SILICONE 6.5 ευρω τα 280 ml (το γνωστο σωληναριο που μπαινει στο πιστολι)...
Χρειαστηκε να επιμεινω λιγο μεχρι να βγαλει την "καλή".. Ολες καθαρες τις ελεγε ο μαγαζατορας, αν ομως διαβαζες επανω ηταν αντιμουχλικες...

Filippos
06-06-05, 10:45
Κοίτα, εμένα μου πήγε 7 ευρώ το σωληνάριο... Στο Praktiker είχε κάποιες με 2,5-2,8 ευρώ που έλεγε ουδέτερη, αλλά το φοβήθηκα. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά...[tab:f0a0de4032]

lasal
06-06-05, 12:14
Στο Praktiker είχε κάποιες με 2,5-2,8 ευρώ που έλεγε ουδέτερη, αλλά το φοβήθηκα.
Καλορίζικο Φίλιππε
Και στο επόμενο "profi" απο το πράκτικερ :wink:

NIDAL
06-06-05, 13:19
μερικοι που ειχαν ...τυχη, ας μην το πω αλλιως :oops: :oops: , βρηκαν μερικα τσουβαλια ετοιμα στη στερια. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Μπααααα!Ο ψαρας που βρηκα εγω ξεψαριζε κανα 4αρι μετρα απο τη στερια στο απιστευτο βαθος των 3-4 μετρων!!!!! :D :D :D

Filippos
06-06-05, 13:42
Γιάννη το επόμενο θα είναι 600+ και έχω ήδη αρχίσει να το σκέφτομαι...

Την "πάτησα" λοιπόν με τη σιλικόνη, έ? Δεν πειράζει, όπως είπες στο επόμενο θα πατσίσω... :lol: :lol: :lol: