PDA

Επιστροφή στο Forum : Φίλτρανση και υποστρωμμα για red crystal


anttheo
12-05-14, 21:52
Καλησπέρα! Πηρα τη μεγαλη αποφαση μετα απο πολυ καιρο να ξαναστησω το 80 λιτρο μου, με απωτερο σκοπο,οταν ερθει η ωρα (υπολογιζω 2-3 μηνες) να κανω μια σοβαρη προσπαθεια να φιλοξενησω Red Crystal που το εχω καημο!
Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη έχει 2 λαμπες, μια grolux 15w/t8 και μια daylight.
Σκεφτομαι να το κανω απλο, δλδ μαυρου χρωματος υποστρωμα και μονο moss, ειται σε πετρες,ειτε σε ριζες,θα το δω..Χρειαζομαι λοιπον την αποψη των εμπειρων!
Τι φιλτρο προτεινετε να βαλω?Εχω κοιταξει παρα πολλα κ εχω μπερδευτει..Σκεφτομαι για εξωτερικο φιλτρο..Ποιο θα εκανε για τα λιτρα κ το ειδος με το οποιο εχω σκοπο να ασχοληθω?
Επισης θα ηθελα να τα φωτα σας για το υποστρωμα.Σκεφτομουν οτι εφοσον δεν θα φυτεψω κατι ειναι ασκοπο να βαλω κατι τυπου florite.Τι προτεινετε??

Alex_Salonica
13-05-14, 11:04
Καλημέρα,
τα 80 λίτρα είναι μια χαρά για να φιλοξενήσεις crs και το σκεπτικό σου για απλό στήσιμο είναι γενικά σωστό με ένα καλό εξωτερικό φίλτρο(π.χ. eheim ecco pro ή άλλο αντίστοιχο).

Ο λόγος που δεν έχουν καταφέρει οι περισσότεροι να διατηρήσουν τις crs είναι η θερμοκρασία που δεν θα πρέπει να ανέβει πάνω από τους 23C.
Αν λοιπόν θα τις έχεις σε κλιματιζόμενο χώρο ή ακόμα καλύτερα έχεις chiller θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Αν όχι, τότε καλύτερα να δεις για κάποιο άλλο είδος πιο ανθεκτικό στο Ελληνικό καλοκαίρι.
Προσωπικά έχω Sulawesi και το καλοκαίρι με τους 30C στο ενυδρείο έχω τις περισσότερες αναπαραγωγές ;)

anttheo
13-05-14, 11:26
Alex ευχαριστω για την ανταποκριση. Γνωριζω για τις ζεστες του καλοκαιριου.Οι γαριδες θα μπουν απο Σεπτεμβρη, θελω να το στησω με φιλτρο υποστρωμα κ μοςς και να στρωσει καλα μονο του!Το επομενο καλοκαιρι, εαν τα πραγματα εχουν παει καλα,σιγουρα στο μυαλο μου υπαρχει η λυση chiller..
To ecco pro 130 ειναι αρκετα ακριβουτσικο (γυρω στα 100 ευρω..).Εχεις υποψιν σου κατι πιο οικονομικο που ομως να ειναι αποτελεσματικο?
Για υποστρωμα σκεφτομουν για akadama ή ADA. Ομως ADA δεν εχω βρει ακομη κατι σε Ελλαδα κ για Αkadama σε ενα site απο κρητη,αλλα με μεγεθος 5mm..Μηπως ειναι μεγαλο το μεγεθος?

Alex_Salonica
13-05-14, 11:45
Alex ευχαριστω για την ανταποκριση. Γνωριζω για τις ζεστες του καλοκαιριου.Οι γαριδες θα μπουν απο Σεπτεμβρη, θελω να το στησω με φιλτρο υποστρωμα κ μοςς και να στρωσει καλα μονο του!Το επομενο καλοκαιρι, εαν τα πραγματα εχουν παει καλα,σιγουρα στο μυαλο μου υπαρχει η λυση chiller..
To ecco pro 130 ειναι αρκετα ακριβουτσικο (γυρω στα 100 ευρω..).Εχεις υποψιν σου κατι πιο οικονομικο που ομως να ειναι αποτελεσματικο?
Για υποστρωμα σκεφτομουν για akadama ή ADA. Ομως ADA δεν εχω βρει ακομη κατι σε Ελλαδα κ για Αkadama σε ενα site απο κρητη,αλλα με μεγεθος 5mm..Μηπως ειναι μεγαλο το μεγεθος?

Σεπτέμβρη έχει ακόμα ζέστες, καλύτερα μετά τον Οκτώβρη.
Αφού στρώσει το φίλτρο σου θα έλεγα να το έχεις για ένα τρίμηνο μετά με κάποια ψαράκια μέσα για να στρώσει και ο βυθός και να έρθει σε "ισορροπία" το ενυδρείο.
Το ecco 130 είναι μικρό, θα χρειαστείς το 200άρι ή ακόμα καλύτερα το 300άρι και ναι δυστυχώς είναι στα 100 ευρώ(το ecco 200). Δεν είναι όμως απαραίτητο να πάρεις eheim, οποιοδήποτε εξωτερικό φίλτρο με επαρκές βιολογικό υλικό θα κάνει την δουλειά. Μπορείς να βλέπεις και τις αγγελίες μήπως βρεις κάποιο φίλτρο μεταχειρισμένο από χομπίστα σε καλή τιμή. Επίσης καλό θα ήταν να έχεις και ένα δεύτερο φίλτρο κατά προτίμηση αερόφιλτρο για backup αλλά και οξυγόνωση.

Από την στιγμή που δεν θα έχεις απαιτητικά φυτά πιστεύω το ειδικό υπόστρωμα είναι πολυτέλεια. Ένα οποιοδήποτε χαλαζιακό χαλικάκι, ουδέτερο δηλαδή υπόστρωμα, είναι αρκετό.
Αυτό που είναι απαραίτητο είναι η χρήση Α/Ο με το ανάλογο mineral.

nazgul
13-05-14, 17:49
Παρεμβαινω, αλλα να υπενθυμισω οτι θα ξαναερθει καλοκαιρι, ακομα και να τις βαλεις τον Οκτωβριο. Η χαμηλη θερμοκρασια ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεις απο τωρα, κατα τη γνωμη μου. Σκεψου να το εχεις στημενο, να πηγαινουν ολα καλα και ξαφνικα να αρχιζεις να τις χανεις λογω αυξησης θερμοκρασιας απο το Μαϊο.

anttheo
13-05-14, 19:26
Συμφωνω και οπως εγραψα και πιο πανω, για το επομενο καλοκαιρι θα παω σε chiller...αν βεβαια ολα πανε καλα μεσα στο χρονο και καταφερω να τις διατηρησω-πολλαπλασιασω..Η κοκομετρια του χαλικιου παιζει ρολο? Ειδα σημερα σε ενα καταστημα χαλαζιακο μαυρο χαλικι,το οποιο ηταν αρκετα λεπτο, ισως μισο απο το μεγεθος φακης..πιστευω πως μου κανει,σωστα?

nazgul
13-05-14, 21:02
Δε νομιζω να εχουν θεμα με την κοκκομετρια του υποστρωματος, αρκει να ειναι ουδετερο.

Αφου το εχεις ηδη στο μυαλο σου για chiller, καλη επιτυχια σου ευχομαι! Θα περιμενουμε νεα μετα το καλοκαιρι.

anttheo
13-05-14, 22:47
Ευχαριστω!Σιγα σιγα και σταθερα,γιατι οπως αμετρητες φορες εχει αποδειχθει, η επιπολαιοτητα στοιχιζει..και στην τσεπη και στο αποτελεσμα!

nicpapa
13-05-14, 23:08
Εγώ παλι θα προτεινα να πας σε ενεργό υποστρωμα τυπου akadama, μιας και κατεβαζει το ph στο 6,2-6,4 και χαμηλωνει το kh..
Οπως σου ειπαν προσοχη με την θερμοκρασια, και εγω τις αναπαραγω το χειμωνα και μεχρι να μεγαλωσουν λιγο τα μικρά τα χάνω απο την ζέστη..

anttheo
13-05-14, 23:16
Ο λογος που σκεφτομουν και εγω akadama ή ADA ηταν αυτος...ομως, αφου ετσι κ αλλιως η Α/Ο + minerals ειναι "μονοδρομος", δεν θα πετυχαινω το αποτελεσμα που θελω και με απλο χαλαζιακο χαλικι?:confused::confused:

nicpapa
13-05-14, 23:29
Η οσμωση σου τι νερο σου βγάζει ?
Εμενα μου βγαζει με kh1 , οποτε με χρηση akadama το μηδενιζω.
Η χρηση μινεραλ και οσμωση πρεπει να δοκιμάσεις τι ph σου βγάζει..
Τι να σου πω , τις ειχα και σε χαλικακι απλό, και μετά το γυρισα σε akadama, το καλό του akadama ειναι οτι εχει μικροπορους δεν ειναι λειο οπως το χαλικάκι, και βλέπεις τις γαριδες να το ψαχουλευουν συνέχεια....
Οτι σου κάτσει ειναι, απλα με το akdadama εχεις περισσοτερες ελπίδες. :D

anttheo
13-05-14, 23:34
Εχω μπερδευτει τωρα..Δεν ξερω τι θα κανω, ευτυχως εχω χρονο να σκεφτω και να αποφασισω!! Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!

Alex_Salonica
14-05-14, 09:04
Εχω μπερδευτει τωρα..Δεν ξερω τι θα κανω, ευτυχως εχω χρονο να σκεφτω και να αποφασισω!! Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!

Σε τι μπερδεύτηκες; Για το υπόστρωμα; Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, να το πάρεις είναι και πιο όμορφο και όπως ανέφερε και ο Νίκος θα σε βοηθήσει για να κατέβει το pH πολύ πιο γρήγορα.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι τα ενεργά υποστρώματα μετά από κάνα χρόνο χάνουν τις ιδιότητες τους και ουσιαστικά γίνονται απλό χαλικάκι.
Πολλοί χομπίστες με crs ξεστήναν κάθε χρόνο τα γαριδοενυδρεία τους αλλάζοντας το υπόστρωμα και το στήνουν από την αρχή. Αυτό το κάνουν όχι μόνο για το υπόστρωμα αλλά και για την αποφυγή βακτηριδιακών μολύνσεων από υπολείμματα στο βυθό. Εδώ έρχεται και η προσθήκη φίλτρου βυθού με αναρρόφηση από εξωτερικό φίλτρο ώστε να διατηρείται το υπόστρωμα καθαρό.

Σε μπέρδεψα περισσότερο; :rolleyes:

anttheo
16-05-14, 14:48
Καλησπερα! τελικα επελεξα γκρι σκουρο χαλαζιακο χαλικι και για φιλτρανση αγορασα το Eheim ecco pro 200(θα μπει και ενα αεροφιλτρο)..Επισης απο φιλο του φορουμ προμηθευτηκα x-mas moss!Η απορια μου ειναι η εξης.Αρκει ο φωτισμος μου(ανεφερα παραπανω) για την σωστη αναπτυξη της moss? Επισης. εχω 3 ριζες-ξυλα απο προηγουμενο aquaspace...Ισχυει οτι το mopani ειναι ακαταλληλο για rcs? Αν ναι, πως θα αναγνωρισω αν αυτες η ριζες ειναι mopani ή καποιο αλλο ειδος??:confused:

Alex_Salonica
16-05-14, 15:14
Καλησπερα! τελικα επελεξα γκρι σκουρο χαλαζιακο χαλικι και για φιλτρανση αγορασα το Eheim ecco pro 200(θα μπει και ενα αεροφιλτρο)..Επισης απο φιλο του φορουμ προμηθευτηκα x-mas moss!Η απορια μου ειναι η εξης.Αρκει ο φωτισμος μου(ανεφερα παραπανω) για την σωστη αναπτυξη της moss? Επισης. εχω 3 ριζες-ξυλα απο προηγουμενο aquaspace...Ισχυει οτι το mopani ειναι ακαταλληλο για rcs? Αν ναι, πως θα αναγνωρισω αν αυτες η ριζες ειναι mopani ή καποιο αλλο ειδος??:confused:

Πολύ καλή η επιλογή του φίλτρου :smt023 Βάλε τα υλικά όπως προτείνει ο κατασκευαστής και μην ξεχάσεις να προσθέσεις ένα προφίλτρο στην είσοδο του για να μην σου ρουφάει το γόνο όταν με το καλό.. ;)

Η Christmas moss είναι πολύ όμορφη moss και συγκαταλέγετε στα "εύκολα" φυτά, ο φωτισμός σου είναι μια χαρά γι αυτή.

Βάλε μια φώτο τις ρίζες να σου πούμε

anttheo
16-05-14, 15:21
Alex για το ecco εμπιστευτηκα εσενα που μου το προτεινες!:)το βραδακι θα ανεβασω και φωτο απο τις ριζες.

kifinas
16-05-14, 20:54
Το υποστρωμα για αυτες τις γαριδες ειναι θεωρω ενα απο τα δυο πιο σημαντικα πραγματα που πρεπει να παρεις.

Φιλοι εχουν χρησιμοποιησει το akadama με επιτυχια, εγω στα καινουργια ενυδρεια που εφτιαξα χρησιμοποιησα το sirakura (εισαγωγη απο Γερμανια) με τρομερα αποτελεσματα καθως τα χρωματα στις γαριδες που εβαλα δειχνουν πιο εντονα απο το μεγαλο ενυδρειο που εχω στεισει και πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα του υποστρωματος.

Το δευτερο που χρειαζονται αυτες οι γαριδες ειναι θερμοκασιες το ανωτερο μεχρι 25c και στεθερες παραμετρους.

Σκεψου πριν το χρησιμοποιησεις τον χαλαζια που αγορασες.

Καλη αρχη οτι θελεις μην διστασεις να ρωτησεις.

Φιλικα
Χρηστος.

anttheo
16-05-14, 22:29
Παρακατω ειναι οι ριζες που εχω..Αναγνωριζει καποιος τι ριζες ειναι και αν μπορουν να μπουν με crystal ή οχι?
1.
http://s29.postimg.org/ws8q6inc7/DSC02727.jpg
2.
http://s21.postimg.org/ri909xlkn/DSC02730.jpg
3.
http://s22.postimg.org/8u0ad0nv5/DSC02731.jpg

Σκεψου πριν το χρησιμοποιησεις τον χαλαζια που αγορασες.
Φιλαρακι, θεωρεις δηλαδη οτι το αποτελεσμα θα ειναι απογοητευτικο με το χαλικι αυτο? Η αληθεια ειναι οτι ψαχνοντας απο Ελλαδα δεν εχω βρει καποιο απο αυτα τα υποστρωματα..Ειναι που ειναι ακριβουτσικα,εχουμε και το θεμα των μεταφορικων απο εξω..:mad::mad: Βεβαια, αν δεν υπαρχει αλλη οδος,θελω να το ξερω γιατι σε βαθος χρονου θα βγω σιγουρα χαμμενος!

nicpapa
16-05-14, 23:11
Για το akadama...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77082
Το ενεργό υποστρωμα το θέλεις για να σου κατεβάζει το ph ,και το kh...
Με χαλικι θα το καταφέρεις και παλι ,αλλα αφου οριμασει αρκετα ο βυθος ωστε να σου κατεβάζει το ph.
Εκτος αν πας σε χαλικι χαλαζιακο με χρηση co2 στην αρχη ωστε να σου κατεβαζει το ph.
Νομίζω στην πρωτη κανουν για τις γαρίδες....

anttheo
16-05-14, 23:21
Μαλλον πρεπει να σκεφτω κατι τετοιο.Θα διευκολυνει καπως τα πραγματα...Ισχυει οτι δεν χρειαζεται στρωσιμο?Δλδ σε 3-5 μερες μπαινουν γαριδες κανονικα?

nicpapa
16-05-14, 23:42
Μαλλον πρεπει να σκεφτω κατι τετοιο.Θα διευκολυνει καπως τα πραγματα...Ισχυει οτι δεν χρειαζεται στρωσιμο?Δλδ σε 3-5 μερες μπαινουν γαριδες κανονικα?
Δεν τα λές σωστα. ....
Απλα το υποστρωμα , akadama δεν απελευθερωνει αμμωνια οπως το υποστωμα της ada. ..
Το στρωσιμο το χρειαζεται κανονικά, ωστε να ετοιμαστει , στρωθει,ωριμάσει ο βυθός.
Ειχε βάλει το μαγαζι μια προσφορά, δεν ξερω αν ειναι μέσα ή εχει σβηστει, στην παραγγελια αν κανεις πες του οτι εισαι απο το φορουμ, η παρε τον τηλ , να σου κανει καποια εκπτωση.

anttheo
16-05-14, 23:59
Καλως,θα μιλησω να δω ποσο θα βγει το κοστουμι και το πιο πιθανον ειναι το χαλαζιακο να μπει οπως ειναι αποθηκη..thx!!

kifinas
17-05-14, 09:00
Επειδη πηγαινουμε λιγο αναποδα (ετσι ειμαστε σαν λαος), επιβαλεται να ξεκινησεις απο το υποστρωμα μιας που ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με αυτες τις γαριδες.

Εχω κανει ακριβως τα ιδια λαθη και ειδα ποσο πιο ευκολο ειναι να κρατας τετοιο ειδος με ενα δυο πραγματακια, και το ενα ειναι το υποστρωμα.

Το 2011 οταν αποφασισα να κανω το μεγαλο ενυδρειο shrimp only το υποστρωμα (ada amazonia2) ηταν ειδη νεκρο (2007).

Χρειαστηκαν περιπου δυο χρονια με πολλες χημιες αλλα και λαθη για καταφερω να κρατησω αυτες τις γαριδες.

Χρειαστηκα, co2- ph controller - chiller - tds meter - gh test - kh test - αναπληρωση - ΑΟ - αλλα και φυσικα τα minerals gh & tds up ωστε να κανω σωστες αλλαγες.

Βλεπεις το υποστρωμα δεν με βοηθησε ποτε να κατεβει το kh στο 0 αλλα και το gh στο 4-5 ωστε οι βασικες αναγκες του εν λογω ειδους να καλυφθουν.

το υποστρωμα θα σε βοηθησει να κατεβασει απο μονο του το kh - gh στα επιθυμητα για αυτες τις γαριδες νουμερα ωστε μετα να μην χρειαστεις ουτε co2.

Στην ουσια με το υποστρωμα δεν θελεις μπουκαλα (τουλαχιστον στην αρχη) αλλα ουτε και co2 controller καθως το ph σου θα ρυθμιστει απο το υποστρωμα σου.

Στο μικροτερο ενυδρειο που εβαλα το shirakura δουλευει 3-4 μηνες με περιπου 100 crs μεσα χωρις μπουκαλα και χωρις controller.

Κανω τις αλλαγες του νερου με τα καλαλληλα Minerals ριχνω την τροφουλα και ειμαι ετοιμος.

Γιαυτο λεω οτι επιβαλεται να παρεις υποστρωμα ωστε να αποφυγεις τα δικα σου τα λαθη. Το υποστρωμα θα σου διορθωσει τις μακακιες που θα κανεις μεχρι να μαθεις.

Φιλικα παντα
-------------------------
ααα και που σε

προμηθευσου ενα tds meter απο Ελλαδα η απο ebay κανει 10 ευροπουλα και ειναι το πιο χρησιμο οργανο που υπαρχει καθως σιγα σιγα θα χρειαζεσαι μονο αυτο για να κανεις τις αλλαγες σου (κοινως καταργεις και το τεστ (gh)).

Υ.Γ Τις crs στο μικροτερο ενυδρειο τις εβαλα την 5η μερα και δεν πεθανε ουτε μια.....
-------------------------
Δεν γνωριζω για τις ριζες αλλα στα ενυδρεια μου εχω ριζουλες σαν και αυτες.

Προσεξε ομως ξεκινησε χωρις την ριζα οτι προσθετεις στο ενυδρειο ισως ανεβαζει το kh και κατα συνεπεια το ph οποτε οταν την βαλεις μεσα κανε ενα δυο test ωστε να μην σου ανεβασει το ph.

anttheo
17-05-14, 11:36
Αν καταλαβα καλα, το βασικο συν αυτων των υποστρωματων ειναι το οτι κατεβάζουν το ph γλυτωνοντας μας απο μπλεξιμο με ph controller, co2 κτλ.Το kh και το gh τα καταφερνεις και με το καταλληλο mineral αν κ το υποστρωμμα βοηθαει σε αυτο.Απο τη στιγμη που το υποστρωμμα κανει και αυτο δουλεια με kh , gh να φανταστω οτι θα πρέπει να παιξω με τη δοσολογία του mineral οταν ερθει αυτη η ωρα? Σορι αν γινομαι κουραστικος, θελω ομως να κανω μια σοβαρη προσπάθεια, οποτε ...ρωτώντας πας στην πολη..

kifinas
17-05-14, 12:09
καλα κανεις.

Το υποστρωμα κατεβαζει το gh στο 4 και μηδενιζει το kh.

Οταν κανεις τις αλλαγες απο νερο ΑΟ και μονο, τοτε με το mineral gh+ ανεβαζεις το gh σου στο 4 (μιλοντας με tds 72-80) προσθετεις και tds up απο την mosura και φτανει το tds απο 120-150 αναλογα που θελεις να το φτασεις και εισαι ετοιμος.

Φυσικα δεν αναφερουμε πουθενα το kh γιατι δεν υπαρχει αφου με το νερο της ΑΟ εχει φυγει.
Εαν παρεις το gh+ της salty shrimp θα δεις οτι εχει kh 0.06 ειναι για να κραταει να μην γινει ph crash.

Οποτε το νερο μας αποτελειται απο gh 4-5 δηλαδη tds απο 70 - 95 και τα υπολοιπα καποια στοιχεια που εχει μεσα το tds up.

Μπορουμε να ψαξουμε και αλλα σκευασματα εκτος αυτα που σου προτεινω απλα εγω με αυτα κανω την δουλεια.
-------------------------
μπορουμε να υποθεσουμε οτι με υποστρωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις και νερο βρυσης (εμενα προσωπικα βγαζει 7Gh & 7Kh) αλλα οπως καταλαβαινεις μεχρι να κατεβασει παλι το υποστρωμα σου το kh αλλαζεις τις συνθηκες του νερου σου και ετσι βαζεις σε κινδινο τις γαριδουλες σου + οτι χαλαει πιο γρηγορα το υποστρωμα σου.

οποτε με ενα υποστρωμα που θα παρεις 50 + 60ευρω δεν θα χρειαστεις co2 + controller αλλα θεωρητικα μπορεις να δουλεψεις και χωρις ΑΟ (κατι που δεν εχω δοκιμασει).

Καταλαβαινεις οτι φτιαχνοντας ενα τετοιο ενυδρειο με αυτα τα ζωντανα τα οποια στην καλυτερη ξεκινανε απο 3 - 2500€ η καθε γαριδα δεν θα σκεφτεις τα λεφτα του υποστρωματος η ακομη και να σου λεω οτι δεν θελεις c02 η controller εαν περισευουν καλο θα ειναι να μπουν επανω μην γινει καμια στραβη και οχι τυχαια αλλα μην κατα λαθος βαλεις καμια πετρα η κατι αλλο και ανεβει αποτομα το ph και εχουμε τραγωδια.

anttheo
17-05-14, 12:55
Κατατοπιστικότατος!!:)
-------------------------
Παιδια μιλησα με το καταστημα για το akadama και κανει εκπτωση για το φορουμ ενα 10%.. Εχει 2 ειδων ibaraki, ενα στα 5ΜΜ και ενα στα 20ΜΜ.Ποιο να προτιμησω??

kifinas
17-05-14, 13:11
για κοιτα και εδω.

To akadama ειναι ανοιχτοχρωμο?

http://www.garnelenhaus.de/Layout-and-Decoration/Substrate/Shirakura-Red-Bee-Sand-8-kg-ca-8-Liter::714.html
-------------------------
εχει 50 ευρω με τα μεταφορικα αλλα αξιζει τα λεφτα του.

Επισης εαν ειναι να στησεις αυτο που σου λεω αγορασε και φιλτρο βυθου.

http://www.garnelenhaus.de/All-kind-of-Technic/Filter/WaveReef-Bodenfilter-STF-32-luftbetrieben::704.html

Ετσι διπλασιαζεις την φιλτρανση σου.

anttheo
17-05-14, 13:19
Δυστυχως ναι,ειναι ανοιχτοχρωμα...Το ενα ειναι πορτοκαλί-κεραμιδί και το άλλο ειναι κιτρινο.. Το ένα 8κιλο λογικα ειναι αρκετο για 80 λιτρα,ε? (βυθος 60x30)
Επισης εχω παρει το eheim ecco 200 και σκεφτομουν να βαλω και ενα αεροφιλτρο για να οξυγονωνει και περισσοτερο το νερο..Προτεινεις αντι για αεροφιλτρο δλδ να βαλω σαν δευτερο ενα βυθου?

kifinas
17-05-14, 23:00
εαν πας στην λυση που σου προτεινω ναι θα παρεις και ενα φιλτρο βυθου κατα προτημιση με δυο εξοδους (σωληνες ανοδου) ωστε να μην λυμνιαζουν αυτα που ρουφαει. (το λεει και στις οδηγιες χρησης επανω στην σακουλα)

Για να δουλεψει το φιλτρο βυθου θελεις και μια αεραντλια ωστε να ανεβαζει το νερο απο τους σωληνες ανοδου.

δες εδω εαν ξερεις να διαβαζεις αγγλικα.
http://www.shirakura-shop.de/en/usage.htm

εχει πολλα ωραια εκει ριξε και μια ματια στο analysis.
-------------------------
τα οχτω κιλα ειναι σου φτανουν.
-------------------------

Επισης εχω παρει το eheim ecco 200 και σκεφτομουν να βαλω και ενα αεροφιλτρο για να οξυγονωνει και περισσοτερο το νερο..Προτεινεις αντι για αεροφιλτρο δλδ να βαλω σαν δευτερο ενα βυθου?

το αεροφιλτρο θα το συνδεσεις με του βυθου και θα εχεις και οξυγονο αλλα και περισσοτερα βακτηρια στον βυθο σου.

Στην ουσια ειναι σαν να διπλασιαζεις την βιολογια του ενυδριου σου με το φιλτρο βυθου.
-------------------------
Δυστυχως ναι,ειναι ανοιχτοχρωμα...Το ενα ειναι πορτοκαλί-κεραμιδί και το άλλο ειναι κιτρινο..

Δηλαδη να τρεξεις να μπεις στο internet,
Να ψαξεις να διαβασεις το forum να δεις πιο σου κανει,
Να μαζεψεις ιδεες πληροφοριες και τα σχετικα,
Εντομεταξη το ενυδρειο να ειναι ετοιμο για στισημο,
Να παρεις ενα υποστρωμα για τις γαριδες σου που θα ειναι κιτρινο;;;
Απο το να παρεις ενα υποστωμα που θα δωσει bonus στις Γαριδες σου...
Σου φενεται λογικο???

Οχι

Εισαι δυναμιτης....

Απο την γνωστη διαφημιση

anttheo
17-05-14, 23:35
To αεροφιλτρο με ποιο τροπο θα συνδεθει με το undergravel?Απλα θα βαλω ενα sponge filter στην εξοδο του undergravel??Και κατι αλλα..Μηπως ειναι υπερβολη η χρηση ecco 200., undergravel και αεροφιλτου?

kifinas
18-05-14, 13:07
επειδη σε μπερδεψα λιγο απο την στιγμη που θα παρεις φιλτρο βυθου θα χρειαστεις μια αερανλια (οχι αεροφιλτρο) ωστε συνδεοντας την με το φιλτρο βυθου θα ανεβαζει το νερο απο τα χαμηλα στον σωληνα.

Alex_Salonica
18-05-14, 23:14
Βλεπω πολυ καλη εξελιξη και πιστευω θα γινει ομορφο και σωστα στημενο.

Απο τη στιγμη που υπαρχει εξωτερικο φιλτρο μπορουμε να το συνδεσουμε με το φιλτρο βυθου ωστε να διατηρειτε καθαρος ο βυθος και να μην χρειαζεται καθαρισμα( πραγμα οχι ευκολο για το φιλτρο βυθου).

Ενα αεροφιλτρο μονο καλο θα κανει και δεν ειναι υπερβολη.

kifinas
18-05-14, 23:21
επειδη αυτο με την συνδεσμολογια του φιλτρου βυθου με το εξ.φιλτρο δεν το καταλαβα ποτε πως συνδεετε, μπορεις να μου δειξεις καποιο συνδεδεμενο ΦΒ με το εξ.φιλτρο?

Μια φωτο η ενα σχεδιακι.

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εχει ενα 6αρακι σωλινακι με αεροφιλτρο στην ακρη του το ΦΒ.

anttheo
19-05-14, 00:40
Alex εννοεις να συνδεσω την εξοδο του φιλτρου βυθου με το μπαστουνι εισοδου του εξωτερικου φιλτρου ή με άλλο τροπο?:confused::confused:

Alex_Salonica
19-05-14, 01:10
Alex εννοεις να συνδεσω την εξοδο του φιλτρου βυθου με το μπαστουνι εισοδου του εξωτερικου φιλτρου ή με άλλο τροπο?:confused::confused:

Ναι αυτος ειναι ο ενας τροπος και ο πιο σωστος κατα τη γνωμη μου. Μπορει να γινει και αναποδα αλλα χρειαζεται μεγαλο φιλτρο με αρκετη ροη αλλα το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο με extra clear νερο στο ενυδρειο.

anttheo
19-05-14, 01:17
Οποτε,με αυτο τον τροπο δε χρειαζεται αεραντλια,αφου η αντλια του εξωτερικου κανει τη δουλεια,σωστα?Αlex λες το ecco 200 θα το καταφερει? κ προσθετω κ μια μικρη αεραντλια με αεροφιλτρο για εξτρα βιολογια και οξυγονωση και ειμαι τουμπανος...:D

Alex_Salonica
19-05-14, 10:02
Οποτε,με αυτο τον τροπο δε χρειαζεται αεραντλια,αφου η αντλια του εξωτερικου κανει τη δουλεια,σωστα?Αlex λες το ecco 200 θα το καταφερει? κ προσθετω κ μια μικρη αεραντλια με αεροφιλτρο για εξτρα βιολογια και οξυγονωση και ειμαι τουμπανος...:D

Σωστά.

Βάλε το ecco σε στυλ αναρόφησης(η έξοδος του φίλτρου βυθού στην είσοδο του εξωτερικού) και θα είσαι μια χαρά. Το ecco είναι μια χαρά γι αυτή τη δουλειά στα λίτρα σου.

kifinas
19-05-14, 10:08
Ναι αυτος ειναι ο ενας τροπος και ο πιο σωστος κατα τη γνωμη μου. Μπορει να γινει και αναποδα αλλα χρειαζεται μεγαλο φιλτρο με αρκετη ροη αλλα το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο με extra clear νερο στο ενυδρειο.

μηπως ομως με αυτον τον τροπο ρουφαει μεγαλη ροη (αναλογα με το φιλτρο) με αποτελεσμα τα μωρα γαριδακια ισως να αποροφουνται απο τον βυθο?

Οπως επισης εαν εχει το ΦΒ 2 εξοδους πρεπει να κανεις ενωση των πλαστικων σωληνων?

Φιλικα παντα.

Alex_Salonica
19-05-14, 10:20
μηπως ομως με αυτον τον τροπο ρουφαει μεγαλη ροη (αναλογα με το φιλτρο) με αποτελεσμα τα μωρα γαριδακια ισως να αποροφουνται απο τον βυθο?

Οπως επισης εαν εχει το ΦΒ 2 εξοδους πρεπει να κανεις ενωση των πλαστικων σωληνων?

Φιλικα παντα.

Δεν υπάρχει πιο αποτελεσματικό "προφίλτρο" από το φίλτρο βυθού.(με την προυπόθεση να υπάρχει υπόστρωμα τουλάχιστον 1 εκατοστό).
Αν έχουμε το κατάλληλο φίλτρο για τα λίτρα μας δεν χρειάζεται να γίνεται αναρόφηση από δύο πλευρές, καταργούμε την μία. Ο λόγος είναι ότι η αντλία του φίλτρου έχει πολύ μεγαλύτερη ροή από την ανάλογη αεραντλία. Βέβαια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τις 2 εξόδους αλλά κατά την γνώμη μου αυτό είναι περιττό.

Να υπενθυμίσω ότι η χρήση φίλτρου βυθού είναι κατάλληλη μόνο για ενυδρεία χωρίς φυτά ή με φυτά που δεν χρειάζονται φύτεμα στο υπόστρωμα.

Όλοι φίλοι είμαστε :p

nicpapa
19-05-14, 14:08
Εγω θα έβαζα φιλτρο βυθου για μια και μονο χρηση τον καθαρισμό του υποστρωματος, οταν αλλαζουμε νερό τραβάμε απλα απο εκει, ετσι δεν θα εχουμε στο μέλλον χαμηλωμα του ph απο την ¨βρωμια¨που θα εχει στο υπόστρωμα.

Δεν ειμαι υπέρ της χρήσης για του 2 παρακατω λόγους.
1)Αν χρησιμοποιησουμε φιλτρο βυθου, με αεραντλια ναι μεν αυξανουμε την φιλτρανση μας αλλα θα μας πεταει ολη την βρωμια που θα πιανει το υποστρωμα στην στηλη του νερου.

2) Μειωνουμε το χρονο ζωης του ενεργου υποστρώματος μας.


Αλέξανδρε καλη λυση ειναι με συνδιασμο με εξωτερικο φίλτρο αλλα οπως ειπα και παραπάνω μειωνουμε το χρονο ζωης του υποστρωματος...

Alex_Salonica
19-05-14, 14:28
Αλέξανδρε καλη λυση ειναι με συνδιασμο με εξωτερικο φίλτρο αλλα οπως ειπα και παραπάνω μειωνουμε το χρονο ζωης του υποστρωματος...

Δεν γνωρίζω αν όντως μειώνει την ζωή του υποστρώματος αλλά και έτσι να είναι από την στιγμή που έχει "ωριμάσει" το ενυδρείο μας και δεν έχουμε απαιτητικά φυτά και "φτιάχνουμε" το νερό μας με το ανάλογο mineral λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα..

πάντως η ιδέα της χρήσης του φίλτρου βυθού για τις αλλαγές νερού μου ακούγεται πολύ καλή :smt038

anttheo
19-05-14, 15:40
Σας ευχαριστω για την ανταποκριση!Οντως θα κανει πολυ καλη δουλεια το ugf, εφοσον δεν υπαρχει προβλημα λογω δυνατης ροης του εξωτερικου που θα ειναι συνδεδεμενο με αυτο..Με προβληματισε ομως η απαντηση του φιλου nicpapa περι ελαχιστοποιησης χρονου ζωης του υποστρωματος με αυτο τον τροπο...Ετσι το εψαξα λιγο και διαβασα στο site της shirakura, οι οποιοι προτεινουν ως ιδανικη τη χρηση ugf με το υποστρωμα τους..
When used according to our recommendations and with a regulary water change of about 20% with tap water every two weeks, Red Bee Sand will remain functional for over a year as a general rule.

Ρε παιδια,αν ισχυει αυτο, τοτε καθε 1-2 χρονια θα πρεπει να αλλαζω υποστρωμα..Χρηστο μιας και το χρησιμοποιεις ηδη, το εχεις ψαξει καθολου, τι παιζει με τη διαρκεια ζωης?

Alex_Salonica
19-05-14, 16:19
Σας ευχαριστω για την ανταποκριση!Οντως θα κανει πολυ καλη δουλεια το ugf, εφοσον δεν υπαρχει προβλημα λογω δυνατης ροης του εξωτερικου που θα ειναι συνδεδεμενο με αυτο..Με προβληματισε ομως η απαντηση του φιλου nicpapa περι ελαχιστοποιησης χρονου ζωης του υποστρωματος με αυτο τον τροπο...Ετσι το εψαξα λιγο και διαβασα στο site της shirakura, οι οποιοι προτεινουν ως ιδανικη τη χρηση ugf με το υποστρωμα τους..

Ρε παιδια,αν ισχυει αυτο, τοτε καθε 1-2 χρονια θα πρεπει να αλλαζω υποστρωμα..Χρηστο μιας και το χρησιμοποιεις ηδη, το εχεις ψαξει καθολου, τι παιζει με τη διαρκεια ζωης?

Ε τα είπαμε αυτά... ξαναδιάβασε το 13

anttheo
19-05-14, 16:32
Σταθηκα μαλλον μονο στην αλλαγη λογω συσσωρευσης βρωμιας.Ειχα καταλαβει οτι πρεπει να αλλαχτει, ειχα ομως στο μυαλο μου τα 3-4 χρονια...:(

kifinas
22-05-14, 10:12
O sirakura πρωτείνει φιλτρο βυθου ωστε να ΜΗΝ μειωθει ο χρονος ζωης του προιοντος.
Λογικο μου ακουγεται καθως περναει η στηλη νερου απο ολο το υποστρωμα ενω χωρις ugf μετα απο 2 ποντους δεν φτανει το νερο ωστε να ριχνει το Ph.

Λεει οτι κραταει απο 1,5 - 2 χρονια αλλα μπορει να παρει και παραπανω εαν κανουμε σωστες αλλαγες του νερου και δεν καταπονουμε το υποστρωμα με KH.

Εγω το δουλευω 4 μηνες και δεν μπορω να σου πω για το ποσο κραταει.

Αυτο που λεω ειναι οτι 4 μηνες εχω crs ΧΩΡΙΣ CO2-PH CONTROLLER.

Θετικα -
1) Ριχνει το kh
2) δεν χρειαζεται να κοιτα το ph
3)φερνει το gh σε επιθημητα επιπεδα, με αποτελεσμα PH-KH-Gh οι πιο σημαντικες παραμετροι του νερου σου να μην θελουν συνεχεια παρακολουθηση.
4)Επειδη οι παραμετροι ειναι σωστοι βλεπω να μεγαλωνουν οι γαριδες πιο γρηγορα να εχουν εντονοτερα χρωματα, και περισσοτερες γενησεις απο το ενυδρειο που εχω το μεγαλο. Μπορει βεβαια αυτο να ωφηλετε στο οτι το μεγαλο εχει πολλες γαριδες ετσι μπορει να ριχνουν την αναπαραγωγικη διαδικασια


Αρνητικα - Δεν μπορεις να βαλεις φυτα με ριζες λογω ugf
θελει ξυλωμα μετα απο 1,5 - 2 χρονια.

anttheo
22-05-14, 11:25
Προχθες τελικα το παρειγγειλα μαζι με το ugf...Χρηστο ποσες μερες εκαναν να σου ερθουν περιπου, θυμασαι?Απο φυτα,δε θα βαλω κανενα με ριζα οποτε ειμαι οκ..

kifinas
22-05-14, 11:36
περιπου 5 μερες.

Αντε καλη αρχη οτι θελεις μας ρωτας.

Ειναι καλο να γινομαστε πιο πολλοι. Θα διορθωνουμε τα λαθη μας πιο γρηγορα.

anttheo
22-05-14, 11:57
Σε ευχαριστω, οπως και ολους οσους μοιραζονται την εμπειρια τους για να βοηθησουν...Μολις ερθουν τα πραγματα και αρχισει σιγα σιγα το στησιμο, θα ανεβασω φωτο και μια πρωτη παρουσιαση!:p:p

anttheo
28-05-14, 18:28
Καλησπερα!!Επιτελους ηρθαν undergravel και υποστρωμμα...Ειχα βεβαια ενα ατυχημα με τη γυαλα, ομως με τη βοηθεια συνφορουμητων,τεινει να λυθει και ξεκιναω στησιμο.Για αρχη εστησα ugf και απο πανω το υποστρωμμα, Εχω θεσει σε λειτουργια το ecco pro 200.To πρωτο εμποδιο που αντιμετωπησα ειναι το εξης...Πως θα συνδεσω ecco με ugf? O σωληνας του ugf ειναι πιο χοντρος απο του εξωτερικου...Υπαρχει καποιο εξαρτημα που να κανει την ενωση?Αν ναι, μπορει καποιος να μου πει ποιο ειναι γιατι δε σκαμπαζω??:p

kifinas
30-05-14, 21:03
Το εξαρτημα λεγετε συστολη. σε μαγαζια με υδραυλικα μπορεις να το βρεις αλλα επειδη θα ψαχνεις πολυ μπορεις να πας στον σταματιου στον κηφισο και να ζητησεις.

