PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για κυκλοφορητες


thanasis76
17-06-14, 10:41
καλησπερα. εδω ειμαι παλι
θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε με τους κυκλοφορητες για το ενυδρειο.
ξερω οτι θελουμε μια κυκλοφορια νερου γυρο στο 30-40 φορες τα λιτρα του ενυδρειου μας.
βλεπω μερικα θαλασσινα που εχουν απλους κυκλοφορητες, και αλλα που εχουν με ρυθμιστη.

θα ηθελα να μου πειτε με πιο γνωμονα θα πρεπει να διαλεξω αντλιες.
σκεφτομαι για 4 μιας και οσο πιο πολλες θα καλυψω το ενυδρειο πιο σωστα.
αυτες πρεπει να δουλευουν συνεχεια..??
πρεπει να δουλευουν οταν αναβουν τα φωτα???
πρεπει να δουλευουν ανα διαστηματα καποιες ωρες την μερα??

θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι και πως, για να δω πως πρεπει να κανω την επιλογη μου!!!!
ευχαριστω!!!!

kostas82
17-06-14, 11:14
Θες το νερο να κυκλοφορει παντου στο ενυδρειο με αρκετη και χαοτικη ροη , αν η ροη σε ενα σημειο του βραχου δεν ειναι καλη το σημειο αυτο σιγα σιγα θα νεκρωσει , αν η ροη σε μια ακροπορα ειναι λιγη δεν θα μεγαλωνει σωστα αν ειναι πολυ αλλα απευθειας πχ απεναντι απο τον κυκλοφοριτη θα νεκρωσει . Θες αρκετη ροη που να αλλαζει κατευθυνσεις συνεχως. Θα σου προτεινω να πας σε wp 40 ή 60 αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου τελικα , ειναι οτι πιο οικονομικο παιζει και σε αποδοση σκιζουν http://www.fish-street.com/jebao_wp-40_13000l_wave_maker

Sakisdraminos
17-06-14, 11:15
Καλημερα θανασση βλεπω δεν σταματας να ετοιμαζεσε για το θαλασσινο.
Οι κυκλοφοριτες που λες εχουν συγκεκριμενα προγραματα μαζι με την κλασικη ροη σε καποια μεγεθη ροης.
Π.χ. Οι jebao που απο οτι διχνει θα ειναι ο επομενος μου κυκλοφοριτης. εχει προγραμμα που προπαθει να προσομιοσει την ροη στην θαλασσα(κυματισμο). Δεν εχει στανταρ ροη και την νυχτα αμα βαλεις και ενα φωτοκυταρο που εχει ριχνη την ροη της.
Πολυ καλη επιλογη ειναι με το 2κυκλοφοριτες με 1 κοντρολερ της jebao.
Διστυχος ομος δεν μπορεις να καλυψης ενα ενυδρειο με ενα κυκλοφοριτη.

Στους κλασικους κυκλοφοριτες το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις πολλους μικρους.
Το καλο με τους πολλους ειναι οτι θα μιραζεις την ροη σου.
Αμα εχεις πολυ μεγαλη ροη σε καποιο σημειο μπορει σε αυτο να μην καθονται κοραλια και ψαρια.
Σε αυτους μπορεις κατα της βραδυνες ωρες να κλινεις για λιγη ωρα μερικους ....

thanasis76
17-06-14, 12:38
σκεφτομουν για να βαλω γυρο στους 4.
οι δυο να μπουν να χτυπανε απο εμπρος, και οι αλλοι δυο απο πισω στην αναλογη γωνια που θα χρειαζομαι.... και να διασταυρωνονται... καπος ετσι δεν θελει??
το θεμα ειναι αν χρειαζομαι να εχει κοντρολερ η μου κανουν και οι απλοι....

χρειαζομαστε συνεχομενη ροη ολη μερα η πρεπει οποσδηποτε να χαμηλονουν η και να κλεινουν καποιες ωρες...???
τα κοραλια και τα ψαρια δεν εχει συνεχομενη ροη στην φυση τους??? αν θελουν πιο ηρεμια, δεν πανε πισω απο καπιο βραχο πχ το βραδυ??
-------------------------
βασικα κατι που ξεχασα να ρωτησω ειναι...
χρειαζομαι εγω τοσο εξοπλισμο, τωρα στην αρχη που ξεκιναω με fish only...??:D:D

