PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY νεκρος βραχος...


thanasis76
21-06-14, 11:38
καλησπερα παιδακια...
οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι για να φτιαξω νεκρο βραχο.
λογο οτι στο μυαλο μου εχω ενα δυσκολο set up και δεν θα βρω τον βραχο που χρειαζομαι για να φτιαξω το σχημα...
σκεφτομαι να φτιαξω εγω βραχο στο σχημα που τον θελω...
η ερωτηση ειναι η εξης...

καποια στιγμη ειχα βρει και ειχα παρει σπασμενο κοραλι ( εχω 5-6 κιλα )
δεν εχει γωνιες , δεν εχει μυτερες επιφανειες για να ειναι επικινδυνο για τα ψαρια.
ειναι ιδανικο το κοραλι για να φτιαξω νεκρο βραχο, και μελλοντικα να πιασει ζωη...??

kostas82
21-06-14, 13:34
Δεν νομιζω οτι πλεον ειναι δυσκολο να φτιαξεις οτιδηποτε θες. Παρε νεκρα κοματια βραχου και κολλησε τα μεταξυ τους με ταχυπηκτο τσιμεντο , τιπ τα κομματια να τα μουλιασεις , και για το μιγμα του τσιμεντου το νερο που θα βαλεις προσθεσε πολυ λιγο ασβεστη , ακομα μολις στεγνωσει αστο μια εβδομαδα σε νερο να ψιλοστρωσει το ph . Μην μπλεξεις με φτιαχτο βραχο γιατι μια η αλλη θα σου παει και το αποτελεσμα ισως δεν δουλευει , για ωραια κομματια βραχου δες και εδω (http://fish.aquaristic.net/Marine-Reef-Rock.html)

thanasis76
21-06-14, 18:54
Δεν νομιζω οτι πλεον ειναι δυσκολο να φτιαξεις οτιδηποτε θες. Παρε νεκρα κοματια βραχου και κολλησε τα μεταξυ τους με ταχυπηκτο τσιμεντο , τιπ τα κομματια να τα μουλιασεις , και για το μιγμα του τσιμεντου το νερο που θα βαλεις προσθεσε πολυ λιγο ασβεστη , ακομα μολις στεγνωσει αστο μια εβδομαδα σε νερο να ψιλοστρωσει το ph . Μην μπλεξεις με φτιαχτο βραχο γιατι μια η αλλη θα σου παει και το αποτελεσμα ισως δεν δουλευει , για ωραια κομματια βραχου δες και εδω (http://fish.aquaristic.net/Marine-Reef-Rock.html)


να μπω στην διαδικασια να παραγγειλω βραχο???
πιο ακριβα δεν υα μου βγει???
το σπασμενο κοραλι το εχω 5-6 κιλα και δεν εχω κατι να το κανω...
με λιγο τσιμεντο, νερο, αλλατι, ειμαι οκ.
κανει το νεκρο κοραλι...??
ασβεστη γιατι να βαλω??

stelios816
21-06-14, 22:30
μην μπλεξεις σε χαζοκαταστασεις φιλε θα τις πληρωσεις μετα;)

thanasis76
21-06-14, 23:51
μην μπλεξεις σε χαζοκαταστασεις φιλε θα τις πληρωσεις μετα;)

γιατι λες οτι θα μπλεξω....?? καταλαβες τι ρολο θα παιξει στο ενυδρειο...?

kostas82
22-06-14, 02:21
να μπω στην διαδικασια να παραγγειλω βραχο???
πιο ακριβα δεν υα μου βγει???
το σπασμενο κοραλι το εχω 5-6 κιλα και δεν εχω κατι να το κανω...
με λιγο τσιμεντο, νερο, αλλατι, ειμαι οκ.
κανει το νεκρο κοραλι...??
ασβεστη γιατι να βαλω??

Φιλε εχει κομματια ο τυπος θα παθεις πλακα , κατ εμε παρε μια ποσοτητα 0.7 κιλα ανα λιτρο και εισαι υπερκομπλε και θα κανεις δουλεια. Λιγος ασβεστης θα κανει το τσιμεντακι να κολλαει και να μην τριβεται αργοτερα μεσα στο ενυδρειο ;)

thanasis76
22-06-14, 08:08
Φιλε εχει κομματια ο τυπος θα παθεις πλακα , κατ εμε παρε μια ποσοτητα 0.7 κιλα ανα λιτρο και εισαι υπερκομπλε και θα κανεις δουλεια. Λιγος ασβεστης θα κανει το τσιμεντακι να κολλαει και να μην τριβεται αργοτερα μεσα στο ενυδρειο ;)
Κωστα τα κομματια που λες τα βλεπω εγω και διαλεγω?? η στελνει οτι θελει...??

stelios816
22-06-14, 10:13
γιατι λες οτι θα μπλεξω....?? καταλαβες τι ρολο θα παιξει στο ενυδρειο...?

ο ρολος του βραχου ειναι ενας ουσιαστικα ..η βιολογια απο εκει και περα το aqouascape ειναι δευτερευον ρολος στο θαλασσινο φιλε ..ενα αλλο μειον για μενα ειναι αυτη η αδικαιολογιτη μεταβολη ph-kh που θα εχεις και δεν θα ξερεις απο που ερχεται (οπως την πατησα και εγω δηλαδη) θες σταθεροτητα στης μετρησεις σου σε ενα reef αλλιως δεν κανεις τιποτα..παρε κομματια λοιπον οπως σου ειπε ο κωστα κανονικου βραχου και φτιαξε το στησιμο σου οπως το θες με μικρες ποσοτητες τσιμεντου φυσικα;)

thanasis76
22-06-14, 10:49
ο ρολος του βραχου ειναι ενας ουσιαστικα ..η βιολογια απο εκει και περα το aqouascape ειναι δευτερευον ρολος στο θαλασσινο φιλε ..ενα αλλο μειον για μενα ειναι αυτη η αδικαιολογιτη μεταβολη ph-kh που θα εχεις και δεν θα ξερεις απο που ερχεται (οπως την πατησα και εγω δηλαδη) θες σταθεροτητα στης μετρησεις σου σε ενα reef αλλιως δεν κανεις τιποτα..παρε κομματια λοιπον οπως σου ειπε ο κωστα κανονικου βραχου και φτιαξε το στησιμο σου οπως το θες με μικρες ποσοτητες τσιμεντου φυσικα;)

σε ευχαριστω πολυ!!!! μελεταω τα παντα, ρωταω και μαθαινω...:D:D

kostas82
22-06-14, 14:58
Κωστα τα κομματια που λες τα βλεπω εγω και διαλεγω?? η στελνει οτι θελει...??

Νομιζω τα διαλεγει αυτος , αλλα λογικα μπορεις να του πεις πχ θελω πεντε στρογγυλα κομματια πιο σφαιρικα , 4 πιο μακροστενα , 2-3 κλαδια κ.ο.κ. το τσιμεντακι απο λιγο σε καιρια σημεια σαν πονταρισιες φαντασου για να φτιαξεις το θεμα σου οπως ακριβως το θες ...

thanasis76
22-06-14, 20:57
Νομιζω τα διαλεγει αυτος , αλλα λογικα μπορεις να του πεις πχ θελω πεντε στρογγυλα κομματια πιο σφαιρικα , 4 πιο μακροστενα , 2-3 κλαδια κ.ο.κ. το τσιμεντακι απο λιγο σε καιρια σημεια σαν πονταρισιες φαντασου για να φτιαξεις το θεμα σου οπως ακριβως το θες ...

ok παιδια, ευχαριστω!!!
-------------------------
πειτε μου κατι για να μαθαινω... γιατι με το λιγο τσιμεντο που βαζουμε εχουμε προβλημα μετα??
στο εξωτερικο γιατι το δουλευουν πολυ αυτο το συστημα???
απο οσο διαβασα οταν φτιαχτουν τα βραχια, τα αφηνουν σε νερο 3-4 μηνες, με αλλαγες νερου καθε τοσο και το PH και οι παραμετροι του βραχου σταθεροποιουνται....

stelios816
22-06-14, 21:25
βαζεις αρκετο τσιμεντο θαναση ..και ουσιαστικα δεν σταθεροποιουνται εντελως ακομα και μετα απο 6 μηνες εγω τοσο αντεξα παραπανω δεν ξερω να σου πω αν θες δοκιμαζεις και βλεπεις αφου σε τρωει...:D:D

thanasis76
22-06-14, 21:55
βαζεις αρκετο τσιμεντο θαναση ..και ουσιαστικα δεν σταθεροποιουνται εντελως ακομα και μετα απο 6 μηνες εγω τοσο αντεξα παραπανω δεν ξερω να σου πω αν θες δοκιμαζεις και βλεπεις αφου σε τρωει...:D:D


οχι, οχι δεν με τρωει, απλα επιδη διαβαζω πολυ μου βγαινουν αποριες...:D:D

harris samos
27-06-14, 11:47
για το ταχυπικτο τσιμεντο μη βαλεις ασβεστη μεσα γιατι 1 θα κοψει βρεξε το βραχο με ενα ψεκαστηρι πριν το βαλεις θα κανεις μικρες δοσεις πχ μια κουταλια της σουπας μολις παει να τραβιξει ψεκασετο με το νερακι απο πανω και μετα τα κομματια αυτα τα ετοιμα θα τα δοσηζεις σιχνα για αρκετες μερες για να μη κανουν ραγισματα μετα θα παρεις τριμενο κοραλι και θα κανεις ενα μιγμα με λευκο τσιμεντο και με ενα πινελο θα περασεις τις κολλησεις σου για να μη φενοντε και αυτο μολις αρπαξει δροσισμα και αν μπορεις να το βρεχεις 5-6 μερες αυτα


αν βαριεσε ολα αυτα εχει μια εταιρια εναν αφρο που τα κολαει και γινετε τελεια δουλια αλλα δε θυμαμε μαρκα να σου την πω

thanasis76
27-06-14, 11:49
για το ταχυπικτο τσιμεντο μη βαλεις ασβεστη μεσα γιατι 1 θα κοψει βρεξε το βραχο με ενα ψεκαστηρι πριν το βαλεις θα κανεις μικρες δοσεις πχ μια κουταλια της σουπας μολις παει να τραβιξει ψεκασετο με το νερακι απο πανω και μετα τα κομματια αυτα τα ετοιμα θα τα δοσηζεις σιχνα για αρκετες μερες για να μη κανουν ραγισματα μετα θα παρεις τριμενο κοραλι και θα κανεις ενα μιγμα με λευκο τσιμεντο και με ενα πινελο θα περασεις τις κολλησεις σου για να μη φενοντε και αυτο μολις αρπαξει δροσισμα και αν μπορεις να το βρεχεις 5-6 μερες αυτα


αν βαριεσε ολα αυτα εχει μια εταιρια εναν αφρο που τα κολαει και γινετε τελεια δουλια αλλα δε θυμαμε μαρκα να σου την πω

σε ευχαριστω Χαρη. τελικα δεν θα κανω φτιαχτο κατι, βρηκα ετοιμα κομματια οπως τα θελω και μπορω να φτιαξω το σετ απ που εχω στο μυαλο μου!!!!

harris samos
27-06-14, 11:59
το βρηκα fauna marin reefscape foam

thanasis76
27-06-14, 12:09
το βρηκα fauna marin reefscape foam
οκ. αν το χρειαστω θα το εχω υποψην μου!!