PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε λήθαργο


Efh
18-09-14, 19:25
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: πριν 1 μηνα και κατι
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ : βασικο με αληθινα φυτα (anubia + vallisneria spiralis+ ριζα ξυλο)
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 120 λιτρα
4. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 χρονια
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 1 black moor + 1 κιτρινο κομετ
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 0
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50% ανα βδομαδα
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 14-9
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες/μερα jbl νυφαδες και σπιρουλινα και σκουλικια αποξυραμενα



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 7
2.KH: 6d
3.GH: 7d
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 0
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: για αμμωνια νιτρωδη κ νιτρικα
ΣΤΙΚΣ: για ph kh gh
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν μια βδομαδα
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : ~7 εκ.
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: κανονικη
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : καθεται στον πατο
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονικη
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: κανονικο
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ναι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: οχι



ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
ειχα στο 120 2 black moor και το κιτρινο κομετ , προβληματα με την τροφη δεν ειχαμε ολα ετρωγαν κανονικα
μια μερα ξυπνησα και ειδα το ενα μαυρο να καθεται στον πατο χωρις λογο.....
κολυμπουσε λιγο ακανονιστα , την επομενη μερα ειχε αυξημενη αναπνοη και δεν το προλαβα! εφυγε... επειτα εκανα αλλαγη 50%
τωρα μου αρχιζει τα ιδια και το αλλο μαυρο , καθεται στον πατο κολυμπαει ομως κανονικα και οποτε ριχνω φαι ανεβαινει και τρωει....
το κομετ χαιρει ακρας υγειας προς το παρον


καμια βοηθεια?

platy
18-09-14, 20:13
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ




ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 7
2.KH: 6d
3.GH: 7d
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0
6.ΝΟ3(νιτρικά): 0
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: για αμμωνια νιτρωδη κ νιτρικα








οντως ειναι 0 η μέτρηση των νιτρικών?....

να ξερεις οτι με το ταισμα που κάνεις,και 3 χρυσόψαρα (εστω )σε τοσα λιτρα,ακομα και με 50% αλλαγες,θα επρεπε να εχεις καποια ενδειξη νιτρικών...το τεστ ειναι ενταξει? εχεις παρει μετρησεις νερου βρύσης για να σιγουρευτεις?...


στο χώρο εβαλες παστίλιες για κουνουπια μήπως πρόσφατα?!>

Efh
18-09-14, 20:21
ναι τα τεστ μου ειναι ολα κομπλε δεν εχουν ληξει η τιποτα τετοιο
λαθος ειναι το 0
κατω απο 10 mg/l ηθελα να γραψω εφυγε το 1
μικρο το κακο

ναι τον αυγουστο στο μπαλκονι του δωματιου εβαλα φιδακι διοτι εχουμε γεμισει κουνουπια....παιζει ρολο?

με 2 εμεινα τωρα....ποια 3 :(

Τάκης
18-09-14, 20:27
Νιτρικά έχεις 0 ή δεν μέτρησες ;
Το ψαράκι όπως κατάλαβα το πήρες πριν 1 μήνα, αν είναι έτσι φοβάμαι μήπως το πήρες και ήδη θα είχε κάποιο πρόβλημα.
Και το άλλο το πήρες μαζι πριν 1 μήνα ;
Αλλαξες κάτι στη ρουτίνα σου ;
Εγινε κάτι παράξενο ;
Εχεις αεραντλία ή έντονη ανατάραξη στην επιφάνεια ;
-------------------------
Α 10 τα νιτρικά, τώρα το είδα

Efh
18-09-14, 20:33
Αυτο που ειναι αρρωστο τωρα το πηρα πιο προσφατα απο αυτο που μου πεθανε
ομως οταν αγοραζω ενα ψαρι καθομαι μια ωρα στο ενυδρειο μπροστα για να διαλεξω ενα υγιες
κανενα απ αυτα δεν ειχε ουτε πληγες ουτε περιεγη κολυμβηση ουτε ουρες κομμενες ουτε περιεργα ματια ουτε θωλα ουτε στιγματα ουτε στο ενυδρειο υπηρχε καποιο ψοφιο η αρρωστο
εχω φιλτρο κανονικο και υπαρχει κανονικη αναταραχη της επιφανειας
τωρα το καλοκαιρι λογω ζεστης και μεγαλης εξατμισης κλπ
σταματησα να βαζω σε καθε αλλαγη ectopur sera αλατι (αυτο το αλατι παντως ειναι πολυ καλο το εμπιστευομαι οσα χρονια εχω το ενυδρειο μου εχει κανει δουλεια)

platy
18-09-14, 20:37
ectopur για ποιο λογο εβαζες?
-------------------------
το φιδάκι ''επιανε'' και το χώρο του ενυδρειου!?

Efh
18-09-14, 20:38
εβαζα πολυ λιγο προλυπτικα
οχι δεν επιανε πολυ απο τη μερια του ενυδρειου.....το ειχα εξω στο μπαλκονι , η μυρωδια ερχοταν και προς τα μεσα ομως ειδικα αν φυσουσε λιγο αερας

platy
18-09-14, 20:42
στο πρότεινε καποιος να το βάζεις αυτο?? ποσο έβαζες?

ασχετα απο το ενυδρείο καθεαυτο..αν ο καπνός/οσμή εμπαινε και στο χώρο/δωματιο που ηταν το ενυδρειο ρώτησα ....

και ναί παίζει ρόλο,γιατι ειναι τοξικά για υδρόβιους οργανισμους

Efh
18-09-14, 20:47
βαζω χρονια τωρα περιπου 2 κουταλακια του γλυκου
αν ηταν ετσι ομως θα ειχαν πεθανει ολα μου τα ψαρια
και τα φυτα μαζι.......

Τάκης
18-09-14, 20:49
Αυτο που ειναι αρρωστο τωρα το πηρα πιο προσφατα απο αυτο που μου πεθανε
ομως οταν αγοραζω ενα ψαρι καθομαι μια ωρα στο ενυδρειο μπροστα για να διαλεξω ενα υγιες
κανενα απ αυτα δεν ειχε ουτε πληγες ουτε περιεγη κολυμβηση ουτε ουρες κομμενες ουτε περιεργα ματια ουτε θωλα ουτε στιγματα ουτε στο ενυδρειο υπηρχε καποιο ψοφιο η αρρωστο
εχω φιλτρο κανονικο και υπαρχει κανονικη αναταραχη της επιφανειας
τωρα το καλοκαιρι λογω ζεστης και μεγαλης εξατμισης κλπ
σταματησα να βαζω σε καθε αλλαγη ectopur sera αλατι (αυτο το αλατι παντως ειναι πολυ καλο το εμπιστευομαι οσα χρονια εχω το ενυδρειο μου εχει κανει δουλεια)
Εβαζες συνέχεια ectopur ; Δεν το εχω χρησιμοποιήσει αλλά από ότι διάβασα είναι για μυκητιασεις και τραυματισμούς, αν δεν είχες κάποιο τέτοιο πρόβλημα δεν βλέπω το λόγο που το έβαζες, προσωπικά είμαι της άποψης να μπαίνουν όσο το δυνατόν λιγότερα σκευάσματα στο ενυδρείο.

Efh
18-09-14, 20:56
και γω αυτο θεωρησα γι αυτο το εκοψα ,εβαζα ανα 2 αλλαγες
δεν νομιζω οτι φταιει ομως αυτο που εχασα ενα ψαρι και ισως χασω και δευτερο......

Diskus fan
18-09-14, 21:11
Γράψε και... τι αλάτι είναι αυτό που βάζεις.-

Efh
18-09-14, 21:44
ενυδρειακο αλατι ειναι παιδια
αλλα εχετε σκαλωσει σε αυτο για το αρρωστο ψαρακι δεν μου λετε κατι
τι σημασια εχει το αλατι αφου πλεον δε το βαζω.....

Diskus fan
18-09-14, 22:14
Έχω χάσει... κάτι; :confused:
Αν κάποιος έχει να γράψει κάτι... θα το γράψει.
Το αλάτι που ανέφερες... έχει όνομα, για να λυθεί η απορία μου ή εννοείς το φάρμακο (ectopur);

Efh
18-09-14, 22:21
ectopur ειναι η ονομασια του συγκεκριμενου αλατιου της sera
http://www.l-animalerie.fr/files/ledogstore/products/7b2622be9c0a7a2d5ad14b7421e63d94.jpg

ομως δεν ειναι επι του θεματος αυτο.

