PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη ψαριων για ενυδρειο Reef


Sakisdraminos
19-06-14, 08:31
καλημερα θα χρειατω λιγο βοηθεια στο να κανω την επιλογη των ψαριων στο REEF μου.

το ενυδρειο ειναι 95*65*55 εχει πολυ λιγο αραγωνιτη και μέτριο βραχο με πολλές κρυψώνες!

συγκεκριμένα ο βραχος στήθηκε για να μπορει να εχει αρκετες κρυψώνες για ψαρια....

μεσα στο ενυδρειο μου αυτην την στιγμη εχω 4tectus και 4 trochus σαλιγκαρια.
εχω εναν μανταρινω και 2 κλοουν.

τα ψαρια που θελω να βαλω ειναι
2 cardinal kaudern
1 zebrasoma Desjardini
1 blue tang
1 yellow tank
1 Chelmon Rostratus
2 cardinal kaudern
1 Ζευγαρι Pseudanthias squamipinnis
6 Chromis Viridis
2 Nemateleotris magnifica ή decora

αν γινεται πρεπει να βαλω καποια ψαρια μαζι???
ξερω οτι πρεπει να μπουν 1α τα μικρα απλα θελω στην 1η παραγκελια να βαλω 2-3 ψαρια που ειναι λιγο πιο μεγαλοσομα για να εχω κινηση!!!

Sakisdraminos
20-06-14, 18:00
κανενας????

Κλεόβουλος
20-06-14, 18:07
Σάκη θέλεις να βάλεις όλα αυτά τα ψάρια εκεί μέσα? :rolleyes:
(τι θέλω και μπλέκομαι στην αλμύρα? :) αλλά μου φαίνεσαι υπερβολικός)

Sakisdraminos
20-06-14, 18:20
δεν ξερω αμα ειναι κατα τυχει η οχι παντος ειναι αρκετααα να μην πω υπερβολικα!

Κλεόβουλος
20-06-14, 18:30
Θα σου που και οι ειδικοί για συμβατότητες κλπ,
αλλά μόνο τα τανγκ κι η πεταλούδα που θέλεις ζητάνε 500-600 λίτρα ;)

Sakisdraminos
20-06-14, 18:49
Θα σου που και οι ειδικοί για συμβατότητες κλπ,
αλλά μόνο τα τανγκ κι η πεταλούδα που θέλεις ζητάνε 500-600 λίτρα ;)

κοιτα μερικες φορες δεν μπορουμε να τους δοσουμε της καλητερες συνθηκες.

βασικα με καποια εχω κολημα π.χ. desjardini, yellow tang blue tang cardinal και τα chromis.

τωρα απο αυτα που σου ειπα εκτος απο τον blue tang που θελει 500λτ ολα τα αλλα ειναι κομπλε.
το blue το εχω δει και σε 180λτ.

ισως αμα μπορουσα να διαμορφωσω τον βραχο αναλογα θα εχουν χορο αλλα και κρυψώνες για να ειναι άνετα....

το μεγαλητερο προβλημα ειναι οτι ολα τα τανκ πρεπει να τα βαλω μαζι και εκει κολαω. λογο καλοκαιριου δεν μπορω να ανοιχτω πολυ.

Κλεόβουλος
20-06-14, 19:21
κοιτα μερικες φορες δεν μπορουμε να τους δοσουμε της καλητερες συνθηκες.

τότε τα ξεχνάμε και διαλέγουμε κάτι άλλο :smt033
(ακόμα δεν με πήραν χαμπάρι οι θαλασσινοί? :D)

kostas82
21-06-14, 02:07
Καλα τα λες , στα λιτρα σου δεν θα εβαζα πανω απο ενα μικρο τανκ , μικροψαρα για κινηση και ζωντανια.

golf4470
21-06-14, 08:32
Με κανά τόνο+ μπορει να τα έβαζα όλα αυτά τα ψάρια.
Κ εγω εχω αδυναμίες σε πολλα ψάρια αλλα στα 300λτ αρκούμε με ενα yellow tang. Το θέμα δεν ειναι να τα βάλουμε μέσα γιατι μας αρέσουν, το θέμα ειναι να τους δώσουμε τις ιδανικές συνθήκες ώστε να συμβιώσουν άνετα. Το τι βλέπουμε σε καθε ενυδρειο δεν ειναι ο κανόνας αλλα μπορει να ειναι η εξαίρεση.

thanasis76
21-06-14, 09:11
Με κανά τόνο+ μπορει να τα έβαζα όλα αυτά τα ψάρια.
Κ εγω εχω αδυναμίες σε πολλα ψάρια αλλα στα 300λτ αρκούμε με ενα yellow tang. .

ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να επεξεργαστω λιγο ακομη τις διαστασεις, πριν αρχισω να κολλαω τζαμια....:D:D:D
τα θελω ολα μεσα...:smt102:smt102:smt102

Σακη παντος οντως να κοιταξεις να μπορουν να ζουν αρμονικα τα ψαρια και να μεγαλωνουν ευχαριστω!! οταν ειναι αυτα καλα, θα εισαι κι εσυ!!!!;);)

Sakisdraminos
21-06-14, 11:30
ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να επεξεργαστω λιγο ακομη τις διαστασεις, πριν αρχισω να κολλαω τζαμια....:D:D:D
τα θελω ολα μεσα...:smt102:smt102:smt102

Σακη παντος οντως να κοιταξεις να μπορουν να ζουν αρμονικα τα ψαρια και να μεγαλωνουν ευχαριστω!! οταν ειναι αυτα καλα, θα εισαι κι εσυ!!!!;);)

θανασση δεν φοβαμε οταν ακουω οτι κολας ενυδρειο ξερω οτι θα μπορεσω αμα μεγαλωση πολι να στο στηλω να ειναι ανετο!:D:D:D:D:D

thanasis76
21-06-14, 11:33
θανασση δεν φοβαμε οταν ακουω οτι κολας ενυδρειο ξερω οτι θα μπορεσω αμα μεγαλωση πολι να στο στηλω να ειναι ανετο!:D:D:D:D:D

xaxaxaxaxa αμα ζοριστουμε λιγο , αλλαζω και το 6.000.... να κανουμε και βουτιες...:D:D

Sakisdraminos
21-06-14, 11:41
xaxaxaxaxa αμα ζοριστουμε λιγο , αλλαζω και το 6.000.... να κανουμε και βουτιες...:D:D

xaxaxa αφου ξερω οτι μολις κανεις το 1ο ενυδρειο δεν θα σε φτασουν τα λιτρα και θα το ανεβασεις τωρα δεν ξερω αμα θα ειναι 6κ αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μινεις σε ενα!

thanasis76
21-06-14, 11:48
xaxaxa αφου ξερω οτι μολις κανεις το 1ο ενυδρειο δεν θα σε φτασουν τα λιτρα και θα το ανεβασεις τωρα δεν ξερω αμα θα ειναι 6κ αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μινεις σε ενα!


μπα... ΕΝΑ.;);) παντρευομαι....:smt102:smt102