PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα νεο βασιλειο...συνεχεια.....


afroditoula
14-06-14, 08:16
Παιδιά είδα ουριτσες και ματακια σήμερα.......!!!!!!!!!!

Nick74
14-06-14, 08:58
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=842783&postcount=336



επισεις μεγαλη προσοχη με τα μικρα να μην αλλαζουν καθολου οι σνθηκες, και μετρηση αμμωνιας καθημερινα γιατι με τοσο ταισμα που θελουν ενα peak μπορει να τα σκοτωσει ολα (μου ειχε τυχει εμενα κι εχασα 69 μονομαχακια σε μια μερα)

afroditoula
14-06-14, 10:17
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=842783&postcount=336



επισεις μεγαλη προσοχη με τα μικρα να μην αλλαζουν καθολου οι σνθηκες, και μετρηση αμμωνιας καθημερινα γιατι με τοσο ταισμα που θελουν ενα peak μπορει να τα σκοτωσει ολα (μου ειχε τυχει εμενα κι εχασα 69 μονομαχακια σε μια μερα)

Θα κάνω ότι καλυτερο μπορω ...ελπίζω να πετύχω...αν κ είναι η πρωτη μου φορά..εκτός απο Άρτεμις τι άλλο μπορω να δώσω??

Nick74
14-06-14, 10:31
τις πρωτες μερες τρωνε απλα infusoria απο τα φυτα (ενας απο τους λογους που θελει φουλ φυτεμενο) μετα τις επομενες μερες μια καλη επιλογη ειναι η αρτεμια.
Υπαρχει και τροφη σε σκονη που ειναι για μεγαλωμα μικρων (microvit νομιζω η καπως ετσι) που επισεις την τρωνε.
Επισεις υπαρχουν και ετοιμες τροφες με βαση την αρτεμια (οχι ξηρα τροφη) αλλα προσωπικα που δοκιμασα μια της ocean nutrition δεν εμεινα ικανοποιημενος γιατι χαλασε μετα απο δυο τρεις μερες και ηταν πανακριβη.

Alex_Salonica
14-06-14, 11:50
τις πρωτες μερες τρωνε απλα infusoria απο τα φυτα (ενας απο τους λογους που θελει φουλ φυτεμενο) .

ένας από τους λόγους που θέλει infusoria σαλιγκάρια, apple ή ramshorn. ;)

PETROS_AFRICANOS
14-06-14, 11:51
Afroditoula μπορείς να τρίψεις σε σκόνη την τροφή που έχεις σε μορφή flakes για τα ενήλικα (δεν είναι δύσκολο) και πάρε τηνhttp://www.petcity.gr/images/stories/virtuemart/product/resized/21800042.jpg JBL Novo Daph 15g (100ml) που θα βρεις σε PetCity στην τιμή των 3,36€. Κάνε (3-4) ταϊσματα καθημερινά με πολύ ελαφρύ χέρι τα τριμένα flakes και 2 ταϊσματα (όχι συνεχόμενα γιατί η ποσότητα θα 'ταν μεγάλη) με το Novo Daph με το κουταλάκι που έχει η συσκευασία σαν μετρητή.Ένα κουταλάκι κάθε φορά,απέφυγε τις ερωτήσεις στον petshopα,αν σου θολώσει το νερό θα κάνεις αλλαγή του 30% παίρνοντας νερό απότο ενυδρείο και ρίχνοντας το σε μία απόχη που θα κρατάς πάνω από ένα κουβά.Για αντιχλώριο χρησιμοποίησε το Prime που εκτός ότι είναι οικονομικότερο γιατί με ίδια ποσότητα ενσυγκρίση με άλλα κάνεις περισσότερες αλλαγές και καταπολεμά την ΑΜΜΩΝΙΑ (κάτι που τ'άλλα αντιχλώρια δεν το κάνουν).Ελπίζω να βοήθησα.

nikolakis94
14-06-14, 11:57
Να σου ζησουν τα μικρα.Οπως ειπε και ο Nick74 μετρα συχνα αμμωνια,εχω χασει και εγω κοντα 40 μικρα 2 εβδομάδων σε μια μερα από αμμωνια.Καθε μερα εκανα αλλαγη νερου με συριγγα.

afroditoula
14-06-14, 13:04
Να σου ζησουν τα μικρα.Οπως ειπε και ο Nick74 μετρα συχνα αμμωνια,εχω χασει και εγω κοντα 40 μικρα 2 εβδομάδων σε μια μερα από αμμωνια.Καθε μερα εκανα αλλαγη νερου με συριγγα.

Ευχαριστώ Πόλυ παιδία....προς το παρόν προμηθεύτηκα αρτεμια σε σκόνη της jbl novo tom αν και ηθελα να καλλιεργησω μονη μου για την εμπειρια αλλα μαλλον δεν προλαβαινω...απο μετρήσεις όλα καλά !!!ελπίζω σε κάτι αξιόλογων ως αποτελεσμα...μόλις βρω χρονο υποσχομαι βιντεακι με το ζευγαρωμα κ φωτο με τα μικρα μου...

Nick74
14-06-14, 14:04
Βασικα μια χαρα προλαβαινεις, και η ζωντανη αρτεμια εχει το πλεονεκτημα πως οση απομενει θα καταναλωνεται απ το μπαμπα οποτε δε θα χαλαει παραγοντας περισσοτερη αμμωνια.
Οι αλλαγες με τεραστια προσοχη ωστε να μην υπαρχει καθολου μεταβολη συνθηκων

Maverick
14-06-14, 16:55
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο για αρτέμια (ή άλλες ζωντανές τροφές - microworms, vinegar eels αν μπορείς να βρεις), συν το ότι πολλές φορές τα μονομαχάκια δεν αγγίζουν τροφές σε σκόνη...

Nick74
14-06-14, 20:59
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο για αρτέμια (ή άλλες ζωντανές τροφές - microworms, vinegar eels αν μπορείς να βρεις), συν το ότι πολλές φορές τα μονομαχάκια δεν αγγίζουν τροφές σε σκόνη...


Καπου καποιος ξανα-ανεφερε για τα vinegar eels (μπορει να ησουν κι εσυ)
αληθεια, πως τα φτιαχνει κανεις ? τυχαιο δεν ειναι ? η μπορεις να βρεις αυγα η καποια αποικεια?
Η διατηρηση τους παντως πρεπει να ειναι πανευκολη αν ειναι αυτο που φανταζομαι...

Maverick
14-06-14, 21:43
χρειάζεται starter culture, από εκεί κι έπειτα είναι αρκετά εύκολο (πχ http://www.killies.com/Vinegareels.htm)

Nick74
14-06-14, 21:55
χρειάζεται starter culture, από εκεί κι έπειτα είναι αρκετά εύκολο (πχ http://www.killies.com/Vinegareels.htm)


thanks, πολυ ενδιαφερον...

afroditoula
16-06-14, 21:24
Παιδία μετρησα τουλαχιστον 35 "γυρινακια"...!!!!!ίσως να μου ξεφυγανε μερικά......κολυμπανε οριζόντια σε όλη την επιφάνεια...!!!!!!

So60
22-06-14, 13:02
Πως τα πάνε τα μικρά?

afroditoula
22-06-14, 18:20
Πως τα πάνε τα μικρά?
δεν μπορω να πω με σιγουρια ποσα ακριβως ειναι αλλα εχω μετρησει γυρω στα 30+:D:D:D:D...εχουν μαθει και αναγνωριζουν το κουτακι με την τροφη και μολις το βλεπουν ανεβαινουν στην επιφανεια....:p:p:p:phttp://youtu.be/TbYditInuio

So60
22-06-14, 20:40
Μια χαρά τα βλέπω. Ποιες τροφές τους δίνεις?

afroditoula
22-06-14, 22:21
Μια χαρά τα βλέπω. Ποιες τροφές τους δίνεις?

Jbl novo tom τρελαίνονται...!!!!
-------------------------
Όσο κάθομαι και τα παρατηρώ πιο Πόλυ μου θυμιζουν εξωγηινακια...έχω ενα μπουκάλι jbl atvitol θα τους κανει καλό να ρίξω????

afroditoula
02-07-14, 20:39
Jbl novo tom τρελαίνονται...!!!!
-------------------------
Όσο κάθομαι και τα παρατηρώ πιο Πόλυ μου θυμιζουν εξωγηινακια...έχω ενα μπουκάλι jbl atvitol θα τους κανει καλό να ρίξω????

:smt035:smt035:smt035:smt035:smt035:smt035:smt035: smt035:smt035:smt035
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!!καθε μερα και πιο καλα!τρωνε πολυ και κυνηγιουνται συνεχεια..!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

afroditoula
02-07-14, 22:26
Έχω κ άλλο ζευγάρωμα.......!!!!!!!!!!!

afroditoula
04-07-14, 22:09
Σήμερα που είδα το ενυδρείο με την δεύτερη γεννά είδα τα μικρά μου κολλημένα στα τζάμια...!!!! Ίσα ίσα που διακρίνονται τα μάυρα ματάκια τους...!!!! Μετρησα μέχρι 115 μικρά κ μετα βαρεθηκα να μετραω κ σταμάτησα....μακάρι να πάνε όλα καλα

Maverick
05-07-14, 04:33
Τα πρώτα τελικά πόσα βγήκαν περίπου; Έχεις σκεφτεί τι θα τα κάνεις μετά όλα αυτά τα μικρά; :rolleyes:

στελιος προεδρου
05-07-14, 10:33
αντε καλοριζικα και τα νεα μικρα οταν διαθεσεις απογονους να μας το πεις

afroditoula
06-07-14, 22:21
Τα πρώτα τελικά πόσα βγήκαν περίπου; Έχεις σκεφτεί τι θα ετά όλα αυτά τα μικρά; :rolleyes:

Καμια 30 αρία...κάποια θα τα πουλησω κ αυτά που μου αρεσουν θα τα κρατήσω...απο την δευτερη νομιζα ηταν καμια 50 αρια αυγα αλλα τελικα μικρα μετραω πανω απο 120 τωρα ποσα θα μεινουν θα δειξει....

sv3glw
24-09-14, 23:18
έχουμε νεότερα από τα μωρα?

stratigos24
14-11-14, 13:47
Κανα νεο απο τα μικρα?

afroditoula
01-02-15, 20:59
μετααπο μεγαλη απουσια λογω δουλειας....ενα απο τα μικρα μου ...!!:o:p:p