Τάκης
18-09-14, 22:22
ενυδρειακο αλατι ειναι παιδια
αλλα εχετε σκαλωσει σε αυτο για το αρρωστο ψαρακι δεν μου λετε κατι
τι σημασια εχει το αλατι αφου πλεον δε το βαζω.....
Προσπαθούμε να βρούμε την αιτία που μπορεί να προκάλεσε το θάνατο του ψαριού σου, και το ectopur δεν είναι απλό ενυδρειακό αλάτι, σκεύασμα είναι, αλλά και ενυδρειακό αλάτι να ήταν θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο να το βαζουμε πάντα αν δεν υπαρχει πρόβλημα. Στη περίπτωσή σου όμως αφου είχες το ψάρι 1 μήνα μόνο δεν νομίζω πως το ectopur να προκάλεσε το θανατό του. Θα σου πρότεινα όμως να μη το σταματήσεις απότομα, επειδή περιέχει αλάτι πρέπει να μειωθεί σταδιακά και όχι απότομα.
Για το αλάτι μπορείς να δεις πληροφορίες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Τώρα για το ψάρι σου δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι, και από ότι είπες , δεν παρατήρησες κάποια συμπτώματα, εκτός ότι καθόταν στο βυθό, αυτό το κάνουν συνήθως τα ψάρια που έχουν πρόβλημα

poltre
18-09-14, 22:22
Αν και με λίγη εμπερία στα χρυσόψαρα, κάπου εδώ μέσα σε κάποιο θέμα έχω διαβάσει ότι το αλάτι μπορύμε να το ρίξουμε σε "μεγάλες" ποσότητες και όντως είναι θεραπευτικό. Όμως όταν θέλουμε να το σταματήσουμε δεν το κόβουμε κατευθείαν, αλλά μακροχρόνια (σταδιακά με αλλαγές νερού σε διάρκεια 30-40 ημέρες). Ψάξε λίγο να το βρεις το άρθρο, αν βρω νωρίτερα το link θα το παραθέσω. Μπορεί να έχει κάποια σχέση...

Efh
18-09-14, 22:25
πριν λιγο που ταισα παντως ανεβηκε πανω μολις μυρισε τροφη και εφαγε κανονικα
και τωρα εχει μεινει πανω και κανει οτι κανουν τα ψαρια οταν εχει αμμωνια το νερο που ρουφανε αερα απο την επιφανεια
ομως το αλλο ψαρι μου δεν το κανει.....και το ενυδρειο δεν εχει αμμωνια κλπ
2 κουταλιες του γλυκου σε 120 λιτρα νερο ......το εχω κοψει απο τοτε που μπηκε το καλοκαιρι και οχι τελειως αποτομα....απλα καθε φορα πηγαινα στο μισο.....απο τις 2 κουταλιες πηγα 1 μετα μιση μετα τιποτα....

poltre
18-09-14, 22:26
Με πρόλαβες γράφαμε μαζί, εγώ έχω χάσει oranda με "πολύ" αλάτι και απότομο σταμάτημα χορήγησης.

Diskus fan
18-09-14, 22:27
ectopur ειναι η ονομασια του συγκεκριμενου αλατιου της sera
http://www.l-animalerie.fr/files/ledogstore/products/7b2622be9c0a7a2d5ad14b7421e63d94.jpg

ομως δεν ειναι επι του θεματος αυτο.

1. Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
2. Θα φανεί... εγώ ΔΕΝ γνωρίζω καλά, το συγκεκριμένο είδος ψαριού.-

delta66
18-09-14, 23:05
ναι τον αυγουστο στο μπαλκονι του δωματιου εβαλα φιδακι διοτι εχουμε γεμισει κουνουπια....παιζει ρολο?
Ναι. Ειναι δηλητηριο για τα ψαρια, αν επικοινωνει το εντομοκτονο ή εντομοαπωθητικό με την επιφανεια του νερου.

Το ψαρι καθεται κατω απο την αρχη που το πηρες?
Εχει κλειστα τα πτερυγια ή ανοιχτα?
Βαλε καμια φωτο.

