PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόφιλτρο XY-2010


gkontos
18-07-14, 07:53
Καλημέρα παιδιά πήρα αυτό το αερόφιλτρο (http://www.ebay.co.uk/itm/160790390600?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)όπως σας έδειξα
αλλά νομίζω δεν κάνει δουλειά !!!

πρώτα από όλα το καλώδιο του αέρα κατέβαινει μόνο μέχρι τα μισά του πρώτου δοχείου !!! δέν κατεβαίνει και πιο κάτω που είναι το άλλο δοχείο .. αυτό είναι λογικό ???

δέυτερο δέν το βλέπω να τραβάει σχεδών καθόλου βρομία !! αφού τα βαμβάκια είναι ολόασπρα ακομα και η θολούρα από το βυθό δεν κάθεται εύκολα ...

και 3ο νομίζω οι φουσκάλες της αεραντλίας μου είναι πάρα πολλές μπορεί αυτό να επηρεάζει ??

μετά από μια βδομάδα το νανο ενυδρείο μου γέμισε αμμωνία και νιτρικα (υπόψη ότι το μπόλιασα 3 φορές)

και ψεσινή ενημέρωση
αφού το διπλό δεν δουλεψε δοκίμασα να το κανω μονό με ένα μονο πάτο σαν το XY2008 με μπολικο σιποραξ μινι και βαμβάκι, αλλά και πάλι τίποτα
φουλ στην αμμονία και τα ΝΟ2 ΝΟ3

παρένθεση
σε αυτή την περιόδο τις 1 βδομάδας άλλαξα νερό 2 φορές, με προετοιμασμένο νερό και μπόλιασα το φίλτρο 3 φορές από το μεγάλο ενυδρείο !!


κάποιος που ξέρει τι γίνεται ????

lion
18-07-14, 08:10
Βάλε ένα ρυθμιστή μήπως όντως "είναι πολλές οι φουσκάλες" και ρύθμισέ τον έτσι ώστε να βλέπεις και νερό να βγαίνει από την έξοδο και όχι μόνο αέρας.

gkontos
18-07-14, 08:22
το προσπάθησα και αυτό !!!
ελάχιστο ειναι το νερό που βγαίνει ότι και αν κάνω !!! βασικά δεν καταλάβω τι πάει λάθος !!

Alex_Salonica
18-07-14, 08:53
Απ ότι φαίνεται στη φώτο από το φίλτρο, η σωλήνα της εισόδου του αέρα πρέπει να φτάνει μέχρι και το κάτω κουτί, ή δεν κάνεις κάτι καλά ή είναι προβληματικό.

gkontos
18-07-14, 10:10
Ναι αυτό είδα και εγώ αλλά μόνο μέχρι το πρώτο μισό φτάνει

Alex_Salonica
18-07-14, 11:27
Στείλε τους ένα email και ζήτα πληροφορίες για την εγκατάσταση