PDA

Επιστροφή στο Forum : καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου sun sun


vickoboy
19-07-14, 22:48
Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος!θα ήθελα να κάνω μια συντήρηση στο φίλτρο είναι το sun sun hw 302.έ
έαπο βιολογικό υλικό έχει μέσα δύο επίπεδα siporax και ένα επίπεδο ελαφροπετρα. Τρέχει από αρχές Μαρτίου και δεν έχει ανοιχτεί πότε!πως το ανοίγω για να το καθαρίσω?και το βιολογικό υλικό τι καθαρίζω?εννοείται καθαρισμός με νερό από το ενυδρείο!

Devastriel
19-07-14, 23:27
Καλησπέρα! Όπως λέει και ο τίτλος!θα ήθελα να κάνω μια συντήρηση στο φίλτρο είναι το sun sun hw 302.έ
έαπο βιολογικό υλικό έχει μέσα δύο επίπεδα siporax και ένα επίπεδο ελαφροπετρα. Τρέχει από αρχές Μαρτίου και δεν έχει ανοιχτεί πότε!πως το ανοίγω για να το καθαρίσω?και το βιολογικό υλικό τι καθαρίζω?εννοείται καθαρισμός με νερό από το ενυδρείο!

Καλησπέρα αυτό το φίλτρο είναι κατά 90% ίδιο, κάνει ένα παλικαράκι εδώ βήμα βήμα τον καθαρισμό του φίλτρου του. Επέλεξα αυτό γιατί δεν ξέρω εάν γνωρίζεις Αγγλικά :confused: κοιτώντας το βίντεο ελπίζω να κάνεις την δουλειά σου. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=YLed3p0L5Xo

vickoboy
22-07-14, 16:52
Να σαι καλά φίλε μου εντάξει έγινε η δουλειά λεία μας ήταν σχεδόν ιδιο
-------------------------
Να ρωτήσω κάτι άλλο.μπορώ να αλλάξω τα σφουγγάρια που έχει μέσα το φίλτρο?είναι αυτά που είχε μέσα από την αγορά του!θα χαθεί μέρος της βιολογίας του?επίσης η ελαφροπετρα που έχει μέσα θα πρέπει να αλλαχθεί ?

Κλεόβουλος
22-07-14, 17:03
Τα σφουγγάρια δεν υπάρχει λόγος να τα αλλάξεις αν δεν έχουν φθαρεί.
Το ενυδρειακό βαμβάκι (Filter wool) που υπάρχει στο τελευταίο στάδιο φιλτραρίσματος το αντικαθιστάς σε κάθε συντήρηση.
Την ελαφρόπετρα απλά την ξεπλένεις με νερό ενυδρείου. Με τον καιρό μπορείς να αντικαθιστάς ένα μέρος της αν θεωρείς ότι έχει πιά μπουκώσει.
;)

vickoboy
22-07-14, 17:31
Κλεόβουλε τα σφουγγάρια που είχε μέσα η αλήθεια είναι ότι δεν μου μοιάζουν τόσο για σφουγγάρια αλλά κάτι σαν υαλοβάμβακας!και κάτι άλλο!το τελευταίο στάδιο φιλτρανσης είναι από κάτω προς τα πάνω ή το αντίθετο ?

Κλεόβουλος
22-07-14, 17:36
Δεν ξέρω τι σφουγγάρια έχει αλλά αν δεν σ' αρέσουν άλλαξε τα :)
Το τελευταίο στάδιο φίλτρανσης είναι αυτό πριν το νερό πάει στο ενυδρείο (ανάλογα τη διαδρομή του νερού στο φίλτρο σου).
Στο δικό σου η ροή του νερού στο φίλτρο είναι από κάτω προς τα πάνω (το τελευταίο στάδιο λοιπόν είναι στο επάνω επάνω καλαθάκι) https://www.youtube.com/watch?v=gg9ZeWisHao

Undertaker
22-07-14, 17:50
Δεν έχει σφουγγάρια αλλά pads. Εγώ τα αντικατέστησα με μπλε σφουγγάρι 30ppi που πήρα από γνωστό κατάστημα ενυδρειακών ειδών και ήταν και πολύ φθηνο.

vickoboy
22-07-14, 17:54
Επειδή λοιπόν δεν τα είδα και τόσο σόι αυτά που έχει το θέμα είναι μπορώ να αλλάξω όλα ταυτόχρονα ?

Undertaker
22-07-14, 17:56
Γιατί οχι; βιολογικό υλικό έχεις, δε θα χάσεις βιολογία.

Κλεόβουλος
22-07-14, 17:57
Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Άλλαξε τα, μη πειράζεις καθόλου την ελαφρόπετρα, τάισε ελαφρά την επόμενη ;)

vickoboy
22-07-14, 18:07
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας!!!

vlaxos80
23-07-14, 16:52
εγω στο δικο μου sun sun τα εβγαλα τα σφουγγαρια τα ασπρα που ειχε.και εβαλα στο κατω καλαθακι μπλε σφουγγαρι 10ppi μαζι με τα κεραμικα που ειχε στο διχτακι..στο δευτερο καλαθακι αφησα τις βιομπαλες και στο τελευταιο καλαθακι το γεμισα με ελαφροπετρα και επανω εβαλα μια στρωση filterwool..
τωρα σκεφτομαι να βγαλω και τις βιομπαλες απο το μεσαιο καλαθακι και η να βαλω siporax η ελαφροπετρα..μαλλον για ελαφροπετρα θα παω μιας και εχω αρκετη ακομα και θα βγει και τζαμπα..:)

Undertaker
23-07-14, 21:50
Αν έχεις τις βιομπάλες που ήρθαν μαζι με το φιλτρο, ειναι πολυ λίγες για να κανουν δουλειά. Βγάλ' τες και βάλε siporax ή συμπλήρωσε το καλαθι με siporax αν και έχεις αρκετό βιολογικό υλικό μέσα αφου λες οτι πέρα απο το κεραμικό υλικο έχεις και ενα καλαθι γεμάτο ελαφρόπετρα.

vlaxos80
24-07-14, 20:01
ναι τις αρχικες βιομπαλες εχω μεσα..το καταλαβα οτι ειναι λιγες..καποια στιγμη θα τις βγαλω και θα γεμισω το καλαθι με siporax..