PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερο υπόστρωμα για φυτεμενο;


aquadann
03-09-14, 13:19
Έχω δοκιμάσει αρκετά υποστρώματα και εκτός από ένα το οποίο με αφησε ικανοποιημένο (Aqua basis plus + manado) αλλά με μια ιδιαιτερότητα , μου έβγαλε την ψυχή στο φύτεμα καθώς ήταν πολύ δύσκολο να γίνει λόγω της κοκομετριας θα

Ήθελα να μου προτείνεται κάποιο που να κάνει καλά την δουλειά του.


Το Amazonia δεν μου έπιασε καλά ίσως και λόγω καλοκαιριού; Το fluval stratum μια από τα ίδια και δύσκολο στο φύτεμα και ένα τελευταίο ήταν το black sand.

bouboulas
04-09-14, 08:29
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και από το Seachem Flourite και από tetra complete substrate. Ιδικά της seachem είναι πάρα πολύ καλό. Γενικά αποφεύγω τα ελαφριά υποστρώματα για τον λόγο που αναφέρεις και εσύ. Με το παραμικρό ξεφυτεύονται τα φυτά πολύ εύκολα . Επίσης ανακατεύω το υπόστρωμα με απλό χαλίκι, με αυτόν τον τρόπο<<μπολιάζεται>> και το χαλίκι.
Το ότι θα βάλουμε ένα νέο φυτό ή κλάδεμα στο ενυδρείο, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα πιάσει.

kris_athws
04-09-14, 13:52
Της tropica ειναι δυνατο ειναι για ξεκινημα. Τα εδωσε ολα αλλα δεν εχει χρονο ζωης. Ενα ιταλικο fondonivo εχω σε ενα μικρο φυτεμενο κ ειμαι σχετικα ευχαριστημενος. Απλα κ τα δυο χανουν στην επαφη με το νερο θρεπτικα κατι αρνητικο. Γενικα τα υποστρωματα που ζητουν απο πανω επικάλυψη δεν θα τα προτιμούσα διοτι με το καιρο ανακατατασεται ετσι το λεπτοτερο υλικο καθιζει στο κατω μερος. Επισης η κοκομετρια ειναι συμαντικος παράγοντας. Αν πχ θελουμε φυτα με μεγαλο ριζικο υποστρωμα ο κοκκος δεν θα το επηρεασει. Αν ομως βαλουμε ##γρασιδακια## δεν θα ειναι εφικτο να απλωθουν. Σε αυτην την κατηγορια κατατασω και τα μεσαίας ζωνης φυτα. Οτι η ριζα θα μεγαλωσει ειναι σιγουρο. Απλα θα αιωρείται χωρις να μπορει να πιαστει απο καπου. Ολοι λενε φλουριτ και ηρεμησες. Θα παω και εγω σε αυτη την κατηγορια συντομα.

aquadann
04-09-14, 18:46
θα ξαναδοκιμάσω flourite μάλλον black sand καθώς έχω και χαλίκι ίδιας κοκκομετριας και χρώματος.

ευχαριστω για τις απαντησεις

Makrovoutis
12-11-14, 08:55
Μπορώ να βάλω το Seachem Flourite η το JBL Manado κάτω από Χαλαζιακή άμμο ή ακόμα και να το ανακατέψω με αυτή για φυτά τύπου HC Cuba ή micranthemum sp. monte carlo ?
Επείσης υπάρχει κάποιο κατάστημα ενυδρειακό που να φέρνει το Seachem Flourite εντός Αττικής ή παραγγελεία μέσω Internet ?

Τάκης
12-11-14, 09:51
Βρε παιδιά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και το κόστος για τέτοια υποστρώματα, εκτός αν θέλετε να φτιάξεται ένα super duper high-tech φυτεμένο σε χρόνο ρεκορ και να πάει σε έκθεση. Με χαλαζιακό απλό χαλίκι, με καμιά ταμπλέτα και με υπομονη , θεωρώ πως μακροπρόθεσμα θα έχεται εξίσου καλά αποτελέσματα, και όταν το ενυδρείο ωριμάσει δεν θα χρειάζεται ουτε ταμπλέτες. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε εμένα , και μετά από 2 χρόνια λειτουργείας του ενυδρείου εχω πρόβλημα γιατί από τα πολλά φυτά και την αναπτυξη τους δεν μένει χώρος για τα ψάρια :D

polykarpos
12-11-14, 21:49
Καλησπερα παιδια, κ εγω θα συμφωνήσω με τον Τακη, δεν ειναι καιρός για να πετάει κανείς λεφτά...

σίγουρα κανουν δουλειά αλλά κ πριν αυτά είχαμε φυτά κ σε καλή κατάσταση!

και DIY για CO2 υπάρχουν... ορεξη να υπάρχει κ όλα καλά!

προσωπικά πιστευω ότι η δυναμη του φυτού έρχεται εκ των ανώτερων στρωμάτων κ βέβαια αναφέρομαι στο φώς!

ενα καλό φως μπορει να βοηθήσει πιο πολύ ένα φυτό με όχι καλό υπόστρωμα ΠΑΡΑ ενα καλό υπόστρωμα με όχι καλό φως!

κ τα δυο , μαζί με μπουκάλες κ ιδανικές συνθήκες ωπα ωπα ειπαμε χομπυ!!!

Τακη αν θες να σε γλιτώσω απο μερικά έξτρα φυτά αν θες αδερφέ έρχομαι επάνω τελος του μήνα , να σου φέρω κ το θαμνοκοπτηκό!!!

ειδικα αν εχεις ευκολα... δεν θα πω οχι ;)

Τάκης
12-11-14, 22:16
Καλησπερα παιδια, κ εγω θα συμφωνήσω με τον Τακη, δεν ειναι καιρός για να πετάει κανείς λεφτά...

σίγουρα κανουν δουλειά αλλά κ πριν αυτά είχαμε φυτά κ σε καλή κατάσταση!

και DIY για CO2 υπάρχουν... ορεξη να υπάρχει κ όλα καλά!

προσωπικά πιστευω ότι η δυναμη του φυτού έρχεται εκ των ανώτερων στρωμάτων κ βέβαια αναφέρομαι στο φώς!

ενα καλό φως μπορει να βοηθήσει πιο πολύ ένα φυτό με όχι καλό υπόστρωμα ΠΑΡΑ ενα καλό υπόστρωμα με όχι καλό φως!

κ τα δυο , μαζί με μπουκάλες κ ιδανικές συνθήκες ωπα ωπα ειπαμε χομπυ!!!

Τακη αν θες να σε γλιτώσω απο μερικά έξτρα φυτά αν θες αδερφέ έρχομαι επάνω τελος του μήνα , να σου φέρω κ το θαμνοκοπτηκό!!!

ειδικα αν εχεις ευκολα... δεν θα πω οχι ;)

:D:D:D

Δες τι γίνεται χωρίς κάποιο ειδικό υπόστρωμα, με απλο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154&page=5/#148 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154&page=5/#148)

stanlee
13-11-14, 00:07
Εχω δοκιμάσει όλα όσα προαναφέρατε...το κορυφαίο για μένα είναι το ecocomplete το οποίο είναι παρόμοιο με το ADA aqua soil...απλα το καλύτερο!!!
-------------------------
Βρε παιδιά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο και το κόστος για τέτοια υποστρώματα, εκτός αν θέλετε να φτιάξεται ένα super duper high-tech φυτεμένο σε χρόνο ρεκορ και να πάει σε έκθεση. Με χαλαζιακό απλό χαλίκι, με καμιά ταμπλέτα και με υπομονη , θεωρώ πως μακροπρόθεσμα θα έχεται εξίσου καλά αποτελέσματα, και όταν το ενυδρείο ωριμάσει δεν θα χρειάζεται ουτε ταμπλέτες. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε εμένα , και μετά από 2 χρόνια λειτουργείας του ενυδρείου εχω πρόβλημα γιατί από τα πολλά φυτά και την αναπτυξη τους δεν μένει χώρος για τα ψάρια :D

Φίλε Τάκη εν μέρη έχεις δίκιο...εν μέρη γιατί δεν είναι το υπόστρωμα μαγικό ραβδάκι να κάνει το ενυδρείο σε χρόνο ρεκόρ σούπερ αλλά να καλύψει πλήρως της απαιτήσεις των φυτών στο ριζικό σύστημα...ακόμα κάνει το φυτό να πάρει την ιδανική υδρόβια μορφή του χωρίς κενά ανάμεσα στα φύλα και ωραίους θάμνους και τέλος σε απλό χαλικάκι κάποια φυτά όσο υπομονή και να χεις δεν πιάνουν:D(δοκιμασμένο)....
Γίνετε όμως και με χαλικάκι και χαλαζιακή άμμο ένα σουπερ φυτεμένο με φυτάκια μετρίων και χαμηλών απαιτήσεων που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα χι-τεκ....Γούστα είναι αυτά:D:D:D