golf4470
17-06-14, 12:39
Η σωστή κυκλοφορία σε ενα reef ενυδρειο παίζει πολυ μεγάλο ρόλο. Εξαρτάται απο το τι μέγεθος θα εχει το ενυδρειο, ποσο βράχο θα ρίξεις μέσα καθώς κ όταν θα αρχίσουν να μεγαλώνουν τα κοραλια κ να φτιάχνουν αποικίες. Μην αναρωτηθείς αν ακούσεις χομπιστες να έχουν κυκλοφορία ακόμα κ 70 φορές!
Οι τελευταίες τάσεις στους κυκλοφοριτες ειναι με controler. Είδαμε οτι όσο πιο διαφορετικούς παλμούς εχει η ροή τόσο πιο υγιές ειναι ενα σύστημα. Τα προγράμματα τους ειναι απίστευτα είτε συγχρονισμενοι, είτε ασυγχρονοι.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφοροι με ακριβότερη μάρκα τη vortech. Τελευταία χρησιμοποιούμε μια καινουρια κινέζικη φτηνή εταιρεία τη jebao που καθημερινά βγάζει καινουρια προϊόντα κ μέχρι τωρα μας εχει βγάλει ασπροπροσωπους. Θα σου πρότεινα αφού το ενυδρειο σου θα ειναι μεγαλο, να πάρεις δυνατούς κυκλοφοριτες. Στην αρχή θα τους παίζεις χαμηλά κ όσο θα στοκαρεις τους ανεβάζεις.

thanasis76
17-06-14, 13:16
Η σωστή κυκλοφορία σε ενα reef ενυδρειο παίζει πολυ μεγάλο ρόλο. Εξαρτάται απο το τι μέγεθος θα εχει το ενυδρειο, ποσο βράχο θα ρίξεις μέσα καθώς κ όταν θα αρχίσουν να μεγαλώνουν τα κοραλια κ να φτιάχνουν αποικίες. Μην αναρωτηθείς αν ακούσεις χομπιστες να έχουν κυκλοφορία ακόμα κ 70 φορές!
Οι τελευταίες τάσεις στους κυκλοφοριτες ειναι με controler. Είδαμε οτι όσο πιο διαφορετικούς παλμούς εχει η ροή τόσο πιο υγιές ειναι ενα σύστημα. Τα προγράμματα τους ειναι απίστευτα είτε συγχρονισμενοι, είτε ασυγχρονοι.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφοροι με ακριβότερη μάρκα τη vortech. Τελευταία χρησιμοποιούμε μια καινουρια κινέζικη φτηνή εταιρεία τη jebao που καθημερινά βγάζει καινουρια προϊόντα κ μέχρι τωρα μας εχει βγάλει ασπροπροσωπους. Θα σου πρότεινα αφού το ενυδρειο σου θα ειναι μεγαλο, να πάρεις δυνατούς κυκλοφοριτες. Στην αρχή θα τους παίζεις χαμηλά κ όσο θα στοκαρεις τους ανεβάζεις.

σε ευχαριστω πολυ, πολυ κατατοπιστικος!!! απλα με το σκεπτικο οτι το ενυδρειο ξεκιναει χωρις κοραλια... και ισως μπουν σιγα σιγα, λιγα ευκολα, πιστευεις οτι πρεπει να βαλω τον εξοπλισμο με τις αντλιες και τους controler απο την αρχη....??? οταν λες διαφορετικους παλμους ροης, εννοεις πως ο ενας θα εχει 6.000/Η ο αλλος 10.000/Η και παει λεγοντας... με το σκεπτικο αν καταλαβα καλα να κατσει το καθε κοραλι οπου νιοθει πιο καλα... μιας και ολα εχουν διαφορετικες απαιτησεις... ??

golf4470
17-06-14, 13:41
Οι controller έχουν διάφορα προγράμματα δηλ μπορει να ξεκινάει τον κυκλοφοριτη απο το 0-100, μπορει να σταματάει κ να ξεκινάει με χρόνο s κ διάφορα αλλα καλούδια.
Όσο για την κυκλοφορια μπορείς να βάλεις ίδιους ή διαφορετικους. Συγκεκριμένα για τους jebao για να τους χαμηλωσεις την ροή είτε τους βάζεις μικρότερο μετασχηματιστη είτε με κάποιο arduino με κώδικα.
Η δικια μου γνώμη ειναι να τα πάρεις απο τωρα γιατι σίγουρα στο μέλλον θα τα χρειαστείς κ θα τα διπλοπληρωνεις.

stelios816
17-06-14, 15:02
jebao χωρις δευτερη σκεψη θαναση;)

thanasis76
17-06-14, 15:17
jebao χωρις δευτερη σκεψη θαναση;)
μαζεψα για το σκιμμερ.... σειρα εχει τα φωτιστικα... και μετα οι κυκλοφορητες...
με τους κυκλοφοριτες τι παιζει??? ο καθε ενας εχει τον controler του, η εχει και εναν controler που να ρυθμιζει και τους 4 ας πουμε....??

golf4470
17-06-14, 15:30
Αν ποιανουν τα χέρια σου στους dc κυκλοφοριτες μπορείς να κανεις οτι θες. Αν όχι τους περνεις με controller. Οι controller για τους jebao ειναι διάφοροι. Καταρχήν υπάρχουν οι jebao wp με controller απο 1-4. Υπάρχουν οι jebao fs λίγο πιο μικροί κ πιο όμορφοι πάλι με controller απο 1-4. Τελευταίοι ειναι οι jebao wp, ο καθένας εχει τον controller του κ επικοινωνούν ασύρματα. Εσυ κανόνιζεις ποιος ειναι main κ οι άλλοι slave. Μπορείς να τους δεις στην σελίδα www.fish-street.com

thanasis76
17-06-14, 17:14
δηλαδη μπορω να παρω για αρχη 2 τετοιους και αν χρειαστω κι αλλο μετα βλεπουμε...

με τα ηλεκτρικα δεν το εχω και πολυ, οποτε να μην τα σκαλιζω μονος μου οπως ειπες....:smt106:smt106
-------------------------
παιδια για να μαθαινω λιγο...
οι κυκλοφορητες ειναι πιο σωστα να μπαινουν απο την μια πλευρα ολοι και να χτυπουν ολο το ενυδρειο παραλληλα κατα μηκος...???
να μπαινουν σε σχηματισμο γυρο γυρο και να δημιουργουν κυκλικη κινηση του νερου...??
να μπαινουν στις γωνιες κα να διασταυρονονται..?

γενικα καταλαβαινω οτι παιζει ρολο το σχημα του ενυδρειου... αλλα θεωρητικα με ποια λογικη ξεκιναμε να τους στηνουμε...??

αν δεν εχουμε controler υπαρχει προβλημα??

golf4470
17-06-14, 17:28
Θανάση δεν υπάρχει λογική για το που θα μπουν οι κυκλοφοριτες. Όπως είπες κ εσυ παίζει ρόλο το σχήμα του ενυδρειο κ όπως σου είπα πριν το στήσιμο του βράχου. Το γκολ ειναι πειραματίζοντας να μην εχεις νεκρά σημεία.
Δεν ειπαρχει προβλημα αν δεν ειπαρχει controller απλά εχεις μια maximum ροή συνεχόμενα. Παρόλα αυτά θα επιμεινω, θα γίνω κουραςτικος κ θα σου πω οτι αργότερα θα τους χρειαστείς κ θα τους διπλοπληρωσεις.

thanasis76
17-06-14, 17:51
Θανάση δεν υπάρχει λογική για το που θα μπουν οι κυκλοφοριτες. Όπως είπες κ εσυ παίζει ρόλο το σχήμα του ενυδρειο κ όπως σου είπα πριν το στήσιμο του βράχου. Το γκολ ειναι πειραματίζοντας να μην εχεις νεκρά σημεία.
Δεν ειπαρχει προβλημα αν δεν ειπαρχει controller απλά εχεις μια maximum ροή συνεχόμενα. Παρόλα αυτά θα επιμεινω, θα γίνω κουραςτικος κ θα σου πω οτι αργότερα θα τους χρειαστείς κ θα τους διπλοπληρωσεις.

ναι την πρωτη παραγραφο την φανταζομουν...
στο δευτερο τωρα, ρωταω για τον controler γιατι στην αρχη που θα ξεκινησω και θα ειναι μονο με ψαρια ισως μπορεσω να χρησημοποιησω 2-3 που εχω και πιο πισω οταν και αν αρχισω να βαζω κοραλια αν χρειαστω περνω...
ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι οι κυκλοφορητες που εχουν controler, ειναι με μαγνητη... εγω απο την μια πλευρα θα εχω το σαμπ.... οποτε θα εχω μια πλευρα για να βαλω κυκλοφορητες...
λες να με καλυπτει η μια πλευρα...???

golf4470
17-06-14, 17:58
Αν οι κυκλοφοριτες που εχεις σε καλύπτουν εννοείται πως μπορείς να μείνεις με αυτούς κ αργότερα να πας σε κάτι καλύτερο.
Με μαγνήτη ειναι όλοι οι κυκλοφοριτες είτε ειναι με controller είτε χωρις. Μην χρησιμοποιήσεις κυκλοφορητες με βεντουζες γιατι θα πέφτουν συνέχεια κάτω, θα σηκώνουν τον αραγωνιτη κ θα εχεις αλλα προβλήματα.
Οι κυκλοφοριτες μπαίνουν παντού, πλάγια πίσω, μπροστά. Κ στο σαμπ δεν θα εχεις προβλημα να μπει ο μαγνήτης μέσα στο νερό. Στις vortech μονο το ηλεκτρικό μέρος μένει απ'εξω.

thanasis76
17-06-14, 18:34
Αν οι κυκλοφοριτες που εχεις σε καλύπτουν εννοείται πως μπορείς να μείνεις με αυτούς κ αργότερα να πας σε κάτι καλύτερο.
Με μαγνήτη ειναι όλοι οι κυκλοφοριτες είτε ειναι με controller είτε χωρις. Μην χρησιμοποιήσεις κυκλοφορητες με βεντουζες γιατι θα πέφτουν συνέχεια κάτω, θα σηκώνουν τον αραγωνιτη κ θα εχεις αλλα προβλήματα.
Οι κυκλοφοριτες μπαίνουν παντού, πλάγια πίσω, μπροστά. Κ στο σαμπ δεν θα εχεις προβλημα να μπει ο μαγνήτης μέσα στο νερό. Στις vortech μονο το ηλεκτρικό μέρος μένει απ'εξω.

εχω 2-3 με βεντουζες, με καλυπτουν μεν αλλα αν ειναι να πεφτουν....:smt071:smt071
ο μαγνητης αν μπει στο σαμπ δεν εχει προβλημα...???
ρωταω γιατι ο μαγνητης ειναι μεταλο και σκεφτομαι μηπος βγαζει ουσιες στο νερο...
και μιας και το ανεφερες... δεν ξερω αν θα βαλω αραγωνιτη καρντια μου...:D:D

golf4470
17-06-14, 18:38
Μαγνήτη εχει κ απο τις 2 μεριές δηλ ο ένας πόλος βρίσκεται απο την μέσα πλευρά κ ο άλλος πόλος απ'εξω. Δεν ξέρω αν έρχεται σε επαφή ή ειναι καλυμμένος μέσα στο πλαστικό.

thanasis76
17-06-14, 18:45
Μαγνήτη εχει κ απο τις 2 μεριές δηλ ο ένας πόλος βρίσκεται απο την μέσα πλευρά κ ο άλλος πόλος απ'εξω. Δεν ξέρω αν έρχεται σε επαφή ή ειναι καλυμμένος μέσα στο πλαστικό.

οκ. ευχαριστω!!!! το πολυ πολυ να παρω 2 Jebao για αρχη και πιο πισω αλλους δυο οταν αρχισω και αν βαλω και κοραλια...

golf4470
17-06-14, 18:47
Μια χαρα θα είσαι [emoji6]

thanasis76
19-06-14, 12:51
παιδια πειτε μου κατι για την κυκλοφορια...
αν εχουμε ενα ενυδρειο 450 λιτρα και ενα σαμπ 150
την κυκλοφορια την υπολογιζουμε στα λιτρα του ενυδρειου η και στο σαμπ μαζι...?? δηλαδη,
υπολογιζουμε 40χ450 = 18000 L/H
υπολογιζουμε 40χ600 = 24000 L/H ????

ευχαριστω!!!

Sakisdraminos
19-06-14, 12:53
παιδια πειτε μου κατι για την κυκλοφορια...
αν εχουμε ενα ενυδρειο 450 λιτρα και ενα σαμπ 150
την κυκλοφορια την υπολογιζουμε στα λιτρα του ενυδρειου η και στο σαμπ μαζι...?? δηλαδη,
υπολογιζουμε 40χ450 = 18000 L/H
υπολογιζουμε 40χ600 = 24000 L/H ????

ευχαριστω!!!

αλλο η κυκλοφορια στο σαμπ και αλλο στο ενυδρειο!

παντος το *40 κυκλοφορια ειναι αρκετο για fish only.
Εγω εχω λιγοτερο απο 25 σε ρεεφ και ειμαι μια χαρα!!!

golf4470
19-06-14, 12:59
Σακη το 25 δεν ειναι μια χαρα για reef. Μην απροσανατολιζουμε τους ανθρώπους που τωρα ξεκινάνε.
Θανάση θα υπολογίσεις τα καθαρά λίτρα του ενυδρειου σου διαιρώντας τα l/h όλων των κυκλοφορητων σου μαζί την επιστροφή απο το σαμπ (αφαιρώντας την υψομετρική διάφορα αν το σαμπ βρίσκεται χαμηλά).

thanasis76
19-06-14, 13:00
αλλο η κυκλοφορια στο σαμπ και αλλο στο ενυδρειο!

παντος το *40 κυκλοφορια ειναι αρκετο για fish only.
Εγω εχω λιγοτερο απο 25 σε ρεεφ και ειμαι μια χαρα!!!

οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....:smt041:smt041

golf4470
19-06-14, 13:01
οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....:smt041:smt041


[emoji106]

Sakisdraminos
19-06-14, 13:03
οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....:smt041:smt041

αμα βαλεις επι 40 και χρειαστει να βαλεις δυο κυκλοφοριτες ακομα σε δυο σημεια που δεν θα εχει καλη ροη θα πας στο 50 ισως και παραπανω....
μερικα κοραλια δεν θελουν παρα πολυ ροη και ισως να τους διμιουργισεις προβλημα!

thanasis76
19-06-14, 13:05
αμα βαλεις επι 40 και χρειαστει να βαλεις δυο κυκλοφοριτες ακομα σε δυο σημεια που δεν θα εχει καλη ροη θα πας στο 50 ισως και παραπανω....
μερικα κοραλια δεν θελουν παρα πολυ ροη και ισως να τους διμιουργισεις προβλημα!

γιατι το λες αυτο...?? με 4 Jebao WP-10 εχω πιασει και το 40Χ περιπου και ολες τις γωνιες του ενυδρειου....

golf4470
19-06-14, 13:13
Τα sps αγαπάνε πολυ την κυκλοφορια κ γι'αυτο πανε ψηλά. Τα Lps κ μαλακά πανε χαμηλά. Ίσως μερικά να την ακούσουν όταν βρίσκονται ακριβως μπροστά απο τον κυκλοφοριτη. Αλλα αυτό φτιάχνεται αλλάζοντας θέσεις.
Όσο περισσότερη κυκλοφορια τόσο καλύτερα αρκεί να μην γίνεται πλυντήριο ο αραγωνιτης.

thanasis76
19-06-14, 13:25
Τα sps αγαπάνε πολυ την κυκλοφορια κ γι'αυτο πανε ψηλά. Τα Lps κ μαλακά πανε χαμηλά. Ίσως μερικά να την ακούσουν όταν βρίσκονται ακριβως μπροστά απο τον κυκλοφοριτη. Αλλα αυτό φτιάχνεται αλλάζοντας θέσεις.
Όσο περισσότερη κυκλοφορια τόσο καλύτερα αρκεί να μην γίνεται πλυντήριο ο αραγωνιτης.

ναι ναι. τα εχω διαβασει... και αν βαλω 4 μικρους που λεω, ρυθμιζεται πιο ευκολα το που θα χτυπαει και ποσο... ;);):wink:

κανα κολπο να βαλω εναν controler και για τους 4 δεν εχουμε??:D:D:D

golf4470
19-06-14, 13:37
Θανάση απ'οτι βλέπω στους jebao μπορείς να βάλεις έναν controller άνα 2 κυκλοφορητες.
Κάτι άλλο που μπορείς να κανεις ειναι να πάρεις μονο τους κυκλοφορητες (χωρις τους controllers) κ τον Ποσειδωνα (arduino που ελέγχει LEDs κ κυκλοφορητες) κ να τα ελέγχεις όλα απο εκεί.

thanasis76
19-06-14, 13:39
Θανάση απ'οτι βλέπω στους jebao μπορείς να βάλεις έναν controller άνα 2 κυκλοφορητες.
Κάτι άλλο που μπορείς να κανεις ειναι να πάρεις μονο τους κυκλοφορητες (χωρις τους controllers) κ τον Ποσειδωνα (arduino που ελέγχει LEDs κ κυκλοφορητες) κ να τα ελέγχεις όλα απο εκεί.

μπορεις να δωσεις πληροφοριες για τον "κυριο" Ποσειδωνα... :D:D

golf4470
19-06-14, 13:41
Με πμ γιατι δεν μ'αρεσει η διαφήμιση :)

thanasis76
19-06-14, 13:45
Με πμ γιατι δεν μ'αρεσει η διαφήμιση :)

ακομη να το λαβω?? χαχαχαχα οποτε μπορεις στελνεις...
ευχαριστω!!!!

Sakisdraminos
19-06-14, 13:56
γιατι το λες αυτο...?? με 4 Jebao WP-10 εχω πιασει και το 40Χ περιπου και ολες τις γωνιες του ενυδρειου....

θανασση νομιζα οτι θα βαλεις 2 wp 25 γιαυτο το ελεγα.

αμα βαλεις 4 ισως να μην χρειαστεις να βαλεις κανενα κυκλοφοριτη.

την ροη την κατευθινεις εσυ οπου θες!!!

thanasis76
19-06-14, 13:59
αμα βαλεις 4 ισως να μην χρειαστεις να βαλεις κανενα κυκλοφοριτη.



εδω με μπερδεψες....
αν βαλω 4 κυκλοφοριτες... μαλλον θελεις να πεις να μην βαλω controler...?

golf4470
19-06-14, 14:01
[Q UOTE=Sakis Papadopoulos;843589]θανασση νομιζα οτι θα βαλεις 2 wp 25 γιαυτο το ελεγα.



αμα βαλεις 4 ισως να μην χρειαστεις να βαλεις κανενα κυκλοφοριτη.



την ροη την κατευθινεις εσυ οπου θες!!![/QUOTE]

Μπερδεύτηκα κ εγω. Οι 4 jebao wp10 ειναι κυκλοφορητες

thanasis76
19-06-14, 14:05
[Q UOTE=Sakis Papadopoulos;843589]θανασση νομιζα οτι θα βαλεις 2 wp 25 γιαυτο το ελεγα.



αμα βαλεις 4 ισως να μην χρειαστεις να βαλεις κανενα κυκλοφοριτη.



την ροη την κατευθινεις εσυ οπου θες!!!

Μπερδεύτηκα κ εγω. Οι 4 jebao wp10 ειναι κυκλοφορητες[/QUOTE]

ναι οι WP-10 ειναι οι μικροι....

http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82/jebao-wp10-wavemaker-detail.html

madfdg
19-06-14, 15:15
Θανάση επειδή το ενυδρείο θα είναι μακρύ επέλεξε καλύτερα WP25 και όχι τους WP 10 γιατί η ροή δεν θα φτάνει ούτε μέχρι την μέση του ενυδρείου. Επίσης κοίτα και λίγο το απο πού θα τους αγοράσεις ;)

thanasis76
19-06-14, 15:49
Θανάση επειδή το ενυδρείο θα είναι μακρύ επέλεξε καλύτερα WP25 και όχι τους WP 10 γιατί η ροή δεν θα φτάνει ούτε μέχρι την μέση του ενυδρείου. Επίσης κοίτα και λίγο το απο πού θα τους αγοράσεις ;)

ναι ναι, για το ενυδρειο το εχω υποψην μου... απλα σκεφτομαι μηπος το κοντινω λογο και μεγαλωσω το σαμπ...
θα δουμε οταν ξερω ακριβως διαστασεις του ενυδρειου και του σαμπ...

οσο για την αγορα, παντα κοιταω τα παντα και παντου....;);)

κατι που δεν ξερω και θελω να μαθω...
οι Jebao πχ στο καλωδιο τους εχουν αρσενικο βισμα για να μπει στην πριζα η για να μπει στον κοντρολερ....???

golf4470
19-06-14, 15:52
Οι jebao έχουν ενα βυσμα που κουμπώνει τον controller κ ο μετασχηματιστής εχει πάλι βυσμα που κουμπώνει στον controller.

thanasis76
19-06-14, 15:58
Οι jebao έχουν ενα βυσμα που κουμπώνει τον controller κ ο μετασχηματιστής εχει πάλι βυσμα που κουμπώνει στον controller.

οκ. οποτε jebao χωρις κοντρολερ δεν πανε...

madfdg
19-06-14, 16:01
Όχι Θανάση ;)

golf4470
19-06-14, 16:02
Πανε πανε. 12v ή 24v αν τους δώσεις θα παίζουν αλλα χωρις προγραμμα. Θα έχουν μια maximum συνεχόμενη ροή.

madfdg
19-06-14, 16:03
Πανε πανε. 12v ή 24v αν τους δώσεις θα παίζουν αλλα χωρις προγραμμα. Θα έχουν μια maximum συνεχόμενη ροή.

Οπότε γιατί να πάρει τους jebao και όχι ένα tunze ή koralia? Παίρνεις wavemaker όταν μπορείς να δουλέψεις τα προγράμματα τους imho!

thanasis76
19-06-14, 16:07
Οπότε γιατί να πάρει τους jebao και όχι ένα tunze ή koralia? Παίρνεις wavemaker όταν μπορείς να δουλέψεις τα προγράμματα τους imho!

οποτε περνω πχ τους WP-25 με τους κοντρολερ τους, και αναλογα τι χρειαζομαι παιζω με την ενταση. καποιος μπορει να ειναι στα 4.000 λιτρα, καποιος στα 6.000 καποιος στα 8.000 αναλογα με τι χρειαζομαι και που....:smt041:smt041

golf4470
19-06-14, 16:12
Θανάση νομίζω δεν μπορείς με τον "μαμά" κοντρολερ να μειώσεις την κυκλοφορια. Μονο προγράμματα αλλάζεις. Την αυξομειωση μπορείς να την κανεις είτε μειώνοντας τα volt ή με κάποιο andruino.
Αντίθετα οι jebao dc μπορείς να αυξομειώσεις την ροή στο 65,75,80,90,100%

thanasis76
19-06-14, 16:16
Θανάση νομίζω δεν μπορείς με τον "μαμά" κοντρολερ να μειώσεις την κυκλοφορια. Μονο προγράμματα αλλάζεις. Την αυξομειωση μπορείς να την κανεις είτε μειώνοντας τα volt ή με κάποιο andruino.
Αντίθετα οι jebao dc μπορείς να αυξομειώσεις την ροή στο 65,75,80,90,100%

Αφου στο λινκ που εδωσα το γραφει οτι μπορεις να κοντρολαρεις την ταχυτητα.... για δες το λινκ που εδωσα πιο πανω.... γιατι δεν ειμαι και εξπερ....:D

golf4470
19-06-14, 16:26
Χίλια συγγνώμη πολυ σωστά είπες, εχει 3 mode s1,s2,s3 (100,75,50%). Αλλα αυτό γίνεται μονο απο τον controller ή με μετασχηματιστή αν μειώσεις τα volt εξόδου. Χρησιμοποιώ κ εγω τον jebao αλλα εχω καταργήσει τον controller

thanasis76
19-06-14, 16:31
Χίλια συγγνώμη πολυ σωστά είπες, εχει 3 mode s1,s2,s3 (100,75,50%). Αλλα αυτό γίνεται μονο απο τον controller ή με μετασχηματιστή αν μειώσεις τα volt εξόδου. Χρησιμοποιώ κ εγω τον jebao αλλα εχω καταργήσει τον controller

οταν ερθει η σειρα τους θα δουμε... μαλλον θα τα παρω πακετο... να μην μπλεκω...

thanasis76
23-06-14, 06:59
πειτε μου κατι μιας και ισως του εχετε και ξερετε απο την πραξη....
αν βαζαμε κατα σειρα
απο το WP-10 εως τον WP-60 σε τι μηκος ενυδρειου περιπου ο καθε ενας ειναι ικανοποιητικος να μπει...??

ξερω οτι παιζει ρολο και το στησιμο του βραχου....:D:D

Sakisdraminos
23-06-14, 08:32
πειτε μου κατι μιας και ισως του εχετε και ξερετε απο την πραξη....
αν βαζαμε κατα σειρα
απο το WP-10 εως τον WP-60 σε τι μηκος ενυδρειου περιπου ο καθε ενας ειναι ικανοποιητικος να μπει...??

ξερω οτι παιζει ρολο και το στησιμο του βραχου....:D:D

Θανασση χθες περασα και ειδα σε ενα ενυδρειο 80 60 60 288λιτρα μικτα με καλα στιμενο βραχο, αερατο!
Η WP 25 ηταν υπερ καλη κυκλοφορια. Και χορις να εχει 2ο κυκλοφορη.
Και δουλευε στο αργο κιμα στην μεσαια ταχυτητα.

golf4470
23-06-14, 09:38
Εγω πάντως στα ίδια λίτρα 80 x 60 x 65 δουλεύω μια fs8000 κ μια vortech 10αρα. Κ οι 2 ειναι σαν να δουλεύω 2 x wp25

Sakisdraminos
23-06-14, 10:05
Εγω πάντως στα ίδια λίτρα 80 x 60 x 65 δουλεύω μια fs8000 κ μια vortech 10αρα. Κ οι 2 ειναι σαν να δουλεύω 2 x wp25

Φιλος το ενυδρειο στινετε τωρα οποτε δεν εχει κοραλια να κοβουν.
Το ενυδρειο δεν ειναι ουτε 240καθαρα και εχει την. Jebao wp25 και αντλια επιστροφης DC3000 για ενυδρειο που δεν εχει sps ποσο κυκλοφορια ακομα;
Πιστευω οτι μετα ειναι υπερβολη!

golf4470
23-06-14, 10:07
Συμφωνώ αλλα αργότερα δεν θα τον καλύπτει.
Δεν το γνώριζα οτι το ενυδρειο στήνεται τωρα κ δεν εχει κοραλια.

Sakisdraminos
23-06-14, 10:41
Συμφωνώ αλλα αργότερα δεν θα τον καλύπτει.
Δεν το γνώριζα οτι το ενυδρειο στήνεται τωρα κ δεν εχει κοραλια.

Κοιτα και γεματο κοραλια να ειναι αμα δεν εχει κοραλια που να θελουν πολυ ροη απλα θα ανεβασει τον κυκλοφοριτη στο τερμα και θα εχει επι40 κυκλοφορια ποσο παραπανω?

thanasis76
23-06-14, 11:54
παιδια σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο το στησιμο και το ποσο στοκαρισμενο θα ειναι ενα ενυδρειο. εμενα θα ξεκινησει σαν fish only εστω και για λιγο και
η ερωτηση μου εχει να κανει με το σκεπτικο ....
το ενυδρειο θα ειναι γυρο στο 1.50-180 μηκος,

να ξεκινησω με 2 WP-40 η' με 2 WP-60 ???

Sakisdraminos
23-06-14, 12:56
παιδια σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο το στησιμο και το ποσο στοκαρισμενο θα ειναι ενα ενυδρειο. εμενα θα ξεκινησει σαν fish only εστω και για λιγο και
η ερωτηση μου εχει να κανει με το σκεπτικο ....
το ενυδρειο θα ειναι γυρο στο 1.50-180 μηκος,

να ξεκινησω με 2 WP-40 η' με 2 WP-60 ???

Θανασση δωσε πλατος και υψος.

thanasis76
23-06-14, 13:20
Θανασση δωσε πλατος και υψος.

σορυυυυυυ το ενυδρειο θα ειναι περιπου 180χ60χ60 με γεμισμα νερου γυρο στο 50-55....
θα ξεκινησει fish olny και στρωνοντας το ενυδρειο και εγω με τα αλλατια θα μπει και 1-2-3-4-5-6 κοραλακια...χ αχαχαχα

nikolakis94
23-06-14, 13:27
θα μπει και 1-2-3-4-5-6 κοραλακια...χ αχαχαχα

Καμια 10ρια, αντε πες 12 στην χειροτερη καμια 20ρια 25 καπου εκει:D:D

thanasis76
23-06-14, 13:35
Καμια 10ρια, αντε πες 12 στην χειροτερη καμια 20ρια 25 καπου εκει:D:D

αχαχαχα... μπα δεν νομιζω, θα βαλω λιγα και ευκολα... :D:D

τωρα αν σας ρωτησω και μου πειτε πως ολα ειναι ευκολα, δεν θα φταιω εγω.... :smt083:smt083

Sakisdraminos
23-06-14, 14:02
Δυο WP60 στο τερμα χαλαρο.
Και αμα χρειαστει οταν το στοκαρης καλα θα εχει δυο σκαλες να ανεβεις!
Επισις θα επερνα διπλο κοντρολερ!

thanasis76
23-06-14, 14:08
Δυο WP60 στο τερμα χαλαρο.
Και αμα χρειαστει οταν το στοκαρης καλα θα εχει δυο σκαλες να ανεβεις!
Επισις θα επερνα διπλο κοντρολερ!

καλα ναι, για τον κοντρολερ δεν το συζηταω, οσο λιγοτερα καλωδια τοσο πιο καλα...:D:D

golf4470
23-06-14, 14:33
Θανάση με προβληματίζει το μήκος 1.80 κ γι'αυτο θα έπαιρνα τις 2 60αρες. Για αρχή τις χαμηλωσεις κ αργότερα τις ανεβάζεις σιγά σιγα. Αργότερα αν δεις νεκρά σημεία παίρνεις κ καμία 25αρα.

Sakisdraminos
23-06-14, 14:52
καλα ναι, για τον κοντρολερ δεν το συζηταω, οσο λιγοτερα καλωδια τοσο πιο καλα...:D:D

Θανασση εκτος απο τα καλωδια δουλευουν και ωραια.
Απο προγραμμα θα δουλευα το W1 και απο ταχυτητα την μικροτερη

thanasis76
23-06-14, 16:17
Θανάση με προβληματίζει το μήκος 1.80 κ γι'αυτο θα έπαιρνα τις 2 60αρες. Για αρχή τις χαμηλωσεις κ αργότερα τις ανεβάζεις σιγά σιγα. Αργότερα αν δεις νεκρά σημεία παίρνεις κ καμία 25αρα.

μπορω και πιο μικρο....
επιδη δεν ειναι ολα τα ενυδρεια για να γινονται μεγαλα... πιστευεις οτι θα επρεπε να το κοντινω λιγο?? θελω αν εχει μεγεθος για να μπορω να βαλω ψαρακια που θα μου αρεσουν και να μην ακουω μετα... αν το ειχες κανει πιο μεγαλο....:D:D:D

golf4470
23-06-14, 16:21
Θανάση όσο μεγαλύτερο τοςο καλύτερο! Γι'αυτο keep reefing!

thanasis76
23-06-14, 16:31
Θανάση όσο μεγαλύτερο τοςο καλύτερο! Γι'αυτο keep reefing!
αχαχαχα οσο πιο μεγαλο πιο καλα.... χεχε το εχω, το εχω....

harris samos
23-06-14, 18:54
εγω με την jebao 8000 ειδα καλο αποτελεσμα αλλα ειμαι στο χ 33 με πολυ αερατο βραχο να βαλω λετε και την τουνζε μεσα που ειναι 4500 πας στο 50 μανι μανι :rolleyes::rolleyes:

Sakisdraminos
23-06-14, 18:56
εγω με την jebao 8000 ειδα καλο αποτελεσμα αλλα ειμαι στο χ 33 με πολυ αερατο βραχο να βαλω λετε και την τουνζε μεσα που ειναι 4500 πας στο 50 μανι μανι :rolleyes::rolleyes:

Τι κοραλια θα βαλεις και θελεις να εχεις επι 50 αλανι μου;
Μερικα κοραλια δεν βολευονται σε μεγαλη ροη.

harris samos
23-06-14, 19:00
δε ξερω ακομα ερωτηση κανω :rolleyes::rolleyes: