PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για διάταξη φίλτρου


bpel86
28-08-14, 14:44
Παίδες καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 120l στημένο εδώ και 8 μήνες με ροδόστομους, καρδινάλιους και buenos aires. Τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας αλλά σήμερα χαζέυοντας νομίζω ότι κάτι έχω ανάποδα στο φίλτρο μου. Όπως βλέπετε στη φώτο το νερό περνάει πρώτα από το βαμβάκι, έπειτα από το βιολογικό υλικό και τέλος από τα σφουγγάρια πρωτού επιστρέψει στη γυάλα. Μήπως η σειρά των υλικών θα έπρεπε να είναι αντίθετη η δεν επηρεάζει κάπου?

Diskus fan
28-08-14, 14:55
Σαν πρώτο στάδιο χρειάζεσαι προφίλτράρισμα (πχ. χοντρότρυπο σφουγγάρι)... και τελευταίο στάδιο το βαμβάκι.- ;)

stanisalus18
28-08-14, 14:56
δεν ξέρω αν είναι λάθος πάντως το Juwel Bioflow 3.0 που εχω από το Juwel Rio έτσι δουλεύει. το νερό περνάει πρώτα από όλα από το ενυδρείάκο βαμβάκι. το οποίο λερώνεται γρήγορα κ θέλει αλλαγμα κάθε βδομάδα περίπου και είναι εύκολο μιας κ είναι πάνω πάνω

genecr
28-08-14, 15:02
εφόσον το μηχανικό φιλτράρισμα πρέπει να προηγείται του βιολογικού, ώστε να κρατάμε το βιολογικό υλικό όσο το δυνατόν πιο καθαρό θα εβαζα τα σφουγκάρια πριν από το βιολογικό υλικό.

bpel86
28-08-14, 15:03
Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Κάθε εβδομάδα αλλάζω και το βαμβάκι γιατι γίνεται μαύρο. Discus Fan γιαυτό ρώτησα μιας και χάζευα σήμερα για φίλτρα. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το φίλτρο μου (κολλημένο πάνω στο τζάμι) δεν είναι και τόσο εύκολο να μπει κάτω κάτω το βαμβάκι, καθώς πέρα του μικρου χώρου ώστε να μπεί χέρι για να το βγάλω και να το καθαρίσω, όπως βλέπεις μεταξύ 2ου και 3ου μερους του φίλτρου υπάρχει μεγάλο κενό στο κάτω μέρος για να περνάει το νερό. Για να καλυφθεί όλο το άνοιγμα με βαμβάκι έτσι ώστε να φιλτράρετε όλο το νερό θα χρειαστεί πόλύ μεγάλη ποσότητα βαμβακιού. Καμιά ιδέα??

Diskus fan
28-08-14, 15:03
Από που έχει την είσοδο του νερού... και περνάει πρώτα από το βαμβάκι; :confused:

bpel86
28-08-14, 15:08
Όπως βλέπουμε τη φώτο στο πρώτο κομμάτι αριστερά έιναι ο θερμοστάτης. Εκέι κάτω κάτω αν βλέπεις έχει γρίλιες όπου μπαίνει το νερό. Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, περνάει από βαμβάκι, βιολογικό υλικό και σφουγγάρια και στη συνέχεια μέσω του κυκλοφορητή που βρίσκεται στο τελευταίο κομμάτι ξαναμπαίνει στη γυάλα

Diskus fan
28-08-14, 15:09
Αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Κάθε εβδομάδα αλλάζω και το βαμβάκι γιατι γίνεται μαύρο. Discus Fan γιαυτό ρώτησα μιας και χάζευα σήμερα για φίλτρα. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το φίλτρο μου (κολλημένο πάνω στο τζάμι) δεν είναι και τόσο εύκολο να μπει κάτω κάτω το βαμβάκι, καθώς πέρα του μικρου χώρου ώστε να μπεί χέρι για να το βγάλω και να το καθαρίσω, όπως βλέπεις μεταξύ 2ου και 3ου μερους του φίλτρου υπάρχει μεγάλο κενό στο κάτω μέρος για να περνάει το νερό. Για να καλυφθεί όλο το άνοιγμα με βαμβάκι έτσι ώστε να φιλτράρετε όλο το νερό θα χρειαστεί πόλύ μεγάλη ποσότητα βαμβακιού. Καμιά ιδέα??

1. Περιέγραψε λίγο το φίλτρο... από που μπαίνει το νερό (έκανα την ίδια ερώτηση και στον stanisalus18).
2. Εγώ θα είχα απαραίτητα... ένα (ή κι ένα) εξωτερικό φίλτρο.-

thab
28-08-14, 15:09
Από που έχει την είσοδο του νερού... και περνάει πρώτα από το βαμβάκι; :confused:

Η είσοδος του νερού είναι στο αριστερό διαμέρισμα (όπου βρίσκεται ο θερμαντήρας)..

bpel86
28-08-14, 15:10
Ναι το περιέγραψα κι εγώ από πάνω

Diskus fan
28-08-14, 15:11
εφόσον το μηχανικό φιλτράρισμα πρέπει να προηγείται του βιολογικού, ώστε να κρατάμε το βιολογικό υλικό όσο το δυνατόν πιο καθαρό θα εβαζα τα σφουγκάρια πριν από το βιολογικό υλικό.

Έτσι ακριβώς.- :smt023

bpel86
28-08-14, 15:16
Σε αυτό συμφωνώ. Το θέμα είναι με το βαμβάκι που πρέπει να μπεί τεράστια ποσότητα κάτω κάτω ώστε να καλυψει όλο το κενό αλλά υπάρχει και η δυσκολία με τον περιόρισμένο χώρο. Επίσης σήμερα είδα ότι ο κυκλοφορητής είναι 230l/h. Μήπως είναι μικρός για 120l ενυδρείο?

Diskus fan
28-08-14, 15:17
Όπως βλέπουμε τη φώτο στο πρώτο κομμάτι αριστερά έιναι ο θερμοστάτης. Εκέι κάτω κάτω αν βλέπεις έχει γρίλιες όπου μπαίνει το νερό. Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, περνάει από βαμβάκι, βιολογικό υλικό και σφουγγάρια και στη συνέχεια μέσω του κυκλοφορητή που βρίσκεται στο τελευταίο κομμάτι ξαναμπαίνει στη γυάλα

Νομίζω ότι κατάλαβα.... σε δυσκολεύει αρκετά.
Το βιολογικό σου θα μπορούσε να πάει λίγο πιο κάτω αν... έβγαζες ή έκοβες στα 2 το τελευταίο σφουγγάρι (το οποίο όμως ΑΝ βλέπω καλά... μάλλον είναι ψιλότρυπο).
Εν προκειμένω ΙΣΩΣ να είναι καλύτερα... να αλλάζεις κάθε εβδομάδα, το βαμβάκι.-

bpel86
28-08-14, 15:22
Το βαμβάκι ούτως η άλλως αλλάζεται κάθε εβδομάδα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί κάτω κάτω το ένα βαμβάκι, από πάνω βιολογικό, από πάνω το άλλο σφουγγάρι και πρώτο να παραμείνει το βαμβάκι? Σε αυτή την περίπτωση θα συνεχίσει να περνάει μεν πρώτα από το βαμβάκι αλλά θα φιλτράρεται καλύτερα πριν φτάσει στο βιολόγικό περνώντας από το σφουγγάρι. Τι λετε?

Diskus fan
28-08-14, 16:19
Καλύτερα το σφουγγάρι τελευταίο... όλο και κάτι παραπάνω θα κρατάει.- ;)

bpel86
28-08-14, 16:21
Αρα το αφήνω ως έχει? Σχετικά με τον κυκλοφορητη που ρώτησα πιο πάνω?

Diskus fan
28-08-14, 16:25
Ένα εξωτερικό φίλτρο που πρότεινα... πιο πάνω;
Πόσα ψάρια... έχεις μέσα;

bpel86
28-08-14, 16:28
15 ροδοστομους, 7 καρδιναλιους και 7 buenos aires tetra

Diskus fan
28-08-14, 16:49
Από πλευράς ατόμων... μόνο τους ροδόστομους έχεις καλά... για μένα και τα άλλα είδη, θα έπρεπε να είναι στον ίδιο τουλάχιστον αριθμό... εις βάρος των λίτρων και φυσικά με περισσότερο κόπο από πλευράς σου.
Έλεγξε και τις συνθήκες νερού που έχεις.- ;)

http://diszhal.info/english/characins/en_Hemigrammus_bleheri.php

http://diszhal.info/english/characins/en_Paracheirodon_axelrodi.php

http://diszhal.info/english/characins/en_Hemigrammus_caudovittatus.php

Κλεόβουλος
28-08-14, 17:31
Σαν πρώτο στάδιο χρειάζεσαι προφίλτράρισμα (πχ. χοντρότρυπο σφουγγάρι)... και τελευταίο στάδιο το βαμβάκι.- ;)
Μην είσαι απόλυτος είπαμε :)
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".

nazgul
28-08-14, 19:38
Οτι θελουμε μπορουμε να βαλουμε στο πρωτο σταδιο, αρκει να ειναι επαρκες το μηχανικο φιλτραρισμα με σκοπο να προστατευει το βιολογικο υλικο. Αυτο μπορει να ειναι μπλε σφουγγαρι, μηχανικο μακαρονι, filter wool ή συνδυασμος τους, αναλογα με το διαθεσιμο χωρο στο φιλτρο. Το filter wool ειναι καλο να υπαρχει και στο τελευταιο σταδιο, ωστε να μαζευει τα τελευταια πριν επιστρεψει το νερο στο ενυδρειο.

Σε μικρα φιλτρα, ισως ειναι καλυτερο το μηχανικο φιλτραρισμα να γινεται απο μπλε σφουγγαρι, λογω της μεγαλυτερης δυνατοτητας αποικισης βιολογιας σε αυτο.

delta66
28-08-14, 22:32
Μην είσαι απόλυτος είπαμε :)
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".
+1000
Σημασια εχει να μπαινει το βαμβακι σε σημειο που μπορουμε να το βγαζουμε ευκολα (επειδη μπουκωνει πιο ευκολα) χωρις να βγαζουμε τα αλλα υλικα.
Στα juwel το βαμβακι μπαινει πρωτο στη σειρα των υλικων και αυτο γιατι η ροη του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω (αναποδα απο το eheim)

Ο θεματοθετης λοιπον σωστα το εχει τοποθετημενο. Πανω πανω. (αυτο εχει σημασια)
Δεν ξερω τωρα αν εχει τοποθετηθει καλα, επειδη το βλεπω ψιλοχυμα.

bpel86
28-08-14, 23:29
Καλά έχει τοποθετηθεί, πιάνει όλο το κομμάτι που περνάει νερο απλά το έχω λιγο πιο έξω αριστερα για να μην περναει αφιλτραριστο νερό. Δε μου απάντησε κανένας για τον κυκλοφορητή όμως. 230l/h είναι λίγο για 120l ενυδρείο ή με καλύπτει?

delta66
28-08-14, 23:41
Δε μου απάντησε κανένας για τον κυκλοφορητή όμως. 230l/h είναι λίγο για 120l ενυδρείο ή με καλύπτει?
Ααα δεν το προσεξα το ερωτημα.

Αν ειναι πραγματικη ροη (χωρις απωλειες απο το σηκωμα νερου, το μπουκωμα των υλικων κλπ) και γενικα το ενυδρειο ειναι με νορμαλ στησιμο και ιχθυοφορτωση, φτανει για τη φιλτρανση του νερου.
Μια με δυο φορες, πραγματικο γυρισμα των λιτρων του νερου, ειναι αρκετο συνηθως.
Ωστοσο η καλη κυκλοφορια του νερου εσωτερικα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, δυσκολο να καλυφθει με αυτην την αντλια.

Πρακτικα τωρα, οταν ενα φιλτρο λεει ονομαστικη ροη ταδε λιτρα την ωρα (ονομαστικη ροη σημαινει μετρημενη η αντλια σκετη χωρις να σηκωνει ψηλα το νερο αλλα σε μηδενικο υψος, και χωρις να περναει απο υλικα), αν ειναι εξωτερικο το φιλτρο υπολογιζεις ως πραγματικη το 50-70%, κι αν ειναι εσωτερικο (που δεν εχει σοβαρες απωλειες λογω μανομετρικου ομως μπουκωνει πιο ευκολα) το 60-80%.

Χοντρικα λεμε τωρα και τι γινεται συνηθως.
Δεν ειναι απολυτα αυτα.
Καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Οι μετρησεις του νερου και η κατασταση του ενυδρειου και των ψαριων, θα σου πουν αν κανεις καποιο λαθος ή οχι.
Οχι οι προδιαγραφες του φιλτρου.
Οι προδιαγραφες χρειαζονται πριν την αγορα του εξοπλισμου για να ξερεις που βαδιζεις και να παρεις κατι που σιγουρα σε καλυπτει, και να μην παει χαμενο.
Αμα σου πω εγω οτι δεν φτανει η αντλια και εσυ βλεπεις το ενυδρειο σου και παει σουπερ τοσο καιρο και "τα ψαράκια χαίρουν άκρας υγείας", θα εχω δικιο? Θα φαω φασκελο.
Να ρωταγες πριν το παρεις.
Θα σου'λεγα ...... για σιγουρια παρε λιγο μεγαλυτερο :smt044

bpel86
28-08-14, 23:54
Ενταξει δίκιο έχεις απλά το ενυδρείο αγοράστηκε μεταχειρισμένος και μαζί και ο εξοπλισμός. Τα ψάρια όντως είναι μια χαρά απλά έλεγα μήπως με μεγαλύτερο κυκλοφορητή υπήρχε κάποιο πλεονέκτημα

delta66
28-08-14, 23:58
Ναι η σιγουρια και η ανεση (πχ μην ειναι οριακη η ροη, μη πεσει πολυ η ροη ενω απουσιαζεις, πιο αραια η συντηρηση κλπ) ειναι το πλεονεκτημα και η καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο.
Επισης ενα φιλτρο με μεγαλυτερη αντλια συνηθως εχει και μεγαλυτερο καδο. Αυτο σημαινει ανεση και για περισσοτερα υλικα.

stanisalus18
29-08-14, 02:13
1. Περιέγραψε λίγο το φίλτρο... από που μπαίνει το νερό (έκανα την ίδια ερώτηση και στον stanisalus18).


Στα juwel το βαμβακι μπαινει πρωτο στη σειρα των υλικων και αυτο γιατι η ροη του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω (αναποδα απο το eheim)


το ειπε ο delta66 πιο πανω, αυτη ειναι μια εικονα του Juwel Bioflow με τον τροπο που κυκλοφορει το νερο εκει μεσα ;)

http://www.juwel-aquarium.de/out/juwel/src/images/all/dummy-accessories_tab-product-details2.jpg

Diskus fan
30-08-14, 22:49
Μην είσαι απόλυτος είπαμε :)
Στο πρώτο στάδιο θέλει μηχανικά υλικά που μπορεί να είναι και το ενυδρειακό "βαμβάκι" ή ψιλότρυπο σφουγγάρι. Έτσι όπως είναι η ροή του φίλτρου αυτό διευκολύνει ώστε να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα και τα βιολογικά υλικά να μένουν καθαρά για περισσότερο καιρό.
Σε φίλτρα που είναι ανάποδα η ροή (όπως πχ τα εξωτερικά της eheim) μας είναι πιο εύκολο να βάζουμε στο τελευταίο στάδιο το "βαμβάκι" για να το αλλάζουμε πιο εύκολα χωρίς να πειράξουμε τα υπόλοιπα υλικά.
Εγώ έχω στο πρώτο στάδιο "βαμβάκι"+σφουγγάρια, μετά βιολογικό υλικό και τέλος "βαμβάκι".

Νομίζω ότι κατάλαβα.... σε δυσκολεύει αρκετά.
Το βιολογικό σου θα μπορούσε να πάει λίγο πιο κάτω αν... έβγαζες ή έκοβες στα 2 το τελευταίο σφουγγάρι (το οποίο όμως ΑΝ βλέπω καλά... μάλλον είναι ψιλότρυπο).


Εν προκειμένω ΙΣΩΣ να είναι καλύτερα... να αλλάζεις κάθε εβδομάδα, το βαμβάκι.-

Διαβάζεις τι γράφω ή να σου δώσω τα γυαλιά μου; :smt110 :smt016 Στο ξεχώρισα κι όλας... για να το δεις καλύτερα.- :D