PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Ηρθε και η ώρα μου.


Σελίδες : [1] 2 3

Γιαννης Μ5
28-05-14, 17:09
'Επειτα από 10 χρόνια ενασχόλησης μου με τα ενυδρεία γλυκού νερού,έφτασε η ώρα να ανοίξω ένα thread στην ενότητα των reef.
Ηθικοί αυτουργοί 2 φίλοι από Ήπειρο(ξέρετε εσείς)και 2 από Αθήνα(ενας στα βόρεια και ένας στα δυτικά προάστια,και εσείς ξερετε)που με τρέλαναν με τα ενυδρεία τους και πήρα την απόφαση.Καταρχήν πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο που δουλέυει σαν φυτεμένο και μετά να τροποποιηθεί για να δουλέψει σαν reef.Το ενυδρείο είναι το ριο 240 μαζι με ένα 120αρι σαμπ που θα μπει μεσα στο επιπλο του ριο(θα χρειαστω ιδεες στο πως θα τροποποιησω το επιπλο,καινουρια βαση αποκλειεται εξαρχής).Οι τρυπες της υπερχείλισης ποσο κατω από την στηλη του νερου πρεπει να γινουν ετσι ώστε να μην γεμισουμε νερα σε διακοπη ρεύματος και ακομα πως πρεπει να χωριστει το σαμπ με δεδομενο ότι θα δουλεψει και ats(ισως όχι από την αρχη);Αραγωνιτης θα μπει ζωντανος,βραχος επισης το ιδιο(10-20 κιλα,οσο βρω),σκιμμερ το deltec mce600,2 κυκλοφορητες,ενω φωτισμος αρχικα θα παιξω με 5 τ5 39βατ σε ετοιμο φωτιστικο που εχω.Καλη μου αρχη λοιπον και καλη υπομονη σε οσους τρελανω με τις ερωτήσεις μου..:D:D:D

ChocolatePuma
28-05-14, 17:49
Γιάννη καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Σιγουρα η αλατότητα του νερού ειναι διαφορετική...αλλά η εμπειρία δεν διαγράφεται! ;)

Dimis
28-05-14, 20:10
Προδοτηηηηηηηηη........
Ουυυυυυυυυυ!:smt027

PETROS_AFRICANOS
28-05-14, 20:35
Γιάννη καλησπέρα και καλό ''ταξίδι'' στο νέο σου ενχείρημα.Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θαλασσινό παράτου ότι μ'αρέσει να το θαυμάζω,ήρθα όμως για να σου μεταφέρω ιδέα που είχε φίλος με JUWEL Vision 450. Είχε βάλει το sump στο δεξί ντουλάπι της βάσης (η βάση δεν έχει πλάτη) και με μία εξωτερική σωλήνα οπισθίως κι έναν κυκλοφοριτή ανέβαζε το νερό στο ενυδρείο έχοντας βάλει την υπερχείλιση και το σκίμμερ εκεί που είναι το εσωτερικό φίλτρο.Είχε κρατήσει μόνο το κουτί του φίλτρου στη θέση του και μέσα είχε άλλο κυκλολφορητή για να στέλνει το νερό στο sump ( αν τα κατάλαβα καλά) κι έτσι απέφυγε τα τρυπήματα.Το ενυδρείο έχει πουληθεί σε άλλο φίλο και συνχομπίστα και δεν θα δουλέψει για θαλασσινό αλλά για Αφρικάνικο.Σου μετέφερα όλ' αυτά για να σε βάλω στην σκέψη μήπως είναι καλύτερα να μην το τρυπήσεις.Περιμένω να δω το ενυδρείο φίλε όταν το στήσεις. :p

golf4470
28-05-14, 21:00
Καλως ηρθες στα αλατια Γιαννη!
Καταρχην Petro ειναι λαθος να κατεβαζεις το νερο στο sump με αντλια. Σε μια διακοπη ρευματος θα κατεβασει ολα τα λιτρα στο sump.
2 ιδεες που μπορω να σου δωσω για τις σωληνες υπερχειλισης ειναι:
1. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.glass-holes.com%2Fimages%2F1320190053482640143378.jpeg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.glass-holes.com%2F700-gph-Overflow-Box-Complete-Kit-gh700kit.htm&h=330&w=230&tbnid=7Briwaao36Z21M%3A&zoom=1&docid=IQTrrRoXCkfb-M&ei=xC6GU7D3B-Kg4gTCwoCgDg&tbm=isch&ved=0CC4QMygmMCY4ZA&iact=rc&uact=3&dur=510&page=7&start=135&ndsp=21
Ανεβοκατεβαζεις το χτενακι κ καθοριζεις εσυ που θα ειναι η σταθμη του νερου.
2. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fbeananimal.com%2Fmedia% 2F6819%2Fsilent-overflow-single-valve-and-elbows.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.reefcentral.com%2Fforum s%2Fshowthread.php%3Ft%3D1541946%26page%3D45&h=480&w=640&tbnid=HrUahozTXeHUAM%3A&zoom=1&docid=ZZ9BLe_h0sAYkM&ei=BC-GU5LIM-mh4gTQ_YGgDw&tbm=isch&ved=0CCAQMygYMBg4rAI&iact=rc&uact=3&dur=798&page=15&start=309&ndsp=23
η αριστερη σωληνα αναλογως το υψος που τελειωνει εκει σταματαει κ η σταθμη.

Αυτο που θελει προσοχη ειναι η επιστροφη επειδη θα βρισκεται ελαχιστα κατω απο την σταθμη, θα πρεπει να υπολογισεις σε μια διακοπη ρευματος με την αναρροφηση που θα κανει (μεχρι να παρει αερα κ να σταματησει) το νερο που θα σου κατεβασει στο sump. Για τον λογω αυτο αφηνουμε στο sump τοσο κενο οσο το νερο που θα κατεβει σε τυχον διακοπη. Δεν ειναι μονο η διακοπη που θα σου κατεβασει νερο, αρκετες φορες θα σταματησεις τη κυκλοφορια του νερου για να ταισεις.
Απο φωτισμο με 5 x 39w πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα ακομα κ για σκληρα. Τον συνδιασμο των Τ5 ας πουνε αλλοι που γνωριζουν καλυτερα απο μενα :)
Αυτο που θελει μεγαλη προσοχη ειναι αν αργοτερα πας σε σκιμερ εσωτερικο να αφησεις αρκετο χωρο σε ενα διαμερισμα στο sump. Αν δεν σε ενδιαφερει το refugium καλο ειναι να βαλεις ενα χωρισμα μονο ή κ κανενα.

Γιαννης Μ5
29-05-14, 14:25
Γιάννη καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Σιγουρα η αλατότητα του νερού ειναι διαφορετική...αλλά η εμπειρία δεν διαγράφεται! ;)


Ευχαριστω.Σιγουρα στο θαλασσινο ξεκινω παλι από το μηδεν.
-------------------------
Προδοτηηηηηηηηη........
Ουυυυυυυυυυ!:smt027

Κρακρακρα.Θα ακολουθήσεις και εσυ,ειναι θεμα χρονου.:smt079:smt079
-------------------------
Καλως ηρθες στα αλατια Γιαννη!
Καταρχην Petro ειναι λαθος να κατεβαζεις το νερο στο sump με αντλια. Σε μια διακοπη ρευματος θα κατεβασει ολα τα λιτρα στο sump.
2 ιδεες που μπορω να σου δωσω για τις σωληνες υπερχειλισης ειναι:
1. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.glass-holes.com%2Fimages%2F1320190053482640143378.jpeg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.glass-holes.com%2F700-gph-Overflow-Box-Complete-Kit-gh700kit.htm&h=330&w=230&tbnid=7Briwaao36Z21M%3A&zoom=1&docid=IQTrrRoXCkfb-M&ei=xC6GU7D3B-Kg4gTCwoCgDg&tbm=isch&ved=0CC4QMygmMCY4ZA&iact=rc&uact=3&dur=510&page=7&start=135&ndsp=21
Ανεβοκατεβαζεις το χτενακι κ καθοριζεις εσυ που θα ειναι η σταθμη του νερου.
2. http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fbeananimal.com%2Fmedia% 2F6819%2Fsilent-overflow-single-valve-and-elbows.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.reefcentral.com%2Fforum s%2Fshowthread.php%3Ft%3D1541946%26page%3D45&h=480&w=640&tbnid=HrUahozTXeHUAM%3A&zoom=1&docid=ZZ9BLe_h0sAYkM&ei=BC-GU5LIM-mh4gTQ_YGgDw&tbm=isch&ved=0CCAQMygYMBg4rAI&iact=rc&uact=3&dur=798&page=15&start=309&ndsp=23
η αριστερη σωληνα αναλογως το υψος που τελειωνει εκει σταματαει κ η σταθμη.

Αυτο που θελει προσοχη ειναι η επιστροφη επειδη θα βρισκεται ελαχιστα κατω απο την σταθμη, θα πρεπει να υπολογισεις σε μια διακοπη ρευματος με την αναρροφηση που θα κανει (μεχρι να παρει αερα κ να σταματησει) το νερο που θα σου κατεβασει στο sump. Για τον λογω αυτο αφηνουμε στο sump τοσο κενο οσο το νερο που θα κατεβει σε τυχον διακοπη. Δεν ειναι μονο η διακοπη που θα σου κατεβασει νερο, αρκετες φορες θα σταματησεις τη κυκλοφορια του νερου για να ταισεις.
Απο φωτισμο με 5 x 39w πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα ακομα κ για σκληρα. Τον συνδιασμο των Τ5 ας πουνε αλλοι που γνωριζουν καλυτερα απο μενα :)
Αυτο που θελει μεγαλη προσοχη ειναι αν αργοτερα πας σε σκιμερ εσωτερικο να αφησεις αρκετο χωρο σε ενα διαμερισμα στο sump. Αν δεν σε ενδιαφερει το refugium καλο ειναι να βαλεις ενα χωρισμα μονο ή κ κανενα.

Δημητρη η αληθεια είναι πως ενω κατανοω την λειτουργια της υπερχείλισης,ειμαι σχεδόν σιγουρος πως δεν θα μπορεσω να την ρυθμισω.Τωρα για το σκιμμερ τι εννοεις εσωτερικο;Δεν μπορει να μπει το deltec μεσα στο σαμπ;Στο σαμπ θα βαλω το σκιμμερ,θερμοστατη κτλ,βραχο,chaeto,καποια στιγμη μιας και υπαρχει το διοξειδιο θα μπει και refugium,ats και η αντλια επιστροφης.To σαμπ εχει μηκος 1μετρο.Χωρανε όλα αυτά;

golf4470
29-05-14, 14:40
Δημητρη η αληθεια είναι πως ενω κατανοω την λειτουργια της υπερχείλισης,ειμαι σχεδόν σιγουρος πως δεν θα μπορεσω να την ρυθμισω.Τωρα για το σκιμμερ τι εννοεις εσωτερικο;Δεν μπορει να μπει το deltec μεσα στο σαμπ;Στο σαμπ θα βαλω το σκιμμερ,θερμοστατη κτλ,βραχο,chaeto,καποια στιγμη μιας και υπαρχει το διοξειδιο θα μπει και refugium,ats και η αντλια επιστροφης.To σαμπ εχει μηκος 1μετρο.Χωρανε όλα αυτά;

Δεν σε φοβαμαι εσενα :) αποφασισε ποιο ειδος υπερχειλισης σ'αρεσει κ τρυπας γυρω στα 8-10εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. Για την επιστροφη τρυπας ελααααχιστα πιο κατω απο την επιφανεια του νερου.
Το συγκεκριμενο σκιμερ δεν το εχω δουλεψει ποτε αλλα σιγουρα παει κρεμαστο εξω απο το σαμπ (μπορει να μπαινει κ μεσα αλλα δεν το ξερω).
Το διοξειδιο δεν καταλαβα που θα σου χρησιμευσει στο refugium. Το χρησιμοποιουμε μονο στον ριακτορα ασβεστιου. Επιλογη σου ειναι αν θα βαλεις ριακτορα ασβεστιου ή δοσομετρικη. Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στα λιτρα μας οι δοσομετρικες ειναι πιο ευχρηστες κ πιο οικονομικες.
Chaeto βαλε απο την πρωτη στιγμη αρκετη ποσοτητα με μια λαμπα οικονομιας. Εννοειται πως χωρανε ολα σε 120λτ!!!!

Γιαννης Μ5
29-05-14, 14:52
Δεν σε φοβαμαι εσενα :) αποφασισε ποιο ειδος υπερχειλισης σ'αρεσει κ τρυπας γυρω στα 8-10εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. Για την επιστροφη τρυπας ελααααχιστα πιο κατω απο την επιφανεια του νερου.
Το συγκεκριμενο σκιμερ δεν το εχω δουλεψει ποτε αλλα σιγουρα παει κρεμαστο εξω απο το σαμπ (μπορει να μπαινει κ μεσα αλλα δεν το ξερω).
Το διοξειδιο δεν καταλαβα που θα σου χρησιμευσει στο refugium. Το χρησιμοποιουμε μονο στον ριακτορα ασβεστιου. Επιλογη σου ειναι αν θα βαλεις ριακτορα ασβεστιου ή δοσομετρικη. Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στα λιτρα μας οι δοσομετρικες ειναι πιο ευχρηστες κ πιο οικονομικες.
Chaeto βαλε απο την πρωτη στιγμη αρκετη ποσοτητα με μια λαμπα οικονομιας. Εννοειται πως χωρανε ολα σε 120λτ!!!!

Εχεις δικιο,ουτε εγω καταλαβα τωρα που το ξαναδιαβασα.Προφανως και τα μπερδεψα μιας και ακομα δεν τα γνωριζω....:D

j.p.
29-05-14, 15:36
:smt041καλή αρχή Γιάννη .
το sump θα σε βολέψει, για υπερχειλίσεις υπάρχουν επιλογες, αν εχεις τη δυνατότητα να κανεις τρυπα στο τζάμι είναι πιο ευκολα τα πράγματα.
λίγο μελέτη για το πως θα διαμορφώσεις τα χωρίσματα στο σαμπ και έκανες τα πρωτα βασικά βήματα.
και γω δε σε φοβάμαι το έχεις ψάξει εσύ....

Γιαννης Μ5
29-05-14, 16:11
Nαι Γιαννη,μολις αδειασει το ενυδρειο θα γινουν τρυπες.Καμια ιδεα για το επιπλο;Σκεφτομαι να το κανω όπως το εχει φτιαξει παρακατω καποιος και στην μεση που το εχει κενο να βαλω κανα χρωματιστο πλεξι ή τζαμι με αμμοβολή.Το θεμα είναι πως θα πρεπει να αφαιρειται ευκολα για να είναι προσβασιμο ολο το σαμπ.Καμια ιδεα;
http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=315423&page=2

rottbea
29-05-14, 19:55
Φιλσρακο με το καλο στ'αλατια.
Δεν πιστευω να κολαει το μικροβιο?:p

freediver
29-05-14, 20:03
Καλώς όρισες στα αλάτια, συνονόματε!
Έμπαινε και ό,τι θελήσεις εμείς είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε!
:smt026 :smt026 :smt026 :smt026 :smt026

Γιαννης Μ5
29-05-14, 20:49
Φιλσρακο με το καλο στ'αλατια.
Δεν πιστευω να κολαει το μικροβιο?:p

Ευχαριστω Μητσάρα.Μάλλον το μικροβιο κολλάει.Κάντε εμβόλια....:D:D:D
-------------------------
Καλώς όρισες στα αλάτια, συνονόματε!
Έμπαινε και ό,τι θελήσεις εμείς είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε!
:smt026 :smt026 :smt026 :smt026 :smt026

Ευχαριστώ πολύ.Καλώς σας βρήκα.


Για την βάση κανείς,καμία ιδέα;

Γιαννης Μ5
12-07-14, 14:40
Update.To ενυδρειο,αδειαζει Δευτερα,μιας και εχουν κλεισει φυτα,φιλτρο,ψαρια(καλοριζικα παιδια) και ξεκιναει η μετατροπή του σε θαλασσινο.Αρχικα θα γινουν 2 τρυπες(μια εισαγωγή και μια υπερχειλιση),η βαση του ενυδρείου θα μετραπει όπως δειχνω πιο πανω και απλα θα καταργησω τα 2 εργοστασιακα ντουλάπια με ένα μονοκομματο σε γκρι λακα,που θα ανοιγει προς τα πανω.Ηδη εχω τον εξοπλισμο στα χερια μου(ευχαριστω Παναγιωτη :smt023) ο οποιος αποτελείται από το φωτιστικο μου δυνατότητας 5χ54watt(θα αναβω 3 λαμπες) skimmer deltec mce 600,1 διπλο κυκλοφορητή 6000 λιτρων,ενα μονο 3000 λιτρων,20 κιλα ζωντανο βραχο που τρεχει προσωρινα στο σαμπ και περιπου 10 κιλα ζωντανο αραγωνιτη(ευχαριστω πολύ Δημητρη:smt023).Μου λειπει η αντλια επιστροφης,το χτενακι(μπορω να βρω Ελλαδα ή θα το πληρωσω χρυσο;) και οι μουφες για την υπερχειλιση,τα οποια μαλλον θα αγοραστουν εντος της εβδομάδας μιας και ένα τροχαιο στην δουλεια με εχει με γυψο στο ένα χερι και δεν μπορω να οδηγησω.Σε αναμονη λοιπον...

Κλεόβουλος
12-07-14, 17:00
Γιάννη σύντομα περαστικά για το χέρι (και την αλμύρα :D)!

Χτενάκι για τα μαλλιά θέλεις ή τέτοιο?:p
http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/antallaktika-aksesouar/xtena-yperxeilisis-32-ek-detail?Itemid=0

Γιαννης Μ5
13-07-14, 18:46
Γιάννη σύντομα περαστικά για το χέρι (και την αλμύρα :D)!

Χτενάκι για τα μαλλιά θέλεις ή τέτοιο?:p
http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/antallaktika-aksesouar/xtena-yperxeilisis-32-ek-detail?Itemid=0

Oχι ακριβως αυτό Κλεοβουλε.Εψαχνα ολο το κουτι,αλλα μαλλον για την ωρα δεν βαζω.
-------------------------
Μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως να σεταρω το σκιμμερ;Ενω εχω την βαλβιδα του αερα τερμα ανοιχτη(για dry)και το ποτηρακι τερμα επανω,μεσα σε 10 λεπτα το ποτηρακι γεμιζει από αφρο και νερο και τα γυρναει μεσα από την υπερχειλιση.Φανταζομαι πως κατι κανω λαθος...

kostas82
13-07-14, 19:03
Καλη αρχη Γιαννη και περαστικα ρε φιλε , για υπερχειλιση δες την bean animal overflow αν θυμαμαι καλα ,το σκιμμερ αν γεμιζει πιο γρηγορα απο οτι πρεπει μπορει για καποιο λογο να μην τραβαειτον αερα που πρεπει ή το εχεις πιο βαθια στο νερο απο αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης ή ισως κατι εμποδιζει την εξοδο του νερου

Γιαννης Μ5
13-07-14, 19:35
Καλη αρχη Γιαννη και περαστικα ρε φιλε , για υπερχειλιση δες την bean animal overflow αν θυμαμαι καλα ,το σκιμμερ αν γεμιζει πιο γρηγορα απο οτι πρεπει μπορει για καποιο λογο να μην τραβαειτον αερα που πρεπει ή το εχεις πιο βαθια στο νερο απο αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης ή ισως κατι εμποδιζει την εξοδο του νερου

Η αληθεια είναι ότι ξεκινησε να το κανει αφου ανεβασα την σταθμη στο σαμπ.Παρολα αυτά η σταθμη είναι στα 3/4 και μου κανει εντυπωση αφου αν ηταν σε ενυδρειο με την σταθμη κανονικα τι θα εκανε;
-------------------------
Eπισης θελω συμβουλες για το τι λαμπες να παρω.Σκεφτομαι να παρω μια
ATI Aquablue Special,μια ATI Coral Plus και μια ATI Purple Plus + μια μπλε ακομα.Μηπως είναι υπερβολή με δεδομενο ότι δεν παω για σκληρα;

kostas82
13-07-14, 20:04
Τα σκιμμερ που δουλευουν βυθισμενα θελουν μια ορισμενη σταθμη νερου αν το νερο στο σαμπ εχει παραπανω υψος θα σου ξεχειλιζει οποτε τοποθετησε μια βαση κατω απο το σκιμμερ , για τ5 δεν εχω αποψη :D αλλα βασικα 2 λευκες , 2 μπλε και μια μωβ ακτινικη σε καλυπτει δες πως τις λεει η ατι

Γιαννης Μ5
13-07-14, 20:24
Τα σκιμμερ που δουλευουν βυθισμενα θελουν μια ορισμενη σταθμη νερου αν το νερο στο σαμπ εχει παραπανω υψος θα σου ξεχειλιζει οποτε τοποθετησε μια βαση κατω απο το σκιμμερ , για τ5 δεν εχω αποψη :D αλλα βασικα 2 λευκες , 2 μπλε και μια μωβ ακτινικη σε καλυπτει δες πως τις λεει η ατι

Aυτη την στιγμη το δουλευω κρεμαστο Κωστα το σκιμμερ και εχει συγκεκριμενο υψος που στέκεται στο ενυδρειο.Το μονο που μπορεις να ρυθμισεις είναι το υψος του νερου στην γυαλα.Μου κανει εντυπωση πως θα δουλευει σε ενυδρειο που είναι γεματο μεχρι πανω.Καποια πατατα κανω...Παντως τωρα εβγαλα νερο από το σαμπ και δειχνει να δουλευει καλυτερα.

Γιαννης Μ5
15-07-14, 14:53
Επιτελους το σκιμμερ εστρωσε και πλεον δεν γεμιζει νερο(βεβαια από το πρωι δεν εχει βγαλει και πολύ αφρο στο κυπελο),οποτε φανταζομαι είναι σε καλο δρομο.Ερωτηση τωρα.Πρεπει να κανω τρυπα και για την επιστροφη του νερου στο ενυδρειο ή να το επιστρεφω με μπαστουνακι και spraybar όπως τα εξωτερικα φιλτρα;

kostas82
15-07-14, 16:01
Εγω Γιαννη τις εχω περασει μεσα απο το κουτι της υπερχειλ. Και πετανε το νερο απο επανω χωρις προβλημα

Γιαννης Μ5
15-07-14, 18:47
To ενυδρειο πηγε για τρυπημα.Θα γινει τελικα μια των 40mm και η επιστροφη του νερου θα γινει με μπαστουνακι(όπως τα εξωτερικα φιλτρα).Ευχομαι να πανε όλα καλα γιατι ο τζαμας κρατησε και μια πισινη για να είναι καλυμμενος.Μενει τωρα να βρω και το ρακορ που θα μπει στην τρυπα.Παραλληλα εχω ξεκινησει και τροποποιώ την βαση..

billos95
17-07-14, 16:18
Γιάννη με το καλό εύχομαι!!!Να ξέρεις πάντως ότι σε λίγο καιρό θα το δώσεις το Ρίο για κάτι μεγαλύτερο :D

Όσο για την αναμονή πιστεύω ξέρεις ότι θα φας καλά...;) Εγώ τι να πω που έμεινα στην μέση (πάλι καλά δεν πρόλαβα να το γεμίσω) λόγω στρατιωτικής θητείας? :smt013

kostas82
17-07-14, 17:39
Με το καλο αγόρι ,πες του ανθρώπου φιλε να κάνει ακομα μια τρύπα να ειναι λιγο πιο πανω απο την αλλη για ασφαλεια σε περιπτωση που βουλωσει η πρωτη , ειναι σημαντικο ,
Για συνδεσμο δεξαμενης και ποτηρακια υπερχειλισης απο τον σταματιου στο ποταμι , καθως και τα παρελκομενα pvc για να φτιαξεις τις σωλινωσεις ή απο το aquario αν δες εχεις χρονο ;)

Γιαννης Μ5
17-07-14, 17:59
Παιδιά ευχαριστω πολύ.
Κώστα το ενυδρείο έχει ετοιμαστει και το πρωι(επειδή δεν τον πρόλαβα τώρα το απόγευμα)θα πάω να το παρω.Τώρα 40 άρα τρύπα,πόσο πιθανό είναι να βουλώσει;Αν είναι να περνάω την τρύπα και τις σωληνώσεις με κάνα σφουγγάρι με σύρμα για να καθαρίζει μια στο τόσο(γιατί και ο τζαμας δεν ήταν και πολύ σίγουρος ότι δεν θα σπάσει το ενυδρείο.Ας μην προκαλώ την τύχη μου.:D)Ρακόρ και τα λοιπα τα βρηκα εδω στα Μέγαρα.

Γιαννης Μ5
03-08-14, 08:20
Update.Παρελαβα το ενυδρειο,με μια 40αρα τρυπα υπερχείλισης.Μπηκε και η μουφα με τα λάστιχα στεγανοποίησης και με μια βανα.

Ηρθαν και τα τζαμια για το σαμπ,κολληθηκαν και μπηκαν και τα χωρισματα.

Στην βαση εβγαλα τα 2 χωρισματα που σχηματιζουν τα ντουλάπια,τα εκοψα στην μεση και εβαλα 2 πισω και 2 εμπρος ενώ εβαλα και άλλη μια καθετη κοντρα πισω και στην μεση,προκειμενου να χωραει το σαμπ.

Πηρα και ένα πλεξι στο οποιο προσαρμοσα τον controller,για να μπει στο κενο,αναμεσα από τα 2 ντουλάπια.Δεν μου αρεσει τελικα ο συνδυασμος κοκκινου και μαυρου(βασης)και θα το αλλαξω με γκρι.
Μετα γεμισε το ενυδρειο στηθηκε ο βραχος,ο οποιος πατησε πανω σε eggcreate,μπηκε αραγωνιτης παχους 1-1,5 εκ(και ισως να μην μπει άλλος),φτιαχτηκε και το φωτιστικο το οποιο εχει δυνατοτητα 4χ54+2χ39watt.Αυτη την στιγμη δουλευουν 2 54αρες(μια λευκη 10000κ και μια ati purple)Εχθες εγιναν και καποια τεστ τα οποια είναι νιτρικα 2,φοσφωρικα 0,25 και kh 12 με αλατοτητα 1028,αφου το ρεφρακτομετρο δεν ηταν σωστα καλιμπραρισμενο και την εριξα στο 1026.Φανταζομαι θα εχει αλλαξει και η τιμη του kh.Στο ματι μου ο βραχος φαινεται λιγος και θα προσθεσω περιπου 10 κιλα ακομα(μετα τις διακοπες)ενώ θελω να προσθεσω και λιγο ακομα μεσα στο σαμπ.Εχθες προσθεσα και chaeto.Να ευχαριστησω πολύ τον Δημητρη(golf4470)για την βοηθεια του με τα τεστ τα οποια εγω ακομη δεν εχω(μεχρι τελος Αυγουστου θα τα εχω στα χερια μου).Γνωμες-συμβουλες ευπρόσδεκτες.

kostas82
03-08-14, 15:12
Τελικα δεν εκανες δευτερη τρυπα ; γνωμη μου να κανεις ακομα μια τωρα που ειναι νωρις , πες του ανθρωπου αν μπορει να ερθει στον χωρο σου σε 20 λεπτα καθαρισες , αν βουλωσει η καθοδος πλυμμηρισες , για αντλια επιστροφης καθως και για να κρατας σταθερες τιμες τι σκεφτεσαι; ..βραχο μην βαλεις αλλο αγορι εισαι καλα

Γιαννης Μ5
03-08-14, 15:31
Κώστα για δεύτερη τρύπα ακατόρθωτο.Θα πρέπει να του πάω το ενυδρείο στο μαγαζί.Αντλία επιστροφής έχω βάλει και 2000 λίτρα,ενώ για να κρατώ σταθερές τις παραμέτρους,ακόμα το σκεφτομαι.Εσύ τι προτείνεις;Ο βράχος βρε Κώστα δεν φαίνεται λίγος;

golf4470
03-08-14, 15:33
Καλή αρχή Γιάννη, σου ευχομαι να το δεις όπως φαντάζεται. Για τους παραμέτρους εγω θα σου πρότεινα μια δοσομετρικη στο μέλλον. Θα σου λύσει τα χέρια.

kostas82
03-08-14, 17:07
Εσυ ξερεις, παντος καλυτερα να αργησεις λιγο να στησεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο φιλε , γιατι πρεπει να παει στο μαγαζι ; ας παρει το δραπανο και το ποτυροτρυπανο που εχει ενα απογευμα να σου κανει την τρυπα να βγαλει και ενα χαρτζηλικι. :smt102
Για εμενα ενας καλος ριακτορας ασβεστιου δεν συγκρινεται , ειχα ριακτορα ασβεστιου στην αρχη τον εβγαλλα για να δοκιμασω την balling και δεν μου δουλεψε , ξαναεβαλα ριακτορα ασβεστιου και βρηκα την υγεια μου :D ο βραχος θα επιμεινω ειναι οκ. Τα κοραλλια μεγαλωνουν και θελουν χωρο αρκετο.

golf4470
03-08-14, 17:12
Εγω Κώστα πιστεύω οτι στα λίγα λίτρα η δοσομετρικη δουλεύει μια χαρα, απο τα 400lt κ πάνω ο ριακτορας ειναι μονόδρομος. Σε εμενα η δοσομετρικη δούλευε κ δουλεύει μια χαρα εδώ κ 1,5 χρόνο, στο μέλλον θα δείξει.

Γιαννης Μ5
03-08-14, 18:44
Η αλήθεια είναι ότι προς την δοσομετρικη καταλήγω.Για την τρύπα βρε Κωστή,αν την καθαρίζω κάθε μήνα περνοντας σύρμα με ενυδρειακο βαμβάκι θα έχω πρόβλημα;

kostas82
04-08-14, 00:41
Σκεψου να πανε να μαζευτουν 3-4 σαλιγκαρια οπως κανουν οταν ζευγαρωνουν οταν θα κλεισουν τα φωτα...αν ξεχυλισει το ενυδρειο το νερο θα τρεξει επανω σε πολυμπριζα και επιπλο , το εχω ζησει και αν εισαι σπιτι παει στο καλο αν εισαι στη δουλεια σκεψου την παντοφλα :smt075

kostas82
04-08-14, 00:47
Εγω παιδια πηρα τις μισες αποικιες στο χερι γιατι αθετησα καποιες βαδικες αρχες της balling μετρησεις , αλλαγες κ.α , δεν ενδεικνεται για ανθρωπους που δεν εχουν χρονο , τελος παντων μεγαλη συζητηση αν θελεται την συνεχιζουμε σε ενα νεο θεμα ναμην χαλαω και το θεμα του Γιαννη

Γιαννης Μ5
04-08-14, 04:07
Όχι Κώστα συνέχισε να μαθαινουμε και οι αρχάριοι.;)

Sakisdraminos
19-08-14, 10:15
Γιαννη η δευτερη τριπα ειναι σωτήρια! Μπορει να σε βοηθησει παραπολυ και σε αλλου παραγοντες.
Μπραβο παντος για το ξεκινημα!
Στα λιτρα σου θα επαιζα σε δοσομετρικη. Αλλαγες θα κανεις απο θαλασσα;

Γιαννης Μ5
21-08-14, 09:01
Γιαννη η δευτερη τριπα ειναι σωτήρια! Μπορει να σε βοηθησει παραπολυ και σε αλλου παραγοντες.
Μπραβο παντος για το ξεκινημα!
Στα λιτρα σου θα επαιζα σε δοσομετρικη. Αλλαγες θα κανεις απο θαλασσα;

Πολύ δυσκολο το να γινει πλεον και δευτερη τρυπα.Αλλαγες νερου,στην πλεοψηφια τους,θα γινονται από την θαλασσα,εκτος να καποιος παραγοντας δεν το επιτρεπει.Απο εχθες εχουν μπει και τα πρωτα φραγκακια...:p

kostas82
21-08-14, 11:47
Καλοριζικα Γιαννη :smt041 βαλε καμοια φωτο να παρουμε ματι :D

Γιαννης Μ5
21-08-14, 21:46
Κάθε σχόλιο/συμβουλή,δεκτή.

golf4470
21-08-14, 21:48
Ωραία τα κοραλακια Γιάννη αλλα βιαστηκες. Γιατι δεν περιμένες να εξασθενήσει το κυανο;

Γιαννης Μ5
21-08-14, 22:02
Δημήτρη,ήδη έχει υποχωρήσει αρκετά.Θα έχω θεμα λες;

golf4470
21-08-14, 22:10
Μπορει να πιάσει πάνω στα κοραλια σου κ να τα νεκρωσει.
Πως το καταπολεμας; Με κάποιο χημικό ή περιμένεις να κάνει τον κύκλο του;
Μετα να περιμένεις να περάσουν κ όλα τα είδη λαγών :)
-------------------------
Αλγων (καταραμένο Τ9)

Γιαννης Μ5
21-08-14, 22:15
Περιμένω να κάνει τον κύκλο του.Ήδη έχει μειωθεί παρά πολύ.Όταν λες χημικό,κανενα λινκ;

golf4470
21-08-14, 22:17
Αν θυμάμαι καλα κάποιοι χρησιμοποιούσαν το chemical clean. Εγω δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε.

kostas82
22-08-14, 09:51
Καλοριζικα , θα την παλεψουν λογικα ειναι ακληρα κοραλλακια , πολυ μωβιζει το φως η οχι ;

Dimis
22-08-14, 10:17
Γιαννακη βλεπω εκανες πλιατσικο στις διακοπες ε...:D

Γιαννης Μ5
22-08-14, 10:36
Χαχαχαχ,ακου πλιατσικο....:D:D:D

j.p.
24-08-14, 00:27
καλορίζικα γιαννη, αντε και με ψαρια σιγα σιγά.

Γιαννης Μ5
24-08-14, 10:24
Ευχαριστω Γιαννη.:smt039

thanasis76
14-12-14, 20:06
κανενα νεο εδω??? καμια ενημερωση... φωτο...??? :D:D

Γιαννης Μ5
14-12-14, 20:31
Ti ενημερωση να κανω;;;Κοιτωντας τωρα τις φωτο και το ενυδρειο ταυτόχρονα βλεπω πως είναι το ιδιο με την μονη διαφορα την αναπτυξη των κοραλιων που εχουν μεγαλωσει και λιγη αλγη...Δυστηχως το κυανο δεν λεει να φυγει(απελπιστηκα.......),αν και καπου εχει αρχισει και καθαριζει αλλα αργα,πολυ αργα.Πλεον όμως δεν βιαζομαι..

Γιαννης Μ5
14-12-14, 20:42
Ξερει κανεις τι είναι αυτό;

kostas82
14-12-14, 20:58
Αλγη πρεπει να ειναι απο το κινητο δεν καταλαβαινω και πολλα , το mb7θα βοηθησει με το κυανο , πρεπει να μπουσταρεις και κυκλοφορια αν επιμενει φιλαρακι

Γιαννης Μ5
14-12-14, 21:02
Αλγη πρεπει να ειναι απο το κινητο δεν καταλαβαινω και πολλα , το mb7θα βοηθησει με το κυανο , πρεπει να μπουσταρεις και κυκλοφορια αν επιμενει φιλαρακι
Ελα ρε φιλε τετοια αλγη;Σαν λουλουδακι είναι(αυτό που εξεχει προς τα πανω,οχι η τριχοειδή..)Δοσολογια για το mb7;Κυκλοφορια εχω σχεδον10000 λιτρα με την αντλια επιστοφης....Ποσο ακομα;

Sakisdraminos
14-12-14, 22:01
ο βραχος με το λουλουδι τον πηρες απο πετ σοπ ζωντανο ???

Γιαννης Μ5
15-12-14, 09:48
Ζωντανό τον πηρα από φίλο...

golf4470
15-12-14, 18:52
Γιάννη όταν ειχα άλγες κ κυανό ειχα σωθεί με μια dolla Bella που δυςτυχως οταν τα έφαγε όλα την πήρε ο κυκλοφοριτης μέσα. Κανε μια αναζήτησή μήπως σου δανείσει κανένας φίλος.

Γιαννης Μ5
15-12-14, 20:22
Γιάννη όταν ειχα άλγες κ κυανό ειχα σωθεί με μια dolla Bella που δυςτυχως οταν τα έφαγε όλα την πήρε ο κυκλοφοριτης μέσα. Κανε μια αναζήτησή μήπως σου δανείσει κανένας φίλος.

Δημήτρη η dolabela είναι η επόμενη αγορά μου.Φέρνουν συνέχεια τα pet shop,μάλλον υπάρχει ζήτηση.Θα την παρω και αν δεν έχω αποτέλεσμα μάλλον θα βγάλω τα κομμάτια του βράχου που έχουν πρόβλημα(γιατί 3 κομμάτια είναι,τα αλλα ήταν και παραμένουν καθαρά)και θα τα περιλαβω με το πιεστικό με νερό στους 160 βαθμούς.....και μετά βράσιμο....

Γαβριλος
27-12-14, 10:09
Γιαννη αν δεν κανω λαθος αυτο που βγηκε στον βραχο ειναι feather duster δεν ειναι κατι κακο.

Γιαννης Μ5
27-12-14, 10:39
Ότι και αν ήταν,αποτελεί πια παρελθόν....Τα κομμάτια που είχαν πρόβλημα,βραστηκαν και μετά τα έπλυνα με πιεστικό.Σίγουρα κάποιο μέρος της βιολογίας χάθηκε αλλα τα μισά κομμάτια δεν βγήκαν από το ενυδρείο,προσθέτω βακτήρια και κάνω αλλαγές ανά 2 μέρες.Τώρα περιμένω....Η Ντολαβελα μπήκε στο ενυδρείο αλλα την έχω δει κάνα 2 φορές.Τουλάχιστον στα εμφανή σημεία δεν έκανε τίποτα...Ή σε τεμπέλα έπεσα ή σε χορτατη....

Γιαννης Μ5
08-01-15, 22:20
Και επιτέλους το ενυδρείο άρχισε να παίρνει τα πάνω του...Μερικές πρόχειρες φωτογραφίες από κινητό σε κάποια σημεία του ενυδρείου.

j.p.
08-01-15, 23:41
πολύ ομορφο γίνεται γιαννη, τα κοράλλια πανε μια χαρα και από αλγες βλέπω δεν εχεις τιποτα. ηθελε του χρονο του τελικά ...

kostas82
09-01-15, 13:20
πολύ ομορφο γίνεται γιαννη, τα κοράλλια πανε μια χαρα και από αλγες βλέπω δεν εχεις τιποτα. ηθελε του χρονο του τελικά ...
+1 παέι καλά

golf4470
09-01-15, 13:23
Έφυγε η άλγη. Φτου φτου μη το ματιασουμε. Πολυ ομορφο

Γιαννης Μ5
09-01-15, 14:50
Να είστε καλα παιδιά και να χαίρεστε τα στολίδια σας.

Sakisdraminos
14-01-15, 10:36
πολι ωραια συνεχιζεται το ενυδρειο Γιαννη!
για την ανθελια εισαι σιγουρος οτι θελεις τετοιο κοραλι στο ενυδρειο σου?

j.p.
14-01-15, 14:39
φαγωθηκες με το κοραλλάκι βρε σακη :smt071 τι σου εκανε το κακόμοιρο? φου να του κανεις εφυγε:smt051
βαλε και καμια γενική γιαννη.

Γιαννης Μ5
14-01-15, 21:32
πολι ωραια συνεχιζεται το ενυδρειο Γιαννη!
για την ανθελια εισαι σιγουρος οτι θελεις τετοιο κοραλι στο ενυδρειο σου?

Σάκη δεν έχω πρόβλημα.Άλλωστε δεν θα πέσω στα σκληρά γιά να με ενοχλεί ιδιαίτερα.Το παρακολουθώ και προσπαθώ όσο αυτό είναι δυνατόν να πιάσει σε συγκεκριμένη περιοχή του ενυδρείου.Κάποια που φύγαν άλλου,απλά τα ρούφηξα με το λάστιχο της αλλαγής,πριν πιάσουν καλα..
-------------------------
φαγωθηκες με το κοραλλάκι βρε σακη :smt071 τι σου εκανε το κακόμοιρο? φου να του κανεις εφυγε:smt051
βαλε και καμια γενική γιαννη.

John μόλις βρω ευκαιρία θα βγάλω μια.Επιτέλους ξεκίνησαν και οι καταναλώσεις....

Sakisdraminos
14-01-15, 21:50
Σάκη δεν έχω πρόβλημα.Άλλωστε δεν θα πέσω στα σκληρά γιά να με ενοχλεί ιδιαίτερα.Το παρακολουθώ και προσπαθώ όσο αυτό είναι δυνατόν να πιάσει σε συγκεκριμένη περιοχή του ενυδρείου.Κάποια που φύγαν άλλου,απλά τα ρούφηξα με το λάστιχο της αλλαγής,πριν πιάσουν καλα..
-------------------------


χαχαχα δεν παιζει σε καμια περιπτωση να μην ξεφηγουν σε εμενα εχουν παει ΠΑΝΤΟΥ μεχρι και στα ρακορ της υπερχιλησης!
δες φωτο απο το ενυδρειο μου! πολι πραμα λεμε!

Γιαννης Μ5
14-01-15, 21:53
Ετσι μπράβο.Να μην φαίνεται κιόλας το ρακόρ....:D

Sakisdraminos
14-01-15, 21:56
Ετσι μπράβο.Να μην φαίνεται κιόλας το ρακόρ....:D

ακου αμα εχει αναπτυξη που ειχε σε μενα θα σου χαλασει ολο το aquascape.
εγω αναγκαστικα να βγαλω βραχους και να στηςσω νανο ενυδρειο απο αυτο το κοραλι.
τα υπολοιπα θα τα πουμε π.μ.!

kostas82
08-03-15, 15:46
Γιάννη πως πάει το στολίδι σου ;

Γιαννης Μ5
08-03-15, 22:46
Δεν έχει αλλάξει κάτι.Δεν έχω στοκαρει κάτι άλλο,άλγη δεν έχω καθόλου,δυστυχώς όμως κάποια προβληματάκια το έχουν αφήσει στάσιμο.Το παλεύω όμως...

Sakisdraminos
08-03-15, 23:48
Δεν έχει αλλάξει κάτι.Δεν έχω στοκαρει κάτι άλλο,άλγη δεν έχω καθόλου,δυστυχώς όμως κάποια προβληματάκια το έχουν αφήσει στάσιμο.Το παλεύω όμως...

Τι προβληματα εχεις Γιαννη.
Πες μας αμα θελεις μπορει καποιος να εχει ξεπερασει το προβλημα σου και ισως σου δωσει την λυση που ψαχνεις....

Γιαννης Μ5
09-03-15, 10:10
Το πρόβλημα το έχω με το σκιμμερ που δεν σηκώνει αφρό στο ποτηράκι,όπως σήκωνε.Παρόλο το ότι το καθαρισα,συνεχίζει να γεμίζει με νερό στις 2-3 μέρες.Τα αλλα προβλήματα δεν έχουν να κάνουν με το ενυδρείο Σάκη....

Sakisdraminos
09-03-15, 11:38
Το πρόβλημα το έχω με το σκιμμερ που δεν σηκώνει αφρό στο ποτηράκι,όπως σήκωνε.Παρόλο το ότι το καθαρισα,συνεχίζει να γεμίζει με νερό στις 2-3 μέρες.Τα αλλα προβλήματα δεν έχουν να κάνουν με το ενυδρείο Σάκη....

Το 1ο προβλημα μπορει και να μην ειναι προβλημα!
εφοσον δεν εχεις και αλγες παει να πει οτι ειναι με μηδενικα po4 οποτε εισαι κομπλε!

Το 2ο προβλημα δεν ξερω τι ειναι και δεν θελω να γινω αδιακριτος.
Μακαρι να ειχες μονο το 1ο προβλημα γιαννη.

παντος αμα κανεις καμια φωτογραφηση ανεβασε και σε εμας που ψαχνουμε λιγο υλικο!:D:D

Γιαννης Μ5
09-03-15, 12:39
Ίσως να είναι ετσι Σάκη,μιας και το έχω καθαρίσει εξονυχιστικά το σκιμμερ.Μέχρι και το σωληνάκι του αέρα..Το άλλο πρόβλημα το έχει όλη η Ελλάδα σχεδόν και δυστυχώς δεν μένουν χρήματα για να στοκαρω,έστω και φραγκς...Υπομονή που θα πάει,θα γυρίσει...

Sakisdraminos
09-03-15, 15:08
Ίσως να είναι ετσι Σάκη,μιας και το έχω καθαρίσει εξονυχιστικά το σκιμμερ.Μέχρι και το σωληνάκι του αέρα..Το άλλο πρόβλημα το έχει όλη η Ελλάδα σχεδόν και δυστυχώς δεν μένουν χρήματα για να στοκαρω,έστω και φραγκς...Υπομονή που θα πάει,θα γυρίσει...

θα βρεθουν φραγκ σιγουρα!
αμα το προβλημα σου ειναι μονο οικονομικο και οχι υγειας ολα καλα!
πλεον χρηματα δεν υπαρχουν πουθενα!
αυτος ειναι ομος ενας παραγοντας μου μας βοηθαει να ανεβουμε επιπεδο χορις εργαλια !

Γιαννης Μ5
09-04-15, 21:18
Κάποιες φωτο από το κινητό ύστερα από την προσθήκη καποιων φραγκ που έστειλε ένας φίλος και τον ευχαριστω και από εδώ.Έχω ενα θέμα με πράσινη άλγη που εμφανίστηκε πριν κάνα 20ημερο που άφησα το ενυδρείο λίγο στην μοίρα του,αλλα δείχνει να μην αποτελεί πρόβλημα και να είναι ελεγχόμενη.Ήδη ετοιμάζονται 60 λίτρα για αλλαγή αύριο....Δεκτές παρατηρήσεις,ειδικά για την θέση των κοραλιων..

kostas82
10-04-15, 03:01
Μπραβο ρε Γιαννη σε καλο δρομο εχει μπει το ενυδρειο σιγα σιγα θα γεμισει , μπραβο και στο ανωνυμο φιλο για την χειρονομια αν και παει καπου το μυαλο μου , αν δεν κανω λαθος ειδα ξενια καλο ειναι να την απομονωσεις και να την εχεις και στο νου σου γιατι εξαπλωνεται γρηγορα , το ιδιο ισχυει για τα σταρ πολυπ και τους ζωανθους , ειναι ολα χαμηλων απαιτησεων σε φως οποτε βαλτα χαμηλα για να κρατησεις τις ψηλοτερες θεσεις για πιο απαιτητικα

Sakisdraminos
10-04-15, 07:46
Γιάννη γερά τώρα!:D:D
Βάλε λίγο αραγονιτη να μην φαίνεται άσχημα και συνέχισε στοκάρισμα!

Παναγιώτης Κ
10-04-15, 17:24
Γιάννη πολύ ωραίο αποτέλεσμα!
Όσο θα μεγαλώνουν θα στο γεμίσουν.
Σιγά σιγά γεμίζει.

Τι θα έλεγες αντί για μια μεγάλη εννιαία συστάδα να κάνεις 2 ξεχωριστές μικρές; Πιστεύω θα είναι καλύτερα έτσι. Πόσα κιλά βράχο έχεις μέσα τώρα;

Γιαννης Μ5
10-04-15, 17:40
Στην αρχη Παναγιώτη το είχα με 2 νησάκια.Δοκίμασα ετσι μετά και μου άρεσε καλύτερα.Βέβαια δεν το έχω και πολύ με το στήσιμο...Ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες.;)
Ο βράχος είναι 20 κιλά.

j.p.
11-04-15, 00:17
Α νατα!!!!
φαίνεται οτι πάει καλά!!!
μολις μεγαλώσουν τα φραγγ θα δεσουν το βραχο, καλό φούντωμα στα κοράλλια τωρα Γιάννη.

Γιαννης Μ5
11-04-15, 16:22
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μετά την χθεσινή 60λιτρη αλλαγή νερού,με έτρωγαν τα χέρια μου και σήμερα πηρα την απόφαση να βουτήξω τα χέρια.Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω,ενώ περιμένω να επανέλθουν τα κοραλια και να ετοιμαστούν 30 λίτρα για αλλαγή,για να παρω όση λάσπη βγήκε.3 κομμάτια βράχου βγήκαν από το ενυδρείο και μπήκαν στο σαμπ(1-2 μάλλον θα μπουν στο δεξί νησάκι)...Παρατηρήσεις φυσικά είναι δεκτές.

j.p.
11-04-15, 17:15
το προτιμώ Γιαννη!!!
λιγο ύψος ακόμα και θα φαινόταν ακόμα καλύτερα.

Samian
18-04-15, 23:09
το προτιμώ Γιαννη!!!
λιγο ύψος ακόμα και θα φαινόταν ακόμα καλύτερα.

+1000:D:D

Γιαννης Μ5
11-05-15, 13:23
Update.

Παναγιώτης Κ
11-05-15, 15:51
Ωραίος Γιάννη. Έκανες κάτι με τον φωτισμό; Φαίνεται διαφορετικός

Γιαννης Μ5
11-05-15, 16:02
Έπαιξα με την κάμερα του κινητού και πρόσθεσα και μια ακτινικη...Εδώ είναι λίγο πριν σβήσουν τα φώτα και είναι με purple plus και ακτινικη.2 λάμπες....

Παναγιώτης Κ
11-05-15, 19:25
Έπαιξα με την κάμερα του κινητού και πρόσθεσα και μια ακτινικη...Εδώ είναι λίγο πριν σβήσουν τα φώτα και είναι με purple plus και ακτινικη.2 λάμπες....
Η purple plus έκανε την διαφορά.
Όταν την αλλάξεις κάποια στιγμή, βάλε την Fiji purple της Korallen. Πολύ καλύτερη.;)

Γιαννης Μ5
11-05-15, 19:53
Παναγιωτη εχω διαβασει γι αυτή,αλλα που την βρισκω;;;

Sakisdraminos
11-05-15, 20:06
Γιάννη τα κοράλλια φαίνονται κομπλέ αλλά μου φαίνεται αρκετά περίεργο το φάσμα!

τι συνδυασμό έχεις ακριβώς?

Παναγιώτης Κ
11-05-15, 20:07
Παναγιωτη εχω διαβασει γι αυτή,αλλα που την βρισκω;;;
Αquariumshop με 15,16 ευρώ. Νομίζω η καλύτερη τιμή Ελλάδας.

Γιαννης Μ5
11-05-15, 20:10
Αquariumshop με 15,16 ευρώ. Νομίζω η καλύτερη τιμή Ελλάδας.
Eυχαριστω πολύ.
-------------------------
Γιάννη τα κοράλλια φαίνονται κομπλέ αλλά μου φαίνεται αρκετά περίεργο το φάσμα!

τι συνδυασμό έχεις ακριβώς?

Σακη στις φωτο είναι μονο η purple και η ακτινικη.Τ5 54watt εκαστη.Εχω άλλες 2 blue plus και μια λευκη.Αυτες οι 3 είναι 39 watt....

kostas82
16-05-15, 20:05
Καλα παει Γιαννη ομορφαινει.
Απο ρουτινες ;

Γιαννης Μ5
16-05-15, 22:00
Ευχαριστώ Κώστα.Τώρα που ξεμπερδεψα με το φως,θα αρχίσω σιγά σιγά να στοκαρω,αν και θέλω πολύ πρώτα εναν χαβανεζο.Ρουτίνες δεν έχω μέχρι στιγμής πέρα από την αλλαγή του νερού 15% κάθε εβδομάδα.Με τον καινούριο 25 αρι pro reef,βλέπω μαγνήσιο 480 και kh 8,0.Πριν που έπαιρνα 4 κιλά συμπλήρωνα για μαγνήσιο και kh.Οι τιμές δεν είναι σταθερές στις παρτίδες των αλατιων,αλλα αυτή την στιγμή με βολεύει....

Παναγιώτης Κ
16-05-15, 22:08
Ευχαριστώ Κώστα.Τώρα που ξεμπερδεψα με το φως,θα αρχίσω σιγά σιγά να στοκαρω,αν και θέλω πολύ πρώτα εναν χαβανεζο.Ρουτίνες δεν έχω μέχρι στιγμής πέρα από την αλλαγή του νερού 15% κάθε εβδομάδα.Με τον καινούριο 25 αρι pro reef,βλέπω μαγνήσιο 480 και kh 8,0.Πριν που έπαιρνα 4 κιλά συμπλήρωνα για μαγνήσιο και kh.Οι τιμές δεν είναι σταθερές στις παρτίδες των αλατιων,αλλα αυτή την στιγμή με βολεύει....
με μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές δεν έχεις θέμα με διακυμάνσεις. Δυστυχώς κανένα αλάτι δεν είναι σταθερο.

Γιαννης Μ5
16-05-15, 23:26
:smt023

kostas82
17-05-15, 00:44
Το ασβεστιο λες 480 ετσι; πολυ μου φαινεται ..κατι δεν μετρας σωστα ή την αλατοτητα (αληθεια ποση μετρας; ) ή το τεστ σου φευγει λιγο στο μετρημα ..μετι τεστ μετρας ;

Γιαννης Μ5
17-05-15, 09:10
Αλατοτητα έχω 1026-1027 και τα τεστ είναι της salifert.

kostas82
17-05-15, 09:31
Το 480 Γιαννη το μετρας και στο βαρελι που φτιαχνεις το αλατονερο η στο ενυδρειο ;

Γιαννης Μ5
17-05-15, 17:31
Στην 2η αλλαγή με τον νέο κουβά μέτρησα 480 στο βαρέλι.Μετά την αλλαγή,την επόμενη μέρα,στο ενυδρείο μέτρησα 500.Σημερα που ετοιμάζω νερό θα το μετρήσω παλι.
-------------------------
Τελικά μάλλον έκανα λάθος στην μετρήση τις προάλλες..460 μαγνήσιο στο βαρέλι,430 στο ενυδρείο σε 1026 αλατοτητα πριν μία ώρα.Kh 8,3.
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω.Με αυτά τα κοράλια που έχω,χρειάζεται να ρίχνω κάτι έξτρα,πέρα της τροφής των ψαριών;

kostas82
17-05-15, 20:54
Ασβεστιο μετρας ετσι ; :D οχι μαγνησιο .. μαγνησιο μετρησες ;
Για τα κοραλλακια που εχεις Γιαννη δεν χρειαζεται να ταιζεις κατι εξτρα , αλλα θα αρπαξουν αρτεμιες ,μυσιδες, αν ριξεις για τα ψαρια σου ,

Γιαννης Μ5
17-05-15, 21:27
Ασβέστιο ναι.:D:D:D
Ταίζω και κατεψυγμενες 1-2 φορές την εβδομάδα,οπότε ειμαι οκ για την ώρα.

Γιαννης Μ5
15-06-15, 21:37
Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτά που φαίνονται στις φωτο;;;Συγκεκριμένα στην φωτο με το μανιτάρι,βρίσκεται εμπρός του και νομίζω ότι είναι κάποιο είδος άλγης(;;;).Στην δεύτερη και τρίτη φωτο και ακριβώς στο μέσο τους,διακρίνονται(αμυδρά βέβαια)κάτι σαν άσπρη κλωστή....Τέτοια έχω καμία 10 άρια....και δεν μετακινούνται όμως μεγαλώνουν σε μήκος....

Sakisdraminos
16-06-15, 00:04
Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτά που φαίνονται στις φωτο;;;Συγκεκριμένα στην φωτο με το μανιτάρι,βρίσκεται εμπρός του και νομίζω ότι είναι κάποιο είδος άλγης(;;;).Στην δεύτερη και τρίτη φωτο και ακριβώς στο μέσο τους,διακρίνονται(αμυδρά βέβαια)κάτι σαν άσπρη κλωστή....Τέτοια έχω καμία 10 άρια....και δεν μετακινούνται όμως μεγαλώνουν σε μήκος....

Παιιζει να ειναι κατι τετοιο???
Haliptilon sp

Γιαννης Μ5
16-06-15, 08:03
Μπα,τελικά τέτοιο είναι και δεν βγάζω άκρη αν είναι καλό ή όχι....
http://www.seaweed.ie/descriptions/Erythroglossum_laciniatum.php


Για το άλλο;

Γιαννης Μ5
17-06-15, 22:01
Κανείς;;;;

kostas82
17-06-15, 22:55
Για σου ρε Γιάννη , την μακροάλγη την αφήνεις αν θες είναι καλός μεζές για τα αλγοφάγα αν έχεις ειδικά κανά τανκάκι , αυτό το λευκό τώρα όσο και να ζούμαρα δεν κατάλαβα . Αν μπορείς καμιά πιο καθαρή φωτό το βρίσκουμε και αυτό ;)

Παναγιώτης Κ
17-06-15, 22:59
Κανείς;;;;
Γιάννη ότι και να είναι δεν νομίζω να είναι κάτι κακό.
Παρακολουθησε το.;)

Γιαννης Μ5
18-06-15, 01:19
Ευχαριστώ παιδιά.Το παρακολουθώ ετσι και αλλιώς.Με την άλγη δεν έχω θέμα.Με τα αλλα δεν ξέρω. .Θα δείξει..

Sakisdraminos
18-06-15, 19:18
Εγω Γιαννη θα σου ελεγα να την βγαλεις τωρα που ειναι νωρίς.
Εγω ειχα παρόμοια σε καφε χρωμα και μου εχει γεμισει το ενυδρειο.
Προσφατα εβαλα τανκ αλλα δεν την αγγίζουν :mad:

Γιαννης Μ5
18-06-15, 21:07
Σάκη την άλγη αυτή την έχω κάνα 6μηνο και μέσα σε αυτο το διάστημα μεγάλωσε μισό εκατοστό.Δεν έχει πάει άλλου.Μαλλον θα την αφήσω.Είναι πολύ εύκολο να βγει αν χρειαστεί.Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι είναι άλγη σίγουρα.

Sakisdraminos
08-07-15, 00:12
Σάκη την άλγη αυτή την έχω κάνα 6μηνο και μέσα σε αυτο το διάστημα μεγάλωσε μισό εκατοστό.Δεν έχει πάει άλλου.Μαλλον θα την αφήσω.Είναι πολύ εύκολο να βγει αν χρειαστεί.Απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι είναι άλγη σίγουρα.

Εσυ ξερεις καλητερα Γιαννη!

Γιαννης Μ5
14-08-15, 23:23
Νέοι κάτοικοι...

alan boy
14-08-15, 23:46
να σου ζησουν :)

j.p.
14-08-15, 23:53
καλορίζικα Γιάννη, μια χαρα το βλέπω το ενυδρείο.

Γιαννης Μ5
14-08-15, 23:59
να σου ζησουν :)

Ευχαριστώ πολύ.
-------------------------
καλορίζικα Γιάννη, μια χαρα το βλέπω το ενυδρείο.

Ευχαριστώ John.Καλα δείχνει για την ώρα...

Sakisdraminos
15-08-15, 07:51
Ωραίοι οι νέοι σου κάτοικοι....
Έχεις δει τι θα είναι η επόμενη αναβαθμίσει?

Γιαννης Μ5
15-08-15, 10:34
Ωραίοι οι νέοι σου κάτοικοι....
Έχεις δει τι θα είναι η επόμενη αναβαθμίσει?

Σάκη πέρα από κάνα 2 ζωντανά ακόμα,τουλάχιστον για την ώρα,δεν νομίζω να βαλω κάτι άλλο από εξοπλισμό ή δύσκολα κοραλια.

Παναγιώτης Κ
15-08-15, 17:17
Γιάννη κομπλέ είναι!
Κουκλι ο χαβανεζος!

Γιαννης Μ5
15-08-15, 18:01
Ευχαριστω Παναγιώτη.Η αλήθεια είναι πως είναι μαγκακος.Τρώει φουλ και δεν έχει κανένα θέμα με το blue tang και με τα κλοουνακια....Κολυμπούν όλα μαζι παρέα..

Sakisdraminos
15-08-15, 19:22
Γιαννη βγαλε καμια ακομα φωτογραφια. αν και λιγο φενεται να εχει δεσει!

Γιαννης Μ5
18-08-15, 16:03
Μια φωτο,λίγο πιο παλια...

Sakisdraminos
18-08-15, 18:26
Μια φωτο,λίγο πιο παλια...

Μας ψαρωνεις???

Γιαννης Μ5
18-08-15, 18:31
Μας ψαρωνεις???

Τι εννοείς Σάκη;

Παναγιώτης Κ
18-08-15, 19:15
Πάει πολύ καλά Γιάννη!

Sakisdraminos
18-08-15, 19:58
Τι εννοείς Σάκη;

Και καλά ότι αντί να βάλεις καινούργια έβαλες παλιά!
Βαλε καμια φρεσκια και ειμαστε σε αναμονη!

Γιαννης Μ5
18-08-15, 20:11
Σάκη παλιά εννοώ σκαρτη 20 μερών...Το ίδιο είναι περίπου,αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω νέα....
-------------------------
Πάει πολύ καλά Γιάννη!

Ευχαριστώ Παναγιώτη.Γενικά το πάω αργά αργά...Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρεθούμε επάνω....

Sakisdraminos
18-08-15, 20:18
Σάκη παλιά εννοώ σκαρτη 20 μερών...Το ίδιο είναι περίπου,αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω νέα....
-------------------------


Ευχαριστώ Παναγιώτη.Γενικά το πάω αργά αργά...Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρεθούμε επάνω....

Γιαννη το εχεις χορις αραγωνιτη????

Γιαννης Μ5
17-12-15, 21:14
Καλησπέρα.Ξέρει κανείς τί είναι το παρακάτω και αν είναι καλό ή κακό;

sailor247
17-12-15, 21:39
Για bristleworm μου φαίνεται.

Sakisdraminos
17-12-15, 21:45
Καλησπέρα.Ξέρει κανείς τί είναι το παρακάτω και αν είναι καλό ή κακό;

δεν πρεπει να ειναι κακο ! μαλλον καλο αν ειναι αυτο που εχω και εγω!
δεν ειμαι απολυτα σιγουρος!!!

Γιαννης Μ5
17-12-15, 21:53
Για bristleworm μου φαίνεται.

Αυτό πρέπει να είναι....Βρηκα 2 εκ των οποίων το ενα το ρουφηξα με το λάστιχο της αλλαγής.Να βρω και το άλλο λες;;;
-------------------------
δεν πρεπει να ειναι κακο ! μαλλον καλο αν ειναι αυτο που εχω και εγω!
δεν ειμαι απολυτα σιγουρος!!!

Εσύ ποιο έχεις Σάκη;;

sailor247
17-12-15, 21:56
Αυτό πρέπει να είναι....Βρηκα 2 εκ των οποίων το ενα το ρουφηξα με το λάστιχο της αλλαγής.Να βρω και το άλλο λες;;;
Αν μπορείς βγάλε και το άλλο.Σχεδόν όλοι έχουμε τέτοια στα ενυδρεία μας.Εγώ στο προηγούμενο όταν σήκωσα τα βράχια βρήκα κάτι τεράστια.

Sakisdraminos
17-12-15, 21:56
Αυτό πρέπει να είναι....Βρηκα 2 εκ των οποίων το ενα το ρουφηξα με το λάστιχο της αλλαγής.Να βρω και το άλλο λες;;;
-------------------------


Εσύ ποιο έχεις Σάκη;;

Σαν το δικό σου είναι.Στο νάνο μου είχα πάρα πολλά αλλά δεν πηραζαν τπτ. Μάλλον τρώνε υπολείμματα τροφών ;)

Παναγιώτης Κ
19-12-15, 17:14
Bristleworm είναι και δεν είναι ένα. Σίγουρα έχεις δεκάδες μην σου πω και εκατοντάδες τέτοια απλά δεν τα βλέπεις. Όλοι έχουμε. Εγώ στο δικό μου μπορει να ειχα και χιλιαδες χωρις να υπερβάλλω άλλα δεν τα βλεπεις συχνά. Πιο πολύ τη νύχτα.

leonardos
19-12-15, 19:25
Μραβο Γιαννη πολυ ωραιο να το χερεσε!!!

Οσο για τα σκουλικια μην αγχωνεσαι αμα τους περασεις ενα αγκιστρακι και τα πας στη θαλλασσα για μπανι μπορει και να μεταμωρφοθουν σε τσιπουρα!! χαχαχαχαχαχα :D:D:D

Γιαννης Μ5
25-12-15, 19:37
Μραβο Γιαννη πολυ ωραιο να το χερεσε!!!

Οσο για τα σκουλικια μην αγχωνεσαι αμα τους περασεις ενα αγκιστρακι και τα πας στη θαλλασσα για μπανι μπορει και να μεταμωρφοθουν σε τσιπουρα!! χαχαχαχαχαχα :D:D:D

Ευχαριστώ πολύ.Καλή αρχή και με το δικο σου.

Γιαννης Μ5
25-12-15, 19:55
Χρονια πολλά....

j.p.
26-12-15, 00:29
χρονια πολλα γιαννη, πανεμορφα τα ζωντανα σου,το blue είναι αυτο που ειχες παρει διευρω? περιμένουμε και φωτο από το ενυδρείο όλο.

Γιαννης Μ5
26-12-15, 10:00
χρονια πολλα γιαννη, πανεμορφα τα ζωντανα σου,το blue είναι αυτο που ειχες παρει διευρω? περιμένουμε και φωτο από το ενυδρείο όλο.

Ναι Γιάννη,αυτό είναι.Έχει μεγαλώσει αρκετά.....
Φωτο μόλις βρω τι φταίει και πολλα κοραλια δεν ανοίγουν πλήρως....

Γιαννης Μ5
07-01-16, 23:18
Update.

Sakisdraminos
07-01-16, 23:27
Χρονια πολλα Γιαννη υουμπανο το ενυδρειο....
Τι αποψη-αποτελεσμα βλεπεις απο το να μην βαλεις αραγονιτη;;;

Γιαννης Μ5
07-01-16, 23:55
Ευχαριστώ Σάκη.Τώρα για το bare bottom.Αν εξαιρέσεις ότι άργησε λίγο περισσότερο να στρώσει καλα το ενυδρείο και το ότι ίσως να μην μπορω να βαλω εναν αστερια πχ που θέλουν τα παιδιά μου,κατά τα αλλα,αν δεις τι μαζεύει ο βυθός κι πόσο εύκολα καθαρίζεταιθα τον βγάλεις και εσύ.Άλλωστε,αν τον αφήσεις θα πιάσει κοραλινη ή απλά θα πιάσουν πάνω κοραλια.Ήδη έχω μανιτάρια και green star, που κόλλησαν μόνα τους στο τζαμί.Σε κάνα χρόνο βλέπω τον βυθό σαν φυτεμένο με cuba,χαχαχα.

Sakisdraminos
08-01-16, 09:18
Ευχαριστώ Σάκη.Τώρα για το bare bottom.Αν εξαιρέσεις ότι άργησε λίγο περισσότερο να στρώσει καλα το ενυδρείο και το ότι ίσως να μην μπορω να βαλω εναν αστερια πχ που θέλουν τα παιδιά μου,κατά τα αλλα,αν δεις τι μαζεύει ο βυθός κι πόσο εύκολα καθαρίζεταιθα τον βγάλεις και εσύ.Άλλωστε,αν τον αφήσεις θα πιάσει κοραλινη ή απλά θα πιάσουν πάνω κοραλια.Ήδη έχω μανιτάρια και green star, που κόλλησαν μόνα τους στο τζαμί.Σε κάνα χρόνο βλέπω τον βυθό σαν φυτεμένο με cuba,χαχαχα.

Χαχαχα
Δεν βγαζω τον αραγονιτη Γιαννη κανει την δουλεια του...
Απλα θελω ακουω και γνωμες απο ατομα που δoυλευουν bare bottom.
Ποσο καιρο το δουλευει ετσι και τι μετρας απο po4 no3;
Σε ποσο καιρο ποστευει οτι θα δεσει εοτε με κοραλια ειτε με κοραλινη;

Γιαννης Μ5
08-01-16, 15:19
Κοίτα νιτρικά παίζω στα 10-20.Φωσφορικά συνήθως ειναι μη μετρήσιμα.Το πόσο θα κάνει να καλύψει τον βυθό,δεν ξέρω.Αν δεν το ζαλίζεις συνεχώς δεν νομίζω να κάνει πολύ καιρό.Εγω μέχρι πριν ενα μήνα σχεδόν,τον βυθό τον έκανα γυαλί.Από τότε όμως που το άφησα και απλά μαζεύω την μούργα,πάει πιο γρήγορα..
Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζω πρόβλημα με μια caulastrea η οποία σιγά σιγά χάνει τα κεφάλια της.Νόμιζα ότι ήταν θέμα ροής και την άλλαξα θέση,αλλα τζίφος.Έχω αλλα 2 φραγκ από το ίδιο κοραλι τα οποία πάνε καλα.Με αυτό δεν ξέρω τι γίνεται.....

andreas213
08-01-16, 15:53
Γιαννη χρονια πολλα.φωτισμο κοιτα φιλε και κανε καμια αλλαγη απο θαλασσα

j.p.
08-01-16, 16:44
πολύ ομορφο εχει γίνει, και πεντακαθαρο, το ετοιμάζεις για σκληρα σε βλέπω εγώ.....

Γιαννης Μ5
09-01-16, 00:15
Τι σκληρά ρε John.....Εδω η μία caulastrea με αποχαιρετα....
-------------------------
Ευχαριστώ Ανδρέα.Από φωτισμό,όλες οι λάμπες είναι σχετικά εντάξει(4+μηνών).
Τώρα για αλλαγή από θάλασσα θα πάω Αλεποχωρι μάλλον Κυριακή για να παρω καθαρό νερό.
-------------------------
Καμία ιδέα άλλος κανείς για την caulastrea;;;

Sakisdraminos
09-01-16, 11:15
Πες μαβλιγα λογια παραπανω γιανη για το κοραλι. Τι παραμετρους εχεις καποιες αλλαγες που μπορτι να εκανε και γενικα της ρουτηνες!

Γιαννης Μ5
09-01-16, 14:01
Σάκη,καταναλώσεις δεν έχω ιδιαίτερες.Ότι ρίχνω,το ρίχνω χερατα και αφού μετρήσω πρώτα.Αλλαγή κάνω κάθε εβδομάδα,βαριά 10 μέρες(γι αυτό και δεν χρειάζεται να συμπληρωνω συνέχεια).Το μόνο που άλλαξε είναι ότι ρίχνω και reef plus και ότι αντικατέστησα μια purple με μία ακτινικη,αν και το πρόβλημα ξεκίνησε πριν αυτές τις αλλαγές.

Sakisdraminos
09-01-16, 20:39
Σάκη,καταναλώσεις δεν έχω ιδιαίτερες.Ότι ρίχνω,το ρίχνω χερατα και αφού μετρήσω πρώτα.Αλλαγή κάνω κάθε εβδομάδα,βαριά 10 μέρες(γι αυτό και δεν χρειάζεται να συμπληρωνω συνέχεια).Το μόνο που άλλαξε είναι ότι ρίχνω και reef plus και ότι αντικατέστησα μια purple με μία ακτινικη,αν και το πρόβλημα ξεκίνησε πριν αυτές τις αλλαγές.

Μηπως κατι αλλο π.χ. ph;

Γιαννης Μ5
26-01-16, 18:16
Και συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα με την caulastrea.Ήδη το ενα κοραλι με τα 10+ κεφάλια τα έχασε ολα και σε φραγκ με 5 κεφάλια έχει φύγει το ενα και άλλο ενα είναι έτοιμο...Αδυνατώ να καταλάβω τι συμβαίνει...Καταναλώσεις έχω ελάχιστες έως και καθόλου,το ph είναι σταθερό στο 8,αλατοτητα 1026 και θερμοκρασία 25,5.Άλλαξα θέση μήπως έφταιγε η ροή αλλα δεν....Νιτρικά και φωσφορικά τελείωσαν τα τεστ εδω και για εβδομάδα........

golf4470
26-01-16, 18:24
Γιάννη mg κ ca ποσό είσαι;

Γιαννης Μ5
26-01-16, 18:26
Ca 400 και mg 1410 περίπου.

kostas82
26-01-16, 18:29
Μηπως το τρωι κάτι ; Δεν του κάνεις ενα ντιπ;;

golf4470
26-01-16, 18:29
Από μετρήσεις είσαι μια χαρά. Ίσως ο φωτισμός σου να έχει θέμα. Η caulastrea δεν είναι κ τόσο απαιτητικό κοράλι.

Γιαννης Μ5
26-01-16, 18:37
Φως έχω παιδιά 2χ54 και 2χ39.Μια ακτινικη,μία blue,μια coral και μία aquablue special.Η πιο παλιά είναι 6 μηνών..
-------------------------
Μηπως το τρωι κάτι ; Δεν του κάνεις ενα ντιπ;;

Σαν τι Κώστα να το τρωει;;;;

kostas82
26-01-16, 21:49
Τιποτα σκουλικια ,τοτς αρεσει να χώνονται από κάτω , κάνα ψάρι ίσως

Γιαννης Μ5
26-01-16, 21:58
Κωστή,επειδή ειμαι από κινητό,αν θες,δες στο 133 ποστ κάτι σκουλήκια που είχα δει.....Δεν ξέρω αν μπορεί να φταίνε αυτά.Έχω ήδη βγάλει 2 και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει αλλα,χωρίς βέβαια να βάζω το χέρι μου στην φωτιά...
Από ψάρια έχω 2 κλόουν,1 blue και 1 yellow tang και μία γαριδα....Αν και δεν έχω δει ψάρι να ενοχλεί κοραλι,υπάρχει λες περίπτωση να φταίει κάποιο από αυτά;;;;

kostas82
26-01-16, 22:12
Σήκωσε το κοράλλι και κανε το ενα ντιπαρισμα μπας και ειναι τίποτα απο κατω, κυκλοφορία λιγη θελει και φως κανονικά

voas
01-03-16, 13:49
γεια σου γιαννη!εχουμε κανενα νεο με το θεμα που σου προεκυψε με τα σκουληκια!εβγαλες ακρη τελικα?

Γιαννης Μ5
01-03-16, 15:17
Καμία άκρη....μάλλον φαίει κάτι στον φωτισμό μου.Είχα ξεκινήσει να ψάχνομαι και εγω για αναβάθμιση,αλλα μαλλον τελικά θα αναβαθμίσω το ενυδρείο πρώτα.....Κατά τα αλλα,όλα στον αυτόματο....μόνο αλλαγές νερού,άνθρακα και αντιφωσφορο ...

voas
01-03-16, 15:28
τι εχει το φωτιστικο σου?μηπως καμια προσθηκη λαμπας θα βοηθουσε?

kostas82
02-03-16, 02:31
η caulastrea είναι όντως εύκολο μήπως έχει πολύ ροή εκεί που την έχεις ;

Γιαννης Μ5
02-03-16, 05:21
Κώστα εχω βάλει 4 φραγκ σε 4 διαφορετικά σημεία.Όταν τα κεφάλια μεγαλώνουν με αποχαιρετούν.Ειλικρινά δεν μπορεί να φταίει η ροή.Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει πέρα από τον φωτισμό.Προχθές που έκανα μετρήσεις,είχα αρκετά ανεβασμένα νιτρικά,50 αλλα δεν δούλευε σωστά το σκιμμερ...οπότε ούτε αυτό μπορεί να φταίει μιας και είναι κάτι που είχα τις τελευταίες 5 μέρες,αφού ποιο πριν ήμουν στο 5 αλλα με αρκετό τάισμα...
Για τον φωτισμό Νίκο σκέφτομαι μήπως κάποια λάμπα μου κάνει την ζημιά,την ακτινικη ας πούμε που δείχνει να μην έχει το φάσμα που είχε και να μην δουλεύει σωστά....

kostas82
02-03-16, 12:57
τα νιτρικά είναι πάρα πολλά , σε ενυδρείο φίλου έχω δει όμως εφύλιες να κάνουν πάρτι με 100+ :smt120 ,από φως τι έχεις ;
Φωσφορικά μετράς και λοιπές μετρήσεις ;

gregkn73
02-03-16, 19:07
Εγω εχω παντως εχω καουλαστρεα σχεδον σε σκια......και αναπτυσεται!! Το φως σου αποκλειεται να φταιει! Καποιο πεστ σου κανει τη ζημια 'η ακομη και ψαρι! Σε φιλο blue tang τις χτυπουσε!

kostas82
03-03-16, 00:12
Ρε παιδιά εμενα το ενα yellow tank τσιμπολογαει τα ζωανθακια ,χαχαχα

Γιαννης Μ5
03-03-16, 05:22
τα νιτρικά είναι πάρα πολλά , σε ενυδρείο φίλου έχω δει όμως εφύλιες να κάνουν πάρτι με 100+ :smt120 ,από φως τι έχεις ;
Φωσφορικά μετράς και λοιπές μετρήσεις ;

Κώστα,καταρχήν μιλάω για caulastrea.Τεστ φωσφορικων αυτήν την στιγμή δεν έχω,όπως επίσης και ασβεστίου,μιας και τελείωσαν αλλα όσο είχα ήμουν σε φυσιολογικά πλαίσια.
Τα υπόλοιπα μετριούνται κανονικά και πέρα από τα νιτρικά,τα οποία οφείλονται σε τάισμα και σε μια δυσλειτουργια του σκιμμερ(είχε λύσει το καπάκι της φτερωτής και δεν γύρναγε σωστά),τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά χωρίς να χρειάζεται καν να συμπληρώσω κάτι....
-------------------------
Εγω εχω παντως εχω καουλαστρεα σχεδον σε σκια......και αναπτυσεται!! Το φως σου αποκλειεται να φταιει! Καποιο πεστ σου κανει τη ζημια 'η ακομη και ψαρι! Σε φιλο blue tang τις χτυπουσε!

Για ψάρι ειμαι σχεδον 100% σίγουρος ότι δεν ενοχλεί το κοραλι....Για πεστ δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά,αλλα και παλΙ αυτή την στιγμή δεν έχω υλικό να το ντιπαρω.

kostas82
03-03-16, 10:41
Για τις εφύλιες είπα επειδή είναι και οι δυο στην ίδια οικογένεια, υπάρχει θέμα και με άλλα ζωντανά ;

Γιαννης Μ5
03-03-16, 11:01
Πρόβλημα έχω και με μια πράσινη μοντιπορα που έβαλα και έχει ξεκινήσει να ασπριζει Πάντως η caulastrea αναπτύσεται γρήγορα και μόλις μεγαλώσουν τα κεφάλια,απλά αρχίζουν και ξεκολλανε και σε 10 μέρες φεύγουν τελείως.....Οι εμφύλιες πάνε αρκετά καλα και βγάζουν νέα κεφαλια,όμως δεν ανοίγουν τα πλοκάμια τους πλήρως...μου την έχει δώσει απίστευτα.....

voas
16-03-16, 15:58
γεια σου γιαννη!τι λεει ολα καλα φιλε?
την βρηκες την ακρη με τα κοραλια που ειχες θεμα?
βαλε καμια φωτο να δουμε?

Γιαννης Μ5
28-03-16, 12:06
γεια σου γιαννη!τι λεει ολα καλα φιλε?
την βρηκες την ακρη με τα κοραλια που ειχες θεμα?
βαλε καμια φωτο να δουμε?

Ακρη δεν εχω βρει και δυστυχώς έχω και αλλα θέματα....
Καταρχην η μοντιπορα ενω ειχε αρχισει να ασπριζει εχει γινει κόκκινη απο πράσινη που αγοράστηκε.
Τα νιτρικά δεν πεφτουν με τίποτα,ειναι λιγο πιο κατω απο το 50 ενω η kh
ανεβαίνει μονη της....Για να καταλάβετε,αλλαξα νερο στης 21/3,στης 22/3(την επομενη της αλλαγής δηλαδή)
το kh ήταν 8,3 και σήμερα ειναι 8,9 χωρις να εχω ριξει απολυτως τίποτα μέσα,εκτος απο τροφη και αυτη ανα δυο μέρες.....Το καλο ειναι οτι τα ζωντανά ειναι σε πολυ καλη κατάσταση και οταν ταιζω τρωνε όλα,ακομα και η γαρίδα απο το χέρι μου.
Φωτο δεν μπορω να ανεβάσω,μαλλον επειδη άλλαξα κινητό και εχει καλύτερη ανάλυση αλλα θα την βρω την άκρη με αυτό.....Με τα αλλα εχω σηκωσει τα χερια ψηλά.....

voas
28-03-16, 12:18
Ακρη δεν εχω βρει και δυστυχώς έχω και αλλα θέματα....
Καταρχην η μοντιπορα ενω ειχε αρχισει να ασπριζει εχει γινει κόκκινη απο πράσινη που αγοράστηκε.
Τα νιτρικά δεν πεφτουν με τίποτα,ειναι λιγο πιο κατω απο το 50 ενω η kh
ανεβαίνει μονη της....Για να καταλάβετε,αλλαξα νερο στης 21/3,στης 22/3(την επομενη της αλλαγής δηλαδή)
το kh ήταν 8,3 και σήμερα ειναι 8,9 χωρις να εχω ριξει απολυτως τίποτα μέσα,εκτος απο τροφη και αυτη ανα δυο μέρες.....Το καλο ειναι οτι τα ζωντανά ειναι σε πολυ καλη κατάσταση και οταν ταιζω τρωνε όλα,ακομα και η γαρίδα απο το χέρι μου.
Φωτο δεν μπορω να ανεβάσω,μαλλον επειδη άλλαξα κινητό και εχει καλύτερη ανάλυση αλλα θα την βρω την άκρη με αυτό.....Με τα αλλα εχω σηκωσει τα χερια ψηλά.....

γιαννη χωρις να γνωρίζω πολλά!μήπως πρέπει να κάνεις ενα καλο καθάρισμα σε σαμπ(ολα εξω πλύσιμο εξονυχιστικό) και να κάνεις και σκούπα βυθού στο ενυδρείο?φωσφορικά που εισαι?αλατι πιο δουλευεις?βακτηρία ρίχνεις?
καλορίζικο το καινούργιο τηλέφωνο!

Γιαννης Μ5
28-03-16, 12:24
Φωσφορικα ημουν μη μετρήσιμα,οσο ειχα τεστ.Σε καθε αλλαγη καθαριζω το σαμπ και το ενυδρείο το οποιο ειναι bare bottom(χωρις αραγωνιτη δηλαδή).Βακτηρια δεν ριχνω πλέον και αλάτι δουλευω tropic marine pro reef και ati coral ocean plus.
-------------------------
γιαννη χωρις να γνωρίζω πολλά!μήπως πρέπει να κάνεις ενα καλο καθάρισμα σε σαμπ(ολα εξω πλύσιμο εξονυχιστικό) και να κάνεις και σκούπα βυθού στο ενυδρείο?φωσφορικά που εισαι?αλατι πιο δουλευεις?βακτηρία ρίχνεις?
καλορίζικο το καινούργιο τηλέφωνο!

Και μου λες εμενα σε εχει παρει εσένα απο κατω,χαχαχχα.

Sakisdraminos
28-03-16, 12:40
Ακρη δεν εχω βρει και δυστυχώς έχω και αλλα θέματα....
Καταρχην η μοντιπορα ενω ειχε αρχισει να ασπριζει εχει γινει κόκκινη απο πράσινη που αγοράστηκε.
Τα νιτρικά δεν πεφτουν με τίποτα,ειναι λιγο πιο κατω απο το 50 ενω η kh
ανεβαίνει μονη της....Για να καταλάβετε,αλλαξα νερο στης 21/3,στης 22/3(την επομενη της αλλαγής δηλαδή)
το kh ήταν 8,3 και σήμερα ειναι 8,9 χωρις να εχω ριξει απολυτως τίποτα μέσα,εκτος απο τροφη και αυτη ανα δυο μέρες.....Το καλο ειναι οτι τα ζωντανά ειναι σε πολυ καλη κατάσταση και οταν ταιζω τρωνε όλα,ακομα και η γαρίδα απο το χέρι μου.
Φωτο δεν μπορω να ανεβάσω,μαλλον επειδη άλλαξα κινητό και εχει καλύτερη ανάλυση αλλα θα την βρω την άκρη με αυτό.....Με τα αλλα εχω σηκωσει τα χερια ψηλά.....

Γιάννη πες μας λίγο της ρουτίνες.
τι ταΐζεις της αλλαγές και με τι φίλτρα έχειςγγια να βγάζεις τα νιτρικά .

voas
28-03-16, 12:45
Φωσφορικα ημουν μη μετρήσιμα,οσο ειχα τεστ.Σε καθε αλλαγη καθαριζω το σαμπ και το ενυδρείο το οποιο ειναι bare bottom(χωρις αραγωνιτη δηλαδή).Βακτηρια δεν ριχνω πλέον και αλάτι δουλευω tropic marine pro reef και ati coral ocean plus.
-------------------------


Και μου λες εμενα σε εχει παρει εσένα απο κατω,χαχαχχα.

χαχαχαχα!γιαννη δεν ξερω εγω να πω κατι αλλο,θα σου πουν ομως οι έμπειροι και θα βρεθεί η λύση ειμαι σίγουρος!
καλή συνέχεια φιλε..............

Γιαννης Μ5
28-03-16, 12:46
Σακη οι ρουτίνες ειναι αλλαγη 40 λιτρα καθε 7_10 μέρες με νερο οσμωσης και αλάτι και τάισμα,εδω και 15 μέρες,ανα δυο μέρες με flakes ocean nutrition.Πιο πριν ταιζα καθε μερα ενω κανα δυο φορες την εβδομάδα ταιζα και κατεψυγμενες.Εχω αρκετη chaeto στο σαμπ η οποια αναπτυσεται μεν,αργα δε.....αντιφωσφορος και άνθρακας στο σαμπ και σκιμμερ deltec mce 600...

andreas213
28-03-16, 14:15
Αν σου νεκρωνουν κοραλλια στο ενυδρειο ειναι ενας λογος να εχεις αυξηση σε παραμετρους στο συστημα.ξεσκονισε λιγο τον βραχο και αυξησε κυκλοφορια αν μπορεις γιαννη.

Γιαννης Μ5
28-03-16, 15:15
Αν και δεν εχω ιδιαίτερες νεκρωσεις,περα απο την μοντιπορα που δεν ξερει τι θελει,θα το κοιταξω Ανδρέα,ευχαριστώ.;)
-------------------------
Ανδρέα με εβαλες σε σκεψεις σχετικα με την κυκλοφορια μου.Παρολο οτι εχω 5500 λιτρα απο δυο κυκλοφορητες συν τα λιτρα της αντλιας επιστροφης,ξεσκονιζοντας τον βράχο βγηκε πολυ πραμα......και μαλλον βρήκα την αιτια των νιτρικων σε συναρτηση με ενα σφουγγάρι που ειχα ξεχασει στην αντλια επιστροφής και μολις αφαιρεσα(χειρότερος απο αρχάριο......).Εδώ και λιγη ωρα κανω δοκιμες με τους κυκλοφορητες αλλα λογω του στησιματος ειναι δυσκολο να βρω θεση που να μην χτυπα απευθείας κοραλλι.Επίσης ολη η μουργα που βγαινει μενει χαμηλα με αποτέλεσμα να μην την πιανει η υπερχειλιση....
Καμια ιδέα κανείς ;;;;;

voas
28-03-16, 15:22
αμα έκλεινες κυκλοφορία και αντλ.επ. για καμια ωρα ετσι ωστε να κατακαθίσουν ολα πανω στον πατο και στον βραχο και μετα να κανεις σκουπα βυθου στο ενυδρειο?

Γιαννης Μ5
28-03-16, 15:25
Αυτο το κανω οταν ειναι να κανω αλλαγή.Το θεμα ειναι να μην μαζευει ο βραχος τοση λάσπη και να τραβα και η υπερχείλιση οσο δυνατόν περισσότερη.
Αλλα και μετα το ξεσκόνισμα παλι καθεται λασπη πανω στον βραχο στον οποιο ρουφαω και εκει οτι μπορω.

andreas213
28-03-16, 23:07
Επισης θα επιμεινω φιλε και στον φωτισμο.εγω απ οταν αλλαξα απο λαμπες σε λεντ ηταν τρελη η διαφορα.ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα παλια.αλλαξα κυκλοφορια με δυο τζεμπαο και τι φωτιστικο και ολα πηγαινουν ρολοι.
-------------------------
Αυτο που εχω παρατηρησει τοσα χρονια ειναι οταν Ενα κοραλλι παιρνει φως μετριας ποιοτητας ψωμοζει.δεν μπορει ομως ποτε να ειναι υγιες γιατι δεν παιρνει τα μαξ απο τον φωτισμο ετσι ωστε να τραβηξει και ιχνοστοιχεια.εσυ του δινεις ιχνοστοιχεια ασβεστιο μαγνησιο αλλα δεν μπορει να τα χρησιμοποιησει.

Γιαννης Μ5
29-03-16, 15:08
Ανδρεα εχεις απολυτο δικιο για τον φωτισμό,ομως η εποχη ειναι πολυ δύσκολη και αναμένεται να δυσκολεψει και άλλο..οποτε θα το παλεψω λιγο ακομα με τις Τ5...και αυτο για οσο ακομα μπορώ...
Απλα ψαχνω μπας και βγαλω ακρη τί λαθος γινεται στο ενυδρείο μου.Μακαρι να τα ειχα,θα ειχα βαλει λεντ......οχι εχθες,προχθες..

kostas82
03-04-16, 11:10
Δοκίμασε να κάνεις και καμια σκούπα , ανά τμήματα Γιάννη,κυκλοφορία ποση εχεις;

Γιαννης Μ5
03-04-16, 12:33
Σκουπα κανω παντου και μεσα στο σαμπ Κωστή.Κυκλοφορια εχω 6000 + την αντλια επιστροφής.Γενικα πιστευω πως αν βαλω και αλλο κυκλοφορητη(τον οποιο εχω για την προετοιμασια νερου) θα εχω μεγαλύτερο προβλημα απο την ροη μεσα στο ενυδρείο.Το θεμα ειναι με τα νιτρικα που οτι και να κανω δεν πεφτουν κατω απο 50.Η caulastrea παντως εχει καιρο να χασει κεφαλι....
Αβυσσος η ψυχη του reef......

kostas82
03-04-16, 22:22
50 ή 5?

Γιαννης Μ5
04-04-16, 09:06
50 Κώστα...

kostas82
04-04-16, 12:01
Ε βρήκαμε σίγουρα ενα απο τα προβλήματα, ρουτίνες?
Βάλε μερικές φώτο απο το σαμπ

Γιαννης Μ5
04-04-16, 12:12
Αλλαγη νερου 40 λιτρα καθε 7-10 μερες το μεγιστο.Στο σαμπ εχω αντιφωσφορο,ανθρακα,chaeto,και σκιμμερ deltec mce600.Απο σκονες δεν ριχνω τιποτα μιας και οι καταναλώσεις είναι μικρες και αναπληρώνονται απο τις αλλαγες νερου.Φωτο δεν με αφηνει να ανεβασω λόγω μεγεθους.

kostas82
04-04-16, 16:34
Βαλτες ρε συ στο photobucket και αντεγραψε το image link for forums εδω, Το σκιμμερ δουλεύει καλά?

Γιαννης Μ5
05-04-16, 09:18
Καλα δουλευει.Καθε 2-3 μερες αδειαζω το κύπελλο.Θα κοιταξω να ανεβασω φωτο.

kostas82
05-04-16, 09:57
Η ώσμωση σου πόσο tds έχει πριν και μετά? Για κανε μια μέτρηση νιτρικών στο νερό του δικτύου.

Γιαννης Μ5
05-04-16, 11:10
Κωστα επειδη δεν εχω tds meter,πριν μια εβδομαδα πηγα νερο σε ενα φιλο και το μετρησε 0,6.Νιτρικα στο νερο της οσμωσης δεν εχω.Στου δικτυου δεν εχω μετρησει...

andreas213
05-04-16, 11:13
γιαννη κοψε λιγο ταισμα.μηπως εχεις βαρυ χερι;

Γιαννης Μ5
05-04-16, 12:08
Ανδρέα εδω και κανα μηνα ταιζω ανα 2 μερες και μαλιστα απο τις αρχες, τρωνε απο το χερι μου ολα τα ζωντανά,μεχρι και η γαρίδα,οπότε η τροφη που περισσευει και μενει στην στηλη νερου ειναι ελαχιστη....Πριν τον μηνα ταιζα καθημερινα και μια φορά την εβδομάδα ταιζα και κατεψυγμένη την οποια εχω σταματήσει.Τροφες χρησιμοποιω ocean nutrition.

Sakisdraminos
09-04-16, 10:38
τι συντήρηση κάνεις στην όσμωση?

Γιαννης Μ5
09-04-16, 13:35
Flushing,πριν και μετα και αλλαγη προφιλτρων στο 6μηνο.Μετα την χρηση ταπωνω τα σωληνακια τα οποια αφηνω στο ιδιο υψος και τα δυο και αρκετά πιο ψηλα απο την μεβρανη.,Χρειάζεται κατι άλλο;

Sakisdraminos
09-04-16, 13:49
Όχι κομπλέ είναι με αυτές της ρουτίνες .
μεμβράνη αλλαγή κάθε 4-5 χρονιά

kostas82
11-04-16, 01:42
Μαλλον ηρθε η ωρα να κοιταξεις την κυκλοφορία σου Γιαννη , πόσο καιρό πας με τόσα νιτρικά? Όσο ειχες αραγωνιτη είχες τοσα ?

Γιαννης Μ5
11-04-16, 02:55
Κωστα το ενυδρειο δεν ειχε ποτε αραγωνιτη.Ξεκινησε και συνεχίζει bare bottom.Τοσα bare bottom και δεν γνωριζω κανενα να εχει τετοιο πρόβλημα να ειμαι ο τυχερος;Παντως οσον αφορα την κυκλοφορία μου εχει περασει και εμενα απο το μυαλό,οχι τοσο να την αυξησω,αλλα στο οτι η υπερχειλιση μου η οποια ειναι μια σωληνα γωνία αναποδα και δεν εχει χτενακι,δεν τραβα πολλα αιωρουμενα σωματιδια που βρίσκονται στην στηλη νερου.....

voas
19-04-16, 20:08
γεια σου γιαννη!τι λεει φιλε 'κανα νέο με τα νιτρικά?

Γιαννης Μ5
19-04-16, 20:30
Νικο,εκανα αλλαγη εχθες και σήμερα,συνολο 75 λιτρα περίπου και νιτρικα συνεχιζω να εχω λιγο πιο κατω απο 50......Δεν μπορω να καταλαβω τι γίνεται....

Γιαννης Μ5
21-04-16, 16:46
Τελικα τα νιτρικα πεσανε στο 25 και κάτι παραπανω,μετα τις 2 απανωτές αλλαγές νερου....Ετοιμάζω νερο για μια ακομη αλλαγη να δω τι θα γινει.......

voas
21-04-16, 17:19
ετσι μπραβο γιαννη!επιτελους..................παμε γερα :p

Γιαννης Μ5
21-04-16, 19:08
Αντε να δουμε.....

Sakisdraminos
21-04-16, 20:31
Γιάννη μπορεί ο βράχος να έχει τραβήξει νιτρικά και να μην πέφτουν εύκολα οπότε κανε μια ρουτίνα αλλαγών νερού για λίγο καιρό για να πέσεις αρκετά χαμηλά!

