PDA

Επιστροφή στο Forum : αναλογια αλατιου


Mariel
31-05-05, 01:25
μου θυμιζετε την αναλογια αλατιου ανα λιτρο?βεβαια εγω εχω θαλασσινο αλατι...

netblues
31-05-05, 15:09
Αναλογια για ποιο πραγμα ακριβως?

Mariel
31-05-05, 15:44
για fin rot σε συνδυασμο με bactopur.βεβαια επειδη το αλατι ειναι θαλασσινο νομιζω οτι χρειαζεται να βαζω τη μιση απ'την κανονικη δοση

netblues
31-05-05, 19:23
Το αλατι οπως το εννουμε ειναι χλωριουχο νατριο.. Τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.
Η κυριοτερη πηγη χλωριουχου νατριου ειναι το θαλασσινο νερο και οι αλυκες.
Το αλατι καθαριζεται και προστιθεται βελτιωτικο ροης.
Το αλατι ενυδρειων ειναι καθαρο αλατι χωρις βελτιωτικα ροης.
(Διαβαζωντας απο το κουτι της aquarium pharm. ALL natural Fresh water aquarium Salt- Made from Evaporated Sea Water.)
Αντιστοιχα πραγματα ειναι το τυροκομικο.

Το αλατι για θαλασσινο ενυδρειο αν και εχει βαση το χλωριουχο νατριο, ειναι εμπλουτισμενο και με διαφορα αλλα αλατα με στοχο την δημιουργια του "φυσικου" νερου ενος reef.. και ξεφευγουμε απο το γλυκο νερο.

Τωρα για θεραπευτικους λογους εχουμε δοσολογια απο 2.5g/ λιτρο αν προκειται για ick μεχρι 0,1 g/λιτρο ως γενικο τονωτικό.

Προτεινει το bactopur αλατι? Δεν εχω προχειρες τις οδηγιες του.
Αν θες απλως να το βαλεις σαν βοηθητικο, μια καλη δοσολογια ειναι μια κουταλια σουπας σε 20 λιτρα νερου.

Mariel
01-06-05, 00:09
thanks για την αναλυτικη απαντηση :wink: το bactopur δε λεει τιποτα μεσα,απλα να μη χρησιμοποιειται σε συνδυασμο με φαρμακα αλλων εταιριων.εγω σκεφτομουν να βαλω και αλατι για να'μαι περισσοτερο καλυμμενη.

Fonamstel
01-06-05, 01:03
Μια πρόταση:

Μην ανακατεύεις αλάτι και φάρμακα.

Αν το finrot είναι "ελαφρύ", "φεύγει" σε 3-4 μέρες (τόσο μου πήρε εμένα τουλάχιστον) μόνο με αλάτι. Η δοσολογία ήταν 20γρ/10λίτρα, αλλά τη βαζεις σε δύο "δόσεις" - 10 γρ / 10 λίτρα τη μια μέρα και άλλα 10 γρ / 10 λίτρα την επόμενη. Και μετά, προσθέτεις ανάλογα με τις αλλαγές νερού.

Αν η κατάσταση είναι σοβαρή, καλύτερα να χρησιμοποιήσεις φάρμακα - ειδικά αν έχεις φυτά που δεν πολυαντέχουν την "αλμύρα"... Μετά τη θεραπεία, αν θες βάζεις 1 γρ / 10 λίτρα για 3-4 βδομάδες, μόνο και μόνο "για τον φόβο των Ιουδαίων"...

Mariel
06-06-05, 00:28
λοιπον,επειδη εμενα η κατασταση μαλλον ηταν αρκετα σοβαρη(μονομαχος αποδυναμωμενος μετα την αναπαραγωγη με αρκετα σκισμενη ουρα)εκανα την πρωτη θεραπεια και σημερα ξεκινησα και δευτερο κυκλο.η απορια μου ειναι,οταν τελειωσω τη θεραπεια και κανω την αλλαγη νερου,θα μπορω να προσθεσω και αλατι η δε θα κανει γιατι θα υπαρχει ακομα το φαρμακο??επισης,θερμοκρασια ειναι στους 29.να την ανεβασω τωρα η συγχρονως με την προσθηκη αλατιου?

netblues
06-06-05, 00:39
Μετα απο μεγαλη αλλαγη νερου το φαρμακο εχει αραιωσει αρκετά. οποτε μπορεις να προσθεσεις λιγο αλατακι χωρις να θεωρειται συνδιασμος.
Το σωστοτερο θα ηταν απορροφηση του φαρμακου με ενεργο ανθρακα, αλλα δεν ειναι και πολυ πρακτικο αυτο σε μονομάχο.

Γενικα η αυξηση θερμοκρασιας αυξανει τον μεταβολισμο, αρα και την αποκατασταση των πτερυγιων.. Τωρα αμα ειναι ηδη στους 29 που θα την πας?
Στους 31? Μικρη η διαφορά...

Mariel
21-06-05, 16:00
επειδη τωρα τελευταια πασχω απο κρισεις Alzheimer,μου θυμιζει καποιος ποσα γραμμαρια ειναι ενα κουταλακι του γλυκου?? :roll: :roll:

Misa
21-06-05, 23:15
5gr συνήθως (ανάλογα με το ειδικό βάρος του υλικού)

Μιχάλης