PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ


GEORGE ARGOS
11-05-05, 13:56
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ 140ΛΤ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ 1 ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ,2 ΣΚΑΛΑΡΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΓΛΥΦΤΗ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΕΧΕΙ ΕΓΙΝΕ ΑΣΠΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΟ?ΑΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΧΩ ΤΡΟΜΠΑ ΜΕ 4 ΠΑΡΟΧΕΣ-ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ-ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ-ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ(ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ)ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΖΩΟΤΟΚΑ ΣΕ ΕΝΑ 70ΛΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ?

halvas69
11-05-05, 15:37
Μα που είναι το χρυσόψαρο ? :shock:
Εγω 2 σκαλάρια βλέπω.

netblues
11-05-05, 16:02
Εδω...!!!
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=5236

netblues
11-05-05, 19:13
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ 140ΛΤ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ 1 ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ,2 ΣΚΑΛΑΡΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΓΛΥΦΤΗ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΕΧΕΙ ΕΓΙΝΕ ΑΣΠΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΟ?ΑΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΧΩ ΤΡΟΜΠΑ ΜΕ 4 ΠΑΡΟΧΕΣ-ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ-ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ-ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ(ΛΕΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ)ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΖΩΟΤΟΚΑ ΣΕ ΕΝΑ 70ΛΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ?

Καλως ηλθες. Καταρχας μην γραφεις με κεφαλαια, ειναι πιο δυσαναγνωστα και φαινεται σαν να φωναζεις..
Θα σε πικρανω αλλα τα σκαλαρια και ο γλυφτης ειναι τροπικα ψαρια και πρεπει να διατηρουνται σε θερμοκρασιες μεταξυ 25-28 ενω τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και πρεπει να ειναι κατω απο 22...
Το οτι ζουν δεν σημαινει οτι ειναι και στις καλυτερες συνθηκες..

Φυτα με χρυσοψαρα ειναι πολυ δυσκολο γιατι τα τρωνε.
Αμα τα χωρισεις ομως και κανεις ενα τροπικο, με τα σκαλαρια μπορεις να βαλεις φυτα...
Τα ζωοτοκα ειναι οτι πρεπει στο 70 λιτρο μονα τους.
Στα χρυσοψαρα ειναι αρκετα δυσκολο να ξεχωρισεις το φυλο.
Το αρσενικο εμφανιζει σημαδια στο κεφαλι την εποχη του ζευγαρωματος. Επισης το πρωκτικο τμημα ειναι κοιλο στα αρσενικα και κυρτο στα θυληκα.