PDA

Επιστροφή στο Forum : μπορντω κροκαλα ποταμια


nikolas79
07-07-14, 23:25
ξερουμε αν κανει για ενυδρειο χωρις να ανεβασει το πεχα μας?
http://www.votsalo.net/Products/Pebbles/Cobblestones/Claret-River-Cobblestone.aspx

PETROS_AFRICANOS
08-07-14, 09:33
Καλημέρα Νικόλα,τις ποταμίσιες πέτρες μην τις φοβάσαι δεν θα επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού μόνο όταν τις πάρεις καλό πλύσιμο με βούρτσα μία - μία πριν τις βάλεις στο ενυδρείο. Άντε και περιμένω να το δω!!!

nikolas79
08-07-14, 23:13
Καλημέρα Νικόλα,τις ποταμίσιες πέτρες μην τις φοβάσαι δεν θα επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού μόνο όταν τις πάρεις καλό πλύσιμο με βούρτσα μία - μία πριν τις βάλεις στο ενυδρείο. Άντε και περιμένω να το δω!!!

φοβαμαι πετρο γιατι θα της παρω απο την mälaren (λιμνη της σουηδιας) που εχω ακουσει οτι τα νερα ειναι γεματα απο βαρεα μεταλλα .παντως εχει πολλες πετρες τετοιες εδω και το σκευτομαι....
θελω πεχα 6,5 με 7 ,τωρα εχω 7 και δεν θελω να παθω κανενα ταρακουλο....:smt040

Bill-Samos
08-07-14, 23:20
Καλα το πλυσιμο,τριψιμο ,βρασιμο και τα λοιπα ειναι γνωστα.Αλλα δεν ηξερα οτι το ποταμισια ή λιμνισια σημαινει οτι δεν ειναι και ασβεστολιθικη...Εδω που ειμαι οι κροκαλες στα ρεματα ειναι ασβεστολιθικοτατες..Γνωμη μου να κανεις κατ αρχην το τεστ με οξυ..

nikolas79
08-07-14, 23:29
Καλα το πλυσιμο,τριψιμο ,βρασιμο και τα λοιπα ειναι γνωστα.Αλλα δεν ηξερα οτι το ποταμισια ή λιμνισια σημαινει οτι δεν ειναι και ασβεστολιθικη...Εδω που ειμαι οι κροκαλες στα ρεματα ειναι ασβεστολιθικοτατες..Γνωμη μου να κανεις κατ αρχην το τεστ με οξυ..

οξυ λετε το πορτοκαλι μπουκαλακι το κεζαπ?

nazgul
08-07-14, 23:35
Ναι, πλυνε τις πετρες για να μην εχουν σκονες και ξενα σωματα και αφησε να στεγνωσουν. Ριχνεις κεζαπ, αν αφρισει, ειναι ασβεστολιθικη.