PDA

Επιστροφή στο Forum : gappakia


GEORGE ARGOS
17-05-05, 20:55
Σημερα η γκαπινα αποφασισε να φερει στον υδροκοσμο τα μικρα τις δεν προλαβα να την βαλω σε ξεχωριστω ενυδρειο αλλα ειχα γεννηστρα και βρηκα 10 μικρα.την εβγαλα εξω και τωρα βρηκα αλλα 4.εχω σταματησει το εσωτερικο φιλτρο μηπωσ ειναι και αλλα και τα ρουφηξει και σε αυτο θα ηθελα συμβουλες.τωρα που τα μικρα ειναι στην γεννηστρα τι να κανω σχετικα με το νερο,να βαλω το φιλτρο παλι η μηπωσ ειναι κανα αλλο μικρο και ρουφηξει,με το νερο που ειναι στην γεννηστρα πωσ να το ανανεωνω?

Tolis
17-05-05, 22:39
Να βαλεις παλι το φιλτρο γιατι δεν κανει να μεινει πολλη ωρα χωρις να λειτουργει.
Εχεις φυτα στο ενυδρειο? Τι άλλα ψαρια εχεις?

GEORGE ARGOS
17-05-05, 23:21
εχω 2 πλαστικα ψηλα και 3 φυτεμενα πριν απο μια βδομαδα αλλα ειναι μικρα ακομα.απο ψαρια εχω ακομα μια θυληκια γκαπυ δυο ζευγαρια ξιφοφορους.εβαλα ενα καλσον στο φιλτρο και το εβαλα παλι σε λειτουργεια.

koko
17-05-05, 23:23
εχω σταματησει το εσωτερικο φιλτρο μηπωσ ειναι και αλλα και τα ρουφηξει

Εγώ είχα βάλει ένα τούλι (έτσι δεν λέγεται αυτό που έχουν οι μπομπονιέρες;) στην είσοδο του φίλτρου για κάποιο διάστημα και έκανε καλή δουλειά.

sakis345
19-05-05, 23:30
Σημερα η γκαπινα αποφασισε να φερει στον υδροκοσμο τα μικρα τις δεν προλαβα να την βαλω σε ξεχωριστω ενυδρειο αλλα ειχα γεννηστρα και βρηκα 10 μικρα.την εβγαλα εξω και τωρα βρηκα αλλα 4.εχω σταματησει το εσωτερικο φιλτρο μηπωσ ειναι και αλλα και τα ρουφηξει και σε αυτο θα ηθελα συμβουλες.τωρα που τα μικρα ειναι στην γεννηστρα τι να κανω σχετικα με το νερο,να βαλω το φιλτρο παλι η μηπωσ ειναι κανα αλλο μικρο και ρουφηξει,με το νερο που ειναι στην γεννηστρα πωσ να το ανανεωνω?
Βάλε το φίλτρο να δουλεύει κανονικά.Τα μικρά αντιλαμβάνωνται τη ροή της ζωής καλύτερα από εμάς τους ανθρώπους.Αλαγές νερού κάνεις κατεβάζοντας και ανεβάζοντας τη γεννήστρα.Αν η γεννήστρα βρωμίσει τόσο πολύ (που δεν πρέπει) και δοκιμάσεις να την καθαρίσεις,μην αδειάσεις τον κουβά χωρίς να δείς τι έχει μέσα.

torm
20-05-05, 08:55
Το φίλτρο πρέπει οπωσδήποτε να συνεχίσει να λειτουργεί. Αν μπορείς το καλύτερο είναι να βάλεις τα μικρά σε ξεχωριστό ενυδρείο, έστω ένα 20λιτρο. Με αυτό τον τρόπο θα μεγαλώσουν πολύ πιο γρήγορα. Η γεννήστρα έχει το κακό ότι δεν παρέχει πολύ χώρο στα μικρά να κινηθούν και δεν γίνεται καλή ροή του νερού εκεί μέσα. Εγώ χρησιμοποιούσα μια αυτοσχέδια μινιατούρα "σκούπας βυθού" για να καθαρίζω τον πάτο της γεννήστρας που γρήγορα βρομίζει απο ακαθαρσίες και φαγητά που δεν τρώνε τα μικρά. Επειδή ακριβώς είναι ευαίσθητα τον πρώτο καιρό χρειάζεται καλός καθαρισμός της γεννήστρας και σωστό τάισμα.
Το καλύτερο και πάλι σου ξαναλέω είναι να μπούν σε ξεχωριστό μικρό ενυδρείο με το δικό τους θερμοστάτη και φίλτρο.