PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσσες ωρες δουλευετε την αεροαντλια σας


giorgos afriki
01-07-14, 14:46
ποσσες ωρες δουλευετε την αεροαντλια σας εσεις που εχετε αφρικανες γιατι αποσο ξερω θελουν πολυ οξειγωνο διορθωστε με αμα κανω λαθος εγω το δουλευω μεχρι τισ 12 το βραδυ μετα σβηνει χε χρονοδιακοπτη και ξανααναβει στισ 9 το πρωι εχω ενα sera 550 για καλυτερο οξυγωνο πειτε μου την γνωμη σας χομπιστες αφρικανοβιηηη

Tanganyiκας
01-07-14, 14:57
Εγώ την δουλεύω μόνιμα δεν σβήνει ποτέ!

thanasis76
01-07-14, 15:18
κι εγω μια απο τα ιδια... δεν βλεπω το λογο να την σβηνω...

Τάκης
01-07-14, 15:26
Ποτέ, δεν υπάρχει λόγος να την κλείνω

Undertaker
01-07-14, 15:31
Εγώ τώρα "ξύπνησα" μετα απο 7 μηνες που έχω το Αφρικάνικο και ξεκίνησα την αεραντλία. Την έχω απο 9 το πρωί μέχρι 11 το βραδυ και ο μόνος λόγος που την κλείνω το βραδυ ειναι ο θόρυβος...αν και την έχω μέσα στο ντουλάπι βογκάει λίγο.

Bill-Samos
01-07-14, 15:32
Η οξυγονωση δεν γινεται μονο με αεραντλιες..Με καλη αναταραξη της επιφανειας εχεις το ιδιο αποτελεσμα.Εγω δεν χρησιμοποιω γιατι σε οσες ειχα με ενοχλουσε ο θορυβος οταν συντονιζαν και γιατι μου φαινεται καπως να αναβλυζει ο βυθος μπουρμουληθρες..:p

nazgul
01-07-14, 15:43
Η οξυγονωση δεν γινεται μονο με αεραντλιες..Με καλη αναταραξη της επιφανειας εχεις το ιδιο αποτελεσμα.Εγω δεν χρησιμοποιω γιατι σε οσες ειχα με ενοχλουσε ο θορυβος οταν συντονιζαν και γιατι μου φαινεται καπως να αναβλυζει ο βυθος μπουρμουληθρες..:razz:

Θα συμφωνησω. Εκτος απο ειδικες περιπτωσεις, με καλη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο, η οξυγονωση μπορει να ειναι αποτελεσματικοτατη. Αεραντλια ουτε εγω χρησιμοποιω σε κανενα απο τα ενυδρεια μου, ασχετα αν υπαρχουν μερικες για ωρα αναγκης.

Κλεόβουλος
01-07-14, 16:22
Θα συμφωνησω. Εκτος απο ειδικες περιπτωσεις, με καλη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο, η οξυγονωση μπορει να ειναι αποτελεσματικοτατη. Αεραντλια ουτε εγω χρησιμοποιω σε κανενα απο τα ενυδρεια μου, ασχετα αν υπαρχουν μερικες για ωρα αναγκης.

+1 :p

ScorpionGr
01-07-14, 16:39
Σε αυτο που ειπατε για την καλη ανατάραξη τα φυτα επιφάνειας κατα ποσο επηρεαζουν την οξυγόνωση;; (λιγα ασχετο με το θέμα)

Undertaker
01-07-14, 16:50
Ένα ερώτημα πολλών και δικό μου, είναι:
Ποιά θα πρέπει αν είναι ένταση της ανατάραξης για να πούμε οτι το ενυδρείο οξυγονώνεται ικανοποιητικά;
Α) Το σπρέι μπαρ να είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί κυμματισμό;
Β) Πρέπει να είναι στο ύψος της επιφάνειας και ο κυμματισμός να είναι πιο έντονος αλλά τότε θα έχουμε και θόρυβο;
Γ) Πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια και να έχουμε εκτός από έντονο κυμματισμό και πιο έντονο θόρυβο όμως;

Τάκης
01-07-14, 16:55
Σε αυτο που ειπατε για την καλη ανατάραξη τα φυτα επιφάνειας κατα ποσο επηρεαζουν την οξυγόνωση;; (λιγα ασχετο με το θέμα)
Καθόλου άσχετο, τα φυτά τραβάνε διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο, βοηθάνε αρκετά δηλαδή, σε συνδυασμό με το φωτισμό όμως, με σβηστά τα φώτα συμβαίνει το αντίθετο, τραβάνε οξυγόνο και βγάζουν διοξείδιο, όπως συμβαίνει με τα φυτά και τα δέντρα εκτός ενυδρείου. Για αυτό σου λένε το βράδυ να μην έχεις στο υπνοδωμάτιο που κοιμάσαι λουλούδια. Επίσης για τον ίδιο λόγο προτείνεται να ανάβει αεραντλία μόλις σβήσουν τα φώτα

