PDA

Επιστροφή στο Forum : ξαφνικη ανοδο ph


Κωστας Malawi
29-05-14, 21:20
το προβλημα το διαπιστωσα σημερα στο μικρο ενυδρειο μου..

ειναι 95 λιτρα με red cherry μονο..οσο καιρο τρεχει ειχε σταθερο ph 7.6,,στην βρυση μετρουσα 7.8..

σημερα λοιπον ειπα να ξαναμετρησω γιατι ειχα καιρο..βαζω το ηλεκτρονικο και βλεπω 8.8:o:o:o

λεω παει χαλασε το πεχαμετρο.μετραω βρυση να δω απο περιεργεια και μου δειχνει 7.8 αρα οκ..μετραω το μαλαουι 8.4 αρα οκ..

ξαναβαζω στις γαριδες,αμεσως 8.8!!!

να σημειωσω οτι δεν εχω κανει καμια αλλαγη που μπορει να δικαιολογισει τοσο μεγαλη αποκλιση περα απο εναν ελαφρυ καθαρισμο του φιλτρου..

το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι σχεδον ζουγκλα απο φυτα και εχω παροχη co2 diy.. η αναταραξη της επιφανειας ειναι μετρια και εχω ενα φλουβαλ 206 και ενα εσωτερικο που ειχε το ενυδρειο ..

το παραξενο ειναι οτι τα γαριδακια ειναι μια χαρα..τρωνε και βολταρουν σα να μην τρεχει κατι..

παρακαλω τη γνωμη σας..

tsala
29-05-14, 22:02
τι phμετρο εχεις? ειναι καλυμπραρισμενο?
ποσο καιρο τρεχει και ποσο καιρο ειχες να μετρησεις?
εγω θα εκανα και μια μετρηση με υγρο τεστ για σιγουρια..

nazgul
29-05-14, 22:06
Τι υποστρωμα εχεις και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Αν δεν εχει προβλημα το ph-μετρο, παντως, πολυ περιεργη φαινεται η ανοδος και μαλιστα τοσο μεγαλη.

gianniwpopi
29-05-14, 22:25
απο εξατμιση δεν ανεβαινει το ph??

Κωστας Malawi
29-05-14, 22:44
το υποστρωμα ειναι το fluval stratum και ειναι κατω απο το ψιλοκοκο χαλαζιακο χαλικι αρα παλι δυσκολο το βλεπω να εχει τετοια ευθηνη.το ενυδρειο τρεχει 7-8 μηνες αν θυμαμαι καλα..

οσο για το πεχαμετρο δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν μετραει καλα αφου το δοκιμασα στη βρυση και στο αλλο ενυδρειο..γι αυτο μου κανει εντυπωση..αφου το βαζω σε νερο βρυσης και γραφει 7.8 πως στο ενυδρειο που εχει νερο βρυσης γραφει 8.8??

θα κανω αυριο μια μετρηση με api καλου κακου αλλα δυστυχως δεν ειναι αυτο το προβλημα..δηλαδη και λαθος να δειχνει το πεχαμετρο δε γινεται να δειχνει παραπανω απο το αφρικανικο!!

εφοσον η βρυση μου εχει 7.8 μετρημενο και με api δεν ειναι φυσιολογικο να εχω παραπανω μεσα στο ενυδρειο που εχει μετρια αναταραξη και co2..σιγουρα πρεπει να εχει λιγοτερο και οντως τοσο καιρο ειχε 7.6..

παιζει απο το καθαρισμα του φιλτρου κατι τετοιο??χλωμο..ετσι κι αλλιως μονο το προφιλτρο επλυνα..

τα νιτρικα ειναι 5 και το gh8 - kh5

tsala
29-05-14, 22:44
αν δεν συμπηρωνεις με νερο απο Α/Ο , αλλα με βρυσης ..ανεβαινουν οι σκληροτητες κι επομενως και το ph..
αλλα ποτε προλαβε... τωρα αρχισαν οι ζεστες , τοσο εξατμιση ειχε?:confused:

Κωστας Malawi
29-05-14, 22:47
αν δεν συμπηρωνεις με νερο απο Α/Ο , αλλα με βρυσης ..ανεβαινουν οι σκληροτητες κι επομενως και το ph..
αλλα ποτε προλαβε... τωρα αρχισαν οι ζεστες , τοσο εξατμιση ειχε?:confused:

φυσικα.το γνωριζω αυτο..δεν συμπληρωσα ομως ποτε..αλλαγη νερου εκανα 40% και με την αλλαγη ξερω οτι πεφτει το πεχα..μονο με το συμπληρωμα ανεβαινει..

tsala
29-05-14, 22:50
περιεργα πραμματα :rolleyes:
οχι αποκλειεται απο το φιλτρο να εγινε κατι τετοιο..
κανε και μετρηση με ενα τεστ να δουμε..
για το phmetro στο λεω γιατι αν ειναι κινεζικο, τπτ δεν αποκλειεται..

Κωστας Malawi
29-05-14, 22:56
συμφωνω 1000% για το πεχαμετρο και δεν θα του δωσω εμπιστοσυνη αλλα πως στη βρυση και στο αλλο ενυδρειο μετραει σωστα??μονο στο μικρο ξερει να μην δουλεψει??:p:p

τελοσπαντων και για να μην σας κουραζω αδικα βραδυατικα θα ξαναποσταρω αυριο με τα αποτελεσματα των υγρων api και ευχομαι να κανω λαθος και να λυθει το θεμα μου επιτοπου γιατι οσο το σκεφτομαι θα τρελαθω!!αν ειναι να εχω 8.8 πεχα παντως θα το κανω με τη μια τανγκανικα:p:p

tsala
29-05-14, 23:07
και πολυ καλα θα κανεις :D
κοιτα στο λεω γιατι εχω κι εγω καπου πεταμενο :D , το γνωστο κιτρινο phμετρο απο ebay..
μου εβγαζε (καλυμπραρισμενο) μεγαλυτερο ph στους ροδοστομους ,απ οτι στα ζωοτοκα .. και στους ροδοστομους φυσικα εχω νερο απο α/ο:smt068:smt068

Κωστας Malawi
29-05-14, 23:11
και πολυ καλα θα κανεις :D
κοιτα στο λεω γιατι εχω κι εγω καπου πεταμενο :D , το γνωστο κιτρινο phμετρο απο ebay..
μου εβγαζε (καλυμπραρισμενο) μεγαλυτερο ph στους ροδοστομους ,απ οτι στα ζωοτοκα :smt068:smt068

:o:o:o
μολίς μου εδωσες ελπιδα!!!!(δεν εχω το κιτρινο,το μαυρο εχω με το καλωδιο)

αρα παιζει να μετραει λαθος ακομα και απο τα λιπασματα!!

φανταζομαι οτι αν οντως ειναι τοσο ψηλο το πεχα θα ειχα και θεμα με τα γαριδακια..

tsala
29-05-14, 23:51
κι εγω ετσι φανταζομαι..
ενα υγρο τεστ θα μας δειξει ;)

Κωστας Malawi
31-05-14, 13:07
και επιστρεφω με μετρηση υγρου api..
τελικα δυστυχως δεν εκανα λαθος ουτε εγω ουτε το πεχαμετρο..
το πεχα μου ειναι πολυ ψηλα..απο 7.6 που ηταν εδω και τοσους μηνες πηγε ξαφνικα 8.6+ -..
υπενθιμιζω οτι δεν συμπληρωνω νερο..κανω αλλαγες καθε 6-7 μερες 40% με νερο βρυσης προετοιμασμενο απο πριν με prime..το νερο βρυσης μου ειναι 7.8ph.

το co2 ειναι diy και ειναι αρκετα σταθερο(το προσεχω και το αλλαζω οταν πεσει εστω και λιγο)

τα λιπασματα ειναι seachem βασικο-iron-potasium και μπαινουν λιγο λιγο,τη μια μερα το ενα,την αλλη το αλλο και συνεχιζω μεχρι την αλλαγη νερου..

το ψιλο χαλικακι ειναι χαλαζιακο,η αναταραξη μετρια,η θερμοκρασια 27(περιμενω πραγματα για ψυξη) και ποτε δεν ειχα την παραμικρη αλγη..

οποιος βγαλει ακρη ας μου πει κι εμενα..να βαλω κανα ξυλο μεσα και κανα καταπα??να αυξησω το co2??:confused::confused:

Τάκης
31-05-14, 13:45
και επιστρεφω με μετρηση υγρου api..
τελικα δυστυχως δεν εκανα λαθος ουτε εγω ουτε το πεχαμετρο..
το πεχα μου ειναι πολυ ψηλα..απο 7.6 που ηταν εδω και τοσους μηνες πηγε ξαφνικα 8.6+ -..
υπενθιμιζω οτι δεν συμπληρωνω νερο..κανω αλλαγες καθε 6-7 μερες 40% με νερο βρυσης προετοιμασμενο απο πριν με prime..το νερο βρυσης μου ειναι 7.8ph.

το co2 ειναι diy και ειναι αρκετα σταθερο(το προσεχω και το αλλαζω οταν πεσει εστω και λιγο)

τα λιπασματα ειναι seachem βασικο-iron-potasium και μπαινουν λιγο λιγο,τη μια μερα το ενα,την αλλη το αλλο και συνεχιζω μεχρι την αλλαγη νερου..

το ψιλο χαλικακι ειναι χαλαζιακο,η αναταραξη μετρια,η θερμοκρασια 27(περιμενω πραγματα για ψυξη) και ποτε δεν ειχα την παραμικρη αλγη..

οποιος βγαλει ακρη ας μου πει κι εμενα..να βαλω κανα ξυλο μεσα και κανα καταπα??να αυξησω το co2??:confused::confused:
Οταν λες προετοιμασία τι εννοείς ; Βάζεις το νερό σε βαρέλι με αεραντλία ή αντλία για μερικές ώρες ; Και βάζεις και prime ; Για μέτρησε και το νερό της προετοιμασίας πριν το βάλεις στο ενυδρείο

Κωστας Malawi
31-05-14, 14:00
οχι.δεν το ετοιμαζω ωρες..απλα βαζω νερο απο την βρυση,,μετα το ζεσταινω με το θερμαντηρα,βαζω prime και το πρωτο λιπασμα..χωρις κυκλοφορητη η οξυγονο..

plin
31-05-14, 16:43
Απαρίθμησέ μας ΟΛΑ όσα περιέχει το ενυδρείο. Δεν μπορεί, κάτι αυξάνει τις σκληρότητες. Αν δεν είναι το χαλίκι είναι κάτι άλλο!
-------------------------
Μήπως είχες σαλιγκάρια, πεθάναν και έχεις μόνο τα κελύφη τους;

Κωστας Malawi
31-05-14, 16:45
δεν υπαρχει κατι αλλο να γραψω..

σαλιγκαρια εχω πολλα και ζωντανα και κελυφη..ειναι δυνατον να ανεβασουν το πεχα 1 μοναδα??και αντε να τα ρουφηξω με τοσα μωρα γαριδακια που εχω..

kgf12345
31-05-14, 18:00
μετρα και σκληροτητες και οχι μονο το πεχα.

plin
31-05-14, 18:41
δεν υπαρχει κατι αλλο να γραψω..

σαλιγκαρια εχω πολλα και ζωντανα και κελυφη..ειναι δυνατον να ανεβασουν το πεχα 1 μοναδα??και αντε να τα ρουφηξω με τοσα μωρα γαριδακια που εχω..

Είναι επίπονο, αλλά τα νεκρά μπορείς να τα βγάλεις ένα - ένα με τσιμπίδα.
Τα νεκρά μήπως έχουν γίνει πάρα πολλά; Μήπως βλέπεις μισο-διαλυμένα άσπρα κελύφη που μόλις τα ακουμπάς γίνονται σκόνη; Βλέπεις πολλά τέτοια;
Αν μπορείς να μετρήσεις και το Gh /Kh που αναφέρθηκε...

Είναι περίεργο, γιατί σε πυκνά φυτεμένο πέφτει συνήθως το ph. Πότε μετράς το ph, όταν είναι αναμμένα τα φώτα ή όταν είναι σβηστά; Η δέσμευση του CO2 από τα πολλά φυτά μπορεί να στο ανεβάζει, αλλά πάλι τόσο πολύ... δεν το νομίζω αφού έχεις (έστω και DIY) CO2 :confused:
Μπορεί να έχουμε συνδυασμό παραγόντων.

nazgul
31-05-14, 19:58
Τα αδεια κελυφη μικρων σαλιγκαριων δε νομιζω να παιζουν και κανενα ιδιαιτερο ρολο, να πω την αληθεια. Σε ενυδρειο με Puffers και απειρα κελυφη, ποτε δεν παρατηρησα κατι τετοιο.

Κωστας Malawi
01-06-14, 00:00
τι να πω.δεν ειναι και τοσο πολλα τα αδεια κελυφη..θα κανω ολες τις μετρησεις απο την αρχη.παντως τα φυτα εχουν πολυ δυνατη αναπτυξη.παιζει να την κανουν τη δουλεια τα λιπασματα?αλλα και παλι βαζω μικρες ποσοτητες..

ειναι κουφο ρε γαμωτο να εχω το αφρικανικο με τοσες ασβεστολιθικες πετρες και να εχει χαμηλοτερο πεχα απο τις γαριδες..

τουλαχιστον να βρω τι το ανεβαζει τοσο πολυ για να ξερω οταν το κανω τανγκανικα:D

αληθεια οι γαριδες θα την παλεψουν μεχρι να το ξαναφερω στα ισια του??παντως ακομα γεννανε και τρωνε κανονικα..

tsala
01-06-14, 00:36
Δεν θα παθουν κατι οι τσερυ αν μενει σταθερο..
το θεμα ειναι τι στο ανεβαζει.. θα σκασω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
τα σαλιγκαρακια αποκλειεται παντως!

kifinas
01-06-14, 09:11
εβαλες τιποτα στο ενυδρειο σου προσφατα?

Πχ καμια πετρα κτλ?

Κωστας Malawi
01-06-14, 15:11
δεν εχω βαλει τιποτα καινουριο..

σημερα ξαναμετρησα και παρατηρησα πτωση.εχει παει στο 8.4..ελπιζω να κατεβει σιγα σιγα μην τα παιξουν οι γαριδες τουλαχιστον..