PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρική Σκούπα Βυθού


gkontos
30-06-14, 12:02
καλησπέρα παιδιά
ψάχνω να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική σκούπα βυθού (κατα προτίμηση ρεύματος) για να μπορώ να καθαρίζω καλά
βρομιές και περιττώματα από λευκή ψιλή αμμο σε φυτεμένο ενυδρείο
με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτές τις δύο που φαίνονται παρόμιες
τις ξέρει κάποιος ???

1. Power Gravel Cleaner PGR2000
http://www.widmer-aquarium.ch/catalog/images/AS07248.jpg

2. Cobalt Gravel Cleaner
http://i.ebayimg.com/00/s/NTAwWDQ1Ng==/z/bZgAAMXQUmFSoYVR/$_1.JPG


τι πιστεύετε παιδιά ???

kixlidatos
30-06-14, 12:09
Δεν κανουν δουλεια,ξανα επιστρεφει η σκονη μεσα,Καλυτερα το σιφοναρισμα στο μπανιο πχ.

nazgul
30-06-14, 12:23
Συμφωνω. Την eheim που ειχα παλιοτερα, θα ελεγα οτι ειναι καλη για να μαζεψει τιποτα εκτακτο, αλλα αφηνει σκονη, οπως λεει ο kixlidatos. Πιο αποτελεσματικη μεθοδος απο το σιφωναρισμα, για εμενα δεν υπαρχει.

Κλεόβουλος
30-06-14, 12:31
Εμένα μ' αρέσει αυτή (στη θέση του κύπελου βάζεις κομμένο μπουκάλι αναψυκτικού) :)
kN0_SPFUGpM

Τάκης
30-06-14, 12:42
Σκούπες έχω 2, αυτη
http://www.amazonios.gr/imagemagic.php?img=images/vhg.jpg&w=300&h=512&page=prod_info

και αυτή
http://i.ebayimg.com/00/s/NTg1WDU4NQ==/z/b94AAOxyg6BRzcFg/$T2eC16NHJGQFFhj0ff3UBRzcFf02dw%7E%7E60_1.JPG

από ebay.
Τη 2η τη χρησιμοποίησα 2 φορές και μετά μπήκε στο ντουλάπι, γιατί
1ον έχει πολύ μικρό ρύγχος και τραβάει και άμμο
2ον και να σταματάς να πατάς το κουμπί το νερό συνεχίζει και το τραβάει γιατί λειτουργεί σαν σιφόνι, και επομένως αν για κάποιο λόγο θες να σταματήσεις πρέπει να την τραβάς όλη έξω για να σταματήσει, αν παράδειγμα κατά λάθος σου ρουφήξει κανα ψαράκι πάει, μπορεί και να το χάσεις.
Τη 1η τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια (1-2 φορές το χρόνο) αλλά με βολεύει πιο πολύ γιατί ελέγχω τη ροή με το δάχτυλο (ανοιγοκλείνοντας τη ροή) και επειδή έχει μακρύ ρύγχος δεν μου τραβάει το ψιλό χαλίκι που έχω υπόστρωμα
Πιστεύω πως δεν πρέπει να δώσεις λεφτά για σκούπα βυθού, άσε που μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, αν είχα δει τη πιο κάτω φωτό θα το έφτιαχνα μόνος μου και δεν θα αγόραζα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=11397&d=1195722833

gkontos
30-06-14, 14:47
Σκέφτομαι να δοκιμάσω να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

kixlidatos
30-06-14, 14:51
Γιαι θελεις να κανεις την ζωη σου δυσκολη:DΚανε αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω.Ειναι τζαμπα,αλλα το κυριοτρο,κανει σωστη δουλεια.:)
Οταν ανακυκλωνεται το νερο,παντα την δημιουργουμενη σκονη,την πετα μεσα