vasilis4x4
01-07-14, 16:57
Ποτε δεν χρησιμοποιω, μονο σε ειδικες περιπτωσεις

Τσαμπα ρευμα εκτος κι αν σ αρεσουν οι φυσαλιδες

ScorpionGr
01-07-14, 17:00
Καθόλου άσχετο, τα φυτά τραβάνε διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο, βοηθάνε αρκετά δηλαδή, σε συνδυασμό με το φωτισμό όμως, με σβηστά τα φώτα συμβαίνει το αντίθετο, τραβάνε οξυγόνο και βγάζουν διοξείδιο, όπως συμβαίνει με τα φυτά και τα δέντρα εκτός ενυδρείου. Για αυτό σου λένε το βράδυ να μην έχεις στο υπνοδωμάτιο που κοιμάσαι λουλούδια. Επίσης για τον ίδιο λόγο προτείνεται να ανάβει αεραντλία μόλις σβήσουν τα φώτα

Οποτε δλδ αν υποθέσουμε οτι καλύπτουν ολη υην επιφάνεια δεν υπαρχρι θέμα; ;

Τάκης
01-07-14, 17:04
Ένα ερώτημα πολλών και δικό μου, είναι:
Ποιά θα πρέπει αν είναι ένταση της ανατάραξης για να πούμε οτι το ενυδρείο οξυγονώνεται ικανοποιητικά;
Α) Το σπρέι μπαρ να είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί κυμματισμό;
Β) Πρέπει να είναι στο ύψος της επιφάνειας και ο κυμματισμός να είναι πιο έντονος αλλά τότε θα έχουμε και θόρυβο;
Γ) Πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια και να έχουμε εκτός από έντονο κυμματισμό και πιο έντονο θόρυβο όμως;

Η ένταση της ανατάραξης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως από την ιχθυοφόρτιση, από τη θερμοκρασία, από τη συνολική επιφάνεια του ενυδρείου και από τον όγκο του.
Το Γ) είναι το καλύτερο από όλα, αρκεί να αντέχεις το θόρυβο μετά είναι το Β) και ακολουθεί το Α).
Με παρατήρηση θα κρίνεις ποια μέθοδο μπορείς να έχεις στο ενυδρείο σου και να είναι το λιγότερο ενοχλητικό αλλά ικανό να οξυγονώνει επαρκώς το ενυδρείο σου
-------------------------
Οποτε δλδ αν υποθέσουμε οτι καλύπτουν ολη υην επιφάνεια δεν υπαρχρι θέμα; ;
Οσο πιο πολλά τόσο πιο καλά, τα πολλά θέλουν και έντονο φωτισμό, διοξείδιο και θρεπτικά συστατικά, είναι μια αλυσίδα δηλαδή, που πρέπει εσύ με τη παρατήρηση να βρείς τη χρυσή τομή

ScorpionGr
01-07-14, 17:05
Σωστο κι αυτο... Ευχαριστώ! !!

Τάκης
01-07-14, 17:09
Οποτε δλδ αν υποθέσουμε οτι καλύπτουν ολη υην επιφάνεια δεν υπαρχρι θέμα; ;
Ωπα, είπες επιφανείας, τώρα το πρόσεξα, εδώ είναι λίγο διαφορετικά, τα φυτά επιφανείας καλύπτουν επιφάνεια, επομένως κατά κάποιο τρόπο μειώνουν την επιφάνεια του νερού και επίσης μειώνουν και τον τυχόν κυματισμό, πιστεύω πως εδώ λειτουργούν αντίστροφα, τα πολλά ίσως να μη κάνουν και τόσο καλό στη οξυγόνωση, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά βάζω την απλή λογική

ScorpionGr
01-07-14, 17:24
Έτσι το σκέφτομουν και εγώ απλα ηθελα μια εμπειρη γνωμη..

Undertaker
01-07-14, 17:25
[QUOTE=takis_gt;845514]Η ένταση της ανατάραξης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως από την ιχθυοφόρτιση, από τη θερμοκρασία, από τη συνολική επιφάνεια του ενυδρείου και από τον όγκο του.
Το Γ) είναι το καλύτερο από όλα, αρκεί να αντέχεις το θόρυβο μετά είναι το Β) και ακολουθεί το Α). Ακριβώς αυτό περίμενα να ακούσω..... απλά είχα μια ελπίδα για καμιά άλλη απάντηση πιο ενοχλητική από το πλιτς-πλατς-τσούρ-τσούρ του νερού μέσα στ' αυτιά μου!

stav
02-07-14, 05:05
Ένα ερώτημα πολλών και δικό μου, είναι:
Ποιά θα πρέπει αν είναι ένταση της ανατάραξης για να πούμε οτι το ενυδρείο οξυγονώνεται ικανοποιητικά;
Α) Το σπρέι μπαρ να είναι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια και να δημιουργεί κυμματισμό;
Β) Πρέπει να είναι στο ύψος της επιφάνειας και ο κυμματισμός να είναι πιο έντονος αλλά τότε θα έχουμε και θόρυβο;
Γ) Πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια και να έχουμε εκτός από έντονο κυμματισμό και πιο έντονο θόρυβο όμως;

Με το Β εχεις καλη οξυγονωση και καθολου θορυβο.