PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματη αλλαγή νερού


mitas
12-05-05, 13:41
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα αυτοματοποιημένο σύστημα για αλλαγή νερού. Έχετε υπόψη που θα μπορούσα να βρω ηλεκτρικές ή ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες;

Με ενδιαφέρει να έχουν χαμηλό κόστος, αφού θα ελέγχουν την ροή του νερού της βρύσης και του ενυδρείου άρα δεν μιλάμε για υψηλές πιέσεις ούτε και θερμοκρασίες.

satking
12-05-05, 15:00
ενωση υδραυλικων εχετε στην αθηνα?
αν εχετε απο εκει θα βρεις τις καλητερες τιμες...
νομιζω οτι εχει ξαναζηζητηθη το θεμα ψαξε λιγο νομιζω οτι ειχε και σχεδιο.



το βρηκα δες εδω
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4873

mitas
16-05-05, 10:36
Ευχαριστώ.

mitas
24-05-05, 09:30
Η ιδέα ξεκίνησε ως συνήθως από βαρεμάρα.

Έχω ένα ενυδρείο 180L με δύο δίσκους και κάνω αλλαγή νερού 40-50L κάθε εβδομάδα με κουβάδες. Αυτό γίνεται διότι θέλω να μετράω κυρίως το ph αλλά και την θερμοκρασία καθώς και να προσθέτω αντιχλωρικό ώστε να ελαχιστοποιήσω τις μεταβολές στο νερό του ενυδρείου.

Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω ένα κάδο π.χ. 10 λίτρων ο οποίος θα λειτουργεί σαν προσωρινός χώρος μεταξύ του ενυδρείου και της βρύσης. Η κυκλοφορία του νερού από και προς το ενυδρείο θα βασίζεται σε ένα συνδυασμό ατμοσφαιρικής πίεσης, πίεσης δικτύου αλλά και ενός κυκλοφορητή.

Έτσι εάν π.χ. θέλω να αλλάξω 50λίτρα νερού, χρησιμοποιώντας ένα κύκλωμα ελέγχου ηλεκτρικών βαλβίδων και ενός κυκλοφορητή, θα γίνεται αυτόματη εξαγωγή του νερού και κατά την εισαγωγή φρέσκου νερού, όταν γεμίζει ο κάδος, το σύστημα θα με ειδοποιεί για να προσθέσω τα χημικά μου.

Παρακάτω βλέπετε μια πρώτη σκέψη για την ροή του νερού.

Επειδή δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την επιτυχία του έργου, προσπαθώ να μειώσω το κόστος από την αρχή όσο αυτό είναι εφικτό. Έτσι για ηλεκτρικές βαλβίδες, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω βαλβίδες νερού πλυντηρίων.

Αυτό που με απασχολεί είναι πως οι βαλβίδες αυτές δουλεύουν με 220V (θα προτιμούσα 12V DC).

Επίσης δεν έχω ιδέα, πόση ώρα θα χρειαστεί για την αλλαγή του νερού. Ο κάδος, σαν ενδιάμεσο σύστημα στην μεταφορά του νερού προφανώς διπλασιάζει τον χρόνο.
Επιτρέπει όμως να κάνουμε τις απαραίτητες προσμίξεις καθώς επίσης, λειτουργεί ως μετρητής όγκου ώστε να ξέρουμε πόσο νερό αλλάξαμε.

Παρόλο που η απευθείας αλλαγή του νερού με σωλήνες είναι προφανώς ποιο εύκολη και σαφώς φθηνότερη, βλέπετε από την εμπειρία σας κάποια αξία σε αυτό που προσπαθώ να φτιάξω;

lasal
24-05-05, 10:01
Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω ένα κάδο π.χ. 10 λίτρων ο οποίος θα λειτουργεί σαν προσωρινός χώρος μεταξύ του ενυδρείου και της βρύσης.

Γεια σου Γιώργο
Το εγχείρημα μπορεί να πετύχει.
Εχω όμως μια απορία
Γιατί να βάλεις κάδο 10 λίτρα και οχι μεγαλύτερο?
Ούτως ή άλλως η αναλογία των λιπασμάτων θα είναι η ίδια.
Απλά πρέπει να βρείς "κατάλληλο" δοχείο (λόγω διαστάσεων).
Τον συνδιασμό ατμοσφαιρικής πίεσης και πίεσης δυκτίου το βλέπω λίγο χλωμό, όμως τίποτε δεν ειναι αδύνατο
Αντίθετα μπορεί αν δουλέψει άψογα με την χρήση φλοτέρ.
Δώσε μας λεπτομέρειες.

mitas
24-05-05, 14:46
Ο όγκος του δοχείου έχει να κάνει με το διαθέσιμο χώρο αποθήκευσης.

Η ατμοσφαιρική πίεση έχει να κάνει με την πρώτη φάση της εξαγωγής του νερού από το ενυδρείο προς το δοχείο.

Γνωρίζεις που θα μπορούσα να βρω διακόπτες φλοτέρ;

lasal
25-05-05, 00:31
Γνωρίζεις που θα μπορούσα να βρω διακόπτες φλοτέρ;
Απο Αθήνα δυστυχώς όχι.
Αυτό που χρειάζεσαι ειναι αυτό.
http://www.floatswitches.net/floatswitch.html
Το χρησιμοποιούν 2 φίλοι απο το board και δουλεύει άψογα.
Φαντάζομαι πως θα το βρείς σε βιομηχανικά είδη και αυτοματισμούς