Τάκης
30-06-14, 15:25
Γιαι θελεις να κανεις την ζωη σου δυσκολη:DΚανε αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω.Ειναι τζαμπα,αλλα το κυριοτρο,κανει σωστη δουλεια.:)
Οταν ανακυκλωνεται το νερο,παντα την δημιουργουμενη σκονη,την πετα μεσα
Συμφωνώ απόλυτα.
Και ανεβάζει και αμμωνία του σκοτωμού, είναι σαν να ανακατέβεις το βυθό και να κρατας μόνο τα χοντρά σκουπίδια

gkontos
30-06-14, 18:10
Επειδή με τον απλό τρόπο μέχρι να καθαρίσω τον 1/4 του βυθού τελειώνει το νερό του ενυδρείου :P
-------------------------
Βασικά μόνο για τ χοντρά που είναι στην επιφάνεια το θέλω λόγο του ότι ο άμμος είναι άσπρος και φαίνονται πολύ άσχημα

kixlidatos
30-06-14, 18:24
αδιαζε σε κουβαδες,περιμενε 5λεπτα να κατακατσει η μπιχλα,και μετα παρε το καθαρο νερο,και ξανα βαλτο στο ενυδρειο.Η ανακυκλωση του νερου,θα στο κανει χειροτερο το ενυδριεο σου.

Τάκης
30-06-14, 21:42
Επειδή με τον απλό τρόπο μέχρι να καθαρίσω τον 1/4 του βυθού τελειώνει το νερό του ενυδρείου :P

Οταν κάνω σκούπα βυθού (1-2 φορες το χρόνο και αυτές με το ζόρι) σε ενυδρειο 130 λίτρων φουλ φυτεμενο μπορεί να χαλάσω και 150 λίτρα νερό και παραπάνω.
Εχω προετοιμάσει ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ με ίδιες παραμέτρους του ενυδρείου και από τη μία τραβάω με τη σκούπα και από την άλλη συμπληρώνω. Επομένως μπορείς να κάνεις σκούπα και ταυτόχρονα να συμπληρώνεις. Και να αλλάξεις και το 100% του νερού στο ενυδρείο δεν παθαίνει τίποτα

dimsaa
01-07-14, 12:54
Μμμμ μπερδεύτηκα :(

Η σκούπα βυθού είναι βασικό εξάρτημα ή όχι?

Έχω δει μια στο πετσοπαδικο που είναι σαν κι αυτή του βιντεο αλλά με σίτα στη μια άκρη για να μη ρουφάει και τα ζωντανα του βυθού. Και αν τελικά δεν είναι απαραίτητη πώς θα καθαρίζω τον βυθό?

Επίσης είχα κάνει τη σκέψη να τη χρησιμοποιώ και για τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού εκτός δηλαδή απο αυτή καθεαυτή τη χρήση της. Νομίζω οτι είναι πολύ βολική στο να βάζει και να βγάζει νερό απο το ενυδρείο χωρίς να κινδυνεύω να πλημμυρισω το σαλόνι (αναφέρομαι σε μικρό ενυδρείο 60 λίτρων)

Μπορεί να εφαρμοστεί αυτό ή είναι εντελώς άστοχο?

Τάκης
01-07-14, 13:05
Μμμμ μπερδεύτηκα :(

Η σκούπα βυθού είναι βασικό εξάρτημα ή όχι?

Έχω δει μια στο πετσοπαδικο που είναι σαν κι αυτή του βιντεο αλλά με σίτα στη μια άκρη για να μη ρουφάει και τα ζωντανα του βυθού. Και αν τελικά δεν είναι απαραίτητη πώς θα καθαρίζω τον βυθό?

Επίσης είχα κάνει τη σκέψη να τη χρησιμοποιώ και για τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού εκτός δηλαδή απο αυτή καθεαυτή τη χρήση της. Νομίζω οτι είναι πολύ βολική στο να βάζει και να βγάζει νερό απο το ενυδρείο χωρίς να κινδυνεύω να πλημμυρισω το σαλόνι (αναφέρομαι σε μικρό ενυδρείο 60 λίτρων)

Μπορεί να εφαρμοστεί αυτό ή είναι εντελώς άστοχο?
Εγω θα το έλεγα απλά απαραίτητο για να υπάρχει, όχι βασικό, με βολεύει πιο πολύ να κάνω τις αλλαγές με μια αντλία και όχι με τη σκούπα βυθού. Εχω και εγω και 60αρι, βάζω την αντλία που έχω για τις αλλαγές και αδειάζω όσο νερό θέλω και έχω άλλη μία αντλία στο βαρέλι προετοιμασίας και γεμίζω το ενυδρείο. Και εγω στην αρχή με σκούπα βυθού έκανα τις αλλαγές, αλλά έπρεπε συνέχεια να προσέχω μη μου ρουφήξει κανα ψάρι και για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο και να κάνω πιο ξεκούραστες αλλαγές πήρα 2 κινέζικες αντλίες με καλο μανομετρικό και ησύχασα

dimsaa
01-07-14, 16:15
Σίγουρα η αντλία είναι η καλύτερη λύση αλλά αυτή την εποχή είναι για μένα πολυτέλεια.
Αυτό που είχα σκεφτεί αρχικά σχετικά με την αλλαγή του νερού ήταν μια.... χειροκίνητη αντλία απο αυτές που έχουμε για να βγάζουμε το λάδι απο τον ντενεκέ.... (σε βλέπω που ξεκαρδίστηκες στα γέλια) :)

Ετσι, όταν είδα την σκούπα μου βγήκε ένας αναστεναγμός ανακούφησης.:D

Τάκης
01-07-14, 16:42
Σίγουρα η αντλία είναι η καλύτερη λύση αλλά αυτή την εποχή είναι για μένα πολυτέλεια.
Αυτό που είχα σκεφτεί αρχικά σχετικά με την αλλαγή του νερού ήταν μια.... χειροκίνητη αντλία απο αυτές που έχουμε για να βγάζουμε το λάδι απο τον ντενεκέ.... (σε βλέπω που ξεκαρδίστηκες στα γέλια) :)

Ετσι, όταν είδα την σκούπα μου βγήκε ένας αναστεναγμός ανακούφησης.:D
Γέλασα γιατί και από αυτό είχα, αντλία λαδιού με φούσκα, το είχα για να γεμίζω το ενυδρείο (Τι μου θύμισες τώρα) Εβαζα μια σανίδα πάνω στο ενυδρείο, ακούμπαγα τον κουβά, τράβαγα μία τη φούσκα της αντλίας και δούλευε σαν σιφώνι, και γέμιζα το ενυδρείο, και όσο άδειαζε ο κουβάς τον γέμιζα με τους υπόλοιπους κουβάδες, ουτε να αυτομαστιγωνόμουνα, μιλάνε για πολύ μαζοχισμό, τώρα όμως έμαθα. Μετά τη σκούπα, πήρα ένα αλφαδολάστιχο, του έδεσα ένα τούλι , και άδειαζα με αυτό το ενυδρείο, γιατι με τη σκούπα αλλά και με αλφαδολαστιχο ρούφιξα ένα κογκολέζο, μάλιστα από το αλφαδολάστιχο μάλλον το τύφλωσα από το ένα μάτι, ζει ο κακομοίρης και είναι μια χαρά, ο μονοφθαλμός μου. Με όλα αυτά έβαλα μυαλό και χρησιμοποιώ αντλία, και για το γαριδάδικο αντλία μέσα σε καλσόν. Πρόσεχε λοιπόν τους τρόπους αλλαγής νερού μη πάθεις και εσυ τα ίδια αλλά να το κάνεις και ξεκούραστα

dimsaa
02-07-14, 10:58
Θα προσέχω πολύ γιατί βλέπω οτι και η σκούπα έχει τα θεματάκια της.
Και φυσικά όταν πάρει μπρος όλο αυτό το εγχείρημα θα μπει σε πρώτη προτεραιότητα η αντλία.

szcs
09-07-14, 10:35
Είχα αγοράσει μία ηλεκτρική σκούπα eheim παλαιά την εποχή που δέναμε τα σκυλιά με λουκάνικα (περιπου το 2000), αλλά την χρησιμοποίησα 2-3 φορές και αυτό ήταν !
Δεν με βοήθησε σε τίποτε απολύτως, τζαμπα τα λεφτά που ειχα δώσει. Από τότε την έχω και την βλέπω.....
Στα 450 lt καθαρά, έχω πάρει παμφθηνα ενα αλφαδολάστιχο 3/4" γύρω στα 10 m από ενα μαγαζί της γειτονιάς, βρήκα μια πλαστική βεργα χοντρή γυρω στους 70cm μηκος και την έδεσα με το αλφαδολάστιχο με δεματικά ηλεκτρολόγου. Στην άκρη μετά την πλαστική βεργα εχω δέσει παλι με δεματικο ένα διχτάκι (διπλό το έβαλα) από αυτά που πουλάνε τις συσκευασίες με τα κρουασαν.
Ρουφάω για να κάνω σιφόνι, βαζω την άκρη σε μια αποχέτευση υδροροής στο μπαλκόνι, και μετά με την βεργα οδηγώ το αλφαδολάστιχο και κάνω σκούπα όλο τον βυθό όπου έχει μαζέψει βρωμιά. Απλά προσεχω να μη ακουμπήσει στην αμμο γιατι τραβαει άμμο. Ετσι μια φορά την εβδομάδα κάνω και σκούπα και αλλαγή νερού. Μεχρι να καθαρίσω όλο τον βυθό έχω βγαλει ήδη 30 - 40% νερό, και μετά αναπλήρωση με ήδη προετοιμασμένο νερό με χρήση μιας μικρής αντλιούλας και λεπτοτερο αλφαδολάστιχο.
Απλά και νοικοκυρεμένα !!!
Οσο για ανακάτεμα του βυθού, το κανω μιά φορά το εξάμηνο που καθαρίζω τα φίλτρα μου. Πριν τα καθαρίσω έχω μια τσουγκράνα πλαστική (από αυτές που εχουν στην παραλία τα πιτσιρικια και παιζουν) δεμένη με δεματικά σε ενα κοντάρι 70cm. Ανακατευω καλά τον βυθό, (γυρω στα 5-6cm αμμο εχω) και αφου περάσουν 1-2 ωρες για να τραβηξουν την θολούρα τα φιλτρα, ξεκινάω και καθαριζω τα φιλτρα.
Προτείνω να μην πετάμε λεφτά για πράγματα που μπορούμε να κάνουμε φτηνότερα και καλύτερα με DIY λύσεις.

kixlidatos
09-07-14, 11:04
Οσο για ανακάτεμα του βυθού, το κανω μιά φορά το εξάμηνο που καθαρίζω τα φίλτρα μου. Πριν τα καθαρίσω έχω μια τσουγκράνα πλαστική (από αυτές που εχουν στην παραλία τα πιτσιρικια και παιζουν) δεμένη με δεματικά σε ενα κοντάρι 70cm. Ανακατευω καλά τον βυθό, (γυρω στα 5-6cm αμμο εχω) και αφου περάσουν 1-2 ωρες για να τραβηξουν την θολούρα τα φιλτρα, ξεκινάω και καθαριζω τα φιλτρα.
Προτείνω να μην πετάμε λεφτά για πράγματα που μπορούμε να κάνουμε φτηνότερα και καλύτερα με DIY λύσεις.


Μην κανεις αυτο μετα απο 6 μηνες,μπορει να παθεις μεγαλη ζημια.Απορω και πως δεν την επαθες ακομα;)

Τάκης
09-07-14, 11:27
Οσο για ανακάτεμα του βυθού, το κανω μιά φορά το εξάμηνο που καθαρίζω τα φίλτρα μου. Πριν τα καθαρίσω έχω μια τσουγκράνα πλαστική (από αυτές που εχουν στην παραλία τα πιτσιρικια και παιζουν) δεμένη με δεματικά σε ενα κοντάρι 70cm. Ανακατευω καλά τον βυθό, (γυρω στα 5-6cm αμμο εχω) και αφου περάσουν 1-2 ωρες για να τραβηξουν την θολούρα τα φιλτρα, ξεκινάω και καθαριζω τα φιλτρα.


Μην κανεις αυτο μετα απο 6 μηνες,μπορει να παθεις μεγαλη ζημια.Απορω και πως δεν την επαθες ακομα;)

Συμφωνώ, είναι πολύ λάθος αυτό, σηκώνεις τοξικά άερια και βρώμα έτσι από το βυθό , και σίγουρα θα σου προκαλούν έστω προσωρινά αύξηση αμμωνίας.
Θα σου πρότεινα να προσαρμώσεις ένα μπουκάλι νερού με κομμένο πάτο στη σωλήνα και να το χρησιμοποιείς σαν σκούπα βυθού. Με το τρόπο αυτο , ότι τοξικό σηκώνεται από το βυθό το τραβάει το μπουκάλι με τη σωλήνα έξω και δεν μένει μέσα στο ενυδρείο, με αυτό το τρόπο δεν σου ρουφάει και άμμο ή χαλίκι, μια σκούπα βυθού με κοντάρι δηλαδή

szcs
09-07-14, 12:01
εχετε απόλυτο δίκιο !!!
ναι το ξέρω αυτό αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα (το εχω κάνει ετσι τουλάχιστον 4 φορές) δεν είχα προβλημα. Ισως επειδή στα 5cm βυθού δεν δημιουργούνται νεκρες ζωνες. Πάντως ακόμη και μετά το καθαρισμα του βυθού και το καθάρισμα των φιλτρων (2 eheim 2260 στην σειρά αλλά με 1 αντλία, γεματα με siporax) ΠΟΤΕ δεν είχα λάθος παραμέτρους. ΠΑΝΤΑ αμμωνία 0, νιτριτη 0 και τα νιτρικά απο 5 μεχρι 20.
Παντως επειδη τελος του μηνα κλεινω 6μηνο και θα καθαρισω βυθο και φιλτρα θα "κοτσάρω" ένα μπουκαλάκι coca-cola των 500ml στην άκρη. Ετσι θα αποφύγω και το ρούφηγμα της αμμου και την γκρινια οτι θα βουλώσω την υδροροή .............

kixlidatos
09-07-14, 12:08
εχετε απόλυτο δίκιο !!!
ναι το ξέρω αυτό αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα (το εχω κάνει ετσι τουλάχιστον 4 φορές) δεν είχα προβλημα. Ισως επειδή στα 5cm βυθού δεν δημιουργούνται νεκρες ζωνες. Πάντως ακόμη και μετά το καθαρισμα του βυθού και το καθάρισμα των φιλτρων (2 eheim 2260 στην σειρά αλλά με 1 αντλία, γεματα με siporax) ΠΟΤΕ δεν είχα λάθος παραμέτρους. ΠΑΝΤΑ αμμωνία 0, νιτριτη 0 και τα νιτρικά απο 5 μεχρι 20.
Παντως επειδη τελος του μηνα κλεινω 6μηνο και θα καθαρισω βυθο και φιλτρα θα "κοτσάρω" ένα μπουκαλάκι coca-cola των 500ml στην άκρη. Ετσι θα αποφύγω και το ρούφηγμα της αμμου και την γκρινια οτι θα βουλώσω την υδροροή .............

:smt023:smt023