PDA

Επιστροφή στο Forum : Mονομαχος με κολημενη ουρα.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-05-05, 13:07
Εχω εναν μονομαχο εδω και 3 μηνες,και τωρα ειδα οτι κωλησε η ουρα του[ειναι ολα τα πτεριγια μαζι δεν ανοιγουν] ,τρωει κανονικα,αλλα γιατι εγινε αυτο ?

halvas69
26-05-05, 14:21
Xμ έχω μία υποψία......
Από νιτρικά (ΝΟ3) πως τα πάμε ?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-05-05, 18:19
Από νιτρικά (ΝΟ3) εχω 25, τον εχω σε 240 λιτρα απομονομενο σε ενα πλαστικο 30Χ10 υψος+6πλατος.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-05-05, 22:45
Εκανα και αλλες μετρησεις
NO3=25
NO2=<0,3 [Το τεστ ειναι της τετρα και δεν εχει 0]
PH=8
GH=16.
Επισεις στο ιδιο ενυδρειο εχω προβλημα με μια μελανοτανια.[το εχω βγαλει θεμα στις ασθενιες].
Λετε να συσχετιζοντε ?
Τι κανω ?
Δεν ειχα τοση σκληροτητα,έχω εξάτμιση και την συμπληρωνω με νερο+αντιχλωριο,είναι προτιμότερο να προσθέτω αποσταγμένο νερό ?

ASCCO1
26-05-05, 23:47
για ριξε μια ματια εδω

http://www.fishpalace.org/Disease.html

στην φωτο με το ΒΕΤΤΑ που λεει ickthyophthirius...κατι τετοιο λες..???

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-05-05, 08:38
Ναι καπως ετσι,αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.
Τι ειναι αυτο γιατι με τα αγγλικα.

Mariel
27-05-05, 11:38
παρατηρεις πανω στο μονομαχο μικροσκοπικα ασπρα στιγματα σαν κοκκους ζαχαρης?αυτο ειναι το ick.τα κολλημενα πτερυγια μπορει ομως να προερχονται και απο dropsy...μηπως η κοιλια του ειναι φουσκωμενη??τον ταιζεις πολυ?τα λεπια του ειναι επιπεδα η προεξεχουν απ'το σωμα σε διαφορες γωνιες?(σαν κωνο πευκου)αλλο εξωτερικο συμπτωμα οπυ θα βοηθουσε στην αναγνωριση της ασθενειας?

ASCCO1
29-05-05, 16:21
Τι ειναι αυτο γιατι με τα αγγλικα.

ποιο ενοεις μπερδευτηκα??? :?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
01-06-05, 09:26
[ποιο ενοεις μπερδευτηκα??? ]εννοω οτι δεν μπορω να το διαβασω.

Τωρα το ψαρι δεν εχει ικ, τα λεπια του ειναι επιπεδα,η κοιλια του ειναι φουσκωμενη και τρωει λιγο παραπανω.[δεν μπορω να ανεβασω φοτο για να τον δειτε].

Ιορδάνης
02-06-05, 11:24
Καλημέρα και καλό μήνα θα πρότεινα να κάνεις μερικές αλλαγές για να κατέβουν τα νιτρικά σου και να αρχίσεις να ταϊζεις λιγότερο.Νηστεία τα κάμεις καθόλου;Πιθανόν τα νιτρικά σου να είναι υψηλά από την υπερβολική τροφή.Πόσο ταϊζεις;
Φιλικά Ιορδάνης.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
03-06-05, 08:49
Παιδια παραξενο εκανα μια αλλαγη χτες και λιγο περιορισμο στο φαγητο του και σημερα βλεπω ανοιξαν τα κολημενα.[υποθετο οτι μπορει και να στρεσαριστηκε γιατι στο μερος του, τον εριχνα νερο με ποτηρι για να καθαριζετε και να μην πιανει αλγη].