PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα ballon molly


ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
03-06-05, 10:47
Καλημέρα σε όλους
Εχθές ακολούθησα τη συμβουλή ενός φίλου απο το board και πήρα απο την Υδρόγειο ένα ζευγάρι ballon molly. Η θηλυκιά ήταν πρισμένη αλλά δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε αν όντως ήταν έγκυος γιατί αν το ήξερα σίγουρα δεν θα την έπερνα γιατί είμαι της άποψης να μην τις πέρνω φουσκομένες για το λόγο ότι μπορεί να την κάνουν, ελπίζω να μην την γρουσουζέψω και είναι μια κουκλά. Σήμερα το πρωί την είδα ξεφούσκοτη και ανακάληψα πως είχς γεννήσει. Μέχρι στιγμή έχω βρει 13 μωράκια τα οποία έχουν χρώμα σε σχέση με τα γκάπι και τα πλάτυ που είναι όλα ίδια λίγο πιο άσπρα ή μαύρα.Ερώτηση
1. Να τα μεγαλώσω όπως τα γκάπι- πλάτυ με τροφή πολύ καλά κοποανισμένη και αρτέμια σε κύβους κάλα τριμένη, δεν μπορώ να φτιάξω αρτέμια και πέρνω κουτάκι που είναι σε τουβλάκια που τρελένονται και μεγαλώνουν γρήγορα;
2. Αν είναι ιβρίδια όπως λένε κάποιοι φίλοι δεν γεννάνε... τότε σε μένα τι έγινε :?: :?:
3. 'Εχει τύχει σε κάποιον άλλο να του γεννήσουν;
Ευχαριστώ πολύ Τζίνια

torm
03-06-05, 13:39
Υπάρχουν τροφές τριμμένες σε σκόνη για τα νεογέννητα. Εγώ τους δίνω και spirulina σε σκόνη. Η artemia είναι ακόμα καλύτερη. Αν έχεις μια αεραντλία πάντως μη το σκεφτείς καθόλου-φτιάξε φρέσκια και θα δείς διαφορά στην ανάπτυξη.

ASCCO1
03-06-05, 19:57
2. Αν είναι ιβρίδια όπως λένε κάποιοι φίλοι δεν γεννάνε... τότε σε μένα τι έγινε :?: :?:
3. 'Εχει τύχει σε κάποιον άλλο να του γεννήσουν;
Ευχαριστώ πολύ Τζίνια

Να πεις στους << φιλους>> που σου ειπαν κατι τετοιο οτι ειναι ασχετοι...
τα ballon molly γεννανε κανονικα..
και εκτρεφονται κανονικοτατα..
Τωρα οσο αφορα το θεμα υβριδιο στα ζωοτοκα ειναι λιγο περιπλοκο γαι να αναλυθει σε λιγες γραμμες εδω...
ΠΛηροφοριακα αναφερω τα εξης
τα περισοτερα molly που υπαρχουν στο εμποριο ειναι αποτελεσματα επιλεκτηκων εκτροφων η" μεταλαξεις...
τα Black lyretail molly, ta marble molly, και chocolate molly ειναι αποτελεσμα διασταυρωσης (( υβριδια )) POECILIA LATIPINA με POECILIA SPHENOPS,, επισης γαι να εχουμε το ωραιο μεγαλο φτερο <<sailfin>> χρησιμοποιηθηκε το P. VELIFERA...

Bεβαια στα molly υπαρχει και το φαινομενο του υβριδισμου που γινεται στην φυση απο μονο του
το ειδος POECILIA FORMOZA << AMAZON MOLLY>> ειανι διασταυρωση 2 ειδων P. LATIPINA και P.MEXICANA..


O μεγαλυτερος υβριδισμος ομως εχει παρουσιαστει στο γενος XIPHOPHORUS κοινος
μεταξυ platy και swordtail
οταν ηρθαν τα πρωτα platy στην ευρωπη (( 1866))
παρατηρηθηκε οτι μπορυσαν να ζευγαρωνουν μεταξυ τους και τα μωρα τους να ειναι σε παραπολυ μεγαλο ποσοστο γονιμα ..και ζουσαν ..
ετσι μπορουμε σημερα να εχουμε ολα αυτα τα χρωματα στους ξιφοφορους που μπουρουσαν με αυτο τον τροπο να σταθεροποιηθουν..

ενα αλλο παραδειγμα υβριδιου platy με swordtail που υπαρχει στο εμποριο ειναι και αρκετα μεγαλα PLATY MACULATUS στα οποια το συνηθες μεγεθος ειναι περιπου 4cm ΕΝΩ τα υβριδια ειναι αρκετα μεγαλυτερα...

αυτα
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ. :wink:

ΜΑΡΙΑ
13-03-08, 21:17
μπορειται να μου απαντησετε και σε μια ερωτηση τι ειναι το artemia και πως μπορω να το φτιαξω ? περιμενω και εγω μια γεννα molly balloon tvra ευχαριστω πολυ
-------------------------
:smt020:smt020

Πάνος
13-03-08, 21:28
καλως ηρθες.... για αρτεμια... δες εδω... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/artemia.htm

ΜΑΡΙΑ
13-03-08, 21:36
ευχαρστω πολυ ..θα το κοιταξω τωρα .ψιλοχανομαι ακομα σε νεος;)