PDA

Επιστροφή στο Forum : τεστ jbl


nikolas79
04-07-14, 17:03
σημερα αγωρασα τεστ jbl για kh και πεχα
το πεχα ειναι 7.5 και το kh 3,γινετε αυτο η κανω κατι λαθος?
με τα στικ ειχα τιμες πεχα 6,4 και kh 3

Vasiliss
04-07-14, 17:54
Απο τι ξερω τα στικ ειναι αναξιοπιστα. Τα υγρα τεστ ειναι αξιοπιστα. Όσο για το αν ειναι καλες οι τιμες θα σου πουν οι πιο εμπειροι.

nikolas79
04-07-14, 19:47
ξανα εκανα και εχω πεχα 7 και kh 3.

plin
04-07-14, 20:17
Οι τιμές Kh & Ph που αναφέρεις είναι συμβατές μεταξύ τους, δεν υπάρχει δηλαδή κάτι παράξενο. Αλλά τί ψάρια θες να φιλοξενήσεις (ή φιλοξενείς ήδη) σε τέτοιες τιμές;

nikolas79
05-07-14, 00:28
Οι τιμές Kh & Ph που αναφέρεις είναι συμβατές μεταξύ τους, δεν υπάρχει δηλαδή κάτι παράξενο. Αλλά τί ψάρια θες να φιλοξενήσεις (ή φιλοξενείς ήδη) σε τέτοιες τιμές;

corydoras,neon.

plin
05-07-14, 15:35
Μια χαρά τότε, αν και λιγότερο να ήταν το Ph καλό θα έκανε. Αν είναι φυτεμένο, το Ph μπορεί να κατέβει και άλλο σταδιακά από μόνο του γιατί τόσο η χορήγηση CO2 όσο και η αποδόμηση της φυτομάζας ρίχνουν το Ph. Αν χορηγείς CO2 πρόσεχε μην το παρακάνεις και συμβεί η πολύ δυσάρεστη κατάσταση της κατάρρευσης του Ph (Ph crash).

nikolas79
10-07-14, 19:33
Μια χαρά τότε, αν και λιγότερο να ήταν το Ph καλό θα έκανε. Αν είναι φυτεμένο, το Ph μπορεί να κατέβει και άλλο σταδιακά από μόνο του γιατί τόσο η χορήγηση CO2 όσο και η αποδόμηση της φυτομάζας ρίχνουν το Ph. Αν χορηγείς CO2 πρόσεχε μην το παρακάνεις και συμβεί η πολύ δυσάρεστη κατάσταση της κατάρρευσης του Ph (Ph crash).

το πεχα ειναι σταθερα στο 7 ενω το kh επεσε στο 2.μηπως εγω δεν βλεπω καλα:confused:
σημερα εβαλα μια καλτσα μεσα με τορμεκ ακτιβ.Σε ποσες μερες να κανω τεστ:confused:
θελω να εχω το kh στο 2 με 3 και πεχα στο 6,5.
Δεν εχω co2 αλλα εχω μεσα φυτα,
Λεω μονο για πεχα και kh γιατι τεστ υγρα μονο αυτα εχω,τα αλλα ειναι με στικ.

nazgul
10-07-14, 19:56
Mη βαζεις στο νερο σου οτιδηποτε. Οσα περισσοτερα "προσθετα" βαζεις, τοσο πιο ευκολα θα δημιουργησεις προβλημα στους κατοικους του ενυδρειου σου.