PDA

Επιστροφή στο Forum : A little fish in deep water - jewel of the rift


mikenuke
23-05-05, 22:40
Μολις ειδα αυτο το ντοκιμαντερ για την ζωη των ψαριων στην λιμνη τανγκανικα! Εμεινα με ανοιχτο το στομα, δυστυχως το εχω σε αφηγηση στα ιταλικα ή ισπανικα, παντως δεν ειναι αγγλικα, και δεν εχω και υποτιτλους.

Εχω μεινει κοκκαλο, το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μεσα στο ενυδρειο δεν μπορουμε να δουμε ουτε το 1% της φυσικης συμπεριφορας των ψαριων!

Δειχνει ενα ζευγαρι απο καποιο ψαρι , δεν καταλαβα πιο ειναι λογω μικρης εμπειριας απο τανγκανικα ψαρια να προστατευει τα μωρα του απο σνμηνοψαρα, απο νεροφιδα, και απο χελωνες, μιλαμε επιαναν την χελωνα απο τον "γιακα" και την εσερναν μακρια ή την εσπρωχναν με το στομα!

Δειχνει Puffers να τσακιζουν ενα καβουρακι για να φανε!Και μετα Δειχνει ενα αλλο που το εχει πιασει μια ενυδριδα για να το φαει και το ψαρι φουσκωνει σαν μπαλλα βολλευ και τελικα μετα απο λιγοαφου η ενυδριδα βαρεθει ξεφουσκωνει και κολυμπαει σαν να μην εγινε τιποτα!

Και αλλα πολλα!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!

Πρεπει να βρω υποτιτλους!

Το φιλμ εχει παρει βραβειο Animal Behavior Award στο Japan Wildlife Festival '97
August 21 - 24, 1997
http://www.naturechannel.jp/english_jwf/award_winners/1997/Ewinners_97.html

Και βρηκα και μια συνεντευξη της δημιουργου http://www.uwe.ac.uk/fas/wavelength/wave20/coulst2.html

Tolis
24-05-05, 03:15
Το εχω στα αγγλικα.... αλλά δινω κοπια ΜΟΝΟ αν κατεβεις στην ΓΣ :twisted:

mikenuke
24-05-05, 20:56
Το εχω στα αγγλικα.... αλλά δινω κοπια ΜΟΝΟ αν κατεβεις στην ΓΣ :twisted:
Ατιμε Προεδρε! Αν κατεβω δεν θα σε ψηφισω!!!!!

mikenuke
01-06-05, 22:04
http://store1.yimg.com/I/ggroup_1837_504071
Xaxa!Το βρηκα και σε αγγλικα!

Το ντοκιμαντερ Lake Tanganyika:Jewel of the rift - National Geographic απο οτι φαινεται προκειται για μια επανεκδοση του original ντοκιμαντερ Α little fish in deep water, αυτο φαινεται και απο την αφηγηση οπου ο ενας τιτλος δενει με τον αλλο και στον προλογο αλλα και στην αφηγηση.
Το ενδιαφερον ειναι οτι σε αυτο το βιντεο υπαρχουν περισσοτερα πλανα και μπαινει σε πιο πολλες λεπτομερειες!

Το απολαυσα για αλλη μια φορα!Και ηταν σαν να το βλεπω για πρωτη αφου τωρα καταλαβαινα και τι ελεγε λογω αγγλικης αφηγησης!


Α και εκεινο το μεγαλο ψαρι που σπρωχνει την χελωνα! Ειναι Emperor Cichlid!!!

jpatou
01-06-05, 22:12
U R THE BEST :!: :!: :!:

mikenuke
02-06-05, 08:47
U R THE BEST :!: :!: :!:

Οποιος θελει να μαθει και να "δει" γιατι ειμαι ο καλυτερος, ας μου στειλει ΠΜ! :wink:

inser
02-06-05, 11:23
Μην μου πειτε οτι κατεβενει απο Internet?? Το θελω οπωσδηποτε...

george
02-06-05, 11:49
Μην μου πειτε οτι κατεβενει απο Internet?? Το θελω οπωσδηποτε...

Αργησες :wink:

AFRIKANOFILOS
02-06-05, 17:17
Παρακαλητε οπιος το χει απο Αθηνα να μου φερει μια κοπια το Σαββατο στη συναντιση εστο και σε μαυρη αγορα :evil: :twisted: :lol: :!:

sot-zoe
03-06-05, 10:19
Γιατι να μην μαθουμε και εμεις βρε παιδια ;;;;;

BILAS
03-06-05, 13:45
Το εχω στα αγγλικα.... αλλά δινω κοπια ΜΟΝΟ αν κατεβεις στην ΓΣ :twisted:


Ναι καλα!!!!! Και εμεις που ειμασταν τιποτα δεν εδωσες

mikenuke
03-06-05, 22:02
Αντε αντε κατεβαστε το να το δειτε να το συζητησουμε λιγο, εχω πολυ ορεξη!

inser
06-06-05, 12:37
Φανταστικο! :!: :!: Μολις το δα και τρελαθηκα για να μην πω τιποτα χειροτερο.. :P Με βλεπω σε ενα χρονο που γυρναω απο στρατο 3000 λιτρα με Boulengerochromis (emperor)..Και τα puffers τελεια..Τα πιο ομορφα ομως μακραν ηταν τα furcifer...Μακαρι να γινουν και τα δικα καποτε ετσι.. :? :?

Ευχαριστω Minenuke και παλι :D

sot-zoe
06-06-05, 12:47
Καταπληκτικο , μπραβο και ευχαριστω και απο εμενα .
Κατι σε Malawi & Victoria ;;; :oops:

mikenuke
06-06-05, 14:28
se malawi ελαχιστα πραγματα στο "ηλεκτρονικο γαιδουρακι" σε victoria τιποτα. επισης εχω βρει καταπληκτικο ντοκιμαντερ απο Αμαζονιο στο "ηλεκτρονικο γαιδουρακι" με τιτλο "Amazon Abyss".

sot-zoe
06-06-05, 14:33
Μοιραστε την γνωση +-6

Akis
06-06-05, 14:38
Πάντως ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ είχε και το BennyBenassi_Satisfaction.mov το οποίο θα το βρείτε ένα directory πίσω !!

:P 8) :lol: 8) :o :D :shock: :shock: :shock:

mikenuke
06-06-05, 16:50
Ναι οντως δεν θα ηθελα ομως να ξεφυγουμε τοσο απο το θεμα και να το κανουμε παιδικη χαρα.
Φιλικα.