PDA

Επιστροφή στο Forum : καναρα εβγαλε πουλακι , τι κανω ? ?


jimmis1974
10-06-14, 13:40
γεια σας , εχω ενα ζευγαρι καναρινακια εδω και μηνες και σαν αρχαριος λογω που πρωτη φορα εχω ζευγαρι και ειπα να δοκιμασω αναπαραγωγη εχω να σας πω τα εξης και θελω την βοηθεια σας να κινηθω απο δω και περα

Κυριακη 25 Μαιου - 1 αβγο
Δευτερα 26 Μαιου - 1 αβγο
Τεταρτη 28 Μαιου - 1 αβγο

Συνολο 3 αβγα η πρωτη γεννα.

Σημερα Τριτη το πρωι ειδα στην φωλια να εχει βγει ζωντανο ενα πουλακι. ( στην κλουβα ειναι και το αρσενικο ακομα )

Το θεμα ειναι οτι η στην φωλια τωρα ειναι το πουλακι και τα αλλα δυο αβγα τα οποια κλωσαει ακομα, και φυσικα το πουλακι το εχει σκεπασμενο αφου καθετε στα αβγα.

ειναι ασφαλες αυτο για το πουλακι ? θα το ταιζει ?
εγω απο τη μερια μου χρειαζετε να κανω κατι η αφηνω τα πουλια στην ησυχια τους και θα τα κανει η μανα ολα ?
τροφη του βαζω βιταμινη κοκκινη που ειναι τριμενη και θα βραζω κανα αβγο με τριμενη φρυγανια να βαζω. καλα ειναι ?

georot1981
10-06-14, 14:05
ναι σε ολα.αφησε τη φυση να δρασει μονη της.

jimmis1974
10-06-14, 14:14
ωραια .... :p ...... απλα εχω ανχωθει τωρα λιγο .. θα τρωει το καημένο ???:confused:
γιατι εχω ακουσει οτι οι νεοσσοι πρεπει να τρωνε ανα ωρα και κατι τετοια, θελω να πιστευω οτι η καναρα θα σηκωνετε που και που απο την φωλια και θα περνει τροφη να το ταιζει και δεν θα αφοσιωθεί στο να κλωθει τα αλλα δυο αβγα .

Ισως το λαθος μου οτι τι διαβαζα ειναι οτι επρεπε να παρω τα αβγα και να βαλω ψευτικα μεχρι να γενησει το τελευταιο αβγο και μετα να τα βαλω ολα μαζι ωστε να βγουν τα πουλακια σχεδον την ιδια μερα.

georot1981
10-06-14, 14:16
Ειχα πολλα καναρινια πριν 15 χρονια. Και για πολλα χρονια.καποια στιγμη θα ξαναπαρω. Στο ταισμα θα βοηθαει κ ο αρσενικος.απλα μν τα πολυενοχλεις μπορει και να τα παρατησει

jimmis1974
10-06-14, 14:22
δεν ενοχλω τιποτα !! το μονο που θα κανω ειναι τροφουλα να βαζω και νερακι , το κλουβι ειναι σε μερος που δεν περναει καποιος απο μπροστα συνεχεια ωστε να ενοχλουνται τα πουλακια.

απλα με ανχωσε το γεγονος που το εχει σκεπασμενο και κλωσαει τα αλλα 2 αβγα.
γιατι σημερα που το ειδα για πρωτη φορα οταν πηγα να τους αλλαξω νερο και να βαλω τροφη , σηκωθηκε η καναρα και το ειδα .
σηκωθηκε το μικρο και ανοιγε το στομα του ψηλα.
μαλιστα εχει βγαλει και τριχουλες ασπρες , παιζει να εχει βγει και απο χτες ??

georot1981
10-06-14, 14:26
Μν ανησυχεις μια χαρα θα τα παει.φυσιολογικο ειναι να κλωσαει τα υπολοιπα αυγα μεχρι να ανοιξουν και αυτα

stav
10-06-14, 15:15
Τροφη θα εχεις:σπορους για καναρινια,αυγοτροφη (οχι κοκκινες δηθεν
βιταμινες),οχι αυγο γιατι χαλαει τωρα με την ζεστη γρηγορα και καθαρισμενο
μηλο.

sarpijk
10-06-14, 15:50
Συμφωνω οτι η κοκκινες βιταμηνες ειναι αχρηστες. Διαφωνω για το αυγο. Αυγο βραστο σφιχτο κομμενο στη μεση ιπως εινια με το τσοφλι. Απλα θα το βαζεις πρωι θα το αλλαζεις μεσημερι. Εαν το αφησεις οντως θα χαλασει απο τη ζεστη αυτο δε σημαινει να μη βαλεις καθολου. Απλα θελει προσοχη. Βαλε και ενα κομματι αγγουρακι που ειναι εποχης. Αυριο θα σκασει λογικα και το δευτερο. Να τα χαιρεσαι!

Ektorakos
10-06-14, 15:50
φιλε να σου ζησουν τα γεννητουρια!

Βεβαια ετσι οπως διαβασα το θεμα σου νομισα οτι η καναρα εβγαλε αρσενικο μοριο και λεω τι επαθε το παλικαρι... :p

Diskus fan
10-06-14, 16:28
Όπως είπες και μόνος... κανονικά παίρνεις τα αυγά κάθε μέρα (τοποθετώντας ψεύτικα) και τα βάζεις πίσω την 4-5η μέρα (συνήθως κάνουν 4-6 αυγά)... ώστε να εκκολαφθούν όλα μαζί και να έχουν ίδιο μέγεθος (η διαφορά μιας μέρας είναι σημαντικό πλεονέκτημα, στην διεκδίκηση του φαγητού από πλευράς των μικρών).
Αφού όμως έγινε έτσι... εσύ απλά φρόντισε να έχουν καθαρό/φρέσκο νερό (καθημερινά) και τροφή... οι γονείς.

Μια μικρή παρένθεση εδώ... μπορείς επίσης να δίνεις και αυγοτροφή... αυτό που στα pet-shop ονομάζουν "βιταμίνη"... ανάλογα με το χρώμα των γονέων. ΑΝ για παράδειγμα δώσεις κόκκινη... και κίτρινοι να είναι οι γονείς τα μικρά θα κοκκινίσουν... ΑΝ ΔΕΝ το συνεχίσεις, θα ξεθωριάσουν και στην πρώτη αλλαγή πτερώματος θα πάρουν το κανονικό χρώμα που θα έπρεπε να έχουν.... και κλείνει η παρένθεση.

Τα υπόλοιπα θα τα κάνουν οι γονείς... και σε περίπου 20 μέρες θα το δεις... να ξεκινάει βόλτα στα κλαριά.
Το πιο συνηθισμένο λάθος (κατά την άποψη μου) είναι... τα μικρά κλουβιά για ζευγάρωμα (όπως για τους δίσκους ένα πράγμα... θα θυμάσαι φαντάζομαι)... όπου ΔΕΝ υπάρχει χώρος για να ξεπιαστεί ο γονιός που κλώσαγε (κλωσσάνε με βάρδιες συνήθως... όπως και τα'ι'ζουν).
Ένα ακόμα λάθος... ΔΕΝ έχουν στην διάθεση τους άμμο για πουλιά (που πρέπει να έχουν ΌΛΑ τα πτηνά... και περιέχει συνήθως σπασμένο στρείδι)... που είναι πολύ ουσιαστικό για την πέψη τους (την τοποθετείς... σε μια αυγοθήκη).
Κάλο θα ήταν να έχουν στην διάθεση τους... και κάποιο σουπιοκόκκαλο ή άλλη πηγή ασβεστίου.
Το βασικότερο που κοιτάμε ΠΡΙΝ βάλουμε τα πουλιά να ζευγαρώσουν (για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων)... να είναι διαφορετικού πτερώματος το ζευγάρι... δηλαδή το ένα με "σκληρό" πτέρωμα και το άλλο με "μαλακό".
Να σου ζήσουν (ελπίζω να βγουν και τα άλλα 2).-
-------------------------
Συμφωνω οτι η κοκκινες βιταμηνες ειναι αχρηστες. Διαφωνω για το αυγο. Αυγο βραστο σφιχτο κομμενο στη μεση ιπως εινια με το τσοφλι. Απλα θα το βαζεις πρωι θα το αλλαζεις μεσημερι. Εαν το αφησεις οντως θα χαλασει απο τη ζεστη αυτο δε σημαινει να μη βαλεις καθολου. Απλα θελει προσοχη. Βαλε και ενα κομματι αγγουρακι που ειναι εποχης. Αυριο θα σκασει λογικα και το δευτερο. Να τα χαιρεσαι!

1. Καλή ιδέα... το τσόφλι είναι ασβέστιο. Το αυγό όμως σφιχτό βρασμένο... ΟΧΙ μελάτο.
2. Κακή ιδέα... διάρροιες και με μικρά... επικίνδυνο (θεωρώ).-

στελιος προεδρου
10-06-14, 16:30
Φιλε μην πειραζης τιποτα λογικα αυριο θα βγει αλλο και μεθαυριο αλλο .Καθαρο νερο καθε μερα και αυγο βραστο καθε μερα και αστα .μετα απο 15-20 μερες βαλε και δευτερη φωλια μεσα και νηματα μπορει να κανει και αλλη γεννα .Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα.Μην βαλεις χερι μεσα με τιποτα θα τα χαλασεις ολα,

Diskus fan
10-06-14, 16:36
Στέλιο... για εξήγησε λίγο αυτό... "Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα". ;)

nicpapa
10-06-14, 21:27
Εχω και εγω αρκετα καναρινια καμια 30αρια.... :D
Τα μικρά τα μεγαλωνω μονο με αυγο , τωρα απλα με τις ζεστες θέλει πιο συχνα αλλαγη το αυγο.
Παραλληλα, τους χορηγω και ετοιμη αυγοτροφη, αμμο, και τροφη τους εμποριου, οχι την χυμα..
Τα λαχανικά απο οσο γνωριζω δεν βαζουμε οταν βγουν τα μικρα.
Παλαιοτερα το εκανα οπως λετε αντικατασταση με ψευτικα αυγα, αλλα πλεον τα αφηνω μονα τους και δεν εχω δει καμια διαφορα.
Ολα εξαρτονται απο το ζευγαρι και το ποσο καλό αρσενικό εχεις.

Eliccaios
10-06-14, 23:33
Στέλιο... για εξήγησε λίγο αυτό... "Αυγοτροφες και βιταμινες απο μαγαζι ξεχνατα". ;)


Θα σου απαντήσω εγω στην ερωτήσει..

Η αυγοτροφη-βιταμηνει που μας πλασάρουν δεν ειναι οντως αφτο που ονομαζεται περιεχει μπισκοτα ληγμένα με αυγο αποξηραμένο και χρωστικές η κιτρινι η κοκκινη αυτο στο πτηνο δεν κανει και καλο καταστρεφει το σηκωτή τους και δεν αναπτύσσονται σωστα ...

Καλητερα να βαζει αυγο καθε μερα παρα αυγοτροφη εμποριου δευτερον αμα θελει βιταμηνες υπαρχουνε βιταμηνες που μπενουνε στο νερο και κανουνε τελεια δουλια..

Αμα θελει αυγοτροφη μπορει ο καθενας να φτιαξει μονος του εγω φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη ..

Τα υλικα ειναι τα εξης:
3 αυγα
βρωμη νιφαδες
καλαμποκαλευρο
γυρη-μελι
γαλα χαμηλον λιπαρων

και η διαδικασια

Βραζουμε το γαλα σε μια κατσαρολα μολις παρει βρασει το βγαζω απο το μάτι και το αφηνω να κρυώσει .
Δευτερον βραζω τα αυγα και τα βαζω στο μουλτι με το τσοφλι,Ειναι πηγη ασβεστιου το τσοφλι.
Τριτον βαζω το γαλα αφου εχει κρυώσει σε ενα μπολ μαζι με 2 κουπες καλαμποκαλευρο και βρωμη.
Τεταρτον βαζω και τα αυγα μαζι στο μπολ και ανακατεβω μετα βαζω την γυρη στο μουλτι την ψιλοκοβο καλα καλα και την βαζω και αυτη στο μπολ.
Το μελι το αραιωνω με νερο και το βαζω στο μπολ.
Τα ανακατεβω ολα μαζι τα κανω σαν ζύμη περιπου και μετα περνω λιγο λιγο και βαζω στο μουλτι και προστετω βρωμη-καλαμποκαλευρο και τα αφρατευω.

Να σημειώσω οτι ο καθενας μπορει να την φτιαξει και σε οτι ποσοτητες θελει εγω π.χ. φτιαχνω 5 σακουλακια του κιλου γτ εκτος οτι τρωνε τα παπαγαλακια μου δινω και απο εδω και απο εκει...


Πηγη.
Ολλες η γνωσεις μου ειναι απο ενα φορουμ με πτηνα..
Δεν βαζω ιστοσελιδα λόγω κανονων...

jimmis1974
10-06-14, 23:49
ωραια , θα ακολουθησω τις συμβουλες σας .
Σουπιοκοκαλο εχω βαλει εδω και καιρο και μπορω να πω η θυληκια το εχει τσακίσει :D

για να δουμε τι θα γινει και με τα δυο αλλα αυγα και θα σας ενημερωσω.
Παντως το απογευμα που παρατηρουσα ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ το κλουβι για κανα τεταρτο η θυληκια ηταν συνεχεια στην φωλια και ο αρσενικος καθοταν διπλα στην φωλια σε ενα κλαρακι κοντα της.
Δεν ειδα οσο παρατηρουσα να σηκωθει απο την φωλια να ταισει το μικρο, ευχομαι να το ταιζει ..... και να μην εχει σκασει το κακομοιρο απο κατω της ..:(

sarpijk
11-06-14, 00:02
Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο (https://www.youtube.com/watch?v=qnnXNajq9Y4) απο δικη μου αναπαραγωγη.

Eliccaios
11-06-14, 00:48
φιλε sarpijk δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα το σιγουρο ειναι οτι λαχανικα και τετια πρεπει να δινει μετα της 10 μερες...

Racikos
11-06-14, 01:36
Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο (https://www.youtube.com/watch?v=qnnXNajq9Y4) απο δικη μου αναπαραγωγη.

Στεφανε καρδερινα ταιζει ?? Αν ναι μπραβο γιατι καπως δυσκολο !

στελιος προεδρου
11-06-14, 08:43
ολα αυτα που πουλανε τα καταστηματα ειναι αχρηστα πραγματα ,απο αυγοτροφη η CEDE παρε αυτη που κιτρινη ειναι καλη 10 ευρω το κιλο .Ουτε αγγουρι τωρα ουτε τιποτα μετα απο 10 μερες βαλε μηλο .Ακουσε που σου λεω ειμαι πρωην εκτροφεας

sarpijk
11-06-14, 09:52
φιλε sarpijk δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα το σιγουρο ειναι οτι λαχανικα και τετια πρεπει να δινει μετα της 10 μερες...

:confused:

maria p
11-06-14, 10:18
Την πρώτη μέρα το πουλάκι τρέφεται από το αυγό του.
Την πρώτη εβδομάδα δίνεις στους γονείς σπόρια, νερό και αυγό με το τσόφλι.
Μετά την πρώτη εβδομάδα, δίνεις και μήλο.
Μετά τις 15 μέρες προσθέτεις σταδιακά άλλα χόρτα και λαχανικά.

Οι αλλαγές των αυγών που ανέφερε ο Νίκος θα μπορούσαν να γίνουν πριν εκκολαφθεί ο νεοσσός.

Άλλο οι "βιταμίνες" κίτρινες, κόκκινες, πράσινες που πουλάνε τα μαγαζιά, άλλο η συσκευασμένες αυγοτροφές.
Έτοιμες αυγοτροφές μπορούμε να χρησιμοποιούμε επιλέγοντας μια καλή μάρκα.

Οι "βιταμίνες" δεν είναι βιταμίνες και δεν παρέχουν τίποτα το ωφέλιμο στα πουλάκια εκτός πάχυνση.
Βιταμίνες αν και όταν επιθυμούμε να ενισχύσουμε τον οργανισμό τους, δίνουμε από ειδικά συμπληρώματα στο νερό τους.

Diskus fan
11-06-14, 20:45
Θα σου απαντήσω εγω στην ερωτήσει..
Η αλήθεια είναι ότι... θα προτιμούσα να απαντήσει... αυτός που τον ρώτησα. :smt002

Η αυγοτροφη-βιταμηνει που μας πλασάρουν δεν ειναι οντως αφτο που ονομαζεται
περιεχει μπισκοτα ληγμένα με αυγο αποξηραμένο και χρωστικές η κιτρινι η κοκκινη αυτο στο πτηνο δεν κανει και καλο καταστρεφει το σηκωτή τους και δεν αναπτύσσονται σωστα ...
Από αυτό που έγραψα... αυγοτροφή... αυτό που στα pet-shop ονομάζουν "βιταμίνη"...
εσύ κατάλαβες ότι έχω καταλάβει λάθος ή ΔΕΝ γνωρίζω τι είναι; Την λέξη την έχω γράψει μέσα σε "..." ΑΝ προσέξεις.

Καλητερα να βαζει αυγο καθε μερα παρα αυγοτροφη εμποριου δευτερον αμα θελει βιταμηνες υπαρχουνε βιταμηνες που μπενουνε στο νερο και κανουνε τελεια δουλια..

Αμα θελει αυγοτροφη μπορει ο καθενας να φτιαξει μονος του εγω φτιαχνω δικια μου αυγοτροφη ..

Τα υλικα ειναι τα εξης:
3 αυγα
βρωμη νιφαδες
καλαμποκαλευρο
γυρη-μελι
γαλα χαμηλον λιπαρων

και η διαδικασια

Βραζουμε το γαλα σε μια κατσαρολα μολις παρει βρασει το βγαζω απο το μάτι και το αφηνω να κρυώσει .
Δευτερον βραζω τα αυγα και τα βαζω στο μουλτι με το τσοφλι,Ειναι πηγη ασβεστιου το τσοφλι.
Τριτον βαζω το γαλα αφου εχει κρυώσει σε ενα μπολ μαζι με 2 κουπες καλαμποκαλευρο και βρωμη.
Τεταρτον βαζω και τα αυγα μαζι στο μπολ και ανακατεβω μετα βαζω την γυρη στο μουλτι την ψιλοκοβο καλα καλα και την βαζω και αυτη στο μπολ.
Το μελι το αραιωνω με νερο και το βαζω στο μπολ.
Τα ανακατεβω ολα μαζι τα κανω σαν ζύμη περιπου και μετα περνω λιγο λιγο και βαζω στο μουλτι και προστετω βρωμη-καλαμποκαλευρο και τα αφρατευω.

Να σημειώσω οτι ο καθενας μπορει να την φτιαξει και σε οτι ποσοτητες θελει εγω π.χ. φτιαχνω 5 σακουλακια του κιλου γτ εκτος οτι τρωνε τα παπαγαλακια μου δινω και απο εδω και απο εκει...


Πηγη.
Ολλες η γνωσεις μου ειναι απο ενα φορουμ με πτηνα..
Δεν βαζω ιστοσελιδα λόγω κανονων...


1. Ο λόγος της ερώτησης ήταν... για να γραφτούν κάποια επιπλέον πράγματα. ;)
2. Αν και ΔΕΝ χρειαζόμουν την πηγή... προφανώς αυτό... τόσο καιρό ΔΕΝ το είχα προσέξει... υπάρχει τέτοιος κανόνας; :o
-------------------------
Την πρωτη μερα ο νεοσσος τρεφεται ακομα απο τον "κροκο". Μην ανησυχεις η μανα ξερει καλυτερα απ ολους. Μετα την τριτη μερα μπορεις να δωσεις και λαχανικα μηλο /αγγουρακι.
Επισης μην ακολουθεις ο,τι ακους ακολουθησε το δικο σου κριτηριο.

Ενα βιντεο (https://www.youtube.com/watch?v=qnnXNajq9Y4) απο δικη μου αναπαραγωγη.

