PDA

Επιστροφή στο Forum : Platydoras costatus η κατι αλλο???


Makis M
23-05-05, 21:31
:smt039
Τελικα ψιλομπερδευτικα ψαχνοντας.
Αυτος ο φιλος λεγεται Platydoras costatus η εχει αλλο ονομα?

koko
24-05-05, 22:23
ή αλλιώς Striped Raphael Catfish ή αλλιώς Talking Catfish (διότι κάνει περίεργους ήχους κυρίως όταν το πιάνεις).
20 εκ.
PH 7
HG 10
Θερμοκρασία: 25

πολύ ήσυχο σε σημείο να είναι βαρετό, μιας και στο δικό μου τουλάχιστον ενυδρείο δεν το έβλεπα σχεδόν ποτέ....

Husky_Jim
24-05-05, 23:35
Μάκη το συγκεκριμένο ψάρι είναι Platydoras αλλά όχι Costatus,καθώτι είναι ενα πανέμορφο Armatus.... :wink:
Είναι σχεδόν ίδια ψάρια οπότε ιχσύουν αυτά που ισχύουν για τα Costatus.

koko
24-05-05, 23:58
ή αλλιώς Striped Raphael Catfish ή αλλιώς Talking Catfish (διότι κάνει περίεργους ήχους κυρίως όταν το πιάνεις).
20 εκ.
PH 7
HG 10
Θερμοκρασία: 25

πολύ ήσυχο σε σημείο να είναι βαρετό, μιας και στο δικό μου τουλάχιστον ενυδρείο δεν το έβλεπα σχεδόν ποτέ....

Sorry για το λάθος, αλλά με την πρώτη ματιά μου φάνηκε για το Striped Raphael Catfish, που το είχα κ όλας.

Ευτυχώς ο husky_jim το διόρθωσε.

Makis M
25-05-05, 07:34
Μάκη το συγκεκριμένο ψάρι είναι Platydoras Armatus.

Μπραβο βρε Jim, και εψαχνα δυο μερες(αλλα μαλλον οχι αρκετα) για να βρω το ονομα.
Ετσι γενικα για ενημερωση ολων και του θεματος, εδω και δυο μηνες εχω δυο ψαρια στην κατοχη μου . Eιναι μεγαλο σχετικα ψαρι, συνηθως κρυβεται την ημερα και εχει τρομερη δυναμη. Οταν ειναι η ωρα του φαγητου κυριολεκτικα "σπρωχνει ατσαλα" οποιοδηποτε αλλο ψαρι ειναι στο περασμα του.
Ειναι talking catfish και εχει πλακα ο θορυβος που κανη αμα το πιανης Δεν πρεπει να το πιασης με αποχη επειδη εχει πλαινα πριονωτα πτερυγια και ευκολα μπορει να μπερδευτουν (στην αποχη).

Ξανα ευχαριστω :wink: