PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελανοταινια με μαυρα χειλη.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-05-05, 08:52
Εχω μια μελανοτενια ''πραεκοξ'' μαζι με αλλες 4,3μηνες.
Παρατηρησα οτι τα χειλια της γυρο γυρο απο το στομα εχουν μαυρισει και αναπνεει πολυ πιο γρηγορα απο τις αλλες,και εχει το στομα ανοιχτο.
Τι ειναι αυτο ?
Ειναι μεταδοτικο και για τα αλλα ψαρια ?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-05-05, 22:40
Τωρα ανεπνεει με δυσκολια συνεχεια στην επιφανεια.
Οι μετρησεις μου ειναι στο 240αρι
NO3=25
NO2=<0,3 [Το τεστ ειναι της τετρα και δεν εχει 0]
PH=8
GH=16.
Δεν ειχα τοση σκληροτητα,έχω εξάτμιση και την συμπληρωνω με νερο+αντιχλωριο,είναι προτιμότερο να προσθέτω αποσταγμένο νερό ?

torm
27-05-05, 14:21
Αμμωνία πόσο έχεις;
NO3=25 Γιατί; Μήπως έχεις μεγάλο stock ψαριών για τα λίτρα σου;
Κάνεις τακτικά μετρήσεις; και αν ναι είχες σταθερά NO3 σε αυτά τα επίπεδα;
Τα συμπτώματα ξεκίνησαν τώρα;

steady
29-05-05, 20:50
kai τοσο ψηλα το no3?καθε ποτε κανεις αλλαγες?

koulio
30-05-05, 01:01
το no3 δεν ειναι και τρομακτικα υψηλα μην το δραματοποιουμε τοσο πολυ.

αληθεια παναγιωτη το ψαρι ακομη ζει για συμφωνα με το τελευταιο σου ποστ δεν ειχε και πολλες ελπιδες ???

ΥΣ να ξερεις οτι οταν εχεις εξατμηση να συμπληρωνεις κυριως με αποσταγμενο νερο . αλλιως η γενικη σκληροτητα θα ανεβαινει σιγα-σιγα :wink:

torm
30-05-05, 18:46
το no3 δεν ειναι και τρομακτικα υψηλα μην το δραματοποιουμε τοσο πολυ.

αληθεια παναγιωτη το ψαρι ακομη ζει για συμφωνα με το τελευταιο σου ποστ δεν ειχε και πολλες ελπιδες ???

ΥΣ να ξερεις οτι οταν εχεις εξατμηση να συμπληρωνεις κυριως με αποσταγμενο νερο . αλλιως η γενικη σκληροτητα θα ανεβαινει σιγα-σιγα :wink:

Τρομακτικά ψηλό δεν είναι, αλλά πολλές φορές είναι δυνατό να διαβάζουμε λάθος το τέστ και το 50 να το βλέπουμε 25. Και το 50 μακροχρόνια είναι πολύ :wink:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
01-06-05, 08:38
Αλλαγες νερου κανω καθε 2 εβδομαδες.
Εχω λιγο παραπανω ψαρια για τα λιτρα μου,εχω ομως 1εξωτερικο ''εχειμ'' 2027 και εσωτερικο ''τζουγουελ'' μανισιο γεματα ''σουμπ στρατ''.[240 ενυδρειο λιτρα ]
Η μελατοτενια ψοφησε.