PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με green water καταπολέμηση


marios psilopoulos
11-06-14, 13:29
καλησπέρα συνχομπίστες!!
έχω πρόβλημα με ένα ενυδρείο ενός φίλου..όπως λέει και ο τίτλος έχει γεμίσει με άλγη...όσο καλές αλλαγές και να κάνω,πάλι εμφανίζεται...το σκέπασα για 10 μέρες αλλά μετά από μια εβδομάδα εμφανίστηκε ξανά...να τονίσω πως το ενυδρείο είναι σε μαγαζί και έχει αρκετό φως από τον ήλιο...άρχισα να απελπίζομαι...
αυτή τη στιγμή,δεν έχει ψάρια μέσα...άδειασα όλο το νερό και έχω αφήσει χαλίκι και ότι άλλο υπάρχει να στεγνώσει...θα γίνει τίποτα με αυτό ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο??

stav
11-06-14, 14:11
Οσο θα το βλεπει ο ηλιος θα δημιουργειται αλγη.

tsala
11-06-14, 14:15
ετσι..;)
αλλα καλο κανει στα ψαρια το πρασινο νερο..

marios psilopoulos
11-06-14, 15:20
πριν 4 μήνες υπήρχε άλλο ενυδρείο εκεί και δεν είχε κανένα θέμα άλγης...και μάλιστα με περισσότερα ψάρια και λιγότερες αλλαγές νερού... :smt013
καλό μπορεί να κάνει στα ψάρια το πράσινο νερό,δε κάνει όμως στον ιδιοκτήτη του :D
υπάρχει περίπτωση να φταίει το φίλτρο?έχει μόνο φίλτερ γουλ..λέτε αν μπει βιολογικό να γίνει δουλειά?
-------------------------
υπάρχει κάτι που μπορεί να τη καταπολεμήσει??

szcs
11-06-14, 15:50
υπάρχει κάτι που μπορεί να τη καταπολεμήσει??

Οπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω η ανέξοδη και σωστή λύση είναι η αλλαγή θέσης ώστε να μην το "χτυπάει" ο ήλιος. Από 'κει και πέρα και εάν ντέ και καλά θέλεις να το αφήσεις στην υπάρχουσα θέση βάλε μία λάμπα UV. Δεν είναι όμως η πλέον σωστή λύση για το πρόβλημά σου, από την στιγμή που μπορείς με την αλλαγή θέσης να αποφύγεις τα έξοδα αγοράς της UV και τα έξοδα λειτουργίας της.

delta66
11-06-14, 18:49
πριν 4 μήνες υπήρχε άλλο ενυδρείο εκεί και δεν είχε κανένα θέμα άλγης...και μάλιστα με περισσότερα ψάρια και λιγότερες αλλαγές νερού... :smt013
καλό μπορεί να κάνει στα ψάρια το πράσινο νερό,δε κάνει όμως στον ιδιοκτήτη του :D
υπάρχει περίπτωση να φταίει το φίλτρο?έχει μόνο φίλτερ γουλ..λέτε αν μπει βιολογικό να γίνει δουλειά?
-------------------------
υπάρχει κάτι που μπορεί να τη καταπολεμήσει??
Να βαλει κατι αναμεσα στον Ηλιο και στο ενυδρειο, για να το κρυβει.

Μονο filterwool?
good wines

marios psilopoulos
11-06-14, 20:34
έβαλα αφίσα από πίσω αλλά τίποτα...δεν το ''χτυπάει''ο ήλιος αλλά έχει αρκετό φως...αν φτιάξω το φίλτρο,δε θα κάνει τίποτα?
η uv είναι σίγουρο πως θα σταματήσει την άλγη??γιατί αν είναι να ρισκάρει το παιδί να δώσει τόσα χρήματα και να μην κάνει και δουλειά,νομίζω πως δε λέει....
-------------------------
όσο για το φίλτερ γουλ,εννοείτε πως είμαι αντίθετος στη χρήση μόνο αυτού αλλά δυστυχώς λες το σωστό και βρίσκεις και το μπελά σου...

delta66
11-06-14, 23:29
Τι φιλτρο εχει?

marios psilopoulos
12-06-14, 09:02
το είχε το ενυδρείο..είναι στο καπάκι...τραβάει το νερό με κυκλοφορητής το στέλνει στο καπάκι,εκεί το φιλτράρει και το ρίχνει στο ενυδρείο πάλι....είναι τις sun-sun το ενυδρείο..
-------------------------
έχει χώρο για βιολογικό πάντως..