PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάνει στρογγυλούς τους Δίσκους;


John T
04-05-05, 19:35
Γεια σε όλους τους Δισκόφιλους -+5 ,

με αυτή τη χαζή (?) ερώτηση αναρωτιέμαι γιατί μερικοί δίσκοι είναι μακρόστενοι και δημιουργούν γωνία, στο ψηλότερο και χαμηλότερο σημείο του κεφαλιού τους με την αρχή του κυρίως σώματος. Με λίγα λόγια, αν τους σκεφτώ χωρίς το εδρικό και ραχιαίο πτερύγιο μοιάζουν με πολύχρωμη τσιπούρα. Ενώ άλλοι είνα Δίσκοι (με στρογγυλό σώμα).
Ελπίζω να με καταλαβαίνετε :oops:
Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτήν την απορία;

Ευχαριστώ πολύ!

tasos
05-05-05, 08:50
Αν δεν ήταν στρογγυλοί πώς θα τους έπαιζε το πικ-άπ :lol: :lol: :lol: :lol: .
Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με την επιλεκτική αναπαραγωγή τους.Είναι κάτι σαν τις ράτσες των σκύλων:μπορείς να συγκρίνεις έναν Γερμανικό ποιμενικό με έναν Τσιουάουα :?:
Για το αν αυτοί οι δίσκοι θα επιβίωναν στη φύση,είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :roll: :wink:

johnny98130
06-05-05, 16:26
Αν δεν ήταν στρογγυλοί πώς θα τους έπαιζε το πικ-άπ

Βαρια η κουβεντα σου Γιατρε. Μαλλον Cd player ενοούσες!!!!!!

Husky_Jim
06-05-05, 17:52
Αν δεν ήταν στρογγυλοί πώς θα τους έπαιζε το πικ-άπ

Βαρια η κουβεντα σου Γιατρε. Μαλλον Cd player ενοούσες!!!!!!

Τώρα δέν μιλάς σωστά Γιάννη :D .....μήν ξεχνάς ότι υπάρχουν και τα 45άρια!!!!!!

άσχετο αλλά ειδού το τελευταίο μου απόκτημα!-->300 κομμάτια σε ολόκληρο των κόσμο αριθμημένα!

Επίσης κοίτα το πόστ μου στα γενικά ενυδρειακά!

John T
07-05-05, 19:41
Παιδιά σοβαρά μιλάω :evil: !

Συγκεκριμένα: είδα τους δικούς σου δίσκους HUSKY_JIM (σε μία αγγελία) και δεν έχουν σχέση με τους δικούς μου. Είναι ολοστρόγγυλοι.

Κάποτε είχα διαβάσει κάτι γι' αυτό το θέμα. Νομίζω έχει σχέση το μέγεθος του ενυδρείου. Αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, γι' αυτό κι έγραψα εδώ!

Αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με την επιλεκτική αναπαραγωγή τους.

Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω κάτι;

tasos
08-05-05, 22:20
Λογικά δεν θα αλλάξει το σχήμα ό,τι και να κάνεις!!Βάλε όμως και καμια φωτογραφία για να δούμε τι εννοείς!!

John T
16-05-05, 11:23
Φωτο δεν μπορώ να ανεβάσω λόγω του ότι δεν έχω ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και δε θα δείτε τίποτα. Τέλος πάντων. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

ΥΓ.: Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά τώρα με τις εξετάσεις δεν προλαβαίνω.

accnt
16-05-05, 14:22
Οι δίσκοι πρέπει να είναι ολοστρόγγυλοι.
Όταν όμως γίνονται αναπαραγωγές σε όχι και τόσο σωστές συνθήκες , ιδίως από άποψη ενυδρείου (σχετικά χωρίς μεγάλο ύψος) και μεγαλώσουν εκεί τα μικρά, τότε υπάρχει πιθανότητα το σχήμα μερικών να είναι σφηνοειδές.
Αυτή είναι ίσως μια αιτία.

John T
20-05-05, 19:13
Αυτό το σφηνοειδές που γράφεις το έχω παρατηρήσει στον μεγάλο. Τα μικρά δεν είναι ολοστρόγγυλα αλλά δεν είναι και σαν αυτόν.

Το ύψος του ενυδρείου μου είναι 60 εκατοστά.

Έχω ελπίδες? :shock: :shock:

accnt
21-05-05, 07:19
Μα Γιάννη στην περίπτωσή σου ότι έγινε έγινε. Το θέμα ήταν να μην τον αγόραζες εξ΄ αρχής τον συγκεκριμένο δίσκο. Αυτό σχετικά με το ύψος έχει να κάνει μόνο με τα ενυδρεία των εκτροφέων. Από εκεί ξεκινά όλη η ζημιά.
Και να πω και κάτι άλλο.
Στις αναπαραγωγές που γίνονται από τους εκτροφείς όλα τα ψάρια σχεδόν, σε ποσοστό 80 - 90 % επιβιώνουν και προσφέρονται σε εμάς. Στη φύση τι γίνεται? Μήπως το ποσοστό επιβίωσης φτάνει 2 - 5%, οπότε μόνο τα πιο ισχυρά άτομα επιβιώνουν?
Παραδείγματος χάρη. Σε δικές μου αναπαραγωγές έχω παρατηρήσει ότι δυο τρία κομμάτια ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα, σε δύναμη, μέγεθος, χαρακτηριστικά γενικότερα. Κάποια άλλα είναι μέτρια, και κάποια άλλα είναι καχεκτικά. Επιβίωσε και μεγάλωσε ικανοποιητικά το 60 - 70% της αναπαραγωγής. Στη φύση θα επιβίωναν μόνο ένα δύο.
Έτσι λοιπόν καταλήγουν σε εμάς, δίσκοι οι οποίοι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν (όσο σκληρό και αν ακούγεται).
Προσοχή λοιπόν στη επιλογή.

John T
03-06-05, 13:51
Μα Γιάννη στην περίπτωσή σου ότι έγινε έγινε. Το θέμα ήταν να μην τον αγόραζες εξ΄ αρχής τον συγκεκριμένο δίσκο. Δεν τον αγόρασα, μου τον χάρισε γιατί δεν ήταν "καθαρόαιμος".

Τεσπα. Ό,τι έγινε, έγινε :cry: . Ίσως στο δικό μου ενυδρείο να αναπτυχθούν καλύτερα :P .

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Πιστεύω ότι είναι λογική η απορία μου όταν βλέπω σε όλες τις σελίδες δισκάδων τα καλύτερα κομμάτια τους θεωρώντας ότι είναι απλοί κοινοί δίσκοι.

dantouan
03-06-05, 15:55
Αν το "shape" καποιου δισκου ειναι τριγωνικο δεν προκειται ποτε να γινει στρογγυλος και βεβαια δεν προκειται ποτε να γινει και το αντιθετο...

John T
29-06-05, 22:20
Αγαπητοί δισκάδες χαίρεται,
μετά από πολλές προσπάθειες έβγαλα μια φωτογραφία στην οποία φαίνεται το πρόβλημα και την παραθέτω (αν και δεν μπορεί να γίνει τίποτα... :( ):

accnt
30-06-05, 08:01
Ε!!! Εντάξει δεν είναι και οτι χειρότερο... Καλούτσικος φαίνεται.
Υπάρχουν κατι άλλοι....

johnny98130
30-06-05, 09:15
O δισκος παρολο που δεν ειναι ολοστρογγυλος δεν ειναι οτι χειροτερο εχω δει. Περιμενα πολυ πιο ασχημη περιπτωση!!!

lasal
30-06-05, 09:36
Είχα και γω κάποτε δυο δίσκους σφηνοειδής
Ομως αυτό ποτέ δεν με χαλούσε.
Σε ερώτημα μου σε κάποιο γερμανικό φορουμ μου είχαν πει πως και στην φύση υπάρχουν σφηνοειδής δίσκοι.
Επειτα απο επιμονή μου ρώτησαν σε ολλανδικό φορουμ και εκεί το επιβεβαίωσαν.
Εχει κανείς αντίθετη άποψη?

johnny98130
30-06-05, 09:56
Για δωσε μας κανενα λινκ να καταλαβουμε τι εννοεις διοτι εγω περι σφηνοειδων δισκων δεν εχω δει ποτε..... :shock: :shock: :shock:
Εκτος και αν ειναι μαρκετινγκ ονομασια καπιου breeder στο εξωτερικό!!!!

lasal
30-06-05, 10:28
Γιάννη βρήκα μια φωτογραφία που μοιάζει αρκετά με αυτους που είχα.
http://worldshows.discusnews.com/belgium-03/html/unsorted-2.shtml
Ειναι η τρίτη φωτογραφία.
Θα ανεβάσω το βράδυ και μια φωτογραφία απο ενα παλιό διαφημιστικό φυλλάδιο που εχω κρατημένο.
ΥΓ.
Βρήκα ακόμα μια
http://worldshows.discusnews.com/belgie97/wild.shtml
Πάλι τρίτη φωτογραφία

Pritanis
30-06-05, 12:01
αν αυτοι ειναι σφηνοειδεις το Βουλγαρακι μου ειναι ευθεια γραμμη......Θα βγαλω φωτο τον δισκο που εφερε ο Παναγιωτης απο Βουλγαρια για να καταλαβετε τι θα πει σφηνα......

mikenuke
30-06-05, 12:11
Μηπως να μας δειχνατε και κανα στρογγυλο, γιατι εγω ολους στρογγυλους τους βλεπω.

John T
30-06-05, 23:14
Πο πο πο, έχω κομμάτι συλλεκτικής αξίας...! :smt026 +-8 :smt026 +-8 :D