μπορεις επισης να κοιταξεις εδω
http://aquario.gr/20-3367.html#.U4jVNPmSziM

Και για αποφυγη παρεξηγησεων ουδεμια σχεδη εχω με τα εν λογω μαγαζια απλα οταν εψαχνα εγω εφαγα αρκετες ωρες για να βρω αυτο που ηθελα οποτε για να μην ψαχνεις αδικα...

kifinas
31-05-14, 23:29
το φβ το εβαλες?

anttheo
31-05-14, 23:36
Ναι το εβαλα και την Δευτερα που θα παρω συστολη θα το συνδεσω με το εξωτερικο μου!:)

kifinas
15-06-14, 00:26
εχουμε καμια φωτο να παρουμε ματι?

anttheo
09-09-14, 13:36
Καλησπερα...Δυστυχως το καλοκαιρι μου εκρυβε δυσαρεστες εκπληξεις και το αποτελεσμα ειναι το εξης..
Το ενυδρειο τελευταια φορα φροντιστηκε πριν τρεις μηνες, εντος υπηρχαν 2 platy και ριζα με moss.Ολα ηταν ετοιμα για να μπουν crs.Αυτη τη στιγμη..Το νερο καλυπτει το μισο ενυδρειο, τα platy εχουν ψωφισει και αποσυνθεθει, υπαρχουν μονο μερικα μικρα σαλιγκαρια...Η moss φουλ ανεπτυγμενη, αλλα φουλ στην τριχοειδη αλγη(πραγματικα φουλ).Επισης το ενυδρειο εχει πολυ πρασινη αλγη στα τζαμια...Το φιλτρο και το ugf δεν εχουν σταματησει να δουλευουν..Θελω την εμπειρια σας για να επαναφερω γρηγορα το ενυδρειο και να ασχοληθω επιτελους με τις crs...Απο αλλαγες νερου τι πρεπει να κανω?Απλα γεμιζω νερο, ή οχι?Επισης τι κανω με την αλγη?Καποιος γρηγορος και αποτελεσματικος τροπος??Ευχαριστω

stanisalus18
09-09-14, 20:58
το αφησες για τρεις μηνες μονο του το ενυδρειο?

anttheo
10-09-14, 12:44
Δυστυχως ναι..Εφυγα απο Αθηνα για 3 μηνες και εμεινε μονο του..

kifinas
10-09-14, 15:09
το ποδι πως παει?
-------------------------
για τις αλγες διαβασε αυτο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

anttheo
11-09-14, 13:12
Χρηστο ολα καλα με το ποδι αν και ταλαιπωρηθηκα αρκετα..Τα εχω διαβασει ξανα κ ξανα και παντα φτανω σε αδιέξοδο! Να κανω για αρχη χρηση καποιου φαρμακου εως οτου φυγει η αλγη? Φοβάμαι λιγο μην επηρεασει τις γαριδες οταν μπουν..τι λετε?
-------------------------
Κανεις δεν μπορει να μου δωσει τα φωτα του? Δεν θελω να βαλω co2.εαν ριξω σκοταδι για 4-5 μερες κ κανω αλλαγη 50% καθε μερα θα βελτιωθει η κατασταση?

nicpapa
12-09-14, 19:34
Δοκιμασε με excel σε υπερδοσολογια , μπορει να σου κάψει και την μοςς ομως.

stanisalus18
15-10-14, 21:01
Ειχε βάλει το μαγαζι μια προσφορά, δεν ξερω αν ειναι μέσα ή εχει σβηστει, στην παραγγελια αν κανεις πες του οτι εισαι απο το φορουμ, η παρε τον τηλ , να σου κανει καποια εκπτωση.


Παιδια μιλησα με το καταστημα για το akadama και κανει εκπτωση για το φορουμ ενα 10%..

Παιδια που ειναι αυτο? το ειχα δει καπου εδω στο φορουμ, ηταν ενας απο το μαγαζι που γραφτηκε εδω κ εκανε εκπτωση στα μελη εδω στην αγορα του akadama, δεν το βρισκω το θεμα? ξερετε που ειναι?

Τάκης
15-10-14, 21:46
Παιδια που ειναι αυτο? το ειχα δει καπου εδω στο φορουμ, ηταν ενας απο το μαγαζι που γραφτηκε εδω κ εκανε εκπτωση στα μελη εδω στην αγορα του akadama, δεν το βρισκω το θεμα? ξερετε που ειναι?
Αν θυμάμαι καλα είναι ένα μαγαζί στα Χανιά με bonsai, το ψάχνω και εγω αλλα δεν το βρίσκω
-------------------------
http://www.yamadori-eshop.gr/?gclid=Cj0KEQjwtvihBRCd8fyrtfHRlJEBEiQAQcubtDNJbUn HWShfX9hXxiRxvE-EGFR81S-dOeCdrTXx-KcaAg4A8P8HAQ#!bonsai-soil-shop/cycn

κάτι σου βρήκα

stanisalus18
15-10-14, 21:58
Αν θυμάμαι καλα είναι ένα μαγαζί στα Χανιά με bonsai, το ψάχνω και εγω αλλα δεν το βρίσκω
-------------------------
http://www.yamadori-eshop.gr/?gclid=Cj0KEQjwtvihBRCd8fyrtfHRlJEBEiQAQcubtDNJbUn HWShfX9hXxiRxvE-EGFR81S-dOeCdrTXx-KcaAg4A8P8HAQ#!bonsai-soil-shop/cycn

κάτι σου βρήκα

αν ειναι οντως αυτο σε ευχαριστω παρα πολυ που το εψαξες και το βρηκες. θελω ομως το θεμα εδω στο φορουμ στο οποιο ειχε μιλησει εκεινος απο το μαγαζι και αναφερε την εκπτωση, δεν το βρισκω οσο και να το εψαξα πριν

nicpapa
15-10-14, 22:59
αν ειναι οντως αυτο σε ευχαριστω παρα πολυ που το εψαξες και το βρηκες. θελω ομως το θεμα εδω στο φορουμ στο οποιο ειχε μιλησει εκεινος απο το μαγαζι και αναφερε την εκπτωση, δεν το βρισκω οσο και να το εψαξα πριν
Tο site αυτο ειναι ....
Ο ανθρωπος ειχε βαλει την εκτπωση του , προσφορα για το φορουμ στους επαγγελματιες..
Αλλα καποιος συντονιστης το εσβησε... :confused: