PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για καλιεργια grindal!


Sakisdraminos
04-07-14, 13:17
Επιδι ειναι η 1η φορα που θα κανω καποια καλιεργια ζωντανων τροφων για τα ψαρια μου θα ηθελα λιγο βοηθεια.
Ποσα πρεπει να εχω για αρχη;
Σε τι υποστρωμα ειναι καλο να ειναι;
Τι τροφες βοηθανε να στον καλυτερο πολαπλασιασμο;
Χρειαζετε καποιο φωτισμο;
Τι αλλο μπορει να βοηθισει;

Κλεόβουλος
04-07-14, 13:33
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66703

sailor247
04-07-14, 13:34
Λοιπόν!Εγώ έχω πάρα πολύ καιρό τα grindal μου και δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο.Φοινικοχωμα το οποίο είχα πάρει από το ΙΚΕΑ,ένα ταπερακι με καπάκι,μια γατοτροφη και φυσικά μπόλι(λίγα σκουλήκια από συγχομπιστα).Υπάρχει θέμα με την διαδικασία.Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.

Ektorakos
04-07-14, 13:34
Διατηρω 2 αποικιες και πανε σφαιρα
1) Το χωμα να ειναι χουμος (απο φλοιο κοκοφοινικα) αν εχεις ΙΚΕΑ κοντα σου πουλάει. Το χωμα να ειναι νωπο αλλα οχι και να σταζει.

2) κροκετουλα απλη για γατακια. αυτη που εχει σχηματακια (ψαρακια κοκκαλακια ) εχω εγω . 60λεπτα το κιλο.

3) τα εχω στο υπογειο. αρα δεν νομιζω οτι ο φωτισμος παιζει ρολο.

4 )το πλαστικο που βαζεις πανω στο υποστρομα (για να κολλανε τα grindal) να ακουμπαει τις τροφες , αλλιως δεν θα σου κολλανε εκει.

5 ) οταν θα εχεις καλη αποικια φτιαξε μια δευτερη!

Sakisdraminos
05-07-14, 22:31
Σημερα πηρα την αποικια φανταστικο ασχολουμαστε με σκουλικια που δεν φενονται.
τεσπα παμε στο ψητο!
Η συσκευασια ειναι με ζεολιθο τι ακριβως κανω τωρα?

sailor247
05-07-14, 23:26
Τροφή έχει?Αν έχει απλά περιμένεις να γεμίσει το τζαμακι με σκουλήκια.Αλλιώς βάλε λίγη τροφή

Sakisdraminos
06-07-14, 06:40
Τροφή έχει?Αν έχει απλά περιμένεις να γεμίσει το τζαμακι με σκουλήκια.Αλλιώς βάλε λίγη τροφή

το τζαμι εχει πολι αποικια πανω αλλα το θεμα ειναι πος να κανω την αλλαγη απο ζεολιθο και σε τι?

sailor247
06-07-14, 10:41
Δεν ξέρω τι παίζει με τον ζεολιθο στην καλλιέργεια grindal αλλά μπορείς να φτιάξεις μια ακόμα με χώμα χουμους με μπόλι από αυτήν που έχεις

Sakisdraminos
24-09-14, 17:11
Μαλλον προβλημα. Αν και πολαπλασιαζονται τα σκουλικια τωρα τελευταια οποτε ανοιγω το κιπελακι βλεπω και μιγακια μικρα.
Τι παιζει;

japetus
24-09-14, 17:27
Μολύνθηκε η αποικία σου από μυγάκια.. Μπορεί να παρατηρήσεις αυγά (πολύ μικρά κίτρινα) ή και προνύμφες των μυγών που είναι σκουλικάκια πιο κοντά και πιο παχιά από τα γκρίνταλ, τρώγονται όμως το ίδιο ευχάριστα από τα ψάρια..
Απομόνωσε ένα κομμάτι τροφής με λίγα γκρίνταλ επάνω του και ξεκίνα νέα αποικία αν τα σιχαίνεσαι...

Κλεόβουλος
24-09-14, 17:28
κι αυτά φαγώσιμα είναι :D

Τάκης
24-09-14, 20:04
Και εμένα το ίδιο, όταν ρίχνω όμως τα σκουλικάκια από τα μυγάκια γίνεται ΠΑΡΤΥ :D:D

Sakisdraminos
24-09-14, 20:43
Μολύνθηκε η αποικία σου από μυγάκια.. Μπορεί να παρατηρήσεις αυγά (πολύ μικρά κίτρινα) ή και προνύμφες των μυγών που είναι σκουλικάκια πιο κοντά και πιο παχιά από τα γκρίνταλ, τρώγονται όμως το ίδιο ευχάριστα από τα ψάρια..
Απομόνωσε ένα κομμάτι τροφής με λίγα γκρίνταλ επάνω του και ξεκίνα νέα αποικία αν τα σιχαίνεσαι...

Δεν προσεξα κατι αλλα δεν τα σιχενομαι....
Ειχα σκοπο να κανω δευτερη τωρα που γιναν αρκετα και μαλλον ηρθε η ωρα!
-------------------------
κι αυτά φαγώσιμα είναι :D

Χαχαχα ετοιμα για καταναλωση!
Παμε και για δευτερη αποικια. Ειδικα τωρα που περιμενω γεννα απο μονομαχους!
-------------------------
Και εμένα το ίδιο, όταν ρίχνω όμως τα σκουλικάκια από τα μυγάκια γίνεται ΠΑΡΤΥ :D:D

Ναι αμα μπορεσω θα τα ξεχορισω και θα ειναι τα 1α που θα πανε στην πυρα!