PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για διατροφή δίσκων


kalmichalis
03-09-14, 20:29
καλησπερα
μου εχει δημιουργηθει μια απορια οσονα αφορα την τρωφη των δισκων μου
ολοι λεμε οτι κατα πλειστον η διατροφη των δισκων θα πρεπει να ειναι πλουσια και πρωτεινη
δειτε παρακατω και αν μπορειτε πειτε μου γιατι να δεινω κατεψυγμενη? ειναι κατι που μου διαφευγει???

ocean nutrition prime reef flakes
Protein 60.7% min
Fat 14.5% min
Fiber 0.9% max
Ash 6.1% max
Moisture 5.5% max
Phosphorus 0.8% max


Ocean Nutrition Brine Shrimp Plus Flakes
Protein min. 58.5%
Fat min. 16.6%
Fiber max. 0.3%
Ash max. 6.7%
Moisture max. 6.74%
Phosphorus max. 0.84%


Ocean Nutrition Silverside Frozen Food
Protein
13.5% min
Fat
6.6% min
Fiber
0.2% max
Moisture
77.5% max
Ash
1.9% max
Phosphorous
0.40% max


FROZEN DISCUS FORMULA
Protein 16.7 % Fiber 0.8 % Fat 0.8 % Ash 0.6 % Moisture 81.6 %

Γιώργος Κ
03-09-14, 20:39
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44363
και εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78594 (σε οτι αφορα τη διατροφη τους)!!!

Κατα τη γνωμη μου οι πρωτεινες (ζωικης προελευσης) θα πρεπει να περιοριζονται σε 1-2 μερες την εβδομαδα και οχι καθημερινα ... οι υπολοιπες μερες με τροφες φυτικης προελευσης!

kalmichalis
03-09-14, 20:46
Με συγχωρείς αλλά ακόμα έχω την απορία...

Diskus fan
03-09-14, 21:06
Οι δίσκοι τα'ι'ζονται (και όχι μόνο)... ανάλογα με τις ανάγκες της ηλικίας τους.-

kalmichalis
03-09-14, 21:20
συμφωνα με αυτα που διαβασα, που ελπιζω να καταλαβα και καλα, αυτο που θελουμε ειναι πρωτεινη, επομενως γιατι να μην ριχνουμε flakes που συμφωνα με τους πινακες που παρεθεσα εχουν σε μεγαλυτερο ποσοστο, ωστε να αναπτυχθουν πιο γρηγορα οι δισκοι????

kalmichalis
04-09-14, 22:45
τα flakes εχουν κατεργασμενη πρωτεινη ενω οι κατεψυγμενες ακατεργαστη... να φανταστω αυτη ειναι η απαντηση....

αλλα οι κατεψυγμενες πχ μοσχοκαρδια η καρδια γαλοπουλας είναι και πιο δυσπεπτες, υπάρχει κάποια κατεψυγμένη τροφή που να μην είναι δυσπεπτη? Πχ γαρίδα η κατι σε ψαρικο, (πάντως όχι beefheart) ...? Και ρωτάω γτ στο δικό μου ενυδρείο έχω κόψει τις κατεψυγμένες λόγω ασθενειών... Ακόμη και μια φορά στις 10μερες να έριχνα είχα θέμα... και δεν ταιζω ποτε ξανα κατεψυγμενες... απλα εχω παρα πολλες τροφες απο flakes...
απλα δεδομενου οτι τα flakes ειναι κατεργασμενα εχετε να μ προτεινετε κατι ευπεπτο με σχετικα καλο ποσοστο πρωτεινης ???

Γιώργος Κ
04-09-14, 23:43
Σπιρουλινα!
πχ http://www.oceannutrition.com/?post=spirulina-flakes

Δε καταλαβαινω τι εννοεις "κατεργασμενη" πρωτεινη ...
Μονο με bloodworms ειχα αντιμετωπισει προβληματα (μαλλον κατι μετεφεραν στο ενυδρειο) ολες οι αλλες κατεψυγμενες δεν ειχαν καποιο προβλημα! Μαλιστα τις κατεψυγμενες αρτεμιες τις καταβροχθιζαν (εκτροφης και αγριοι) ...

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50033 την αποψη του Soh στο 2) που αφορα τις τροφες ...
Αλλο ενα θεμα με τις καταψυγμενες ειναι οτι "λερωνουν" πιο πολυ το νερο ειδικα αν δε τις τρωνε ολες και μενουν κομματια που αποσυντίθενται ...
Φυσικα θα πρεπει να τις ξεπαγωνουμε καλα πριν ταισουμε (καλυτερα τη προηγουμενη μερα να βαλουμε στη συντηρηση του ψυγειου τη ποσοτητα που επιθυμουμε) καθως αν τους ταισουμε παγωμενη τροφη διακινδυνεύουμε φλεγμονες στο εντερο τους ...

kalmichalis
05-09-14, 00:24
Ρωτάω καθαρά για κατεψυγμένες

Γιώργος Κ
05-09-14, 00:40
Ολες οσες εχω ταισει απο κατεψυγμενες ηταν ευπεπτες χωρις καποιο προβλημα! Λογικα τα ψαρια σου αντιμετωπιζουν καποιο αλλο προβλημα (μερικες εκδοχες υπαρχουν στο προηγουμενο ποστ)
* ξεπαγωνεις τις τροφες πριν ταισεις?
* προσεχεις τη ποιοτητα νερου αφου ταισεις?
* ταιζεις (για καλο και για κακο) τροφες που προερχονται απο θαλασσινο νερο ετσι ωστε αν υπαρχει καποιο βακτηριο-οργανισμος να μη μπορει να εξαπλωθει στο ενυδρειο σου?

kalmichalis
05-09-14, 06:28
Κατά την άποψη μου το beefheart δεν είναι ευπεπτη
Αυτό που είπες με το θαλασσινό νερό δεν έχω ιδέα.. Ποιες τροφές είναι? Γράφουν κάτι τέτοιο στη συσκευασία τους?

crazydiver
05-09-14, 09:17
εγω στους δικους μου δινω ce essentials.την εχεις δοκιμασει?πιστευω απο τις καλυτερες σε κατεψυγμενη κ περιεχει ενα καρο αλλα πραγματα μεσα.δεν ειναι μονο καρδια.
γενικα με την καρδια δεν εχω δει προβληματα ουτε γαλοπουλας που τους δινω κ τρελαινονται.βεβαια δυο φορες τη βδομαδα τρωνε σπιρουλινα.
κατι περιεργα μου εκαναν οταν ειχα δωσει κοκκινο σκουληκι στο παρελθον αλλα απο τοτε το ξεπερασαν κ αυτο.

Dimitris77
05-09-14, 10:36
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.

crazydiver
05-09-14, 10:58
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.δημητρη αλλη τροφη δινουμε?
η μονη που δεν μου διαλυεται ειναι.ολες οι αλλες κανουν το ενυδρειο χαλια.
την ξεπαγωνεις πριν τους την δωσεις?

Dimitris77
05-09-14, 11:10
δημητρη αλλη τροφη δινουμε?
η μονη που δεν μου διαλυεται ειναι.ολες οι αλλες κανουν το ενυδρειο χαλια.
την ξεπαγωνεις πριν τους την δωσεις?

Εννοειται πως την ξεπαγωνω.Αλλα δεν την τρωνε με τιποτα.

crazydiver
05-09-14, 11:26
Εννοειται πως την ξεπαγωνω.Αλλα δεν την τρωνε με τιποτα.τι να πω.
αβυσσος η ψυχη του δισκου.
οι δικοι μου τσακιζουν τα παντα.μεχρι μπανανα εχουν φαει απο το χερι μου.:D

Diskus fan
05-09-14, 20:34
τα flakes εχουν κατεργασμενη πρωτεινη ενω οι κατεψυγμενες ακατεργαστη... να φανταστω αυτη ειναι η απαντηση....

αλλα οι κατεψυγμενες πχ μοσχοκαρδια η καρδια γαλοπουλας είναι και πιο δυσπεπτες, υπάρχει κάποια κατεψυγμένη τροφή που να μην είναι δυσπεπτη? Πχ γαρίδα η κατι σε ψαρικο, (πάντως όχι beefheart) ...? Και ρωτάω γτ στο δικό μου ενυδρείο έχω κόψει τις κατεψυγμένες λόγω ασθενειών... Ακόμη και μια φορά στις 10μερες να έριχνα είχα θέμα... και δεν ταιζω ποτε ξανα κατεψυγμενες... απλα εχω παρα πολλες τροφες απο flakes...
απλα δεδομενου οτι τα flakes ειναι κατεργασμενα εχετε να μ προτεινετε κατι ευπεπτο με σχετικα καλο ποσοστο πρωτεινης ???


1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).
2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;
4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------
Την ce οι δικοι μου δισκοι δεν την ακουμπησαν ποτε.Ασε που διαλυεται στο νερο και γινεται χαλια ολο το ενυδρειο.

Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.- ;)

crazydiver
05-09-14, 21:14
κ εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι απο τις πιο καθαρες που εχω ταισει.
μενει συμπαγης μεχρι να την τσακισουν ολη.
πιστευω το οτι την τρωνε αγρια ψαρια οπως του νικου λεει πολλα

kalmichalis
07-09-14, 16:17
1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).

Τίποτα από όλα αυτά, συζήτηση κάνουμε, sorry για την μεγάλη παράθεση αλλά απαντάω από κινητό


2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;

δεν είπα πουθενά ότι δίνω αυτές, απλά είπα σαν πιο έμπειροι να μου πείτε γτ να δίνω κατεψυγμένες από τη στιγμή που έχουν λιγότερη πρωτεΐνη, σαφώς δίνω και pellets και discus formula, και prime reef

4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------


Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.- ;)


Παλιά χρησιμοποιουσα την CE είναι η καλύτερη κατεψυγμένη τροφή κατά την άποψή μου, δεν ξέρω αν έκανα κάπου λάθος αλλά...
Θα σου πω τη παρατήρησα και εγώ και οι οικογένεια στο σπίτι, και δεν τους πίστευα... Είχα σταθερές ρουτίνες όπως και τώρα τα ίδια νιτρικά όπως και τώρα αλλαγές το ίδια τα πάντα όλα... Οπότε έδινα τροφή κρέατος κατεψυγμένη έβλεπα πάντα κάτι και το πιο συνηθισμένο είναι το να αναπνέουν για αρχή από το ένα βραγχιο μετά τα περιττώματα, οι λευκές ίνες... Από τον Μάρτιο μέχρι και τον Ιούνιο έχασα 6 δίσκους, και λέω θα κόψω το κρέας... Το αποτέλεσμα? Ούτε μπάρες ούτε τπτ ούτε ασθενειες ούτε τίποτα το παραμικρό... Τώρα αυτό μπορείτε να μου το εξηγήσετε ή κάποιος άλλος? Γτ ναι συμφωνώ για το ότι μεγαλώνουν τα ψάρια αλλά εγώ έχασα 6 και κατά την άποψή μου εξαιτίας του κρέατος και δεν έχω αλλάξει τπτ από τότε που άρχισε το ενυδρείο μόνο το κρέας έκοψα... Τώρα τι να πω? Έχω σκεφτεί μήπως ήταν το συγκεκριμένο, τότε άλλαξα πήρα της ocean μείωσα τα τάισματα μια φορά την εβδομάδα, πάλι τα ίδια...

Τεσπα δεν είναι ουσιαστικά αυτός ο λόγος που άνοιξα το θέμα, ουσιαστικά το άνοιξα για να βρω εναλλακτική τροφή από την κατεψυγμένη, γτ ακόμη και οι γαρίδες από το σουπερμάρκετ λιγότερο δυσπεπτες είναι (κατά την άποψή μου) από τη καρδία...

Diskus fan
07-09-14, 21:05
Πάλι μπερδεμένα τα περιγράφεις...
Σίγουρα οι αποξηραμένες τροφές, ΔΕΝ επιβαρύνουν το νερό όσο οι κατεψυγμένες. Αφού λοιπόν το νερό σου επιβαρύνεται 10 φορές περισσότερο... και εσύ με την σειρά σου, πρέπει να κάνεις ανάλογες κινήσεις, για να μένει καθαρό.
Υπάρχει τεράστια γκάμα αποξηραμένων τροφών... αλλά βλέπω ότι... γράφεις μόνο 2 (εκ των οποίων η μια για θαλασσινά ψάρια).
Κατεψυγμένη υπάρχει... αρτέμια, bloodworms, cyclops, daphnia, mysis, κλπ. εσύ αναφέρεις την καρδιά... άλλες τροφές γιατί ΔΕΝ δίνεις;
Θεωρείς ότι... έχασες ψάρια εξ' αιτίας της καρδιάς... σου έθεσα ένα ερώτημα που ΔΕΝ απάντησες ... όλοι όσοι την χρησιμοποιούν... ΔΕΝ θα έπρεπε να χάνουν... το ένα ψάρι μετά από το άλλο;
Οι παρατηρήσεις σου... θα μπορούσαν κάλλιστα να διαφέρουν (και μάλιστα κατά πολύ)... μέσα απ' τα μάτια κάποιου άλλου. Όμως εσύ βλέπεις το ενυδρείο με τα ψάρια... και εμείς με "βάση" τις δικές σου περιγραφές, δίνουμε απαντήσεις.-

kalmichalis
07-09-14, 21:12
Δεν ξέρω γτ δεν χάνουν ψάρια, τότε έκανα τις ανάλογες κινήσεις ούτως ώστε να μην επιβαρύνεται το νερό, συχνές αλλαγές κλπ
Η αλήθεια είναι ότι μόνο beefheart έδινα από κατεψυγμένες
Και μιας και το ανέφερες δινω d50,spiroulina, prime reef, discus formula, pellets tropical, d allio, και άλλες δεν θυμάμαι τώρα,
Απλά αυτές τις ανέφερα σαν παράδειγμα για τα ποσοστά πρωτεΐνη λίπους κλπ σε σχέση με κάποιες τυχαία κατεψυγμένες, και αναφέρθηκα πιο πολύ στην καρδιά διότι είναι η πιο διαδεδομένη στα φόρουμ για δίσκους

Diskus fan
07-09-14, 21:54
Άρα δίνεις αρκετές τροφές... έτσι που το έγραψες εγώ τουλάχιστον μπερδεύτηκα.... οπότε μάλλον είσαι εντάξει.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ τις τροφές του Dr. Bassleer (https://www.google.gr/search?q=dr.+bassleer+biofish+food&espv=2&biw=1150&bih=783&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=27UMVKOFFIG6O7yUgNAJ&ved=0CAYQ_AUoAQ)... τις οποίες σου προτείνω να τις δοκιμάσεις. Θέλει όμως προσοχή το μέγεθος στα pellets... τι μέγεθος συνολικό έχουν οι δίσκοι σου;
Ο Γιώργος σου είχε βάλει κι αυτό...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44363
το κοίταξες;
Θα δεις ότι υπάρχει έντονη διαφωνία... ειδικά για την χρήση ή όχι της καρδιάς.-

kalmichalis
08-09-14, 20:20
α.ναι το εχω διαβασει παραπολλες φορες για το κατανοησω, διοτι ολο ξεχναω διαφορα με τοσα που διαβαζω...
β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm

γ.απο τις τροφές του Dr. Bassleer ποιες χρησιμοποιεις για δισκους??? γτ ειδα πολλες τροφες για διαφορα ψαρια...

δ.και κατι αλλο (απλα για εγκυκλοπαιδικη μορφωση), εχει δωσει κανεις new life spectrum for discus? ειναι καλη? επισης
ποια ειναι καλυτερη η ocean nutrition krill ή omega one krill?

Diskus fan
08-09-14, 20:49
α.ναι το εχω διαβασει παραπολλες φορες για το κατανοησω, διοτι ολο ξεχναω διαφορα με τοσα που διαβαζω...
β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm
Σε αυτό το μέγεθος (και εφ' όσον οι μετρήσεις σου είναι ακριβείς και αφορούν το συνολικό μήκος) θα έλεγα να δοκιμάσεις το L ή XL.
γ.απο τις τροφές του Dr. Bassleer ποιες χρησιμοποιεις για δισκους??? γτ ειδα πολλες τροφες για διαφορα ψαρια.
ΔΕΝ έχει κάποιες ειδικά για δίσκους... acai, herbal, garlic, regular, αλλά την forte μόνο ένα γεύμα την εβδομάδα.

δ.και κατι αλλο (απλα για εγκυκλοπαιδικη μορφωση), εχει δωσει κανεις new life spectrum for discus? ειναι καλη? επισης
ποια ειναι καλυτερη η ocean nutrition krill ή omega one krill?

New Life Spectrum... δίνω (και αυτήν) στα μικρά.
Την Ο.Ν. την έχω σε εκτίμηση σαν εταιρία για τα προ'ι'όντα της... όσον αφορά το κριλ... ΔΕΝ καταλαβαίνω την επιμονή σου, στη θαλάσσια ζωή/τροφή.
Απόλυτα λάθος ΔΕΝ είναι... αλλά (για να το θέσω όπως ορισμένοι)... όπως ο δίσκος ΔΕΝ θα άνοιγε μια γελάδα, για να φάει την καρδιά της (που έχω βαρεθεί να διαβάζω)... θα "πεταγόταν" μέχρι την θάλασσα, για να φάει κριλ; :rolleyes:
Αν την έχεις δώσει και οι δίσκοι σου την τρώνε... άλλο "καπέλο"... εμένα οι δικοί μου mysis και krill, ΔΕΝ είδα να λατρεύουν, οπότε... τους δίνω αυτά, που τους αρέσουν πιο πολύ.-

kalmichalis
08-09-14, 21:44
Τι να πρωτοδωσω δεν ξέρω με τόσες τροφές που παίζουν... ? :confused:

Dimitris77
08-09-14, 22:19
Ο καθενας θα σου πει τι εχει διαπιστωσει στην πραξη.Εγω ξεκινησα ετσι:

http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/universal-foods/super-spirulina-forte-mini-granulat/

http://www.oceannutrition.com/?post=discus-flakes

http://www.oceannutrition.com/?post=formula-one-flakes

http://www.tropical.pl/en/products/aquarium/foods/premium-line/cichilid-foods/tropical-discus-gran-d-50-plus/
Σε συνδιασμο με αυτο..
http://www.seachem.com/Products/product_pages/GarlicGuard.html
Διαλεξε και μια καρδια και εισαι κομπλε.......μαζι με πολλες αλλαγες νερου.

kalmichalis
09-09-14, 16:26
Κι εγώ σχεδόν τις ίδιες έχω... Εκτός από τις formula one και two που έλεγε να τις δώσω αλλά δεν είχα money's αρχή και τελικά δεν τις πήρα ποτέ... Και το d-50 εμένα είναι σε flakes όχι pellet

Πάντως είδα οι οι τροφές που μου είπε ο discus fun έχουν ακατέργαστη πρωτεΐνη
-------------------------
συν οτι εχω το θεματακι οτι δεν γουσταρουν pellets οι δισκοι μ, πρεπει δηλαδη να μην φανε 3 μερες για να ενδιαφερθουν λιγο, αν και εγω πιστυω οτι οι pellet ειναι καλυτερες σαν τροφες....
-------------------------

β.οι δισκοι εχουν μεγεθος 6-7cm ο ενας ο οποιος ειναι και τσαμπουκαλης και οι αλλοι 8-9cm
Σε αυτό το μέγεθος (και εφ' όσον οι μετρήσεις σου είναι ακριβείς και αφορούν το συνολικό μήκος) θα έλεγα να δοκιμάσεις το L ή XL.-


δηλαδη βγαινουν σε διαφορα μεγεθη οι τροφες αυτες???

Dimitris77
09-09-14, 18:31
Καλα μην φανταστεις.....πηρα το xl .... για τους δισκους μου...δεν ενδιαφερθηκαν καν....θεωρω οτι ειναι πολυ μικρα και τα αγνοουν.Τα εχω και τα κοιταω.

kalmichalis
09-09-14, 19:46
Αυτό με το l και xl δεν το έχω καταλάβει

Dimitris77
09-09-14, 22:52
Αναφερεται στο μεγεθος του pellet.
http://fishkeeper.co.uk/product/aquarium-mnster-dr-bassleer-biofish-food-regular-xl-68g

kalmichalis
09-09-14, 22:54
:smt023

Diskus fan
09-09-14, 23:12
Μιχάλη... βγαίνουν σε διαφορετικά μεγέθη... για ανάλογα μεγέθη ψαριών.- ;)

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.aquapro2000.de%2Fim ages%2Fusr-files%2Fimages%2FMunster%2Fpellet.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.aquapro2000.de%2Fen%2FF ood-and-Technique%2FFood%2FDrBassleer-Food%2FBassleer-Biofish-Food-regular%2FDr-Bassleer-Biofish-Food-regular-170-g-XXL%3A%3A10444.html&h=155&w=607&tbnid=2Ozid-WjrcJz-M%3A&zoom=1&docid=gl16uIPNAVN7eM&ei=jGwPVOjpJIXVOaKtgPgB&tbm=isch&ved=0CCQQMygIMAg&iact=rc&uact=3&dur=1040&page=1&start=0&ndsp=20

kalmichalis
21-01-15, 17:45
Τι εννοείς όταν λες ότι η πρωτεΐνη που δίνουμε στους δίσκους πρεπει να πάει ανάλογα με την ηλικία τους?
ΔΔηλαδή όταν είναι 7 μηνων να δίνουμε τροφή 6φορες την ημέρα και όταν είναι 2ετων 4φορες? Καλά κατάλαβα?
Έψαξα και δεν βρήκα κάπου κάτι που αφορά αυτό για να με διαφωτίσει

Diskus fan
22-01-15, 01:20
Αφού το είδες μετά από 4 μήνες... μάλλον άχρηστο σου είναι... πλέον.
Την ίδια ανάγκη σε πρωτε'ί'νη έχει ένας οργανισμός που βρίσκεται σε ανάπτυξη... και την ίδια ένας που βρίσκεται σε συντήρηση;
Αυτό εννοώ.
Εννοείται και το ότι το πόσα τα'ί'σματα... είναι ανάλογα με την ηλικία.-

kalmichalis
22-01-15, 06:48
Ευχαριστώ πολυ
Έχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε,
Εγώ ταιζω 4φορες την ημέρα
Αν κάνω ότι ταισω 5 φορές την ημέρα θα φάνε κανονικά την επόμενη όμως ημέρα ή καμιά φορά αν την επόμενη ημέρα ταισω 5φορες πάλι αυτά θα είναι σαν χορτατα και θα φάνε νοχελικα, δηλαδή θα πέσω η τροφή κάτω αυτά θα βολταρουν και αν περάσουν και την δουν καλώς, ενώ υπό άλλες προϋποθέσεις με το που πέσει η τροφή τρέχουν να την φάνε και καμιά φορά περιμένουν από την μεριά που τη ρίχνω

Diskus fan
22-01-15, 16:59
Χρειάζεται φαντασία;
Όταν λέμε ότι οι δίσκοι τρώνε πχ. 8 φορές τη μέρα για να πάρουν την ανάπτυξη που πρέπει... ΔΕΝ εννοούμε ότι σε 4 ψάρια... ρίχνεις ένα κουτί τροφή την κάθε φορά.
Η ποσότητα είναι τέτοια που θα καταναλωθεί σε λίγα λεπτά... το να γίνουν "τούμπανο"... ΔΕΝ είναι επιθυμητό (εκτός των πολύ μικρών δίσκων).
Προφανώς... κάνεις κάτι λάθος ή η τροφή που τους ρίχνεις ΔΕΝ είναι της αρεσκείας τους.
Επίσης το ΑΝ θα φάνε με όρεξη μεγάλη εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες... μεταξύ των οποίων και από τον αριθμό τους (όσο λιγότεροι... τόσο χειρότερα).
Εντοπίζεις πουθενά... κάποιο λάθος σου;

kalmichalis
22-01-15, 17:08
η τροφη που πεφτει ειναι οση παιρνουμε με τα 3δαχτυλα, και τα ψαρια ειναι 6δισκοι και εννοειτε πως τσιμπανε και οι καρδιναλιοι και τα κορυ
η πρωτες 2 φορες καταναλωνονται σε λιγα λεπτα αλλα οι επομενες μπορει και σε 10-15 λεπτα....και καποιες τροφες αρεσουν σε καποιους και καποιες αλλες σε αλλους, απλα ριχνω μειγμα να τρωνε ολοι....
ενα χαρακτηρηστικο πραδειγμα ειναι οτι την bassler τν τρονε μονο 2 και ριχνω μια στο τοσο

kalmichalis
24-01-15, 20:06
εχει δωσει κανεις τροφη για κοι στους δισκους?

Dimitris77
24-01-15, 20:57
Γιατι να δωσεις τροφη για κοι αφου υπαρχει τεραστια ποικιλια σε δισκοτροφες?

kalmichalis
24-01-15, 21:00
Έτσι για διαφορά

ChocolatePuma
24-01-15, 21:21
Έτσι για διαφορά

Η κάθε τροφή έχει συγκεκριμένους αποδέκτες και δεν τους έχει τυχαία
Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες τους και περιέχει συγκεκριμένες ουσίες

Διαφορά είναι και το παστίτσιο. Θα τους το έδινες? ;)

kalmichalis
24-01-15, 21:28
αν τους αρεσε ναι θα τους το εδινα, και δεν βρωμιζε τελειως το νερο....
εγω απλα ρωταω αν εχει πειραματιστει κανεις να τους δωσει, καμια τροφη φυσικης προελευσης δεν εχει προβλημα για κανενα ψαρι ασχετως του ειδους του, ναι συμφωνο σε αυτο που λες για το οτι εχει βγει καθε τροφη για συγκεκριμενο ψαρι, αλλα κανεις μας δεν ξερει πχ τι εχουν μεσα πραγματικα τα flakes , σιγουρα εχουν τα συστατικα που λεει, αλλα αν πχ υπαρχουν τα ιδια συστατικα σε αλλη τροφη για καρχαριες γτ να μην την τρονε και τα αλλα ψαρια???

Dimitris77
24-01-15, 21:45
Εχεις προβλημα αναπτυξης στους δισκους σου και ψαχνεις εναλλακτικες μορφες σιτισης?

Diskus fan
24-01-15, 21:46
η τροφη που πεφτει ειναι οση παιρνουμε με τα 3δαχτυλα, και τα ψαρια ειναι 6δισκοι και εννοειτε πως τσιμπανε και οι καρδιναλιοι και τα κορυ
η πρωτες 2 φορες καταναλωνονται σε λιγα λεπτα αλλα οι επομενες μπορει και σε 10-15 λεπτα....και καποιες τροφες αρεσουν σε καποιους και καποιες αλλες σε αλλους, απλα ριχνω μειγμα να τρωνε ολοι....
ενα χαρακτηρηστικο πραδειγμα ειναι οτι την bassler τν τρονε μονο 2 και ριχνω μια στο τοσο


Κακώς το κάνεις (το έχω ξαναγράψει... ΔΕΝ νομίζω να ΜΗΝ το έχεις διαβάσει)... και γι' αυτό θα τρώνε μόνο... ότι θέλουν.-

kalmichalis
24-01-15, 21:47
οχι κανενα προβλημα, απλα ρωταω καθαρα απο απορια

Diskus fan
24-01-15, 21:54
αν τους αρεσε ναι θα τους το εδινα, και δεν βρωμιζε τελειως το νερο....
εγω απλα ρωταω αν εχει πειραματιστει κανεις να τους δωσει, καμια τροφη φυσικης προελευσης δεν εχει προβλημα για κανενα ψαρι ασχετως του ειδους του, ναι συμφωνο σε αυτο που λες για το οτι εχει βγει καθε τροφη για συγκεκριμενο ψαρι, αλλα κανεις μας δεν ξερει πχ τι εχουν μεσα πραγματικα τα flakes , σιγουρα εχουν τα συστατικα που λεει, αλλα αν πχ υπαρχουν τα ιδια συστατικα σε αλλη τροφη για καρχαριες γτ να μην την τρονε και τα αλλα ψαρια???


Ακόμα δυστυχώς ΔΕΝ έχεις καταλάβει που "βαδίζεις και που πατάς"... ΔΕΝ αφήνεις τα πειράματα προς το παρόν, για να κάνεις... αυτά που πρέπει; Όταν θα είσαι σε θέση να καταλάβεις τι βλέπεις... άρχισε και τους πειραματισμούς.
Σε βλέπω να τα'ί'ζεις με πίτσες... ΑΝ θεωρήσεις ότι... ΔΕΝ βρωμίζει το νερό!!!!! :smt120
-------------------------
οχι κανενα προβλημα, απλα ρωταω καθαρα απο απορια

Εννοείς ότι... ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ανάπτυξης οι δίσκοι σου; :rolleyes:
ΑΝ ναι... εδώ... γελάμε!!!!!

kalmichalis
24-01-15, 21:56
οταν ο φορτος εργασιας ειναι μεγαλος δεν μπορω να μην εχω αυτοματη ταιστρα και να βαζω δυο τρεις τροφες μεσα.... οντως καλυτερο θα ηταν να ριχνω καθε φορα μια συγκεκριμενη αυτο το κανω μιυ βαρια δυο φορες την εβδομαδα, αλλα τα 3 ταισματα την ημερα ειναι απο την ταιστρα, τα υπολοιπα με το χερι....

υγ: στην ταιστρα εχω spiroulina, oc discus food και d-50
-------------------------
εγω παντως δεν θεωρω οτι εχουν προβλημα αναπτυξης, αλλα θελω να σε ρωτησω, επιδη τους εχεις δει σε φωτογραφια, πιστευεις οτι ποιοτικα ειναι καλοι?

Diskus fan
24-01-15, 22:03
Ξαναλέω... ΚΑΚΩΣ το κάνεις... όπως και κακώς τα'ί'ζεις μόνο 4 φορές (το έγραψες αλλού).
Εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις... ΑΝ έχουν... είσαι σε θέση να το δεις;

Αυτός ο δίσκος... είναι εντάξει ή έχει μείνει πίσω;
Θα τον αγόραζες... από κατάστημα;

kalmichalis
24-01-15, 22:06
ναι μια χαρα μου φαινεται (εχει γουστο να λεω βλακεις??? )
μια χαρα κοκκινα ματια πτερυγια καλα και δεν βλεπω τα ματια τοσο μεγαλα σε σχεση με το κορμι...

stanlee
24-01-15, 22:09
Καλό το χρώμα αλλά για δες λίγο και διαστάσει ματιού σε σχέση με το σώμα...επίσεις σχήμα ματιού.........:smt108

kalmichalis
24-01-15, 22:11
υπαρχει κατι που δεν βλεπω????το ποσο τρωνε και η λαιμαργια τους εξαρταται και απο τη θερμοκρασια, σωστα? εγω την εχω 28,3

Diskus fan
24-01-15, 22:17
ΑΚΡΙΒΩΣ... ΔΕΝ μπορείς ακόμα να δεις... οπότε... γι' αυτό και ΙΣΧΥΕΙ ότι σου έχω γράψει παραπάνω όπως και ΟΛΑ όσα σου έχω γράψει... ΠΑΝΤΟΥ και μέχρι σήμερα.-

kalmichalis
24-01-15, 22:20
:confused:

Diskus fan
24-01-15, 22:27
υπαρχει κατι που δεν βλεπω????το ποσο τρωνε και η λαιμαργια τους εξαρταται και απο τη θερμοκρασια, σωστα? εγω την εχω 28,3

ΌΧΙ... εξαρτάται και από άλλους παράγοντες... η θερμοκρασία είναι ένας από αυτούς.-
-------------------------
:confused:

Γιατί απορείς;
Το ψάρι έχει τα χάλια του... κι εσύ το βλέπεις μια χαρά.
ΜΗΠΩΣ θυμάσαι που γράφω κατά καιρούς... "άλλα τα μάτια του λαγού κι' άλλα της κουκουβάγιας";

kalmichalis
24-01-15, 22:41
Ας βάλω και φώτο για να καταλαβαίνουν και οι άλλοι συγχομπιστες για τι ακριβώς μιλάμε
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q633-kalmichalis-mupilambdaepsilon_zps5bb1eb81.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/kalmichalis/media/mupilambdaepsilon_zps5bb1eb81.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q633-kalmichalis-pitsilies_zpsabeecc2e.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/kalmichalis/media/pitsilies_zpsabeecc2e.jpg.html)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q633-kalmichalis-prvtos_zps240c7b9a.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/kalmichalis/media/prvtos_zps240c7b9a.jpg.html)

Dimitris77
24-01-15, 22:45
Ποσων μηνων ειναι?

kalmichalis
24-01-15, 22:46
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q633-kalmichalis-kok_zpse6fbf292.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/kalmichalis/media/kok_zpse6fbf292.jpg.html)

Diskus fan
24-01-15, 22:49
Ακριβώς αυτά σου γράφω τόσο καιρό... τα ψάρια σου έχουν μείνει πίσω... γιατί ΔΕΝ θέλεις να το καταλάβεις.-

Dimitris77
24-01-15, 22:51
Δες.

kalmichalis
24-01-15, 22:56
ολους τους πηρα στα 6 cm περιπου
λοιπον τον μπλε τον εχω καπου 7μηνες και ειναι καπου 11cm
τον ασπρο τον εχω κι αυτο 7 μηνες και ειναι καπου 7cm(και εδω πηγαινε η ερωτηση μου αν πιστευεις νικολα αν εχω δισκους κακης ποιοτητας, διοτι ο δισκος τρωει αλλα δεν μεγαλωνει)
τον κοκκινο τον εχω 4μηνες και ειναι καπου 10cm
τον πιτσιλοτο τον εχω 1,5μηνα και ειναι καπου 9cm
τον galaxy τον εχω 1 χρονο και ειναι 1,5χρονων και ειναι κι αυτος καπου 11cm (ειναι ο πρωτος μου δισκος)
-------------------------
Δες.

αυτην την εικονα την εχω δει απειρες φορες, απλα δεν μπορω να την καταλαβω live, τι να πω? δεν γινεται να την κανω πραξη...

Diskus fan
26-01-15, 21:37
1. Όταν αγόρασες τα ψάρια... κανείς μας ΔΕΝ ξέρει ΑΝ ήδη είχαν μείνει πίσω... πράγμα σύνηθες.
2. Έχεις ψάρι που για 7 μήνες, τρώει αλλά ΔΕΝ παίρνει... τι άλλο θα πρέπει να γίνει, για να καταλάβεις ότι... κάτι πάει λάθος;
3. Στο GD... υπάρχει θέμα μου με πλήρες φωτογραφικό υλικό από γέννα και την ανάπτυξη των μικρών τους... ΔΕΝ έτυχε να το δεις και να βγάλεις συμπεράσματα;
4. Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις... τι δείχνει η εικόνα; Πάρε φωτογραφία από τα ψάρια σου... και κάνε το ίδιο με τα μάτια τους... πχ. στο photoshop.-

kalmichalis
27-01-15, 21:04
1. δεν θεωρω οτι εχω παρει καποιο ψαρι που εχει μεινει πισω, διοτι αυτο με τα ματια, το κουτσοπαλευω, δηλαδη βλεπω συγκριτικα με τα υπολοιπα ψαρια στο μαγαζι
2. μεχρι στιγμης πιστευα οτι μονο δυο ψαρακια εχουν μεινει πισω που ειναι και εμφανως σε εμενα, τον εναν ασπρο, που κατα την γνωμη μου δεν θεωρω οτι ειναι καλος εκ γεννετης δισκος.... και ο πρωτος δισκος μου που εχει περασει τα 'παντα"...
3. συγνωμη, αλλα δεν το εχω δει ακομη, παροτι διαβαζω συνεχει συζητησεις
4. ειναι κι αυτο μια λυση, απλα το να το κανω αυτο στο καταστημα δεν ειναι εφικτο, πριν αγορασω δισκο....



ειναι αναστρεψημη η κατασταση σε κανεναν απο αυτους, οσον αφορα την αναπτυξη τους?

stanlee
27-01-15, 21:47
Δυστυχώς όταν ένας δίσκος μένει πίσω στην ανάπτυξη ποτέ δεν θα φτάσει κάποιον συνομήλικό του που μεγάλωσε σε σωστές συνθήκες.....
Στα περισσότερα πετ σοπ οι δίσκοι μικρής ηλικίας συνήθως μένουν πίσω λόγο κακής διατροφής και συντήρησης καθώς το κόστος θα ήταν τεράστιο!!!!
Σκέψου πετ σοπ με 30+δισκάκια 4-5 μηνών να ταΐζει 6-7 φορές την ημέρα και να κάνει αλλαγή κάθε 4-5 μέρες 50%.....
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα πάρει άλλο μπόι αλλά μη περιμένεις πάνω από 15εκ........
Κάποια πράγματα στη ανάπτυξη των δίσκων είναι κανόνας για να μεγαλώσει το ψάρι στο αναμενόμενο απ τη φύση του μέγεθος(συνθήκες νερού,διαστάσεις ενυδρείου,πολλές φορές τάισμα με σωστή τροφή και πολύ καλή ρουτίνα).......

Diskus fan
28-01-15, 01:29
1. δεν θεωρω οτι εχω παρει καποιο ψαρι που εχει μεινει πισω, διοτι αυτο με τα ματια, το κουτσοπαλευω, δηλαδη βλεπω συγκριτικα με τα υπολοιπα ψαρια στο μαγαζι
2. μεχρι στιγμης πιστευα οτι μονο δυο ψαρακια εχουν μεινει πισω που ειναι και εμφανως σε εμενα, τον εναν ασπρο, που κατα την γνωμη μου δεν θεωρω οτι ειναι καλος εκ γεννετης δισκος.... και ο πρωτος δισκος μου που εχει περασει τα 'παντα"...
3. συγνωμη, αλλα δεν το εχω δει ακομη, παροτι διαβαζω συνεχει συζητησεις
4. ειναι κι αυτο μια λυση, απλα το να το κανω αυτο στο καταστημα δεν ειναι εφικτο, πριν αγορασω δισκο....



ειναι αναστρεψημη η κατασταση σε κανεναν απο αυτους, οσον αφορα την αναπτυξη τους?

1. Πρέπει να μάθεις τον τρόπο, να διαβάζεις τα forum (εδώ τα έμαθα εγώ... που είμαι και γέρος άνθρωπος). Υπάρχουν κεφάλαια... στο κεφάλαιο αναπαραγωγές... θα βρεις το θέμα.
2. Δύσκολο έως αδύνατον... ειδικά με τον τρόπο που τους τα'ί'ζεις. Τα ψάρια ότι είναι να πάρουν... το παίρνουν στους πρώτους μήνες ζωής (το ίδιο και οι άνθρωποι).-
-------------------------
Δυστυχώς όταν ένας δίσκος μένει πίσω στην ανάπτυξη ποτέ δεν θα φτάσει κάποιον συνομήλικό του που μεγάλωσε σε σωστές συνθήκες.....
Στα περισσότερα πετ σοπ οι δίσκοι μικρής ηλικίας συνήθως μένουν πίσω λόγο κακής διατροφής και συντήρησης καθώς το κόστος θα ήταν τεράστιο!!!!
Σκέψου πετ σοπ με 30+δισκάκια 4-5 μηνών να ταΐζει 6-7 φορές την ημέρα και να κάνει αλλαγή κάθε 4-5 μέρες 50%.....
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα πάρει άλλο μπόι αλλά μη περιμένεις πάνω από 15εκ........
Κάποια πράγματα στη ανάπτυξη των δίσκων είναι κανόνας για να μεγαλώσει το ψάρι στο αναμενόμενο απ τη φύση του μέγεθος(συνθήκες νερού,διαστάσεις ενυδρείου,πολλές φορές τάισμα με σωστή τροφή και πολύ καλή ρουτίνα).......

Όταν γράφω... θεωρούν ότι τους "κράζω".
Ένας από τους κανόνες... είναι απλός.
ΑΝ βάλεις μαζί 40 μικρά δισκάκια... τρώνε σαν τρελά γιατί συναγωνίζονται (και πέφτουν και "φάπες")... όταν βάλεις 5 (και είναι και "ψαρωμένα")... μπορεί να περάσουν μέρες μέχρι κάποιο από αυτά πεινάσει και αποφασίσει να "τραβήξει" τα υπόλοιπα και πάλι όμως ΔΕΝ είναι με την ίδια η όρεξη... γι' αυτό και αν ένα είναι αδύναμος κρίκος... ανοίγεις θέμα στις ασθένειες.
Το "copy paste" της βλακείας... που βλέπουν σε άλλα ενυδρεία (είναι και το διαδίκτυο βλέπεις) με τα "άγουρα" μάτια τους πάει "σύννεφο"... αλλά... έχουν και άποψη.-

kalmichalis
28-01-15, 01:51
Πραγματικα με κατατοπησε απόλυτα η απάντηση σου, το θέμα είναι το εξής, όταν είχα πρωτοαγορασει τους δίσκους μου είχα πει να πάρω καμία 10και επιδη θα ήταν από τη μία καλο ήταν και επιδη κάποια θα έμεναν πίσω στην ανάπτυξη λόγω της ιεραρχίας τους, άρα σύμφωνα με αυτό λογικό δεν είναι το τελευταίο να έχει θέματα? Ακόμη και με ασθένειες?
Και από τη άλλη αντε να βρεις με αυτό το σκεπτικό καλό δίσκο σε κατάστημα... :confused:

Diskus fan
29-01-15, 01:21
ΔΕΝ βρίσκεις εύκολα... κι όταν βρεις... το πληρώνεις... αυτά τα έχουμε πει.-