1. Και τότε γιατί να μπει στον κόπο να ρωτάει κάποιος... ας κάνει του κεφαλιού του (αυτό προτείνεις ή κατάλαβα λάθος; ) :rolleyes:
2. Για τα λαχανικά κλπ. φυσικά διαφωνώ.
3. Τι νεοσσούς... βλέπουμε να τα'ί'ζει η καρδερίνα... στο video;
-------------------------
ολα αυτα που πουλανε τα καταστηματα ειναι αχρηστα πραγματα ,απο αυγοτροφη η CEDE παρε αυτη που κιτρινη ειναι καλη 10 ευρω το κιλο .Ουτε αγγουρι τωρα ουτε τιποτα μετα απο 10 μερες βαλε μηλο .Ακουσε που σου λεω ειμαι πρωην εκτροφεας

1. ΌΛΑ; :confused:
2. ?
3. Στέλιο... περίμενα μια απάντηση... σαν αυτή που έδωσε, ο Eliccaios για σένα.- ;)
-------------------------
Την πρώτη μέρα το πουλάκι τρέφεται από το αυγό του.
Την πρώτη εβδομάδα δίνεις στους γονείς σπόρια, νερό και αυγό με το τσόφλι.
Μετά την πρώτη εβδομάδα, δίνεις και μήλο.
Μετά τις 15 μέρες προσθέτεις σταδιακά άλλα χόρτα και λαχανικά.

Οι αλλαγές των αυγών που ανέφερε ο Νίκος θα μπορούσαν να γίνουν πριν εκκολαφθεί ο νεοσσός.

Άλλο οι "βιταμίνες" κίτρινες, κόκκινες, πράσινες που πουλάνε τα μαγαζιά, άλλο η συσκευασμένες αυγοτροφές.
Έτοιμες αυγοτροφές μπορούμε να χρησιμοποιούμε επιλέγοντας μια καλή μάρκα.

Οι "βιταμίνες" δεν είναι βιταμίνες και δεν παρέχουν τίποτα το ωφέλιμο στα πουλάκια εκτός πάχυνση.
Βιταμίνες αν και όταν επιθυμούμε να ενισχύσουμε τον οργανισμό τους, δίνουμε από ειδικά συμπληρώματα στο νερό τους.

1. Ωρε μπας και ΔΕΝ γράφω κατανοητά Ελληνικά;
Έγραψα...
"Όπως είπες και μόνος... κανονικά παίρνεις τα αυγά κάθε μέρα (τοποθετώντας ψεύτικα) και τα βάζεις πίσω την 4-5η μέρα (συνήθως κάνουν 4-6 αυγά)... ώστε να εκκολαφθούν όλα μαζί και να έχουν ίδιο μέγεθος"
Τα ίδια ΔΕΝ λέμε... Μαρία; :confused:

2. Συνήθως έτσι γίνεται... ότι πληρώνεις παίρνεις. Αλλά βλέπετε... για ακόμα μια φορά... οι όροι που χρησιμοποιούνται τα pet-shop... μπερδεύουν.
3. Γράψτε τώρα και πως ξεχωρίζει κάποιος τις "βιταμίνες" από την αυγοτροφή... αφού οι βιταμίνες είναι σε υγρή μορφή.- ;)

Eliccaios
11-06-14, 20:48
Στα πετσοπ ομως αμα δεις η περισοτερη λενε οτι η (κιτρινι αυγοτροφη) ο θεος να την κανει αυγοτροφη ειναι με χρωστικες μπισκοτα και αυγα σκονη και μετα σου λενε ειναι αυγοτροφη με βιταμινες.. Πες μου οτι δεν το εχεις συναντησει ποτε θα τρελαθω..

Δευτερον βιταμηνες υγρες υπαρχουν πολλες μαρκες και λιγες που αξιζουνε αμα θελεται ονοματα μπορω να της πω....

Diskus fan
11-06-14, 20:52
Ωρε... κουραμπιές τριμμένος είναι... λες να ασχολούμαι με την εκτροφή... να είχα (κάποτε) μαγαζί και να ΜΗΝ το ξέρω; :rolleyes:

Eliccaios
11-06-14, 20:54
Discus κατι που ειδα τωρα στο προηγουμενο ποστ σου λες για τον κανονα που λεω οτι δεν βαζω την ιστοσελιδα... σε καθε φορουμ υπαρχει ενας κανονας που λεει οτι δεν επιτρεπεται η διαφημησει προιντον η αλλον φορουμ..

sarpijk
11-06-14, 21:15
@Discus fan.

Ευτυχως ή δυστυχως μεσα απο την απροσωπια του ιντερνετ ολοι εχουν γνωμη για ολα. Συμβουλεψα το φιλο να ακουσει τις γνωμες και να τις φιλτραρει κατα την κριση του.

Επιπλεον αλλο να εχει καποιος ιδια πειρα και αλλο να εχει διαβασει κατι και να το μεταφερει. Προσπαθω να μη μιλαω για κατι που δε γνωριζω και το ιδιο επιθυμω και απο τους υπολοιπους.


Καρδερινακια ταιζει η καρδερινα.

Diskus fan
11-06-14, 21:21
Eliccaios... Στο Greek Discus ΔΕΝ έχουμε τέτοια προβλήματα... και γι' αυτό ΔΕΝ το γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι... και σε κάποια άλλα που είμαι... ΔΕΝ το έχω ψάξει.- ;)
-------------------------
@Discus fan.

Ευτυχως ή δυστυχως μεσα απο την απροσωπια του ιντερνετ ολοι εχουν γνωμη για ολα.
Συμφωνούμε... απόλυτα.
Συμβουλεψα το φιλο να ακουσει τις γνωμες και να τις φιλτραρει κατα την κριση του.
Όταν ένα αντικείμενο ΔΕΝ το γνωρίζεις... πως να φιλτράρεις τις απαντήσεις;

Επιπλεον αλλο να εχει καποιος ιδια πειρα και αλλο να εχει διαβασει κατι και να το μεταφερει. Προσπαθω να μη μιλαω για κατι που δε γνωριζω και το ιδιο επιθυμω και απο τους υπολοιπους.
Συντάσσομαι... μαζί σου.



Καρδερινακια ταιζει η καρδερινα.

Ωραιότατος... να τα χαίρεσαι.- :smt023

Eliccaios
11-06-14, 21:40
sarpijk λογικά αυτά που γράφονται είναι απο ανθρώπους που εχουνε πείρα και ξέρουνε γιαυτο το γράφουνε και δεν νομίζω να εχω γραψει κατι στα ποστ μου που να μην ισχύει..
Και εκτος απο εμενα το λεει κιαλος οτι πρεπει να δινουνε μετα απο 10- 15 μερες λαχανικα...

baran1965
11-06-14, 21:57
προτιμησε σχετικα σε βιταμινες γιατι όχι και σε τροφες συσκευασμένα προιοντα τη στιγμη που εχεις η θα ξαναεχεις νεοσσους όχι υπερβολες !!!(μην σου πουλησουν ένα λιτρο κελαηδινη 10 ευρω!!)Αλλα καποια προσοχη χρειαζεται!!τα παιδια το 90% που σου λενε είναι σωστα!!αλλα καμμια φορα δεν γινεται να τα κανουμε όλα!!!η φυση θα κανει τη δουλεια της!!!

jimmis1974
12-06-14, 02:49
πω πω :( με τοσα που διαβαζω περι τροφων εχασα τον μπουσουλα !!:D
αφηστε το καλυτερα , θα παραγγείλω σουβλακια για το πουλακι !:D

και κατι αλλο , τα αλλα δυο αυγα ειναι κλουβια , τα ελενξα σε φως και ειναι διαπερες .
τι να κανω να τα βγαλω? γιατι καθετε και τα κλωσαει και ειναι και το μικρο απο κατω !! να τα βγαλω μπας και ασχοληθει και περισσοτερο με το μικρο ???

stav
12-06-14, 07:34
και κατι αλλο , τα αλλα δυο αυγα ειναι κλουβια , τα ελενξα σε φως και ειναι διαπερες .
τι να κανω να τα βγαλω? γιατι καθετε και τα κλωσαει και ειναι και το μικρο απο κατω !! να τα βγαλω μπας και ασχοληθει και περισσοτερο με το μικρο ???

Εαν οντως ειναι ασπορα να τα βγαλεις.

jimmis1974
12-06-14, 14:20
Εαν οντως ειναι ασπορα να τα βγαλεις.

τα εβγαλα και οντος ηταν ασπορα , τα εσπασα.
παντως η καναρα ξανακαθισε στην φωλια πανω στο μικρο.

jimmis1974
12-06-14, 15:00
επεισης αλλαξα και κλωστες στην φωλια , να ειναι καθαρος ο χωρος πια .
πως τον βλεπετε τον μικρο ???:D

genecr
12-06-14, 15:11
τρελό μοϊκάνι :D

να σου ζήσει

στελιος προεδρου
12-06-14, 17:01
μην πολυκαθαριζης γιατι αμα μυριση την μυρωδια σου θα το πεταξη .Μπορεις να βαλεις φωτο τους γονεις

Diskus fan
12-06-14, 18:58
1. Τα αυγά... ΚΑΛΩΣ τα πήρες.
2. ΔΕΝ χρειαζόταν όμως αυτό που έκανες (αλλαγή του νήματος)... η φωλιά ΔΕΝ έχει ανάγκη από σκούπα φασίνα (άλλωστε το δικό σου πλέξιμο μπορεί να μπλέξει στη χειρότερη κάνα πόδι του μικρού και μετά... "πιάσ' τ' αυγό και κούρεψ' το").
Σου έγραψαν και να ΜΗΝ πολυπειράζεις... δηλαδή ΑΝ ΔΕΝ το έγραφαν... τι άλλο θα έκανες;
Άσε τα πουλιά ήσυχα... ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους.-

maria p
13-06-14, 10:57
Γράψαμε πολλά χωρίς ουσιαστικά να διαφωνούμε μεταξύ μας.

Τα άσπορα αυγά μην τα βγάλεις ακόμα μέχρι να μεγαλώσει λίγο ο νεοσσός.
Βοηθάνε γιατί ακουμπάει πάνω τους η μάνα και δημιουργείται χώρος για το μικρό να μην το πλακώνει.
Εφόσον δεν σπάσει κάποιο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν σπάσει και λερωθεί η φωλιά θα πρέπει να την καθαρίσεις πολύ προσεκτικά.

Diskus fan
13-06-14, 12:26
Μαριά... για την απομάκρυνση των αυγών (που ήδη έγινε)... είμαι της άποψης πως... ΚΑΛΩΣ το έκανε. Δύσκολα θα γίνει ζημιά... με ένα μόνο μικρό στην φωλιά.- ;)

maria p
13-06-14, 13:27
Ναι το είδα μετά δεν είχα προσέξει την δεύτερη σελίδα του θέματος!!!
Όλα καλά να πάνε με το μικρό!!!

στελιος προεδρου
13-06-14, 13:32
η μανα τρωι της ακαθαρσιες του μικρου της πρωτες μερες ,μετα το μικρο κανει της ακαθαρσιες του οσο πιο ακρη μπορει.Το μονο δυσκολο αυτες της μερες λογω ζεστης ειναι οι ψειρες και τιποτα αλλο.

jimmis1974
13-06-14, 19:32
τωρα που εβγαλα τα αβγα η μανα σηκωνετε πιο πολυ απο την φωλια αλλα που την παρατηρουσα απο μακρι δεν ειδα να παει να ταισει το μικρο.
Λογικα αλλες στιγμες θα το ταιζει γιατι αλλιως δεν θα ζουσε , σωστα ?

αυτο που ειδα ειναι οτι συνεχεια την κυνηγαει ο αρσενικος , δεν την αφήνει σε ησυχία.
Να βαλω το χώρισμα να τα χωρίσω ???

να και φωτο απο το ζευγαρι.

maria p
13-06-14, 20:19
Ωραία κανάρα να σου ζήσει φτου φτου ολόλευκη είναι;
Κοίταξε τον πρόλοβο του μωρού αν είναι κίτρινος και φουσκωμένος σημαίνει ότι το ταίζει κανονικά .
Αν ο αρσενικός δεν συμμετέχει στο τάισμα και παρενοχλεί την θηλυκή μπορείς να τον χωρίσεις. Διαφορετικά όχι γιατί την ξεκουράζει.
Να σου ζήσουν !!!

jimmis1974
13-06-14, 20:26
Ωραία κανάρα να σου ζήσει φτου φτου ολόλευκη είναι;
Κοίταξε τον πρόλοβο του μωρού αν είναι κίτρινος και φουσκωμένος σημαίνει ότι το ταίζει κανονικά .
Αν ο αρσενικός δεν συμμετέχει στο τάισμα και παρενοχλεί την θηλυκή μπορείς να τον χωρίσεις. Διαφορετικά όχι γιατί την ξεκουράζει.
Να σου ζήσουν !!!

ναι ολολευκη ειναι.
για τον προλοβο αν μπορεσω θα τον δω , δεν θελω να τα ενοχλω.
ο αρσενικος κατα 99.9% δεν συμετεχει , καθε αλλο αν σηκωθει η καναρα απο την φωλια την κυνηγαει σε ολο το κλουβι συνεχεια , δεν την αφήνει σε ησυχία !!

maria p
13-06-14, 20:51
Χώρισέ τον τότε έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει χρόνος για άλλη γέννα πλέον.

jimmis1974
13-06-14, 21:55
Χώρισέ τον τότε έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει χρόνος για άλλη γέννα πλέον.

αυτη ειναι η πρωτη γεννα , φυσικα εννοειτε οτι θα βγει και δευτερη αργοτερα και τριτη.
και περσυ που ειχα αλλη καναρα με τον ιδιο καναρο μου εκανε 3 γεννες , τετοια εποχη.

maria p
13-06-14, 22:52
μέχρι πότε κλωσσούσε; ποιον μήνα; τι απέγινε εκείνη η κανάρα; ζει;

jimmis1974
13-06-14, 23:04
μέχρι πότε κλωσσούσε; ποιον μήνα; τι απέγινε εκείνη η κανάρα; ζει;

αν θυμαμαι καλα μου χε κανει 3 γεννες σιγουρα ηταν απο Ιουνιο και μετα η πρωτη, θυμαμαι στην Τριτη γεννα ειχε πιασει τελος Ιουλιου και . . . .
Δεν ειχα βγαλει τοτε τιποτα , γιατι αλλα ηταν ασπορα και αλλα αβγα μου τα ειχε πεταξει εξω απο την φωλια και τα εβρισκα σπασμενα στο πατωμα του κλουβιου.

Δυστυχώς προς Δεκεβρη , καπου κει την εχασα.:(

maria p
13-06-14, 23:18
Κανονικά μέχρι τέλος Ιουνίου πρέπει να έχουν απογαλακτιστεί οι νεοσσοί της τελευταίας γέννας.
Μετά μπαίνουν και στην πτερόρροια και με τις πολλές ζέστες δεν αντέχουν τα θηλυκά ούτε οι νεοσσοί.
Άφησέ την να ξεκουραστεί και αφού μεγαλώσει το μωρό βάζε της καθημερινά μπάνιο και καλή διατροφή να την ξεκινήσεις νωρίς την άνοιξη του χρόνου από τέλη Μάρτη, να προλάβεις να κάνεις άνετα και τρεις γέννες.

jimmis1974
13-06-14, 23:21
γιατι περσυ εγω της ειπα να γεννησει ?? :D αφου γεννησε τι να κανω ??
δηλαδη αν αυτη τωρα μου κανει δευτερη γεννα εγω τι να κανω ??
την καναρα την εχω απο φλεβαρη μηνα με καλη προετιμασια , σε κλειστο χωρο ζεστο , αφου τωρα την επιασε τι να κανω εγω ??

maria p
13-06-14, 23:29
χα χα άμα την χωρίσεις από τον αρσενικό, βγάλεις την φωλιά (αφού μεγαλώσει ο νεοσσός) και της βάλεις μπάνιο καθημερινά να "ξεπυρώσει" δεν θα ξαναγεννήσει.
Και αν κάνει μοναχή της άσπορο θα το πετάξεις.
Δίνε της σουπιοκόκκαλο μην κάνει έλλειψη ασβεστίου

στελιος προεδρου
14-06-14, 08:31
Οι εκτροφεις καναρινιων που περνουν μερος σε διαγωνισμους μεχρι τελος Ιανουαριου εχουν φροντιση να τελειωσουν οι γεννες για να μπορεσουν να επιλεξουν τα καλυτερα καναρινια για τους διαγωνισμους και να προλαβουν να τα εκπαιδευσουν σωστα .Τωρα σε νορμαλ καταστασεις εχω δει καναρινια να γεννουν και τον Αυγουστο και να εχουν δωσει 4 εως 5 γεννες .Εγω τα μπανια δεν τα σταματουσα ποτε απο τα καναρινια μου ακομα και οταν ειχα γεννα ειναι μια καθημερινη απολαυση και καθαριοτητα για αυτα

maria p
14-06-14, 09:07
Όταν συμβουλεύουμε κάποιον, τον συμβουλεύουμε βάσει του κανόνα και όχι της εξαίρεσης ή ενός τυχαίου γεγονότος που υπέπεσε στην αντίληψή μας.
Επίσης όταν θα πούμε μια συμβουλή, ας πούμε για τον σκύλο κάποιου, δεν θα του αναφέρουμε για παράδειγμα την τακτική που ακολουθούν τα puppy mills στην εκτροφή σκύλων.

Τέλος Ιανουαρίου αρχίζει η διατροφική προετοιμασία των ζευγαριών που σκοπεύουμε να αναπαράγουμε.
Ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες αρχές Μαρτίου ή λίγο αργότερα, ενώνουμε τα ζευγάρια.
Η αναπαραγωγή έχει να κάνει πρωτίστως με την διάρκεια του ημερήσιου φωτός.

Ένας ερασιτέχνης κάτοχος ενός ζευγαριού, τι λόγο έχει να εξοντώσει τα πουλιά του σε επανειλημμένες γέννες έως τον Αύγουστο και μάλιστα μέσα στην περίοδο της πτερόρροιας;
Μέχρι τέλος Ιουνίου πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η αναπαραγωγική διαδικασία (δηλαδή να έχει βγει και ο τελευταίος νεοσσός σε δικό του κλουβί).
Τα πουλιά που έχουν απογαλακτιστεί έως τέλος Ιουνίου περνούν την πρώτη τους πτερόρροια και μέχρι τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο έχουν γίνει ολοκληρωμένα πουλιά και έχουν δείξει χρώματα και φωνητικές ικανότητες. Οι εκθέσεις είναι αργότερα και τότε είναι έτοιμα για συμμετοχή.
Αν ένας "κακός" παραγωγός κάνει κάτι άλλο, δεν αφορά το παρόν θέμα και δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Όταν κλωσσούν ή ταίζουν νεοσσούς δεν βάζουμε μπάνιο για πολλούς λόγους. Κάθεται η κανάρα με βρεγμένη κοιλιά και μαλακώνει το τσόφλι των αυγών ή και δημιουργούνται μύκητες επιβλαβείς για το έμβρυο. Μην ξεχνάμε το αυγό αναπνέει από το τσόφλι.
Στην διάρκεια του ζευγαρώματος μπορεί να χάσει το ενδιαφέρον της για τον αρσενικό.
Όταν έχουν βγει οι νεοσσοί δεν θέλουμε να τους υγραίνει το θηλυκό με το βρεγμένο σώμα της.
Ευνοούνται η ψείρες.
Και πολλά άλλα. Το μόνο ως έκτακτη ανάγκη βάζουμε μπάνιο όταν έχουμε περιστατικό πολύ σκληρών αυγών για να βοηθήσουμε στην εκκόλαψη.

στελιος προεδρου
14-06-14, 09:16
κοιτα Μαρια δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν,εγω απλως ειπα τι γινεται με την αναπαραγωγη στα καναρινια που την γνωριζω παρα πολυ καλα και ουτε για ειδικες διατροφες και τιποτα αλλο .Παντως ειναι συνεθες φαινομενο να γεννουν και τον Αυγουστο.Καλο παντως ειναι να εχετε αμμεση σχεση με το αντικειμενο και οχι οτι λενε τα βιβλια

maria p
14-06-14, 09:25
Δεν τσακώνεται κανείς.
Προσωπικά έχω άμεση σχέση με το θέμα αν εννοείς εμένα :)

στελιος προεδρου
14-06-14, 09:45
εβαζα καθε χρονο 25 ζευγαρια πουλια, οποτε καταλαβενετε τι γινονταν .Παντως εχει μεινη μια τριοροφη κλουβα επαγγελματικη με μηκος 1μετρο διδετε με συμβολικο ποσο αγορας.Τωρα ειδα και τις φωτο να σου ζησουνε και πιστευω ο υιος να βγει σκουφατος σαν τον πατερα

kixlidatos
14-06-14, 10:05
εβαζα καθε χρονο 25 ζευγαρια πουλια, οποτε καταλαβενετε τι γινονταν .Παντως εχει μεινη μια τριοροφη κλουβα επαγγελματικη με μηκος 1μετρο διδετε με συμβολικο ποσο αγορας.Τωρα ειδα και τις φωτο να σου ζησουνε και πιστευω ο υιος να βγει σκουφατος σαν τον πατερα

Απο που ξεχωριζει το μικρο ?:)

στελιος προεδρου
14-06-14, 11:27
δεν ξεχωριζει ακομα τον Σεμπτεβρη θα ξερει θα δει τα γεννητικα οργανα και θα εχει αρχισει να τσιτσιριζει

kixlidatos
14-06-14, 12:26
δεν ξεχωριζει ακομα τον Σεμπτεβρη θα ξερει θα δει τα γεννητικα οργανα και θα εχει αρχισει να τσιτσιριζει
Ευχαριστω:)ειπα και εγω,απο τοσο μικρο?

jimmis1974
15-06-14, 13:54
Παιδια να ρωτησω , παρατηρουσα παλι τα πουλια απο μακρια και η μανα την ειδα να κοβει βολτες στο κλουβι.
μεχρι στιγμης δεν την εχω δει να ταισει το μικρο , μπορει λογικα να το κανει καποιες αλλες στιγμες που δεν την εχω δει ..... σωστα ??
παντως αν ΔΕΝ το ειχε ταισει καθολου το μικρο λογικα δεν θα ειχε πεθανει ? γιατι σημερα κλεινει 6 μερες.

stav
15-06-14, 14:17
Παιδια να ρωτησω , παρατηρουσα παλι τα πουλια απο μακρια και η μανα την ειδα να κοβει βολτες στο κλουβι.
μεχρι στιγμης δεν την εχω δει να ταισει το μικρο , μπορει λογικα να το κανει καποιες αλλες στιγμες που δεν την εχω δει ..... σωστα ??
παντως αν ΔΕΝ το ειχε ταισει καθολου το μικρο λογικα δεν θα ειχε πεθανει ? γιατι σημερα κλεινει 6 μερες.

Ναι θα ειχε πεθανει.

Diskus fan
16-06-14, 22:05
Σε τι να πρωτογράψεις... όταν μπαίνεις μετά από 3-4 μέρες (?)...
1. Στέλιο... στο #19 γράφεις ότι ήσουν εκτροφέας... είχες δακτυλίδια με δικό σου κωδικό;
2. Αρκετά από αυτά που έγραψε η Μαρία... ισχύουν και ειδικά για όσους ΔΕΝ κάνουν ζευγαρώματα για εκθέσεις και διαγωνισμούς (η περίοδος για τις γέννες συνήθως είναι από τα μέσα προς τέλος Μαρτίου)... αλλά και από αυτά που έγραψε ο Στέλιος... όπως δηλαδή ότι ΑΝ το ζευγάρι παραμείνει μαζί, το φθινόπωρο αρχίζουν πάλι τις γέννες. Σωστό είναι βέβαια να ξεκουράζουμε το θηλυκό... η γέννα ΔΕΝ είναι απλή υπόθεση (σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις... μπορεί να αποβεί και επικίνδυνη).
3. Το ότι το αρσενικό κυνηγούσε το θηλυκό μπορεί να οφείλεται στο ότι προσπαθούσε να την πιέσει να προσέχει περισσότερο το μικρό... καλύτερα όμως θα ήταν αν το έκανε το ίδιο, για να την ξεκουράζει. Παίζει μεγάλο ρόλο και εμπειρία τους.
4. Στην επόμενη γέννα φρόντισε τα πουλιά να βρίσκονται σε μεγαλύτερο χώρο (στα έχω ήδη γράψει από την αρχή... ΙΣΩΣ και να ΜΗΝ τα πρόσεξες)... θα είναι καλύτερα. Κανονικά αυτά τα κλουβιά... ΔΕΝ θα έπρεπε καν να υπάρχουν (κατά την δική μου... ακραία για κάποιους ως γνωστόν... άποψη).
5. Το μικρό το τα'ι'ζει όταν κάθεται από πάνω του και πιθανότατα... γι' αυτό ΔΕΝ το έχεις δει.-

στελιος προεδρου
18-06-14, 08:11
Ναι εχω το 044 η καλυτερη περιοδος αναπαραγωγης ειναι απο Μαρτιο εωςΙουνιο μετα τα πουλια τα βαζουμε σε κλουβες πτησεων.τσ ζευγαρια τα βαζουμε μαζι τον Φεβρουαριο παλι και αφου πυρωσουν

kixlidatos
18-06-14, 09:56
Ναι εχω το 044 η καλυτερη περιοδος αναπαραγωγης ειναι απο Μαρτιο εωςΙουνιο μετα τα πουλια τα βαζουμε σε κλουβες πτησεων.τσ ζευγαρια τα βαζουμε μαζι τον Φεβρουαριο παλι και αφου πυρωσουν

Τι σημαινει αυτο?:)

jimmis1974
18-06-14, 13:07
9 ημερων το πουλακι και ακομα ματια δεν εχει ανοιξει !!
ειναι φυσιολογικο ??
και σημερα που το ειδα σηκωνει το κεφαλι ψηλα οπως κανουν παντα τα μικρα να φανε αλλα το στομα του ειναι κλειστο.
ειναι ΟΚ ?

στελιος προεδρου
18-06-14, 13:22
Μια χσρα ειναι μην στεναχωριεσε καθολου η καναρα κανειτην δουλεια της

Diskus fan
18-06-14, 19:42
Ναι εχω το 044 η καλυτερη περιοδος αναπαραγωγης ειναι απο Μαρτιο εωςΙουνιο μετα τα πουλια τα βαζουμε σε κλουβες πτησεων.τσ ζευγαρια τα βαζουμε μαζι τον Φεβρουαριο παλι και αφου πυρωσουν

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση.- :smt023
-------------------------
9 ημερων το πουλακι και ακομα ματια δεν εχει ανοιξει !!
ειναι φυσιολογικο ??
και σημερα που το ειδα σηκωνει το κεφαλι ψηλα οπως κανουν παντα τα μικρα να φανε αλλα το στομα του ειναι κλειστο.
ειναι ΟΚ ?

Μα καλά... όλη την ώρα πάνω από την φωλιά είσαι; :rolleyes:
'Αφησε ήσυχα τα ζωντανά, να κάνουν την δουλειά τους... λέμε!!!!! :cool:

στελιος προεδρου
18-06-14, 19:58
το πυρωσουν σημαινει οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.Το θηλυκο φαινεται οταν φυσηξεις στην κοιλια και προς την ουρα ειναι κοκκινο και το αρσενικο τρωι σιδερα

kixlidatos
19-06-14, 07:48
το πυρωσουν σημαινει οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.Το θηλυκο φαινεται οταν φυσηξεις στην κοιλια και προς την ουρα ειναι κοκκινο και το αρσενικο τρωι σιδερα
:D:D:D:D:D Ευχαριστω

jimmis1974
19-06-14, 14:00
Diskus Fan οταν τα παρατηρω δεν ειμαι κοντα, εχω τον τροπο εκει που τα εχω και τα βλεπω και απο αποσταση.
Απλα το ειδα την στιγμη που αλαξα νερο και τροφη.

Δυστυχώς :( το πουλακι σημερα τον βρηκα νεκρο.
τι μπορει να εφταιξε σε ολη την πορεια , γιατι το πουλακι σημερα ηταν 10 ημερων.
Σας βαζω και φωτο να το δειτε οι ποιο έμπειροι μηπως εχει κατι .

Απο τη μερια μου και καθημερινες αλαγες νερου εκανα και τροφη καθε μερα και τα πουλακια ηταν σε καλο περιβαλον , ηταν σε φωταγωγό κλειστο με παραθυρο να αεριζονται , οποτε ο χωρος απο πλευρα θερμοκρασιας ηταν οτι καλυτερο.
Και κει τα ειχα συνεχεια και ολο τον χειμωνα .
Δεν τα εβγαλα εξω σε τελειως εξωτερικο χωρο γιατι τα βραδια η θερμοκρασια επεφτε λιγο και φοβόμουν , αλλωστε δεν ηθελα να τους αλαξω και θεση τωρα που ηταν και το μικρο.

Τωρα αφου το πουλακι μας αφησε , μπορω να μετακεινησω το κλουβι σε εξωτερικο χωρο γιατι και καπια στιγμη θα πιασουν οι δυνατες ζεστες οποτε δεν θελω να ειναι εκει.

και για δευτερη γεννα μπορω να περιμενω και ποτε ? τα πουλια τωρα ειναι χωριστα με χωρισμα στο κλουβι.
( το πουλακι βγηκε 10/6 )

stav
19-06-14, 15:40
Δες τον προλοβο του νεκρου πουλιου εαν ειναι κιτρινος,εαν δεν ειναι
σημαινει οτι δεν το ταιζε η καναρα και πεθανε απο ασιτια.Βγαλε τα πουλια
σε εξωτερικο χωρο και βαλτα να ξαναζευγαρωσουν,αυτη την φορα
εαν υπαρχουν μικρα μην χωριζεις τον πατερα για να ταιζεις αυτος εαν
δεν ταιζει η καναρα.

στελιος προεδρου
19-06-14, 16:06
Κατι στο δακτυλο του ποδιου ειδα(απο το τηλεφωνο) αλλα δεν μπορω να κσταλαβω τι ειναι.κανε ακριβως οτι λεει ο απο πανω και αστα υσυχα ουτε να καθαριζεις.Το πρωτο δεκαημερο θα ξαναγενιση.Τωρα που το βλεπω απο το σπιτι αυτο το κιτρινο στην ουρα κατι ειναι ;δεν πειραζει θα σου ξαναδωσει χαρα η καναρα σου

maria p
19-06-14, 19:05
Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, οι αιτίες για την απώλεια ενός νεοσσού μπορεί να είναι πάρα πολλές.
Διάβασε αν θέλεις αυτά τα δύο άρθρα
http://petbirds.gr/forum/t17669/
http://petbirds.gr/forum/t17692/
Μην στεναχωριέσαι αν είναι υγιές το ζευγάρι σου θα σου χαρίσει στο μέλλον πουλάκια.

jimmis1974
20-06-14, 02:03
Ok , ο προλοβος ( αν εννοειτε το πισω μερος ) ναι ηταν κιτρινο !! ειναι καλο αυτο ??

τωρα ΟΚ θα τα βγαλω εγω , εχω πολυ καλη θεση εξωτερικα που θα τα βαλω .. ουτε ηλιος να τα χτυπαει ουτε τιποτα !!!

σε ποσες μερες μπορω να περιμενω νεα γεννα ??
ρωταω γιατι τωρα τα εχω με χωρισμα τα πουλια , να ξερω αν ειναι να αμολησω τον αρσενικο.
γιατι στην πρωτη γεννα που εκανα 3 αυγα τα δυο ηταν ασπορα , μπορει να την επιασε στο πρωτο αυγο και μετα να μην καθοταν και να βγηκαν ασπορα τα αλλα δυο ??

Νταξει στεναχωρηθηκα αλλα απο την αλλη χαίρομαι γιατι καταφερα να βγαλω ενα μικρο εστω και αν δεν μου αντεξε. Τουλαχιστον ξερω οτι τοι ζευγαρι ταιριαζει και ισως εχω και καλύτερη επιτυχία στο μελλον με το να βγουν περισσότερα μικρα.

maria p
20-06-14, 10:24
Ο πρόλοβος είναι κάτω από τον λαιμό των πουλιών και όταν είναι επαρκώς ταϊσμένα από τους γονείς είναι κίτρινος και εμφανής.
http://www.kiklos.info/kot-check.html

Σου είπα την προσωπική μου γνώμη να μην προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα αυτή την εποχή.
Τώρα αν νομίζεις ότι έχεις ταίσει το προηγούμενο διάστημα επαρκώς σε χορταρικά, το θηλυκό σου έχει επάρκεια ασβεστίου και το περιβάλλον είναι αρκετά δροσερό, τι να σου πω; Κάνε ό,τι νομίζεις.
Εγώ θα φρόντιζα την υγεία του ζευγαριού μου, που όπως λες αποδείχτηκε δεμένο ζευγάρι, και θα ξεκινούσα νωρίς την επόμενη χρονιά την αναπαραγωγική διαδικασία.
Ό,τι κάνεις να έχεις επιτυχία σου εύχομαι και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε. :)

jimmis1974
21-06-14, 13:28
μα καλα ... για καναρα ... πω πω ... ποτε προλαβε ??? με επιασε αδιαβαστο :D !
σημερα εκανε ενα αυγο !!!
απλα λογικα ειναι ασπορο γιατι ειχα χωρια τον αρσενικο, μπορει ομως να εχει και σπορο απο τοτε που ηταν μαζι ??
τωρα τα εβαλα μαζι , το αυγο το πηρα και το φυλαξα , για να τα βαλω ολα μαζι.

το θεμα ειναι οτι απο αυριο ηθελα να τα βγαλω σε εξωτερικο χωρο , γιατι που θα παει σιγα σιγα αυτες τις μερες θα ανεβει και θερμοκρασια.
Μπορω να τους αλαξω θεση τωρα που αρχισε να γεννα η δεν θα εχει προβλημα η καναρα ??

για να δω και αυριο και τις επομενες μερες τι θα μου κανει και τα λεμε.
παντως σαν γρηγορα εκανε αυγο σε σχεση με την πρωτη γεννα η οχι ??

στελιος προεδρου
21-06-14, 14:57
το αυγο βαλτο μεσα σε καναβουρι και καθε μερα θελει μιση στροφη.Τα πουλια μπορεις να τα βγαλεις εξω μονο να μην τα κτυπα ο αερας

jimmis1974
22-06-14, 14:03
oK , σε ενα μπολακι με βαμβακακι το εχω αυτην την στιγμη και λιγο σκεπασμενο , αυριο θα του κανω μιση στροφη και να δω και αυριο αν εχει κανει δευτερο.
Οχι δεν πιανει αερας εκει που θα τα βαλω ουτε ηλιος τα χτυπαει , ειναι πολυ καλη θεση.
-------------------------
και αλλο ενα αυγο σημερα , ευχομαι να εχει σπορο γιατι τα εχω βαλει μαζι απο χτες .

jimmis1974
24-06-14, 17:49
Σαββατο - 1 αβγο
Κυριακη - 1 αβγο
Δευτερα - 1 αβγο

ολα βγηκαν και φυλαχτικαν, σημερα δεν εκανε και τα εβαλα και τα τρια μαζι , το θεμα ειναι οτι δεν κάθετε καθολου , μαλιστα βρηκα και λιγο αναστατομενη την φωλια !!
Γιατι αραγε ??

thanasis76
24-06-14, 18:49
να ρωτησω γιατι περνεις ενα ενα τα αυγα και αφου εκανε 3 τις τα ξαναεβαλες??
νομιζω οτι δεν πρεπει να παρεμβαινουμε στην φυση....
νομιζω οτι λογικο ειναι να μην καθετε, και να ειναι αναστατωμενη η φωλια, αφου μαλλον ειναι κι εκεινη....
και οπως ειπε και καποιο αλλο ατομο... δεν κανει τιποτε αλλο ολη μερα???:D:D
ασε τα να κανουν οτι θελουν, και μην τα ενοχλεις....:smt083:smt083

maria p
24-06-14, 20:24
να ρωτησω γιατι περνεις ενα ενα τα αυγα και αφου εκανε 3 τις τα ξαναεβαλες??
νομιζω οτι δεν πρεπει να παρεμβαινουμε στην φυση....
νομιζω οτι λογικο ειναι να μην καθετε, και να ειναι αναστατωμενη η φωλια, αφου μαλλον ειναι κι εκεινη....
και οπως ειπε και καποιο αλλο ατομο... δεν κανει τιποτε αλλο ολη μερα???:D:D
ασε τα να κανουν οτι θελουν, και μην τα ενοχλεις....:smt083:smt083

Είναι κάτι που το κάνουν οι έμπειροι εκτροφείς για να σκάνε όλα τα αυγά την ίδια μέρα και να ταίζονται όλοι οι νεοσσοί το ίδιο.
Βέβαια τα φυλάνε όρθια σε σπόρους και να παίρνουν αέρα όχι σκεπασμένα.
Οι ερασιτέχνες όπως λες αφήνουμε την φύση και την τύχη να δουλέψει παρατηρώντας προσεκτικά και από απόσταση μήπως χρειαστεί παρέμβαση σε κάποια φάση.

thanasis76
24-06-14, 20:48
Είναι κάτι που το κάνουν οι έμπειροι εκτροφείς


εδω ειναι ολη η ουσια...
δεν ειμαι γνωστης, αλλα χρονια πριν που ειχαμε καναρια, οταν γεννουσαν τα βαζαμε καπου ησυχα, δεν τα πολυ ενοχλουσαμε και κατα κυριο λογο ειχαμε επιτυχιες... μας ελεγαν οτι δεν κανει να στρεσαρουμε τους γονεις και να ειναι οσο πιο ηρεμα γινετε...
εγραψα για τον λογο οτι βλεπω να γινετε το τελειος αντιθετο και πιστευω οτι εκει ειναι ολο το προβλημα...
ησυχια και οχι πολλα χερια στο κλουβι και στην φωλια...:D:D

maria p
24-06-14, 21:06
Έτσι ακριβώς είναι Θανάση.
Ξέχασα να πω ότι όταν βγάζουμε τα αυγά, τα αντικαθιστούμε με πλαστικά δεν αφήνουμε άδεια την φωλιά. Γι αυτό ταράχτηκε η κανάρα.

thanasis76
24-06-14, 21:27
Έτσι ακριβώς είναι Θανάση.
Ξέχασα να πω ότι όταν βγάζουμε τα αυγά, τα αντικαθιστούμε με πλαστικά δεν αφήνουμε άδεια την φωλιά. Γι αυτό ταράχτηκε η κανάρα.
αυτα που επρεπε να γραφτουν, γραφτηκαν. απο εδω και περα ειναι επιλογη του παιδιου τι θα κανει... ;);)

σε ευχαριστουμε Μαρια για τις γνωσεις σου!!!

jimmis1974
24-06-14, 22:59
Ok , παντως και τωρα βραδυ δεν καθετε , κοιματε εξω απο τη φωλια.
Ευχομαι να μπει καπια στιγμη.

γιατι μπορει και η αναγκη να την κανει να κανει και τεταρτο αυγο .. σωστα ?
αλλωστε στην πρωτη γεννα που εκανε 3 αυγα και τα τρια δεν τα εκανε συνεχομενα την επομενη δεν εκανε, εδω τωρα τα εκανε και τα τρια σερι σε τρεις μερες.

maria p
24-06-14, 23:04
Ναι ενδέχεται να κάνει και άλλο.

στελιος προεδρου
25-06-14, 08:44
βασικο δεν βαζουμε χερι δεν καθαριζουμε παρα μονο στο τελος αφου τελειωσουν οι γεννες .Τωρα η καναρα που δεν καθετε το βραδυ;μπορει να ειναι λογω ζεστης και χιλια αλλα

jimmis1974
25-06-14, 12:09
οποτε η γεννα παει στράφι ?? τι να κανω ? τα αυγα τωρα που ειναι ετσι σκετα στην φωλια ??

thanasis76
25-06-14, 12:41
οποτε η γεννα παει στράφι ?? τι να κανω ? τα αυγα τωρα που ειναι ετσι σκετα στην φωλια ??

διαβασε λιγο αυτα που εγραψα εγω και η Μαρια λιγο πιο πανω και θα καταλαβεις....

στελιος προεδρου
25-06-14, 12:58
να δω εαν εχω καθολου πλαστικα αυγα να σου στειλω και πολυ πιο πανω σου ειχα πει να βαλεις και μια δευτερη φωλια μεσα .Μαλλων αυτη η γεννα πηγε κατα διολου αστην λιγες μερες να βεβεοθεις οτι δεν κλωσαει παρε τα αυγα και πετατα μετα βαλε λιγο νημα μεσα να ξαναφτιαξει την φωλια και εσυ μακρια μονο νερο φαι και αυγο

maria p
25-06-14, 14:53
Τι γέννα βρε παιδιά; Θα πιάσει 40 βαθμούς η θερμοκρασία. Έξω στην γειτονιά μου τα κουκουνάρια κάνουν τσικ τσικ από την ζέστη.
Αν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να σεβαστούμε τις ανάγκες των ζωντανών μας ποιος ο λόγος να φέρουμε και άλλες ζωές στον κόσμο;
Μετά λέμε τι έχουν και πεθαίνουν.

Diskus fan
25-06-14, 21:37
Είναι κάτι που το κάνουν οι έμπειροι εκτροφείς για να σκάνε όλα τα αυγά την ίδια μέρα και να ταίζονται όλοι οι νεοσσοί το ίδιο.
Βέβαια τα φυλάνε όρθια σε σπόρους και να παίρνουν αέρα όχι σκεπασμένα.
Οι ερασιτέχνες όπως λες αφήνουμε την φύση και την τύχη να δουλέψει παρατηρώντας προσεκτικά και από απόσταση μήπως χρειαστεί παρέμβαση σε κάποια φάση.


Οι έμπειροι... παίρνουν τα κανονικά αυγά και τα αντικαθιστούν με πλαστικά ομοιώματα Μαρία.- ;)
-------------------------
Έτσι ακριβώς είναι Θανάση.
Ξέχασα να πω ότι όταν βγάζουμε τα αυγά, τα αντικαθιστούμε με πλαστικά δεν αφήνουμε άδεια την φωλιά. Γι αυτό ταράχτηκε η κανάρα.


Το έχεις γράψει ήδη πιο κάτω... βιάστηκα να απαντήσω!!!!! :(
:smt023
-------------------------
οποτε η γεννα παει στράφι ?? τι να κανω ? τα αυγα τωρα που ειναι ετσι σκετα στην φωλια ??


Πήγαινε μια βόλτα και γύρνα σε καμιά 25αριά μέρες... να ηρεμήσουν και να καταφέρουν, να βγάλουν κάνα πουλί.
Τσεκουράτος speaking... εεεε... ΔΕΝ άντεξα!!!!! -+9
-------------------------
Τι γέννα βρε παιδιά; Θα πιάσει 40 βαθμούς η θερμοκρασία. Έξω στην γειτονιά μου τα κουκουνάρια κάνουν τσικ τσικ από την ζέστη.
Αν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να σεβαστούμε τις ανάγκες των ζωντανών μας ποιος ο λόγος να φέρουμε και άλλες ζωές στον κόσμο;
Μετά λέμε τι έχουν και πεθαίνουν.

Έτσι... τσεκουράτη... σε θέλω!!!! :smt033

thanasis76
25-06-14, 21:53
Πήγαινε μια βόλτα και γύρνα σε καμιά 25αριά μέρες... να ηρεμήσουν και να καταφέρουν, να βγάλουν κάνα πουλί.
Τσεκουράτος speaking... εεεε... ΔΕΝ άντεξα!!!!! -+9


και λιγες λες....:smt033:smt033

Diskus fan
25-06-14, 22:08
και λιγες λες....:smt033:smt033

Για να ΜΗΝ πεθάνουν... της πείνας!!!!! :D
:smt043

:smt080

georot1981
28-06-14, 20:11
Και εγω παιδια που πριν χρονια εκανα δεκαδες γεννες ποτε δεν εβγαλα τα αυγα απο τη φωλια. Αφηνα τη φυση να κανει μονη της τη δουλεια. Δεν τα πολυενοχλουσα και τα ειχα σε σε δωματιο που δε μπαιναμε και πολυ συχνα.δεν πειραζει φιλαρακι τν επομενη φορα θα εισαι πιο διαβασμενος και θα πετυχεις τη γεννα

jimmis1974
29-06-14, 02:22
Ok , αυτο που θα κανω τωρα ειναι να βαλω τα πουλακια σε διαφορετικα κλουβια και να προσεξω την υγεια τους , ωστε του χρονου να προσπαθησω παλι πιο καλα . Απλα τωρα στη φωλια ειναι 3 αυγα εδω και μερες αλλα δεν παει η καναρα !
Να τα πεταξω ??

πως θα την ξεπυρωσω , γιατι ικανη την εχω αργοτερα να κανει και αλλα αυγα :D

stav
29-06-14, 06:51
Εαν την εχεις μονη της θα ξεπυρωσει.

maria p
29-06-14, 09:44
Βγάλε την φωλιά, καθάρισε το κλουβί, βάζε της μπάνιο καθημερινά και δύο φορές την ημέρα τώρα με την ζέστη, βάλε σουπιοκόκκαλο αν δεν έχεις γιατί θα έχει χάσει αρκετό ασβέστιο με τ' αυγά και έχε την σε δροσερό σημείο αν είναι δυνατόν να μην ακούει καν τον αρσενικό.
Έτσι θα ηρεμήσει και θα "ξεπυρώσει" και θα ανανεωθεί για την επόμενη σαιζόν αναπαραγωγής.
Κάνε καλή διατροφή στο ενδιάμεσο και στα δύο πουλιά και ανάλογα αν τα έχεις μέσα ή έξω σε μόνιμη βάση, Γενάρη ή Φλεβάρη τα ξεκινάς φουλ διατροφική προετοιμασία για πρώιμη αναπαραγωγή από Μάρτη και μετά.
Αν είναι υγιή και τα δύο, μπορείς να βγάλεις τρεις γέννες έχοντας σε καλή κατάσταση και τους γεννήτορες .

στελιος προεδρου
29-06-14, 10:41
καταρχην πρεπει να ηρεμησεις δευτερων πρεπει να βρεις ενα σταθερω σημειο για τα κλουβια σου μεσα η εξω και για να σε βοηθησω περισσοτερο για διατροφες και τα λοιπα κοιτα http://panoscanaries.cabanova.com/ αμα του κανεις ερωτησεις πες του απο μενα

Diskus fan
02-07-14, 17:18
Βγάλε την φωλιά, καθάρισε το κλουβί, βάζε της μπάνιο καθημερινά και δύο φορές την ημέρα τώρα με την ζέστη, βάλε σουπιοκόκκαλο αν δεν έχεις γιατί θα έχει χάσει αρκετό ασβέστιο με τ' αυγά
Ή βάλε ασβέστιο σταγόνες στο νερό της.
και έχε την σε δροσερό σημείο αν είναι δυνατόν να μην ακούει καν τον αρσενικό.
Έτσι θα ηρεμήσει και θα "ξεπυρώσει" και θα ανανεωθεί για την επόμενη σαιζόν αναπαραγωγής.
Κάνε καλή διατροφή στο ενδιάμεσο και στα δύο πουλιά και ανάλογα αν τα έχεις μέσα ή έξω σε μόνιμη βάση, Γενάρη ή Φλεβάρη τα ξεκινάς φουλ διατροφική προετοιμασία για πρώιμη αναπαραγωγή από Μάρτη και μετά.
Αν είναι υγιή και τα δύο, μπορείς να βγάλεις τρεις γέννες έχοντας σε καλή κατάσταση και τους γεννήτορες .

Συμπλήρωσα την άποψη σου... Μαρία. ;)
Επίσης ΠΡΙΝ βάλεις οποιοδήποτε ζευγάρι... ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα στην αρχή για σκληρό και μαλακό πτέρωμα... γιατί στο μέλλον, τα μικρά που θα βγουν θα έχουν προβλήματα.-

στελιος προεδρου
02-07-14, 17:46
τι του γραφετε του ανθρωπου τον εχετε τρελανει ,τι μαλακο και σκληρο πτερωμα Ο ανθρωπος εχει δυο πουλακια η θυλικια μπορει να ανηκει καπου το αρσενικο ειναι ημιαιμο και προσπαθει να παρει δυο πουλακια για την πλακα του.Αν δεν εχετε ασχοληθει με καναρινια αφηστετο μην αντιγραφετε τα βιβλια .Οταν εισαι εκτροφεας εχεις ενα προγραμμα διατροφης αναλογα του τυπου των πουλιων που εχεις και το ακολουθεις πιστα καθε μερα καθε μηνα για να παρεις αποτελεσματα που θελεις

Diskus fan
02-07-14, 17:55
Στέλιο εννοείς... ότι ΔΕΝ ισχύει αυτό που του έγραψα; :rolleyes:

στελιος προεδρου
02-07-14, 18:07
στην δικη του περιπτωση οχι αλλα σε πουλια ρατσας ισχυει

Diskus fan
02-07-14, 18:17
Πολύ καλά... γιατί αυτό το... "Αν δεν εχετε ασχοληθει με καναρινια αφηστετο μην αντιγραφετε τα βιβλια."... μου χτύπησε κάπως περίεργα.
Άλλωστε όπως λες... εδώ ΔΕΝ έχουμε να κάνουμε με εκτροφέα, αλλά με κάποιον που θέλει να βγάλει 2 μικρά.. οπότε και αυτό που έγραψες... Οταν εισαι εκτροφεας εχεις ενα προγραμμα διατροφης αναλογα του τυπου των πουλιων που εχεις και το ακολουθεις πιστα καθε μερα καθε μηνα για να παρεις αποτελεσματα που θελεις... εκτός της περίστασης είναι.
Τέλος πάντων... εγώ ότι είχα να πω το είπα... και ΙΣΩΣ να το πήγα... και πολύ μακριά.-

στελιος προεδρου
02-07-14, 18:42
τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα απο οτι φαινονται.Ενας εκτροφεας ταιζει αναλογα το ειδος των καναρινιων που εχει.Αλλη τροφη δινουμε στα φωνης αλλη στα χρωματος και αλλη στα εμφανισης εαν ειναι σγουρο η οχι.Περιοδο αναπαραγωγης για εναν εκτροφεα εχει ξεκινησει και προσπαθει να δωσει στα καναρινια του οσες βιταμηνες του λειπουν ωστε να ξεπεραση το στρες της αναπαραγωγης και τις πτερωριας που ακολουθει β)να δειξουν τα μικρα το καλυτερο ευτο τους ωστε να ειναι ετοιμα για τους διαγωνισμους .Και επειδη σε γνωριζω και ξερω οτι αυτο που κανεις το κανεις με μερακι και αγαπη εγραψα μην αντιγραφετε τα βιβλια,γιατι η προσωπικη εμπειρια δεν γραφετε πουθενα

maria p
02-07-14, 23:40
Στέλιο είναι φόρουμ και γράφουμε ανιδιοτελώς από διάθεση συμπαράστασης σε έναν άγνωστο φίλο.
Αν διαφωνείς, πες την άποψή την δική σου και αν είναι αντίθετη με κάποιου άλλου εξήγησέ μας το γιατί, δεν χρειάζεται να είσαι εριστικός.
Αν γράφουμε ό,τι λένε τα βιβλία και τι εμπειρία έχει καθένας δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αφού δεν γνωριζόμαστε.
Τι θέλεις να σου δείξουμε τα πουλιά μας και να μπούμε σε διαδικασία πιστοποίησης από εσένα;
Είναι σίγουρο ότι ο ερωτών γνωρίζει λίγα πράγματα για την αναπαραγωγή που επιχειρεί ( γενικά και ειδικά εκτός εποχής ) και καλό είναι να προσέξει, όσα εγώ και κάποιοι άλλοι το είπαμε.
Το τι θα κάνει είναι δικαίωμά του.

Νίκο @discus fan , ναι καλά συμπλήρωσες.

jimmis1974
10-08-14, 13:53
τις μερες που ημουν ετοιμος να τα χωρισω τα πουλακια με προλαβε η καναρα και ξαναγεννησε !!! εκανε 3 αυγα παλι συνολο.

την αφησα κανονικα στην ησυχια της , δεν τις πηρα αυγα και μετα απο 13 μερες να σου παλι ακομα ενα πουλακι ! ! !:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

22 μερες μετα την γεννηση του ο μικρος τα καταφερε σε σχεση με το πρωτο που εβγαλα !!:D:D:D:D:D:D:D:D
Μαλιστα σημερα μου την εκανε και βγηκε και απο την φωλια.
Παρατηρουσα αρκετες φορες τα πουλια και ειδικα μετα απο αλλαγη τροφης και ειδα οτι το ζευγαρι εδειχνει μεγαλο ενδιαφερον στο ταισμα, ταιζε και ο αρσενικος το μικρο, μαλιστα πολλες φορες καθοντουσαν και τα δυο πανω στην φωλια και ο αρσενικος επερνε τροφη απο το στομα της θυληκιας και το εδινε στο μικρο !! χα χα !!:p

οποτε το ζευγαρακι εχει δεθει και ισως του χρονου καταφερω να μου βγαλει και περισσοτερα.

η μεγαλη μου απορια ειναι ομως (ειχα ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεσα στην κλουβα και τον αρσενικο ) , γιατι εκανε 3 αυγα και βγηκε και τις δυο φορες μονο ενα πουλι ?? ( τα αλλα δυο αυγα ηταν ασπορα )
Δηλαδη την επιασε ο αρσενικος στο πρωτο αυγο και μετα δεν πηγενε οταν εκανε το δευτερο και το τριτο ???
τι μπορει να παιζει και πως μπορω να το χειρηστω του χρονου αυτο ??

τωρα ειναι και τα 3 στο ιδιο κλουβι , το μικρο ακομα δεν πεταει καλα καλα, ειναι κατω στο κλουβι.
ποσο τα αφηνω μαζι ακομα και ποτε τα χωριζω ωστε το μικρο να μπορει να φαει μονο του ?

Μετα απο πολλες προσπαθεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα καταφερα , πραγματι πολυ ωραια εμπειρία να βγαλεις πουλακι και να το δεις μεγαλο !!!
Ευχομαι του χρονου ακομα καλυτερα και φυσικα το ζευγαρι θα το εχω στα οπα οπα με απιστευτη φροντιδα ολο τον χειμωνα και σωστη διατροφη και προετιμασια για τις επομενες γενες του χρονου !!

Σας βαζω και φωτο απο τον μικρο μου φιλο !!

στελιος προεδρου
10-08-14, 15:05
[QUOTE=jimmis1974;850476]τις μερες που ημουν ετοιμος να τα χωρισω τα πουλακια με προλαβε η καναρα και ξαναγεννησε !!!


Φιλε χαρηκα πολυ που απεκτησες μικρο.Τωρα τα αφηνεις μαζι και μολις το μικρο μαθρι να τρωι τα χωριζεις.Το καθενα σε αλλο κλουβι πο τροφη δινεις πολλα χορταρικα μπροκολο μαρουλι καλα πλημενα και τροφη να περιεχη πολυ λιναροσπορο.μπανια και καθαρο νερο.Στον μικρο 2_3 φο
Φορες την εμβομαδα αυγ.μεχρι να κρυωση ο καιρος και τα λεμε τοτες

jimmis1974
23-08-14, 12:41
το μικρο εδω και μερες τρωει μονο του , το εβαλα απο χτες μονο του σε ξεχωριστο κλουβι και οντος την τροφη την εχει αδιασει , αυτο που ειδα ειναι οτι η σταθμη στην ποτιστρα δεν εχει κατεβει.
Υπαρχει περίπτωση να μην πίνει νερο?

stav
23-08-14, 16:05
το μικρο εδω και μερες τρωει μονο του , το εβαλα απο χτες μονο του σε ξεχωριστο κλουβι και οντος την τροφη την εχει αδιασει , αυτο που ειδα ειναι οτι η σταθμη στην ποτιστρα δεν εχει κατεβει.
Υπαρχει περίπτωση να μην πίνει νερο?

Πινει μην ανησυχεις.

jimmis1974
24-08-14, 01:30
διαχωρισμος φυλου τι να ειναι μπορω να κανω η ειναι νωρις ??
παντως το μεσαιο δαχτυλο ειναι πιο μακριο , λεει κατι αυτο στο μηπως ειναι αρσενικο ??

jimmis1974
27-05-15, 10:38
EΠΑΝΕΡΧΟΜΕ στο θεμα μετα απο σχεδον 1 χρονο που καταφερα και εβγαλα 1 πουλακι το οποιο σημερα ειναι μια χαρα , ειναι και θυληκο.

εχω ομως ενα θεμα , παλι με το ιδιο ζευγαρι εχει σχεση ...

περσι εκανε 4 αυγα και εβγαζα μονο ενα , αλλα ηταν κατακαλοκαιρο .... με ζεστη..

Φετος λοιπον απο 3/5 εκανε 4 αυγα τα οποια τα αντικατεστησα με ψευτικα και τα εβαλα στο τελος της γεννας ολα μαζι , ολα πηγαν καλα και ταυτοχρονα 20/5 βγηκαν 4 μικρα πουλακια... οποτε φετος ειχαμε 100% επυτιχια..

Ολα μια χαρα , τα ταιζε και ηταν ολα υπεροχα ... μεχρι χτες που βρηκα ενα νεκρο και σημερα αλλα δυο , εχει μεινει τωρα μονο ενα :(

Το κλουβι ηταν σε εξωτερικο χωρο , τι μπορει να φταιει ??
Γιατι φετος με οποια μικρη εμπειρια απεκτησα απο περσυ δεν εκανα κατι λαθος , καλα πηγαν ολα και βγηκαν 4 ομορφα πουλακια ...

Γιατι δεν αντεξαν ?? το βραδυ η θερμοκρασια πεφτει καπως , μπορει να παιζει ρολο ο καιρος να παγωσαν ??
Γιατι δεν μπορουσα να αλλαξω θεση στο κλουβι κατα την διαρκεια της γεννας γιατι μπορει να τα παρατουσε τελειως η καναρα !

sarpijk
27-05-15, 11:12
Tα πουλια ηταν ταισμενα? Η μανα το βραδυ τα σκεπαζε? Μηπως εχεις ψειρες?

jimmis1974
27-05-15, 11:16
Tα πουλια ηταν ταισμενα? Η μανα το βραδυ τα σκεπαζε? Μηπως εχεις ψειρες?

τα πουλακια ταισμενα τα ειδα , και αρκετες φορες την ειδα να τα ταιζει στο στομα οπως και ο αρσενικος ..
Ψειρες δεν ειδα τιποτα, καθαρα ειναι ολα !
το βραδυ κανονικα καθετε η καναρα στην φωλια πανω τους !!

εμενα ο νους μου παει στον καιρο , γιατι το βραδυ βαζει λιγο ψυχρα .. μηπως ειναι ζεστα το βραδυ και καπια στιγμη που σηκνωνετε το πρωι , αυτη η διαφορα θερμοκρασιας να τα πειραξε ?

περσυ που καταφερα και μεγαλωσα ενα που εβγαλε ηταν Αυγουστος μηνας , ειχε ζεστη ..!

θα την εβαζα σε κλειστο χωρο , αλλα μου ειπαν εφοσον αρχισε η γεννα μην αλαξει θεση γιατι θα τα παρατησει ολα , μπορει ουτε καν να κατσει να κλοσησει τα αυγα !!!!!!!

jimmis1974
27-05-15, 11:59
σας βαζω και φωτο απο τα πουλακια , να τα δειτε να μου πειτε τη γνωμη σας ..

Tanganyiκας
27-05-15, 23:11
Δεν τα βλέπω για ταϊσμένα!

jimmis1974
27-05-15, 23:13
μπορει λογω του κρυου να τα παρατησε ? τι να πω ... μερικες φορες παντως την εβλεπα να τα ταιζει.....

sarpijk
27-05-15, 23:22
Πολλα μπορει να εγιναν και να τα παρατησε. Εαν και περσι σου ειχε παρατησει πουλια ισως απλα να μην ειναι καλη μανα η θηλυκια σου και να παιδευεσαι.

jimmis1974
27-05-15, 23:55
Περσυ εκανε 2 γεννες απο 4 αυγα και στις δυο εβγαλε ενα πουλακι , τα αλλα ηταν ασπορα..
στην πρωτη το εχασα..
στην δευτερη το πηγε μια χαρα και το μεγαλωσε υπεροχα , αλλα ηταν καλοκαιρι με ζεστη...... ( τω εχω μια χαρα, θυληκο ειναι αλλα μιας και ειναι νεο δεν το ζευγαρωσα , του χρονου ... )

παντως κατι μεσα μου μου λεει οτι κατι επεξε με τον καιρο , γιατι τη ζευγαρωστρα την ειχα βγαλει σε εξωτερικο χωρο λιγο μετα Πασχα που ο καιρο ειχε ζεστανει καπως ...... και τωρα πριν μερες μας τα χαλασε και επεσε η θερμοκρασια ..... και φυσικα δε μπορουσα να αλαξω θεση στο κλουβι ..

Τωρα μου εχει μεινει ενα πουλακι .... με τα υπαρχον δεδομενα ...... χλωμο το βλεπω και αυτο...
αν το χασω θα βαλω το κλουβι σε αλλη θεση σε πιο πολυ ζεστο και κλειστο χωρο .... , και θα περιμενω την δευτερη γεννα....