PDA

Επιστροφή στο Forum : ο μονομαχος μου τελειωσε το Σχολειο Ανορθοδοξου Πολεμου....


iraklis
29-04-05, 13:21
ειναι κομαντο πλεον....
επεσε στα χερια μου(θα το πετουσαν) ενας μονομαχος ωραιος μπλε σκουρο
και δεν ηθελα να το βαλω σε ποτηρι οποτε το εριξα στο 110 λιτρο με αγγελοψαρο και ξιφοφορους, κλοουν ,......
το τι τραβηξε το βραδυ δεν περιγραφεται.......
ημιθανης,χωρις πτερυγια,ξεσκισμενος, κρυμμενος στο φιλτρο τον μαζεψα...

του εφτιαξα ενα style aqua cube ,εχει ανανηψει ,εβγαλε πτερυγια και ειναι οκ......

Apostolis
01-05-05, 19:45
Φίλε Ηρακλή, χαίρομαι που την έβγαλε καθαρή ο μονομάχος μου, έχω όμως έντονους προβληματισμούς για την "συμ-βιωσιμότητα" των ψαριών του ενυδρείου σου... το οτι πέρασε την Σχολή Πολέμου, δεν σημαίνει οτι την έβγαλε και καθαρή... Γενικά: Αποφεύγουμε να βάζουμε τα betta με fin-nippers, με γρήγορα ψάρια, σε "ψηλά" ενυδρεία και σε ενυδρεία με έντονη ροή καθότι τα παραπάνω αποτελούν ΜΟΝΙΜΗ απειλή ανάπτυξης ασθενειών λόγω στρες... Ενα συμβιβασμός (αν και δεν είμαι γενικά των "συμβιβασμών" όσων αφορά την διατήρηση έμβιων οργανισμών!) θα ήταν να δημιουργήσεις περιοχές με χαμηλότερη κυκλοφορία, και φυτά επιφάνειας...
Προσωπικά δεν μου έχει ζήσει μονομάχος σε κοινωνικό πάνω απο 3 μήνες... :(

iraklis
03-05-05, 08:40
Φιλε Αποστολη

ηταν δικοπο μαχαιρι που θα το εβαζα,στο κοινωνικο η στα γκαπυ?προτιμησα το κοινωνικο γιατι θεωρουσα οτι θα ηταν λιγοτερο επικυνδυνος εκει....τελικα οι αλλοι ηταν...κ.λ.παιδα .............και του καναν καψωνια....
του εκανα μια μικρη aqua cube style δεξαμεν των 5 λιτρων και ειναι ευτυχισμενος.........

Mariel
03-05-05, 15:57
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...στο κοινωνικο δεν υπηρχε περιπτωση να μην τον μαδισουν,στο αλλο θα σκοτωνε κατα πασα πιθανοτητα αυτος τα γκαπυ.γι'αυτο λενε οτι οι μονομαχοι δεν ειναι ψαρια για κοινωνικα ενυδρεια :roll:

sakis345
03-05-05, 19:38
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...στο κοινωνικο δεν υπηρχε περιπτωση να μην τον μαδισουν,στο αλλο θα σκοτωνε κατα πασα πιθανοτητα αυτος τα γκαπυ.γι'αυτο λενε οτι οι μονομαχοι δεν ειναι ψαρια για κοινωνικα ενυδρεια :roll:
Επειδή σε όλους τους κανόνες υπάρχει και η εξαίρεση, έχω ένα μονομάχο
που συμβιώνει εδώ και μήνες με guppies (πολλά απο τα οποία μωρά)χωρίς να έχει πειράξει ποτέ κανένα.Σε αντίθεση με τον κανόνα(θηλυκιά)που κάθε μέρα έτρωγε και ένα.

Mariel
03-05-05, 20:43
συμφωνω απολυτως,γι'αυτο και ειπα κατα πασα πιθανοτητα και δεν ειπα σιγουρα :wink:

profitia
04-05-05, 09:41
Πολλές φορές έχω βάλει μονομάχους σε κοινωνικό, χωρίς κανένα πρόβλημα(ακόμα και με διάφορες νοτιοαμερικάνικες κιχλίδες, που κι αυτές έχουν τάση να υπερασπίζουν την περιοχή τους). Αυτό που χρειάζεται να γίνει για να αισθάνεται άνετα ο μονομάχος είναι το να υπάρχουν πολλά φυτά επιφάνειας σε μια τουλάχιστον περιοχή του ενυδρείου, αρκετά μεγάλη θα έλεγα. Έτσι και ανατάραξη μικρότερη υπάρχει στο σημείο αυτό, και ο μονομάχος μπορεί να έχει το χώρο του. Καλό θα είναι επίσης να υπάρχει τουλάχιστον ένα θηλυκό του είδους του. Σ' αυτή την περίπτωση πιθανότατα θα ζευγαρώσει κι όλας. Γενικώς η άποψη μου είναι ότι το προσεκτικό στήσιμο ενός κοινωνικού με πάρα πολλά φυτά βοηθάει στο να αποφευχθούν πολλά προβλήματα.

dim
04-05-05, 17:32
εμένα οι θυληκές μου οι μονομαχίνες,5 στον αριθμό, δεν αφήνουν μικρό ψαράκι γόνο ελεύθερο.όποτε γεννήσουν τα γκάπι δεν μένει τίποτε. όταν έβαλα μικρά που ήταν γύρω στον 1 πόντο και κάτι, δεν έμεινε τίποτε σε μια ώρα τα είχαν καθαρίσει και αν δεν έβγαζα και μερικά δεν θα είχε μείνει κανένα. απο τις 5 την μία δεν μπορώ να την βάλω ούτε σε κοινωνικό ούτε μαζί με άλλες μονομαχίνες, τις κυνηγάει. αρσενικούσ έβαλα σε κοινωνικά και μετα το αρχικό κυνηγητό τα πήγανε μια χαρά και δεν πειράζανε τα άλλα ψάρια. γενικώς έχω καταλάβει ότι εξαρτάτε απο το ψάρι και τον χαρακτήρα του. εκτός λοιπόν της μίας 'κακιάς' μονομαχίνας μου,που ζει μόνη της στην γυάλα όλα τα άλλα που έχω ζουν μια χαρά σε κοινωνικό αλλα δεν αφήνουν να αναπτυχθεί γόνος.

Mariel
04-05-05, 19:22
καλως η κακως οι μονομαχοι ειναι ψαρια που το καθενα εχει διαφορετικη προσωπικοτητα.οποτε γενικευσεις του στυλ "παντα οι μονομαχοι..."δεν μπορουν να γινουν.απλα καλο ειναι ειδικα για τους νεους στο χομπυ να δινονται καποιες συμβουλες του τυπου"ισως υπαρχει προβλημα αν μπει σε κοινωνικο ενυδρειο μονομαχος με γκαπυ..."ωστε ο κατοχος του να το'χει υποψιν του.αυτο βεβαια δε σημαινει οτι μπορουν αυτα τα δυο ειδη να συμβιωσουν.απλα θα πρεπει ο ενυδρειοφιλος να ειναι υποψιασμενος και να τα παρακολουθει τουλαχιστον τον πρωτο καιρο :wink:

ASCCO1
05-05-05, 23:00
Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σωστη σειρα..
Ο ορος << ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ>> στην ελλαδα ειναι παρεξηγημενος η για να το πω καλυτερα οταν εχουμε ενα ενυδρειο που εχουμε μεσα 20 ψαρια διαφορετικα μεταξυ τους κοινος το εχουμε κανει δειγματολογιο το λεμε κοινωνικο ενυδρειο... << καλυτερα ας μην επεκταθουμε στο θεμα γιατι θα παει μακρια η βαλιτσα......>>
ΤΑ ΒΕΤΤΑ ειναι καταλληλα για ενα σωστο κοινωνικο ενυδρειο αρκει να αποφευγονται τα εξης ψαρια << scalarie, barbus, guppies>> ,και φυσικα ψαρια κυνηγοι, ψαρια που ζουν σε ζευγαρια και υπερασπιζονται τις περιοχες τους....
μπορουμε καλιστα να κρατησουμε ενα ΒΕΤΤΑ με ενα κοπαδι ΝΕΟΝ, ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ, η κατι αλλο αναλογο, και φυσικα corydoras...
δηλαδη αν απο πριν ξερουμε οτι σε ενα ενυδρειο θα βαλουμε ΒΕΤΤΑ μπορουμε καλιστα να βρουμε και τους αναλογους συγκατοικους του....
νομιζω οτι ειναι απλα τα πραγματα.. :wink: