PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιχλίδα Αναγνώριση


dimitris
12-05-14, 15:12
Καλησπέρα,

Δεν ειναι πολύ καλές οι φωτογραφίες, γιατί το έχω στο γραφείο και έχει αντανάκλαση. Αν δεν καταφέρουμε κάτι από τα έμπειρα μάτια σας, θα σκεφτούμε άλλες τεχνικές. Εγώ είχα πειστεί ότι ειναι melanochromis cyaneorhabdos, αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Κωστας Malawi
12-05-14, 15:14
Καλησπέρα,

Δεν ειναι πολύ καλές οι φωτογραφίες, γιατί το έχω στο γραφείο και έχει αντανάκλαση. Αν δεν καταφέρουμε κάτι από τα έμπειρα μάτια σας, θα σκεφτούμε άλλες τεχνικές. Εγώ είχα πειστεί ότι ειναι melanochromis cyaneorhabdos, αλλά θέλω τη γνώμη σας.

melanochromis maingano ειναι με λιγο πρησμενη κοιλια..ταισμενο ειναι και εχει φουσκωσει??

dimitris
12-05-14, 15:16
melanochromis maingano ειναι με λιγο πρησμενη κοιλια..ταισμενο ειναι και εχει φουσκωσει??

Ναι, το τάισα το πρωι. Ειναι μόνο του το καημένο και θέλω να του βάλω παρέα.

Κωστας Malawi
12-05-14, 15:24
θα πρεπει να σιγουρευτεις για το φυλο του.συνηθως το αρσενικο ειναι πιο εντονο..αλλιως βαζεις αρκετα και οταν σιγουρεψεις 1 αρσενικο και το χαρεμι του δινεις τα υπολοιπα αρσενικα.σε τι ενυδρειο ειναι??

dimitris
12-05-14, 15:30
Το ενυδρείο ειναι 120 λίτρα. Θα βάλω πέτρες περισσότερες και φυσικά θα μικρύνει και ο όγκος του.

Κλεόβουλος
12-05-14, 16:51
Γι αυτό το είδος θέλεις τα διπλάσια λίτρα (κι εμένα μου φαίνεται για Pseudotropheus-πρώην Melanochromis-cyaneorhabdos "maingano").
Το φούσκωμα δεν μ' αρέσει. Ή ταΐζεις πάρα πολύ ή έχει πρόβλημα.

ΜΙΜΗΣ
12-05-14, 18:18
Καντο διαιτα 3-4 μερες.μην ταισεις καθολου.
Θα σκασει το ψαρακι μπαμ θα κανει.
Αν δεις οτι δεν ξεφουσκωσε μπορει να ειναι αρρωστο.

dimitris
13-05-14, 08:37
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια χαρά ειναι το ψαράκι, απλά επειδή ήταν μόνο του το ΣΚ και νιώθω ενοχές που γενικά ειναι μόνο του στο ευνδρείο, το τάισα παραπάνω.

Τι να το κάνω? Και λυπάμαι να το δώσω, αλλά αν ειναι μεγάλο για το ενυδρειο και μόνο του, πάλι δεν το θέλω.