PDA

Επιστροφή στο Forum : κ1 filter media


pigasos
31-08-14, 22:00
θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποιο site εντός η έκτος Ελλάδας με καλή τιμή για αγορά 2χ 50λιτρα κ1 kaldnes ευχαριστώ ;)

Bill-Samos
31-08-14, 22:06
http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%AF%C F%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/k1-media-%CF%87%CF%8D%CE%BC%CE%B1-30%CE%BB%CF%84-detail.html

pigasos
31-08-14, 22:30
http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%AF%C F%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/k1-media-%CF%87%CF%8D%CE%BC%CE%B1-30%CE%BB%CF%84-detail.html
για τα 100 λίτρα που χρειάζομαι είναι λίγο ακριβός ...... ευχαριστώ παντός !! κανείς άλλος απο έξω τίποτα?

Τάκης
31-08-14, 23:40
100 λίτρα αν τα πάρεις απο έξω, τα μεταφορικά θα είναι πιο πολλά από το κόστος του Κ1 αν το πάρεις απο εδώ

aliens-
01-09-14, 10:40
Όταν είχα παραγγείλει την καλύτερη τιμή την βρήκα εδώ.
http://www.littlebigpet.co.uk/koi-carp/kaldnes-k1-50-litres-p-2735.html
Για παραγγελία 50λτ μου ζήτησαν 30ε μεταφορικά. Αν παραγγείλεις 100λτ μάλλον θα σου χρεώσουν 60ε τα μεταφορικά λόγο όγκου.
Στα 50λτ βλέπω ότι πάνω κάτω τα ίδια έρχονται σε λεφτά. Καλύτερα να τα δώσεις σε ελληνικό μαγαζί μπας και αναπτυχθούμε σε αυτόν τον τομέα.

Να σου πω και 2 πράγματα να τα έχεις τον μυαλό σου.
1) το Κ1 από μόνο του δεν θα σου κάνει δουλειά. Μπορεί να κάνει καλή απονιτροποίηση αλλά δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες και την μπίχλα. Θα χρειαστείς ένα προφίλτρα με π.χ. Ιαπωνική ψάθα (japanese matting) για να σου τα μαζεύει.
2) Τα Κ1 πιάνουν μεγάλο όγκο. Τα cryston bio πολύ μικρό όγκο

pigasos
01-09-14, 18:57
Όταν είχα παραγγείλει την καλύτερη τιμή την βρήκα εδώ.
http://www.littlebigpet.co.uk/koi-carp/kaldnes-k1-50-litres-p-2735.html
Για παραγγελία 50λτ μου ζήτησαν 30ε μεταφορικά. Αν παραγγείλεις 100λτ μάλλον θα σου χρεώσουν 60ε τα μεταφορικά λόγο όγκου.
Στα 50λτ βλέπω ότι πάνω κάτω τα ίδια έρχονται σε λεφτά. Καλύτερα να τα δώσεις σε ελληνικό μαγαζί μπας και αναπτυχθούμε σε αυτόν τον τομέα.

Να σου πω και 2 πράγματα να τα έχεις τον μυαλό σου.
1) το Κ1 από μόνο του δεν θα σου κάνει δουλειά. Μπορεί να κάνει καλή απονιτροποίηση αλλά δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες και την μπίχλα. Θα χρειαστείς ένα προφίλτρα με π.χ. Ιαπωνική ψάθα (japanese matting) για να σου τα μαζεύει.
2) Τα Κ1 πιάνουν μεγάλο όγκο. Τα cryston bio πολύ μικρό όγκο

Πραγματικά το θέμα παραγγελία από έξω είναι μια πονεμένη ιστορία. Απλά τα εδώ καταστήματα θα πρέπει να κάνουν καλύτερες τιμές δεν είναι δυνατόν να πουλάνε στην Γερμανία kaldnes-k1-50λίτρα 64 euro!!! και αυτή απο Αγγλία τα φέρνουν (evolution aqua)ενώ εδώ 66 ευρο τα 30 λίτρα. ..θα μου πείτε ανάλογα την ζήτηση και η προσφορά τέλος πάντων μακάρι να πάμε επιτέλους μπροστά. ...Ούτε ένα bottom brain δεν μπορούμε να βρούμε εδώ τι να λέμε τωρα.. πριν από το βαρέλι με το Κ1 έχω άλλα 2 βαρέλια το ένα με αμμοχαλικο και το άλλο με ψάθα και βούρτσες .ευχαριστώ πάντως :)

pigasos
23-09-14, 15:40
Τι προτείνεται απο υγρό-βακτήρια για νέο φίλτρο για την ανάπτυξη της βιολογίας..

Τάκης
23-09-14, 16:09
Τι προτείνεται απο υγρό-βακτήρια για νέο φίλτρο για την ανάπτυξη της βιολογίας..
Φοβάμαι πως τσάμπα λεφτά θα δώσεις, όσες φορές είχα βάλει από αυτά τα ζουμιά όταν ξεκίνησα το χόμπι, δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα τα έστρωσα με μπόλι και ησύχασα

pigasos
23-09-14, 17:38
Φοβάμαι πως τσάμπα λεφτά θα δώσεις, όσες φορές είχα βάλει από αυτά τα ζουμιά όταν ξεκίνησα το χόμπι, δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα τα έστρωσα με μπόλι και ησύχασα

Θα μπορούσα να πάρω μπόλι από το ενυδρείο μου αλλά δεν είναι υγιής .... θα πρέπει να ψάξω λοιπόν σε κοντινή απόσταση από Κοζάνη για (υγιές) μπόλι ;) επί τής ευκαιρίας αν υπάρχει κάποιος θα του ήμουν ευγνώμων!!

aliens-
24-09-14, 09:11
Δεν χρειάζεται να βιαστείς να βάλεις τα ψάρια μέσα. Άπαξ και μπούνε θα είναι δύσκολα να κάνεις αλλαγές στον χώρο σου.

Και εγώ μπόλι από το ενυδρείο μου είχα βάλει, αλλά επειδή μιλάμε για λίμνη θα πιάσει και άλγη στα τοιχώματα και θα κάνει από μόνη της τον κύκλο της.