Εχεις δυνατα φωτα στο ενυδρειο, ποσες ωρες και τις ωρες λειτουργουν?
Στο ενυδρειο του πετ ειχε φωτα?
Το ψαρι τι μεγεθος εχει?

Efh
18-09-14, 23:19
οχι δεν ηρθε σε επαφη με το νερο ουτε κοντα στο ενυδρειο ηταν
οχι δεν καθεται κατω απο την αρχη που το πηρα κανενα απο τα ψαρια μου ολα εμφανιστηκαν αργοτερα .....
κλειστα ολα τα πτερυγια και η ουρα κατω...ποτε ποτε σηκωνει το ραχαιο μονο αυτο
οχι δεν εχω δυνατα φωτα 7-8 ωρες ειναι η διαρκεια φωτισμου...δυστηχως το χαλικι ειναι πολυ σκουρο και το ψαρι επειδη ειναι μαυρο δεν φαινεται καλα...θα προσπαθησω να βγαλω καποια φωτο....
στο ενυδρειο του πετ τη μερα που πηγα και αγορασα ειχε φωτισμο
το ψαρι χωρις την ουρα ειναι περιπου 6-7 εκ.

delta66
18-09-14, 23:27
Εννοω το αεριο αν ηρθε σε επαφη με την επιφανεια του νερου, ετσι?

Κακο σημαδι τα κλειστα πτερυγια.
Θα ελεγα να κανεις αμεσα μια μεγαλη (αλλα σωστη) αλλαγη νερου και να βαλεις και ενεργο ανθρακα.

Τσεκαρε και με αλλο τεστ τα νιτρωδη.

Efh
18-09-14, 23:39
εχω βαλει ηδη ανθρακα απο την προηγουμενη αλλαγη......
οχι δεν ηρθε σε επαφη με την επιφανεια του νερου
αφου το φιδακι το ειχα στο μπαλκονι και το ενυδρειο μεσα και απλα ειχα ανοιχτο παραθυρο.....
αν ηταν νιτρωδη η προβλημα με αμμωνια τοτε στο κιτρινο κομετ θα φαινοντουσαν μαυρα καψιματα....και θα ηταν και εκεινο στην επιφανεια.....

delta66
18-09-14, 23:48
Τα νιτρωδη εχουν αλλα συμπτωματα αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο.

Διαβασε αυτα μηπως εντοπισεις κατι
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Buoyancy
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Lethargy

Efh
18-09-14, 23:54
το δευτερο μοιαζει ομως δεν βλεπω κανενα αλλο σημαδι για να πω οτι ειναι καποιο μικροβιο :/
ουτε στιγματα ξυσιματα...πληγες....
μηπως να ξαναβαλω αλατι?

MAVROGP
19-09-14, 00:02
Νομίζω ότι σταδιακά πρέπει να περιορίσεις όλες τις προσθήκες φαρμάκων και αλάτων στο νερό σου μέχρι και να κοπούν τελείως. Προτιμώ την χρήση τους μόνο όταν προκύπτει πρόβλημα.Το τάϊσμα θα μπορούσε να περιοριστεί και θα βοηθήσει και στην βελτίωση της ποιότητας του νερού. Υποθέτω ότι το ψαράκι έχει swim bladder από κακή ποιότητα νερού (νιτρικά) ή δυσκοιλιότητα ή εσωτερικό παράσιτο.Κάθε περίπτωση απαιτεί διαφορετική αντιμετώπιση. Δοκίμασε να δώσεις λίγο αρακά βρασμένο για 2-3 μέρες, κάνε 2 αλλαγές νερού μέσα στην εβδομάδα, σκούπισε το βυθό. Αν μετά από μία εβδομάδα δεν δεις βελτίωση τότε ίσως χρειαστεί αντιβίωση. Μπορείς να ανεβάσεις video για να το δούμε πως κολυμπάει για να μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα;

delta66
19-09-14, 00:04
το δευτερο μοιαζει ομως δεν βλεπω κανενα αλλο σημαδι για να πω οτι ειναι καποιο μικροβιο :/
ουτε στιγματα ξυσιματα...πληγες....
μηπως να ξαναβαλω αλατι?
Δεν κανει κακο το αλατι σε μικρη δοσολογια. (0.1-0.2% δλδ 1-2 γρ ανα 1 λιτρο νερου)
Αλλα κανονικο χοντρο αλατι θαλασσινο φυσικο. πχ Χιων το τυροκομικο ή το πρασινο απο ΑΒ
Προδιαλυμενο καλα.

Efh
19-09-14, 23:50
δεν κολυμπαει.....και οποτε σηκωνετε να κολυμπησει κολυμπαει σωστα
δεν γυριζει ουτε επιπλεει ουτε εχει φουσκωμα στη κοιλια..... αυριο θα προσπαθησω φωτο και βιντεο αλλα δυσκολα γιατι δεν εχω φωτισμο δυνατο και εχω μαυρο χαλικι
-------------------------
τραβηξα σημερα ενα βιντεο.....οσο μπορεσα
σημερα δεν ξερω τι εγινε δεν καθοταν στον πατο καθολου
τι τρελοψαρο ειναι αυτο!!!!!
εριξα τροφη στις 9 ακριβως το βραδυ απο εκεινη την ωρα μεχρι τωρα ειναι πανω και κανει οπως στο βιντεο....μονο αυτο! το κιτρινο οπως φαινεται ειναι καλα!

http://youtu.be/NcjzalDpXh8

delta66
20-09-14, 00:01
Αυτο που κανει λεγεται Gasping (λαχανιασμα)
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#gasping

Θα ελεγα πριν σκεφτεις οτιδηποτε αλλο, και αφου αυτο παρατηρηθηκε μετα το φαι, να του κανεις μια μερα νηστεια και να την αλλη μερα να τον ταισεις αρακα ζεμαστισμενο σε μπρικι για 4-5 λεπτα. Ξεφλουδισμενο και λιωμενο.
Μηπως και δεν μπορει να "αδειασει" το εντερο του.

Τι τροφες τον ταιζεις?
Φαινεται να ειναι δυσπεπτες.

Efh
20-09-14, 00:02
μα το ιδιο ταιζω και τα 2 ψαρια μου
πως προεκυψε μονο στο ενα? και το αλλο που εχασα?!
πολυ περιεργο μ φαινεται

delta66
20-09-14, 00:08
Το αλλο που εχεις ειναι common.
Τα fancy εκ "κατασκευης" τους, ειναι πιο ευαισθητα στα ειδη τροφης και επιρρεπη σε προβληματα πεψης, swim bladder κλπ
Και το αλλο που εχασες, fancy ηταν

Efh
20-09-14, 00:13
ναι το ξερω αυτο για τα φανσυ αλλα δεν μου ειχε τυχει ποτε
και φοβηθηκα πολυ με τις παραμετρους του νερου αλλα ολα ειναι οκ.....

Diskus fan
20-09-14, 00:20
Αεραντλία... υπάρχει στο ενυδρείο;

Efh
22-09-14, 21:50
Εδωσα χθες αρακα...νομιζω ομως οτι δεν βρηκε να τον φαει....σα να μην τον εβλεπε
ενω καταλαβε οτι επεσε φαι του μυρισε ομως δε το βρηκε μαλλον....το κιτρινο τον εφαγε το ειδα....
σημερα ολη μερα ειναι στον πατο και γυρισμενο πλαγια....
τι να πω....δεν ξερω τι αλλο να κανω! :(:(:(:(
αεραντλια οχι μονο το φιλτρο του

tsala
22-09-14, 22:14
αν εχεις καραντινα, βαλε μονο του το ψαρακι και δοκιμασε να δωσεις στο στομα του αρακα..

Diskus fan
23-09-14, 01:34
Βάλε και μια καλή αεραντλία... στο ενυδρείο, να δουλεύει.-

Efh
26-09-14, 14:38
για ποιο λογο ομως?
δεν ειναι τοσο απαραιτητη η αεραντλια.....ενα ενυδρειο μπορει να δουλεψει και χωρις αυτη
το φιλτρο μου παντως κανει καλη αναταραξη και μπαινει αερας....φαινεται και στο βιντεο οτι στην επιφανεια υπαρχουν φυσαλιδες

Τον χασαμε τον αραπη :smt089

Τάκης
26-09-14, 14:51
για ποιο λογο ομως?
δεν ειναι τοσο απαραιτητη η αεραντλια.....ενα ενυδρειο μπορει να δουλεψει και χωρις αυτη
το φιλτρο μου παντως κανει καλη αναταραξη και μπαινει αερας....φαινεται και στο βιντεο οτι στην επιφανεια υπαρχουν φυσαλιδες

Τον χασαμε τον αραπη :smt089
Κρίμα :(
Αν έχεις μια ικανοποιητική ανατάραξη σε ένα ενυδρείο που δεν υπάρχει πρόβλημα και βλέπεις πως τα ψάρια σου δεν συμπεριφέρονται παράξενα , τότε ίσως η αεραντλία να μην είναι απαραίτητη, όταν όμως παρατηρούμε πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν έχουμε αεραντλία, τότε βάζουμε ή δυναμώνουμε την ένταση της υπάρχουσας για να οξυγονώσουμε ακόμα καλύτερα το νερό του ενυδρείου.
Και δεν φτάνει μόνο να μπαίνει ο αέρας στο ενυδρείο, χρειάζεται να υπάρχει κυματισμός ή ανατάραξη για να γίνει ανταλλαγή αερίων με το νερό, και η αεραντλία δεν προκαλεί οξυγόνωση επειδή ανεβαίνουν φυσαλίδες μέσα στο νερό, αλλά η μεγαλύτερη ανταλλαγή αερίων γίνεται στην επιφάνεια με την ανατάραξη που δημιουργούν

Efh
26-09-14, 14:58
νομιζω οτι στο βιντεο εχω καλη αναταραξη....δεν μενει κατι στασιμο και ποτε τοσα χρονια που λειτουργει το ενυδρειο δεν εμφανιστηκε τετοιο προβλημα
αν και μου ειχε περασει απο το μυαλο η αεραντλια ! απλα δεν ετυχε να παρω ή οποτε το θυμομουν δεν ειχα λεφτα!

Τάκης
26-09-14, 15:45
νομιζω οτι στο βιντεο εχω καλη αναταραξη....δεν μενει κατι στασιμο και ποτε τοσα χρονια που λειτουργει το ενυδρειο δεν εμφανιστηκε τετοιο προβλημα
αν και μου ειχε περασει απο το μυαλο η αεραντλια ! απλα δεν ετυχε να παρω ή οποτε το θυμομουν δεν ειχα λεφτα!
Αλλο η κίνηση και άλλο ανατάραξη
Δες εδώ ανατάραξη
https://www.youtube.com/watch?v=sdTyp7IWazc
στο 0:59 θα το δεις πιο καθαρά, και βάλε τον ήχο να ακούσεις. Βέβαια αυτό είναι σε εξωτερικό χώρο και ο ήχος δεν ενοχλεί, αλλά να έχεις υπόψη σου , πως όταν παρατηρείς κάτι που δεν σου αρέσει, οι πρώτες κινήσεις που κάνεις είναι, άμεση και γενναία αλλαγή νερού (το νερό να έχει ίδιες παράμετρες και θερμοκρασία με αυτό του ενυδρείου), χρήση αεραντλίας, μείωση του φωτισμού, και μείωση του ταισματος. Μετά κάνεις ότι άλλο είναι απαραίτητο, και αν δεν το έχεις αντιμετωπίσει ξανά, ρωτάς.
Επίσης να σου πω πως καλό είναι να υπάρχει πάντα μια αεραντλία διαθέσιμη και αν είναι δυνατόν και μια ακόμα αεραντλία με μπαταρία για περίπτωση διακοπής ρεύματος

Diskus fan
26-09-14, 17:49
για ποιο λογο ομως?
δεν ειναι τοσο απαραιτητη η αεραντλια.....ενα ενυδρειο μπορει να δουλεψει και χωρις αυτη
το φιλτρο μου παντως κανει καλη αναταραξη και μπαινει αερας....φαινεται και στο βιντεο οτι στην επιφανεια υπαρχουν φυσαλιδες

Τον χασαμε τον αραπη :smt089

1. Προφανώς γνωρίζεις αρκετά για τα ενυδρεία... οπότε η δική μου άποψη είναι περιττή... λέω λοιπόν να σταματήσω, να συμμετέχω στο θέμα.
2. Το αντίθετο φαίνεται στο video... το ψάρι ψάχνει για οξυγόνο.
3. ΚΑΛΗ συνέχεια.- :cool: