PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο με καραβίδα γλυκού νερού(Procambarus clarkii)


Σελίδες : [1] 2

leonidas87
30-05-14, 10:09
Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασπόνδυλα - Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες Ενάρξη 2 μήνες
Συνολικά Λίτρα:55
Οργανισμοί 1 Procambarus clarkii,4 apple snails(τα δυο θα φύγουν)
Φόντο:μαυρο χαρτόνι
Υπόστρωμα: μαυρο χαλίκι
Φωτισμός 1 χ 15w 4000k
Διάρκεια φωτισμού:5 ωρες
Φίλτρανση: 2 x elite Jet Flo 75(το 1 είναι μόνο για μηχανική κ το άλλο βιολογική)
Λίπανση:
Παροχή CO2
Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: 20% κάθε 4-5 μέρες

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15

¶λλες πληροφορίες:
Όλη μέρα θέλει να τρώει,είναι καλοφαγάς κ οτι μπει στο ενυδρείο θα το κάνει μεζέ!!!!:D
Τον έχω 2 μήνες,τον είχα πάρει στα 3 cm κ τώρα είναι 9-10 κ έχει αλλάξει 6 φόρες πουκάμισο :shock:.Για φυτά ούτε λόγος....τα κάνει λαχανόσουπα κ τα δίνει στα apple να τα φάνε...

Φωτογραφία: sorry για τις φωτο αλλα είναι απο κινητό

sarpijk
30-05-14, 10:13
Να σου ζησει! Τρωει ακομα και τις ανουμπιες?

leonidas87
30-05-14, 10:20
Να σου ζησει! Τρωει ακομα και τις ανουμπιες?
Ευχαριστώ!
Μια είχα βάλει κ απο τα 4 φύλα έμειναν τα 2 κ αυτό μεσά σε 5 λεπτα...
Φαντάσου προσπαθεί να φάει ακόμα κ τα κελυφοι απο τα apple!!!! :smt021

platy
30-05-14, 10:46
πες μας και τι τον ταίζεις..

kixlidatos
30-05-14, 10:57
Να σου ζησει, ο κουκλος.Ξερεις σιγουρα το φυλο του?Τα σαλιγγαρια θα στα φαει ,οταν μπορεσει.Προσεχε την θερμοκρασια του νερου.Ιδανικη 20 βαθμους.Τωρα το καλοκαιρι,απεφυγε τον φωτισμο,και κανα ανεμιστηρακι,καλο θα του κανει.Πολυ καλο που κανεις τοσο συχνες αλλαγες νερου.

καροτακι βοηθαει στο χρωμα

leonidas87
30-05-14, 11:55
Το φύλο του δεν το ξέρω.Λες να τα φάει όταν μεγαλώσει κ αλλο??πάντως προς το παρόν δε μπορεί...θα το κρατήσω ακόμα λιγό να τον χορτάσω :-) κ μετά μάλλον θα τον δώσω...λόγω χρόνου μου ειναι δύσκολο να εχω 2 ενυδρεά!!!!¶λλα για την ώρα τον έχω ερωτευθεί +-2 κ η συμβίωση με τα apples είναι μια χαρά.Τρώει αγούρακι,καρότο,φυλλαράκια(δυο ειδών)κ ταμπλέτες βυθού...
-------------------------
αααα του δίνω κ java mos απο το άλλο ενυδρειο κ του αρέσει πολυ...
-------------------------
Να σου ζησει, ο κουκλος.Ξερεις σιγουρα το φυλο του?Τα σαλιγγαρια θα στα φαει ,οταν μπορεσει.Προσεχε την θερμοκρασια του νερου.Ιδανικη 20 βαθμους.Τωρα το καλοκαιρι,απεφυγε τον φωτισμο,και κανα ανεμιστηρακι,καλο θα του κανει.Πολυ καλο που κανεις τοσο συχνες αλλαγες νερου.

καροτακι βοηθαει στο χρωμα
Ωπ!!!Βλέπω έχεις κ εσύ....clarki ειναι η alleni?????

kixlidatos
30-05-14, 12:01
alleni:D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55832

leonidas87
30-05-14, 13:15
Κούκλας ο παίχτης σου!!!Πως ξεχωρίζουμε φύλλο;;κάπου διάβασα ότι τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερες δαγκανες από τα θηλυκά αλλά αυτό δε μου λέει κάτι...

kixlidatos
30-05-14, 13:28
http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=324750&page=36

Τα θηλυκα γινονται και πιο μεγαλα.

Προσεχε τωρα την θερμοκρασια πολυ,και μην κανεις αλλαγες νερου,οταν εχει αλλαξει το πουκαμισο του,για 3 με 4 μερες

leonidas87
30-05-14, 13:48
http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=324750&page=36

Πολύ καλό!!

Τα θηλυκα γινονται και πιο μεγαλα.

Προσεχε τωρα την θερμοκρασια πολυ,και μην κανεις αλλαγες νερου,οταν εχει αλλαξει το πουκαμισο του,για 3 με 4 μερες

Αυτό με το πουκάμισο κ τις αλλαγές ισχύει;;έχω διαβάσει επίσης ότι πριν την αλλαγή για 2,3 μέρες δε τρώει καθόλου κ όμως εμένα μια μέρα έφαγε τεράστιες ποσότητες από ότι κ να του έδινα κ το ίδιο βράδυ άλλαξε πουκάμισο...κ το πρωί την επόμενη πάλι έφαγε τον αμπακο!! :D
Εχω πάρει δυο ανεμηστηρακια...θα αλλάξω τις ώρες φωτισμού από 07:00 εώς 11:00 που δε κάνει τόσο ζεστη...

kixlidatos
30-05-14, 14:10
Αυτό με το πουκάμισο κ τις αλλαγές ισχύει;;Για τις αλλαγες νερου εννοεις?αν ναι ειναι αυτο που σου ειπα.Οταν αλλαζει,ειναι μαλακος και πολυ ευαισθητος,οποτε η παραμικρη αλλαγη τον επιριαζει αρνητικα.έχω διαβάσει επίσης ότι πριν την αλλαγή για 2,3 μέρες δε τρώει καθόλου ισχυει και παραπανω,μορει και μια εβδομαδα να κανει να μην φαει. κ όμως εμένα μια μέρα έφαγε τεράστιες ποσότητες από ότι κ να του έδινα κ το ίδιο βράδυ άλλαξε πουκάμισο...παραξενο,ισως ειναι μικρο ακομα,και επειδη ειναι μονος ,νιωθει ασφαλεια.κ το πρωί την επόμενη πάλι έφαγε τον αμπακο!! :DΑυτο το βρισκω αδυνατο,γιατι μετα την αλλαγη,και οι κατω δαγγανες του ,ακομα ειναι μαλακες σαν βουτηρο.Κατι θα σου ξεφυγε
Εχω πάρει δυο ανεμηστηρακια...θα αλλάξω τις ώρες φωτισμού από 07:00 εώς 11:00 που δε κάνει τόσο ζεστη...

Καντου μια σωστη φωλια,για να την αραζει οποτε θελει.Προσεχε με τις ζεστες,ειναι σημαντικο.Και μην του βαζεις μηχανικα το φαγητο,να βλεπεις οτι το τρωει,γιατι αν του ριχνεις τροφη εμποριου,με τις ζεστες η με την αλλαγη,μην σου μενει αφαγοτη τροφη,και σου τιναξει την βιολογια στον αερα.

leonidas87
30-05-14, 14:22
Αυτό με το πουκάμισο κ τις αλλαγές ισχύει;;Για τις αλλαγες νερου εννοεις?αν ναι ειναι αυτο που σου ειπα.Οταν αλλαζει,ειναι μαλακος και πολυ ευαισθητος,οποτε η παραμικρη αλλαγη τον επιριαζει αρνητικα.έχω διαβάσει επίσης ότι πριν την αλλαγή για 2,3 μέρες δε τρώει καθόλου ισχυει και παραπανω,μορει και μια εβδομαδα να κανει να μην φαει. κ όμως εμένα μια μέρα έφαγε τεράστιες ποσότητες από ότι κ να του έδινα κ το ίδιο βράδυ άλλαξε πουκάμισο...παραξενο,ισως ειναι μικρο ακομα,και επειδη ειναι μονος ,νιωθει ασφαλεια.κ το πρωί την επόμενη πάλι έφαγε τον αμπακο!! :DΑυτο το βρισκω αδυνατο,γιατι μετα την αλλαγη,και οι κατω δαγγανες του ,ακομα ειναι μαλακες σαν βουτηρο.Κατι θα σου ξεφυγε
Εχω πάρει δυο ανεμηστηρακια...θα αλλάξω τις ώρες φωτισμού από 07:00 εώς 11:00 που δε κάνει τόσο ζεστη...

Καντου μια σωστη φωλια,για να την αραζει οποτε θελει.Προσεχε με τις ζεστες,ειναι σημαντικο.Και μην του βαζεις μηχανικα το φαγητο,να βλεπεις οτι το τρωει,γιατι αν του ριχνεις τροφη εμποριου,με τις ζεστες η με την αλλαγη,μην σου μενει αφαγοτη τροφη,και σου τιναξει την βιολογια στον αερα.

Την επόμενη που θα αλλάξει κέλυφος θα προσπαθήσω να τράβηξω βίντεο για να δεις ότι δε σταματάει να τρώει...φωλιά έχει κάνει μόνος του.εχει σκάψει κάτω από τη ρίζα κάνοντας ένα βαθουλομα κ καμία φορά πηγαίνει κ αραζει εκεί..

kixlidatos
30-05-14, 14:32
[QUOTE=kixlidatos;840168]

Την επόμενη που θα αλλάξει κέλυφος θα προσπαθήσω να τράβηξω βίντεο για να δεις ότι δε σταματάει να τρώει...Θα περιμενω να το δω και αυτο:D γιατι οχι που δεν πειναει,αλλα απλα δεν μπορει να φαει με τις κατω δαγγανες.Παντος η δικια μου πριν την αλλαγη 7 με 10 μερες,και μετα την αλλαγη 3 με 4 μερες,δεν τρωει τιποτα,προσεχει την σιλουετα της:Dφωλιά έχει κάνει μόνος του.εχει σκάψει κάτω από τη ρίζα κάνοντας ένα βαθουλομα κ καμία φορά πηγαίνει κ αραζει εκεί..


Να εχεις υπψιν οτι ειναι βασικα νυχτοβιο ζωο,οποτε το φως τον ενοχλει πολυ,γιαυτο,παρτου με διαμετρο 5 -6 ποντους και μηκος 15+ ποντους υδραβλικο σωληνα,και καλυψετο με την πετρα που εχεις.

Και προσεχε το καπακι ποτε μην το αφηνεις ανοιχτο,θα τον βρεις διπλασου μετα.

leonidas87
30-05-14, 15:54
[QUOTE=leonidas87;840169]


Να εχεις υπψιν οτι ειναι βασικα νυχτοβιο ζωο,οποτε το φως τον ενοχλει πολυ,γιαυτο,παρτου με διαμετρο 5 -6 ποντους και μηκος 15+ ποντους υδραβλικο σωληνα,και καλυψετο με την πετρα που εχεις.

Και προσεχε το καπακι ποτε μην το αφηνεις ανοιχτο,θα τον βρεις διπλασου μετα.

Να ρωτήσω κάτι άλλο...μόλις μάθω το φύλο μπορώ να βάλω ένα ακόμα του αντιθέτου φίλου η θα γίνει σφαγή;;ειδικά όταν αλλάζει κουστούμι

kixlidatos
30-05-14, 16:36
Η δικιασου η ρατσα,δεν μεγαλωνει πολυ σαν την δικη μου.Αν και τα λιτρα σου δεν ειναι και πολλα,εγω θα ρισκαρα να εβαζα ζευγαρι,αλλα με πολλες φωλιες.Γιατι ειναι και κανιβαλοι.

Ξεχασα να σου πω ,οτι τους αρεσει να <αναπνεουν> και κανονικο αερα,οποτε καλο θα ηταν να του φτιαξεις και μια <<εξεδρα >>να βγαινει εξω απο το νερο.
-------------------------
Σορυ, αλλα αν θα βαλεις να ειναι περιπου του ιδιου μεγεθους με αυτο που εχεις.

leonidas87
30-05-14, 16:40
Η δικιασου η ρατσα,δεν μεγαλωνει πολυ σαν την δικη μου.Αν και τα λιτρα σου δεν ειναι και πολλα,εγω θα ρισκαρα να εβαζα ζευγαρι,αλλα με πολλες φωλιες.Γιατι ειναι και κανιβαλοι.

Ξεχασα να σου πω ,οτι τους αρεσει να <αναπνεουν> και κανονικο αερα,οποτε καλο θα ηταν να του φτιαξεις και μια <<εξεδρα >>να βγαινει εξω απο το νερο.
-------------------------
Σορυ, αλλα αν θα βαλεις να ειναι περιπου του ιδιου μεγεθους με αυτο που εχεις.

Αυτό για το μέγεθος το έχω σκεφτεί κ εγώ αλλά νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να βρω στο ιδιο..βρήκα σε ένα μαγαζί περίπου το μισό μέγεθος...θα βάλω κρυψονες με σωλήνες όπως μου είπες κ μάλλον θα το επιχείρησω

kixlidatos
30-05-14, 16:48
Σωληνες να εχεις και μικροτερες για να μην μπαινει ο μεγαλος.Νομιζω και ελπιζω οτι θα σου κατσει,γιατι δεν ειναι πολυ επιθετικοι οι δικησου.

leonidas87
30-05-14, 16:52
Σωληνες να εχεις και μικροτερες για να μην μπαινει ο μεγαλος.Νομιζω και ελπιζω οτι θα σου κατσει,γιατι δεν ειναι πολυ επιθετικοι οι δικησου.

Δεν είναι;;;;:confused:
Εγώ νομίζω πως κ με λευκό καρχαρία να τον έβαζα πάλι θα έκανε μανουρες...

kixlidatos
30-05-14, 16:59
Δεν είναι;;;;:confused:
Εγώ νομίζω πως κ με λευκό καρχαρία να τον έβγαζα πάλι θα έκανε μανουρες...

:D:D:D:D

Που να δεις την δικιαμου,οταν περνω μπροστα απο το ενυδρειο,σηκωνεται ορθια και με απειλη με τις δαγγανες της

leonidas87
30-05-14, 17:51
:D:D:D:D

Που να δεις την δικιαμου,οταν περνω μπροστα απο το ενυδρειο,σηκωνεται ορθια και με απειλη με τις δαγγανες της

Χαχαχαχα... Εχουν πλάκα πάντως!!!Εχεις βάλει ποτέ ψάρι μέσα;;κυρίως όταν ήταν μικρό...

kixlidatos
31-05-14, 07:53
Καλημερα.

Την εχω τωρα κοντα στα 4 χρονια,μονη της.Πριν απο αυτην ειχα πολλους μεσα σε ενυδρεια ,και κανεις δεν εζησε τοσο.Μην μπεις σε πειρασμο και βαλεις ψαρι,γιατι μαλλον την νυχτα θα στο φαει,η στην αλλαγη το ψαρι θα τον φαει.

leonidas87
31-05-14, 11:37
Καλημέρα.
Απο περιέργεια ρώτησα...
Λοιπόν!!Έβγαλα φωτο μήπως κ βγάλω άκρη με το φύλο του.
Εμένα για θηλυκό μου φαίνεται(σύμφωνα με αυτό που μου έδωσες http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=324750&page=36)
Τα φώτα σας....

kixlidatos
31-05-14, 11:54
Δεν το διακρινω καλα,αλλα ετσι δειχνει.Πιαστο με την αποχη,και βγαλε φωτο,εξω απο το νερο

Εσυ βεβαια με τα ματια σου το βλεπεις καλυτερα,Βαση αυτα που σου εδειξα,μπορεις να το δεις καλυτερα,
-------------------------
Τωρα εκανα οσο μπορουσα μεγανθηση,και μαλλον αρσενικο το βλεπω,το θηλυκο ειναι ολοστρογγυλο.

Αλλα καλυτερη φωτο για να ειμαστε σιγουροι

leonidas87
31-05-14, 12:28
ακυρο αρσενικο είναι(μάλλον)...η camera του κινητού είναι τραγική.
θα δω μήπως προλάβω πιο μετά κ το βλάλω φωτο με την φωτογραφικη...δε θέλω να το πιάσω κ να το ταλαιπωρήσω.
Σκέφτομαι να βγάλω τα apples για να βάλω το αλλο.τι λες??θα είναι καλύτερα η να τα αφήσω για να ασχολείται κ μαζι τους ωστε να αφήνει στην ησυχεία του το καινιύργιο συγκάτοικο??(που θα έχει το μισό μέγεθος)

kixlidatos
31-05-14, 12:39
Τα σαλιγγαρια μολις μπορεσει να τα τρυπισει,θα στα φαει σιγουρα.Εγω του ριχνω μονιμα λαθρεπιβατες,και τους τρωει σαν στραγαλια.

Οσο για τον νεο κατοικο,μην κανεις βιαστικες κινισεις.Πρωτα γεμισε το με πολλες φωλιες ολο το ενυδρειο,για να μπορει να κρυφτει.Παντα να εχεις υποψιν οτι υπαρχει ρισκο σε αυτα τα λιτρα.Δεν ειναι σιγουρο οτι θα την δεχτει ευχαριστα.

leonidas87
31-05-14, 12:48
¶ρα τα apples θα τα βγάλω πριν μπεί το άλλο...εννοειται πρωτα θα φτιάξω τα πάντα στο ενυδρείο κ μετα θα το βάλω.το θέμα είναι όταν το μικρό θα κάνει την πρώτη αλλαγή...εκει νομίζω θα έχουμε θέμα.πρέπει οποσδήποτε να είναι καλοταϊσμενος για να μην το φάει..αρα για 2-3 μερες θα του δίνω συνέχεια φαϊ επιβαρύνοντας το νερό κ μη μπορώντας να κάνω αλλαγες... :smt012

kixlidatos
31-05-14, 12:57
Βρε δεν θα το φαει επειδη πειναει,αλλα ειναι μοναχικα και κυριαρχα ζωα.Καλο θα ηταν να εμπαιναν ταυτοχρονα και τα δυο μαζι.Γιατι μπορει να τον σκοτωσει και με την πανοπλια του επανω.

Τι θα εκανα εγω τωρα?

Θα εβγαζα τον μεγαλο για μερικες μερες σε αλλο ενυδρειο,η αν εχεις κανα φιλτρακι Θα τον εβαζα σε ενα βαρελακι.Θα εφτιαχνα πολλες σπιλιες,θα εριχνα μεσα τον μικρο για μερικες μερες.Μετα θα εκανα την προσευχημου:Dκαι θε εριχνα τον μεγαλο μεσα.Ολα αυτα για να δωσω χρονο προσαρμογης στο μικρο.

Να εχεις υποψιν οτι αν με το καλο σου κατσει και αρχισουν να γεννανε,γεννανε πολλα,εχεις σκευτει τι θα τα κανεις μετα?

leonidas87
31-05-14, 13:49
Μμμμμμ....Καλή ιδέα!!Εχω ένα 120l γεμάτο φυτα,java moss,κάτι Cory,κάτι barb κ κάτι γκουραμι...πάρτυ θα κάνει εκεί μέσα.περα από τη πλάκα έχω ένα βαρέλι 40l για τις αλλαγές...σκέφτομαι να το βάλω εκεί για καμία βδομάδα το μεγαλο κ τον καινούργιο να το βαλω στο ενυδρειο κ να το πλακοσω στο φαΐ κ στις αλλαγές για να αλλάξει κουστούμι κ να μεγαλώσει λίγο..

kixlidatos
31-05-14, 13:52
Οχι στο φυτεμενο,γιατι θα νομιζεις οτι περασε ελεφαντας απο εκει:DΣτο βαρελακι 40 λιτρων θα ειναι μια χαρα.

leonidas87
31-05-14, 14:00
Οχι στο φυτεμενο,γιατι θα νομιζεις οτι περασε ελεφαντας απο εκει:DΣτο βαρελακι 40 λιτρων θα ειναι μια χαρα.

Πλάκα έκανα για το 120l...

kixlidatos
31-05-14, 14:03
Μια χαρα,βαλε και κατι να κρυβεται οποτε θελει.Θερμανση δεν θελει,με ενα φιλτρκι εισαι οκ.

leonidas87
03-06-14, 14:50
Συνεχίζουμε!!!
Χθές έφυγαν τα apple snails κ ο μεγάλος μεταφέρφηκε στο 40l βαρέλι αλλαγών με ένα φιλτράκι...

leonidas87
03-06-14, 14:57
Έγιναν αλλαγές κ τοποθετήθηκαν κρυψώνες στο ενυδρείο....ήθελα μάυρους σωλήνες αλλα δε βρήκα

leonidas87
03-06-14, 15:00
Σήμερα ήρθε κ η μικρή clarkii!!!'Ειναι περίπου 5-6cm...

leonidas87
03-06-14, 15:13
Κ μερικές φωτο μέσα στο ενυδρείο....την πήρα λίγο ταλαιπορημένη καθώς ειναι εμφανές οτι οι κεραίες της είναι κομμενες.

kixlidatos
04-06-14, 08:00
Καλως την δεχτηκες την νυφη:DΣτον μουργο ,βαλε κανα ξυλο- πετρα να νιωθει ασφαλεια.

leonidas87
04-06-14, 11:50
Ευχαριστώ kixlidate(το ονομα σου δεν μας εχει πει ακομα):rolleyes:
Μόλις γυρίσω σπιτι θα ανοίξω φώτα να δω πως παει κ αν έχει προσαρμοστεί....αν προλάβω μπορει να βγάλω κ καμία φωτο.
Επίσης σκέφτομα αν τελικά μπουν κ οι δυο μαζί κ πάνε ολα καλά κάποια στιγμη θα έχουμε κ μικρα...
εχει κανείς ανάλογη εμπειρία??
πολύ φοβαμαι οτι θα χρειαστεί κ αλλο ενυδρειο.. :smt107

kixlidatos
04-06-14, 12:06
Τις γεννες τις αποφευγω σαν τον διαλο το λιβανι,και για τα ψαρακια μου.Μου ειναι πολυ δυσκολο να τα διαθεσω απο εδω που ειμαι.

Υπαρχουν παιδια που καταφεραν να παρουν γεννες,δεν ειναι δυσκολο,απλα θελει πολλες κρυψωνες για τα μωρα.

Μακαρι να μπορουσες να διαθεσεις μεγαλυτερο μηκος και πλατος .Εχεις πλεονεκτημα,γιατι τα δικα σου δεν μεγαλωνουν σαν την δικια μου την γουρουνα:D

Περιμενω νεα,και μην βιαστεις να τα βαλεις μαζι ακομα,ασε να παρει τον αερα του ενυδρειου η μικρη

Βασιλης:)

leonidas87
04-06-14, 12:19
Έλα ρε ΒΑΣΙΛΗ!!;)
Για την ιστορία να πω οτι τον αρσενικό το πήρα απο συγχομπίστα καθώς είχε γέννα κ του επιβίωσαν μόνο δυο..το άλλο το κράτησε αυτός.Είχε κρυψώνες αλλα το ενυδρείο ηταν 60l.
Ο αρσενκός θα μπεί μέσα μόνο οταν αλλάξει κουστούμι η ''αλλη''κ περασουν κ 2,3 μέρες

kixlidatos
04-06-14, 12:29
Το καλυτερο που θα κανεις.Να παρει λιγο μποι η πιτσιρικα.Πως την επιασες ετσι αταραχος?:DΟσες φορες προσπαθησα,τιναζοταν και εφευγε η δικια μου

Πες στον φιλο σου,να μας πει τι εκανε και πηρε γεννα.
Αν εχεις βαλε και αλλη αμμο,γιατι την χρησιμοποιουν οταν αλλαζουν πουκαμισο,σαν να κλεινουν πορτα στην τρυπα τους

leonidas87
04-06-14, 12:41
Την απείλησα οτι αν δεν κάτσει ήσυχη να την μετρήσω θα τη βάλω στο βαρέλι με τον αρσενικό...εκατσε σαν παναγία μετα!!!χαχα :)
Απλά ήταν τυχερός που είχε ζευγάρι(δεν ήξερε να ξεχωρίζει φύλλο)κ απλά γέννησαν,δεν έκανε τπτ.
Ο αρσενικός είναι σίγουρα 12 cm κ με όγκο πολλές φορές μεγαλύτερο απο την θυληκία.
Δεν είναι άμμος...ψιλόκοκο χαλίκι είναι

kixlidatos
04-06-14, 12:45
:D:D:D:D

Οτι ναναι,ειναι σαν μπουλτοζες αυτα,μεταφερουν τα παντα.Αν εχει βαλε και αλλο

leonidas87
04-06-14, 12:49
:D:D:D:D

Οτι ναναι,ειναι σαν μπουλτοζες αυτα,μεταφερουν τα παντα.Αν εχει βαλε και αλλο

έχει πάχος περίπου 4cm..λες να βάλω κ αλλό?? :confused:

nikolakis94
04-06-14, 12:52
Πολύ ομορφη η μικρη.Ωραιο και το ενυδρειο σου Λεωνιδα.Μου εβαλες ιδεες τωρα:D

leonidas87
04-06-14, 12:54
Πολύ ομορφη η μικρη.Ωραιο και το ενυδρειο σου Λεωνιδα.Μου εβαλες ιδεες τωρα:D

Να σαι καλά!!!Οκ σε 2,3 μήνες που θα έχω μικρά θα σου κρατήσω δυο!!! :mrgreen:

kixlidatos
04-06-14, 12:56
Λεονιδα,μην κοιτας τωρα το παχος,αυτα αλλου θα στην κανουν 8 ποντους,και αλλου 0.Τιποτα δεν μενει σταθερο στον βυθο

Νικο,αντε να γινουμε πολλοι μαμουδιαριδες:D

leonidas87
04-06-14, 13:02
Λεονιδα,μην κοιτας τωρα το παχος,αυτα αλλου θα στην κανουν 8 ποντους,και αλλου 0.Τιποτα δεν μενει σταθερο στον βυθο

Νικο,αντε να γινουμε πολλοι μαμουδιαριδες:D

Βασίλη κ εσυ να ετοιμάζεις ένα ενυδρείο ακόμα...θα σου αποσταλθεί ένα ζευγάρι για να ζήσεις κ την εμπειρία της clarkii.
Εχω 3-4 kg ακομα απο το χαλίκι..θα το ρίξω κ αυτο

kixlidatos
04-06-14, 13:06
Ωραια τα λες,γιατι δεν εισαι παντρεμενος φαινεται:pκαι αυτα που εχω,τα κρατω με το ζορι.Την παρακαλω να μου αφησει να κανω ενα του μετρου γιαυτην την αστακινα ,και ......................:D:D:D
-------------------------
Ναι βαλε και αυτο που εχεις

leonidas87
04-06-14, 13:12
Ωραια τα λες,γιατι δεν εισαι παντρεμενος φαινεται:pκαι αυτα που εχω,τα κρατω με το ζορι.Την παρακαλω να μου αφησει να κανω ενα του μετρου γιαυτην την αστακινα ,και ......................:D:D:D
-------------------------
Ναι βαλε και αυτο που εχεις

Παντρεμένος ευτυχώς οχι ακόμα...αλλα εχω σχέση χρόνια κ ξέρω τι θα πει μουρμούρα...:smt062
Δε πειράζει καλα κ τα 2 που έχεις... :roll:

leonidas87
07-06-14, 14:46
Εχω νέα!Πρίν κανα 2ώρο που γύρισα σπίτι είδα πως επιτέλους η νεαρή καραβίδα άλλαξε πουκάμισο!!!:smt041
Δευτέρα μάλλον θα βάλω κ τον αρσενικό στο ενυδρειο...βεβαια έχουν ακόμα αρκετή διαφορά στο μέγεθος αλλα δε μπορώ να κάνω κ αλλιως...
Σε λίγο θα βάλω κ φωτό

leonidas87
07-06-14, 14:57
Έβγαλε κ κεραιες!!!

kixlidatos
07-06-14, 15:54
:smt041:smt041:smt041:smt041Βιαστικια ειναι η κουκλα

Τσακα μπαμ.τυχερε,περιμενε μεχρι την τριτη,τεταρτη,μαλακια ειναι ακομα.

leonidas87
07-06-14, 18:32
:smt041:smt041:smt041:smt041Βιαστικια ειναι η κουκλα

Τσακα μπαμ.τυχερε,περιμενε μεχρι την τριτη,τεταρτη,μαλακια ειναι ακομα.

Ρε συ Βασίλη χρειάζομαι το βαρέλι για την αλλαγή στο 120l.Καθε Κυριακή την κάνω,λες να το καθυστερησω 3,4 μερουλες ε;; :smt108

kixlidatos
07-06-14, 18:40
Ναι ,δεν εχεις προβλημα,εισουν και πολυ τυχερος,φαντασου να την συνατουσε τωρα ,τι θα γινοταν.Με μερικες μερες δεν χαλασε ο κοσμος,ασε να σκληραινει καλα.Να χαρμανιασει και ο αλλος,για να ερθουν ομαλα τα πραγματα.

leonidas87
07-06-14, 19:22
Κοιτά ο αρσενικος τις 3 πρώτες αλλαγές τις έκανε ένα 5 μέρες...οπότε με αυτή τη λογική με τον που τον βάλω στο ενυδρειο η θηλυκια δε νομίζω να αργήσει να κάνει πάλι αλλαγη(αν κ δε τρώει όσο έτρωγε ο αρσενικος).Εκει φαντάζομαι θα δούμε αν τελικά θα τα καταφέρουν μαζί κ πόσο τυχερός είμαι

kixlidatos
09-06-14, 09:02
Κοιτά ο αρσενικος τις 3 πρώτες αλλαγές τις έκανε ένα 5 μέρες...οπότε με αυτή τη λογική με τον που τον βάλω στο ενυδρειο η θηλυκια δε νομίζω να αργήσει να κάνει πάλι αλλαγη(αν κ δε τρώει όσο έτρωγε ο αρσενικος).Εκει φαντάζομαι θα δούμε αν τελικά θα τα καταφέρουν μαζί κ πόσο τυχερός είμαι

Καλημερα Λεονιδα
Ποσο μικρος ηταν ,για να κανει ανα 5 μερες αλλαγη?

Ειναι γεγονος οτι οσο μικρα ειναι ,τοσο συχνα κανουν αλλαγη,αλλα και σε 5 μερες δεν μου εχει τυχη ποτε.Ισως οταν τα επερνα ηταν γυρο στους 6με 7. ποντους. Αλλιως τα clarki εχουν αυτον τον κυκλο,δεν ξερω,παντος κρατα ημερολογιο,για να μαθουμε τελικα τι παιζει.Η δικια μου τωρα για να αλλαξει κανει 1+χρονο,και στα 3,5 χρονια που την εχω,συνολικα αλλαξε μονο 8η 9 φορες ,στα χερια μου.

leonidas87
10-06-14, 12:53
Καλησπέρα στη παρέα!!!Σήμερα έβαλα λίγο ακόμα χαλίκι όπως μου είπε ο Βασίλης,έκανα 20-30% αλλαγή νερόυ κ έβαλα τον αρσενικό στο ενυδρείο.Με το που μπήκε η μικρή κρύφτηκε κατευθείαν κάτω απο τι ρίζα...έσκαψε κ ολας για να χωρέσει.Ο αρσενικός δεν σταματάει να κάνει βόλτες μέσα στο ενυδρείο,ίσως κ να ψάχνει την θηλυκιά.Πάντως προς το παρόν έχει αρκετά μικρότερη μάζα απο αυτόν κ μπορεί να κρυφτεί σε σημεία που δε μπορεί ο μεγάλος.
Βασίλη τον αρσενικό τον είχα πάρει περίπου στα 4cm..πιο μικρό απο την θηλυκία,τον έχω 2 μήνες κ κάτι...αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι καμια 12-13cm κ η μικρή μετά την αλλαγη περίπου 7-8(η μάζα όμως πολλαπλάσια,ίσως 4-5 φορές μεγαλύτερος ο αρσενικός).Επίσης να προσθέσω πως η αυξήση της μάζας της θηλυκιάς όταν έκανε αλλαγή ήταν αρκετά πιο μικρή απο αυτήν που έκανε ο αρσενικός στις αλλαγές.
Πάντως δε πιστέυω να αργήσει να κάνει πάλι αλλαγη.
Θα βάλω κ φωτό απο το ζέυγος σε λίγο..:rolleyes:

kixlidatos
10-06-14, 13:00
Αντε με το καλο,οσο μπορεις πολλες φωλιες να εχει η πιτσιρικα.:Dμην την πετυχει στην αλλαγη.Περιμενουμε φωτο απο το νυφικο κρεβατι:p

Σε αυτην την φαση,μην κοιτας την ομορφια του ενυδρειου,μολις αλληλοδεχτει ο ενας τον αλλον,αραιωνεις τις φωλιες.

leonidas87
10-06-14, 13:08
Να μαστε!!!

leonidas87
10-06-14, 13:10
Είναι απο κινητό(επιείκεια)...Αν προλάβω θα βγάλω κ αλλες μετά!

kixlidatos
10-06-14, 13:35
Πραγματι εχει αρκετη διαφορα,αλλα το ενθαρτντικο ειναι οτι την βλεπει,και δεν της ορμαει.Αν ξεπερασουμε και την νυχτα,τοτε ολα ειναι καλα.

leonidas87
10-06-14, 18:14
Έχει πέσει κυνηγητό αλλα μάλλον απο περιέργεια είναι παρα απο επιθετικότητα..Η μικρή συνέχεια τον αποφέυγει κ αυτός όλο τη ψάχνει..:smt052
Στη τελευταία φωτο είχαν μείνει έτσι κ οι δυο(ακίνητα)για 6-7 λεπτά!!
:smt041

kixlidatos
11-06-14, 08:06
Πως πηγε η νυχτα?Αν την εβγαλε καθαρη,ολα βαινουν καλως:)

leonidas87
11-06-14, 08:37
Καλημέρα!!Βιαστικα να χαρώ...χθες το βράδυ που γύρισα σπιτι άνοιξα τα φώτα στο ενυδρειο να δω πως πανε τα πράγματα(κανονικά ανοίγουν μόνο 3 ώρες το πρωί).Παρατηροντας την μικρή είδα πως ένα από τα πισω πόδια της είχε βγει...παρόλα αυτά φερόταν φυσιολογικά κ έψαχνε για τροφή.Εκατσα να κοιτάζω για αλλά 5 λεπτά όπου τελικά εξελίχτηκε ένας δυνατός καυγάς.Λογω της διαφοράς μεγέθους που έχουν φοβήθηκα πως τέτοιοι καυγαδες μπορεί να αποβούν μοιραίοι για τη μικρή.Δε το ρισκαρα,πάλι στο βαρέλι ο αρσενικος μέχρι να κάνει ακόμα μια αλλαγή η μικρή.Πιστευω το πολύ μέχρι το Σ/Κ θα έχει αλλάξει...υπομονή :(

kixlidatos
11-06-14, 08:47
Καλα εκανες.κριμα,να την ταιζεις πολυ,για να αλαζει πιο συχνα.Αν εχεις στο αλλο ενυδρειο λαθρεπιβατες,βαλτους στην κοπελια.

Το κομμενο ποδι,θα το ξαναβγαλει.

leonidas87
11-06-14, 09:12
Εχω παρατηρήσει με τον αρσενικο ότι κάνοντας μεγάλη αλλαγή νερού την επόμενη είχα κ αλλαγή στο πουκάμισο.Εχει κάποια λογική αυτό;;Παρασκευή θα κάνω αλλαγή 40% για να δω...
Πάντως αυτά τα πλάσματα έχουν απίστευτες συμπεριφορές...Ειδικά τώρα που έχω κ την θηλυκια ασχολούμαι μόνο μαζί τους..
-------------------------
Το κομμενο ποδι,θα το ξαναβγαλει.[/QUOTE]

Ξέχασα να σου πάω ότι των αρσενικό των είχα πάρει με μια δαγκανα...την άλλη του την είχε κόψει το αδελφάκι του.εννοειται πως στη αλλαγή βγάζουν τα πάντα καινούργια...ακόμα κ οι κεραίες τους!!!

kixlidatos
11-06-14, 09:20
Η αλλαγη νερου,δεν εχει σχεση με την αλλαγη πουκαμισου.Η τροφη εχει σημασια.Κανονικα η αλλαγη ,ειναι επωδυνη γιαυτα,αλλα το κανουν οταν πλεον δεν χωρανε στο πουκαμισο.

Σε μικρες ηλικιες βγαινουν νεα ακρα.Στις μεγαλες δεν προλαβαινουν να τα αντικαταστησουν.

Πραγματι ειναι φανταστικα πλασματακια,και εχουν πολυ πλακα.

leonidas87
11-06-14, 09:29
Τότε θα ήταν σύμπτωση οι αλλαγές πουκάμισου με τις αλλαγές νερού.Θα βάλω κ λαθροεπιβατες,δε το είχα δοκιμάσει τόσο καιρό.
Οταν είναι μεγάλα δεν βγάζουν νέα άκρα;;;δηλαδή όταν κάνουν αλλαγή βγάζουν μόνο το κέλυφος αλλά παραμένουν με τα ιδια άκρα;;(δαγκανες-πόδι-κεραίες)

kixlidatos
11-06-14, 09:51
Στο παλιο μου ενυδρειο,μαζι με ψαρια,πριν απο αυτην ειχα καποια αλλη,σε καποια φαση,ειπα να βαλω και δευτερη μεσα,αλλα τοτε δεν ηξερα να ξεχωριζω το φυλο.το ενυδρειο ηταν 140 μηκος.Μετα απο αρκετες αλλαγες,ειχαν φθασει περιπου 13 ποντους.Δεν ηξερα αν ηταν η οχι ζεγαρι.Μια μερα του κοβει την μεγαλη δαγγανα.στις επομενες 3 αλλαγες,ειχε βγαλει μονο ενα τσουτσουνι για δαγγανα.Φυσικα δεν επεζησε για να δω αν θα συμπληρωνοταν η δαγγανα.

Φαντασου τωρα την δικιαμου που ειναι πανω απο 30 ποντους,με δαγγανα 10+ποντους,να της κοπει,ποτε θα προλαβει να την αντικαταστησει.

leonidas87
11-06-14, 09:55
Σε 140l έκοψε η μια το πόδι της άλλης;;
ωχ δύσκολα τα πράγματα... :(

kixlidatos
11-06-14, 10:06
Ασε τοτε δεν ηξερα την τυφλα μου.Δεν ειχαν φωλιες,κυκλοφωρουσαν αναμεσα στα ψαρια.Μου ειχαν φαει αρκετα ψαρια,και στο τελος τα ψαρια εφαγαν αυτους.

Τα δικα σου ειναι πιο <ηρεμα>,και πιο μικρα,το προβλημα σου ειναι , ειναι θεμα μεγεθους.Αν τα ειχες μαζι απο την αρχη,σε ζευγαρι,θα ηταν πιο ομαλα τα πραγματα.Αν με αυτα τα μαμουδια,δεν υπαρχει γκαραντι.Ειναι μοναχικα ζωα.Γιαυτο σου ειπα,βαλε φωλιες,πολλες φωλιες,τωρα στην αρχη.

leonidas87
11-06-14, 10:42
Προβληματίζομαι!!αυτο που θέλω να κάνω είναι να καταφέρω μια αναπαραγωγή...σκέφτομαι να πάρω ένα πλαστικό κουτί από ikea 40-50l κ αν υπάρχει πρόβλημα να βάζω τον αρσενικό εκεί..ίσως τελικά τα λίτρα να είναι λίγα για ένα ζευγάρι αλλά θα μπορούσα να έχω τον αρσενικό στο 50l κουτί κ να τον βάζω στο ενυδρειο π.χ μια φορά την εβδομάδα για κάποιες ώρες ώστε να ζευγαρωσουν κ μετά πάλι πίσω.

kixlidatos
11-06-14, 10:56
Για κοκκορα τον περασε ρε Λεονιδα:D:D:D

Δεν νομιζω να ειναι η λυση.Καποια στιγμη πρεπει να ρισκαρεις,και οτι γινει.

Και βεβαια αν ειχες πιο πολλα λιτρα θα ηταν καλυτερα,αλλα και παλι δεν θα ηταν σιγουρο,

Καπου ο γκουρου αυτων των μαμουδιων ο Raven,αναφερει για τα clarki,oti minimum litra,ειναι 50.Το ψαχνω αλλα δεν μπορω να το βρω,αν μπορει καποιος φιλος,και ξερει,ας το βαλει.Βεβαια ολα ειναι σχετικα,γιατι ειπαμε οτι ειναι μοναχικα ζωα.

leonidas87
11-06-14, 11:07
Χαχαχαχα...ακου εκεί κόκορας!!!!
Ο Raven έχει κάνει αναπαραγωγή clarkii;;
Που είναι να μας δώσει τις συμβουλές του;;

kixlidatos
11-06-14, 11:14
Δεν γραφει τωρα ,και εγω απο αυτον τα εμαθα.Εχει ασχοληθει πολυ με γαριδες και αστακους.

Εδω ειναι τα θεματα που ξεκινησε .Ψαξε και θα ψαξω.

http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=6474586

leonidas87
11-06-14, 11:26
Οκ,λέω να του στείλω πμ
-------------------------
Δεν γραφει τωρα ,και εγω απο αυτον τα εμαθα.Εχει ασχοληθει πολυ με γαριδες και αστακους.

Εδω ειναι τα θεματα που ξεκινησε .Ψαξε και θα ψαξω.

http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=6474586

Δε μου βγάζει τπτ το link

kixlidatos
11-06-14, 11:33
σεμενα το βγαζει.Αλλιως πανε στο θεμα μου,εκει μου εχει απαντηση ο raben,Απο το προφιλτου,κοιτα τα θεματα του.

leonidas87
11-06-14, 11:40
Το κοίταξα ήδη αλλά δεν έχει κανένα θέμα με καραβιδες...επίσης δε μπορώ να του στείλω πμ.δεν υπάρχει καν η επιλογή :smt011

Γιώργος Κ
11-06-14, 11:51
Έχει απενεργοποιησει τα πμ ... θα τον ρωτήσω και θα σας πω ... καραβίδες δεν είχα δει να είχε πάντως! !

leonidas87
11-06-14, 12:25
Έχει απενεργοποιησει τα πμ ... θα τον ρωτήσω και θα σας πω ... καραβίδες δεν είχα δει να είχε πάντως! !

Ευχαριστώ Γιώργο!

kixlidatos
11-06-14, 12:30
Έχει απενεργοποιησει τα πμ ... θα τον ρωτήσω και θα σας πω ... καραβίδες δεν είχα δει να είχε πάντως! !
Ευχαριστουμε πολυ

Γιώργος Κ
12-06-14, 08:17
Δεν είχε ο Αλέξανδρος ποτέ καραβίδες απλά διαβασε-ρωτησε-εμαθε και έγραψε πολλα αφού έβλεπε ενδιαφέρον από τους χομπιστες!

kixlidatos
12-06-14, 09:11
Καλημερα.

Κριμα κατι παραπανω θα μας ελεγε ο Αλεξανδρος:)

leonidas87
12-06-14, 10:08
Καλημέρα!
Ευχαριστούμε Γιώργο.
Δε πειράζει θα τη βρούμε τη άκρη...
Πλέον για ότι κάνω κρατάω σημειώσεις.
Τώρα η μικρή είναι μόνο της στο ενυδρειο μέχρι να κάνει τη 2η αλλαγή της.
Ενώ χθες έτρωγε ότι της έδινα σήμερα πέταξε ένα φιλαράκι κ το άφησε...ίσως αυτό να είναι δείγμα πως θα κάνει αλλαγή.

kixlidatos
12-06-14, 10:28
Η αφαγια εναι μια ενδειξη για αλλαγη,αλλα εσυ θα με τρελανεις:Dκαθε 3 μερες αλλαγη?ουτε γκομενες να ηταν:D

leonidas87
12-06-14, 11:37
Ακυρο τελικά έφαγε!
Ναι ρε αφού ο άλλος όταν ήταν μικρος άλλαζε γρήγορα.
Την περιμένω πάντως...Σάββατο είχε κάνει αλλαγή.

leonidas87
21-06-14, 14:18
Καλησπέρα!!!
Τόσες μέρες δεν έγραφα επειδή δεν είχαμε εξελίξεις...
Τελικά αν κ μου άργησε η μικρή χθες άλλαξε κουστούμι...
τη περίμενα πολύ νωρίτερα...
Σε δυο μέρες θα μπει ο αρσενικος να δούμε τι θα γίνει.
Επίσης το ενυδρειο από 54l θα το άλλαξω κ θα γίνει 96l ;) !!

Πιο μετά θα βάλω κ φωτό...

kixlidatos
21-06-14, 14:21
Ελα βρε ,που χαθηκες.Σημερα σε σκεφτομουν.

Ε σε τετοια λιτρα θα εναι παραδεισος.

Περιμενω Φωτο:)

leonidas87
21-06-14, 14:45
Ε αφού η μικρή μας άργησε...13 μέρες για την αλλαγή!!!
Το ενυδρειο θα το αλλάξω Πέμπτη-Παρασκευή.
Λες να περιμένω λίγο ακόμα κ να τα βάλω μαζί όταν γίνει κ η αλλαγή του ενυδρειο;;
ένα πρόβλημα είναι πως στο νέο ενυδρειο δε θα έχω καπάκι για τους καλοκαιρινούς μήνες καθώς το καπάκι είναι γυάλινο κ δεν θα μπορέσω να προσαρμοσω τους ανεμιστήρες...οπότε η στάθμη του νερου θα είναι 7-8cm πιο κάτω ώστε να μην υπάρξει κίνδυνος να βγει καμία έξω...
Το χειμονα θα κλείσει κανονικά.

kixlidatos
21-06-14, 14:55
Ε αφού η μικρή μας άργησε...13 μέρες για την αλλαγή!!!
Το ενυδρειο θα το αλλάξω Πέμπτη-Παρασκευή.
Λες να περιμένω λίγο ακόμα κ να τα βάλω μαζί όταν γίνει κ η αλλαγή του ενυδρειο;;
ένα πρόβλημα είναι πως στο νέο ενυδρειο δε θα έχω καπάκι για τους καλοκαιρινούς μήνες καθώς το καπάκι είναι γυάλινο κ δεν θα μπορέσω να προσαρμοσω τους ανεμιστήρες...οπότε η στάθμη του νερου θα είναι 7-8cm πιο κάτω ώστε να μην υπάρξει κίνδυνος να βγει καμία έξω...
Το χειμονα θα κλείσει κανονικά.


Ξεχνατο ,θα σου φυγουν.Και εγω το βγαζω το καπακι,και εχω φτιαξει ενα ξυλινο τελαρο,(απο ξυλαρακι10*20 χιλιοστα)με πλαστικια σιτα καρφωμενη.Και εκει επανω βαζω ενα φορητο ανεμιστηρακι.Θα σου δειξω αυριο φωτο.

Καλυτερα οταν γινει η αλλαγη ενυδρειου να τα βαλεις μαζι.Παντα με πολλες φωλιες.

Εχε υποψιν οτι τωρα αυτα δεν ζευγαρωνουν με τις ζεστες.Καλο οκτοβρη βλεπω εγω.

leonidas87
21-06-14, 15:06
Ξεχνατο ,θα σου φυγουν.Και εγω το βγαζω το καπακι,και εχω φτιαξει ενα ξυλινο τελαρο,(απο ξυλαρακι10*20 χιλιοστα)με πλαστικια σιτα καρφωμενη.Και εκει επανω βαζω ενα φορητο ανεμιστηρακι.Θα σου δειξω αυριο φωτο.

Καλυτερα οταν γινει η αλλαγη ενυδρειου να τα βαλεις μαζι.Παντα με πολλες φωλιες.

Εχε υποψιν οτι τωρα αυτα δεν ζευγαρωνουν με τις ζεστες.Καλο οκτοβρη βλεπω εγω.

Για το ζευγαρωμα καλύτερα το φθινόπωρο γτ το Αύγουστο θα λειψω κανά 10ημερο κ θα είχαμε θέμα.
Για τις φωλιές σκέφτομαι να βάλω ακόμα μια ρίζα σαν αυτή που έχω ήδη κ να διπλασίασω τις πέτρες.το νέο ένυδρειο θα έχει μήκος 80cm.
Τώρα για το καπάκι...τον αρσενικό τον άφηνα πολλές φορές χώρις καπάκι κ δεν είχα καμένα πρόβλημα!!!Απλα είχα τη στάθμη του νερού 5 cm πιο κάτω.
Οπότε μπορείς στείλε φωτό να δω τι έχεις κάνει με τη σιτα...για να είμαστε σίγουροι!!! ;)

kixlidatos
21-06-14, 15:15
Σκαρφαλωνουν απο τα καλωδια φιλτρα κτλ και βγαινουν.Δεν ειναι τιποτα θα το δεις αυριο,4 ξυλακια και μια σιτα με ματι 10*10 χιλοστα..Στην αρχη βαλε πραγμα να κρυβεται η πιτσιρικα.:D

leonidas87
21-06-14, 15:22
Σκαρφαλωνουν απο τα καλωδια φιλτρα κτλ και βγαινουν.Δεν ειναι τιποτα θα το δεις αυριο,4 ξυλακια και μια σιτα με ματι 10*10 χιλοστα..Στην αρχη βαλε πραγμα να κρυβεται η πιτσιρικα.:D

Κ τώρα τον αρσενικό στο βαρέλι τον έχω χωρίς καπάκι με εσωτερικό φίλτρo(δηλαδή καλώδιο)κ δεν έχω κανένα θεμα.

kixlidatos
21-06-14, 15:25
Κ τώρα τον αρσενικό στο βαρέλι τον έχω χωρίς καπάκι με εσωτερικό φίλτρα(δηλαδή καλώδιο)κ δεν έχω κανένα θεμα.

Δεν εχει μαθει τα κολπα ακομα γιαυτο.:DΚαι σκαρφαλωνουν και την κοπανανε κανονικα.Η δικια μου καθε βραδυ ,περπατα αναποδα στην σιτα:p

leonidas87
21-06-14, 15:31
Δεν εχει μαθει τα κολπα ακομα γιαυτο.:DΚαι σκαρφαλωνουν και την κοπανανε κανονικα.Η δικια μου καθε βραδυ ,περπατα αναποδα στην σιτα:p

Αααα έχουμε κ τέτοια;;;; Κ έλεγα ότι αν είχα λιγότερο νερο θα ήμουν οκ...
Οπότε αύριο περιμένω φωτό...αν κ δε νομίζω να είναι δύσκολο να κάνω ένα "καπάκι"από μελάνινη με τρύπα για το ανεμιστηρακι κ τη λαμπα.

leonidas87
21-06-14, 21:11
Η μικρή έγινε μεγάλη!!!!! :D
Την αλλαγή την έκανε μέσα στο σωλήνα!!!
Ο όγκος της αυξήθηκε πολύ περισσότερο απο την αλλαγη της πρώτης φοράς.

leonidas87
26-06-14, 22:53
Καλησπέρα!!!

Η αλλαγή του ενυδρείου έγινε κ οι δυο clarkii είναι μαζί!!:smt047
Μόνο το καπάκι μου έμεινε να φτιάξω καθώς αυτό που έχει είναι γυάλινο κ δεν μπορώ να βάλω το ανεμιστηράκι(η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 26,5 με κοντόλερ)...προς το παρών έχω βάλει το ''μικρότερο''που έιχα στο αλλο ενυδρέιο αλλα φοβάμαι μήν τη κοπανήσουν,έχω βάλει κ λιγότερο νερό 7-8cm για να μην πηγαίνου ψηλά (Βασίλη περιμένω φωτο με τη πατέντα σου).

Η αλλαγή έγινε το μεσημέρι,έφυγα μετα απο καμία ώρα κ πρίν λίγο που γύρισα τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά!!!! :razz:

Ο αρσενικός ψάχνει συνέχεια την θηλυκιά αλλα πλέον έχει τόσες κρυψώνες που δεν παίφτει έυκολα ο ένας πάνω στον άλλον.
Έπίσης η θηλυκία είναι αρκετά μεγάλη...δεν υπάρχει η διαφορά που υπήρχε.
Μακάρι να πάνε καλα....

Πριν λίγο έβγαλα φωτό...

ΥΓ. Ευχαριστώ τον Στάθη για το ενυδρείο(vandar)

leonidas87
26-06-14, 23:04
¶ντε λίγες ακόμα!

Vandar
27-06-14, 00:35
Πολύ ωραίο!! Μπράβο φίλε μου; -)

kixlidatos
27-06-14, 08:25
Επιτελους,πλεον ειναι στο παλατακι τους το νεονυμφο ζευγαρι.:DΕυχαριστουμε τον Σταθη για την ευγενικη του χορηγεια,για το ερωτευμενο ζευγαρακι:D

Λεωνιδα αυριο το πρωι θα τις εχεις αγορινα.σορυ.Το βλεπω και τρομαζω.Ειδικα τις νυχτες,μεχρι να το φτιαξεις ,να κλεινεις το καπακι

Και εγω το πιστευω,σε τετοια λιτρα,ολα θα πανε καλα.Δωσε σημασια στην αμμο,γιατι οταν αλλαζουν με αυτην κουκουλονονται.Οποτε δεν ξερω τι παχος εχεις τωρα,αλλα βαλε πραγμα.

kixlidatos
29-06-14, 09:15
Επιτελους:D τις πετρες τις εχω,γιατι η δικια μου σηκωνει το τελαρο.
Το κανεις ενα ποντο πιο φαρδυ,για να περναν τα καλωδια.Και οι κοντρες χρησημευουν για να μην ακουμπα η σιτα και χαλασει,
Το ξυλο ειναι απο 3 ποντους ριχτης και 1 ας το σοκορο.

Και απο πανω βαζω ανεμιστιρακι γραφειου

leonidas87
29-06-14, 12:19
Επιτελους:D τις πετρες τις εχω,γιατι η δικια μου σηκωνει το τελαρο.
Το κανεις ενα ποντο πιο φαρδυ,για να περναν τα καλωδια.Και οι κοντρες χρησημευουν για να μην ακουμπα η σιτα και χαλασει,
Το ξυλο ειναι απο 3 ποντους ριχτης και 1 ας το σοκορο.

Και απο πανω βαζω ανεμιστιρακι γραφειου


Μου αρέσει που έχεις δυο πέτρες!!! +-6

Ευκολο ειναι,αισθητικά βαβαια δεν είναι ότι καλύτερο αλλά τι να κάνουμε...!

Ευχαριστώ Βασίλη!!


Να πω ότι το ζευγάρι παει μια χαρά...η θηλυκια τον αποφεύγει συνέχεια κ το κάνει πολύ εύκολα!!Χθες για πρώτη φορά επιτέθηκε κ η θηλυκια στον αρσενικό πέταξα ένα φυλλαρακι,το έπιασε αυτος κ μόλις η άλλη κατάλαβε ότι τρώει πήγε κ του έριξε μια τσιμπια!!!!Φυσικα μετά πήγε κρυφτηκε...έριξα κ άλλο φαΐ για να φάνε κ τα δυο.Εχουν απίστευτες συμπεριφορές κ σε αντίθεση με πριν που τα είχα χωριστά τώρα όλη μέρα κάτι κάνουν στο ενυδρειο,ψάχνουν,μαλώνουν κ γενικά είναι πολύ δραστήρια!!εχω πάθει πλάκα :cool:

kixlidatos
29-06-14, 12:25
Να τα χαιρεσαι φιλαρακι.Ταμπλετες να τα δεινεις,ειναι πιο ευκολα γιαυτα να τα τρωνε.Δεινε και κανα καροτο,μαρουλι,αγγουρι.και καπου καπου,κανα γαβρακι ξεκοκαλισμενο.

leonidas87
29-06-14, 12:42
Να τα χαιρεσαι φιλαρακι.Ταμπλετες να τα δεινεις,ειναι πιο ευκολα γιαυτα να τα τρωνε.Δεινε και κανα καροτο,μαρουλι,αγγουρι.και καπου καπου,κανα γαβρακι ξεκοκαλισμενο.

Καροτο δίνω,το αγγουρι δε το τιμανε.Τρωνε κ μαρουλι;;

kixlidatos
29-06-14, 12:57
Τα παντα τρωνε,το μαρουλι με πετρα η κουταλι να καθεται στον πατο

leonidas87
29-06-14, 13:40
Θα δώσω μαρουλι το βράδυ να δω...

Ξέρουμε τι συνθήκες χρειάζονται για ζευγαρωμα;;;

kixlidatos
29-06-14, 13:48
Το βασικο ειναι να εχει κρυα νερα.Καπου ειχα διαβασει,στην φυση ζευγαρωνουν απο Οκτωμβριο εως Απριλιο.Στην φυση ομως.Τωρα στα ενυδρεια δεν ξερω.

leonidas87
29-06-14, 14:17
Αυτή τη στιγμή το ενυδρειο δεν ξεπερνάει τους 26,5...
Να κατέβασω κ άλλο;;

kixlidatos
29-06-14, 14:25
Αν μπορεις κατεβασε σιγα σιγα μεχρι και 20 ,αφου στο ειχα πει .ιδανικη θερμοκρασια ειναι το 20.Σε κρυα νερα ζουν.Τον χειμωνα την εχω στους 22,και αυτο γιατι εκει ξεκινα να δουλευει η αντισταση,αλλα αν μπορουσα θα την κατεβαζα και αλλο.

leonidas87
29-06-14, 14:45
Αν μπορεις κατεβασε σιγα σιγα μεχρι και 20 ,αφου στο ειχα πει .ιδανικη θερμοκρασια ειναι το 20.Σε κρυα νερα ζουν.Τον χειμωνα την εχω στους 22,και αυτο γιατι εκει ξεκινα να δουλευει η αντισταση,αλλα αν μπορουσα θα την κατεβαζα και αλλο.


20 με θερμοκρασία δωματίου 25-32 λίγο δύσκολα...
Θα δώ για 25

kixlidatos
29-06-14, 14:54
Διαβασε αυτο το κειμενο,καπου λεει για θερμοκρασιες και αναπαραγωγη.Βεβαια ειναι ενα γενικο κειμενο για εμπορικες αναπαραγωγες,αλλα πολλα στοιχεια ταιριαζουν με τα δικα μας.

http://fh.ioa.teiep.gr/proptixiakes_spoudes/karavides.pdf

leonidas87
29-06-14, 20:15
Δε λέγαμε κάτι άλλο!!!!! :)

Καθώς έβλεπα των αγώνα των Ολλανδών σε κάποια φάση κοιταω στο ενυδρείο κ παθαίνω πλάκα!!!!!!!
Ο αρσενικός αρπάζει την θηλυκιά κ εκπληκτος βλέπω όλη τη διαδικασία του ζευγαρώματος!!!!!!!!!!!!!! :D

Κράτησε περίπου 15 λεπτά...
¶ρπαξα το κινητό κ έβγαλα μερικές φωτο κ video...
Το video δεν ξέρω πως να το ανεβάσω youtube..Αν θέλει ας βοηθήσει κάποιος.

Μερικές φωτο!!

kixlidatos
30-06-14, 08:28
Ας το καλο,δεν το περειμενα,τωρα κρατα στοιχεια να ξερουμε τι μας γινεται.Δεν παναλεμε εμεις οτι θελουμε,η φυση μονο ξερει τι πρεπει να γινει:D

Μπραβο Λεωνιδα,εκανες πολλα για τα ζωντανα σου,και αυτα στο ανταποδοσαν.

Κρατα ημερολογιο.

leonidas87
30-06-14, 15:46
Το βασικο ειναι να εχει κρυα νερα.Καπου ειχα διαβασει,στην φυση ζευγαρωνουν απο Οκτωμβριο εως Απριλιο.Στην φυση ομως.Τωρα στα ενυδρεια δεν ξερω.

Σημειώσεις κρατάω ήδη...διάβασα το κείμενο για την αναπαραγωγή που εβαλες αλλά δεν νομίζω να σχετίζεται με μια clarkii,ούτε στο ελάχιστο...λέει για Καραβιδες της Ευρώπης που γενάνε σε 5-15 βαθμούς.

kixlidatos
30-06-14, 15:55
Ολα αυτα τα ειδη ,ζουν στον βυθο(γαριδες ,καραβιδες,αστακοι κτλ)οποτε λογικο ειναι να τους αρεσει το κρυο νερο.Απλα αυτα που κραταμε εμεις,ειναι F100000000.......opote δεν λειτουργουν απο οτι φαινεται οπως στην φυση.Τωρα η δικια μου,που χτυπω και 28αρια,δεν τρωει κανονικα,παρα ελαχιστα.

Για να δουμε ποτε θα δουμε τα μωρα στην πιστα.:DΠρεπει να τα μαζεψεις με καποιο τροπο,γιατι οι γονεις θα τα φανε,μην ξεχαστεις.

leonidas87
30-06-14, 17:04
Ολα αυτα τα ειδη ,ζουν στον βυθο(γαριδες ,καραβιδες,αστακοι κτλ)οποτε λογικο ειναι να τους αρεσει το κρυο νερο.Απλα αυτα που κραταμε εμεις,ειναι F100000000.......opote δεν λειτουργουν απο οτι φαινεται οπως στην φυση.Τωρα η δικια μου,που χτυπω και 28αρια,δεν τρωει κανονικα,παρα ελαχιστα.

Για να δουμε ποτε θα δουμε τα μωρα στην πιστα.:DΠρεπει να τα μαζεψεις με καποιο τροπο,γιατι οι γονεις θα τα φανε,μην ξεχαστεις.


Αυτο είναι το θέμα...ποτε θα δούμε μικρά κ αυτό επειδη τον ¶υγουστο θα φύγω καμιά βδομαδα.

Σε αυτό που έβαλες έλεγε ότι απο τη στιγμή που γονιμοποιηθούν τα θηλυκά κανουν αρκετούς μήνες για να γεννήσουν...πιστέυω οτι αυτό δεν ισχυει στις καραβίδες Αμερικής..

Ψάχνω να βρω πληροφορίες απο ξένα site αλλα ακόμα τπτ!!!! :mad:

Τη δική σου γτ την έχεις σε 28αρι...δεν μπορείς να κατεβάσεις κ αλλο???ξέρεις(καλύτερα απο μένα)οτι με 28 είσαι στο όριο

kixlidatos
30-06-14, 17:08
Δεν ισχυει,αυτα ειναι γαι τα ελυθερα,και οχι για τα δικα μας.Πιστευω μηνα να μην κλεισει,αλλα θα δειξει.Σε λιγο τα αυγα θα τα εχει απο κατω της σαν τις γαριδες

leonidas87
30-06-14, 17:13
Δεν ισχυει,αυτα ειναι γαι τα ελυθερα,και οχι για τα δικα μας.Πιστευω μηνα να μην κλεισει,αλλα θα δειξει.Σε λιγο τα αυγα θα τα εχει απο κατω της σαν τις γαριδες


Καλά που δεν έδωσα το 54ρι ενυδρείο... :cool:

Φαντάζομαι αυτό που έγινε χθές θα έχει γίνει κ αλλες φορες...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι κ οι δύο ειναι σχετικά μικρές..

kixlidatos
13-07-14, 14:53
Τι γινεται Λωνιδα?Πως πανε τα πραγματα.

leonidas87
14-07-14, 00:18
Τι γινεται Λωνιδα?Πως πανε τα πραγματα.

Όπως τα είχαμε αφήσει!

Ο αρσενικός σουλατσάρει συνέχεια στο ενυδρειο,επεξεργάζεται τα πάντα κ προσπαθεί να ρίξει(πιάσει)τη κυρία καραβία....

Η θηλυκια είναι πιο ήσυχη κ κρύβεται συχνα.

Επίσης χθές-προχθές παρατήρησα οτι το κέλυφος που είναι στη ράχη της σαν να έχει ένα μικρό κενό(αποκόλληση)απο το σώμα της...
Οπότε έχω το νού μου για τυχών αλλαγη πουκαμίσου...

Για αυγά πάντως ούτε λόγος...δεν εχει τπτ!!
Πιστέυω είναι μικρή ακόμα...

Όταν θα υπάρξει εξέλιξη θα ενημερώσω...

leonidas87
15-07-14, 22:10
Οπως το περίμενα.

Η θηλυκια άλλαξε πουκάμισο!!!!! :p ;)

Το παλιό το έβγαλα για να μην το φάει ο αρσενικος(είναι το πρώτο που βγάζω)

Πλέον είναι όσο κ ο αρσενικος κ ίσως κ μεγαλύτερη...οι δαγκανες της σίγουρα έγιναν μεγαλύτερες από του αρσενικού.Δεν μπορώ να την δω κ πολύ καλά γτ είναι κρυμμένη.

Χρωσταω φωτο :smt023

kixlidatos
16-07-14, 08:14
Ηθικον διδαγμα ειναι οτι και οι αστακοι το κανουν για την πλακα τους:D
Ε ρε τι εχουμε να μαθουμε σε τουτη την ζωη:D
Λογικα τωρα θα ξανα επιχειρισουν,για να δουμε.:)

leonidas87
17-07-14, 16:48
Τελικά η θηλυκιά δεν έφτασε σε μέγεθος τον αρσενικό αλλα οι διαφορές είναι αμελητεες.

Βασίλη,για το φαγητό που λέγαμε..στις δυο τελευταίες φωτο τρώει μια ταμπλέτα τη επομενη της αλλαγής της. :smt045

Επίσης κατι που με προβληματίζει είναι οτι μετα την αλλαγή εχει στο κεφάλι της μια λευκή γραμμή-ραγάδα(ξεκινάει απο το αριστερό μάτι της).Τι μπορει να είναι???

(η θηλυκια είναι με ανοιχτό πορτοκαλή)

kixlidatos
17-07-14, 18:09
Τι να πω Λεωνιδα,προφανως τα δικασου σκληραινουν γρηγορα,η δικιαμου ,μια φορα που κατα λαθος την αγγκιξατην δευτερη μερα ,ηταν ακομα μαλακια.

Για την ραγαδα,αν και δεν βλεπω κατι στις φωτο,ειναι λογικο.Γιατι οταν αλλαζει οι κλειδωσεις,δεν κλεινουν αμεσως,αλλα θελει λιγο χρονο.Σεμενα και αναμεσα στην δαγκανα (ψαλιδι) τις πρωτες μερες ειναι ασπρη.
Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ,πως ζευγαρωσαν ,και δεν εκανε αυγα?

Στο κειμενο που σου εστηλα,νομιζω οτι κατι λεει οτι μπορει αναβαλει την γεννα,αλλα τωρα δεν μπορω να το διαβασω.αυριο που θα ειμαι και ξεκουραστος:confused:

leonidas87
17-07-14, 18:35
Η ραγαδα ξεκινάει από το αριστερό της μάτι.
Στη πρώτη φωτό φαίνεται.

Παίζει κ να είναι οι τελευταία αλλαγή...είναι περίπου 13,14cm δε νομίζω να μεγαλώνουν κ άλλο.Αντε να έχουν ακόμα μια

kixlidatos
17-07-14, 18:42
Ναι τωρα την ειδα,ειναι κατα μηκος του σωματος της?Αν ναι ,αλλο πραγμα λεω εγω.

Μην το λες,και η δικιαμου αλαξε 4με 5 φορες τον χρονο,αλλα τωρα.αλλαξε μετα απο 14 μηνες.Τωρα εχει να αλαξει κανα χρονο περιπου.Κρατα ημερολογιο,να δουμε που θα πανε τα δικασου.

leonidas87
17-07-14, 18:47
Βασίλη αν ασχοληθείς κ το ψάξεις κοιτά μετά από πόσο καιρό κατεβάζει αυγά μετά το ζευγαρωμα κ πόσο καιρό χρειάζεται για να εκολαπτουν.
Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτές οι καραβιδες είναι σεξουαλικα ώριμες όταν βγάλουν το χαρακτηριστικό έντονο κόκκινο χρώμα στις δαγκανες.
Ο αρσενικος το έχει ενώ η θηλυκια όχι.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως!!!!;)
-------------------------
Ναι τωρα την ειδα,ειναι κατα μηκος του σωματος της?Αν ναι ,αλλο πραγμα λεω εγω.

