PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις CO2


koko
01-06-05, 11:46
Για χαρά...
Δοκίμασα και εγώ το CO2, όπως περιγράφετε στην σελίδα tsamis.aaquaria/CO2.htm .
Δουλεύει εδώ και 12 ώρες και έχω τις εξής απορίες:
1. Βγάζει 1 μπουρμπουλήθρα +-8 ανά 2 με 3 sec. Ο μέσος όρος περίπου πόσο είναι; Είναι εντάξει η αναλογία αυτή; (Το μπουκάλι είναι 2λιτρο και η αναλογία 3 φλυτζάνια ζάχαρη με μισό κουταλάκι μαγιά)
2. Πόσο καιρό περίπου κρατάει το μείγμα;
3. Το υγρό στο μπουκάλι είναι το μίσο καθαρό (το κάτω μέρος) και το άλλο μισό άσπρο. Έτσι πρέπει να είναι; Σαν να έχει χωρίσει την μαγιά από το νερό. Είναι ελαφρότερη;
4. Κατά πόσο επηρεάζει η θερμοκρασία του χώρου τον ρυθμό μπουρμπουλήθρας και σαν συνέπεια και το χρονικό διάστημα που θα κρατήσει το μείγμα;+-8

Σκοπό έχω να το χρησιμοποιήσω σε ένα 55λιτρο φυτεμένο ενυδρείο...προς το παρόν μιας και μόλις χθες το έφτιαξα (το CO2) το δουλεύω πιλοτικά για να δω τι γίνεται.

Ευχαριστώ

steady
01-06-05, 13:12
ο ρυθμος για αρχη καλα ειναι θα σταθεροποιηθει σε καμια μερα αφου βγαζει κανονικα προβλημα δεν υπαρχει με το μιγμα εγω το κουναω λιγο μολις το πρωτοβαλω για να αναμηχθει!και σε 55λιτρα θα σε βοηθησει αρκετα πιστευω!γενικα οσο μεγαλυτερη θερμοκρασια τοσο καλυτερα ΠΡΟΣΟΧΗ ομως οχι αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας !το ποσο κραταει δεν ειναι στανταρ αλλα κανα 2 βδομαδες σιγουρα μετα απλα μαγειρευεις αλλο! :D

lasal
01-06-05, 13:14
1. Η αναλογία ειναι εντάξει
2. Θα σου παει 2 το πολύ 3 βδομάδες
3. Πρέπει να το κουνάς που και που για να ειναι ομοιόμορφο το μίγμα
4. Η θερμοκρασία μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση της πίεσης με συνέπεια να
έχεις και σκαμπανεβάσματα και περισσότερες φυσαλίδες
Καλό θα είναι να βρίσκεται πάνω απο το υψος του ενυδρείου

koulio
01-06-05, 14:14
και να μην ξεχναμε να βαλεις ανεπιστροφη για να εισαι σιγουρος :wink:

halvas69
02-06-05, 02:01
Άντε, άντε....... :shock:
Θερμοκρασία δωματίου και μην το κουνάς ποτέ.
Κοινώς το φτιάχνεις και το παρατάς στην ηρεμία του.

ΥΓ μην κάνουμε δύσκολα τα πράγματα, χωρίς να είναι.

koko
02-06-05, 09:50
Θα μπει κάτω από το ενυδρείο για λόγους αισθητικής....Φυσικά έχω βλαλει αντεπιστροφή για ασφάλεια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!