PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο Αλμυρου Νερου 54 λιτρα


anonymous86
03-06-14, 22:12
Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειπα να σας δωσω μια ιδεα με το τι εχω ξεκινησει να κανω. Στα ενυδρεια ειμαι παλιος αλλα στα αλμυρου νερου σχετικα "αρχαριος". :cool:

Το ενυδρειο ειναι καινουριο.

1 κυκλοφορητης
1 δυνατο εσωτερικο φιλτρο
1 αραγωνιτης
1 λαμπα ασπρη
1 λαμπα μπλε
1 κοραλι (δε θυμαμαι το ονομα)
αρκετο ζωντανο βραχο
1 κλοουν
1 ψαρι που τρωει την αλγη (δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται)
2 μαγνητες (για τα τζαμια)
1 αφισα (μπλε)
και πολλα αλλα αξεσουαρ τα οποια δεν μπαινουν στο ενυδρειο :D

το ενυδρειο οσο μπορω το προσθετω πραγματα και κανω ολες τις απαραιτητες μετρησεις για νιτρικα , φωσφορικα , αλατι κλπ.

http://i60.tinypic.com/1zccppf.jpg

με μπλε λαμπα:

http://i61.tinypic.com/zsmp1g.jpg

http://i61.tinypic.com/2myqgp0.jpg

:smt041

ακουω συμβουλες για περισσοτερο "ντεκορ"

anonymous86
06-06-14, 21:14
Ειναι κανεις εδω?
:-|

Sakisdraminos
06-06-14, 21:20
Μηπος εχεις θεμα με φοσφορικα?
πιος σου προτηνε να βαλεις τετοια ψαρια?
-------------------------
πρεπει να κανεις κανονικη παρουσιαση παρε την φορμα που ειναι γιατα θαλασσινα και συμπληρωσε την !

anonymous86
06-06-14, 21:41
Είδος ενυδρείου: reef
Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις:γυαλί
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο: ~9 μηνες

Συνολικά λίτρα: 54

Sump (ναι/όχι): ?

Skimmer:-
Φωτισμός: ασπρη λαμπα/ μπλε λαμπα

Κυκλοφορία:1 κυκλοφορητης

Υπόλοιπος εξοπλισμός (πχ όζον, UV κλπ):-
Άλλες πληροφορίες: -

Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): οχι συχνη αλλαγη νερου, καθαρισμο με μαγνητες τα τζαμια.




ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ



Ιχθύες(είδη και αριθμός): 1) κλοουν (ΝΕΜΟ) , 2) 1 αλγοφαγο (οικογενεια ακαθουριδων)

Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός):-
Κοράλλια(είδη και αριθμός): 1) δεν ξερω πως λεγεται, 2) ενα που κανει καλο για φωσφορικα, επισης δεν ξερω πως λεγεται.

Soft corals:-
LPS:-
SPS:-
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
τάισμα





Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι):

Ρουτίνα δόσεων( πόσο και πόσες φόρες την ήμερα):
Ca:
Mg:
KH:
Strodium:
Iodium:
Elements:

Άλλες παρατηρήσεις:


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)




Αλατότητα:
PH:*
KH:*
ΝΗ3/NH4:*
ΝΟ2:*
ΝΟ3:*
PO4:*
Ca:*
Mg:*
Θερμοκρασία: ~27 C (τωρα το καλοκαιρι)

* τα πηγαινω σε καταστημα και τα μετραω συχνα, δεν εχω προβλημα απο αυτα.


Οσο για φωσφορικα που ειπες, δεν εχω θεμα. Οι φωτογραφιες ειναι 1 εβδομαδας πριν και απο τοτε το ψαρι που λεω (αλγοφαγο) το εχει καθαρισει κατα ενα μεγαλο μερος το βραχο.

gallos
06-06-14, 21:54
Βραχο ποσα κιλα εχεις;ζωντανο;νεκρο;το ψαρι που λες αλγοφαγο δεν νομιζω να ειναι συμβατο με τα λιτρα σου...ποσο σου βγαινουν οι μετρησεις;

anonymous86
06-06-14, 22:04
δε ξερω ακριβως ποσα κιλα ειναι, ειναι ζωντανος βραχος. Το ψαρι το ξερω οτι δεν ειναι για τα λιτρα μου και το αγορασα εν γνωση μου. Αλλα επιδη ειχα σοβαροτατο προβλημα με την αλγη μικρο το κακο. Τις μετρησεις δεν θυμαμαι ποσο εβγαιναν αλλα ηταν οκ γιατι τα ειχα παει σε ατομο (που ξερω οτι ξερει απο ενυδρεια) και τα μετρησε.

nicpapa
06-06-14, 22:49
Κατι δεν μου κολάει με το ενυδρειο σου...
Αν και ασχετος απο θαλασσα...
Τι παρατηρω ....
Το ψαρι ειναι τεραστιο για τα λιτρα σου!
Την σταθμη γιατι την εχεις χαμηλα?
Δεν εχεις skimmer και δεν κανει συχνα αλλαγες?
Πως μπορεις και τρεχεις ενυδρειο 9 μηνες χωρις να ξέρεις τις παραμέτρους σου?
Με τι κριτηριο και καθες ποτε κανεις τις αλλαγές?
Το ενυδρειο εχει φίλτρο ή sump?

anonymous86
06-06-14, 22:59
1) για το ψαρι απαντησα προηγουμενος
2) εχω συμπληρωσει νερο (οι φωτογραφιες ειναι 1 εβδομαδα πριν)
3)δεν εχω σκιμμερ γιατι ειναι 54 λιτρα και δε θα χωρανε τα ψαρια στο τελος.
4)οπως ειπα και πριν, τις παραμετρους τις ξερω αλλα ΔΕΝ τις θυμαμαι. ειναι οκ ομως.
5) δεν κανω πολυ συχνες αλλαγες αλλα το καλοκαιρι και γενικοτερα οταν παρατηρω μεγαλη αλγη και αποτομες-μεγαλες αλλαγες στις παραμετρους - μετρησεις. κανω τις αλλαγες.
6)το ενυδρειο εχει φιλτρο.

Στο φιλτρο βαζω ανθρακα με ζεολιθο.

stanisalus18
06-06-14, 23:07
οπως ειπα και πριν, τις παραμετρους τις ξερω αλλα ΔΕΝ τις θυμαμαι. ειναι οκ ομως.

πως γινεται να μην τις θυμασαι τις παραμετρους και να ειναι οκ?

anonymous86
06-06-14, 23:35
... θυμαμαι οτι τις ειχα παει να τις μετρησω και μου ειχαν πει τοτε τα "αποτελεσματα των μετρησεων" και τα ειχαμε βγαλει ενταξει. (καθως, γνωριζω τα φυσιολογικα ορια των μετρησεων...). Δεν μπορω ομως να θυμηθω ΠΟΣΟ ειχαν βγει (kh,ph,No2,No3 κλπ κλπ κλπ)

:!:

kostas82
07-06-14, 01:36
Χριστο καλως ηρθες στο φορουμ και στα αλατια , αυτο που θα σε συμβουλευσω κατα αρχην ειναι να διαβασεις τα υπομνηματα που εχουν να κανουν με το θαλασσινο νερο γενικα και το reef πιο ειδικα , περα απο αυτο θα πρεπει να αποχωριστεις το vlamingii tang http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+389&pcatid=389 γιατι προφανως το ψαρι υποφερει σε σημειο που απο οτι διακρινω υποσιτιζεται. Αν μπορεις να το δωσεις πισω στο καταστημα και να το ανταλλαξεις με κατι που θα ειναι ενταξει για τα λιτρα σου εισαι καλα
Τωρα εφοσον δεν εχεις σκιμμερακι θα πρεπει οι αλλαγες νερου να ειναι πιο συχνες και να μετρας την αλατοτητα με ενα ρεφρακτρομετρο.αν εχεις καποιο μικρο εξωτερικο φιλτρο τοποθετησε το και βαλε ανθρακα και αντιφωσφορο σιδηρου γιατι απο οτι καταλαβαινω εισαι φουλ στα φωσφορικα οτι απορειες εχεις εννοειται ειμαστε εδω για να βοηθησουμε

stelios816
07-06-14, 10:06
δωσε πισω τα νασο τον εχω και αδυναμια και τον ταλαιπωρεις αφανταστα εκει μεσα ..και κατσε διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις στους αρχαριους ..το ενυδρειο σου ειναι σαν το πασαλιμανι !!!με reef ουδε μια σχεση φιλε μου +-4+-4+-4+-4

anonymous86
07-06-14, 12:08
οκ. ευχαριστω για τις πληροφοριες. Καμια συμβουλη για ντεκορ ? . Οι ανεμωνες εχουν προβλημα εαν χαλασουν? δηλαδη απελευθερωνουν τοξικα που χαλαει η βιολογια του ενυδρειου ? ή αυτο ισχυει μονο για αστεριες , αχινους , και ορισμενα κοραλια ?! :confused:

gianniwpopi
07-06-14, 12:17
αν ψωφισει ανεμωνη μεσα στο ενυδρειο /////ΤΕΛΟΣ/////

stelios816
07-06-14, 12:20
προς το παρων δεν εχεις καποια ανεμωνη για να σε απασχολει ..αλλα απλα για να ξερεις ειναι φουλ τοξικες αν πεθανουν και δεν
της παρεις χαμπαρι τα εχασες ολα μια και εξω.!! το ντεκορ στο ρεεφ το φτιαχνεις στηνοντας σωστα το βραχο σου .. ποσα κιλα εχεις γιατι φαινεται λιγος?

anonymous86
07-06-14, 15:56
δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι αλλα πρεπει να ειναι λιιιγο λιγοτερο απο 1 κιλο.

Εκανα τα εξης σημερα :p :

1) προσθεσα στο φιλτρο μου ανθρακα/ζεολιθους
2) προσθεσα νερο (γιατι ειχε πεσει πολυ η σταθμη
3) καθαρισα λιγο απο αλγη

θα ανεβασω φωτογραφιες σε λιγο.

anonymous86
07-06-14, 16:14
Για δειτε τωρα. Παρεπιπτοντως το ενυδρειο δεν ειναι και τοοοσο μικρο. εχει μακρος που δεν φαινεται σε φωτογραφιες. οι φωτογραφιες το μικραινουν αρκετα.

stelios816
07-06-14, 16:39
βραχο θες 5 κιλα τουλαχιστον ..αλλιως βιολογια σου δεν επαρκει.πως εχεις ξεκινησει τοσο στραβα δεν μπορω να καταλαβω ? και ξαναλεω βγαλε το νασο ειναι κριμα να χαθει το ψαρι φιλε μου.:smt009

anonymous86
07-06-14, 16:42
βραχο θες 5 κιλα τουλαχιστον ..αλλιως βιολογια σου δεν επαρκει.πως εχεις ξεκινησει τοσο στραβα δεν μπορω να καταλαβω ? και ξαναλεω βγαλε το νασο ειναι κριμα να χαθει το ψαρι φιλε μου.:smt009

βραχο εχω σκοπο να βαλω κιαλο για να βαλω πανω και κοραλια.

το ψαρι δεν ειναι τοσο τεραστιο και το βλεπω να κινιτε ανετα μεσα στο ενυδρειο. ουτε συμπτωματα στρες αντιμετωπιζει. Ασε που τρωει και την αλγη. αν δω οτι αντιμετωπιζει προβλημα το ψαρι εννωειται και θα φροντισω. προς το παρων ομως το αφηνω.

stelios816
07-06-14, 16:49
ok οπως θες φιλε μου κριμα παντως για το ψαρι και την τυχη του:( αν νομιζεις εσυ οτι θα βγει να σου πει οτι δεν αντεχει εκει μεσα αλλο.. και οτι θελει τουλαχιστον 10 φορες παραπανω απο τα λιτρα που το εχεις τοτε:smt041:smt041

ας συνεχισουν οι υπολοιποι καλη συνεχεια απο εμενα.

anonymous86
07-06-14, 16:53
το οτι μεγαλωνει το συγκεκριμενο ψαρι το ξερω. αλλα ειναι ακομα ΠΟΛΥ μικρο. κατι που οπως ειπα ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ απο τις φωτογραφιες. ευχαριστω για τις συμβουλες. και το αν το ψαρι εχει καποιο προβλημα τοτε εγω θα το καταλαβω, δεν ειμαι καινουριος με τα ψαρια, ασχολουμε καμποσα χρονια κυριως με γλυκου νερου ομως.

kostas82
07-06-14, 17:45
δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι αλλα πρεπει να ειναι λιιιγο λιγοτερο απο 1 κιλο.

Εκανα τα εξης σημερα :p :

1) προσθεσα στο φιλτρο μου ανθρακα/ζεολιθους
2) προσθεσα νερο (γιατι ειχε πεσει πολυ η σταθμη
3) καθαρισα λιγο απο αλγη

θα ανεβασω φωτογραφιες σε λιγο.

Καλησπέρα Χρηστο , ο ζεολιθος που εχεις βαλει στο φιλτρο θα αναπτυξει βιολογια οποτε οταν τον αφαιρεσεις θα διαταραχθει η βιολογια του ενυδρειου. , το πιο σωστο ειναι να βαλεις λιγο βραχο ακομα και να διορθωσεις την κυκλοφορια σου αν υπαρχουν νεκρα σημεια , αντιφωσφορο εχεις ; Εχε στον νου σου πως αν και ισχυουν τα ιδια οσον αφορα την απονιτροποιηση , εμπλεκονται πολλα που μπορουν να οδηγησουν ενα συστημα στο να ειναι υγιες και εντυπωσιακο η να καταντησει να πεθαινει το ενα ζωντανο πισω απο το αλλο γιατι παραμετροι οπως η θερμοκρασια, η αλατοτητα , τα φωσφορικα , το kh. Ολα επηρεαζουν και επειδη η πλοιοψηφια των ζωντανων ειναι αγρια πιασμενα ειναι πολυ ευαισθητα .

anonymous86
07-06-14, 18:14
μαλιστα. αντιφωσφορο οχι δεν εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο. ειχα ομως πριν καιρο.

gallos
07-06-14, 19:09
Το νερό πως το προετοιμάζεις και ξέρεις την αλατότητα του;Έχεις ρεφεκτόμετρο ή αλατόμετρο;Καλό θα ήταν να βάλεις στο πρόγραμμα μια Α/Ο (το νερό απο την εξάτμιση μόνο έτσι αναπληρώνεται...) και φυσικά τεστάκια για να είσαι πιο σίγουρος. Πιο αλάτι χρησιμοποιείς;

anonymous86
07-06-14, 19:20
βυθιζομενο πυκνομετρο-αλατομετρο εχω. Το αλατι το βαζω σε απιονισμενο νερο και το κουναω για να γινει ενα με το νερο. Δε θυμαμαι μαρκα. ειναι ενα μαυρο κουτι που εχει και μπλε και ασπρο. και τα βαζω και τα 2. αν θες μαρκα να παω να δω.

freediver
08-06-14, 08:54
Χρήστο γεια σου κι από εμένα. Σε καλωσορίζω κι εγώ στα αλάτια και είμαι πρόθυμος για όσες συμβουλές έχεις ανάγκη και μπορώ να σου δώσω. Κατ'αρχάς συμφωνώ με την πρώτη συμβουλή του Κώστα : Διάβασε ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ αυτά που γράφτηκαν στο χώρο των ενυδρείων θαλασσινού νερού. Τα αλάτια θέλουν συνέπεια και γνώση. Μην κάνεις όλα τα βήματα μαζί και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει (και εμάς μαζί που θα χαρούμε με τις φωτογραφίες σου ;) ). Δε νοείται να μη θυμάσαι τιμές παραμέτρων, ονομασίες και προδιαγραφές μηχανισμών, αλλά και ονομασίες και ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ των ζωντανών οργανισμών που επιθυμείς να βάλεις στο ενυδρείο σου. Και πληροφορήσου πριν αγοράσεις οτιδήποτε, διαφορετικά θα κάνεις λάθη (που κάναμε όλοι μας), θα πετάξεις χρήματα και θα κακομεταχειριστείς ζωντανούς οργανισμούς (που κι αυτοί δε θα μείνουν για πολύ ζωντανοί...).
Συνοψίζω, λοιπόν, ότι χρειαζόμαστε:
α) ΜΕΛΕΤΗ. Θα σου δώσει τις βάσεις, πάνω στις οποίες θα βρουν εφαρμογή οι συμβουλές μας. ΜΗ ΒΑΡΕΘΕΙΣ. Χωρίς διάβασμα, όλα όσα σου λέμε θα σε πελαγώνουν.
β) Κατάλληλο εξοπλισμό (πες μας τι ακριβώς έχεις, να σου πούμε τι/αν χρειάζεσαι). Να ξέρεις, τα αλάτια θέλουν και κάποια έξοδα, διαφορετικά ας τα αφήσουμε για την κατάλληλη στιγμή.
γ) Παύση στην αγορά ζωντανών οργανισμών, μέχρι να στρώσουμε σωστά το ενυδρείο σου (θα σε βοηθήσει και στην εξοικονόμηση των χρημάτων για ό,τι άλλο χρειαστείς ;) )
δ) Κατανόηση και αποδοχή των συμβουλών (όλοι θέλουμε να κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο).
Να μη σε κουράσω άλλο, οι δυνάμεις σου πρέπει να αναλωθούν στο διάβασμα. Καλή συνέχεια και μη με παρεξηγήσεις αν φάνηκα κάπου αυστηρός.
Είμαστε εδώ και περιμένουμε όλοι να θαυμάσουμε, στο τέλος, ένα ακόμα όμορφο δημιούργημα.
Πάντα φιλικά.

anonymous86
08-06-14, 20:35
Για την αλγη τι κανω ? , περιμενω να την φαει οολη το ψαρι ή να κανω θεραπεια με algaefix ?

asteris_veria
08-06-14, 20:58
για την αλγη προσοχη τα φωσφορικα και νιτρικα αν αυτα ειναι σωστα θα φυγει .

nicpapa
08-06-14, 22:09
Για την αλγη τι κανω ? , περιμενω να την φαει οολη το ψαρι ή να κανω θεραπεια με algaefix ?
Και στο γλυκο αλλα και στο αλμυρο, πρωτα βρισκουμε την αιτια που προκαλει την άλγη, δεν χρησιμοποιουμε αλγοφαγα ψαρια για να γλιτωσουμε απο την άλγη.
Τα φαρμακα μονο κακο θα κάνουν στο συστημα σου, μπορει να την καταπολεμησουν, αλλα θα ειναι για μικρο διαστημα , αν δεν βρεις την αιτια εμφανισης της δεν θα μπορεσεις και να την καταπολεμισεις.

anonymous86
09-06-14, 16:06
για την αλγη προσοχη τα φωσφορικα και νιτρικα αν αυτα ειναι σωστα θα φυγει .

Τις μετρησεις τις κανω τακτικα και δεν εχω προβλημα με φωσφορικα και νιτρικα. παλαιοτερα ειχα να αντιμετωπισω κυανοβακτηρια που ηταν πολυ πιο δυσκολα...

kostas82
09-06-14, 17:23
Φυσιολογικα η αλγη καταναλωνει το μεγαλυτερο μερος των φωσφορικων και οτι μενει ειναι αυτο που φαινεται στην μετρηση οποτε δεν περνεις σωστη μετρηση

anonymous86
10-06-14, 12:27
Φυσιολογικα η αλγη καταναλωνει το μεγαλυτερο μερος των φωσφορικων και οτι μενει ειναι αυτο που φαινεται στην μετρηση οποτε δεν περνεις σωστη μετρηση

αρα τι λες να κανω ?

kostas82
10-06-14, 12:58
Πρεπει να βαλεις στο φιλτρο αντιφωσφ. Σιδηρου και να παιζει μονιμα με αλλαγη στην ωρα του.