PDA

Επιστροφή στο Forum : περι ανεμωνης...


chrisstam
02-06-05, 10:53
πριν μια δυο εβδομαδες εβαλα στο ενυδρειο μια ανεμωνη heteractis crispa νομιζω.δυο φορες εως τωρα εχει βγαλει καποια κοκκινα υγρα απο το στομα.καποιος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αφου φαει συνηθως.τι λετε εσεις?ξερω οτι ειναι δυσκολο το εγχειρημα να κρατας ανεμωνη αλλα αξιζει τον κοπο γιατι ειναι πανεμορφη και ο clown clark εχει αναπτυξει ιδιαιτερη σχεση μαζι της.πρεπει να προσεχω κατι συγκεκριμενο?θα το καταλαβω οταν ερθει η ωρα να ψοφησει?γιατι αργα η γρηγορα θα γινει κι αυτο..ετσι δεν ειναι?

Νίκος
07-06-05, 01:12
Δεν είμαι ο πιο αρμόδιος να σου απαντήση αλλά ξέρω να σου πω σίγουρα πως αξίζει να κρατάς την ανεμώνη σου αφού σου αρέσει. Προσωπικά το ενυδρείο μου μού έχει έρθει "τούμπα" δύο φορές και τις δύο από απροσεξία δική μου και ποτέ από κάπιο ζωντανό η από ανεμώνη που πάντα είχα. Με αυτό θέλω να σου πω πώς είναι τόσο πολοί οι κύνδινοι στο reef, που η φιλοξενία μιας η δύο ανεμώνων φαντάζει σαν να φοβόμαστε την ακτινοβολία των κινητών ενώ καπνίζουμε.. Είναι λογικό να βγάζει αυτό που βλέπεις όταν τρώει. Αλήθεια την ταίζεις κάτι? Και αν ναι τι?

manosdr
07-06-05, 19:55
Οι ανεμώνες είναι πανέμορφες μεν αλλά συγχρόνως και πολύ επικίνδυνες.
Το έχουμε αναλύσει το θέμα πολλές φορές.Δεν την συστήνω για κανένα ενυδρείο. :!: :wink:

chrisstam
08-06-05, 07:11
προς το παρων ριχνω το reef booster σε αμπουλα που ειναι τροφη για ασπονδυλα και ριχνω και λιγο γαριδουλα στο στομα της δυο φορες τη βδομαδα.νομιζω οτι ειναι καλα.ψανω να βρω και τι αλλο της ταιριαζει.

jpatou
08-06-05, 08:35
Μπορείς να της δείνεις καλαμάρι και αθερίνα σε μικρά κομμάτια.
Τι είδος είναι η ανεμώνη σου?

chrisstam
09-06-05, 10:44
heteractis crispa διαστασεων περιπου 35cm.οταν μπορεσω θα βαλω φωτο.

chrisstam
21-06-05, 14:19
heteractis crispa

manosdr
21-06-05, 19:37
Πανέμορφη η άτιμη δεν λέω αλλά και τόσο επικίνδυνη :smt069
Πρόσεχε γιατί οι ανεμώνες περπατάνε και απ'όπου περάσουν τα κάνουν λίμπα. :D Μόλις αντιληφθείς ότι κάτι δεν πάει καλά,άν χάσει το χρώμα της για μέρες ή είναι μαζεμένη μέρες σου συστήνω να την πετάξεις πρίν
αρχίσει να πεθαίνει και βγάλει τοξίνες γιατί τότε...αντίο ενυδρείο. :!: :evil:

chrisstam
21-06-05, 20:39
μηπως γνωριζεις καθολου μανο μεχρι τι θερμοκρασια αντεχει στο νερο?γιατι εχω πιασει τους 29.το βραδακι ειμαι στους 28.

Vasilis
21-06-05, 23:25
παρε ανεμιστηρακια!!!θερμοκρασια μεχρι 28.5!!!
μην την ζοριζεις!!!απο φωτισμο πως πας???αμα εχεις πολυ μπορεις να εχει κ το καπακι ανοιχτο καποια εκατοστα για να εχεις πιο χαμηλη θερμοκρασια.δηλαδη απο 27 μεχρι 28 σιγουρα. για να δεις την υγεια της να ξερεις οτι αμα εχει το στομα της ανοιχτο ζοριζεται κ συμαινει οτι ειναι ταλαιπορημενη!!!να το κοιτας αυτο γενικοτερα!μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα!

manosdr
22-06-05, 00:37
Οι ανεμώνες είναι απαιτητικές στο φώς.Θέλουν πολύ φώς.Το πολύ φώς
σημαίνει το καλοκαίρι και υψηλή θερμοκρασία.Δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 28-28,5 β.Το 29 είναι στα όρια του συναγερμού. :!: Πρέπει κάτι να
κάνεις.Βάλε για αρχή ανεμιστηράκια και άν έχεις κλιματιστικό άνοιγε το συχνά.Τί φώτα έχεις :?:

chrisstam
24-06-05, 18:21
το φως που εχω δεν ειναι αρκετο.τρεις λαμπες της arcadia απο τις οποιες η μια blue actinic με reflector για αυξηση της αποδοσης τους.περιπου δωδεκα ωρες την ημερα.το κλιματιστικο το αναβω συχνα αλλα δεν λυνεται το προβλημα.ψαχνω πλεον για chiller.τα ανεμηστηρακια πως λειτουργουν?δεν εχω δει πουθενα θεσσαλονικη.εκτος αν εννοουμε αυτα που ειναι και για χρηση pc.

TAN
24-06-05, 18:47
Σίγουρα αν σε παίρνει οικονομικά η λύση του chiller είναι η καλύτερη από όλες τις απόψεις.
Ναι όταν λέμε ανεμηστηράκια οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα κλασσικά για το εσωτερικό του pc.
Να ξέρεις ότι με την χρήση τους θα έχεις αρκετή εξάτμιση και θα πρέπει το εξατμισμένο νερό να το αναπληρώνεις με απιονισμένο από R.O

chrisstam
24-06-05, 19:30
οποιος εχει να προτεινει καποιο καλο και σχετικα οικονομικο chiller,δεκτες οι προτασεις.

jpatou
24-06-05, 22:05
τα ανεμηστηρακια πως λειτουργουν?δεν εχω δει πουθενα θεσσαλονικη.εκτος αν εννοουμε αυτα που ειναι και για χρηση pc.
Ακριβώς αυτά. Με 1 μεγάλο τέτοιο ανεμιστηράκι εγώ έχω θερμοκρασία 25.5 βαθμούς και να σκεφτείς οτι το ανεμιστηράκι είναι 20 πόντους πάνω από το ενυδρείο. Δοκίμασε το πριν πάρεις το chiller. Είναι 12βολτα και μπορείς να τα βάλεις με μετασχηματιστή σε χρονοδιακόπτη.

manosdr
25-06-05, 00:35
Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν και 220 volt. :wink:

DimmyF
25-06-05, 02:12
Manosdr που βρίσκεις 220 Volt? Σε κατάστημα Η/Υ ή σε ηλεκτρονικά?

manosdr
25-06-05, 02:34
Σε κατάστημα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών ειδών.Υπάρχουν σε 3 μεγέθη.

jpatou
25-06-05, 11:10
Αν τελικά πας σε λύση με ανεμιστηράκι που είναι και η πιο οικονομική απλά λάβε σοβαρά υπόψιν σου αυτό που έγραψε ο Θανάσης.
Να ξέρεις ότι με την χρήση τους θα έχεις αρκετή εξάτμιση και θα πρέπει το εξατμισμένο νερό να το αναπληρώνεις με απιονισμένο από R.O
Κάθε 4-5 μέρες θα πρέπει να συμπληρώνεις νερό. Επίσης η εξάτμιση σου ανεβάσεις την αλατότητα αφού τα άλατα παραμένουν στο νερό.

chrisstam
25-06-05, 15:10
εβαλα ηδη ενα ανεμιστηρακι 220 volt, χωρις τροφοδοτικο δηλαδη, κατευθειαν στο ρευμα,και οντως εριξε τη θερμοκρασια στους 27.τωρα ειμαι καλα.βεβαια σκεφτομαι να βαλω και ενα δευτερο ωστε να λειτουργουν και λιγοτερη ωρα.σε ερευνα που εκανα για chiller βρηκα ενα της aqua medic που ειναι για 700λιτρο ενυδρειο με κοστος 800 ευρω,οχι απο το net αλλα σε καταστημα στη θεσσαλονικη.ειναι δοκιμασμενο μου ειπαν και κατεβαζει πολυ ικανοποιητικα τη θερμοκρασια.ειδικα για ενυδρειο της ταξης των 150-200 λιτρων θα λειτουργει και ελαχιστες ωρες την ημερα.

chrisstam
25-06-05, 15:57
...και μια πιο γενικη εν ωρα μασας της ανεμωνης. :D :D :D

chrisstam
14-07-05, 16:08
πηρα ενα προιον της seachem,marine trace λεγεται αλλα ειδα τελικα στις οδηγιες του οτι εχει ελαχιστη ποσοτητα χαλκου.θα ειναι ασφαλες για reef?στο καταστημα που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι για reef.

manosdr
14-07-05, 20:39
Το έχω και εγώ.Δεν νομίζω ότι αποτελει πρόβλημα,η ποσότητα είναι αμελητέα. :wink:

Discos
15-07-05, 12:09
πηρα ενα προιον της seachem,marine trace λεγεται αλλα ειδα τελικα στις οδηγιες του οτι εχει ελαχιστη ποσοτητα χαλκου.θα ειναι ασφαλες για reef?στο καταστημα που το πηρα μου ειπαν οτι ειναι για reef.

O χαλκος αποτελει ενα απο τα 70 περιπου "κυρια" ιχνοστοιχεια του θαλλασινου νερου. Αυτο που τον κανει κακο ειναι η υπερβολικη ποσοτητα, κατι που ισχυει σε ολα τα ιχνοστοιχεια.

Φαντασου να λεει στροντιο 8mg και να εχεις 16mg. Aυτο ειναι τοξικο για τα κοραλια μας.Οπως κακο ειναι και να πρεπει να εχεις ασβεστιο 400-450 και να εχεις 600. Παει, τα σακατεψες ολα. Εαν βεβαια μεινει εκει και δεν αρχισουν τα perticipation να πηγαινουν συνεφο.

Η ισοροπια ειναι το κλειδι και φυσικα η δυσκολια στο θαλλασινο. 8) :wink: