PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο (μεγάλο) ενυδρείο


tropheus
17-05-05, 14:11
Γειά σας φίλοι του forum! Πήρα τελικά οπως μου προτείνατε ένα ενυδρείο 150.5 λίτρων. Τα στολίδια που έχω μέσα είναι 3 αποξηραμένα κοράλλια και 2 πυθάρια (το ένα είναι κομμάτι από κοράλλι μάλλον). Τα ψάρια μου είναι τα εξής: 2 clown percula, 1 damsel, 1 thalassoma (μοιάζει με το thalassoma lunare ή είναι αυτό) και, τέλος, μια γαρίδα. Τι άλλο μου προτείνετε να βάλω σχετικά με ψάρια και στολίδια;

TAN
17-05-05, 22:33
Πριν μιλήσουμε για την προσθήκη νέων κατοίκων αν σου είναι εύκολο πες μα το setup του ενυδρείου σου. :wink:
Τι σκοπεύεις να το κάνεις fish only? Reef?

tropheus
25-05-05, 21:46
fish only :D

manosdr
26-05-05, 11:21
Για να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας περιγράψεις τον εξοπλισμό σου :lol:

tropheus
29-05-05, 14:49
Αμέσως! :wink: Έχω έναν κυκλοφορητή 1200l/h κι ένα εσωτερικό φίτρο 650l/h με βιολογικό σγουγγάρι, αστεράκια βιολογίας, άνθρακα και μακαρόνι. Όμως ψάχνω να βάλω κι ένα εξωτερικό φίλτρο. Καλό όμως! Τι μου προτείνετε :?:

manosdr
30-05-05, 00:36
Λοιπόν ο κυκλοφορητής σου ένας μόνο και τόσο δυνατός δεν είναι σωστό.
Ελάτωσε λίγο την ροή του και βάλε άλλους δύο σε διαφορετικά σημεία
για να έχεις ρεύμα παντού.Βάλε και ένα εξωτερικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα αντιφόσφωρο και μπλέ σφουγγάρι και στο εσωτερικό βάλε siporax.Ο κάθε κυκλοφορητής σου να έχει απόδοση περίπου 700 Lt/h.
Κάνε τις βασικές μετρήσεις στο νερό σου και πές μας. :wink:
Τώρα όσον αφορά την μάρκα του φίλτρου πιστεύω ότι κορυφαία είναι
τα Eheim και το 2213 είναι και σε καλή τιμή.Επίσης φτηνά αλλά αξιόπιστα είναι και τα Hydor.Καλό θα είναι άν έβαζες 10 κιλά ζωντανό βράχο 2-3 γαρίδες καθαριστές και 2-3 snails algae eater. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :lol:

tropheus
30-05-05, 14:08
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου :!: :D .Είχα μια γαρίδα - καθαριστή, αλλά μου την έφαγαν, μάλλον όταν άλλαζε κέλυφος :cry: . Να πάρω άλλη;

χοχλακας φωτης
01-06-05, 21:10
εχω την εντυπωση οτι το thalassoma τρωει τις γαριδες!το χα κι εγω και οσες φορες εκανα προσπαθεια να βαλω τις ετρωγε σε λιγες ωρες!

manosdr
02-06-05, 11:11
Τα Thalassoma (Wrasse) είναι 4 είδη το lutescens,hardwicke,lunare &
lucasanum.Ολα είναι NOT Reef safe όχι γιατί πειράζουν τόσο τα κοράλια αλλά γιατί θα φάνε σίγουρα όλες τις γαρίδες τα καβούρια και γενικά όλα τα οστρακόδερμα. :!: :roll:

tropheus
07-06-05, 18:20
Δηλαδή μου προτείνετε να το δώσω; Αν είναι έτσι θα το δώσω. Πρέπει να έχετε και δίκιο επειδή το thalassoma είναι λίγο πειραχτήρι. Ευχαριστώ πάντως :D

manosdr
07-06-05, 19:28
Αν θέλεις γαρίδες πρέπει να το δώσεις.Εγώ θα το έδινα. :wink:

tropheus
09-06-05, 18:37
Τελικά θα το δώσω και θα βάλω στη θέση του έναν αστερία (μπορεί και σαλιγκάρι) και μια γαρίδα. Σωστός :D :?:

manosdr
10-06-05, 00:17
Ο αστερίας να είναι reef safe. :!: Υπάρχουν αστερίες που τρώνε κοράλια. :!: Σου προτείνω και 2-3 Turbo snails ή άλλα algae eater snails
και δύο cleaner shrimp. :wink: