PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γόνου ramirezi


oscar
30-05-05, 12:18
Στο δισκοενυδρείο μου υπάρχει ένα πολύ καρπερό ζευγάρι ramirezi.
Έχω γόνο περίπου 5 ημερών, τον οποίο οι γονείς έχουν μεταφέρει πάνω σε ξύλο που έχει αρκετή java moss.
Σήμερα (5η μέρα) το αργότερο αύριο τα περιμένω free swimming αφού από εχθές μπορούν και αναπηδούν (κολυμπούν) 1-2 cm.
Όμως παρόλο που οι γονείς είναι πολύ προτατευτικοί, πολύ φοβάμαι πως με το που θα σκάσουν μήτη (free swimming) θα γίνουν πολύ καλό μεζεδάκι για τους δίκους. Μάλλον και σε προηγούμενη γέννα πρίν από 2 - 3 εβδομάδες κάτι τέτοιο είχε γίνει. :cry:

1. Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος μεταφοράς των νεογνών σε άλλο ενυδρείο ( δοχείο ) :idea: :?:
2. Πότε θα ήταν καλύτερα να γίνει η μεταφορά :?:


Για ρίχτε καμιά ιδέα... :idea: :idea:

Misa
30-05-05, 15:02
Λάστιχο. Ρουφας προς ένα ενυδρείο χαμηλότερα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Μιχάλης

sot-zoe
30-05-05, 15:08
Μια μεγαλη αποχη που να χωραει και το ξυλαρακι με την java moss και να τα βαλεις σε ενα αλλο ενυδρειακι με νερο απο το κυρίως ενυδρειο .
Δεν χρειαζεται να βαλεις και τους γονεις .
Βαλε ομως την java moss και μια λαμπιτσα , και εαν εχεις και λιγη riccia .
Αρχισε να ταιζεις αφου εξαφανιστει ο λεκιθικος σακος .
Για οξυγονωση ασε την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει το νερο , ειναι αρκετο .
Και τελος βαλε στο φιλτρακι σου ή στην εισοδο του ψιλο σφουγγαρακι ή υαλοβαμβακα , για να μην στα ρουφηξει μεσα .
Καλο βεβαια θα ηταν να τα ειχες μεταφερει πιο , πριν οσο ηταν κολλημενα ακομα .
Την επομενη φορα να εισαι σε ετοιμοτητα :wink:

x-nos
30-05-05, 17:14
Μπράβο φίλε μου αν και μετά απο αρκετό καιρό τα κατάφερες τελικά! :)

Akis
30-05-05, 18:49
Έκανες κάτι το ιδιαίτερο, ή απλά ξεκίνησαν την αναπαραγωγή?

Giorgos
30-05-05, 23:59
Σε τόσο μικρά ψάρια καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση απόχης γιατί υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά η σπονδυλική τους στήλη. Ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς γόνου μικρού μεγέθους (όπως αυτά των ramirezi) είναι με αναρρόφηση (σωλήνας).
Όπως έχουμε ξανασυζητήσει, θα σε συμβούλευα να μην έπαιρνες όλα τα μωρά από τους γονείς και αυτό γιατί έτσι τους δίνεις τη δυνατότητα να αποκτήσουν (αργά ή γρήγορα) εμπειρία για το μέλλον.
Θα έλεγα πως αύριο θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε η μεταφορά τους αλλά με προσοχή ώστε να μην αναστατώσεις τους γονείς (σε περίπτωση που σκοπεύεις να αφήσεις τα μισά σε αυτούς).

Tolis
31-05-05, 00:26
Με σωληνα αερα, οχι μεγαλυτερο.

x-nos
31-05-05, 02:05
Μπορεις επησης (εαν εχεις υπομονη) να τα ποιάσεις ενα-ενα με τον εξης τρόπο: Πέρνεις ενα καλαμακι και κρατας το πανω ανοιγμα με το δακτυλο σου. Μετα το βουτας μεσα στο ενυδρειο και σημαδέβεις το fry! :) Στην συνέχεια αφηνεις το δακτυλο σου και επηδη μεχρι τωρα στο καλαμακι υπηρχε αερας θα προσπαθησει να φυγει απο πανω και το νερο να μπει μεσα στο καλαμακι ρουφοντας ετσι και το fry! Μόλις το ρουφηξει ξαναβαζεις το δακτυλο γρηγορα, γρηγορα στην τρυπα για να κλησει και το fry μενει μεσα μαζι με το νερο! Μετα το πας εκει που θες να το αφησεις και απλα αφηνεις το δακτυλο και πεφτει το νερο με το fry! :D
Ελπίζω να κατάλαβες! Και μια φωτο για να σε βοηθισω στο πως να κρατας το καλαμακι ή ακομα μπορεις και με φυσοκάλαμο!

oscar
31-05-05, 09:02
Σήμερα 6η μέρα του fry και όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά. Από εχθές κολυμπούν κανονικά , μικρές αποστάσεις βέβαια διότι δεν τα αφήνουν οι γονείς να απομακρινθούν πολύ. Σήμερα πιθανόν να επιχειρήσουν την πρώτη τους βόλτα. Από άλλες γέννες που είχα η 6η μέρα δείχνει να είναι αυτή που βγαίνει το "σχολικό" για την παρθενική εκδρομούλα του γόνου.
Anyway, λέω σήμερα να δοκιμάσω να μεταφέρω κάποια σε μικρό ενυδρείο με την μέθοδο του "X_NOS" . Σε προηγούμενη γέννα είχα δοκιμάσει να μεταφέρω τον γόνο με αναρόφηση χρησιμοποιώντας σωλινάκι αέρα, αλλά δυστιχώς ο γόνος δεν άντεξε την μεταφορά. Τότε έδωσα την εξήγηση ότι πιθανόν ο γόνος δεν άντεξε την ισχυρή ροή του νερού μέσα στο σωλινάκι.
Έτσι θα δοκιμάσω με καλαμάκι ελπίζοντας να έχω καλήτερη τύχη αυτή την φορά.

Για την ερώτηση του "Ακις" έχω να πω πως δεν έχω κάνει τίποτα σπουδαίο.
Το νερό των αλλαγών είναι "βρυσάτο"
Το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά. Θα μπορούσα να το χαρακτηρήσω "φυτεμένο".
Οι μετρήσεις του νερού:

ΝΗ3 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 5
PH = 7.5
KH = 5.5
GH = 10