Μην το λες,και η δικιαμου αλαξε 4με 5 φορες τον χρονο,αλλα τωρα.αλλαξε μετα απο 14 μηνες.Τωρα εχει να αλαξει κανα χρονο περιπου.Κρατα ημερολογιο,να δουμε που θα πανε τα δικασου.

Οχι ακριβώς κατα μήκος...κάνει μια καμπύλη,ελαφρώς διαγώνια θα έλεγα

leonidas87
18-07-14, 14:25
Σήμερα της έδωσα να φαει το παλιό της πουκάμισο.

kixlidatos
18-07-14, 16:02
Φαγανο κοριτσακι εχεις τελικα:D

leonidas87
18-07-14, 19:01
Φαγανο κοριτσακι εχεις τελικα:D

Α καλά...έπρεπε να δεις τον αρσενικό μικρό!!ετρωγε 20 ώρες τη μέρα κ τις άλλες 4 ανεπνεε.

leonidas87
10-09-14, 10:31
update....

kixlidatos
11-09-14, 15:01
Δεν το ειδα,μια χαρα φαινονται τα πιτσουνακια.Απο σφαλιαρες πως παμε?Ο μεγαλος παραμενει ο αρσενικος?Παλι ετσι συχνα αλλαζουν πουκαμισα?

leonidas87
11-09-14, 15:22
Δεν έχουν ξανά αλλάξει πουκάμισο...αλλιώς θα το ήξερες.
Είναι περίπου 12+ cm δε ξέρω αν μεγαλώσουν κ άλλο.
Το μέγιστο είναι 14-15 cm.
Εννοείται ο αρσενικος είναι ο αρχηγός κ συνέχεια ψάχνει την θηλυκια για :smt058 .
Ξύλο δεν πέφτει ,αλλά όταν την πιάνει για παιχνίδια προφανώς δεν είναι κ το καλύτερο της.
Επίσης της έχει κόψει τις κεραίες καθώς για να κάνει τη πράξη την πιάνει από τις δαγκανες κ πολλές φορές οι κεραίες πιανοντουσαν ανάμεσα...

Το καλοκαίρι έψαξε πολύ για την αναπαραγωγή κ έπαθα πλάκα.
Αυτό το είδος μπορεί να κρατήσει το σπερμα εώς κ 8 μήνες κ να γεννήσει οπότε το επιλέξει.
Οπως η γνωστή κατσαριδα ξηρας που φυσικά είναι ο Βασιλιας σε αυτό κ μπορεί να κρατήσει το σπερμα εώς 1 χρόνο κ να γεννάει συνέχεια!!!!!!

Βρήκα πολλές περιπτώσεις κυρίως από Γερμανικά forum...κάποιος είχε πάρει τέτοια καραβιδα ΜΟΝΗ ΤΗΣ από pet shop κ μετά από 6 μήνες του γέννησε...

Είχες δίκιο για τις θερμοκρασίες...όταν πέσει η θερμοκρασία,έχει επαρκές φαγητό κ καθαρό νερό τότε λογικά θα κατεβάσει αυγά κ η δικιά μου.

kixlidatos
11-09-14, 16:09
Πολυ ομορφα.
Ειμαι περιεργος να δουμε ποτε θα κανει αλλαγη.Αυτο που κρατα τα αυγα οσο θελει,νομιζω ισχυει για ολες τις καραβιδες?Πολυ ευχαριστο οτι δεν την απειλη.Ξερω οτι τα θηλυκα γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα,εμαθες αν ισχυει?

leonidas87
11-09-14, 18:15
Πολυ ομορφα.
Ειμαι περιεργος να δουμε ποτε θα κανει αλλαγη.Αυτο που κρατα τα αυγα οσο θελει,νομιζω ισχυει για ολες τις καραβιδες?Πολυ ευχαριστο οτι δεν την απειλη.Ξερω οτι τα θηλυκα γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα,εμαθες αν ισχυει?

Το ότι δεν την απειλεί είναι σχετικό.Κανονικα το σωστό είναι ένα χαρεμι σε αναλογία 1m 3f.Σκεψου δηλαδή αφρικανες που μπαίνουν σε χαρεμι εσύ να τις έχεις ζευγάρι....η θηλυκια θα είναι συνέχεια κυνηγημένη.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτο για μεγαλύτερο θηλυκό.Στη παρουσίαση της δικιάς σου κούκλας στο τελευταίο σου post δείχνεις σύγκριση μιας αρσενικης κ μιας θηλυκης κ η αρσενικη είναι εμφανώς μεγαλύτερη.Αν κ δε το εχω ψάξει περισσότερο.

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις καραβιδες αυτό με την αποθήκευση σπερματος.

Η δικιά σου πως παει;;πόσο είναι τώρα;;

kixlidatos
11-09-14, 19:08
Ειναι μοναχουλα,και με τις ζεστες δεν τρωει και πολυ,αλλα γιναμε φιλαρακια πλεον,δεν με φοβατε ουτε οταν κανω αλλαγες με σκουπα.:)

leonidas87
11-09-14, 19:14
Ειναι μοναχουλα,και με τις ζεστες δεν τρωει και πολυ,αλλα γιναμε φιλαρακια πλεον,δεν με φοβατε ουτε οταν κανω αλλαγες με σκουπα.:)


Πόσο είναι;;;

kixlidatos
12-09-14, 08:21
Σε μεγεθος?δεν αλλαξε απο περσι,σε χρονια?σε λιγο κλεινουμε τα 5

leonidas87
12-09-14, 14:37
Πολλά χρόνια ρε φίλε!!!!
Να τα 100σει :grin:

leonidas87
17-09-14, 17:59
update...

Πολύ έρωτας!!!

kixlidatos
18-09-14, 08:16
Οταν γραφτικες στο φορουμ ,δεν διαβασες τον κανονα που λεει οτι ,απαγορευονται οι ακαταλληλες φωτογραφιες?:D

Με τοσο πικι πικι να δουμε μωρα ποτε θα δουμε:p

Φανταστικες εικονες,τις χαιρομαστε ολοι:smt041

leonidas87
18-09-14, 12:16
Ωχ ξέχασα να βάλω "θολό" στα επίμαχα σημεία :smt095

Σκέφτομαι ότι ίσως να υπάρχει προβλημα με τη γέννα.
Αφού η θηλυκια μπορεί να επιλέξει το ποτέ θα κατεβάσει τα αυγά προφανώς θα το κάνει όταν νιώθει ασφαλης....
Με τον αρσενικό στο ενυδρειο δεν νομίζω να έχει την ασφάλεια που θέλει καθώς συνέχεια την κυνηγάει.

Οταν πέσουν αρκετά οι θερμοκρασίες αν δε δώ βγω αυγά ίσως τα χώρισω(ξανα).

Βασίλη μπορούμε να μάθουμε τίποτα για αυτό;;;;

Υπάρχει κάποιος που έχει γέννα από το συγκεκριμένο είδος;;

kixlidatos
18-09-14, 13:38
Και εγω πιστευω οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας,Περισσοτερα απο οτι ξερεις και εσυ ,εγω δεν εχω.Καλη ιδεα να τα χωρισεις οταν πιασουν τα κρυα.


Ναι παλια σε αλλο φορουμ ηταν ενα παιδι που πηρε γεννα ,αλλα τυχαια.Τα ειχε βαλει μεσα 3,δεν θυμαμαι λιτρα,και ξαφνικα βγηκαν οι μπομπιρες.Μετα τον εχασα και δεν ξερω αλλες λεπτομεριες.Βγαλε σε παρακαλω μια γενικη του ενυδρειου.Μηπως εχεις λιγες φωλιες?

leonidas87
18-09-14, 18:01
Γενική του ενυδρειου έχω στα post 97-98.
Μπορεί να βάλω κ καμία πιο μετά αν προλάβω.
Εχει αρκετές κρυψωνες δε νομίζω να είναι αυτο.


Θυμάσαι από εκείνη την γέννα ποσά μικρά είχαν επιβιώσει;;;

kixlidatos
19-09-14, 08:13
Βασικα αυτος τα εβγαλε για να τα πουλησει,και ηταν καμια 15αρια,αλλα γεννανε παραπολλα,απλα τα τρωνε οι γονεις.

Τωρα ειδα το καπακι του ενυδρειου.Ειναι μονιμο?γιατι μακαρι να βγω ψευτης,αλλα θα την κοπανισουν καποια μερα ,και θα τα ψαχνεις.Μην μου πεις μετα οτι δεν στο ειπα:p

Αν βρεις τροπο να το κλεισεις το επανω μερος,τοτε βαλε και αλλες πετρες στην πλατη,αυτο πιστευω θα ειναι καλο και για τα μωρα με το καλο οταν ερθουν,αλλα και για την μανα

leonidas87
19-09-14, 10:05
Το καπάκι ειναι από το μικρότερο ενυδρειο που τα είχα πριν.
Είχα σκοπό να το κλείσω(με είχες τρομάξει :roll: ) αλλά με το ψάξιμο που είχα κάνει σε ξένα forum διάβασα πως αν η στάθμη του νερού είναι πιο κάτω από το ενυδρειο σε ένα ύψος περίπου στα cm των καραβιδων δε μπορούν να πανε πουθενά.Ετσι κ έγινε!!!!
Βέβαια αυτό ήταν μόνο για το καλοκαίρι,έχω καπάκι γυάλινο που θα το βάλω σύντομα....

Στο ενυδρειο το καλοκαίρι είχα προσθέσει κ ένα aple snail που έβγαλα από το φυτεμενο επειδή είχα ρίξει πολύ τις σκληροτητες κ το ph κ ήξερα ότι δε θα την έβγαζε.
Σήμερα το πρωί είδα αυγά πάνω στο καπάκι...να σημειώσω ότι η θερμοκρασία πρώτη φορά πέφτει τόσο χαμηλά στο ενυδρειο από το Μάιο κ μετά(κάτω από 26)
Ελπίζω τελικά αυτός να είναι ο λόγος που δεν είδα ακόμα αυγά από τις καραβιδες.

Φαντάζομαι τα αυγά από το apple ακόμα κ να εκκολάπτουν δε θα έχουν καμία τύχη εκεί μέσα...

kixlidatos
19-09-14, 11:38
Σιγουρα δεν θα ζησει κανενα σαλιγγαρι εκει μεσα.Δεν ξερω αν στο εχω πει .Εγω της βαζω τακτικα λαθρεπιβατες μεσα,Στην αρχη δεν αφηνε ουτε εναν,Τωρα βλεπω καπου καπου να κυκλοφορουν.Με αυτον τον τροπο,ειδικα τωρα τα καλοκαιρια,δεν ριχνω πολυ τροφη μεσα,(στις πολυ ζεστες εκανα και εβδομαδα να την ταισω) αν θελει εχει τα μεζεδακια της:D

Μην τα μπερδευεις με τα ψαρια,αυτα ζουνε για παρα πολλες ωρες και εκτος νερου,και εαν δεν χασουν τα υγρα τους ,ζουνε και μερες σε μια ριχη λεκανη.Ανασενουν και απο τον αερα.Οποτε δεν εχουν κανενα προβλημα να σκαρφαλωσουν απο καλωδια η φιλτρα κτλ.
Εγω σε προειποιησα παντως οποτε δεν φερω καμια ευθυνη:smt030

leonidas87
19-09-14, 11:59
Το ενήλικο apple δεν έχει πρόβλημα με τις καραβίδες...Δεν ασχολούνται μαζί του,είναι σαν μην υπάρχει στο ενυδρείο.
Τα μικρά θα γίνουν σίγουρα μεζές..

Λες να βάλω ένα ποτήρι απο κάτω,κ να τα αφήσω στο βαρέλι ???
θα ζήσουν μέχρι να τα μοιράσω??4,5 μέρες δηλαδη....
Ξέρουμε σε πόσες μέρες γίνεται εκκολαψη των αυγών??

Έχω κ το παλίο ενυδρεό απο τις καραβίδες αλλα δεν έχω το κουράγιο κ το χρόνο για 3ο στο σπίτι.

Κ έγω έριχνα συνέχεια λαθρεπιβάτες κ τώρα έχουν αποικια,κυρίως Melanoides Turbeculata και Physa fontinalis.

Μπορούν πολύ έυκολα να σκαρφαλώσουν στα καλώδια αλλα αυτό μέσα στο νερό...εκτός νερού ειναι πολύ δυσκίνητες για να ανέβουν 10+ εκατοστά...όσο δηλαδή είναι το μήκος τους.

kixlidatos
19-09-14, 12:50
Το ενήλικο apple δεν έχει πρόβλημα με τις καραβίδες...Δεν ασχολούνται μαζί του,είναι σαν μην υπάρχει στο ενυδρείο.
Τα μικρά θα γίνουν σίγουρα μεζές..

Λες να βάλω ένα ποτήρι απο κάτω,κ να τα αφήσω στο βαρέλι ???
θα ζήσουν μέχρι να τα μοιράσω??4,5 μέρες δηλαδη....
Ξέρουμε σε πόσες μέρες γίνεται εκκολαψη των αυγών??

Έχω κ το παλίο ενυδρεό απο τις καραβίδες αλλα δεν έχω το κουράγιο κ το χρόνο για 3ο στο σπίτι.

Κ έγω έριχνα συνέχεια λαθρεπιβάτες κ τώρα έχουν αποικια,κυρίως Melanoides Turbeculata και Physa fontinalis.

Μπορούν πολύ έυκολα να σκαρφαλώσουν στα καλώδια αλλα αυτό μέσα στο νερό...εκτός νερού ειναι πολύ δυσκίνητες για να ανέβουν 10+ εκατοστά...όσο δηλαδή είναι το μήκος τους.



Ετσι να νομιζεις,σε κοροιδευουν:D

Το να τα χωρισεις το βρισκω καλη ιδεα,αλλα εχουμε και τις μεγαιρες που θα μας πνιξουν:rolleyes:

Αυτο με το ποτηρι δεν το καταλαβα.

Δεν ξερω σε ποσες μερες γινετε η εκκολαψη αυγων.

leonidas87
19-09-14, 13:03
3 μήνες τώρα δε πήγαν πουθενά...
Είχες δεν είχες με έβαλες σε σκέψεις πάλι :smt108
Την άλλη βδομάδα θα μπει το γυάλινο καπάκι,θα γεμίσει κ νερό μέχρι πάνω κ θα είμαστε οκ!!!!

Αυτή τη στιγμή τα αβγά τα έκανε πάνω στο καπάκι(μιλάμε για το apple)...όταν εκκολαυθουν θα πέσουν στο νερό...αν βάλω από κάτω ένα ποτήρι-κανατα θα πέσουν μέσα,θα τα πάρω να τα βάλω στο βαρέλι χωρίς να τα πειράξουν οι καραβιδες

Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται η εκκολαψη;;;

Εγώ μπορώ να βάλω κ 3ο ενυδρειο(να ζηλευεις) :smt030
Απλά δεν έχω χρόνο για τη συντήρηση....

kixlidatos
19-09-14, 13:22
Ανατολιτη μου εσυ,εσκισες την γατα?:smt041
Για τα σαλιγγαρι μου ελεγες ,δεν ξερω απο σαλιγγαρια:D

Παραδοξως σε αυτο το θεμα ειμαστε μονοι μας,κανεις δεν μας ενοχλει:p

leonidas87
19-09-14, 13:30
Ανατολιτη μου εσυ,εσκισες την γατα?:smt041
Για τα σαλιγγαρι μου ελεγες ,δεν ξερω απο σαλιγγαρια:D

Παραδοξως σε αυτο το θεμα ειμαστε μονοι μας,κανεις δεν μας ενοχλει:p

Κ παραδόξως έχω ψάξει σε όλα τα Ελληνικά forums κ δεν έχω βρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο είδος... :smt108
Μόνο στο δικό σου thread βρήκα "κάτι".

Για τα apple snails όλο κ κάποιος θα γνωρίζει..

Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται η εκκολαψη των αυγών των apples;;;

Τάκης
19-09-14, 14:09
Παραδοξως σε αυτο το θεμα ειμαστε μονοι μας,κανεις δεν μας ενοχλει:p

Σας παρακολουθούμε στενά όμως :)

http://s.enet.gr/resources/2014-01/7-4--4-thumb-large.jpg

leonidas87
19-09-14, 14:14
Σας παρακολουθούμε στενά όμως :)

http://s.enet.gr/resources/2014-01/7-4--4-thumb-large.jpg


Τάκη εγώ να δεις πως σε παρακολουθώ....ότι πατέντα έχω φτιάξει από σένα την έχω κλέψει... :cool:

Εσύ που είσαι "παλιός"δε ξέρεις για τ αυγά των apples;;;

Τάκης
19-09-14, 14:27
Τάκη εγώ να δεις πως σε παρακολουθώ....ότι πατέντα έχω φτιάξει από σένα την έχω κλέψει... :cool:


Καλά έκανες, για να τις κλέβετε τις δείχνω :p:p


Εσύ που είσαι "παλιός"δε ξέρεις για τ αυγά των apples;;;
Καλά, παλιός δεν είμαι.
Οταν είχα Apples τα έδιωξα γιατί μου τσακίζανε τα φυτά, δεν πρόλαβαν να μου γεννήσουν, ξέρω πώς κάνουν ένα τσαμπί με αυγά και γεμίζει ο τόπος με σαλιγκαράκια, σε πόσες μέρες εκκολάπτονται δυστυχώς δεν ξέρω.
Εδώ http://www.aquaristic.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=180:apple-snails-ta-gnosta-milosaligkara&catid=63:aspondyla&Itemid=134
διάβασα

Εκκόλαψη
Μετά από 2 – 3 εβδομάδες (εξαρτάται από τη θερμοκρασία).

leonidas87
19-09-14, 14:41
Εδώ http://www.aquaristic.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=180:apple-snails-ta-gnosta-milosaligkara&catid=63:aspondyla&Itemid=134
διάβασα

Εκκόλαψη
Μετά από 2 – 3 εβδομάδες (εξαρτάται από τη θερμοκρασία).

Thanks!!! :)

leonidas87
06-10-14, 13:51
Update με το γυάλινο καπάκι κ με φωτισμό led μόλις στα 1,8 watt που δίνει ένα γλυκό ελαφρύ φωτισμό κατάλληλο για τις καραβίδες...

Στις φωτό χάνει πολύ...

kixlidatos
07-10-14, 08:33
Παλατι το εχεις κανει.Θα το απλαυσουν τα πιτσουνακια.

Ερωτηση-το καπακι εχει κενα να αεριζεται το ενυδρειο?

leonidas87
08-10-14, 13:01
Ναι,έχει κένα κ έχει κ κάτι τρύπες για να περνάν τα καλώδια...

leonidas87
15-10-14, 10:24
Καλημέρα στη παρέα!!
Πριν καμία ώρα άνοιξα τα φώτα του ενυδρειου κ με μεγάλη έκπληξη είδα ότι ο αρσενικος έκανε ακόμα μια αλλαγή(μετά από καιρό). :???:
Πλέον έχει γίνει πολύ σκουρος γκριζομαυρος,θα έλεγα σχεδον όπως ήταν όταν τον πήρα νεογέννητο.
Στο μέγεθος άλλαξε ελάχιστα ίσως κ καθόλου.
Το παλιό πουκάμισο το έκανε τρία κομμάτια,το έβγαλα αλλά θα το ξαναριξω για να το φάνε.

Επίσης εδώ κ 3,4 μέρες η θηλυκά είναι συνέχεια στο σωλήνα της κ δεν βγαίνει καθόλου έξω...ίσως ετοιμάζει κ αυτή καμία αλλαγή η ακόμα καλύτερα
(Ελπίζω δηλαδή)καμία γέννα.

Τα φώτα τα άνοιξα για να κάνω αλλαγή νερού αλλά μάλλον πρέπει να την αναβάλω τώρα...

Χρωσταω φωτό..

kixlidatos
15-10-14, 10:43
:smt038:smt038περιμενουμε φωτο

leonidas87
16-10-14, 06:02
Καλημέρα!!!
Τελικά η πρώτη μου εκτίμηση οτι δεν έχει μεγαλώσει ήταν λάθος.Έχει αυξηθεί σε όγκο 10-20%..
Στην αρχή ήταν πολύ σκούρος άλλα σιγά σιγά ανοίγει πάλι το χρώμα.
Βασίλη για το φαγητό που είχαμε σηζητήσει κ παλιότερα όχι μόνο έφαγε...άλλα χθές το βράδυ του έβαλα το πάνω μέρος απο το παλιό του πουκάμισο κ το κατέβασε.Ξέρεις ποσο σκηρό είναι!!! :confused:(τελευταία φωτο)

Η θηλυκία ακόμα κρυμμένη... :neutral: δεν βγαίνει σχεδόν καθόλου έξω!!!
¶ντε μήπως ετοιμάζει τίποτα αυγά :D

οι φωτο είναι απο κινητό...

kixlidatos
17-10-14, 08:07
Και απο το γυαλι φαινεται μικροτερο,αλλα αν το κοιταξεις απο πανω,τοτε βλεπεις το πραγματικο μεγεθος.
Για το φαγητο τι δεν ξερω τι να πω,η δικιαμου ειναι κυρια και τρωει μετα απο 3+ μερες:D

Παντος το χρωμα αλλαξε κατα πολυ,σχεδον μπλευδιζει,εκτος αν με γελα ο φωτισμος.

Μακαρι να σου κανει εγγονακια.:p

ΥΓΔεν ξερω αν στο ειχα πει,αλλα ας το ξαναπω.Μην κανεις ποτε αλλαγες νερου,μετα απο αλλαγη των πουκαμισων,ασε να περασουν μερικες μερες.

leonidas87
17-10-14, 13:30
Ε όχι κ μπλευδιζει!!!!!! :cool:
Ο φωτισμός είναι ελάχιστος μετά την ανανέωση(post 157)κ αναγκαστικά κράτουσα ένα φακό...μάλλον όμως χειρότερα με το φακό.
Αυτές τις δυο μέρες έχει φάει παρα πολύ...το βράδυ που θα έχω χρόνο θα κάνω κ την αλλαγη.
Ξαναπαίρνει το φυσικό του χρώμα σιγά σιγά...
Η θηλυκία έχει να φάει αρκετές μέρες. :(

Ελπίζω αυτές να είναι καλύτερες

kixlidatos
17-10-14, 13:49
Τωρα μαλιστα αυτο κοκκινιζει:D
Μαλλον για αλλαγη θα το παει,θα δειξει:rolleyes:

leonidas87
24-10-14, 12:13
Τρώμε πρωινό!!

Η θηλυκιά ακόμα κρυμμένη(τελευταία φωτο),βγαίνει σπάνια..
Σκέφτομαι να βάλω ακόμα μια μέσα για να υπάρχει ισορροπία στις επιθέσεις του αρσενικού.
Ήδη ξεκήνησα να στρώνω το μικρό ενυδρείο που τις είχα πριν...θα τη βάλω εκεί μέχρι να μεγαλώσει κ να μπεί με τις άλλες.

polykarpos
24-10-14, 19:50
αδερφέ να τα χαίρεσαι τα μωρά σου
θα σου πω μόνο ένα δυο πραγματάκια κ αν θες ακουσε με απλά

Οι αστακοί-καραβίδες είναι παμφάγα είναι βέβαια και πρωματοφάγοι άρα σπανια θα βρείς αστακό να έχει πρόβλημα με βακτήρια μιας κ η αμυνα του ειναι τεράστια.

Ειναι καρκινοειδές και συνέχεια αναπλάθεται απλα το νέο μέλος θα διαφέρει ελάχιστα με το άλλο.

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ τακτικές αλαγές αντιθέτως είναι αρκετά βρομιάρηδες.
Για να σου δώσω να καταλάβεις τα ενυδρεία μου είναι με άλγη κ τρομερό υπόστρωμα ...

με τις αλλαγές του νερού αν κ θα διαφωνήσουν αρκετοί , ΝΑΙ αλλαζουν ποδιά , γιατι δεν ειναι μονο το ph σαν ph που τους επιρεάζει αλλά και το ίδιο το στρεσάρισμα!

κανονικά ένας αστακός πρέπει να αλλάζει πουκάμισο το πολυ 4 φορές το χρόνο! στην φύση αλλάζει 1 με μαχ. τις 2 κ παίζει με θέματα εισαγωγής νεου νερού στα φράγματα κ λίμνες (εκει τα βρίσκω) καθώς κ υψηλές θερμοκρασίες

αντέχουν αρκετές μέρες χωρίς φαγητό απλά τότε γίνονται ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!

Η θηλυκιά σου θέλει ασβέστιο κ υπάρχει ειδική τροφή σε μορφή κύβου που την δίνουν κ στα σαλιγκάρια για το κέλυφος! θα το λατρέψει!
είναι κρυμένη γιατί απλά γονιμοποιεί τα αυγά μέσα στο κεφάλι της κ θα τα κατεβάσει σε λίγες μέρες κάτω απο την ουρά της! θα είναι σε μορφή αυγά κ θα σκάσουν κ θα γίνουν μικρά κατσαριδάκια που θα είναι κολλημένα πάνω στην μάνα τους μέχρι να νοιώσουν έτοιμα κ να φύγουν απο πάνω της..
η αλήθεια ειναι οτι τα πρωτα που θα βγουν είναι τα πρώτα αυγά που εβγαλε ενώ οριμάζουν κ τα τελευταία κ σκάνε ολα μαζι , κατι σαν το ποπ κορν

μόλις βγούν τα μωρά , θα βγαλεις τον μάγκα απο εκει μέσα κ όχι την θηλυκιά σου εκτός αν θες να έχεις δραματικές απώλειες....

παρε ενώσεις για σωλήνες ηλεκτρολόγων 22μμ διαμέτρου , κάτι σαν τα μακαρόνια τα κοφτα , περι των 4-5 ποντων μήκος κ διαμέτρου οπως σου είπα 22μμ. είναι κάποια πλαστικά που επιπλέουν κ κάποια που βουλιάζουν (ABS βουλιάζει) για να έχουν κρυψώνες κ διαφυγές τα μικρά ειδεμή θα γίνουν μεζές απο τον αρσενικό κατα πρώτον. Τα κυβάκια ασβεστίου είναι απαραίτητα γιατι η θηλυκιά θα θέλει ασβέστιο μετα απο τόσα μωράκια , κ η σχισμή στο κεφάλη εμένα μου μοιάζει με έλειψη ασβεστίου.

θερμάστες οχι, δεν εχουν οι λίμνες αρα ουτε εσυ... με την ζεστη ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους κ αλάζουν συνέχεια πουκάμισα κ στρεσάρονται κ βέβαια η απώλεια ειναι δεδομένη...

οι κλάρκιε λένε οτι ειναι περι 2-3 χρόνια που ζούνε ενώ πάνε περισσότερο.
για την ιστορια , εκτος απο το αρσενικό μόριο που είναι τα δυο μικρά ποδαράκια , η αλήθεια ειναι οτι τα αρσενικά έχουν ποιο μεγαλες μακριές δαγκάνες ενώ οι θηλυκιές έχουν μικρότερες κ πιο χοντρές.
τρωνε τα παντα , βραστό κοτόπουλο , σπιρουλίνα , βραστό ψάρι , μπιζέλι καρότο

θέλουν αέρα καλό μέσα στο νερό αλλά θα σου έλεγα να βάλεις αν μπορείς κ μια μεγάλη πέτρα στο ενυδρείο σου κ αν είναι βγάλε κ λίγο νερό ώστε να φανεί σαν νησάκι... πιστεψε με θα είναι συνέχεια έξω στον αέρα κ θα τους ακούσεις να κλαίνε-μιλάνε


δεν ξερω αν θες κατι αλλο να σου πω , οτι θες ειμαι στην διαθεσή σου

μετα τιμής

Σταυρος
-------------------------
Τρώμε πρωινό!!

Η θηλυκιά ακόμα κρυμμένη(τελευταία φωτο),βγαίνει σπάνια..
Σκέφτομαι να βάλω ακόμα μια μέσα για να υπάρχει ισορροπία στις επιθέσεις του αρσενικού.
Ήδη ξεκήνησα να στρώνω το μικρό ενυδρείο που τις είχα πριν...θα τη βάλω εκεί μέχρι να μεγαλώσει κ να μπεί με τις άλλες.



Το φλάς αν είναι μην το χρησιμοποιείς , καλύτερα βγάλε φωτό με υπέρυθρες απο ένα κοντρόλ παρά με φλάς!!!
Στρεσάρονται αφάνταστα κ τα μάτια τους είναι για νυχτερινή όραση κ όχι για δυνατό φώς!

leonidas87
25-10-14, 06:18
Πολύκαρπε επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αρκετά απο αυτά που λές.
Έψαξα αρκετά πράγματα για τις clarkii κυρίως σε Γερμανικά forum κ δεν βρήκα τέτοιες πληροφορίες.
Χωρίς φυσικά να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!!

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ τακτικές αλαγές αντιθέτως είναι αρκετά βρομιάρηδες.
Για να σου δώσω να καταλάβεις τα ενυδρεία μου είναι με άλγη κ τρομερό υπόστρωμα ... Η άλγη δεν έχει καμιά σχέση!Δηλαδή σε τι συχνότητα κάνεις αλλαγές εσυ??Δεν έχει καμια λογική κάτι τέτοιο...

με τις αλλαγές του νερού αν κ θα διαφωνήσουν αρκετοί , ΝΑΙ αλλαζουν ποδιά , γιατι δεν ειναι μονο το ph σαν ph που τους επιρεάζει αλλά και το ίδιο το στρεσάρισμα!Το ph γιατί να τις επηρεάζει???στεθερό είναι κ με τις αλλαγές.
Και τα ψάρια στρεσάρονται άλλα κάνουμε αλλαγές.

κανονικά ένας αστακός πρέπει να αλλάζει πουκάμισο το πολυ 4 φορές το χρόνο! στην φύση αλλάζει 1 με μαχ. τις 2 κ παίζει με θέματα εισαγωγής νεου νερού στα φράγματα κ λίμνες (εκει τα βρίσκω) καθώς κ υψηλές θερμοκρασίεςΤότε πως εξηγέις το καλοκαίρι να μην έκαναν καμία αλλαγή κ με το που έπεσαν οι θερμοκρασίες ο αρσενικός άλλαξε??

αντέχουν αρκετές μέρες χωρίς φαγητό απλά τότε γίνονται ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!Διάβασα οτι αντέχουν κ μήνες.

Η θηλυκιά σου θέλει ασβέστιο κ υπάρχει ειδική τροφή σε μορφή κύβου που την δίνουν κ στα σαλιγκάρια για το κέλυφος! θα το λατρέψει!
είναι κρυμένη γιατί απλά γονιμοποιεί τα αυγά μέσα στο κεφάλι της κ θα τα κατεβάσει σε λίγες μέρες κάτω απο την ουρά της! θα είναι σε μορφή αυγά κ θα σκάσουν κ θα γίνουν μικρά κατσαριδάκια που θα είναι κολλημένα πάνω στην μάνα τους μέχρι να νοιώσουν έτοιμα κ να φύγουν απο πάνω της..
η αλήθεια ειναι οτι τα πρωτα που θα βγουν είναι τα πρώτα αυγά που εβγαλε ενώ οριμάζουν κ τα τελευταία κ σκάνε ολα μαζι , κατι σαν το ποπ κορνΤο κέλυφος πέρνει το ασβέστιο απο το νερό,οι πέτρες που έχω είναι
ασβεστολιθικές,στο νέρο της βρύσης υπάρχει ασβέστιο κ με τις αλλαγές που κάνω νομίζω οτι δεν έχουν θέμα.
Πάντως είναι ενδιαφέρων..έχεις κάποιο link με τέτοιου είδους τροφή?

μόλις βγούν τα μωρά , θα βγαλεις τον μάγκα απο εκει μέσα κ όχι την θηλυκιά σου εκτός αν θες να έχεις δραματικές απώλειες....Η θηλυκιά δε θα τα σκοτωσει??


θερμάστες οχι, δεν εχουν οι λίμνες αρα ουτε εσυ... με την ζεστη ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους κ αλάζουν συνέχεια πουκάμισα κ στρεσάρονται κ βέβαια η απώλεια ειναι δεδομένη...Όυτε φίλτρα,ούτε κυβάκια ασβεστίου έχουν οι λίμνες :D


θέλουν αέρα καλό μέσα στο νερό αλλά θα σου έλεγα να βάλεις αν μπορείς κ μια μεγάλη πέτρα στο ενυδρείο σου κ αν είναι βγάλε κ λίγο νερό ώστε να φανεί σαν νησάκι... πιστεψε με θα είναι συνέχεια έξω στον αέρα κ θα τους ακούσεις να κλαίνε-μιλάνεΣε αυτό έχεις δίκιο...άλλα επειδή το ενυδρείο έχει ύψος 40cm θα πρέπει να κατεβάσω πολύ τη στάθμη του νερού με αποτέλεσμα να χάσω αρκέτα λίτρα κάνοντας το ενυδρείο εύαλωτο.



Φιλικά!!!!

Κάνε κ μια παρουσίαση του δικού σου ενυδρείου.Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τις clarkii κ θα βοηθούσε πολυ!!!!! ;)

kixlidatos
26-10-14, 09:24
αδερφέ να τα χαίρεσαι τα μωρά σου
θα σου πω μόνο ένα δυο πραγματάκια κ αν θες ακουσε με απλά

Οι αστακοί-καραβίδες είναι παμφάγα είναι βέβαια και πρωματοφάγοι άρα σπανια θα βρείς αστακό συμφωνωνα έχει πρόβλημα με βακτήρια μιας κ η αμυνα του ειναι τεράστια.Εννοεις βακτηριακες μολυνσεις?

Ειναι καρκινοειδές και συνέχεια αναπλάθεται απλα το νέο μέλος θα διαφέρει ελάχιστα με το άλλο.Διαφωνω,σεμενα μετα την αλλαγη ογκομετρικα ειναι σχεδον διπλασια.

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ τακτικές αλαγές αντιθέτως είναι αρκετά βρομιάρηδες.
Για να σου δώσω να καταλάβεις τα ενυδρεία μου είναι με άλγη κ τρομερό υπόστρωμα ...Διαφωνω,οι τακτικες και πολλες αλλαγες νερου,αντικαθιστα τα <αλατα> και ολα τα συστατικα που ειδικα γιαυτα τα ζωα ειναι πολυ πιο απαραιτητα,οσο για την καθαριοτητα,παντα καθαριζει μονη της την φωλια της.

με τις αλλαγές του νερού αν κ θα διαφωνήσουν αρκετοί , ΝΑΙ αλλαζουν ποδιά Δεν το καταλαβα,αναλυσετο σε παρακαλω., γιατι δεν ειναι μονο το ph σαν ph που τους επιρεάζει αλλά και το ίδιο το στρεσάρισμα!

κανονικά ένας αστακός πρέπει να αλλάζει πουκάμισο το πολυ 4 φορές το χρόνο! στην φύση αλλάζει 1 με μαχ. τις 2 κ παίζει με θέματα εισαγωγής νεου νερού στα φράγματα κ λίμνες (εκει τα βρίσκω) καθώς κ υψηλές θερμοκρασίεςΔεν αλλαζουν τακτικα,και δεν υπαρχει αριθμος αλλαγων που μπορουμε να πουμε.Την εχω σχεδον 5 χρονια,κραταω ημερολογιο,και ξερω ακριβως ποτε εχει κανει αλλαγες.Οι αλλαγες εξαρτονται απο την ηλικια,απο την τροφη και την εσωτερικη αναπτυξη που εχει,και απο θερμοκρασιες.Αποφευγει να κανει αλλαγες στις ζεστες,στην αρχη εκανε αλλαγη πολυ πιο συχνα,απο οτι κανει τωρα που εχει να κανει 1 χρονο.Στα 5 χρονια που την εχω,εχω μαζεψει αν θυμαμαι καλα 9 πουκαμισα.
αντέχουν αρκετές μέρες χωρίς φαγητό απλά τότε γίνονται ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!Συμφωνω

Η θηλυκιά σου θέλει ασβέστιο κ υπάρχει ειδική τροφή σε μορφή κύβου που την δίνουν κ στα σαλιγκάρια για το κέλυφος! θα το λατρέψει!Δεν το ηξερα,θα το ψαξω,αλλα πιστευω αν του δινουμε ισσοροπιμενει τροφη,δεν της ειναι απαραιτητο
είναι κρυμένη γιατί απλά γονιμοποιεί τα αυγά μέσα στο κεφάλι της κ θα τα κατεβάσει σε λίγες μέρες κάτω απο την ουρά της! θα είναι σε μορφή αυγά κ θα σκάσουν κ θα γίνουν μικρά κατσαριδάκια που θα είναι κολλημένα πάνω στην μάνα τους μέχρι να νοιώσουν έτοιμα κ να φύγουν απο πάνω της..
η αλήθεια ειναι οτι τα πρωτα που θα βγουν είναι τα πρώτα αυγά που εβγαλε ενώ οριμάζουν κ τα τελευταία κ σκάνε ολα μαζι , κατι σαν το ποπ κορνΔεν ξερω,γιατι δεν εχα ποτε γεννες

μόλις βγούν τα μωρά , θα βγαλεις τον μάγκα απο εκει μέσα κ όχι την θηλυκιά σου εκτός αν θες να έχεις δραματικές απώλειες....Ξερω οτι ειναι κανιβαλοι,οποτε θα πρεπει να βγαλουμε και την μανα αν θελουμε πολλα μωρα

παρε ενώσεις για σωλήνες ηλεκτρολόγων 22μμ διαμέτρου , κάτι σαν τα μακαρόνια τα κοφτα , περι των 4-5 ποντων μήκος κ διαμέτρου οπως σου είπα 22μμ. είναι κάποια πλαστικά που επιπλέουν κ κάποια που βουλιάζουν (ABS βουλιάζει) για να έχουν κρυψώνες κ διαφυγές τα μικρά ειδεμή θα γίνουν μεζές απο τον αρσενικό κατα πρώτον. Τα κυβάκια ασβεστίου είναι απαραίτητα γιατι η θηλυκιά θα θέλει ασβέστιο μετα απο τόσα μωράκια , κ η σχισμή στο κεφάλη εμένα μου μοιάζει με έλειψη ασβεστίου.Η σχισμη στο κεφαλη(η πανοπλια που εχει σε κεφαλη και σωμα) αν εννοεις,ειναι καθαρο σημαδι οτι ετοιμαζεται για αλλαγη.

θερμάστες οχι, δεν εχουν οι λίμνες αρα ουτε εσυ... με την ζεστη ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους κ αλάζουν συνέχεια πουκάμισα κ στρεσάρονται κ βέβαια η απώλεια ειναι δεδομένη...Αν και δεν μπορω να το στηριξω,η εμπειριαμου λεει οτι καλο ειναι να μην κατεβουμε κατω απο 20 βαθμους

οι κλάρκιε λένε οτι ειναι περι 2-3 χρόνια που ζούνε ενώ πάνε περισσότερο.
για την ιστορια , εκτος απο το αρσενικό μόριο που είναι τα δυο μικρά ποδαράκια , η αλήθεια ειναι οτι τα αρσενικά έχουν ποιο μεγαλες μακριές δαγκάνες ενώ οι θηλυκιές έχουν μικρότερες κ πιο χοντρές. Και εαν ειναι ο αρσενικος γεννημενος 2 μηνες πριν? πως θα το καταλαβουμε απο τις δαγγανες?Και στο δικομου θεμα εκανε λαθος με το φυλο.Πλεον με τις φωτο που εχουμε,ειναι πολυ ευκολο να τα ξεχωρισουμε απο κατω τα ζωντανα.
τρωνε τα παντα , βραστό κοτόπουλο , σπιρουλίνα , βραστό ψάρι , μπιζέλι καρότο Για το βρασυο εχω μια ενσταση,αλλα δεν λεω και οχι

θέλουν αέρα καλό μέσα στο νερό αλλά θα σου έλεγα να βάλεις αν μπορείς κ μια μεγάλη πέτρα στο ενυδρείο σου κ αν είναι βγάλε κ λίγο νερό ώστε να φανεί σαν νησάκι... πιστεψε με θα είναι συνέχεια έξω στον αέρα κ θα τους ακούσεις να κλαίνε-μιλάνεΣυμφωνω απολυτα,αν και εγω δεν την ακουσα να κλαιει:D


δεν ξερω αν θες κατι αλλο να σου πω , οτι θες ειμαι στην διαθεσή σου

μετα τιμής

Σταυρος
-------------------------




Το φλάς αν είναι μην το χρησιμοποιείς , καλύτερα βγάλε φωτό με υπέρυθρες απο ένα κοντρόλ παρά με φλάς!!!
Στρεσάρονται αφάνταστα κ τα μάτια τους είναι για νυχτερινή όραση κ όχι για δυνατό φώς!


Χαιρομαι που γιναμε 3 στην κουβεντα Σταυρο,θα ηθελα πολυ να μας σηστησεις τον-τηνδικοσ ου μπομπιρα

polykarpos
26-10-14, 13:18
καλημερα κ χρονια πολλα στους εορτάζοντες!

δεν ξερω που να πρωτο προλάβω να απαντήσω κ ετσι θα κάνω νέα παράθεση γιατι απο τα πολλά "reply" θα γίνονται πολλά σεντόνια

Λοιπον κάνω εκτροφη αστακών πέραν των 10 χρόνων. με συνάδελφο έχουμε φάρμα για υδροπονική

Οι αστακοι είναι βρομιάρηδες κ απο μια δολοφονική πράξη μπορεί να φάει το μισό θήραμα κ το αλλο να μείνει ένα κουφάρι κ βέβαια δεν το αγγίζει κανένας άλλος.

τα νιτρικά τα θέλουμε εμείς για την πλήρωσει λυπασμάτων στα φυτά υδροπονικής όπου αυτα φιλτράρουν τα νιτρικά κ μας δίνουν καθαρό νερό όπου επιστρέφει στους αστακούς... το απόλυτο βιολογικό φίλτρο

Οντος οι λίμνες δεν έχουν φίλτρα μηχανικά αλλά έχουν φυσικά φίλτρα ακόμη κ σε στάσιμα νερά!

Τα φυτά κάνουν απο μόνα τους το καθαρισμό κοκ κ τα πετρώματα δίνουν τα αναγκαία συστατικα.
δεν κάνω σύγκριση φίλε μου το ενυδρείο με μία λίμνη αλλά είναι μια μικρογραφία της.

οσο για το ασβεστιο αν κανεις αναλυση του τι νερού πίνεις , πίστεψε με μετα δεν θα θελες να πιείς νερό απο την βρύση κ θα προτιμούσες το νερό του ενυδρίου με λίγο αλατάκι μέσα για να σκοτώσεις απλα τα βακτήρια!!!

Το νερό μας είναι ολο χλώριο κ αλλα μέταλα κ στοιχεία εκτός απο ασβεστιο!

οταν αλαζουν ποδιά δεν σκίζεται ο θώρακας για να βγεί αλλα ανοίγει σαν καπάκι στην μέση κ βέβαια αν η έλλειψη είναι μεγάλη τότε η σχισμή βγαίνει κ στον νεο θώρακα.

στο γνωστό εβαυ θα βρείτε πολλά τέτοια κυβάκια όπου είναι τιποτα λιγότερο ή περισσοτερο απο τριμμένο κέλυφος οστρακοειδών μαζί με κόκαλο σουπιάς , καρύδα κ τροφή. ψήνονται , ουσιαστικά χάνει όλο το νερό του κ για αυτο κραταει αρκετες μερες.

μεγάλες πέτρες μπορουν να μπουν τόσες όσες να βγουν απο το νερό αλλά να απεχουν απο τις ακρες του ενυδρείου για να μην ψάχνετε το ζωντανο σε σαλόνια κουζινες κλπ...

το ph ακόμη κ με την ροη του νερου μπορεί να αλλάξει , εγω όλα τα φίλτρα μου τα έχω να εκρέουν μέσα στο νερό κ όχι στην επιφάνεια του.

προσπαθω να θυμηθω τις διαφωνείες...
εγω παντως οτι λεω το λεω όχι απλα εμπειρικα αλλα επειδη τα ζω καθημερινα.

Γεννητούρια παντα κατα ανοιξη μερια (χλιαρο νερο) κ η ζέστη τους ανοιγει την ορεξη κ μεγαλωνει ο μεταβολισμος τους ενω το χειμωνα (κρυο νερο) τρωνε για ενεργεια (δεν εχουν λιπος) κ ετσι δεν εχουν περιθωρεια αναπτυξης για να αλαξουν ποδια. οσο πιο μικρο σε ηλικια τοσες πιο σιχνες η αλλαγες αλλα οχι κ καθε 10 μερες!!! στους 6 μηνες με σωστη διατροφη ειναι πλεων στην φαση που εχει παρει καλο "μποϊ" για να βγει παραεξω μονος του κ να επιβιώσει. ο αρσενικος ειναι πιο γρηγορα ετοιμος για αναπαραγωγη παρα η θηλυκια

το βραστο φαγητο που ειπα ήταν για δυο λογους κ βεβαια μονο με νερο κ οπχι λαδια αλατια κλπ , δεν ειμαι σεφ για αστακους κ βεβαια δεν τρωω τους αστακους αν κ οι κλαρκι λενε οτι ειναι ωραιος μεζες με φρεσκο βουτηρο κ χοντρο αλατι , οπως οι πεστροφες


βραστο νερο για να μην εχω προβλημα με σαλμονελες (δεν εκτρεφω εγω τα κοτοπουλα) κ οσο λιγοτερο αιμα στο νερο τοσο λιγοτερες κ οι ασθενειες...

αλλαγες κανω στους αστακους καθε μηνα με 2 μηνες αλλα κανω πολλες πληρωσεις γιατι ειναι ανοιχτοί κ εχω απωλειες εξατμισης , το νερο δεν ειναι ποτε απευθειας απο βρύση αλλα σε κυκλοφορητες για να φευγει το χλωριο μονο του , προσθηκη νερου Α.Ο κ βεβαια αλατακι

θα μπω ξανα αργοτερα για λοιπες αποριες διαφωνιες κλπ

καλη συνεχεια

leonidas87
27-10-14, 02:01
Βασίλη η σχισμή που λέει ο Στάυρος φαίνεται στο post 123 κ δεν έχει καμία σχέση με την αλλαγή.Την έβγαλε μετά απο αλλαγή αλλα μετά απο παρατηρηση παλαιότερων φωτο διαπίστωσα οτι την είχε κ πριν...ούτε με την έλειψη ασβεστίου έχει έχει σχέση..το νερό του ενυδρείο με τις αλλαγές που κάνω πιστέυω οτι έχει όλα τα απαραιτητα συστατικα κ αυτό το βλέπω στο κέλυφος που έχουν(ειδικά ο αρσενικός είναι αψεγάδιαστος).Κατα 99% έχει δημιουργηθει απο τις επιθέσεις-ζευγαρώματα του αρσενικού καθώς είναι πολυ βίαιος κ προσπαθεί να πιάσει την θηλυκία απο τις δαγκάνες...όταν δεν τα καταφέρνει πιάνει το κεφάλη της..αν δείτε καλύτερα της έχει κόψει κ τις κεραιες.Έσυ Στάυρο έπρεπε να το ξέρεις απο τις δικές σου...

Στάυρο δεν έχω καταλαβέι τι ακριβώς εννοείς με την εκτρωφή καραβιδών....
Πουλάς καραβιδές για ενυδρειάκη χρήση??Σε δεξαμενές τις έχεις??Έχεις κ φυτά μέσα??Εγώ κ ο Βασίλής δεν έχουμε φυτά στα ενυδρεία μας...αυτές οι καραβίδες δεν ενέχονται φυτά...λές οτι δεν χρειάζονται αλλαγές νερού επειδή τα νιτρικά τα καταναλώνουν τα φυτα??εχω μπερδευτεί...δώσε πληροφορίες στο λαό :smt026

Έιναι λάθος να συγκρίνουμε τις λίμνες με τα ενυδρεία.

Όσο για το νερό αφού το πίνω έγω κ η οικογένια μου καταλαβαίνεις οτι δεν μπορώ να αμφιβάλλω για το αν θα το βάλω στο ενυδρείο.Απο ψάξιμο που έχω κάνει ξέρω πως το νέρο της Αθήνας είναι απο τα πιο ασφαλές(εδώ καλό θα ήταν να μας δώσει τα φώτα του ένας χημικός)

Τα γεννητούρια δεν ευνοούνται όταν πέφτει η θερμοκρασία??Έτσι έχω διαβάσει κ μάλιστα απο άτομα με εμπειρίες γέννας..

Αν μπορείς δώσε ένα link με τα δισκία ασβεστίου γιατί δεν βρήκα κάτι...

Κάνε μια παρουσίαση βρε!!!! :p :D θα μας σκάσεις...

Το καλύτερο το κράτησα για το τέλος...απο χθές ήρθε το νέο μέλος :smt038
είναι μια πανέμορφη Electric Blue Clarkii !!!! ¶υριο λέπτομέριες κ φωτο γιάτι σήμερα δεν πρόλαβα...

polykarpos
27-10-14, 10:07
Καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολους.

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο τα κλαρκι που εχω στο ενυδρειο μου κ ειχα μια θηλυκιά οπου ειχε προβλημα ασβεστιου κ μετα απο μερικες αλλαγες ηρθε κ εκλεισε η ουλη. κ να ανεβασω κ απο τους red claw που ειναι σε φυτεμενο κ με πετρες απο ποταμι

Οσο αφορα το ζευγαρωμα ειναι καλο να γινονται σε θερμοκρασιες ανοιξης ωστε να βγαινουν τα μωρα μεσα στο καλοκαιρι που η τροφη ειναι πιο αφθονη.

επίσης κατα το ζευγαρωμα δεν υπαρχουν εχθροπραξιες οσο κ αν φαινονται βαρβαρες οι ερωτικες τους πραξεις!!!
Για να κανει τετοια σχισμη στο κεφαλι πρεπει ειτε να προκληθει τραυμα κατα την περιοδο σκλήρυνσης δηλ μετα αλλαγης ποδιας , οπου αυτο μπορει να προβεί και μοιραίο. συνήθως μετα την αλλαγή της ποδιάς αν είναι για εχθροπραξίες επειδή είναι δυσκίνητοι (χωρις κελυφος σκληρο) , τοτε απλα ο θηρευτης τους αρπαζει με την δαγκανα κατευθειαν στον θωρακα κ τα σκοτωνει επι τοπου... κ μετα αρχιζει το σνακ! σας ειπα ειναι τρελλοι κ πανφαγοι κ βεβαια μερικοι ειναι κ απλα επικίνδυνοι σαν χαρακτήρες!

για τα κυβακια δειτε μια ματια εδω. δεν ειναι θεμα διαφήμισης απλα επειδη με ρωτησατε 1-2 φορες , να σας δωσω διευθυνση απο εκει που αγοραζω εγω κ εχουν διαφορά σε σχέση με άλλους. τα ιδια κυβάκια τα δίνω κ σε γαρίδες κ σαλιγκάρια. Ειδικα τα μηλαράκια που έχουν μεγάλο κέλυφος , το ίχνος χλωρίνης είναι καταστροφικό για αυτα.

http://www.ebay.com/itm/50-SMALL-Calcium-Blocks-Fish-Food-Vitamins-Nano-BiOrb-50L-Apple-Snails-Turtle-/390942425714?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item5b05fc0272

Οσο για το νερο , δεν ειμαι χημικός αλλά επειδή η φάρμα κ γενικά η αναπαραγωγές στα ενυδρεία μου είναι το χόμπυ μου , πίστεψε με τα αποτελέσματα που έχω πάρει για το νερό κ της Αθήνας , είναι καλύτερο να το κοιτάξεις κ εσυ μιας κ το πίνει όλη η οικογένεια.

μόνο κ μόνο απο τις παλιές μεταλικές σωλήνες που έχουν οι πολυκατοικίες είναι γεμάτο με μεταλικα στοιχεία , όχι του νερου... για να μην σου πω τωρα για παλιες σωλήνες που είναι ακατάλληλες βασει ευρωπαικών προτύπων αλλα που να σκάψει τωρα η ΕΥΔΑΠ όλη την Αθηνα για αλλαγή.
Μένω σε καινούργια πολυκατοικία με καινούργιες εγκαταστάσεις κ σωλήνες πλαστικές τύπου Pipe in pipe κ το νερό της Κύπρου είναι απο το πιο τριπλο φιλτραρισμενο νερό (αφαλάτωση κ φράγματα) κ στο σπίτι μου έχω 3 διαφορετικά επίπεδα φιλτραρίσματος για να ξέρω ότι προστατεύω σωστά την οικογένεια μου καθώς κ την περιουσία μου. Στο παλιό σπίτι που πάλι είχα φίλτρα στο τακτικό έλεγχο του θερμοσύφωνα το στοιχείο ήταν πεντακάθαρο

ευχομαι ολοψυχα το νερο που πινεις να ειναι γαργαρο αλλα καθημερινα πεταμε ενα σορο λεφτα σε διαφορα πραγματα... πετα μια μερα κ ενα ποσο (δεν ξερω ποσο κοστιζει ακριβως αλλα ηταν περι των 30ευρω) για μια χημικη αναλυση κ μην πεις στον χημικο οτι ειναι νερο του σπιτιου αλλα απο γεώτρηση. μην με ρωτησεις το γιατί στο λεω αυτο , κατι θα ξερω ;)

οσο για την φαρμα , η παραγωγη ειναι τοσο για πληρώτητα των φραγμάτων για ψάρεμα , με Τηλάπιες και αστακούς απο την Αρχή Αλιείας όσο για ενυδρεία αλλά κ για όσους ασχολούνται με την υδροπονική.
βασικά έχουν 3 δεξαμενές , σε μία είναι τα ψάρια ή αστακοί που παράγουν νιτρικά στην 2η δεξαμενή είναι τα φυτά , εποχιακά όπως φραουλες ή μαρούλια τύπου Αις μπεργκ κ άλλα "ακριβά" φθαρτά , κ η 3η δεξαμενη όπου βασικα είναι διπλή (μιση μιση) κάνει το ρεζερβουάρ των δυο άλλων. αδειάζει η Α τα νιτρικά στην ενδιάμεση μισή , αδειάζει η Β το καθαρό νερό στην άλλη ενδιαμεση μισή κ μετά κάνουν εισχώρηση καθαρού νερού στους αστακούς/ψαρια κ το βρώμικο νερό στα φυτά για λίπανση.

αυτα για την ωρα

η κλαρκι η μπλε είναι οικογένεια κλαρκι αλλα δεν εχει καμια σχεση με τους κοκκινους κ σκεψου σοβαρα που θα την βαλεις αν δεν θες να δεις κανενα φιτιλιασμενο αστακο... οι κόκκινοι να ξερεις οτι ειναι πιο επιθετικοι. τον μπλε κρατα τον σαν κόρη οφθαλμού γιατι δεν είναι κ ευκολοι κ ψαξε να βρεις κ το ταιρι του για να κανεις με αυτα παραπανω παραγωγη. μην βγαλεις ημίαιμα..
εχεις καμια φωτο του μπλε?

leonidas87
27-10-14, 10:36
Καλημέρα!!!

Σταυρο είχες ποτέ αρσενικια με θηλυκια clarki σε ενυδρειο;;;το ζευγάρωμα είναι πολύ βάρβαρο...το βλέπω με τα ματιά μου.καμια φορά χτυπιουνται κ οι δυο με δύναμη στο τζαμί....Είπες ότι είχες μόνο μια θηλυκια χωρίς αρσενικό;;

Νομίζω μπερδευεις λίγο διάφορες καραβιδες με τις clarkii κ τις alleni(αυτές οι δυο είναι σχεδόν ίδιες αν εξαιρέσεις το μέγεθος).Η μπλε clarkiiι έχει δημιουργηθεί από επιλεκτική αναπαραγωγή όπως κ η λευκή κ η πορτοκαλί...στη φύση υπάρχει μόνο η καφε-κόκκινη που είναι η αρσενικό μου...η θηλυκια μου είναι πιο πορτοκαλί.Η μπλε είναι η πιο σπάνια μορφή καθώς ακόμα κ δυο ιδιες(μπλε)να ζευγαρωσουν τα μικρά μπλε θα είναι ελάχιστα...τα υπόλοιπα θα είναι καφε-κόκκινα-πορτοκαλί...

Πολύ ενδιαφέρων τα κυβακια...ευχαριστώ!!

Αντε βάλε μας καμία φωτό να δούμε!!!!!-+13

polykarpos
27-10-14, 14:56
λοιπον Λεωνίδα όπως σου έταξα , βρήκα μερικές φωτό απο το μικρό ενυδρείο του γιου μου (ε'ξού κ το πλαστικό φυτό χαχααχαχα)

Λιτρα 65
πρώην γαριδάδικο που έγινε πανσιόν για το νιόγαμπρο ζευγάρι

θα δεις τον αρσενικο με την αισθητη διαφορα στις δαγκανες του σαν πιο μεγαλες κ μακριές κ ειναι πιασμενος απο λίμνη απο καθαρη ράτσα που εισάγαμε απο Αμερική. μπορείς να διακρίνεις τα αγκάθια που έχει στις δαγκάνες, μπορεις να βρεις κ μερικά που δεν έχουν σχεδόν καθόλου. μια απο τις διαφορές που έχουν τα άγρια απο τα των καταστημάτων. θα δεις επίσης κ την μανούλα με το χαρακτηριστικό καφέ σκούρο κοκκινάκι χρώμα που ειναι κ πιο μικρές οι δαγκάνες αλλά κ πιο μικρο καμωμένη ενώ δεν έχει μεγάλη ηλικιακή διαφορά με τον μπαμπά! θα δεις επίσης στην μανουλα την ουλή που έχει που έγινε μεγαλύτερη κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μετά την γέννα κ με ασβέστιο , στην τρίτη αλλαγή ποδιάς αυτή σχεδόν εξαφανίστηκε.
τώρα είναι πιο εμφανή γιατί την "τσάκωσε" ο αρσενικός στο καπάκι μετά απο την μια γέννα κ επειδή είχα προβληματα με τα αλλα ενυδρεία τα έβαλα αναγκαστικά εκει κ εκμεταλεύτηκε το περιορισμένο χώρο!!!

βεβαια θα δεις και τα μωρά που είναι κάτω απο την κοιλιά κ έχω κ μια φωτό τα μικρά που είναι αχρωμα ακόμη πάνω σε μια γκρι πέτρα που τα ξεχωρίζεις δύσκολα!

θα βρω κ άλλες φωτογραφίες κ θα της βάλω επάνω.

χάρηκα που τα είπαμε κ τηλεφωνικός κ σε ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος μην διστάζεις να με ρωτήσεις οτι θες

ΜΦΧ
Πολυκαρπος

leonidas87
27-10-14, 18:25
Να τις χαίρεσαι Σταυρο!!! ;)

Κ εγώ χάρηκα

korasidikos
27-10-14, 21:36
πανεμορφες μπραβο!!:)

leonidas87
28-10-14, 00:53
Να κ οι φωτό απο το νέο μέλος!!!!!!!!!

Έψαχνα λευκή θηλυκιά clarkii αλλα δεν βρήκα.
Τελικά βρήκα Electric Blue που είναι κ πιο όμορφη(έτσι λέω εγω),αν κ η τιμή της ήταν κάπως υψηλή.

Την έχω απο το Σάββατο,τρώει πάρα πολύ,έχει απεριόριστη java moss,λαθραιπιβάτης κ της πετάω συχνά ταμπλέτες...
Είναι 4-5cm κ είναι πανέμορφη...έχει κάνει φωλία κάτω απο μια πέτρα λάβας σκάβοντας κ μάλιστα καμία φορά την κουνάει ολόκληρη :confused:

Το ενύδρειο φυσικά δε λέει πολλά καθώς είναι προσωρινο.

polykarpos
28-10-14, 07:54
Κουκλα η γαλαζοαιματη κ καλους απογονους! Σαν ερχομαι Αθηνα ψαχνω κ εγω να βρω ωραια ζωντανα αλλα ειμαι λιγο ατυχος ειτε γιατι περιμενουν παραλαβες αργοτερα ή δωσανε αυτο που ηθελα προχτες. Η γκαντεμης ή λογοπαιγνιο του πωλητη για να χουμε να λεμε. Τωρα περιμενω γεννητουρια απο τις rillly γαριδουλες που τις εχω σε μπλε κ κοκκινο. Κ εχθες ο αρσενικος ο red claw πρεπει να περιποιηθικε την κυρα του. Πριν μου πεις για τις θερμοκρασιες να σε προλαβω οτι τα νερα μου εδω ειναι στους 25 βαθμους περιπου. Σχετικα με το φαγητο μην την πλακωνεις κ αν θες ακουσε με... Επισης εκτος απο την μαρκα που παιρνεις παρε κ μιας αλλης εταιρειας. Δες τα συστατικα ειναι σχεδον τα ιδια..δωσε ποικιλια κ μην φοβηθεις να δωσεις κ λιγο νεο φαγητο

kixlidatos
28-10-14, 10:32
Λεωνιδα και την μπλε θα την βαλεις μαζι με τα αλλα?
Σταυρο οποτε εβαζα παλια φυτα,μου τα τσακιζε,εσυ πως τα καταφερνεις?

leonidas87
28-10-14, 10:52
Λεωνιδα και την μπλε θα την βαλεις μαζι με τα αλλα?

Εννοείται!!!γι'αυτό τη πήρα,να ισορροπήθει η επιθετικότητα του αρσενικου.Αλλα θα περιμένω να μεγαλώσει λίγο κ μετά...

tsala
28-10-14, 11:26
ομορφη και η μπλε!
να τις χαιρεσαι ολες! ;)

kixlidatos
28-10-14, 12:00
Εννοείται!!!γι'αυτό τη πήρα,να ισορροπήθει η επιθετικότητα του αρσενικου.Αλλα θα περιμένω να μεγαλώσει λίγο κ μετά...
Για να δουμε την εξεληξη,εγω κρατω μια πισινη,για την επαρκεια του χωρου,ιδωμεν.Και γιατι μπλε βρε αγορινα,και δεν εβαλες κοκκινη?Για να βγαλεις λεοπαρδαλακια:D

leonidas87
28-10-14, 12:12
Για να δουμε την εξεληξη,εγω κρατω μια πισινη,για την επαρκεια του χωρου,ιδωμεν.Και γιατι μπλε βρε αγορινα,και δεν εβαλες κοκκινη?Για να βγαλεις λεοπαρδαλακια:D

Γιατί έχεις αμφιβολίες;;για το χρωμα η επειδή θα γίνουν τρεις η καραβιδες;;κανονικά πρέπει να τις έχεις σε αναλογία 1m 3f...
-------------------------
ομορφη και η μπλε!
να τις χαιρεσαι ολες! ;)

Να σαι καλά!!! :)

kixlidatos
28-10-14, 12:20
Με προβληματιζει οταν αλλαζουν μην πεινασουν τα αλλα:rolleyes:
Και για το χρωμα,θα βγουν με το καλο πολυχρωμα.

leonidas87
28-10-14, 12:25
Με προβληματιζει οταν αλλαζουν μην πεινασουν τα αλλα:rolleyes:
Και για το χρωμα,θα βγουν με το καλο πολυχρωμα.

Το εννοείς;;η μπλε θα αλλάξει πρώτα 3,4 φορές πουκάμισο κ μετά θα μπει στο ενυδρειο.Οπως έκανα κ με την πρώτη θηλυκια
Τα χρώματα στις clarkii είναι στανταρ...αν ζευγαρωσει η μπλε με τον αρσενικό θα βγάλει ελάχιστα μπλε κ όλα τα υπόλοιπα καφε-κοκκινα...δεν υπάρχουν παραλλαγές.

kixlidatos
28-10-14, 12:40
Δηλ.τωρα τα κοκκινα εχεις την εντυπωση οτι εχουν κλεισει τον κυκλο των αλλαγων?Εγω πιστευω οτι σε καποια φαση θα κανουν και αλλες αλλαγες.Η Δικιαμου εκανε αλλαγη περσυ,που ηταν 4 χρονων.Ο χρονος θα δειξει βεβαια.

leonidas87
28-10-14, 12:53
Δηλ.τωρα τα κοκκινα εχεις την εντυπωση οτι εχουν κλεισει τον κυκλο των αλλαγων?Εγω πιστευω οτι σε καποια φαση θα κανουν και αλλες αλλαγες.Η Δικιαμου εκανε αλλαγη περσυ,που ηταν 4 χρονων.Ο χρονος θα δειξει βεβαια.

Παλι δεν καταλαβαινω..
Την μπλε θα τη βάλω μετά από 3,4 αλλαγές ώστε να μην έχει μεγάλη διάφορα με τα αλλά δυο στο μεγεθος.Ακριβως το ίδιο έκανα κ με τη πρώτη θηλυκια.Το ίδιο θα κάνω κ τώρα..είναι δοκιμασμένο!
Οταν η θηλυκια έκανε την τελευταία αλλαγή της ο αρσενικος ακόμα κ τότε την κυνηγούσε για να ζευγαρωσει...δεν ήθελε να της κάνει κακο,ούτε να τη φαει...
Που ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα;;Οσες πιθανότητες είχε να επιβιώσει η πρώτη θηλυκια άλλες τόσες έχει κ αυτή..
Οταν κ η μπλε θα μεγαλώσει μετά όσες αλλαγές κ να κάνει...ο αρσενικος δε θα τη πειράξει(όπως κ τη πρωτη).
Είναι κ ο λόγος που τώρα την έχω μονη.

kixlidatos
28-10-14, 13:02
Παλι δεν καταλαβαινω..
Την μπλε θα τη βάλω μετά από 3,4 αλλαγές ώστε να μην έχει μεγάλη διάφορα με τα αλλά δυο στο μεγεθος.Ακριβως το ίδιο έκανα κ με τη πρώτη θηλυκια.Το ίδιο θα κάνω κ τώρα..είναι δοκιμασμένο!
Οταν η θηλυκια έκανε την τελευταία αλλαγή της ο αρσενικος ακόμα κ τότε την κυνηγούσε για να ζευγαρωσει...δεν ήθελε να της κάνει κακο,ούτε να τη φαει...
Που ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα;;Οσες πιθανότητες είχε να επιβιώσει η πρώτη θηλυκια άλλες τόσες έχει κ αυτή..


Σε αυτην την λογικη πιστευω οτι κανεις λαθος.Δεν υπαρχει τελευταια αλλαγη (ετσι πιστευω),οσο ζουν αλλαζουν.Αργα,πολυ αργα.αλλα αλλαζουν.
Επιλεον δεν ειναι οι ιδιες οι συνθηκες,γιατι εχεις και την αλλη θηλυκια επιπλεον.

Μακαρι να κανω εγω λαθος,θα δειξει:)

polykarpos
28-10-14, 13:04
η εγκληματικότητα σε ενα ενυδρείο είναι κάτι σαν αυτο που λέμε "κακιά στιγμή". Αν κάποιος αστακός θέλει να ξεκάνει κάποιον αλλον πιστεψε με δεν θα περιμένει να αλλάξει ποδιά αλλά θα πάει σε μάχη μέχρι τελικής πτώσεως!

Στην αλλαγή ποδιάς είναι σίγουρα πιο ευάλωτοι και για αυτό είπα κ για τα μωρά αλλά και για τους μεγάλους ότι θέλουν πολλές κρυψώνες κ φωλιές

Εγώ προτείνω σωλήνες μακριές ώστε στην αλλαγή να μπορεί να μπει μέσα να κρυφτεί. οι αστακοί ΔΕΝ μπορουν να γραπώσουν κάτι έχοντας σε ευθεία τις δαγκάνες , πρέπει να είναι πάντα λυγισμένοι οι "αγκώνες" τους για να πιάσουν κάτι για τα καλά. Δεν κάνουν επιθέσεις σε λαγουμια γιατι όπως κυνηγάνε αυτοί έτσι έχουν πάντα τον φόβο μην τους κυνηγήσει κάποιος την ώρα που είναι στο λαγούμι του άλλου, θα τον πιάσει απο την ουρά κ είναι σε μειονεκτική θέση!

Επίσης πέτρες ποταμού , φαρδιές πλατιές κολλημένες με σιλικόνη ενυδρείου σε σχήματα τύπου Π κάνουν επίσης καλές κρυψώνες

βεβαια στην χειρότερη περίπτωση (που δεν πολυ συμφωνω σε αυτη τη μεθοδο) εαν εχουμε εναν πολυ επικίνδυνο αστακό , απλά δένουμε τις δαγκάνες με εύκαμπτο σωληνάκι. ετσι κ αλλιώς με τα μπροστινά ποδια-χερια τρώνε , αρα δεν θα πεθανουν της πείνας...

leonidas87
28-10-14, 13:21
Σε αυτην την λογικη πιστευω οτι κανεις λαθος.Δεν υπαρχει τελευταια αλλαγη (ετσι πιστευω),οσο ζουν αλλαζουν.Αργα,πολυ αργα.αλλα αλλαζουν.
Επιλεον δεν ειναι οι ιδιες οι συνθηκες,γιατι εχεις και την αλλη θηλυκια επιπλεον.

Μακαρι να κανω εγω λαθος,θα δειξει:)

Οταν λέω ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ αλλαγή εννοώ αυτήν που έκανε μετά απο όλες τις υπόλοιπες... Η πιο πρόσφατη!!Μπορει να κάνει άλλες 10000....Οταν έκανε αυτήν(πιο πρόσφατη)την αλλαγή ο αρσενικος δε τη πείραξε...γιατί να την πειράξει στην επόμενη;;;

Βασίλη η δεν καταλαβαίνω κάτι εγώ η εσύ :smt101

Τώρα για τις συνθήκες έχεις δίκιο αλλά ίσως έπρεπε να σας δώσω την εικόνα του ενυδρειου...όταν είπα πως πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρειου 1m 3f δε το είπα τυχαία...στο Γερμανικό forum που έψαχνα ήταν αποδεκτό από όλους ότι αυτός ήταν ο αριθμός για ευημερία κ ισορροπία των επιθέσεων του αρσενικού.Βεβαια μιλούσαν κ για ενυδρειου 120l με μήκος 1m κάτι που εγώ δεν έχω.
Η εικόνα του ενυδρειου τώρα..από τότε που μπήκαν μαζί η θηλυκια έχει βρει μια κρυψωνα,βγαίνει ελάχιστα έξω προφανώς για φαγητό(τώρα δεν βγαίνει κ καθόλου αλλά μάλλον κάτι ετοιμάζει),ο αρσενικος σουλαντσαρει σε όλα τα μήκη κ πλατοι του ενυδρειου.Αυτο που κάνουν τα θηλυκια είναι να έχουν μια κρυψωνα το καθένα τους...ελέγχουν την κρυψωνα τους αλλά μέχρι εκεί.Το προβλήματα που μπορούν να έχουν είναι μόνο από τις επιθέσεις ζευγαρωματος του αρσενικού.Πιστευω πως κ η μπλε θα βρει την κρυψωνα της στο ενυδρειο κ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

kixlidatos
28-10-14, 13:43
Λεωνιδα στην Ελλαδα εισαι εσυ και εγω που ασχολουμαστε <σοβαρα>με αυτα τα πλασματακια,οποτε μαλλον εχουν δικιο οι Γερμανοι.:D

Γιατι μονο ο αρσενικος να κανει την ζημιά ?και τα θηλυκα ειναι κακα κοριτσια.
Ολα αυτα που λεω ειναι υποθεσεις και οχι εμπειρια απο clarkii,γιατι τα alleni ξερω τα θηλυκα τους γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα,οποτε μαλλον και πιο επιθετικα.

Επαναλαμβανω ολα θα τα δειξει ο χρονος.
Και σε αυτο που λεει ο Σταυρος ,εχει δικιο.Πολυ παλια στο ιδιο ενυδρειο ειχα βαλει 2.δεν ηξερα το γενος τους.Μια μερα αρπαχτικαν ,και ο ενας κατασφαξε τον αλλον,ενω ειχαν κανει τις αλλαγες τους,και ηταν μικρα

leonidas87
28-10-14, 13:57
Καλά φυσικά ο χρόνος θα το δείξει.
Αλλά μετά την πρώτη μου εμπειρία στην συμβίωση ενός αρσενικού με ένα θηλυκό νομίζω τώρα θα είναι πιο εύκολο.
Μάλλον είναι από τα ελάχιστα είδη ζώων-πλασματων που το πρόβλημα είναι μόνο ο αρσενικος!! :smt045
Κάτι σαν τα λιοντάρια δηλαδή που μπορούν να ζουν πλήθος θηλυκων λιονταριων κ να έρχεται ένας αρσενικος κ να τα κάνει όλα #....#

Βασίλη με άσχημο μάτι πήρες τη μικρή...θα μου τη ματιασεις :D

Σταυρο τελικά εσύ δεν έχεις θερμοστατη στα δικά σου;;

kixlidatos
28-10-14, 14:28
Φτου φτου ,μακρια απο εμενα.:DΠροβλιματισμους θετω

leonidas87
28-10-14, 14:35
Φτου φτου ,μακρια απο εμενα.:DΠροβλιματισμους θετω

:D :smt045

polykarpos
28-10-14, 19:48
Σταυρο τελικά εσύ δεν έχεις θερμοστατη στα δικά σου;;

Εχω αλλά το έχω μόνο που σε περίπτωση υπάρξει μεγάλη αλλαγή στον καιρό κ κατ επέκταση στα νερά. Έτσι μπορεί να έχω γεννητούρια κ σταθερή θερμοκρασία στους 23 κ ξαφνικά να πλακώσουν κρύα κ να πρέπει να κρατήσω σταθερές τιμές.

Βέβαια στην Κύπρο 9 μήνες απο τους 12 έχουμε Ηλιο κ ζέστη όμως αν αρχίσουν οι Βοριάδες φέρνει μέχρι κ χιόνι !!! για τότε έχω τις θερμάστρες μόνο. Τα 7 απο τα 9 ενυδρεία είναι στο γραφείο μου που είναι ισόγειο κ το χειμώνα κρατάει ζέστη κ το καλοκαίρι δροσιά ενώ στο σπίτι είναι ρετιρέ κ γίνετε χαμός αμα πλακώσει κρύο κ χιονιάς. Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις "ντύνω" τα ενυδρεία μου με πολυστερίνη - φελιζόλ. ψερω οτι μοιάζει με ψαροκασέλα αλλα κρατάει καλή θερμοκρασία!. Εννοείται οτι βάζω μόνο πλαϊνά , πλατη κ καπάκι. τα έχω ετοιμα κ μοιάζουν σαν στάση του λεωφορείου! χαχααχααχα

leonidas87
30-10-14, 22:23
Θα μας τρελάνει ο αρσενικός!!!
Πέρασαν δυο βδομάδες κ ξανά αλλαγη...
Να πώ οτι αυτές της 15 μέρες έτρωγε πάρα πολυ.

Πάλι με την αλλαγή έγινε αρκετά σκούρος.

Πλέον οι δαγκάνες του είναι τεράστιες!! :D

kixlidatos
31-10-14, 09:16
Ειδε την κουκλα ,και θελει να πεταξει μποι:D:D:D

leonidas87
31-10-14, 23:56
Είπαμε να τσιμπίσουμε κάτι...έτσι για τη λιγούρα!!!

kixlidatos
03-11-14, 12:06
Ωραιος:D

Το τρωει ολο το φαγητο η παιρνει μονο μεζε:D

leonidas87
03-11-14, 17:43
1η αλλαγη!!!!! :grin:

Δε πήρε αρκετο όγκο,μεγάλωσε ελάχιστα...
¶λλα έχουμε καιρό ακόμα.

polykarpos
03-11-14, 23:31
ζήλεψε η μικρή απο τον μεγάλο!

έβαλα παραγγελία για τα κυβάκια για μενα. μολις ερθω επανω θα σου φερω να παιξεις με τα μωρα!

thanasis76
04-11-14, 07:58
παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο και τα ζωντανα που εχεις!!!!
δεν το ειχα δει το θεμα και μου αρεσε πολυ!!!!
να πω μιας και το διαβαζεται 2-3 οτι πριν λιγες μερες ηρθαν κι αλλα χρωματα στην ελλαδα...

τι διαστασεις ενυδρειου χρειαζεται για να κρατησουμε 3-4 ??
ευχαριστω!!!

leonidas87
04-11-14, 12:14
ζήλεψε η μικρή απο τον μεγάλο!

έβαλα παραγγελία για τα κυβάκια για μενα. μολις ερθω επανω θα σου φερω να παιξεις με τα μωρα!

Ευχαριστώ Στάυρο!

παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο και τα ζωντανα που εχεις!!!!
δεν το ειχα δει το θεμα και μου αρεσε πολυ!!!!
να πω μιας και το διαβαζεται 2-3 οτι πριν λιγες μερες ηρθαν κι αλλα χρωματα στην ελλαδα...

τι διαστασεις ενυδρειου χρειαζεται για να κρατησουμε 3-4 ??
ευχαριστω!!!

Να σαι καλά!

Οι Γερμανοί λένε 120λίτρα με 100cm μήκος το λιγότερο για ένα χαρεμι 1f 3f....το ιδανικό είναι 160l με 120cm.
Φυσικά αρσενικός ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ.

Δεν υπάρχουν άλλα χρώμματα clarkii απο αυτά που είπα σε προηγούμενο post...
δες εδω τα χρώματα http://diszhal.info/english/invertebrates/en_Procambarus_clarkii.php
κ κάποιες πληροφόριες ακόμα http://theaquariumwiki.com/Procambarus_clarkii

Υ.Γ Έχω δει το θέμα με το τεράστιο ενυδρείο σου παλιότερα κ εχω πάθει πλάκα!!!:smt043

thanasis76
04-11-14, 12:45
δεν ξερω τα ειδη απο τις καραβιδες...
απλα ειδα αυτα και νομιζα οτι ειναι ολα ιδια....

leonidas87
04-11-14, 12:58
δεν ξερω τα ειδη απο τις καραβιδες...
απλα ειδα αυτα και νομιζα οτι ειναι ολα ιδια....

Ακριβώς!!!Που διαφωνούμε????

Με προβληματιζει οταν αλλαζουν μην πεινασουν τα αλλα:rolleyes:
Και για το χρωμα,θα βγουν με το καλο πολυχρωμα.

Το εννοείς;;η μπλε θα αλλάξει πρώτα 3,4 φορές πουκάμισο κ μετά θα μπει στο ενυδρειο.Οπως έκανα κ με την πρώτη θηλυκια
Τα χρώματα στις clarkii είναι στανταρ...αν ζευγαρωσει η μπλε με τον αρσενικό θα βγάλει ελάχιστα μπλε κ όλα τα υπόλοιπα καφε-κοκκινα...δεν υπάρχουν παραλλαγές.


Αναφέρεσαι σε αυτόν το διάλογο???
Ο φίλος Βασίλης είπε για πολυχρωμία...Τα χρώματα είναι στάνταρ κ οποιοδηποτε χρώμα να ζευγαρώσει με κάποιο άλλο πάλι στα ''στάνταρ''χρώματα θα είναι τα μικρά...
Τα χρώματα είναι: Κοκκινο-καφε(που ζεί στη φύση)λευκό,πορτοκαλί κ μπλέ.
Αν δείς στο post 177 λέω ότι ήθελα λευκή clarkii..αλλα όσες λευκές βρήκα ήταν αρσενικές.

leonidas87
09-11-14, 15:30
Έχουμε εξελίξεις!!

Το πρωί έκανα μια καλή αλλαγή νερου 50% κ η θηλυκιά βγήκε απο το σωλήνα της....επιτέλους είναι αυγωμένη!!!!!!!! :smt041 :p

Τώρα όμως ξεκινάνε κ τα προβλήματα.
Πρέπει να βγάλω τον αρσενικο άμεσα(με το που βγήκε έξω αυτή αυτος την πήρε στο κηνύγη).

Στην αρχή σκέφτηκα το βαρέλι...έλα όμώς που δεν έχω ούτε έξτρα φίλτρο,ούτε θερμοστάτη γιατί τα έχω στη μικρή...

Επίσης δε ξέρω πόσο θα πάρει για να βγούν τα μικρά,κ το βαρέλι το θέλω για αλλαγές..κ μάλιστα μόλις βγούν τα μικρά θα χρειαστώ κ άλλο ''σπίτι'' για τη θηλυκιά..... :confused:

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω μέσα στο ενυδρείο ένα τέτοιο κουτί-δοχείο που είναι στη φωτό(είναι απο πρωτείνες),χωρίς καπάκι απο πάνω κ κάνοντας αρκετές τρυπούλες για να περνάει έυκολα το νερό...
Θα έχει το πλεονέκτημα των σταθέρων παραμέτρων κ δε θα με βάλει σε κόπο άλλα απο την άλλη τον λυπάμε να τον αφήσω εκέι ποιός ξέρει για πόσες μέρες...
(γεννηστρα το ξεχνάμε,θα την σκήσει)

Το κάκο είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν είμαι κ για πολλά έξοδα..

polykarpos
09-11-14, 22:20
καλως τα δέχτηκες τα αυγο-μωρα σου!


θα σκασουν πρωτα τα αυγα κ θα τα κουβαλαει η μανα μεχρι να βγει κ το τελευταιο αστακουδακι απο πανω της...

τα μωρα τα ταϊζεις με τροφη για γαριδες , μικρους κοκκους δλδ γιατι το μεγαλο θα ειναι σαν να τα ταιζεις ενα τερας. οι μικροτεροι κοκκοι για τις γαριδες θα μαλακωνουν πιο γρηγορα κ ετσι θα βοηθας τα μωρα

οσο για το μπουκαλι δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι αλλα δεν ειναι το ιδανικοτερο

γιατι δεν κανεις το μικρο για τις αλλαγες (σε μικροτερες ποσοτητες) κ βαλε τον αλλον στο βαρελι. το γνωρίζει αλλωστε

leonidas87
09-11-14, 22:55
Ευχαριστώ Σταυρο!!


οσο για το μπουκαλι δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι αλλα δεν ειναι το ιδανικοτερο

γιατι δεν κανεις το μικρο για τις αλλαγες (σε μικροτερες ποσοτητες) κ βαλε τον αλλον στο βαρελι. το γνωρίζει αλλωστε

Δεν είναι μπουκάλι,δοχείο είναι κ περνει 7 λίτρα.
Θα μπει στο ενυδρειο ώστε να εγκλωβιζει τον αρσενικό για να μην πειράξει την θηλυκια κ αργότερα τα μικρά,θα δουλεύει δηλαδή σαν γεννήστρα.
Αν κ το βλέπω ως τη καλύτερη λύση τον λυπάμαι να το βάλω εκεί μέσα...

Το βαρέλι που λες δεν είναι τόσο απλό.
Πρώτα κάνω αλλαγές σε 3 ενυδρεια αυτή τη στιγμή.
Κ άντε πες πάω κ αγοράζω ακόμα ένα βαρέλι η ακόμα καλύτερες μια σκάφη 60 λίτρα από ΙΚΕΑ,δεν έχω άλλο φίλτρο κ θερμοστατη.Αυτα που είχα έτοιμα σε περίπτωση γεννας τα έχω βάλει στο ενυδρειο με τη μικρή μέχρι να μεγαλώσει...κακό timing η αγορά της μικρής! :smt120

polykarpos
09-11-14, 23:23
τωρα τον λυπαμαι εγω ακομη πιο πολυ, το πιο ακραιο που εχω για να χωρίζω εγω τα ζωντανα ειναι το πλαστικο κλασικο διαχωριστικο , εκεινο τα καρεδακι

σε πιο ψιλό έχω για τους γονους για τιλαπιες αλλα σε μεγαλη εκδοση για να μην γινουν σνακ...

βεβαια αν το πλακωσεις σε τρυπες για να μπαινει νερο κτλ αν ειναι μικρες δεν θα εχεις καλη ροη εκροη , αν κανεις μεγαλυτερες μην ξεχνας τον παραγοντα οτι τα μικρα θα ειναι ΠΑΝΤΟΥ στο ενυδρειο σου...


μην ξεχασεις το φιλτρο σου , βαλε σφουγγαρακι , καλτσον , οτι να ναι για να μην τα βρεις στο σφουγγαρι σου μεσα στο βαρελακι! το μονο που μου έρχεται στο μυαλο σαν ευκολη λυση κ σχετικα οικονομικη ειναι να παρει πλαστικο πλεξιγκλας κ χωρισε το ενυδρειο στα 2/3 κ 1/3 αντιστοιχα... απλα βρες ενα μικρο φιλτρακι εσωτερικο κ αερα για τον μπαμπα...

επίσης δεν ξερω αν επιτρέπεται ή όχι αλλα θα το πω καλοπροαίρετα κ μην φαω κανενα μπαναρισμα απο διαχειριστές , βαλε καμια αγγελια στο xariseto.gr για μικρό ενυδρείο , εκει βρήκαν πολλά πραγματα αρκετος κόσμος , οχι μονο ενυδρειακα αλλα κ άλλα , κ οχι μονο πηραν αλλα έδωσαν..
ειναι καιροι δυσκολοι για ολους κ πρεπει να βοηθαμε ο ενας τον αλλο

το πλεξιγκλας ειναι διαφανες , δεν κοβει την ορατότητα στο ζωντανο , απο την αλλη αν θες να μην εχουν οπτικη επαφη υπαρχει κ σε γαλακτερο αλλα τουλαχιστον δεν ειναι σε μαυρο δοχειο...

θα ναι σαν τιμωρία ο καημένος

leonidas87
10-11-14, 19:10
Να κ τα αυγα!!!! +-8

Δεν είναι καλές οι φωτο,ίσα που την πρόλαβα πριν ξαναμπει στη κρυψώνα της...

leonidas87
10-11-14, 19:13
Κ ο αρσενικός!!!!

polykarpos
10-11-14, 20:06
Μια χαρα αδερφε!!!

το χαβιαρακι της κυριας θα σκασει σε 2 βδομαδες περιπου οπου κ θα γεμίσεις με μικρα κατσαριδακια!!! να σου ζησουν

ο μιστερ ολο μαρουλακι.... ετσι μια κοκο κ δυο μαρουλι!!!

τα τουβλακια στα εχω βγαλει στην ακρη...

leonidas87
10-11-14, 20:16
Δυο βδομαδες κάνει;;

Δε ξέρω από ποτέ έχει τα αυγά;;20 μέρες είχε να βγει από την κρυψωνα της.
Μπορεί να τα έχει ήδη δυο βδομάδες.
Κάπου διάβασα ότι μετά την γέννα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα θανάτου της μανας...ξέρουμε κάτι για αυτό;;;κ το παιδί που είχα πάρει τον αρσενικό όταν γέννησε η δικιά του αμέσως μετά πέθανε.

Τελικά προς το παρών ο αρσενικος μπήκε στο βαρέλι γτ ήταν πολύ ενοχλητικός για την θηλυκια.

polykarpos
10-11-14, 20:24
βασικα σαν βγαλεις τον αρσενικο θα ειναι μια χαρα , οντος μετα την γεννα μπορει να χαθει η μανα αλλα κυρίως μεγαλες σε ηλικια

βασικα εγω μετα την γέννα βάζω αναλογα με τα λιτρα , το 1/3 που οριζει ο κατασκευαστης για τα αντιστοιχα λιτρα , τυπου aquatan ή όμοιο.

παιδια μην με παρεξηγείτε για την ονομασια του προϊόντος αλλα δεν έχουμε μεγαλη ποικιλία εδω στην Κύπρο. αυτο βοηθαει σε αντιστρες καταστάσεις.
Επίσης βιταμίνες υγρές της JBL , δεν εχω παρει ακομη το νεο μπουκαλάκι αλλα δεν νομίζω να έχει πολλά είδη! σιγουρα καποιος μπορει να βοηθήσει αν το ξέρει το είδος αυτό της εν λόγω εταιρείας.

κρατας σταθερα τα νερά σου , οχι αλλαγες για 10-15 μερες , σταθερες θερμοκρασίες κ τα κυβάκια που θα σου δώσω για ασβέστιο.

το μονο που πρέπει να παρακολουθείς κατα εμε ειναι το σχίσιμο που έχει στον θώρακα.

ΝΟ ΠΑΝΙΚ!!! :p
-------------------------
οταν λεω την γέννα εννοώ με την εκκόλαψη των αυγών κ μόλις ωριμάσουν τα ζουζουνια!

leonidas87
10-11-14, 20:27
βασικα σαν βγαλεις τον αρσενικο θα ειναι μια χαρα , οντος μετα την γεννα μπορει να χαθει η μανα αλλα κυρίως μεγαλες σε ηλικια

βασικα εγω μετα την γέννα βάζω αναλογα με τα λιτρα , το 1/3 που οριζει ο κατασκευαστης για τα αντιστοιχα λιτρα , τυπου aquatan ή όμοιο.

παιδια μην με παρεξηγείτε για την ονομασια του προϊόντος αλλα δεν έχουμε μεγαλη ποικιλία εδω στην Κύπρο. αυτο βοηθαει σε αντιστρες καταστάσεις.
Επίσης βιταμίνες υγρές της JBL , δεν εχω παρει ακομη το νεο μπουκαλάκι αλλα δεν νομίζω να έχει πολλά είδη! σιγουρα καποιος μπορει να βοηθήσει αν το ξέρει το είδος αυτό της εν λόγω εταιρείας.

κρατας σταθερα τα νερά σου , οχι αλλαγες για 10-15 μερες , σταθερες θερμοκρασίες κ τα κυβάκια που θα σου δώσω για ασβέστιο.

το μονο που πρέπει να παρακολουθείς κατα εμε ειναι το σχίσιμο που έχει στον θώρακα.

ΝΟ ΠΑΝΙΚ!!! :p
-------------------------
οταν λεω την γέννα εννοώ με την εκκόλαψη των αυγών κ μόλις ωριμάσουν τα ζουζουνια!


Τι είναι το aquatan;;;πρώτη φορά το ακούω, δώσε κάνα link...

Τι εννοείς να παρακολουθώ το σχισιμο;;γιατρός είμαι;;:D
Οτι είναι να γίνει θα γίνει,δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

polykarpos
10-11-14, 21:32
σου ειπα οτι δεν ειμαι με τις "διαφημισεις"

το aquatan ειναι της sera κ ειναι για τις αλλαγες νερού για να αφαιρεί το χλώριο να δεσμευει διαφορα κ χαλαρώνει λιγο τα ψαρακια

οσο για το σχίσιμο δεν σου ειπα να γίνεις γιατρός !!! απλα να βλέπεις αν είναι το ίδιο , αν ανοιξε κ αλλο κοκ...

:confused:

leonidas87
10-11-14, 22:07
Πλάκα κάνω για την ουλη...

Επίσης έχει πολλές μέρες να φάει...έτσι κάνουν όταν είναι αυγωμενες;;

polykarpos
11-11-14, 00:13
Ειναι φοβσμενη κ δεν βγαινει για λογους ασφαλειας παραυτα σουλατσαρει για φαγητο , να παρει τον "αερα" της αλλα πολυ βραδυ. Τωρα που λειπει ο μαγκας ξερει οτι δεν εχει λογους αγωνιας απο αυτων αλλα ξερει οτι ειναι κ μονη... Κοβει στην μιση ποσοτητα την τροφη της... Για αυτο σου ειπα για υγρη βιταμθνουλα...

leonidas87
16-11-14, 12:11
2η αλλαγη!! :p
Μετά απο 13 μέρες,με πολύ φαγητο....

polykarpos
16-11-14, 12:34
εχει γίνει πιο σκουρόχρωμη ή ειναι ιδέα μου?

leonidas87
16-11-14, 12:48
εχει γίνει πιο σκουρόχρωμη ή ειναι ιδέα μου?


Όχι ο φωτισμος φταίει,είναι κάτω απο την πέτρα κ έχει σκιά.

Με το που γεννήσει η άλλη θηλυκιά σκέφτομαι να την βάλω μαζί με αυτήν,αν κ δεν έχει μεγάλωσε αρκετά ακόμα...με παρακολούθηση φυσικά!

Μου είχες πεί για καμια 15αρια μέρες να μην αλλάξω νερό μετά τη γέννα αλλα έτσι κ αλλιώς η παράμετροι του νερου θα αλλάξουν καθώς δεν μπορώ να την αφήσω με τα μικρά.

polykarpos
16-11-14, 13:10
πιο πολυ με ενδιαφέρουν οι παραμετροι του νερου για τα μικρα παρα για την μανα!

αν βγει εξω η κυρια αστακινα , δες λιγο κ την ουλη της , εχει μεινει σταθερη?

την μπλε αστην να μεγαλωσει ακομη λιγο... δεν ειναι για ζευγαρωμα έτοιμη

επίσης οσο εχεις τον αρσενικο μονο του τοσο πιο επιθετικος θα γινει αν τον βαλεις ακομη κ μαζι με την θυλικια! θα πρεπει να τον βαλεις πρωτα σε ενυδρειο κ μετα να του βαλει την θυλικια μεσα ειδεμη θα εχεις ασχημες εξελιξεις!

leonidas87
16-11-14, 14:55
πιο πολυ με ενδιαφέρουν οι παραμετροι του νερου για τα μικρα παρα για την μανα!

αν βγει εξω η κυρια αστακινα , δες λιγο κ την ουλη της , εχει μεινει σταθερη?

την μπλε αστην να μεγαλωσει ακομη λιγο... δεν ειναι για ζευγαρωμα έτοιμη

επίσης οσο εχεις τον αρσενικο μονο του τοσο πιο επιθετικος θα γινει αν τον βαλεις ακομη κ μαζι με την θυλικια! θα πρεπει να τον βαλεις πρωτα σε ενυδρειο κ μετα να του βαλει την θυλικια μεσα ειδεμη θα εχεις ασχημες εξελιξεις!


Ποιο ζευγαρωμα βρε;;;Απλά την θηλυκια που θα γεννήσει θα την βάλω με την θηλυκια μπλε...ο αρσενικος θα την κάνει αστακομακαροναδα άμα τον βάλω μαζί της.Η θηλυκια-μαμα δε νομίζω να την πειράξει.Ελπιζω μέχρι να την βάλω να προλάβει να κάνει ακόμα μια αλλαγή...

Σου είχα πει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα θανάτου της μάνας μετά τη γέννα.
Οτι θα αλλάξει ενυδρειο άρα κ παραμέτρους(ελάχιστα)θα την κάνει πιο ευάλωτη αλλά είναι μονοδρομος για να μην φάει τα μωρά.

polykarpos
16-11-14, 18:18
θα κανουν μια χαρα οι δυι θυληκιές μαζί αρκει να εχουν φωλιες , δεν πρεπει να εχουν κ μεγάλες διαφορες τα δυο νερα μεταξυ τους... αλωστε το ελεγχεις αυτο κατα καποιο τροπο....

εγω καταλαβα οτι θα εβαζες την μπλε με τον αρσενικο κ λεω παει.. θα την κανει στρουμφιτα!!!!

leonidas87
27-11-14, 12:38
Καλημέρα!!!
Βγήκαν τα πρώτα μικρά!!!!!!!!!! :smt026 :smt026 :D


sorry οι φωτό είναι απο κινητό άλλα αυρίο που θα έχω χρόνο θα βάλω καλύτερες......

Τάκης
27-11-14, 12:43
Μπράβο, αυτό είναι το μεγαλείο που έχει το χόμπι μας.
Να τα χαίρεσαι
:smt041:smt041:smt041:smt041

polykarpos
27-11-14, 12:52
πέσαμε ακριβώς μέσα στις ημερομηνίες γιατρεεεε μου!

να σου ζήσουν αλλα για νασου ζήσουν κανόνισε τροφή γαριδούλας μικρό κόκκο κ αν θες να με ακούσεις πάρε κ υγρή βιταμίνη κ βρέξε τα να μουλιάσουν λίγο κ θα δεις τι θρεφτάρια θα γίνουν.

θερμοκρασία νερού ? σταθερή κράτα την όπως βγήκαν.. κ ΟΧΙ αλλαγή τώρα!

δεν θα πάθουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!

Μαμά κ μπαμπάς ΔΕΝ μπορούν να τα πιάσουν ακόμη αρα εχεις χρόνο για μεταφορές των γονιών

η παραγγελία μου δεν εχει ερθει ακομη, ευχομαι ως αυριο να έρθει αλλα όπως κ να έχει θα σου φέρω τα τουβλάκια που σου υποσχέθηκα! θα τα δεις θα γίνει χαμός!

αν βρεις ενώσεις απο πλαστικές σωλήνες περί των 22μμ 30μμ κοκ πάρε κ ρίξε στο νερό να βρουν καταφύγιο!

αν δεν βρεις πες μου μήπως έχω στην αποθήκη να σου φέρω μερικά!

λογικά η μαμα δεν εχει βγαλει ΟΛΑ τα μωρά αλλα πρεπει να εχει κ αλλα πανω της ακομη... για μερικες μερες μεχρι να προλαβουν να νοιώσουν ετοιμα κ η τελευταία παρτίδα!!

αν βρεις μικρο φυσικό κόκαλο σουπιάς πάρε ενα σπάστο στη μέση ή σε τρία κομμάτια κ ρίξε ένα μέσα στο νερό κ περίμενε αντιδραση!

ότι δεν γνωρίζουν θα το επεξεργαστουν καλά πρώτα εκτός αν το παρουν "μυρουδιά" που θα το τσακίσουν αμεσως!!!!

να σου ζήσουν χαζομπαμπά :smt026

leonidas87
27-11-14, 14:31
Μπράβο, αυτό είναι το μεγαλείο που έχει το χόμπι μας.
Να τα χαίρεσαι
:smt041:smt041:smt041:smt041

Ευχαριστώ :)
-------------------------
πέσαμε ακριβώς μέσα στις ημερομηνίες γιατρεεεε μου!

να σου ζήσουν αλλα για νασου ζήσουν κανόνισε τροφή γαριδούλας μικρό κόκκο κ αν θες να με ακούσεις πάρε κ υγρή βιταμίνη κ βρέξε τα να μουλιάσουν λίγο κ θα δεις τι θρεφτάρια θα γίνουν.

θερμοκρασία νερού ? σταθερή κράτα την όπως βγήκαν.. κ ΟΧΙ αλλαγή τώρα!

δεν θα πάθουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!

Μαμά κ μπαμπάς ΔΕΝ μπορούν να τα πιάσουν ακόμη αρα εχεις χρόνο για μεταφορές των γονιών

η παραγγελία μου δεν εχει ερθει ακομη, ευχομαι ως αυριο να έρθει αλλα όπως κ να έχει θα σου φέρω τα τουβλάκια που σου υποσχέθηκα! θα τα δεις θα γίνει χαμός!

αν βρεις ενώσεις απο πλαστικές σωλήνες περί των 22μμ 30μμ κοκ πάρε κ ρίξε στο νερό να βρουν καταφύγιο!

αν δεν βρεις πες μου μήπως έχω στην αποθήκη να σου φέρω μερικά!

λογικά η μαμα δεν εχει βγαλει ΟΛΑ τα μωρά αλλα πρεπει να εχει κ αλλα πανω της ακομη... για μερικες μερες μεχρι να προλαβουν να νοιώσουν ετοιμα κ η τελευταία παρτίδα!!

αν βρεις μικρο φυσικό κόκαλο σουπιάς πάρε ενα σπάστο στη μέση ή σε τρία κομμάτια κ ρίξε ένα μέσα στο νερό κ περίμενε αντιδραση!

ότι δεν γνωρίζουν θα το επεξεργαστουν καλά πρώτα εκτός αν το παρουν "μυρουδιά" που θα το τσακίσουν αμεσως!!!!

να σου ζήσουν χαζομπαμπά :smt026

Ο μπαμπάς ειναι εδώ κ καιρό στο βαρέλι,η μαμα θα βγει μόλις αφήσει όλα τα μικρά...ακόμα έχει παρά πολλά,εχουν βγει μονο 5,6 κ μαλιστα αλλαζουν κ πουκαμισο κατευθειαν.Με προβληματίζει ότι η μαμα έχει πάνω από μήνα να φάει,θα είναι πολύ αδύναμη τώρα.Ισως αυτός να είναι ο λόγος που υπάρχει μεγάλο ποσοστό θανάτου μετά τη γέννα.
Βιταμίνες κ να παραγγείλω τώρα θα κάνει κανα μήνα να έρθουν.
Σωλήνες έχω βάλει ήδη στο ενυδρειο.
Από αυτά που ξέρω είναι τα μικρά θα φάει το ένα το άλλο κ θα μείνουν τα μισά.
21 βαθμούς.
Οι παράμετροι του ενυδρειου είναι σταθεροτατοι!!!

polykarpos
27-11-14, 16:53
τα μικρα δεν τρωνε τα αλλα μικρα εκτος αν τα πεθανεις στην πείνα!

το οτι αλλαζουν πουκαμισο ειναι ο κανονας που επιβεβαιώνει οτι τα πρωτα που σκανε ειναι κ τα καλυτερα σε ανάπτυξη!

οσο για την μανα τρωει μην φοβασαι απλα δεν κυκλοφορουσε γιατι ηθελε να προστατευσει τα μικρα της!

για τις βιταμινες που σου λεω έχει στην Αθηνα τα πετ σοπ
βιταμινες υγρες της Jbl κ της sera αν κ προτιμω τις πρωτες γιατι ειχε παραπανω πραγματα που με βολευουν για τα ζωντανα μου

leonidas87
27-11-14, 17:54
τα μικρα δεν τρωνε τα αλλα μικρα εκτος αν τα πεθανεις στην πείνα!

το οτι αλλαζουν πουκαμισο ειναι ο κανονας που επιβεβαιώνει οτι τα πρωτα που σκανε ειναι κ τα καλυτερα σε ανάπτυξη!

οσο για την μανα τρωει μην φοβασαι απλα δεν κυκλοφορουσε γιατι ηθελε να προστατευσει τα μικρα της!

για τις βιταμινες που σου λεω έχει στην Αθηνα τα πετ σοπ
βιταμινες υγρες της Jbl κ της sera αν κ προτιμω τις πρωτες γιατι ειχε παραπανω πραγματα που με βολευουν για τα ζωντανα μου

Σταυρο διαφωνώ!!!Τα πιο αναπτυχμενα κ δυνατορα όταν μπορέσουν θα φάνε-σκοτώσουν τα πιο ευάλωτα-αδύναμα...
Το διάβασα σε πολλές περιπτώσεις γεννας...αλλιώς σε κάθε γέννα θα επιβιωναν 200-300 μικρά...

Η μάνα δεν έτρωγε απόλυτος τίποτα όλων αυτό το καιρό.
Της άφηνα όλο τα βράδυ ταμπλετα μέσα στη κρυψωνα της,3 cm μακριά της κ το πρωί την έβγαζα ανεγγιχτη με Σαλιγκαρια πάνω της.

Για βιταμίνες θα το κοιτάξω,άντε να μου φέρεις κ τα κυβακια. :D

Τώρα που σταμάτησα τις αλλαγές λες να ρίχνω λίγο σοδα για το ασβέστιο;;
Το σκέφτομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος...

polykarpos
27-11-14, 19:09
οχι οχι

ουτε σοδα ουτε γκαζοζα! :D

μπορείς να διαφωνείς κ δεν θα σου χαλάσω το χατήρι αλλά έχω πάνω απο 1000 γεννητούρια στα συγκεκριμένα κ πίστεψε με όταν έχουν κρυψώνες κ άπλα επιβιώνουν ΟΛΑ!

αν είναι να χάσεις κανένα μπορεί να είναι κανένα το οποίο έτσι κ αλλιώς δεν θα άντεχε!!

φαντάσου σε μια δεξαμενή 3Τ που να μην είναι βαθιά αλλά σχετικά ρηχή πόση έκταση έχεις...

δεν έχει κ γωνιές για να τα "γωνιάσει" κάποιος αρα θα γλυτώσουν

βέβαια στην φύση σαν είναι μικρά δεν κινδυνεύουν τόσο απο τους γονείς ή μεγαλύτερα αδερφάκια αλλά απο ψαρούκλες!

θα σου παραθέσω ένα λινκ απο φωτό που βρήκα για να δεις τι έχω κ εγώ στα ενυδρεία μου (πέρα της δεξαμενής)

https://i1.ytimg.com/vi/F6Ra5qTi7_M/hqdefault.jpg

leonidas87
27-11-14, 19:24
οχι οχι

ουτε σοδα ουτε γκαζοζα! :D

μπορείς να διαφωνείς κ δεν θα σου χαλάσω το χατήρι αλλά έχω πάνω απο 1000 γεννητούρια στα συγκεκριμένα κ πίστεψε με όταν έχουν κρυψώνες κ άπλα επιβιώνουν ΟΛΑ!

αν είναι να χάσεις κανένα μπορεί να είναι κανένα το οποίο έτσι κ αλλιώς δεν θα άντεχε!!

φαντάσου σε μια δεξαμενή 3Τ που να μην είναι βαθιά αλλά σχετικά ρηχή πόση έκταση έχεις...

δεν έχει κ γωνιές για να τα "γωνιάσει" κάποιος αρα θα γλυτώσουν

βέβαια στην φύση σαν είναι μικρά δεν κινδυνεύουν τόσο απο τους γονείς ή μεγαλύτερα αδερφάκια αλλά απο ψαρούκλες!

θα σου παραθέσω ένα λινκ απο φωτό που βρήκα για να δεις τι έχω κ εγώ στα ενυδρεία μου (πέρα της δεξαμενής)

https://i1.ytimg.com/vi/F6Ra5qTi7_M/hqdefault.jpg

Τώρα για να καταλάβω μου μιλάς για δεξαμενή 3000 λίτρα κ την συγκρίνεις με ένα ενυδρειο 80χ30 cm;;;
Πόση "απλα"να έχουν 300 μικρά σε ένα τέτοιο ενυδρειο;;
Αντε να φτιάξω 50-60 κρυψωνες με το ζόρι(λέμε τώρα)
Σε forum Γερμανικό οι πάντες συμφωνούσαν ότι μαμα κ μπαμπας δε πρέπει να μείνουν μέσα με τα μικρά αλλά κ παλι αυτά με τη σειρά τους θα φαγωθουν μεταξύ τους κ θα μείνουν τα δυνατοτερα.

polykarpos
27-11-14, 19:33
κ το ζευγαρι να αφήσεις μονα τους κ ατάιστα πίστεψε με πάλι θα φάει το ένα το άλλο...


απλά σε κρυψώνες θα έχεις τρόπους διαφυγής κ βέβαια δεν πλακώνονται απο την πρώτη εβδομάδα!!!

βέβαια δεν συγκρίνω δεξαμενή με λίμνη κ ενυδρείο αλλα κ βέβαια ΔΕΝ θα μπορέσεις να τα κρατήσεις ΟΛΑ γιατί σίγουρα δεν θα σου μείνουν όλα!

αν είχες κανένα μεγαλύτερο τότε θα κράταγες κάποια απο τα μικρά επιλεκτικά. τώρα τα δίνεις μόλις γίνουν σαν τις Αμανο κ λες κ ευχαριστώ!

όποιος τα πάρει θα πρέπει να πάρει το πολύ 2 γιατι αν πάρει παραπάνω , πάλι 2 θα του μείνουν (αρσ κ θυλ.)

βέβαια όχι με όσκαρ, αφρικάνες κλπ... γιατι δεν θα μείνει κανένα κλάρκιε
κ βέβαια όχι με γκάμπυ νεον κλπ γιατι απλα δεν θα μείνει κανένα ψαράκι!

δύσκολο είδος αλλά έχει κ αυτό την ομορφιά του!

leonidas87
27-11-14, 19:56
Εσύ στο ενυδρειο σου μόνο δυο έχεις;;;
Αφού έχουμε ξαναπεί ότι μπορούν να μείνουν σε αναλογία 1 αρσενικό προς 3-4 θηλυκά.Μην επαναλαμβανομαστε!!!
Τι ψάρια λες;;;επίσης έχουμε ξαναπεί ότι αυτό το είδος πρέπει να μένει μόνο του!!!
Τα λέμε πολύ καιρό τώρα με το Βασίλη(kixlidatos)...

polykarpos
27-11-14, 20:09
δεν με προσέχεις.....


στα ενυδρεία μου έχω ΜΟΝΟ ζευγάρια κ ποτέ χαρέμι! (μπορεί να κάνουνε κ 1 με 3 κοκ αλλα εγω έχω μονο ζευγαρι)

> το σχετικό με τα ψάρια κτλ το ανάφερα σαν συμπλήρωμα ότι πρέπει να τα δώσεις κ επειδή μπορεί να βρεθεί κόσμος απο εδώ μέσα , για αυτό το είπα!

leonidas87
27-11-14, 20:13
Οχι,δεν εγραψες αυτο...για ξανά δες!!!

Φιλικά!!!!

Εχεις 2 αρσενικά σε ένα ενυδρειο;;;; :confused:
Για τι ενυδρειο μιλάμε;;
Τόσο καιρό σου λέω να κανείς παρουσίαση!!!!

EYH_SANTORINI
27-11-14, 20:15
επειδή εδω και καιρο ψαχνω για κοκκινα clarkii (εχω και σχετικο ποστ) ειναι για ενα φιλο μου εχει ενα ετοιμο στρομενο ενυδρειο και με ενδιαφερει για 3-4....

leonidas87
27-11-14, 20:18
επειδή εδω και καιρο ψαχνω για κοκκινα clarkii (εχω και σχετικο ποστ) ειναι για ενα φιλο μου εχει ενα ετοιμο στρομενο ενυδρειο και με ενδιαφερει για 3-4....

Δεν υπάρχουν κόκκινα....κοκκινο-καφέ υπάρχουν κ αυτά ένα εποχές γίνονται κ εντελώς καφέ!!!

EYH_SANTORINI
27-11-14, 20:19
Δεν υπάρχουν κόκκινα....κοκκινο-καφέ υπάρχουν κ αυτά ένα εποχές γίνονται κ εντελώς καφέ!!!

ναι αυτα εννοω....

leonidas87
27-11-14, 20:21
Οπως ο αρσενικος μου;;;
Κατα καιρούς γίνεται πιο σκουρος...
Για χρώματα δες στο post 203...

polykarpos
27-11-14, 20:24
ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος

EYH_SANTORINI
27-11-14, 20:26
Οπως ο αρσενικος μου;;;
Κατα καιρούς γίνεται πιο σκουρος...
Για χρώματα δες στο post 203...

ναι ναι αυτα εννοω.....

leonidas87
27-11-14, 20:32
ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος


Εντάξει...απλά για τα ψάρια τα λέμε με το Βασίλη από την αρχή,είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια!
Οπως κ για τα Φυτα.
Στο τηλ που είχαμε μιλήσει είχες συμφωνήσει κ εσύ ότι τα μισά μικρά θα φάνε τα αλλά μισά...πως αλλάξεις γνώμη;;

polykarpos
27-11-14, 20:50
δεν αλλάζω γνώμη βρε καλέ μου άνθρωπε... κ αν τα αφήσεις γενικότερα εκει μέσα θα φαγωθούν όλα μεταξύ τους!

η διαφορά με εμένα είναι ότι αν εχω γέννες τα δίνω σχεδόν όλα εκτός απο επιλεκτικά μικρά , για εσένα θα είναι δύσκολο να τα κρατήσεις για πολύ καιρό στο ενυδρείο... για αυτό κ το ξαναλέω ότι καλό θα ήταν να το σκεφτείς πώς θα τα δώσεις!!!

αυτό δεν αναιρεί αυτό που είπαμε κ στο τηλέφωνο ότι όντος τα μικρά σε ενυδρείο θα φαγωθούν μεταξύ τους...

(δεν κατάλαβα που παρεξηγήθηκα ρε παιδιά....)

τέλος πάντων κανόνισε να έρθεις κ εσυ αν μπορείς στην συνάντηση να σου δώσω κ τα κυβάκια να κάνουν κέφι!

leonidas87
27-11-14, 21:56
ναι ναι αυτα εννοω.....

Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

EYH_SANTORINI
27-11-14, 22:26
Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

ευχαριστω παρα πολυ και μην σε ανχωνει το οτι ειμαι απο Σαντορινη σπουδάζω Αθήνα...

leonidas87
28-11-14, 14:31
Σήμερα είχαμε νέες αφίξεις!!!!!!!!! :smt026:smt038

korasidikos
28-11-14, 15:39
:smt038:smt038:smt038:smt023

leonidas87
01-12-14, 12:33
Καλημέρα!!
Σήμερα μετά απο περίπου 2 μήνες η θηλυκιά,άφου έχει αφήσει όλα τα μικρά απο πάνω της βγήκε απο τη κρυψώνα της για κηνήγη-φαγητο.
Έφαγε σχεδόν όλα τα σαλιγκαρια κ δυστυχως :( πολλά απο τα μικρά.
Φυσικά αμέσως την έβγαλα,τοποθέτησα ένα διαχωριστικο με πατέντα στο ενυδρείο με την μπλε κ μπήκε εκεί.
Πολύ τσαμπουκαλεμένη επανήλθε...φαίνεται λόγω απουσίας του ασρενικού. :smt021

Πάντως τα μικρά που έχουν μείνει είναι πολυ δραστήρια κ υγιεί,δε χορτένω να τα βλέπω.

leonidas87
01-12-14, 12:47
Να κ ένα μικρόυλι!!!! :cool: