PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακατασκευή sera marin Biotop Cube 130 by bouboula


bouboulas
18-05-14, 11:36
Γειά σας φίλοι μου. Την άλλη εβδομάδα θα μεταφερθεί το ενυδρειάκι που είναι στις φυτογραφίες. Είναι πάνω κάτω 60 λίτρα. Θα μεταφερθεί από Αργυρούπολη στο Πέραμα, μια απόσταση 30 χιλιόμετρα περίπου. Το ερώτημα μου είναι πως θα πρέπει να γίνει σωστά η μεταφορά ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον βράχο και τα κοράλλια. Είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με θαλασσινό ενυδρείο και έχω μαύρα μεσάνυχτα. Τα υπόλοιπα θα τα βρω στην πορεία και ελπίζω στην δική σας βοήθεια.

Skydiver
18-05-14, 13:16
Καλορίζικο Σταμάτη!!!!!!! :D
Άντε καλή αρχή χωρίς προβλήματα σου εύχομαι!!! :smt023 :smt041

bouboulas
18-05-14, 13:24
Καλορίζικο Σταμάτη!!!!!!! :D
Άντε καλή αρχή χωρίς προβλήματα σου εύχομαι!!! :smt023 :smt041


Βασίλη μου σε ευχαριστώ πολύ. Να κανονίσουμε να πιούμε αυτών τον έρημο τον καφέ να δούμε και το καπάκι που λέγαμε.

Skydiver
18-05-14, 13:35
Βασίλη μου σε ευχαριστώ πολύ. Να κανονίσουμε να πιούμε αυτών τον έρημο τον καφέ να δούμε και το καπάκι που λέγαμε.

Με την πρώτη ευκαιρία φιλαράκι θα σε πάρω να κανονίσουμε.
Και πάλι καλορίζικο!!!!!!!!! ;)

bouboulas
18-05-14, 13:40
Με την πρώτη ευκαιρία φιλαράκι θα σε πάρω να κανονίσουμε.
Και πάλι καλορίζικο!!!!!!!!! ;)


Έγινε όποτε θες. Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ και πάλι

στελιος προεδρου
18-05-14, 15:57
Σταματη καλοριζικος στα αλατια να πω;

ignatios
18-05-14, 17:22
Σταμάτη, τι βλέπουν τα ματάκια μου? Χάλασες και εσύ?

stelios816
18-05-14, 17:36
αφου ειναι τοσο λιγα λιτρα με ενα βαρελι αλλαγων 80αρι γινεται ολοκληρη η μεταφορα ευκολα βαεις βραχο και ολο το νερο μαζι στο βαρελι και τα κοραλια φυσικα πανω πανω..τον αραγωνιτη σε σακουλα για μπαζα τις χοντρες ..και τελος !απλα αν εχει και ψαρια για λιγες μερες καλο θα ειναι να μην μπουνε γιατι λογο της αναταραχης του αραγωνιτη μπορει να βγαλει λιγα nh3 και no2 οποτε καλο θα ειναι να μην τα βαλεις αμεσα ..

καλοριζικο!!

bouboulas
18-05-14, 23:42
Σταματη καλοριζικος στα αλατια να πω;

Στέλιο ευχαριστώ ρε φίλε


Σταμάτη, τι βλέπουν τα ματάκια μου? Χάλασες και εσύ?

Λες να κολλήσω το μικρόβιο και να διαλύσω τα φυτεμένα για να φτιάξω θαλασσινό. Θα σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε.


αφου ειναι τοσο λιγα λιτρα με ενα βαρελι αλλαγων 80αρι γινεται ολοκληρη η μεταφορα ευκολα βαεις βραχο και ολο το νερο μαζι στο βαρελι και τα κοραλια φυσικα πανω πανω..τον αραγωνιτη σε σακουλα για μπαζα τις χοντρες ..και τελος !απλα αν εχει και ψαρια για λιγες μερες καλο θα ειναι να μην μπουνε γιατι λογο της αναταραχης του αραγωνιτη μπορει να βγαλει λιγα nh3 και no2 οποτε καλο θα ειναι να μην τα βαλεις αμεσα ..

καλοριζικο!!

Να είσαι καλά Στέλιο. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει μέρος για να μπουν τα ψαράκια έστω και για μια μέρα.

bouboulas
02-06-14, 08:42
Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στον χώρο μου. Προσωρινά στο εργαστήριό μου και μετά στο σπίτι γιατί πρώτα πρέπει να δίνουν μερικές εργασίες τόσο στο έπιπλο, αλλά και στο ενυδρείο. Το οποίο τρέχει κανονικά. Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130.
Στο ενυδρείο είχε βγάλει το καπάκι ο προκάτοχος του, είχε βάλει ένα φωτιστικό με 2 λάμπες PL μπλε λευκό 10000κ 11 watt η κάθε μία και έχει αντικαταστήσει το σκίμερ του με ένα κρεμαστό.
Στο σπίτι που θα το πάω θα πρέπει να βάλω το καπάκι του για τα παιδιά ώστε να μην βρίσκω διάφορα πράγματα να κολυμπούν και για να μην γεμίζει το τόπος με αλάτια.
Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο. Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά.
Μέσα το ενυδρείο φιλοξενεί ένα clownfish (ο νέμο από την ταινία) μια καραβιδούλα και μερικά κοράλλια. 3 zoanthus sociatus 2 pachyclavularia violacea και μερικά σαλιγκάρια
Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ;
Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω;

sailor247
02-06-14, 09:53
Καλορίζικο Σταμάτη το ενυδρείακι σου!Καλή αρχή στη θάλασσα και βλέπω να σ'ακολουθώ κάποια στιγμή κι εγώ

bouboulas
02-06-14, 10:16
Καλορίζικο Σταμάτη το ενυδρείακι σου!Καλή αρχή στη θάλασσα και βλέπω να σ'ακολουθώ κάποια στιγμή κι εγώ


Να σε καλά Γιώργο σε ευχαριστώ

στελιος προεδρου
02-06-14, 12:39
το σαμπ πρεπει να βαλεις ζωντανο βραχο η αραγωνιτη για την βιολογια του ενυδρειου

bouboulas
04-07-14, 09:05
Πλέον το ενυδρείο έχει μεταφερθεί στον χώρο μου. Έβαλα τα ψάρια κοράλλια βράχο κτλ σε μια άλλη γυάλα και ξεκίνησαν οι εργασίες στην κανονική.
Αρχικά αντικατέστησα την μία λάμπα στο καπάκι και πρόσθεσα και το μικρό φωτιστικό μαζί. Τώρα στο σύνολο τα watt έφτασαν τα 70.
Πρόσθεσα και 4 ανεμιστήρες 6 cm για την ψύξη που θα ελέγχονται από έναν STC 1000.
Να το αποτέλεσμα.

bouboulas
04-07-14, 09:12
Σειρά πείρε η γυάλα όπου έβγαλα το εσωτερικό σαμπ για να κερδίσω λίγο χώρο ακόμα.
Ανακατασκεύασα και το έπιπλο μιας και το εργοστασιακό ήταν πολύ μικρό και πολύ κοντό.

bouboulas
04-07-14, 09:36
Από ένα κομμάτι πλέξι γκλάς που καθόταν το έκοψα και έφτιαξα το σαμπάκι που θα μπει από κάτω. Με κάτι άλλα ρετάλια πλέξι έφτιαξα το δοχείο αναπλήρωσης.

sailor247
04-07-14, 09:57
Σταμάτη θέλω κι εγώ δοχείο αναπλήρωσης!!!Ωραίες κατασκευές φίλε!Πρέπει να μάθω να δουλεύω πλέξι.

Τάκης
04-07-14, 10:07
Για σου βρε Σταμάτη Μαστορα,
αλλά χάλασες και εσύ, έγινες αλατισμένος.:p
Αντε να το δούμε ολοκληρωμένο.
Ακόμα σε περιμένω για καφέ :D

bouboulas
04-07-14, 10:53
Σταμάτη θέλω κι εγώ δοχείο αναπλήρωσης!!!Ωραίες κατασκευές φίλε!Πρέπει να μάθω να δουλεύω πλέξι.

Έλα για καφέ και θα φτιάξουμε ότι θες. :D:D


Για σου βρε Σταμάτη Μαστορα,
αλλά χάλασες και εσύ, έγινες αλατισμένος.:p
Αντε να το δούμε ολοκληρωμένο.
Ακόμα σε περιμένω για καφέ :D

Τάκη είμαι αδικαιολόγητος ρε φίλε, αλλά τρέχω και δεν φτάνω!
Δεν χάλασα μένω πιστός στο φυτεμένο, αλλά πάντα μου άρεσαν τα reefακια

Τάκης
04-07-14, 11:28
Πρέπει να μάθω να δουλεύω πλέξι.
Είσαι γείτονας βλέπω, όταν θες να ξεκινήσεις να φτιάξεις κάτι από πλεξιγκλας σφύρα :p
-------------------------
Από ένα κομμάτι πλέξι γκλάς που καθόταν το έκοψα και έφτιαξα το σαμπάκι που θα μπει από κάτω. Με κάτι άλλα ρετάλια πλέξι έφτιαξα το δοχείο αναπλήρωσης.
Το δισκοπρίονο που κόβεις το πλεξι ζαχαρώνω :smt016

sailor247
04-07-14, 13:27
Είσαι γείτονας βλέπω, όταν θες να ξεκινήσεις να φτιάξεις κάτι από πλεξιγκλας σφύρα :p
-------------------------

Το δισκοπρίονο που κόβεις το πλεξι ζαχαρώνω :smt016
Α τώρα είδα ότι είμαστε γειτονακια!!!Μια χαρά!

bouboulas
04-07-14, 14:05
Το δισκοπρίονο που κόβεις το πλεξι ζαχαρώνω :smt016[/QUOTE]


Πατέντα είναι η γωνιάστρα.
Μου έχει λύσει τα χέρια.

bouboulas
07-07-14, 10:07
Γειά σας φιλαράκια μου
Τρύπησα την γυάλα και έκανα 2 τρύπες. Πέρασα 2 συνδέσμους ½ της ίντσας μιας και μεγαλύτερο δεν μπόρεσα να βρω. Τους ένωσα μεταξύ τους με ένα ταφ ¾ και από ότι είδα κατεβάζει πάνω από 2500 λίτρα την ώρα, μιας και ότι αντλία έβαλα πάνω ακόμα και μια με ονομαστική 3500λιτ/ώρα , δεν το μπορούσε να την προλάβει.
Από το παλιό σαμπ το έκοψα το κόλλησα με χλωροφόρμιο και έφτιαξα ένα κουτί που κάλυψα τους συνδέσμους. Να το αποτέλεσμα.
Ο μεταλλικός μαστός θα φύγει. Περιμένω να μου έρθουν τα υπόλοιπα συμπράγκαλα για να τελειώσει και αυτό.

Τάκης
07-07-14, 11:15
Σταμάτη τα χτένια εσύ τα έφτιαξες ? και πως ?

bouboulas
07-07-14, 11:58
Με το δισκοπρίονο τα έκοψα. Το πάχος της λάμας είναι 2,5 mm Μην φανταστείς ότι τα μέτραγα, με το μάτι στο περίπου.

Τάκης
07-07-14, 12:08
Με το δισκοπρίονο τα έκοψα. Το πάχος της λάμας είναι 2,5 mm Μην φανταστείς ότι τα μέτραγα, με το μάτι στο περίπου.
Αχ αυτο το δικοσπριονό σου.
Με ψιλό τροχό τα φτιάχνω, με παιδεύουν λίγο αλλά .... από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα :D
-------------------------
Μου έδωσες ιδέα , θα αλλάξω δίσκο στο δισκοπρίονο χειρός και θα δοκιμάσω, έχω ένα δίσκο με ψιλά και πολλά δόντια, και τώρα χρειάζομαι τέτοια (Ξεκίνησα το ξύλινο, επιτέλους)

bouboulas
07-07-14, 12:19
Αχ αυτο το δικοσπριονό σου.
Με ψιλό τροχό τα φτιάχνω, με παιδεύουν λίγο αλλά .... από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα :D
-------------------------
Μου έδωσες ιδέα , θα αλλάξω δίσκο στο δισκοπρίονο χειρός και θα δοκιμάσω, έχω ένα δίσκο με ψιλά και πολλά δόντια, και τώρα χρειάζομαι τέτοια (Ξεκίνησα το ξύλινο, επιτέλους)



Καλή επιτυχία στο ξύλινο. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, εδώ είμαι για ότι και αν χρειαστείς

ignatios
07-07-14, 12:25
Τι να σας κάνω που είστε μακριά. Αν είμασταν κοντά θα κάναμε όργια.

Σταμάτη σφαίρα το πας.

Τάκη περιμένω να δω εξέλιξη από το ξύλινο.

bouboulas
07-07-14, 12:31
Τι να σας κάνω που είστε μακριά. Αν είμασταν κοντά θα κάναμε όργια.

Σταμάτη σφαίρα το πας.

Τάκη περιμένω να δω εξέλιξη από το ξύλινο.



Σε κατασκευές εννοείς, ε; :mrgreen:


Να ήξερες ρε φίλε πόσες φορές το έχω σκεπτεί αυτό.

Τάκης
07-07-14, 12:35
Καλή επιτυχία στο ξύλινο. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, εδώ είμαι για ότι και αν χρειαστείς

Ευχαριστώ Σταμάτη

Τι να σας κάνω που είστε μακριά. Αν είμασταν κοντά θα κάναμε όργια.

Σταμάτη σφαίρα το πας.

Τάκη περιμένω να δω εξέλιξη από το ξύλινο.


Ιγνάτιε θα μας χώριζαν οι γυναίκες μας

Παιδιά θα ανοίξω post σε λίγες ημέρες και θα σας έχω ενήμερους

ignatios
07-07-14, 13:03
Εγώ το έλυσα αυτό Τάκη. Το μαγαζί είναι στο όνομα της και της λέω ότι κανονικά θα πρέπει να μου πει και ευχαριστώ που ασχολούμαι. Χχαχαχαχα :P

bouboulas
11-07-14, 09:38
Συνέχεια εργασιών, άνοιξα σπείρωμα στην πλαστική σωλήνα που συνδέει την βάνα με τις τρύπες της υπερχείλισης και τοποθετήθηκαν πρόχειρα για να γίνει η δοκιμή. Μετά έκανα και τις τρύπες στο έπιπλο της βάσης που θα περάσουν οι πρίζες σωλήνες κτλ. Τέλος μονωθήκαν τα σόκορα στις τρύπες για να μην φουσκώσει το νοβοπαν. Τα έβαλα και στην θέση τους προσωρινά για να έχω μια εικόνα για την υπόλοιπη διαμόρφωση του χώρου.

Τάκης
11-07-14, 12:36
Ποιος λέει καλλιτέχνη ποιον.
Επαγγελματική δουλειά.
Μέχρι και σπείρωμα σε σωλήνα PVC

bouboulas
11-07-14, 12:41
Ποιος λέει καλλιτέχνη ποιον.
Επαγγελματική δουλειά.
Μέχρι και σπείρωμα σε σωλήνα PVC


Αυτό αν το πεις σε κανένα που τις πουλάει τις σωλήνες, θα σε κοιτάει με στραβό μάτι.:smt104:confused:
Πάντος αν υπάρχει θέληση ΟΛΑ γίνονται, πιστεύω να συμφωνείς.:D

bouboulas
21-07-14, 20:41
Προχώρησα σημαντικά και κοντεύω να τελειώσω πολύ νωρίτερα από ότι υπολόγιζα. Το μόνο που περιμένω είναι τα μπάλαστ για την προσθήκη μιας ακόμα λάμπας Τ5 black light 8 watt στο καπάκι του ενυδρείου. Σκέφτηκα να βάλω μια τέτοια λάμπα για να δω πιο παράξενα χρώματα στα κοράλλια. Είναι καλή ιδέα;
Στο σαμπ επειδή ο χώρος είναι σχετικά περιορισμένος, έφτιαξα ένα καλαθάκι για να βάλω τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα. Έφτιαξα τα καπάκια του και το μόνο που έχει μείνει είναι να μπει το φλοτέρ της αναπλήρωσης.
Πέρασα τον ελικτή θερμοκρασίας και τις πρίζες του, έβαλα και αρκετές ακόμα πρίζες γιατί όλο και κάπου θα χρειαστούν.
Ακόμα έβαλα μια μόνιμη γραμμή από PVC για την αντλία της επιστροφής ώστε να μην υπάρχουν λάστιχα χύμα από δω και από εκεί

bouboulas
21-07-14, 20:46
Μερικές ακόμα :D

sailor247
21-07-14, 21:01
Φιλαρακι ζωγρφιζεις.respect!!!

bouboulas
21-07-14, 21:06
Σε ευχαριστώ Γιώργο !!!

Τάκης
21-07-14, 21:35
Καλά δεν παίζεσαι εσύ φίλε, λύγισες το πλέξι με φλόγιστρο,
είσαι unpaiktable :p (άπαιχτος)

bouboulas
21-07-14, 21:47
Καλά δεν παίζεσαι εσύ φίλε, λύγισες το πλέξι με φλόγιστρο,
είσαι unpaiktable :p (άπαιχτος)

:smt044:smt044:smt044
Κανονικά θέλει καλίμπρα, φούρνο και σταδιακό πρεσάρισμα. Μπορεί να γυρίσει και με πιστόλι ζεστού αέρα, αλλά σε 10 mm ακριλικό θέλει πολλήηηηηη υπομονή. Με το φλόγιστρο ασπρίζει στα σημεία που γυρίζει και αν το παρακάνεις κάνει φουσκάλες.

Τάκης
21-07-14, 21:58
:smt044:smt044:smt044
Κανονικά θέλει καλίμπρα, φούρνο και σταδιακό πρεσάρισμα. Μπορεί να γυρίσει και με πιστόλι ζεστού αέρα, αλλά σε 10 mm ακριλικό θέλει πολλήηηηηη υπομονή. Με το φλόγιστρο ασπρίζει στα σημεία που γυρίζει και αν το παρακάνεις κάνει φουσκάλες.

φτιάξε ένα τέτοιο να έρχομαι και εγω να κουρμπάρω πλεξι :p

wVEf7PfuKxo

και έτσι

Y5Za7N87qI4

bouboulas
22-07-14, 17:56
Ωραία πατέντα εύκολη και οικονομική. Παίρνει και πολλή βελτίωση . :D

bouboulas
09-10-14, 10:26
Λόγο πολλών παραγόντων η κατασκευή πήγε πίσω αρκετό καιρό. Πλέον, πιστεύω, ότι έχει φτάσει στο τελικό στάδιο των κατασκευών, εκτός από κάτι πραγματάκια που θα μπουν αργότερα αν είναι απαραίτητα. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι η κατασκευή του φωτισμού. Με προβλημάτισε αυτή η κατασκευή γιατί θα πρέπει μέσα στον χώρο που υπήρχαν τα παλιά ηλεκτρικά να τοποθετηθεί μια ψήκτρα ενός μέτρου, 4 ανεμιστήρες και 42 led με τους φακούς τους. Ο φωτισμός θα απαρτίζεται από 42 led. Θα είναι χωρισμένο σε 4 κανάλια όπου το κάθε κανάλι θα είναι ντιμαριζόμενο και θα αποτελείται μόνο από ένα χρώμα, πλην από ένα κανάλι που θα διαχειρίζεται τα uv, κόκκινα και τα πράσινα led.
Για τα led επιλέχτηκαν μη επώνυμα, οικονομικά, ενώ ο driver για το κάθε κανάλι είναι αυτός http://www.ebay.com/itm/321400026074?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Μερικές φωτογραφίες

Τάκης
09-10-14, 10:37
Για προχώρα μάστορα :)

golf4470
09-10-14, 11:42
Θα έβαζα επώνυμα LEDs κ θα πρόσθετα παραπάνω uv. Αν θέλεις για να εισαι πιο ακριβής γράψε μας αναλυτικά τα nm για να δούμε αν ειναι τα σωστά.
Απο προσωπική πείρα τα μη επώνυμα LEDs δεν αντέχουν περισσότερο απο 2 χρονια κ η φωτεινοτητα τους πέφτει πολυ γρήγορα.

bouboulas
09-10-14, 12:10
Θα έβαζα επώνυμα LEDs κ θα πρόσθετα παραπάνω uv. Αν θέλεις για να εισαι πιο ακριβής γράψε μας αναλυτικά τα nm για να δούμε αν ειναι τα σωστά.
Απο προσωπική πείρα τα μη επώνυμα LEDs δεν αντέχουν περισσότερο απο 2 χρονια κ η φωτεινοτητα τους πέφτει πολυ γρήγορα.

Royal blue 445 nm
Blue 455-460 nm
Uv 365 nm
Green 520-530 nm
Red 620-630 nm
Λευκά 10000 Κ και 2 των 6500Κ
Το σκεφτικό μου είναι να τα δουλέψω μάξιμουμ στο 70% Λες για παραπάνω UV ; Βασικά παράγγειλα 5 κομμάτια και αν θα βάλω και άλλα θα πρέπει πάλι να περιμένω να έρθουν.
Το κακό είναι ότι πρώτα τα παράγγειλα και μετά έκατσα να μάθω για επώνυμα led, Arduino κτλ. Είδες τι έξυπνο παιδί που είμαι; Τώρα θα δουλέψει έτσι και μελλοντικά θα δω αν θα το αναβαθμίσω, γιατί η παντόφλα της γυναίκας μου καραδοκεί.

golf4470
09-10-14, 12:21
Ποσα LEDs βαζεις σε καθε χρωμα;
Καλύτερα μην χρησιμοποιήσεις στα uv τα 365nm αλλα έναν συνδιασμο απο 400,415,425nm. Τα uv βοηθάνε στην ανάπτυξη κ φωτοσύνθεση των κοραλιων. Πολλοί υποστηρίζουν οτι τα uv παίζουν πρωταρχικό ρόλο στον φωτισμο του ενυδρειου κ πρέπει ο αριθμός τους να ειναι μεγάλος.

bouboulas
09-10-14, 12:34
Ποσα LEDs βαζεις σε καθε χρωμα;
Καλύτερα μην χρησιμοποιήσεις στα uv τα 365nm αλλα έναν συνδιασμο απο 400,415,425nm. Τα uv βοηθάνε στην ανάπτυξη κ φωτοσύνθεση των κοραλιων. Πολλοί υποστηρίζουν οτι τα uv παίζουν πρωταρχικό ρόλο στον φωτισμο του ενυδρειου κ πρέπει ο αριθμός τους να ειναι μεγάλος.

Ναι το παρέλειψα, 10 royal blue, 10 blue, 10 white 10000K, 2 white 6500k, 2 red, 2 green, 4 uv. Θα το ξεκινήσω με αυτά που έχω τώρα για να ετοιμαστεί σαν φωτιστικό και αν λες ότι είναι καλύτερα στα 400 εως 425 τα παραγγέλνω και τα αντικαταστώ Πόσα λες να βάλω uv στο σύνολο; Τα πράσινα και τα κόκκινα θα τα άφηνες εσύ;

golf4470
09-10-14, 13:03
Τα πράσινα κ τα κόκκινα δεν προσφέρουν τπτ ιδιαίτερο στα κοραλια σου απλά μπορεις να τα βάλεις για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.
Εγω θα έβαζα:
10 royal blue
5 blue
10 white 10000K
10 405nm
5 415nm
10 425nm
5 red
5 green
Αν σου φαίνονται πολλα για τα λίτρα σου μπορεις να βάλεις:
6 royal blue
3 blue
6 white
6 405nm
3 415nm
6 425nm
3 red
3 green

bouboulas
09-10-14, 13:12
Ξέχασα να πω πως ο χώρος που θα μπουν έχει διαστάσεις 32Χ34, οπότε ο πρώτος συνδυασμός δεν χωρά σαν ποσότητα. Ο δεύτερος που έχεις βάλει είναι 36 led μου φαίνεται ότι θα βγάλει πολύ μπλε φως, κάτι που δεν μου πολύ αρέσει.

golf4470
09-10-14, 13:16
Ο σωστός φωτισμός του reef ειναι ο μπλε όσο κ αν δεν μας αρέσει το αποτέλεσμα. Αυτά βέβαια ειναι γούστα κ τα διαμορφώνουμε αναλόγως.

bouboulas
09-10-14, 13:33
Ο σωστός φωτισμός του reef ειναι ο μπλε όσο κ αν δεν μας αρέσει το αποτέλεσμα. Αυτά βέβαια ειναι γούστα κ τα διαμορφώνουμε αναλόγως.

Το γνωρίζω και προσπαθώ όσο είναι δυνατών και επιτρεπτό να το φέρω λίγο ποιο πολύ στο λευκό. Θα δω στην πορεία τι μπορώ να κάνω.

bouboulas
20-10-14, 08:49
Αν και πάω με ρυθμούς χελώνας, προχωρώ σιγά, σιγά. Έφτιαξα ένα αλουμινένιο πλαίσιο και στήριξα τη ψήκτρα πάνω σε αυτό. Την ψήκτρα την έκοψα σε τρία κομμάτια των 30 εκατοστών. Πάνω στην ψήκτρα θα κολληθούν και τα led. Για να μην φαίνονται καλώδια και λοιπά, με ένα κομμάτι πλεξι γκλας έφτιαξα ένα <<καπάκι>> Αυτό έχει σαν σκοπό να στεγανώσει την κατασκευή από την εξάτμιση του νερού και επίσης να τοποθετηθούν οι φακοί των led πάνω σε αυτό. Στο σώμα του καπακιού έκανα άλλες 2 τρύπες και πρόσθεσα άλλους 2 ανεμιστήρες των 60 mm. Τώρα στο σύνολο η όλη κατασκευή έχει 4 ανεμιστήρες που πιστεύω να καλύψουν την ανάγκη της κυκλοφορίας του αέρα που χρειάζεται η ψήκτρα.

bouboulas
20-10-14, 08:55
Μιας και το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο, αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε
Ανακατασκευή sera marin Biotop Cube 130 by bouboula



Ευχαριστώ !!

bouboulas
12-11-14, 11:59
Εχτές με έπιασε προκοπή και έκατσα, κόλλησα τα led, τα σύνδεσα και τέλος τα άναψα. Θέλω να ρωτήσω, αν πάω για Arduino θα χρειαστεί να αλλαχτούν οι υπάρχων drivers των led; Αυτούς που έχω βάλει, ντιμάρονται απλά τροφοδοτούνται από το 220. Ρωτώ γιατί αν πάρω Arduino πάνε χαμένοι η συγκεκριμένοι drivers συν το κόστος του τροφοδοτικού και των LDD.







Ρε παιδιά τον τίτλο θα τον αλλάξετε;;;;; :smt091

Κλεόβουλος
12-11-14, 12:08
Ρε παιδιά τον τίτλο θα τον αλλάξετε;;;;; :smt091
όπως διατάξετε :smt056

bouboulas
12-11-14, 12:13
όπως διατάξετε :smt056


Σας ευχαριστώ πολύ καλέ μου κύριε :D:D:D:D:D

sailor247
12-11-14, 12:15
Πολύ καλό φαίνεται φιλαράκι.Τι φακούς έχεις βάλει?

bouboulas
12-11-14, 12:56
Στις 120 μοίρες είναι Γιώργο.

sailor247
12-11-14, 13:06
Α μια χαρά!!!Άντε με το καλό να το στήσεις να το δούμε κανονικά σε λειτουργία.Τι άλλο έχει μείνει τώρα?

bouboulas
12-11-14, 15:15
Πολλά….. Δεν βλέπω να το τελειώνω ποτέ έτσι όπως πάει. Σειρά τώρα έχει το battery power back up. :D

bouboulas
15-11-14, 09:18
Τελικά η χρήση φακών, ακόμα και στις 120 μοίρες, ήταν απογοητευτική. Λόγο ότι το φωτιστικό είναι πολύ κοντά στην επιφάνια του νερού, η δέσμη του φωτός άρχιζε από τους 10 πόντους και κάτω να απλώνεται. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ψηλά και στις άκρες να μην υπάρχει φως. Έτσι αναγκαστικά τους κατάργησα και έβαλα το εργοστασιακό κάλυμμα που είχε και πριν, μόνο που το τροποποίησα λίγο. Πρώτον για να ταιριάζει σωστά και δεύτερον γιατί το πίσω μέρος του καλύμματος ήταν γαλακτερό και έκοβε ελάχιστα ένα μέρος από την φωτεινότητα Τώρα περιμένω να έρθουν τα βύσματα που θα τοποθετηθούν στο πίσω μέρος του καπακιού. Αυτό θα το κάνω για να μπορεί να αποσυνδεθεί το καπάκι χωρίς τα καλώδια και για να μην υπάρχουν πολλά καλώδια από πίσω. Θα είναι ένα για τα κανάλια των led και ένα για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων.

Sakisdraminos
15-11-14, 09:33
Ωραιο γινεται και μου αρεσει ακομα παραπανω γιατι εχει πολυ DIY κατασκευες!!!

τα λεντ θα αναβουν ολα μαζι?

sailor247
15-11-14, 11:57
Τελικά η χρήση φακών, ακόμα και στις 120 μοίρες, ήταν απογοητευτική. Λόγο ότι το φωτιστικό είναι πολύ κοντά στην επιφάνια του νερού, η δέσμη του φωτός άρχιζε από τους 10 πόντους και κάτω να απλώνεται. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ψηλά και στις άκρες να μην υπάρχει φως. Έτσι αναγκαστικά τους κατάργησα και έβαλα το εργοστασιακό κάλυμμα που είχε και πριν, μόνο που το τροποποίησα λίγο. Πρώτον για να ταιριάζει σωστά και δεύτερον γιατί το πίσω μέρος του καλύμματος ήταν γαλακτερό και έκοβε ελάχιστα ένα μέρος από την φωτεινότητα Τώρα περιμένω να έρθουν τα βύσματα που θα τοποθετηθούν στο πίσω μέρος του καπακιού. Αυτό θα το κάνω για να μπορεί να αποσυνδεθεί το καπάκι χωρίς τα καλώδια και για να μην υπάρχουν πολλά καλώδια από πίσω. Θα είναι ένα για τα κανάλια των led και ένα για την τροφοδοσία των ανεμιστήρων.
Έλα ρε!Κι εγώ έλεγα να δοκιμάσω να βάλω φακούς.Κι εγώ έχω βάλει βυσματακια στα καλώδια.Εξυπηρετούν πολύ όταν θέλω να φτιάξω κάτι στο φωτιστικό.Από eBay τα πήρες?

kostas82
15-11-14, 12:21
Φιλαράκι σούπερ το θέμα σου πως μου ξέφυγε τόσο καιρό :smt091 .Τόσο κοντά στο νερό οι φακοί δεν κάνουν όντως . από φως θα είσαι εντάξει ,για τις υπόλοιπες κατασκευές respect αλλά δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο από εσένα :D το reef είναι η χαρά του μάστορα τελικά

bouboulas
15-11-14, 13:54
Ωραιο γινεται και μου αρεσει ακομα παραπανω γιατι εχει πολυ DIY κατασκευες!!!

τα λεντ θα αναβουν ολα μαζι?

Σε ευχαριστώ Σάκη να είσαι καλά! Τα λεντ είναι χωρισμένα σε 4 κανάλια με 4 ντιμαριζόμενους drivers. Δυστυχώς έκανα βλακεία στην αρχή που δεν είχα πιάσει τι παίζει με τα λεντ και πείρα λάθος drivers. Τώρα που θέλω να προσθέσω Arduino δεν κάνουν αυτοί. Θα δω στην πορεία αν θα το αλλάξω.


Έλα ρε!Κι εγώ έλεγα να δοκιμάσω να βάλω φακούς.Κι εγώ έχω βάλει βυσματακια στα καλώδια.Εξυπηρετούν πολύ όταν θέλω να φτιάξω κάτι στο φωτιστικό.Από eBay τα πήρες?

Ναι Γιώργο από το ebay. Σε εμάς που το φωτιστικό είναι πολύ χαμηλά, δεν προσφέρει τίποτα. Μην τους πάρεις αδελφέ τσάμπα λεφτά θα δώσεις. Δεν κάνουν και τα led που έχεις εσύ, για να σου δώσω τους δικούς μου να δοκιμάσεις.

Φιλαράκι σούπερ το θέμα σου πως μου ξέφυγε τόσο καιρό :smt091 .Τόσο κοντά στο νερό οι φακοί δεν κάνουν όντως . από φως θα είσαι εντάξει ,για τις υπόλοιπες κατασκευές respect αλλά δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο από εσένα :D το reef είναι η χαρά του μάστορα τελικά


Σε ευχαριστώ Κώστα. Πραγματικά έχει πολύ πράγμα αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί, άσε που έχω μάθει και ένα σορό πράγματα, ιδικά στα ηλεκτρονικά που δεν έχω καμία σχέση.

Sakisdraminos
15-11-14, 15:48
Φιλαράκι σούπερ το θέμα σου πως μου ξέφυγε τόσο καιρό :smt091 .Τόσο κοντά στο νερό οι φακοί δεν κάνουν όντως . από φως θα είσαι εντάξει ,για τις υπόλοιπες κατασκευές respect αλλά δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο από εσένα :D το reef είναι η χαρά του μάστορα τελικά

1000like!!!

bouboulas
16-01-15, 11:47
Μετά από αρκετό καιρό ασχολήθηκα με το ενυδρείο και το προχώρησα λίγο ακόμα Συγκεκριμένα, τοποθέτησα τα βύσματα τροφοδοσίας των led και των ανεμιστήρων στο καπάκι και έφτιαξα και την κατασκευή που θα φιλοξενεί τις μπαταρίες του back up. Τέλος έχει μείνει να γίνει κατασκευή για τον πίνακα των drivers των led και η τροφοδοσία των μπαταριών με το ινβέρτερ κτλ. Άντε να δω που θα χωρέσουν όλα αυτά. Υπολογίζω πως θα χρειαστεί και χώρος για την δοσομετρική με το δοχείο της καθώς και φωτισμός στο σαμπ για την χαετο.
Ε ρε γέλια που θα πέσουν αν δε χωρούν zw

bouboulas
01-04-15, 20:33
Μετά από αρκετό καιρό σχεδόν τελείωσα με το ενυδρείο. Έγιναν αρκετές αλλαγές. Ξανά τοποθέτησα τα ηλεκτρικά πιο συμμαζεμένα αυτήν την φορά.
Τοποθέτησα δυο 45νταρες μπαταρίες που μου δίνουν αυτονομία θεωρητικά πάνω 5 ώρες με το φορτίο που θα βάλω.
Οι μπαταρίες τροφοδοτούν ένα ινβέρτερ 380 βατ που είχα αγοράσει πριν αρκετά χρόνια, αλλά δεν το είχα δουλέψει ποτέ.
Για την φόρτιση, αλλά και την συντήρηση των μπαταριών έβαλα ένα οικονομικό φορτιστή από το ebay.
Το buck up τροφοδοτεί 4 πρίζες και ένα κανάλι από τα led
Τοποθέτησα τους drivers των led και συνδέθηκε το κάθε κανάλι με ένα χρονοδιακόπτη . Όλοι οι drivers ντιμάροντε από ένα πάνελ που τοποθέτησα στη πρόσοψη του επίπλου
Για να μην βγαίνουν ένα τσούρμο καλώδια, η τροφοδοσία των led γίνετε με ένα 8πινο καλώδιο UTP που καταλήγει σε 8πινο βύσμα XLR και εκεί συνδέεται με το αντίστοιχο θηλυκό βύσμα του καπακιού.
Επίσης περνάνε άλλα δύο καλώδια για τους ανεμιστήρες. Ένα για τα led που τροφοδοτείτε από τον χρονοδιακόπτη του πρώτου καναλιού και ένα για τα ανεμιστηράκια του ενυδρείου
Συνολικά τοποθέτησα 10 πρίζες όπου η κάθε μία ξεχωριστά ελέγχετε από διακόπτη, έτσι όταν θέλω να σταματήσω κάτι απλός κλείνω τον διακόπτη, χωρίς να χρειάζεται να το βγάζω από την πρίζα.
Έβαλα και ένα φωτιστικό στο σαμπ για την χαέτο όπου και αυτό θα ελέγχετε από χρονοδιακόπτη.
Προσπάθησα να εκμεταλλευτώ όλο τον χώρο του επίπλου όσο το δυνατόν καλύτερα για να υπάρχει εργονομία και κάποια σχετική τάξη. Τώρα θα δουλέψει λίγο καιρό δοκιμαστικά μόνο με νεράκι για να δω αν θα βγάλει τίποτα παιδικές ασθένειες η κάποιο χουσούρι που δεν έχω προβλέψει και μετά θα πάρει τον δρόμο του για το σπίτι.
Από όλη αυτήν την δουλειά έμαθα αρκετά καινούρια νέα πράγματα για led, ρελέδες, και δεν θυμάμαι τι άλλο, Δυστυχώς πείρα αργά χαμπάρι τον arduino και την χρήση του και για να τον τοποθετούσα θα έπρεπε να πάνε χαμένοι οι υπάρχων drivers. Οπότε έμεινα σε αυτούς που είχα και επιφυλάσσομαι για την επόμενη κατασκευή.

kostas82
02-04-15, 09:24
Σταμάτη φοβερή δουλειά , φίλε συγχαρητήρια αν είναι έτσι η αρχή φαντάζομαι την συνέχεια .
Τι λεντ έβαλλες τελικά;

Τάκης
02-04-15, 10:26
Τώρα τι να πούμε ,
δικαιολογημένο το Αβαταρ που έχεις,
μάστορας αλλά και νοικοκύρης

http://www.funnyjokes.gr/images/pos-tha-elegan-ton-bob-to-mastora.jpg

Παναγιώτης Κ
02-04-15, 17:35
Mπράβο! Πολύ καλή δουλειά!
Ένα έμεινε να γίνει πλέον. Να πέσουν οι πρώτες σταγόνες.;)

mixalakis
02-04-15, 18:37
Πολύ ωραια κατασκευή !!!! Προσεγμένη και τακτοποιημένη.:smt041

bouboulas
02-04-15, 20:00
Σταμάτη φοβερή δουλειά , φίλε συγχαρητήρια αν είναι έτσι η αρχή φαντάζομαι την συνέχεια .
Τι λεντ έβαλλες τελικά;
Ευχαριστώ Κώστα να είσαι καλά. Led έβαλα κινέζικα no name και θα τα δουλέψω στο 75-80 %.


Τώρα τι να πούμε ,
δικαιολογημένο το Αβαταρ που έχεις,
μάστορας αλλά και νοικοκύρης

http://www.funnyjokes.gr/images/pos-tha-elegan-ton-bob-to-mastora.jpg
Να είσαι καλά Τάκη σε ευχαριστώ πολύ !!!!



Mπράβο! Πολύ καλή δουλειά!
Ένα έμεινε να γίνει πλέον. Να πέσουν οι πρώτες σταγόνες.;)

Όπου να ναι έρχονται Και οι σταγόνες


Πολύ ωραια κατασκευή !!!! Προσεγμένη και τακτοποιημένη.:smt041

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ πολύ

Παναγιώτης Κ
02-04-15, 21:32
Όπου να ναι έρχονται Και οι σταγόνες


Πως κατάφερες και άντεξες τόσο καιρό να το βλέπεις άδειο...:o:o
Θα πάθαινα σοκ αν δεν είχα έστω νερό να γυρνάει.:D:D:D

bouboulas
03-04-15, 19:14
Πως κατάφερες και άντεξες τόσο καιρό να το βλέπεις άδειο...:o:o
Θα πάθαινα σοκ αν δεν είχα έστω νερό να γυρνάει.:D:D:D

Δεν με πειράζει Παναγιώτη γιατί τα ψαροκοραλλάκια μου τα φιλοξενώ σε ένα πρόχειρα στημένο ενυδρείο .

Samian
03-04-15, 21:18
Νοικοκύρης, μάστορας και μερακλής......η απόλυτη συνταγή της επιτυχίας.:smt041
Μπράβο για την ηλεκτρική εγκατάσταση και καλή συνέχεια στο ενυδρείο.
Περιμένουμε ανυπόμονα.:smt020:D

Παναγιώτης Κ
04-04-15, 01:15
Δεν με πειράζει Παναγιώτη γιατί τα ψαροκοραλλάκια μου τα φιλοξενώ σε ένα πρόχειρα στημένο ενυδρείο .

Ωραίος!:)

bouboulas
04-04-15, 20:16
Νοικοκύρης, μάστορας και μερακλής......η απόλυτη συνταγή της επιτυχίας.:smt041
Μπράβο για την ηλεκτρική εγκατάσταση και καλή συνέχεια στο ενυδρείο.
Περιμένουμε ανυπόμονα.:smt020:D

Σε ευχαριστώ πολύ.
Έρχεται και η συνέχεια

bouboulas
25-04-15, 18:22
Αν είναι να πάει κάτι στραβά, τότε πάνε όλα στραβά. Το προηγούμενο Σάββατο είπα να το πάω στο σπίτι επιτέλους. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά. Την ώρα που τα φόρτωνα στο αυτοκίνητο, έφυγε το καπάκι από το ενυδρείο και έπεσε και έσπασε σε μια γωνιά. Την εβδομάδα που μας πέρασε έκατσα να το επισκευάσω και έτσι με πήγε πάλι πίσω. Τελικά το κουτσομάζεψα και το έβαψα και να το αποτέλεσμα. Άντε να δω τώρα πότε θα βρω χρόνο να φέρω και τα ζωντανά.

stanisalus18
25-04-15, 18:49
ωχ. κουραγιο. συμβαινουν που και που αυτα. στο τελος ομως θα ανταμειφθεις απο το αποτελεσμα :)

sailor247
26-04-15, 00:07
Τέλος καλό όλα καλά.Μέχρι εκεί να είναι η γκαντεμιά φιλαράκι.Σου είπα σε ότι χρειαστείς πάρε τηλέφωνο.Πάντως χαίρομαι πολύ που πήγε σπίτι και μπαίνει σε μια σειρά το ενυδρείο.

Παναγιώτης Κ
26-04-15, 00:16
Δυστυχώς οι ατυχίες είναι στο πρόγραμμα για εμάς τους ενυδρειοφιλους.
Με το καλό να βάλλεις και τα ζωντανά.

bouboulas
26-04-15, 08:01
ωχ. κουραγιο. συμβαινουν που και που αυτα. στο τελος ομως θα ανταμειφθεις απο το αποτελεσμα :)
Κάτσε να δούμε γιατί με την θάλασσα δεν το έχω

Τέλος καλό όλα καλά.Μέχρι εκεί να είναι η γκαντεμιά φιλαράκι.Σου είπα σε ότι χρειαστείς πάρε τηλέφωνο.Πάντως χαίρομαι πολύ που πήγε σπίτι και μπαίνει σε μια σειρά το ενυδρείο.
Μην βιάζεσαι θα έρθει η σειρά σου......

Δυστυχώς οι ατυχίες είναι στο πρόγραμμα για εμάς τους ενυδρειοφιλους.
Με το καλό να βάλλεις και τα ζωντανά.
Να είσαι καλά Παναγιώτη

bouboulas
21-05-15, 13:13
Γεια σας φιλαράκια μου.
Εδώ και τρεις εβδομάδες έστησα επιτέλους το κυβάκι μου. Αυτό που με ενθουσίασε είναι η συμπεριφορά στα κοράλλια και η ανάπτυξη τους στο κυβάκι μου σε σύγκριση με την γυάλα που τα είχα πριν. Όλα τα σκληρά σχεδόν διπλασιαστήκαν σε μέγεθος. Τελικά το φωτιστικό κάνει καλή δουλειά από ότι νομίζω. Αντικατάστησα και τον παλιό μου κυκλοφορητή με μια jebao rw 4. Αν και δεν έχω πολύ καταλάβει πως λειτουργεί αυτός ο διάολος.
Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι η έξαρση της άλγης την οποία την καταπολεμώ εδώ και μιάμιση εβδομάδα με το algaefix της api με σχετικά καλά αποτελέσματα. Γέμισαν από άλγη σχεδόν όλα τα κοραλλάκια μου με αποτέλεσμα να έχω μια τελείως αντιαισθητική εικόνα. Έφτιαξα και ένα ριακτορα για τον αντιφώσφορο και περιμένω να δω πως θα εξελιχτεί η κατάσταση.
Εμφανίστηκαν και δύο απτέσιες σε σημεία που είχα κάψει με το φλόγιστρο όταν έφερα τον βράχο. Δεν πεθαίνουν με τίποτα οι άτιμες, παρόλο που τις είχα κάψει (έτσι νόμιζα ) μετά από μια εβδομάδα, ξανά εμφανίστηκαν ακριβός στο ίδιο σημείο. Τώρα ψάχνω τρόπο να τις ξεπαστρέψω χωρίς να βγει ο βράχος από το νερό, μιας και είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο. Κάπου διάβασα, άκουσα, δεν θυμάμαι καλά, ότι σκοτώνονται με χυμό λεμονιού που ρίχνουμε στο στόμα τους. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Έχω και δυο γαρίδες peppermint, αλλά δεν πολύ συγκινούνται. Άλλη μια απτέσια που υπήρχε έξω από την φωλιά της μιας γαρίδας, σε λίγες μέρες εξαφανίστηκε. Από ότι έχω παρατηρήσει για να φάνε τις απτέσιες πρέπει να είναι πολύ κοντά στην φωλιά τους, ειδάλλως δεν…..
Βάζω μερικές φωτογραφίες και περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρείς σας για όποιες βελτιώσεις μπορούν να γίνουν.

bouboulas
21-05-15, 13:15
Μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή του ριάκτορα

Sakisdraminos
21-05-15, 13:57
Αλανι μοα χαρα το ρνυδρειο..
Αρκετα στοκαρισμενο με διαφορα κοραλακια.
Μπραβω!!!

bouboulas
21-05-15, 14:56
Να είσαι καλά Σάκη σε ευχαριστώ ! Σιγά, σιγά στοκάρω και κοραλλάκια και ψαράκια. Είναι και ακριβά τα άτιμα

Τάκης
21-05-15, 15:03
Σταμάτη άσχετος απο θαλασσινό αλλά το έχεις κάνει πανέμορφο, Μπραβο
Τωρα για τις κατασκευές σου δεν χρειάζεται να πω κάτι, Μάστορας και νοικοκύρης :)

Sakisdraminos
21-05-15, 15:29
Να είσαι καλά Σάκη σε ευχαριστώ ! Σιγά, σιγά στοκάρω και κοραλλάκια και ψαράκια. Είναι και ακριβά τα άτιμα
Κοιτα απο χομπιστες για κοραλια.
Εγω απο εδω και περα θελω να περνω μονο απο χομπιστες.
απο μαγαζια μονο αναλωσημα....

bouboulas
21-05-15, 15:55
Κοιτα απο χομπιστες για κοραλια.
Εγω απο εδω και περα θελω να περνω μονο απο χομπιστες.
απο μαγαζια μονο αναλωσημα....


Για κοράλλια μόνο από χομπίστες Σάκη, το έχω καταλάβει αυτό . Τα μαγαζιά έχουν ξεφύγει αρκετά.

Sakisdraminos
21-05-15, 16:26
Για κοράλλια μόνο από χομπίστες Σάκη, το έχω καταλάβει αυτό . Τα μαγαζιά έχουν ξεφύγει αρκετά.

Τα μαγαζια πλην ενα νομιζουν οτι ειναι ακομα εποχη 2004!!!

bouboulas
21-05-15, 23:24
Τα μαγαζια πλην ενα νομιζουν οτι ειναι ακομα εποχη 2004!!!


Ναι ρε φίλε, δεν βλέπουν ότι πάνε κατά διαόλου, εκεί τον χαβά τους

Παναγιώτης Κ
21-05-15, 23:25
Σταματη καλο αποτέλεσμα.
Μπράβο.
Είναι αληθεια ότι έχεις λίγη άλγη. Αν δεν υποχωρήσει μιας και απ' ότι βλέπω είναι τριχοειδής δοκιμασε dolabela. Θα σου κανει καλή δουλειά.

bouboulas
22-05-15, 10:01
Σταματη καλο αποτέλεσμα.
Μπράβο.
Είναι αληθεια ότι έχεις λίγη άλγη. Αν δεν υποχωρήσει μιας και απ' ότι βλέπω είναι τριχοειδής δοκιμασε dolabela. Θα σου κανει καλή δουλειά.


Ευχαριστώ Παναγιώτη ! Ρε φίλε τί είναι η dolabela ;

sailor247
22-05-15, 15:36
Ένα κακασχημο ον που καταναλώνει μόνο άλγη και αν δεν βρει άλγη να φάει πεθαίνει.Το είχα δοκιμάσει κι εγώ αλλά έτρωγε την άλγη από τα τζάμια και την υπόλοιπη την άφηνε ώσπου εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κοσμο

Παναγιώτης Κ
22-05-15, 23:17
Ευχαριστώ Παναγιώτη ! Ρε φίλε τί είναι η dolabela ;
όπως σου τα είπε ο sailor.;)

ςγω στην φάση σου θα την δοκίμαζα.;)

Themis_aqua
22-05-15, 23:29
Γεια σου φιλε Σταματη:)Απ τα μποστανια στα κοραλια εε..!!Πολυ ομορφο ειναι κι ειμαι σιγουρος με τον καιρο θα το κανεις τουμπανο;) εχει κ το θαλασσινο την ομορφια του!

sailor247
23-05-15, 01:00
/Ευχαριστώ Παναγιώτη ! Ρε φίλε τί είναι η dolabela ;http://aquariumshop.gr/shop/aspondila/dollabella-auricularia/

bouboulas
23-05-15, 07:55
Ένα κακασχημο ον που καταναλώνει μόνο άλγη και αν δεν βρει άλγη να φάει πεθαίνει.Το είχα δοκιμάσει κι εγώ αλλά έτρωγε την άλγη από τα τζάμια και την υπόλοιπη την άφηνε ώσπου εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κοσμο

Γιώργο μπορεί να βάλω κάποιο για δοκιμή, αν και όπως το βλέπω αν βάλω κάτι τέτοιο μέσα στο ενυδρείο δεν νομίζω να ξανά βάλει χέρι μέσα η Άντζυ .

όπως σου τα είπε ο sailor.;)

ςγω στην φάση σου θα την δοκίμαζα.;)

Θα δω Παναγιώτη τι θα κάνει το Algaefix Το πρόβλημα είναι ότι η άλγη είναι πάνω στα κοράλλια και αυτό το πράγμα δεν νομίζω να ανεβαίνει πάνω σε αυτά για να την φάει


Γεια σου φιλε Σταματη:)Απ τα μποστανια στα κοραλια εε..!!Πολυ ομορφο ειναι κι ειμαι σιγουρος με τον καιρο θα το κανεις τουμπανο;) εχει κ το θαλασσινο την ομορφια του!

