PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή φυτών για 30λ low-tech


aquaman
29-05-14, 16:38
Αγαπητοί συμφορουμίστες,

Ξεκίνησα ένα μονομαχοενυδρείο 30λτ για το οποίο προσπαθώ να επιλεξω φυτά. Επειδή η εμπειρία μου είναι μόνο high-light high-tech ως τώρα και το ενυδρειάκι θα είναι ακριβώς το αντίθετο (0,5W/λτ φωτισμό από PL 13W φθορισμού) και χωρίς διοξείδια κλπ, ήθελα λίγη βοήθεια στην επιλογή φυτών.

Το aquascape που έχω κατά νου είναι 1-2 ξύλα/ρίζες με αρκετό ύψος στο κέντρο, πάνω σε μαύρο χαλίκι (fluorite black). Απ΄τη μια πλευρά σκοπεύω να αφήνω και κανένα φύλλο κατάπα στο βυθό ενώ απ' την άλλη να βάλω μερικα εύκολα/χαμηλά φυτά.

Από κει και πέρα, σκέφτομαι να βάλω
java moss στα ξύλα
λίγες κρυπτοκορίνες στη μια άκρη
ίσως κανένα μικρό εχινόδωρο (αν βρω κάποιον που δε μεγαλώνει σε ύψος)

Τα παραπάνω ξέρω ότι μπορούν να "περπατήσουν" με το φωτισμό που έχω ΑΛΛΑ, μ'αρέσουν πολύ και τα φυτά επιφάνειας και θα ήθελα να βάλω και φακή π.χ. να επιπλέει.

Το ερώτημα είναι, αν βάλω και τη φακή (δεν την έχω χειριστεί ποτέ) θα περιμένω ότι θα καλύψει κάποια στιγμή την επιφάνεια και θα "πνίξει" τα υπόλοιπα κόβοντάς τους το φως σε σημείο που θα έχουν πρόβλημα;

Είναι "ή φακή - ή φυτά στο βυθό" αλλά όχι και τα δύο; Ή να περιμένω ότι θα μπορώ να τα διατηρώ και τα μεν και τα δε αραιώνοντας τη φακή τακτικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Spiros1995
29-05-14, 16:54
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα και καμιά anubia στα ξύλα ή στις πέτρες και κάπο σε μια γωνία Vallisneria. Τώρα για την φακή δεν έχω ιδέα. Πάντως αν δεν το θέλεις ζούγκλα είσαι κατά την γνώμη μου καλά με αυτά τα φυτά. Δεν ξέρω και πολλά περίμενε και την γνώμη των έμπειρων.

tsala
29-05-14, 19:20
οταν ειχα φακη μου ειχε καλυψει ολη την επιφανεια..
οπως καταλαβαινεις τα φυτα ζοριζονταν, ακομα και ευκολα που ηταν..
αν εχεις ανουμπιες κρυπτοκορινες και βαλισνεριες... νομιζω πως δεν θα εχεις σοβαρο προβλημα με την φακη..
η java οπως και ο εχινοδωρος, δεν νομιζω να την παλεψουν...
η λυση πιστευω πως θα ηταν, να ειχες μιση επιφανεια φακη-πιστια κλπ.. και απο κατω ανουμπιες και κρυπτοκορινες και απο την αλλη μερια ολα τα αλλα...
κατι που σημαινει οτι θα πετας συχνα φακη ωστε να μην πνιξει τα φυτα

nazgul
29-05-14, 21:14
Η φακη νομιζω ειναι καλη ιδεα και λογικα θα επιβιωσει με το συγκεκριμενο φωτισμο. Θα απορροφα νιτρικα και θα περιοριζει το φως για το ψαρακι, που το θελει. Η pistia πιθανο να εξασθενησει με τον καιρο, αν δεν εχει εντονο φως.

Αν δεις οτι καλυπτει μεγαλο μερος, την απομακρυνεις ευκολα. Ριξε μια ματια και εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809) αν θελεις, για λιγες λεπτομερειες ακομα.

aquaman
29-05-14, 21:33
Ευχαριστώ παιδιά, ναι νομίζω θα βάλω κάτι που επιλέει, ή τη φακή ή limnobium laevigatum - ότι βρω.

Καραούλι τώρα λοιπόν για κλαδέματα από δω και πέρα :-)

bloskas
29-05-14, 22:22
Μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. Δεν ειναι τοσο λιγος οσο πιστευεις ο φωτισμος σου. Εγω εχω ενα 48λιτρο με 13w με χαλι staurogyne repens.. ακομα και το μεγαλο μου αν μπεις να δεις ειναι με 0.48/λίτρο

tsala
29-05-14, 22:42
σωστος ο Μπαμπης !
κι εγω με 13 watt στο 25λιτρο εχω μεχρι και rotala macrandra:D

nazgul
30-05-14, 05:59
Μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. Δεν ειναι τοσο λιγος οσο πιστευεις ο φωτισμος σου. Εγω εχω ενα 48λιτρο με 13w με χαλι staurogyne repens.. ακομα και το μεγαλο μου αν μπεις να δεις ειναι με 0.48/λίτρο

Καλα, δε το συζηταμε. Μια χαρα τρεχουν φυτα με το συγκεκριμενο φωτισμο. Κυριως με moss, μπορεις να γεμισεις ολο το ενδρειο.

Υ.Γ. Μπαμπη, 11w εχει το 48αρι σου, το ιδιο εχουμε! :D