PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια !!!


AXILLEAS
29-05-05, 18:21
Εδώ και 3 περίπου μήνες ξεκίνησα ένα ενυδρείο, θαλασσινό , αλλά άπό ότι διαβάζω στα σχετικά άρθρα και υποδείξεις των άλλων γραφόντων βλέπω ότι είναι απογοητευτικές οι διαστάσεις του χώρου μου, με συνολική ποσότητα νερού τα 60 λίτρα.
Εχω πάνω από 12 κιλά ζωντανή πέτρα, για βάση σπασμένο κοράλι , δυο εσωτερικά φίλτρα, αλλά παρά τις προσπάθειες της καλής λειτουργίας δεν μπορώ να ρίξω κάτω από 0.25 την Αμωνία.
Ζητώ την βοήθειά σας

jpatou
29-05-05, 20:51
Αχιλλέα καλώς ήρθες. Καλό θα ήταν να μας έλεγες πρώτα από όλα τι εμπειρία έχεις γενικά από τον χώρο των ενυδρείων τόσο σε γλυκό όσο και σε θαλασσινό. Τα πράγματα με το θαλασσινό είναι πολύ πιο δύσκολα από το γλυκό νερό. Μην απογοητεύεσαι όμως. Είναι αλήθεια αυτό που διάβασες για τα λίτρα του ενυδρείου σου. Είναι πολύ λίγα για θαλασσινό και πολύ πιο δύσκολα στην συντήρηση. Όμως επειδή το ίδιο προσπαθώ απλά πρέπει να είσαι συνέχεια πάνω από το ενυδρείο και να μετράς καθημερινά για να βλέπεις πως εξελίσετε μέχρι να στρώσει. Στην περιγραφή που μας έκανες λείπουν πολλά.
Πρώτα από όλα τι υλικά έχεις μέσα στα φίλτρα σου. Κατά την άποψη μου αφού έχεις ζωντανό βράχο βιολογικό υλικό σε nano-reef δεν είναι ούτε υποχρεωτικό ούτε και ότι καλύτερο. Αυτό που χρειάζεσε είναι Ενεργός άνθρακας και Αντιφόσφωρο να υπάρχει στο φίλτρο. Αφού έιναι λιγα τα λίτρα σου θα σου πρότεινα να βγάλεις τα εσωτερικά φίλτρα, να τα αντικαταστήσεις με κάποιους κυκλοφορητές για να έχεις καλή λειτουργία και να βάλεις ένα Hang-On φίλτρο όπου εκεί μέσα θα βάλεις τα υλικά που σου είπα και εκεί θα ρίχνεις ότι άλλη σκόνη-υγρό χρειάζεται.
Ενα άλλο που δεν μας είπες είναι το σκίμμερ. Αν δεν έχεις ΠΑΡΕ ΣΚΙΜΜΕΡ. Είναι το Α και το Ω στο θαλασσινό και βοηθάει στην μείωση των νιτρικών.
Φωτισμό τις έχεις? Τι είδους λάμπες και πόσες? Τεστ στο νερό κάνεις?
Ποιάς εταιρείας είναι το τεστ που χρησιμοποιείς και σου δείχνει 0,25? Έχεις δει ημ/νία λήξης του τεστ?
Πές μας τιμές από Ph, Kh, NO2, NO3, PO4, Ca
Τι θερμοκρασία έχεις στο νερό? Τι άλλους κατοίκους έχει το ενυδρείο σου?
Μην απογοητεύεσαι. Δεν είπε κανείς οτι είναι εύκολο το nano-reef απλά θέλει πολύ δουλειά, υπομονή και επιμονή για να μην αναφέρω και το κόστος :wink:

manosdr
30-05-05, 00:17
Αχιλλέα καλως ήρθες στην παρέα. :wink: Οσο πιο μικρό το ενυδρείο τόσο
πιό ασταθείς οι συνθήκες άρα πιό δύσκολο και θέλει συχνή παρακολούθηση
γιατί άν κάτι αλλάξει γίνεται απότομα με τραγικές συνέπειες καμιά φορά.
Περιμένουμε αναλυτική περιγραφή του εξοπλισμού σου.Πάντως σε ένα
mini-reef σαν το δικό σου άν δεν το φορτώσεις πολύ και βάλεις καλής
ποιότητας ενεργό άνθρακα και αντιφόσφωρο το skimmer δεν είναι απαραίτητο άν όμως το βάλεις τότε ακόμα καλύτερα. :wink:

jpatou
30-05-05, 10:18
Μάνο σε τέτοια λίτρα ανεβάζει τρομερά ευκολα τα νιτρικά. Το έχω φάει στην μάπα. Για αυτό τον λόγο επέμεινα στο σκίμμερ. Επίσης άλλο ένα που έχω φάει στην μάπα είναι οι λάμπες. Επειδή είναι πολύ μικρό το ύψος του ενυδρείου και η λάμπα πολύ κοντά στο όλο setup πρέπει να προσέξει και φωτισμό για να μην έχει προβλήματα με άλγες και κυανοβακτήρια.

Discos
30-05-05, 10:33
Πάντως σε ένα
mini-reef σαν το δικό σου άν δεν το φορτώσεις πολύ και βάλεις καλής
ποιότητας ενεργό άνθρακα και αντιφόσφωρο το skimmer δεν είναι απαραίτητο άν όμως το βάλεις τότε ακόμα καλύτερα. :wink:
Οποιοδηπωτε ενυδρειο χρειαζεται ενα καλο skimmer για τα λιτρα του. Και ειδικα ενα μικρο που οι τιμες αλλαζουν για "πλακα" ειναι ενα σοβαρο αλεξιπτωτο για την αποφυγη της καταστροφης.

Επισης τρομακτικο ρολο παιζει η αναλογια φωτισμου. Εσυ Μανο που εχεις 2 λαμπες Τ5 και να εχεις καποια ψιλονιτρικα και ψιλοφωσφωρικα δεν θα εχεις προβλημα, εαν ομως βαλεις 4 η ακομα χειροτερα (η και καλυτερα :wink: ) 6 λαμπες, τοτε το παραμικρο προβλημα θα γινεται αλγη πανω στο βραχο σου και θα επιδωθεις σε μια κουρσα δρομου να "στεγνωσεις" το ενυδρειο σου με καθε μεσον.

Ετσι ειναι και στο μικρο. Μαλιστα ειναι ακομα χειροτερα. Καθοτι εαν ειναι 40 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις μια λαμπα 10watt, αλλα το κοραλλι θελει συγκεκριμενα lummens, οποτε αρχιζουν τα δυσκολα...

AXILLEAS
30-05-05, 12:23
Καλή μέρα και καλή εβδομάδα σας.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Θα προσπαθήσω να σας πω την κατάσταση.
{{Εχω πάνω από 5 χρόνια που ασχολούμε με ενυδρεία γλυκού νερού, τον πρώτο καιρό μέχρι να το φέρω σε ...λογαριασμό αγωνίστικα μόνος μου , αν και σε τακτικά διαστήματα συνεργαζόμουν με κάποιον ...εππαγγελματία συντηριτή, που με το χρόνο, πιστεύω ότι ήξερα καλύτερα την δουλειά από αυτόν.
Βέβαια κανένας δεν είναι τέλειος αλλά ούτε και εγώ δεν είμαι ο καλύτερος!
Το θαλασσηνό μου άρεσε σαν ιδέα αλλά δεν το τολμούσα γιατί φοβόμουν να ξεκινήσω, όμως τα χρώματα των ψαριών ,της ανεμώνας και των άλλων στοιχείων, μου κίνησαν το ενδιαφέρον.
Αυτών των διαστάσεων το μικρό ενυδρείο ήταν άδειο και σκέφτικα να κάνω μια αρχή αλλά και δοκιμή σε αυτό.}}
Τα φίλτρα είναι της Εκαϊμ με άνθρακα το ένα και με σφουγγάρι το άλλο.
Εχω κυκλ. που φέρνει αέρα στο χώρο, με φυσαλίδες, αλλά και μηχανάκι που καθαρίζει και ανακυκλώνει το νερό πέρνοντας το από κάτω.
Λαμπες δεν έβαλα ακόμα διαφορετικές , έχει ακόμα την λευκή που είχε το ενυδρείο από την αρχή.
Λυπάμαι που δεν ξέρω τι είναι το Σκίμμερ και το Χανδ-ον.
Εχω ένα ψαράκι μπλέ , με κίτρινη ουρά αλλά και ενα μικρούλι ...Νεμο, μια πέρτα με λευκά μανιτάρια, έναν αστερία , τρία σαλιγγαρια, αγορασμένα και δύο καβουράκια που ήταν υπηρέτες της πέτρας, όταν τις αγόρασα.
Πικνότητα 1.020
Θερμοκρασία 27 βαθμούς
Για να ρίξω την αμμωνία εβαλα αμπούλα bio digest
Το δε τεστ ειναι της red sea.

nhreas
30-05-05, 13:36
α) πυκνοτητα πρεπει να ανεβασεις 1024-1026.
β) κανε τον κυκλοφορητη να μην βγαζει φυσαλιδες στο νερο.
γ) hang-on,ειναι ο εξοπλισμος που σου δινει την δυνατοτητα να τον "κρεμασεις "σε μια πλευρα του ενυδρειου σου.
δ) σιγουρα πρεπει να βελτιωσεις τον φωτισμο με natural light.
ε) δωσε μας και τις υπολοιπες μετρησεις. :wink:

jpatou
30-05-05, 13:51
α) πυκνοτητα πρεπει να ανεβασεις 1024-1026.
Ωπα εδώ. Αυτό που λέει ο nhreas είναι τα απολύτως σωστά νούμερα που πρέπει να έχεις.
Όμως αν οι μετρήσεις γίνονται με τα γνωστά πλαστικά υδρόμετρα(που αυτό πιστεύω οτι έχεις) αυτά σίγουρα έχουν απόκλίσεις από 1-3 βαθμούς. Αρα για να είσαι σίγουρος ή τεστάρισε το με ένα ριφρακτόμετρο να δεις τι απόκλιση έχεις ή υπολόγιζε να είσαι στα 1023 για να είσαι πάντα μέσα στα σωστά νούμερα είτε χανει το δικό σου είτε κερδίζει σε βαθμούς.

Τώρα το hang-on φίλτρο είναι ένα κουτί που συνδέετε-κρέμεται στο πλάι του ενυδρείο που έχει μία σωλήνα που από μία αντλία απο το ενυδρείο ρίχνει νερό μέσα στο δοχείο και το δοχείο έχει ένα στώμιο από όπου με υπερχίληση το νερό επιστρέφει μέσα στο ενυδρείο. Σε αυτό το κουτί μπορείς να βάλεις διάφορα υλικά όπως αντιφόσφωρο και άνθρακα.

Protein Skimmer είναι ένα σύστημα το οποίο αφαιρεί από το νερό διάφορες ουσίες και κυρίως βοηθάει στην μείωση των νιτρικών. Υπάρχει σε 2 εκδόσεις 1)εξωτερικό που λειτουργεί με αντλίες και 2)Εσωτερικό που λειτουργεί με αεραντλία και ξύλινη αερόπετρα. Για τα λίτρα σου ένα εσωτερικό θα έκανε πολύ καλή δουλειά αρκεί να έχεις και μια δυνατή αεραντλία να το δουλεύει.
Δεν κατάλαβα όμως αυτό που λες για το μηχάνημα που ανακυκλώνει το νερό και το παίρνει από κάτω. Επειδή έχω μια υποψία ότι μπορεί να είναι είτε Skimmer είτε φίλτρο βυθού αν είναι ευκολο να το περιγράψεις καλύτερα ή ακομα αν μπορείς να το βγάλεις μια φωτογραφία να το δούμε.

AXILLEAS
30-05-05, 14:48
Γειά σας
Ξέχασα να πω, τι η σκέψη μου είναι να βάλλω, μια ή δύο ανεμώνες και κάποιο κοράλλι, ακόμη.

AXILLEAS
30-05-05, 15:02
Ειχα 1.024 αλλά έχασα εναν κλόουν

ahar
30-05-05, 16:05
θα σου συνηστουσα να μην βαλεις ανεμώνες... εαν κατι παει στραβα και ψωφησουν σε 5 λεπτα δεν θα έχεις τιποτα μεσα στο ενυδρειο σου... τα σωματικα υγρα τους είνια ΑΚΡΩΣ τοξικα.
Επιπλεον μπορεις να είσαι σίγουρος ότι αλλου θα τις βαλεις και αλλου θα καταλληξουν . Μια και οι ανεμωνες έχουν την τάση να πηγαινουν όπου νομιζουν αυτές ότι έιναι καλυτερα και όχι όπου θες εσυ....

Κοραλι χμμμ
Για κανενα σαρκοφυτο σε βλέπω τώρα....
αντε και καμια πλερογυρα....
Το ενυδρειο σου είναι ακομα νεο.,.. δώστου χρονο....
Βαλε κανενα μανιταρακι και κανενα green star polyps.
αυτα αντεχουν (σχετικα)

AXILLEAS
30-05-05, 16:12
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και τις φιλότιμες προσπάθειές σας.
Καταλαβαίνω για ποιό φίλτρο λέτε, σαν hang-on .
Ναι πολύ σωστά εντοπίσατε το φίλτρο!
Είναι φίλτρο βυθού.
Οσο για την πικνότητα, ανησυχώ μήπως δεν έχουν καλή τύχη τα ψαράκια

AXILLEAS
30-05-05, 16:19
Μη έχει άγχος
Είπα ...νεμο = σαν ...κάπως έτσι !!!!

Discos
31-05-05, 10:29
θα σου συνηστουσα να μην βαλεις ανεμώνες... εαν κατι παει στραβα και ψωφησουν σε 5 λεπτα δεν θα έχεις τιποτα μεσα στο ενυδρειο σου... τα σωματικα υγρα τους είνια ΑΚΡΩΣ τοξικα.
Οτι τα υγρα τους ειναι τοξικοτατα ειμαι απολυτως συμφωνως, αλλα δεν πεθαινει σε 5 λεπτα...Τουλαχιστον κανα μηνα πριν το εχεις παρει πρεφα οτι κατι δεν παει καλα. :roll:

Απλα αποβαλουν τα υγρα τους αρκετα γρηγορα, τουλαχιστον 10 ημερες πριν γινει το μπαμ εχει αρχισει και βγαζει ηδη υγρα. Οποτε εαν δεν καταλαβεις τιποτα, τοτε εισαι και λιγο αξιος της μοιρας σου. :? 8)

ahar
31-05-05, 10:38
θα σου συνηστουσα να μην βαλεις ανεμώνες... εαν κατι παει στραβα και ψωφησουν σε 5 λεπτα δεν θα έχεις τιποτα μεσα στο ενυδρειο σου... τα σωματικα υγρα τους είνια ΑΚΡΩΣ τοξικα.
Οτι τα υγρα τους ειναι τοξικοτατα ειμαι απολυτως συμφωνως, αλλα δεν πεθαινει σε 5 λεπτα...Τουλαχιστον κανα μηνα πριν το εχεις παρει πρεφα οτι κατι δεν παει καλα. :roll:

Απλα αποβαλουν τα υγρα τους αρκετα γρηγορα, τουλαχιστον 10 ημερες πριν γινει το μπαμ εχει αρχισει και βγαζει ηδη υγρα. Οποτε εαν δεν καταλαβεις τιποτα, τοτε εισαι και λιγο αξιος της μοιρας σου. :? 8)

Συμφωνω απολυτα μαζι σου....
Λογω κεκτημενης δακτυλογραφικης ταχυτητος αμελησα να συμπεριλάβω τις λεξεις "ολα μεσα" αναμεσα στο "ψωφήσουν" και το "σε 5 λεπτα" , αναφερώμενος φυσικα στους εμβιους οργανισμους.

Ορισμενες φορες το μυαλο μας προτετρχει των δακτυλων μας και μενουμε με την εντυπωση οτι κατι εχουμε γραψει ενω το έχουμε παραλείψη...
:D :D :D

manosdr
31-05-05, 12:40
Μάριε ήδη έχω 4Χ54 watt T5 και 2Χ40 watt T8. :wink:
Oσον αφορά το skimmer σε mini θαλασσινό σαφώς και είναι καλύτερα να
υπάρχει.Απλά λέω ότι ένα καινούργιο θαλασσινό που δεν είναι φορτωμένο
με πολλά ζωντανά το οποίο έχει στα φίλτρα του πολύ ενεργό άνθρακα και
γίνονται αλλαγές νερού λίγο πιό συχνά τότε μπορούμε να το πάμε και χωρίς skimmer. :!: :wink:

Discos
31-05-05, 13:19
Καλως δεχτηκες την αναβαθμιση...
:wink: Οσο για το μινι-reef εαν κανεις καλες αλλαγες νερου και εχεις πολυ καρβουνο και phospate-remover τοτε σε κανενα ενυδρειο αναλογικα δεν θες σκιμμερ. Αυτη ειναι η διαφωνια μου.

Απλα να ειναι ολα αναλογικα με τα λιτρα. Οι αλλαγες νερου παρολο που αρκετοι λενε πως δεν χρειαζεται, η να ειναι μικρες, τελικα ειναι αναγκαιες παντου και πρεπει να γινονται. Προσωπικα βλεπω διαφορα οταν κανω καλες αλλαγες νερου. Ασε που σαν εξτρα bonus, εχω σταματησει και τα ιχνοστοιχεια. Αψογα!! :)

AXILLEAS
31-05-05, 21:33
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη υπόθεση , όταν βγάζει τοξικά, η ανεμωνα.
θα ήθελα να με ενημερώσετε, για ποσο χρόνο λέμε να στρώσει το ενυδρείο ;
Πρέπει να βάζω και κάποια άλλα υγρά, στό νερό περισσότερα από ότι βάζω στο γλυκό νερό;
Ενεργό ανθρακα δεν μπορώ να βάλω σε εσωτερικό φίλτρο ;