Γιαννης Μ5
24-04-16, 19:55
Και ενω προσπαθω να συνεφερω το ενυδρειο,το μεσημερι,γυρνωντας απο την δουλειά,βρηκα ενα κεφαλι xenia λιγοτερο....Και εκει που ψαχνω να βρω τι εγινε πάλι,βλεπω το blue tang να τσιμπολογαει....Μαλλον ηταν πεινασμένο,λογω του οτι ταιζα μερα παρα μερα,οποτε ξεκινησα παλι να ταιζω καθημερινα.....Εβαλα και ενα ακομα κυκλοφορητη και ευχομαι να λυθουν τα προβληματα.....Επισης σκεφτομαι να αρχισω να ριχνω βακτηρια,μιας και μαλλον εχω θεμα με την απονιτροποιηση...Εφτιαξα και τον φωτισμο μου και ελπιζω για το καλύτερο....
-------------------------
Επισης μολις τωρα το ειδα να τσιμπάει την sinularia αλλα μαλλον δεν της αρεσε......και σκεφτομαι.....
Υπαρχει πιθανοτητα να τσιμπάει και την caulastrea και χανει τα κεφάλια;;;;Βεβαια δεν το εχω δει να το κανει αλλα δεν το ειχα δει και γενικα να πειραζει κοράλλια μεχρι σημερα.....

voas
25-04-16, 10:56
μπράβο γιαννη!σιγά σιγά λύνεται το μυστήριο των νιτρικών!ειμαι σίγουρος οτι θα το φέρεις εκει που θέλεις:p
καλή συνέχεια φίλε!

Sakisdraminos
25-04-16, 12:30
Και ενω προσπαθω να συνεφερω το ενυδρειο,το μεσημερι,γυρνωντας απο την δουλειά,βρηκα ενα κεφαλι xenia λιγοτερο....Και εκει που ψαχνω να βρω τι εγινε πάλι,βλεπω το blue tang να τσιμπολογαει....Μαλλον ηταν πεινασμένο,λογω του οτι ταιζα μερα παρα μερα,οποτε ξεκινησα παλι να ταιζω καθημερινα.....Εβαλα και ενα ακομα κυκλοφορητη και ευχομαι να λυθουν τα προβληματα.....Επισης σκεφτομαι να αρχισω να ριχνω βακτηρια,μιας και μαλλον εχω θεμα με την απονιτροποιηση...Εφτιαξα και τον φωτισμο μου και ελπιζω για το καλύτερο....
-------------------------
Επισης μολις τωρα το ειδα να τσιμπάει την sinularia αλλα μαλλον δεν της αρεσε......και σκεφτομαι.....
Υπαρχει πιθανοτητα να τσιμπάει και την caulastrea και χανει τα κεφάλια;;;;Βεβαια δεν το εχω δει να το κανει αλλα δεν το ειχα δει και γενικα να πειραζει κοράλλια μεχρι σημερα.....

Όλα τα τανκ μπορεί να χτυπήσουν κοράλλια .
Βακτήρια καλή λύση για μένα αλλά καλό σκιμμερ χρειάζεται για νακκάνεις καλή δουλειά.....

Γιαννης Μ5
25-04-16, 13:24
Σακη θεωρω οτι εχω καλο σκιμμερ,τι να βαλω δηλαδη;
Καπου αλλου ειναι το προβλημα και θα το βρω..

Sakisdraminos
25-04-16, 13:26
Δεν τον λέω προσωπικά για σένα το σκιμμερ.
γενικά το λέω.π.χ. άμα δεν έχει σκιμμερ μπορεί να πάθει ζημιά. ...

kostas82
25-04-16, 14:34
Ποσα λιτρα αερα τραβαει η αντλια του Γιαννη ;

Γιαννης Μ5
25-04-16, 15:53
Ειναι με την μαυρη αντλια Κωστή,στα 300 λιτρα αερα..
-------------------------
Δεν τον λέω προσωπικά για σένα το σκιμμερ.
γενικά το λέω.π.χ. άμα δεν έχει σκιμμερ μπορεί να πάθει ζημιά. ...

Ναι βρε,δεν παρεξηγηθηκα...

Γιαννης Μ5
01-05-16, 18:47
Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

kostas82
02-05-16, 13:14
Καλημέρα Γιαννη, φιλε το σκιμμερ ειναι μικρό , δες μηπως πας στο μέλλον σε καποιο μεγαλύτερο ,θα σε βοηθήσει σημαντικά ,κατά τα άλλα στην πένα το βλεπω το ενυδρείο !!

Γιαννης Μ5
02-05-16, 15:33
Κωστα σιγουρα οσο μεγαλύτερο τοσο καλυτερο,αλλα,η Deltec το εδινε για 400 overstocking λιτρα.Νομιζεις οτι πραγματικα ειναι μικρό;;;Μου εχει περασει απο το μυαλο οτι το σκιμμερ ισως να υπολειτουργει αν και δεν δειχνει κατι τετοιο....Θα το βαλω σε ενα κουβα με ξυδι και ζεστο νερο οσμωσης να δουλεψει για ενα βραδυ...

kostas82
16-05-16, 23:01
Το εβαλλες Γιαννη ? Ειδες καθολου βελτίωση?

Γιαννης Μ5
17-05-16, 07:33
Λογω δουλειας,δεν εχω προλαβει ουτε να μετρησω,ουτε να βαλω το σκιμμερ να καθαρισει,μαλλον σήμερα που είμαι σε ρεπό.
Παντως απο αναπτυξη,εχει ξεκινησει και παει καλύτερα,εδω και μια εβδομαδα,πραγμα που μαλλον οφειλεται στα λεντ ενω εχει ξεκινησει η κοραλλινη,μεσα στο σαμπ ομως και οχι μεσα στο ενυδρείο...
Αααα και καφε αλγη στο κατω τζάμι(bate bottom)...

kostas82
17-05-16, 11:11
Κατσε ρε Γιαννη δεν σε προλαβαινουμε :D πια λεντ?

voas
17-05-16, 13:04
γεια σου φιλε γιαννη!χωρίς να εχω την εμπειρία σας και κάνοντας μερικούς συνειρμούς σκέψεων σε οτι αφορά τα αυξημένα νιτρικά σου!
μήπως πρέπει σιγα σιγα να δεις το ενδεχόμενο αναβάθμισης σκιμμερ?
ξέρω οτι οι εποχές ειναι δύσκολες για όλους μας αλλα μήπως κάνοντας τωρα ένα έξοδο θα γλυτώσεις απο μεγαλύτερα στο μελλον!

Γιαννης Μ5
17-05-16, 14:24
Κατσε ρε Γιαννη δεν σε προλαβαινουμε :D πια λεντ?

Ενα Marsaqua 300watt Κωστα.Το τρεχω καμια 15αρια μερες.
-------------------------
γεια σου φιλε γιαννη!χωρίς να εχω την εμπειρία σας και κάνοντας μερικούς συνειρμούς σκέψεων σε οτι αφορά τα αυξημένα νιτρικά σου!
μήπως πρέπει σιγα σιγα να δεις το ενδεχόμενο αναβάθμισης σκιμμερ?
ξέρω οτι οι εποχές ειναι δύσκολες για όλους μας αλλα μήπως κάνοντας τωρα ένα έξοδο θα γλυτώσεις απο μεγαλύτερα στο μελλον!

Κατσε να το καθαρισω πρωτα γιατι,πλακα πλακα εχω πανω απο χρονο να το καθαρισω σχολαστικα να δω πως θα παει.

kostas82
17-05-16, 15:04
Οωωω εκανες σοβαρή κίνηση, το γνωστό φωτιστικό?

Γιαννης Μ5
17-05-16, 17:16
Δεν ξερω Κωστή τί εννοεις γνωστο,αλλα αυτο που χρησιμοποιουν αρκετοι παγκοσμίως.
Παντως αλλο πραγμα και το δουλευω στο 60%.
Καποια στιγμη θελω να το κανω να δουλευει με arduino,αλλα θα το ψάξω για το τι πρεπει να αλλαξω.Μαλλον τους driver που εχουν χειροκινητο ροοστατη.Επισης προσθεσα αλλο ενα κυκλοφορητη και τωρα εχω γυρω στα 15000 λιτρα κυκλοφορια.Γυρισα και την γωνια της υπερχειλισης και κατεβαζει περισσοτερα λιτρα...Ιδωμεν.

kostas82
17-05-16, 17:34
Βαλε καμία φωτό ρε φίλε πωπωπω με το τσιγκελι και εσύ :D πες και δυο λογια για το φωτιστικό

Γιαννης Μ5
17-05-16, 18:30
Quick View:
Dimmable 300W LED Aquarium Light with Lens for each led.
Dimmer One(50 LEDs): 14 x Cool White 12,000k, 10 x Neutral White 7500k, 10 x Warm White 3500k, 4 x Red 660nm, 4x Green 520nm, 8 x Blue 460nm
Dimmer Two(50 LEDs): 20 x Royal Blue 450nm, 30 x Blue 460nm
Two Dimmers, two power cords and two on/off switches to control blue &white separately
Output Optimized for PAR, Sufficient Lights Spectrum, Super Light Penetration
PAR of the light is: 28PAR for Lens can output more PAR
LED Output Power: 100pcs*3watt
Dimension: 797*185*63MM
Lumen: 7489lumens

Γιαννης Μ5
17-05-16, 18:37
Και μια φωτο πριν μια εβδομαδα.
Δουλευω το ενα καναλι με τα ασπρα,πρασινα,μπλε κοκκινα στο 50% και το αλλο με τα μπλε στο 60%.
Σταδιακα θα το αυξησω.
Παντως δινει την εντυπωση πως,απο θεμα φωτισμου,μπορω να βαλω οτι κοραλλι θελω.
Και με τα μπλε μονο σε λειτουργια,είναι απιστευτα τα ιριδιζων χρωματα των κοραλλιων....
Εν τω μεταξύ,εχω φανερή αναπτυξη της chaeto.

alexis cosmo
17-05-16, 21:15
όμορφο Γιάννη το θαλασσινό έχει άλλη χάρη.
αλλά καμία πιο κοντινή φώτο να χαζέψουμε λιγο:D

kostas82
17-05-16, 22:41
Πρέπει να το σηκωσεις και άλλο Γιαννη ειναι πολύ χαμηλά ,πέρα του ότι θα το διαλύσει το αλάτι , χανεις πολυτιμη διάχυση

Γιαννης Μ5
17-05-16, 23:19
Λες;Ειναι στους 15-20 ποντους.Ποσο λες να το παω;
Η αλήθεια ειναι πως στις ακρες εχω ζωανθους και μανιτάρια που δεν εχουν αναγκη εντονο φωτισμο.

kostas82
18-05-16, 07:45
Τι φακους φοράει?

Γιαννης Μ5
18-05-16, 08:07
90αρηδες.Σκεφτομουν καποια στιγμη να αλλαξω τους 90αρηδες των ακριανων λεντ με 120 αρηδες.

voas
18-05-16, 09:34
90αρηδες.Σκεφτομουν καποια στιγμη να αλλαξω τους 90αρηδες των ακριανων λεντ με 120 αρηδες.

μπραβο μπραβο μπραβο γιαννη!
φοβερή κινηση εκανες φιλε...............................θα το χαρακτηριζα και κόλπο γκροσο:cool:

Γιαννης Μ5
18-05-16, 09:41
Ευχαριστώ φιλε μου.Αντε με το καλο και το δικο σου.;)

kostas82
18-05-16, 18:47
Κανονικά πρέπει να το ανεβασεις στους 30 ποντους περίπου !!

Sakisdraminos
19-05-16, 07:42
30εκ θέλει σίγουρα έτσι θα μειωθεί και το discus effect!
Με τετοιο φωτιστικο πρεπει να μπουσταρεις το ενυδρειο !

Γιαννης Μ5
19-05-16, 08:32
Ευχαριστώ παιδιά,θα το δοκιμασω.
Ηδη εχθες καθαριστηκε το σκιμμερ και τωρα περιμενω να στρώσει....

voas
19-05-16, 08:40
Ευχαριστώ παιδιά,θα το δοκιμασω.
Ηδη εχθες καθαριστηκε το σκιμμερ και τωρα περιμενω να στρώσει....

μπραβο γιαννη!καλημερα και κλαη συνεχεια............:)

Γιαννης Μ5
19-05-16, 17:27
Ευχαριστώ Νικο.Καλημερα!!!
-------------------------
30εκ θέλει σίγουρα έτσι θα μειωθεί και το discus effect!
Με τετοιο φωτιστικο πρεπει να μπουσταρεις το ενυδρειο !

Τι εννοεις Σάκη,να το μπουσταρω;;;

voas
19-05-16, 17:45
Ευχαριστώ Νικο.Καλημερα!!!
-------------------------


Τι εννοεις Σάκη,να το μπουσταρω;;;

Να φορτώσεις μάλλον Γιάννη εννοεί ο Σακης.

Sakisdraminos
19-05-16, 19:09
Να φορτώσεις μάλλον Γιάννη εννοεί ο Σακης.

Είσαι στο μυαλό μου Νικόλα .
Τώρα μπορείς να βάλεις και πιο απαιτητικά κοράλλια ....

Γιαννης Μ5
19-05-16, 19:41
Θα δειξει....αυτη την στιγμη,μετα την αγορά του φωτιστικου,δεν υπαρχει budget για αλλες αγορες.....

Sakisdraminos
19-05-16, 21:26
xaxaxaxaxa απο τον αντρεα το πηρες?

Γιαννης Μ5
20-05-16, 07:31
Ναι Σακη.

Γιαννης Μ5
21-05-16, 11:18
Καλημέρα,θα ηθελα να ρωτησω αν ο βραχος καποια στιγμη χανει την ικανοτητα απονιτροποιησης η ακομη χειροτερα αν ξερναει νιτρικα.
Και αν ναι τι μπορούμε να κανουμε,εκτος απο το να αλλαξουμε βραχο;

Sakisdraminos
21-05-16, 11:30
Νομίζω ότι απλά μπουκώνει και με ένα ''ξεσκόνισμα'' με έναν κυκλοφοριτή στρώνει !