Να είσαι καλά σε ευχαριστώ Τα μποστάνια παραμένουν κανονικά, αλλά καιρός ήταν να δοκιμάσω και στη θάλασσα.

sailor247
23-05-15, 08:19
Γιώργο μπορεί να βάλω κάποιο για δοκιμή, αν και όπως το βλέπω αν βάλω κάτι τέτοιο μέσα στο ενυδρείο δεν νομίζω να ξανά βάλει χέρι μέσα η Άντζυ .



Θα δω Παναγιώτη τι θα κάνει το Algaefix Το πρόβλημα είναι ότι η άλγη είναι πάνω στα κοράλλια και αυτό το πράγμα δεν νομίζω να ανεβαίνει πάνω σε αυτά για να την φάει




Να είσαι καλά σε ευχαριστώ Τα μποστάνια παραμένουν κανονικά, αλλά καιρός ήταν να δοκιμάσω και στη θάλασσα.
Σωστά!Η Βαρβάρα το σιχαινοταν και το έλεγε γλίτσα [emoji3].Συνέχισε με το algaefix

kostas82
23-05-15, 09:59
Σταμάτη επάπω στα κοραλλια έχεις άλγες ;; βάλλε καμιά φωτό αν θες :D

Sakisdraminos
23-05-15, 11:28
Φιλε καλο εινα να δεις γιατι βγαινουν οι αλγες και να το διορθωσεις και οχι να ριχνεις προσθετα γιανα μην φενεται!!!

bouboulas
23-05-15, 13:38
Σταμάτη επάπω στα κοραλλια έχεις άλγες ;; βάλλε καμιά φωτό αν θες :D

Θα βάλω Κώστα με την πρώτη ευκαιρία

Φιλε καλο εινα να δεις γιατι βγαινουν οι αλγες και να το διορθωσεις και οχι να ριχνεις προσθετα γιανα μην φενεται!!!

Σάκη υπολογίζω πως η άλγη προερχόταν από τις αλλαγές που έκανα από την θάλασσα και ιδικά οι τελευταίες φορές, λόγο των νοτιάδων το νερό δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση. Εκεί πείρε δρόμο στην γυάλα που τα είχα πριν και την μετέφερα και στον κύβο. Επίσης προσπαθώ να φέρω και το φωτιστικό σε λογαριασμό γιατί από ότι κατάλαβα παίζει μεγάλο ρόλο η ένταση του λευκού χρώματος. Επίσης πρέπει να μηδενιστούν και τα φωσφορικά , θα δω και το ριακτοράκι τι δουλειά θα κάνει .

Παναγιώτης Κ
23-05-15, 19:48
Και εγώ κάνω αλλαγές απο θάλασσα,, αλλά όταν είμαι σίγουρος.
Όταν έχω υπόνοια ότι κάτι έχει το νερό ή είναι θολό δεν το δοκιμάζω καν.;)

bouboulas
24-05-15, 12:01
Και εγώ κάνω αλλαγές απο θάλασσα,, αλλά όταν είμαι σίγουρος.
Όταν έχω υπόνοια ότι κάτι έχει το νερό ή είναι θολό δεν το δοκιμάζω καν.;)


Εκεί την πάτησα Παναγιώτη, ενώ το ξέρω ότι όταν έχουμε νοτιάδες η μετά από βροχόπτωση το νερό τις θάλασσας έχει θέμα . Τώρα φτιάχνω νερό να δω πως θα πάει

Sakisdraminos
25-05-15, 08:50
Εγω αλανια εχω κανει αλαγη νερου με βροχη αλλα δεν αλαξε κατι.....
βεβαια δεν θα παρω θολο νερο η αν παρω θα το φιλτραρω λιγο να μαζεψω οτι μπορω.

Επισις επιδι δεν θελω να λεω αερολογιες πηρα 25κιλα αλατι γιανα δω αν θα παει καλυτερα.
εχω φαει το μισο και δεν ειδα διαφορα.

bouboulas
25-05-15, 09:32
Σάκη είμαι υπέρ της θάλασσας, αλλά με την άλγη τρόμαξα και την έκοψα

Sakisdraminos
25-05-15, 15:05
Σάκη είμαι υπέρ της θάλασσας, αλλά με την άλγη τρόμαξα και την έκοψα

Ολα θελουν αναλογη προετημασια φιλε.
Εγω με το αλατι εχω μπλεξει....
Αλλα περι ορεξεως.......

bouboulas
03-06-15, 18:34
Μερικές φωτογραφίες με ολόκληρο το ενυδρείο και λίγες με την άλγη που με βασανίζει. Δυό εβδομάδες με το algaefix, αλλά δεν βλέπω το τρομερή διαφορά.

Στην τελευταία την φωτογραφία αυτό το κόκκινο πράγμα τι είναι ρε παιδιά. Μεγάλωνε σιγά, σιγά και επειδή δεν ξέρω τι είναι το αφαίρεσα μαζί με λίγο από το σώμα του κοραλλιού

kostas82
03-06-15, 22:18
Σταματη το algafix αποψη μου ειναι να το σταματησεις , το προβλημα ειναι τα φωσφορικα αμα κοψεις το φαγητο θα καθαρισει και η αλγη ,.

bouboulas
04-06-15, 07:28
Σταματη το algafix αποψη μου ειναι να το σταματησεις , το προβλημα ειναι τα φωσφορικα αμα κοψεις το φαγητο θα καθαρισει και η αλγη ,.


Κώστα τα φωσφορικά έχουν μηδενίσει με το ριακτοράκι. Τουλάχιστον έτσι δείχνουν τα τεστάκια Τι να πω ρε φίλε. Έχω μειώσει πάρα πολύ το τάισμα γιατί έχω και σχετικά ψηλά τα νιτρικά περίπου στο 20 – 30 ppm

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 07:56
Ξεκινά λίγα βακτήρια(sp.blend), κανε αλλαγές νερού από οσμωση πιο τακτικές, ταιζε λιγο και αν το πρόβλημα συνεχιστεί δοκιμασε dolabela auricularia. Σίγουρη λύση.
Κρίμα είναι ειδικά τα σκληρά. Κάτι άκρος τις έπνιξαν.

kostas82
04-06-15, 08:35
Πολυ νιτρικό οντως , αραγωνιτη και βραχο ειχες βαλλει καινουργια;

Παναγιώτης Κ
04-06-15, 15:40
Με τέτοια νιτρικά να ξέρεις ότι δεν θα δεις ποτέ καλά χρώματα στα sps

bouboulas
04-06-15, 19:25
Ξεκινά λίγα βακτήρια(sp.blend), κανε αλλαγές νερού από οσμωση πιο τακτικές, ταιζε λιγο και αν το πρόβλημα συνεχιστεί δοκιμασε dolabela auricularia. Σίγουρη λύση.
Κρίμα είναι ειδικά τα σκληρά. Κάτι άκρος τις έπνιξαν.

Αλλαγές κάνω από όσμωση, έχω περιορίσει και το τάισμα. Βλέπω να παίρνω dolabela auricularia, αν και δεν μου αρέσει καθόλου.


Πολυ νιτρικό οντως , αραγωνιτη και βραχο ειχες βαλλει καινουργια;

Όχι ο βράχος τρέχει πάνω από χρόνο. Τον αραγωνιτη τον πείρα από φίλο χομπίστα και τον έβαλα αφού πρώτα τον έπλυνα καλά.
Εχω χαέτο στο σαμπ αλλά δεν μεγαλώνει . Θα αυξήσω και άλλο τον φωτισμό να δω τι θα κάνει

Sakisdraminos
04-06-15, 22:24
Αλλαγές κάνω από όσμωση, έχω περιορίσει και το τάισμα. Βλέπω να παίρνω dolabela auricularia, αν και δεν μου αρέσει καθόλου.




Όχι ο βράχος τρέχει πάνω από χρόνο. Τον αραγωνιτη τον πείρα από φίλο χομπίστα και τον έβαλα αφού πρώτα τον έπλυνα καλά.
Εχω χαέτο στο σαμπ αλλά δεν μεγαλώνει . Θα αυξήσω και άλλο τον φωτισμό να δω τι θα κάνει

Εγω δεν θα σου πρωτηνα να Βαλεις dolabela γιατι αμα τελειωνόσουν οι αλγες πεθαίνει! φυσικα αν δεν την ριχνεις εσυ...

τωρα μου φενεται πολυ περιεργο που λες οτι δεν μεγαλωνει η χαετο!
εγω κραταω ενυδρειο με chaeto!
Μήπως να βάλεις καμιά φώτο το σαμπ να δούμε τι μπορει να φταίει?

pagokoftis
04-06-15, 23:10
Εκτός από το φως πρέπει να έχεις και κάποια ικανοποιητική ροή για την chaeto ώστε να αναποδογυρίζει και το φως να "πιάνει" όλη την επιφάνειά της..
Με μηδενικά φωσφορικά δύσκολο θα καταναλώσει τα νιτρικά...
Όπως όλες οι άλγες, θέλουν ένα συνδιασμό φωσφορικών και νιτρικών για να τα καταναλώσουν.. Αν o ριάκτοράς σου είναι σε turbo mode και δεσμεύει όλη την ποσότητα των φωσφορικών δεν μπορεί να αναπτυχθεί..
Πολλοί βάζουν και κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου για να βοηθήσουν..
Πόσο μεγάλη/πυκνή είναι η ποσότητα που έχεις? Βλέπεις να κιτρινίζει καθόλου στο κέντρο? Αν δεν αναπτύσσεται και αρχίζει να σαπίζει σιγά σιγά, θα αρχίσει να αποβάλει φωσφορικά..
Μήπως να σκεφτείς την λύση ενός ATS? Θα ταΐζεις όσο θες χωρίς προβλήματα.. Προσωπικά δεν έχω ριάκτορα για φωσφορικά και είναι πάντα 0 (αν και συνφορουμίτης μου έβαλε ιδέες για τα τεστ της salifert) όσο και να ταΐζω και τα νιτρικά μετα βίας 5, συνήθως 0... Όλα αυτά να τονίσω οτι είναι σε μεσογειακό... Και άλγες πουθενά...
Γενικότερα έχω διαπιστώσει οτι οι άλγες θέλουν, μεταξύ άλλων συστατικών, μια μικρή ποσότητα φωσφορικών και νιτρικά... Αν τα νιτρικά είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα φωσφορικά, θα υπάρχει πλεόνασμα μη καταναλωμένων νιτρικών.. Αντίστροφα έχουμε πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα πολύ πιο σπάνιο καθώς συνήθως τα νιτρικά είναι πολύ περισσότερα... Στην τελευταία περίπτωση θα έχουμε και πολύ μικρή ανάπτυξη της chaeto π.χ. και αυξημένα φωσφορικά...
Αν δεν είναι θέμα βράχου, τότε μάλλον πρέπει να αναζητήσουμε το πρόβλημα στο είδος της τροφής...
Πάντως με τα νιτρικά που έχεις και τα φωσφορικά που είχες, είναι πολύ παράξενο να μην αναπτύσσεται η chaeto...
Θα την βρεις την άκρη, κάθε σύστημα είναι διαφορετικό... Έχω δει ανθρώπους να ξεκινάνε: Την ίδια τροφή δεν βάζουμε? Το ίδιο αλάτι? Τον ίδιο βράχο, το ίδιο... το ίδιο... το ίδιο... τότε γιατί το δικό σου είναι έτσι και το δικό μου αλλιώς???? zw zw :D :D :D :D

bouboulas
05-06-15, 12:50
Εγω δεν θα σου πρωτηνα να Βαλεις dolabela γιατι αμα τελειωνόσουν οι αλγες πεθαίνει! φυσικα αν δεν την ριχνεις εσυ...

τωρα μου φενεται πολυ περιεργο που λες οτι δεν μεγαλωνει η χαετο!
εγω κραταω ενυδρειο με chaeto!
Μήπως να βάλεις καμιά φώτο το σαμπ να δούμε τι μπορει να φταίει?

Θα ανεβάσω φώτο Σάκη να δείτε και εσείς. Για την dolabela το ξέρω. Την είχε φίλος στο ενυδρείο του και την βρήκε μια μέρα νεκρή


Εκτός από το φως πρέπει να έχεις και κάποια ικανοποιητική ροή για την chaeto ώστε να αναποδογυρίζει και το φως να "πιάνει" όλη την επιφάνειά της..
Με μηδενικά φωσφορικά δύσκολο θα καταναλώσει τα νιτρικά...
Όπως όλες οι άλγες, θέλουν ένα συνδιασμό φωσφορικών και νιτρικών για να τα καταναλώσουν.. Αν o ριάκτοράς σου είναι σε turbo mode και δεσμεύει όλη την ποσότητα των φωσφορικών δεν μπορεί να αναπτυχθεί..
Πολλοί βάζουν και κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου για να βοηθήσουν..
Πόσο μεγάλη/πυκνή είναι η ποσότητα που έχεις? Βλέπεις να κιτρινίζει καθόλου στο κέντρο? Αν δεν αναπτύσσεται και αρχίζει να σαπίζει σιγά σιγά, θα αρχίσει να αποβάλει φωσφορικά..
Μήπως να σκεφτείς την λύση ενός ATS? Θα ταΐζεις όσο θες χωρίς προβλήματα.. Προσωπικά δεν έχω ριάκτορα για φωσφορικά και είναι πάντα 0 (αν και συνφορουμίτης μου έβαλε ιδέες για τα τεστ της salifert) όσο και να ταΐζω και τα νιτρικά μετα βίας 5, συνήθως 0... Όλα αυτά να τονίσω οτι είναι σε μεσογειακό... Και άλγες πουθενά...
Γενικότερα έχω διαπιστώσει οτι οι άλγες θέλουν, μεταξύ άλλων συστατικών, μια μικρή ποσότητα φωσφορικών και νιτρικά... Αν τα νιτρικά είναι πολύ περισσότερα από τα διαθέσιμα φωσφορικά, θα υπάρχει πλεόνασμα μη καταναλωμένων νιτρικών.. Αντίστροφα έχουμε πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα πολύ πιο σπάνιο καθώς συνήθως τα νιτρικά είναι πολύ περισσότερα... Στην τελευταία περίπτωση θα έχουμε και πολύ μικρή ανάπτυξη της chaeto π.χ. και αυξημένα φωσφορικά...
Αν δεν είναι θέμα βράχου, τότε μάλλον πρέπει να αναζητήσουμε το πρόβλημα στο είδος της τροφής...
Πάντως με τα νιτρικά που έχεις και τα φωσφορικά που είχες, είναι πολύ παράξενο να μην αναπτύσσεται η chaeto...
Θα την βρεις την άκρη, κάθε σύστημα είναι διαφορετικό... Έχω δει ανθρώπους να ξεκινάνε: Την ίδια τροφή δεν βάζουμε? Το ίδιο αλάτι? Τον ίδιο βράχο, το ίδιο... το ίδιο... το ίδιο... τότε γιατί το δικό σου είναι έτσι και το δικό μου αλλιώς???? zw zw :D :D :D :D


Το φως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι λίγο. Για την ροή δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα πέρα από την φυσική ροή που έχει το νερό στο σαμπ Λόγο της κατασκευής του, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Θα το δεις όταν ανεβάσω φωτογραφίες. Η χαέτο που έχω απλός παραμένει μικρή και δεν απορροφά τα νιτρικά. Δεν κιτρινίζει και δεν σαπίζει, γι΄αυτό το λόγο πιστεύω ότι φταίει το φως. Νομίζω ότι δεν είναι επαρκής για πλήρη φωτοσύνθεση. Σαν ποσότητα είναι μια χούφτα εδώ και πολλούς μήνες. Για ats εκτός ότι δεν έχω ιδέα πως θα το φτιάξω δεν χωρά και στο σαμπ μου.

bouboulas
21-06-15, 18:22
Πλέον έχω καθαρίσει από την άλγη και το ενυδρειάκι σε γενικές γραμμές πάει καλά. Μετά από την προσθήκη της χαέτο που μου έδωσε ο φίλος Αντώνης, κατάφερα να ρίξω και τα νιτρικά που είχα θέμα. Άλλαξα και τον φωτισμό στο σαμπ με ένα diy led 30 watt και περιμένω να δω πως θα πάει η χαετο.
Πριν από 2 ημέρες έβαλα την ανεμώνη που είναι στην φωτογραφία. Τα κλοουνάκια την χάρηκαν αλλά εμένα έχει αρχίσει να μου την δίνει στα νεύρα. Δεν λέει η ρουφιάνα να κάτσει σε μια μεριά, όπου θέλει εκείνη δεν έχω πρόβλημα. Μια από δω μια από κει. Να την αφήσω ρε παιδιά ή να την δώσω; Μπορεί να κάνει ζημιά στα υπόλοιπα κοράλλια;

Παναγιώτης Κ
21-06-15, 18:59
Εκεί που εκατσε δεν έχεις θέμα.

bouboulas
21-06-15, 20:44
Εκεί που εκατσε δεν έχεις θέμα.

Αμ δε, Παναγιώτη. Εγώ την πήγα εκεί γιατί σήμερα είχε πάρει δρόμο για τον κυκλοφορητή.

bouboulas
24-06-15, 16:43
Εδώ και τρεις μέρες βγαίνει από το ενυδρείο μια μπόχα σαν βόθρος ένα πράγμα Έκανα και αλλαγή στο 1/3 του νερού αλλά δεν. Έχω φάει τα λυσσακά μου και άκρη δεν μπορώ να βρω. Έχτες είχα και πολύ υψηλά νιτρικά κοντά στα 80 παρόλο που την προηγούμενη είχα αλλάξει και νερό. Δεν τάισα καθόλου και σήμερα έχουν πέσει στα 40.
Τι μπορεί να φταίει; Με την ανεμώνη μπορεί να συμβαίνει τίποτα;
Κατά τα άλλα, φαινομενικά όλα είναι καλά και τα ψαράκια μια χαρά ζωηρά είναι και τα κοραλλάκια είναι στα πάνω τους.

kostas82
24-06-15, 19:35
κοίτα μήπως πέθανε κάτι , τσέκαρε και το σκίμμερ μήπως ξεχύλισε , κοίτα και στο σαμπ και στην υπερχ. , σωλήνες ..

bouboulas
24-06-15, 21:14
Κώστα τα έχω δει είδη όλα αυτά

Παναγιώτης Κ
24-06-15, 22:18
Κοιτα για ψόφια σαλιγκάρια. Εμένα όταν ψοφαει σαλιφκαρι για 2 μέρες μυρίζει λιγο.

pagokoftis
24-06-15, 23:16
Όσο "αθώα" και αν είναι τα σαλιγκαράκια, όταν ψοφήσουν... αυτό το πράγμα βόθρος που λες... +1 για σαλιγκαράκι αν έχεις...

bouboulas
25-06-15, 00:50
Παιδιά 4 σαλιγκάρια έχω και ζουν κανονικά. Δεν έχετε ιδέα γιατί βρόμα μιλάμε. Απόψε το βράδυ έχει αρχίσει να θολώνει και το νερό. Σκέφτομαι για υδρόθειο από τον αραγωνίτη.
Αύριο θα μεταφερθούν όλα σε άλλη γυάλα και θα καθαριστεί το ενυδρείο και το σαμπ
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω Είδη κάνουν παράπονα στην πολυκατοικία

kostas82
25-06-15, 01:47
αυτό είναι πολύ ρε Σταμάτη κάτι χοντρό έγινε ...και πότε να προλάβει να μαζέψει υδρόθειο φρέσκο ενυδρείο ;; κάτι πέθανε και είναι χωμένο σε καμιά τρύπα ρε φίλε γιατί 40 νιτρικά δεν υπάρχει το νούμερο τουλάχιστον για το δικό σου ενυδρείο τα ζωντανά σου τα μέτρησες;;
Ο Αραγωνίτης τι κοκκομετρία είναι και πόσο πάχος;
Πας για αλλαγές νερού λογικά εε;;

bouboulas
25-06-15, 14:18
Ναι βρε Κώστα τα έχω μετρήσει. Μια χούφτα ζωντανά είναι. Ο αραγωνίτης είναι χοντρός με κοκκομετρία 3-4 χιλιοστά και ύψος περίπου 3 πόντους.
Θα αλλάξω γυάλα σε όλα και θα το διαλύσω αυτό μερικές ημέρες για να το καθαρίσω



Πάντως με τα νιτρικά πάντα είχα θέμα και δεν μπορούσα να τα ρίξω.

Παναγιώτης Κ
25-06-15, 14:46
Μήπως ξεχασες ανοιχτο το μπουκάλι με τα sp.blend;:D:D

Περα από την πλάκα, τα βακτήρια βοηθούν στα νιτρικά.

bouboulas
25-06-15, 20:37
Παναγιώτη χειρότερη πατατιά είχα κάνει.
Σήμερα μετά την δουλειά πήγα απευθείας στο σπίτι με μια γυάλα αγκαλιά έτοιμος να το ξεστήσω Τελικά αφού διάλυσα το μισό ενυδρείο, καθάρισα σαμπ, αναπλήρωση κτλ, πείρα χαμπάρι τελικά τι βρόμαγε . Καμία σχέση με το νερό του ενυδρείου και τα υπόλοιπα. Είχε μαγκώσει ένα καλώδιο σε μια γωνιά και ακουμπούσε πάνω σε ένα μετασχηματιστή με αποτέλεσμα να έχει γκαργκανιάσει. Τελικά το ξεστρίμωξα και το ξανά μόνωσα, γιατί για να το αλλάξω εκεί που είναι δεν υπάρχει περίπτωση.
Έκανα και άλλη μια αλλαγή στο νερό μιας και το είχα έτοιμο. Βέβαια τα νιτρικά είναι ακόμα στα ύψη

sailor247
25-06-15, 21:45
Έλα ρε φιλαράκι!!!Τι είπες τώρα?Τσάμπα θα το ξεστηνες τελικά!Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά.Για τα νιτρικά καλό θα ήταν να ταιζεις λίγα φυλλαράκια την ημέρα πιστεύω και όχι την κατεψυγμενη

Παναγιώτης Κ
25-06-15, 21:45
Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.

kostas82
25-06-15, 23:31
...Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.
+1

pagokoftis
26-06-15, 08:23
H chaeto συνεχίζει να μην μεγαλώνει??
Ταΐζοντας κατεψυγμένα στις αρχές της ενασχόλησής μου, είδα κάποια διαφορά στα νιτρικά όταν άδειαζα το "ζουμί" από την τροφή και το "ξέπλενα" με νερό από ΑΟ πριν το ρίξω μέσα, αν και τα κοράλια σου πιστεύω θα το εκτιμούσαν...
Αν μπορούσες να προσαρμώσεις ένα ATS θα ήσουν άρχοντας...
Μπορείς να μπεις στο algaescrubber.net να δεις κατασκευές..
Παρακάτω σου δείχνω 3 φωτός από το δικό μου που έφτιαξα πριν 2 μήνες, μπορείς να το κάνεις πολύ πιο slim αν βάλεις DIY LED μιας και πιάνουν τα χέρια σου...
Στην τελευταία φωτό είναι ένα μινιATS 10x10cm σε ένα 20άλιτρο μεσογειακό που ταΐζω ένα κυβάκι αρτέμια τη μέρα και μου κρατάει τα νιτρικά κάτω από 5...
Μπας και σε πείσω να το φτιάξεις.. :D :D
Προσωπικά, πιστεύω πάντως οτι φυλαράκι παράγει αρκετά φωσφορικά, συν οτι διαλύεται σχετικά εύκολα και μας γεμίζει τελικά και με αυξημένα νιτρικά..
Καλή συνέχεια να έχεις...

bouboulas
26-06-15, 12:51
Έλα ρε φιλαράκι!!!Τι είπες τώρα?Τσάμπα θα το ξεστηνες τελικά!Τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά.Για τα νιτρικά καλό θα ήταν να ταιζεις λίγα φυλλαράκια την ημέρα πιστεύω και όχι την κατεψυγμενη

Άσε Γιώργο, πάλι καλά να λες. Κατεψυγμένη δεν ξαναρίχνω φίλε. Μια φορά έριξα και τρόμαξα.
Φιλαράκι ρίχνω πολύ λίγο και με την πλάκα που έπαθα, μέρα παρά μέρα


Πρέπει να βρεις την αιτία των νιτρικών.
...
+1

Παναγιώτη και Κώστα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ρε παιδιά. Την μία μερα έχω 40 και την επόμενη χωρίς τάισμα ξεπερνά τα 80.

H chaeto συνεχίζει να μην μεγαλώνει??
Ταΐζοντας κατεψυγμένα στις αρχές της ενασχόλησής μου, είδα κάποια διαφορά στα νιτρικά όταν άδειαζα το "ζουμί" από την τροφή και το "ξέπλενα" με νερό από ΑΟ πριν το ρίξω μέσα, αν και τα κοράλια σου πιστεύω θα το εκτιμούσαν...
Αν μπορούσες να προσαρμώσεις ένα ATS θα ήσουν άρχοντας...
Μπορείς να μπεις στο algaescrubber.net να δεις κατασκευές..
Παρακάτω σου δείχνω 3 φωτός από το δικό μου που έφτιαξα πριν 2 μήνες, μπορείς να το κάνεις πολύ πιο slim αν βάλεις DIY LED μιας και πιάνουν τα χέρια σου...
Στην τελευταία φωτό είναι ένα μινιATS 10x10cm σε ένα 20άλιτρο μεσογειακό που ταΐζω ένα κυβάκι αρτέμια τη μέρα και μου κρατάει τα νιτρικά κάτω από 5...
Μπας και σε πείσω να το φτιάξεις.. :D :D
Προσωπικά, πιστεύω πάντως οτι φυλαράκι παράγει αρκετά φωσφορικά, συν οτι διαλύεται σχετικά εύκολα και μας γεμίζει τελικά και με αυξημένα νιτρικά..
Καλή συνέχεια να έχεις...

Με την χαετο δεν είδα βελτίωση έφτιαξα και ένα φωτιστικό led 30 watt + 15 watt led που είχα Είναι μια εβδομάδα μόνο αλλά δεν είδα καμιά διαφορά στην ανάπτυξη της. Θα δω μπας και στριμώξω κάνα ATS εκεί μέσα αν και το βλέπω δύσκολο με τον χώρο που διαθέτω.
Σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες θα δω μπας και πάρω καμιά ιδέα.

Sakisdraminos
26-06-15, 13:15
Φιλε ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
βραχος και αραγωνιτη απο που το πηρες?

Η χαετο μπορει να κρατησει πολυ δυσκολα συστηματα.
φωσφορικα μετρισες?
γιανα δουλεψει η χαετο θελει εκτος απο ροη φωτα και νιτρικα θελει και φοσοφορικα.
αν τα εχεις αυτα τοτε δεν γινεται να μην μεγαλωνει...

bouboulas
26-06-15, 14:29
Σάκη ο βράχος είναι αρκετά χρόνια σε λειτουργία τον είχε το παλικάρι που μου έδωσε το ενυδρείο. Τον αραγωνίτη τον πείρα πριν 2 μήνες περίπου από φίλο χομπίστα. Τον έπλυνα καλά, τον στέγνωσα και όταν μετέφερα το ενυδρείο τον έβαλα.
Φωσφορικά δεν έχω καθόλου, δεν μετριούνται Μετά το ριακτοράκι που έφτιαξα πλέον εξαφανιστήκαν. Λες να φταίει αυτό;

Sakisdraminos
26-06-15, 15:17
Σάκη ο βράχος είναι αρκετά χρόνια σε λειτουργία τον είχε το παλικάρι που μου έδωσε το ενυδρείο. Τον αραγωνίτη τον πείρα πριν 2 μήνες περίπου από φίλο χομπίστα. Τον έπλυνα καλά, τον στέγνωσα και όταν μετέφερα το ενυδρείο τον έβαλα.
Φωσφορικά δεν έχω καθόλου, δεν μετριούνται Μετά το ριακτοράκι που έφτιαξα πλέον εξαφανιστήκαν. Λες να φταίει αυτό;

Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....

bouboulas
26-06-15, 16:47
Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....
Θα δοκιμάσω να σταματήσω τον αντιφώσφορο για μια εβδομάδα να δω αν θα πάει καλύτερα

pagokoftis
26-06-15, 17:53
Εχεις και αντι φοσφορο?
Αν ναι θα σου ελεγα βγαλτον...
υπαρχει μια αναλογια για το τι καταναλωνουν στην φοτοσυνθεση....

+1
Κάπου είχα βρει πόσα ppm νιτρικών, χρειάζονται πόσα ppm φωσφορικών για να καταναλωθούν, αλλά δεν το βρίσκω τώρα πρόχειρα...
Είχα κι εγώ αντιφώσφορο στην αρχή, αλλά όταν έβαλα το ATS το κατήργησα... Ανάλογο συμβαίνει και με την chaeto...

gregkn73
26-06-15, 21:53
Εχεις 0 με salifert, δεν μετρανε ομως καλα αυτα, εγω θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις τον αντιφοσφωρο γιατι ισως σου ξεφυγουν οι αλγες μετα.

Sakisdraminos
26-06-15, 22:48
Εχεις 0 με salifert, δεν μετρανε ομως καλα αυτα, εγω θα σου ελεγα να μην τον βγαλεις τον αντιφοσφωρο γιατι ισως σου ξεφυγουν οι αλγες μετα.


Αυτο θελουμε....;)
Να μπορουν να ρουφιξε η χαετο.....

pagokoftis
27-06-15, 00:32
Συμφωνώ, αν ξεμένουν φωσφορικά μετά την λειτουργία του ATS είναι το πρόβλημα, πράγμα που για να γίνει, θα πρέπει να μηδενιστούν τα νιτρικά και να μείνει πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα που από την εμπειρία την δική μου και άλλων δεν συμβαίνει... Αυτό με το 0 της salifert πάντως με έχει βάλει σε σκέψεις...
Με την χρήση του αντιφώσφορου πάντως, αν λειτουργεί στο 100% δεν πρόκειται να μεγαλώσει η chaeto...

bouboulas
27-06-15, 06:12
Θα βγάλω παιδιά το ριακτοράκι να δω πως θα πάει η χαετο

Sakisdraminos
27-06-15, 06:19
Συμφωνώ, αν ξεμένουν φωσφορικά μετά την λειτουργία του ATS είναι το πρόβλημα, πράγμα που για να γίνει, θα πρέπει να μηδενιστούν τα νιτρικά και να μείνει πλεόνασμα φωσφορικών, πράγμα που από την εμπειρία την δική μου και άλλων δεν συμβαίνει... Αυτό με το 0 της salifert πάντως με έχει βάλει σε σκέψεις...
Με την χρήση του αντιφώσφορου πάντως, αν λειτουργεί στο 100% δεν πρόκειται να μεγαλώσει η chaeto...

Φιλε κοιτα να δεις ειχα κανει δυο φορες ατς σε 310λτ ενυδρειο.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για πλακα μπορει να στεγνωσει το ενυδρειο με αυτη την μεθοδο.
Δευτερων το ατς ειναι πολυ απαιτητικο. θελεις καθημερινα ισοποσα ταισματα γιανα δουλευεις σωστα και να ειναι και το ενυδρειο να εχει σταθερες τιμες.
Για τι θεμα της χαετο τωρα το καλο ειναι οτι δεν αφηνει ευκολα στοιχεια στο νερο.και γιαναγινει αυτο θα χρειαστει να ειναι για αρκετες μερες στεγνο.
μετα απο 1.5 χρονο και χορις να εχω σκιμμερ καταλαβα οτι το συστημα μου ειχε ελαφρως φωσφορικα μη μετρησιμα αλλα ειχε.

Τωρα για να εστιασουμε στο προβλημα του φιλου εγω θα εκανα μια γενεα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ειχα βγαλει τον αντιφωςφορο.
Μπορει την 1η εβδομαδα να μην δει αλλαγη αλλα θα πρεπει να.δεις εστω και λιγο αναπτυξη στην χαετο....

gregkn73
27-06-15, 07:15
Σακη ενυδρειο χωρις σκιμερ δεν στεγνωνει, ακομη και 0 να σου δειχνουν ολα τα τεστ. Τριχοειδη και μακροαλγες αφαιρουν ανοργανα στοιχεια απο το νερο και οχι οργανικα, που ειναι η τροφη των κοραλιων ,οπως το σκιμερ. Τι προβλημα ειχες με το ΑΤS και το ξηλωσες;

bouboulas
27-06-15, 09:02
Φιλε κοιτα να δεις ειχα κανει δυο φορες ατς σε 310λτ ενυδρειο.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για πλακα μπορει να στεγνωσει το ενυδρειο με αυτη την μεθοδο.
Δευτερων το ατς ειναι πολυ απαιτητικο. θελεις καθημερινα ισοποσα ταισματα γιανα δουλευεις σωστα και να ειναι και το ενυδρειο να εχει σταθερες τιμες.
Για τι θεμα της χαετο τωρα το καλο ειναι οτι δεν αφηνει ευκολα στοιχεια στο νερο.και γιαναγινει αυτο θα χρειαστει να ειναι για αρκετες μερες στεγνο.
μετα απο 1.5 χρονο και χορις να εχω σκιμμερ καταλαβα οτι το συστημα μου ειχε ελαφρως φωσφορικα μη μετρησιμα αλλα ειχε.

Τωρα για να εστιασουμε στο προβλημα του φιλου εγω θα εκανα μια γενεα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ειχα βγαλει τον αντιφωςφορο.
Μπορει την 1η εβδομαδα να μην δει αλλαγη αλλα θα πρεπει να.δεις εστω και λιγο αναπτυξη στην χαετο....

Σάκη σε μια εβδομάδα έχω κάνει 2 αλλαγές νερού της τάξης του 1/3 την κάθε φορά. Δηλαδή σε ενυδρείο 180 λίτρων άλλαξα δυο φορές από 60 λίτρα νερό μέσα σε μια εβδομάδα. Την επόμενη της αλλαγής, δηλαδή εχτές τα νιτρικά μου ήταν 40 και χωρίς να έχω ταίσει

sailor247
27-06-15, 13:17
Σταμάτη όποτε θες περνα να πάρεις το δικό μου τεστ της salifert να δούμε τι σου βγάζει γιατί αν είχες τόσα νιτρικά πραγματικά σίγουρα θα είχες τρελή έξαρση αλγης

bouboulas
27-06-15, 14:55
Σταμάτη όποτε θες περνα να πάρεις το δικό μου τεστ της salifert να δούμε τι σου βγάζει γιατί αν είχες τόσα νιτρικά πραγματικά σίγουρα θα είχες τρελή έξαρση αλγης

Θα έρθω να το πάρω, αλλά κανονικά θα πρέπει να το φέρεις εσύ για να πιούμε και καφέ :D:D:D

sailor247
27-06-15, 16:22
Καλώς θα στο φερω εγώ για να σε βάλω να φτιάξεις και καφέ[emoji14]

bouboulas
27-06-15, 22:21
Καλώς θα στο φερω εγώ για να σε βάλω να φτιάξεις και καφέ[emoji14]

Πολύ ευχαρίστως !!!!!

pagokoftis
29-06-15, 01:37
Φιλε κοιτα να δεις ειχα κανει δυο φορες ατς σε 310λτ ενυδρειο.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι για πλακα μπορει να στεγνωσει το ενυδρειο με αυτη την μεθοδο.
Δευτερων το ατς ειναι πολυ απαιτητικο. θελεις καθημερινα ισοποσα ταισματα γιανα δουλευεις σωστα και να ειναι και το ενυδρειο να εχει σταθερες τιμες.
Για τι θεμα της χαετο τωρα το καλο ειναι οτι δεν αφηνει ευκολα στοιχεια στο νερο.και γιαναγινει αυτο θα χρειαστει να ειναι για αρκετες μερες στεγνο.
μετα απο 1.5 χρονο και χορις να εχω σκιμμερ καταλαβα οτι το συστημα μου ειχε ελαφρως φωσφορικα μη μετρησιμα αλλα ειχε.

Τωρα για να εστιασουμε στο προβλημα του φιλου εγω θα εκανα μια γενεα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και θα ειχα βγαλει τον αντιφωςφορο.
Μπορει την 1η εβδομαδα να μην δει αλλαγη αλλα θα πρεπει να.δεις εστω και λιγο αναπτυξη στην χαετο....

To είχα 1 χρόνο το ATS, τάιζα αρκετά καθημερινά τα ψαράκια μου και η turf φούντωνε κάθε βδομάδα... αλλά είχα αφήσει 2 φορές για 4 ημέρες χωρίς τροφή και μία για 5 μέρες το καλοκαίρι, χωρίς να δω την άλγη να παθαίνει κάτι, απλά επειδή τα νιτρικά μου ήταν κάτω από 5 πάντα, μετά τις νηστείες, δεν είχα τόσο ανάπτυξη στην άλγη, χωρίς όμως να έχει σαπίσει, ή ξεπιαστεί κλπ... Για παραπάνω χρονικό διάστημα, δεν έχω δοκιμάσει...

Για τον αντιφώσφορο συμφωνω απόλυτα..

Sakisdraminos
29-06-15, 08:00
To είχα 1 χρόνο το ATS, τάιζα αρκετά καθημερινά τα ψαράκια μου και η turf φούντωνε κάθε βδομάδα... αλλά είχα αφήσει 2 φορές για 4 ημέρες χωρίς τροφή και μία για 5 μέρες το καλοκαίρι, χωρίς να δω την άλγη να παθαίνει κάτι, απλά επειδή τα νιτρικά μου ήταν κάτω από 5 πάντα, μετά τις νηστείες, δεν είχα τόσο ανάπτυξη στην άλγη, χωρίς όμως να έχει σαπίσει, ή ξεπιαστεί κλπ... Για παραπάνω χρονικό διάστημα, δεν έχω δοκιμάσει...

Για τον αντιφώσφορο συμφωνω απόλυτα..

Φιλε εμενα απο την δευτερη μερα αλλαζε χρωμα η αλγη.
Μετραει πολυ το μεγεθος η ροη και ο φωτισμος....
τεσπα να μην χαλαμε το θεμα του φιλου θα σου στηλω π.μ. φωτογραφιες....

pagokoftis
29-06-15, 11:24
Φιλε εμενα απο την δευτερη μερα αλλαζε χρωμα η αλγη.
Μετραει πολυ το μεγεθος η ροη και ο φωτισμος....
τεσπα να μην χαλαμε το θεμα του φιλου θα σου στηλω π.μ. φωτογραφιες....

ΟΚ, έχεις δίκιο για το θέμα, στείλε μου, με ενδιαφέρει πολύ, γιατί φτιάχνω το δεύτερο ενυδρείο μου τώρα με διπλάσσιο ATS... Αν δεν το διευκρίνησα, μεσογειακό είχα και όχι reef, το αναφέρω για ότι διαφορά μπορεί να έχει η πολύ μικρότερη θερμοκρασία του δικού μου ενυδρείου σε σχέση με αυτή των reef!!!!!

bouboulas
26-08-15, 07:14
Το πρόβλημα με τα νιτρικά συνεχίζεται. Εδώ και ένα μήνα τρέχει ριάκτορας με 250 ml biopellets. Καμία διαφορά.Τα νιτρικά μου είναι συνέχεια 40 με 80. Ακόμα και με τεράστιες αλλαγές νερού το πρόβλημα παραμένει. Συγκεκριμένα πριν 10 ημέρες κάνω αλλαγή 70 λίτρα Το σύνολο του νερού του ενυδρείου είναι 150 λίτρα περίπου. Μετράω την επόμενη , τα νιτρικά στο 40. Κάνω άλλη μια αλλαγή άλλα 70 λίτρα. Την επόμενη ξανά μετράω πάλι στο 40 και σε περίοδο τριών ημερών φτάνει τα 80 και μένουν εκεί. Ξανά αλλαγή άλλα 70 λίτρα και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται. Κάτω από 40 με τίποτα. Το τεστάκι δουλεύει κανονικά το έχω τσεκάρει σε αρκετά ενυδρεία. Με το κακό των νιτρικών είχα κόψει τα ταΐσματα. Τάιζα κάθε τρεις ημέρες και αυτό πολύ φειδωλά. Αυτό είχε σαν συνέπια σε συνδυασμό υψηλά νιτρικά και υψηλή θερμοκρασία να νεκρώσουν μερικά φραγκάκια Με το που ξεκίνησα πάλι το τάισμα κανονικά και να ρίχνω και τροφή για τα κοραλλάκια να αρχίσει να διορθώνεται η κατάσταση.
Τι να ξερνάει τόσα νιτρικά ρε παιδιά; Σκέπτομαι να αφαιρέσω το αραγωνίτη μπας και στρώσει η κατάσταση.
Καμιά ιδέα;;

Sakisdraminos
26-08-15, 07:43
Το πρόβλημα με τα νιτρικά συνεχίζεται. Εδώ και ένα μήνα τρέχει ριάκτορας με 250 ml biopellets. Καμία διαφορά.Τα νιτρικά μου είναι συνέχεια 40 με 80. Ακόμα και με τεράστιες αλλαγές νερού το πρόβλημα παραμένει. Συγκεκριμένα πριν 10 ημέρες κάνω αλλαγή 70 λίτρα Το σύνολο του νερού του ενυδρείου είναι 150 λίτρα περίπου. Μετράω την επόμενη , τα νιτρικά στο 40. Κάνω άλλη μια αλλαγή άλλα 70 λίτρα. Την επόμενη ξανά μετράω πάλι στο 40 και σε περίοδο τριών ημερών φτάνει τα 80 και μένουν εκεί. Ξανά αλλαγή άλλα 70 λίτρα και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται. Κάτω από 40 με τίποτα. Το τεστάκι δουλεύει κανονικά το έχω τσεκάρει σε αρκετά ενυδρεία. Με το κακό των νιτρικών είχα κόψει τα ταΐσματα. Τάιζα κάθε τρεις ημέρες και αυτό πολύ φειδωλά. Αυτό είχε σαν συνέπια σε συνδυασμό υψηλά νιτρικά και υψηλή θερμοκρασία να νεκρώσουν μερικά φραγκάκια Με το που ξεκίνησα πάλι το τάισμα κανονικά και να ρίχνω και τροφή για τα κοραλλάκια να αρχίσει να διορθώνεται η κατάσταση.
Τι να ξερνάει τόσα νιτρικά ρε παιδιά; Σκέπτομαι να αφαιρέσω το αραγωνίτη μπας και στρώσει η κατάσταση.
Καμιά ιδέα;;
Φιλε τι τεστακι ειναι ? οι δοκιμη που εκανες ηταν σε θαλασσινο η γκλυκου?
τι αραγονιτη τον εκανες καθολου με σκουπα?
με προβληματιζει πολυ αυτο που λες με τα φραγκ και με παραπεμπτει στο οτι μηπος στεγνωσε και γιαυτο δεν πανε καλα....

bouboulas
26-08-15, 19:43
Φιλε τι τεστακι ειναι ? οι δοκιμη που εκανες ηταν σε θαλασσινο η γκλυκου?
τι αραγονιτη τον εκανες καθολου με σκουπα?
με προβληματιζει πολυ αυτο που λες με τα φραγκ και με παραπεμπτει στο οτι μηπος στεγνωσε και γιαυτο δεν πανε καλα....


Σάκη το τεστάκι είναι της API και το έχω δοκιμάσει σε ριφακι φίλου όπου μου έδηξε τις ίδιες μετρήσεις με το δικό του και στα δικά μου τα ενυδρεία του γλυκού νερού. Δεν είναι θέμα τεστ. Με σκούπα από τον βυθό αδειάζω το νερό για να κάνω αλλαγή.
Ρε λες να έχει στεγνώσει το ενυδρείο; Τον τελευταίο καιρό δεν μου βγάζει πολύ πράμα το σκίμερ.

Γιαννης Μ5
26-08-15, 20:44
Εφόσον το τεστ είναι εντάξει,εγώ κλείνω προς τον αραγωνιτη.Πάντως εγώ προκειμένου να γλυτώσω τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει ο αραγωνιτης,το έστησα bare bottom.Καθόλου αραγωνιτης και τέλος.Κάθε φορά που κάνω αλλαγή και σιφωναρω τον βυθό και βλέπω τι μαζεύει,ειμαι σιγουρος ότι έκανα την σωστή επιλογή.......

gregkn73
26-08-15, 21:53
Ρε λες να έχει στεγνώσει το ενυδρείο; Τον τελευταίο καιρό δεν μου βγάζει πολύ πράμα το σκίμερ.

Με 80 νιτρικά μόνο στεγνό δεν είναι......περίσσεια υπερβολικών θρεπτικών έχεις και σε τόσο καινούργιο στήσιμο, αποκλείεται να φταίει ο αραγονίτης! Επίσης γραφείς ότι ταισες και συνήλθαν τα φραγκ;;;; Τι φραγκ; Κανονικά με τόσα νιτρικά δεν έχουν ανάγκη φαι, μόνο το φως που έχεις πολύ,τους είναι υπέρ αρκετό. Άλγες έχεις στο main; Ψάρια κάθε ποτέ τάιζεις και τι; Κυκλοφορία τι έχεις;

sailor247
26-08-15, 23:10
Με 80 νιτρικά μόνο στεγνό δεν είναι......περίσσεια υπερβολικών θρεπτικών έχεις και σε τόσο καινούργιο στήσιμο, αποκλείεται να φταίει ο αραγονίτης! Επίσης γραφείς ότι ταισες και συνήλθαν τα φραγκ;;;; Τι φραγκ; Κανονικά με τόσα νιτρικά δεν έχουν ανάγκη φαι, μόνο το φως που έχεις πολύ,τους είναι υπέρ αρκετό. Άλγες έχεις στο main; Ψάρια κάθε ποτέ τάιζεις και τι; Κυκλοφορία τι έχεις;
Το ενυδρείο είναι καινούριο,ο αραγωνιτης όμως όχι.

Sakisdraminos
27-08-15, 01:22
Φιλε βρες ενα αλλο τεστακι. μπορει να ποπλασιαζι τα πολλα νιτρικα.
για παραδειγμα να εχεις 20 λαο να σου διχνει 80.
με πιο τροπο βγαζεις no3 po4?
Αν το ενυδρειο ειναι καινουργιο τοτε μπορει να βγαζει αλλα οχι και 80

bouboulas
27-08-15, 08:35
Με 80 νιτρικά μόνο στεγνό δεν είναι......περίσσεια υπερβολικών θρεπτικών έχεις και σε τόσο καινούργιο στήσιμο, αποκλείεται να φταίει ο αραγονίτης! Επίσης γραφείς ότι ταισες και συνήλθαν τα φραγκ;;;; Τι φραγκ; Κανονικά με τόσα νιτρικά δεν έχουν ανάγκη φαι, μόνο το φως που έχεις πολύ,τους είναι υπέρ αρκετό. Άλγες έχεις στο main; Ψάρια κάθε ποτέ τάιζεις και τι; Κυκλοφορία τι έχεις;

Ο βράχος και ο αραγωνίτης δεν είναι καινούριος. Τρέχουν αρκετά χρόνια Τον αραγωνίτη τον πήρα από φίλο χομπίστα και ο βράχος έτρεχε μαζί με το ενυδρείο όταν το πρώτο πήρα Τα φραγκάκια που λέω είναι sps. Με τα μαλακά δεν έχω πρόβλημα . Άλγες δεν υπάρχουν πλέον σχεδόν καθόλου. Τροφές για τα ψαράκια ρίχνω σε φιλαράκι . Για την κυκλοφορία υπάρχει μια jebao rw4

Φιλε βρες ενα αλλο τεστακι. μπορει να ποπλασιαζι τα πολλα νιτρικα.
για παραδειγμα να εχεις 20 λαο να σου διχνει 80.
με πιο τροπο βγαζεις no3 po4?
Αν το ενυδρειο ειναι καινουργιο τοτε μπορει να βγαζει αλλα οχι και 80

Τι εννοείς με πιο τρόπο βγάζω τα no3 po4; Θα δοκιμάσω να μετρήσω με άλλο τεστ να δω τι γίνεται.

gregkn73
27-08-15, 16:02
Αν είναι παλιός ο αραγωνιτης και δεν τον είχες πλύνει πολύ κατα την μεταφορά, σε συνδυασμό με την λίγη κυκλοφορία που έχεις και θα πρέπει οποσδήποτε να αυξήσεις, μάλλον ο αραγωνιτης στα ξερνάει. Βγάλτον πλυνετον πολύ καλά και ξαναβαλτον αλλά οποσαδήποτε αύξησε και κυκλοφορία.

bouboulas
27-08-15, 19:44
Αν είναι παλιός ο αραγωνιτης και δεν τον είχες πλύνει πολύ κατα την μεταφορά, σε συνδυασμό με την λίγη κυκλοφορία που έχεις και θα πρέπει οποσδήποτε να αυξήσεις, μάλλον ο αραγωνιτης στα ξερνάει. Βγάλτον πλυνετον πολύ καλά και ξαναβαλτον αλλά οποσαδήποτε αύξησε και κυκλοφορία.

Τον αραγωνίτη τον είχα πλύνει πολύ καλά αλλά πάει πολύ καιρός από τότε. Και εγώ αυτό νομίζω ότι κάνει την ζημιά. Είναι μικρός ο κυκλοφορητής με 4000 λίτρα για ένα κυβάκι 50Χ60; Αν βάλω μεγαλύτερο το βλέπω να γίνετε πλυντήριο και να μην μένει τίποτα στην θέση του

gregkn73
27-08-15, 20:48
Τον αραγωνίτη τον είχα πλύνει πολύ καλά αλλά πάει πολύ καιρός από τότε. Και εγώ αυτό νομίζω ότι κάνει την ζημιά. Είναι μικρός ο κυκλοφορητής με 4000 λίτρα για ένα κυβάκι 50Χ60; Αν βάλω μεγαλύτερο το βλέπω να γίνετε πλυντήριο και να μην μένει τίποτα στην θέση του

4000 βγάζει καινούργιος και πεντακάθαρος.....εγώ θα εβαζα ακόμη έναν μικρό. Χρειάζεται πολύ 'παιχνίδι" ή κυκλοφορία για να είναι δυνατή παντού αλλά όχι τόσο ώστε να στα κάνει πλυντήριο. Βάλε έναν μικρό δεύτερο και "παίξε". Και αραγωνιτη βτάλτον και βάλε καινούργιο , το bare bottom δεν μου αρέσει προσωπικά αλλά ο αραγωνιτης θέλει καλή κυκλοφορία για να μην γίνει παγίδα θρεπτικών.

bouboulas
28-08-15, 07:53
4000 βγάζει καινούργιος και πεντακάθαρος.....εγώ θα εβαζα ακόμη έναν μικρό. Χρειάζεται πολύ 'παιχνίδι" ή κυκλοφορία για να είναι δυνατή παντού αλλά όχι τόσο ώστε να στα κάνει πλυντήριο. Βάλε έναν μικρό δεύτερο και "παίξε". Και αραγωνιτη βτάλτον και βάλε καινούργιο , το bare bottom δεν μου αρέσει προσωπικά αλλά ο αραγωνιτης θέλει καλή κυκλοφορία για να μην γίνει παγίδα θρεπτικών.


Λες να βάλω άλλο έναν μικρό; Ούτε εμένα μου αρέσει το bare bottom θα προσπαθήσω να τον αλλάξω σταδιακά