PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσοι είμαστε ?


Fonamstel
26-04-05, 22:17
Βλέπω "Τα μέλη μας είναι συνολικά 815"

Για έναν τέτοιο αριθμό, οι δημοσιεύσεις είναι λίγες.

Μήπως κάποιοι έχουν "εγγραφεί" με διπλό όνομα - ξέχασαν το ένα και χρησιμοποιούν το άλλο....
Μήπως συμβαίνει οτιδήποτε που δεν μπορώ να φανταστώ...

Για παράδειγμα:

michalisg
Ενταξη: 14 Δεκ 2002 - 0 posts

o.vulgaris
Ενταξη: 14 Δεκ 2002 - 0 posts

spyros
Ενταξη: 27 Δεκ 2002 - 0 posts

babis
Ενταξη: 31 Δεκ 2002 - 0 posts

Φαίνεται οτι 4 τουλάχιστον άτομα εδώ και δυόμισι χρόνια δεν έχουν γράψει ούτε "κιχ"... Θεωρούνται "μέλη" του board?

Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει... αλλά ένα "ξεκαθάρισμα" δεν θα βοηθούσε για να ξέρουμε πόσοι είμαστε :?: :?: :?:

EDIT:
281 (ποσοστό 34,5%) δεν έχει γράψει ποτέ.
Δηλαδή περίπου ο ένας στους τρεις (νομίζω οτι είναι αρκετά μεγάλο ποσοστό) δεν θεώρησε σκόπιμο να γράψει ένα "γειά σας"... "καλώς σας βρήκα"... "άει χαθείτε ηλίθιοι" τέλος πάντων....
:shock: :shock: :shock:

χρηστος παγκαλος
28-04-05, 07:55
καλημερα,,,,,,,,,,
εαν δεν εχεις κατι να πεις καλυτερα
να μην μιλας .......imho..... :oops: :oops: :oops:
φιλικα

καλο πασχα.

Panagiotis
28-04-05, 21:02
Ναι φιλε KostasY68 πως τολμας και γραφεις κατι χωρις την αδεια του Χρηστου Παγκαλου?

Μονο αυτος αποφασιζει τι ειναι καλο και τι οχι,τι θα πεις και τι δεν θα πεις!!!!


Τι λες ρε φιλε?Ξυπνησες στραβα και θα ξεσπασεις εδω μεσα?

Μερικοι δεν πανε καθολου καλα εδω μεσα!!!

Που ειναι οι moderators να κανουν σε εσενα παρατηρηση.Δεν ειναι τροπος αυτος!

Takis
28-04-05, 21:52
Χαλαρά παιδιά!!!
Έτοιμοι για καυγά!!!
Από ότι κατάλαβα, εννοεί ότι αυτοί που δεν μιλούν μάλλον δεν έχουν κάτι να πουν.

γαυρος
28-04-05, 21:59
και για να το κανουμε πιο κατανοητο :P ,ουκ αν λαβης παρα του μη εχοντος !!

αμεσως να τον φατε τον ανθρωπο... :evil:

Tolis
29-04-05, 01:27
O Χρηστος εννοουσε οτι καποιοι γραφονται για να μπορουν να διαβαζουν ολες τις κατηγοριες, αλλά δεν γραφουν τιποτα, ηρεμα.

Μελη του board θεωρουνται ολοι οσοι εχουν γραψει τουλαχιστον ενα γεια...

χρηστος παγκαλος
29-04-05, 06:14
φιλε Παναγιωτη
χωρις παρεξηγηση και χωρις να θελω να συνεχεισω
μια λογομαχεια με οποιονδηποτε μεσα στο forum
μηπως θα ηταν καλητερα να κανουμε το forum
μονο για μελη που μπορουνε να γραφουν.
και εαν θελεις να ξερεις εγω δεν εχω ενυδρειο (ΑΚΟΜΑ)
και δεν μπορεις εσυ να με αφηνεις χωρις της απαρετητες γνωσης
που ολοι περνουμε απο εδω....αν και καθηγητης......επειδη δεν
εχω γραψει κατι ασχετο και να σας ζαλειζω οπως κανω τωρα..
Μηπως να στελναμε ενα pm σε αυτους που φενονται οτι δεν γραφουν
για να δουμε τι γινεται (και να τους γνωρισουμε κιολας)και μετα να δουμε αν πρεπει να κανουμε κατι.

Παρακαλω τους moderators εαν δεν συμφωνουν να σβησουν
το μυνημα και
να μου κανουν ΑΥΣΤΗΡΗ παρατηρηση.

Take it easy,the war is over!

halvas69
29-04-05, 09:33
φιλε Παναγιωτη
χωρις παρεξηγηση και χωρις να θελω να συνεχεισω
μια λογομαχεια με οποιονδηποτε μεσα στο forum
Ρε παιδιά αφού ο μόνος που δεν έπιασε την ατάκα του Πάγκαλου είναι ο Παναγιώτης.
Ξεκαθάρισε έτσι κι αλλιώς όπως και να το εξέλαβε κάποιος.
Μην το τραβάμε άλλο τελείωσε.
Μία παρεξήγηση, ένεκα του περιορισμένου της έκφρασης του γραπτού λόγου.
Να δω να πέφτουν φιλάκια !!! :)

Panagiotis
29-04-05, 10:05
Παιδια μια συγνωμη απο ολους και ειδικα απο τον Χρηστο τον Παγκαλο!!!

Πραγματι δεν καταλαβα το πνευμα του και παρεξηγησα!

Απλα επειδη καποιοι γραφουν με μαλλον ειρωνικο και υποτιμιτικο τροπο δεν αντεξα να το δω ακομη μια φορα κατι τετοιο!

Αλλα και συ ρε Χρηστο ετσι οπως το εγραψες...!!!! :(

Τελος παντων,για αλλη μια φορα συγνωμη.

Ηταν λαθος μου.

halvas69
29-04-05, 10:09
Mπράβο αγόρι, μου μπράβο !
Τέτοια να βλέπουμε να χαιρόμαστε :)

ΥΓ και μην πει κανένας "Ποιός μίλησε τώρα" εεεε σας πήρε και σας σήκωσε ! :wink:

Fonamstel
29-04-05, 21:29
Οκ, παρεξηγήσεις συμβαίνουν πάντα στον γραπτό λόγο... μακάρι να λύνόταν πάντα όπως η περίπτωση Πάγκαλου - Παναγιώτη :shock:

Θα διαφωνήσω με τον Χρήστο στο εξής : Ναί, καλύτερα να μη μιλάς αν δεν έχεις να πείς κάτι... αλλά πες ένα "γειά" ρε αδερφέ...

@ halvas69 : Ποιός μίλησε τώρα... :D :D :D

χρηστος παγκαλος
30-04-05, 05:52
καλημερα
φιλε KostasY68 ρωτησες "Μήπως συμβαίνει οτιδήποτε που δεν μπορώ να φανταστώ..." και εγω αναφερα μια αποψη.
φιλε παναγιωτη
δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση και δεν χρειαζεται συγνωμη απο κανενα.

:smt049 :smt049 :smt049

Panagiotis
30-04-05, 07:19
Μα και φυσικα ΕΠΡΕΠΕ να ζητησω συγνωμη,η οποια ηταν ειλικρινεστατη.

Οταν φταιμε το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ζηταμε συγνωμη,δεν ειναι ντροπη ειναι το σωστο.

Απλα επειδη εχω κουραστει να βλεπω μερικους να μην συμπεριφερονται σωστα παρασυρθηκα και ειπα αυτα που ειπα,τα οποια αναφερονταν σε μια περιπτωση και οχι σε ενα προσωπο(το δικο σου).

Η διατυπωση σου με μπερδεψε. :(

Οταν καταλαβα ηταν ηδη αργα και πριν προλαβω να κανω edit στο post μου...

Τελος καλο,ολα καλα που λενε!!!

harisp
01-05-05, 21:45
Καλησπέρα είμαι κ γω ένας από αυτούς που μπαίνουν εδώ μέσα καθημερινά χωρίς όμως να γράψουν κάτι
Συμφωνώ με αυτά που ανέφερε ο Χρήστος ο Πάγκαλος Παιδιά δεν νομίζω πως το ζητούμενο είναι να πεις ένα γεια, το ζητούμενο είναι να είσαι χρήσιμος και αν δεν έχεις να πεις κάτι να μην λες τίποτα, διαφωνώ με την λογική πως πρέπει να γράφεις ότι να ναι για να μπορείς να είσαι μέλος ενός forum μακάρι να υπήρχε τρόπος να βλέπατε ποιος μπαίνει κ παρακολουθεί τα δρώμενα και ποιος όχι, γιατί κακά τα ψέματα, σήμερα ομιλητές βρίσκεις ακροατές είναι δύσκολο
Θα θελα με την ευκαιρία να σας συνχαρω όλους για το ανεβασμένο επίπεδο αυτής της κοινότητας κάτι που δεν συναντάς εύκολα σε forum κ να σας πω πως σας ζηλεύω που έχετε την ευκαιρία να ασχοληθείτε με ένα τόσο ενδιαφέρον χόμπι
Και κάτι ακόμη…Καλή εργατική πρωτομαγιά :wink:

steady
01-05-05, 22:32
εσυ δεν ασχολεισαι με το χομπι?τοτε πως παρακολουθεις τα δρωμενα?μου φαινεται αδιανοητο καποιος που παρακολουθει το forum να μη του εχει δημιουργηθει μια απορια για ενα θεμα εκτος αν δεν εξασκει το χομπι πραγμα παλι κουφο αφου δε θα υπηρχε λογος να παρακολουθει το forum!

mikenuke
01-05-05, 22:49
Υστερα απο ενα χρονο, το πρωτο μνμ! μπραβο.
Παντως ο steady εχει καποιο δικιο.

harisp
01-05-05, 23:50
Γιατί σας φαίνεται παράξενο; Μ αρέσει πολύ το χόμπι παλιότερα είχα ένα ενυδρείο 100 lit,
σήμερα δεν το έχω ποια για κάποιους προσωπικούς λόγους όμως κάποια στιγμή θα το ξανοστίσω :)
Έχεις δίκαιο mikenuke χρειάσθηκε ένας χρόνος για να γράψω νομίζω πως όταν δεν έχεις να πεις κάτι σημαντικό καλύτερα να σωπαίνεις όμως προς θεου μην πεσεται στην παγίδα να του καταναγκασμού της συμμετοχής των μελών, κάτι που θα γίνει αν ας πούμε ορίσετε πως για να είναι κανένας μέλος του forum αυτού θα πρέπει να έχει έναν minimum αριθμό posts γιατί πολύ φοβάμαι πως θα χάσετε την ποιότητα…
Φιλικά αν έχω το δικαίωμα να εκφέρω μια γνώμη
:?

Takis
02-05-05, 00:04
... και δικαίωμα έχεις και δίκιο έχεις...

Fonamstel
02-05-05, 03:13
harisp...Κατ' αρχήν φυσικά και έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις μια γνώμη.

Σε ΚΑΜΜIΑ ΠΕΡIΠΤΩΣΗ δεν εννοούσα "καταναγκασμό συμμετοχής". Η βασική μου απορία ήταν "Μήπως κάποιοι έχουν "εγγραφεί" με διπλό όνομα - ξέχασαν το ένα και χρησιμοποιούν το άλλο.... ". Δηλαδή μήπως υπάρχουν "ανενεργά" accounts... "ξεχασμένα" accounts... "παρατημένα" accounts κλπ.

Οσο για το "αν δεν έχεις να πεις κάτι καλύτερα να μη μιλάς" ... έχω μια απορία:

Σε πολλά threads (καλό παράδειγμα είναι και το παρόν thread) δημιουργούνται "παρεξηγήσεις" - "misunderstandings" είναι ο σωστός όρος, δεν βρίσκω κατάλληλη ελληνική λέξη τέτοια ώρα... η αγγλικούρα του internet μας έχει κάνει να ξεχάσουμε τη μητρική μας γλώσσα...

Αν κάποιος απλά διαβάζει το μπορντ για να μάθει κάποια πράγματα η για οποιονδήποτε άλλο λόγο... δεν του δημιουργούνται απορίες???
Δηλαδή ποτέ δεν χρειάζονται κάποιες διευκρινίσεις? Πάντα γράφονται εδώ μέσα "σαφέστατα" και "κατανοητά" posts??? - αυτό δυσκολεύομαι να καταλάβω σε αυτούς που λένε "όταν δεν έχεις να πεις κάτι σημαντικό καλύτερα να σωπαίνεις". Δηλαδή αυτοί που γράφουν είναι τόσο "αστέρια" που δεν δημιουργούν καμμία απορία σε αυτούς που τα διαβάζουν ?

Και ένα δεύτερο - πολύ μικρότερης σημασίας - πες τουλάχιστον ένα "γεια"... [μια καλημέρα είναι αυτή, πες την κι ας πέσει χάμω].

Τώρα αυτό το "...αν ας πούμε ορίσετε πως για να είναι κανένας μέλος του forum αυτού θα πρέπει να έχει έναν minimum αριθμό posts..., αν ποτέ γίνει, να είσαι σίγουρος οτι θα είμαι ο πρώτος που θα "ρίξει μαύρη πέτρα" στο board.

Συμφωνώ απόλυτα στο "...να βλέπατε ποιος μπαίνει κ παρακολουθεί τα δρώμενα και ποιος όχι.... Αν κάποιος πχ έχει "να πατήσει" στο board μερικά χρόνια... μάλλον τα έχει παρατήσει. Λογικά, πρέπει να είναι εφικτό κάτι τέτοιο...

============
EDIT
Το βρήκα. "misunderstandings" = παρανοήσεις. :? :wink:

χρηστος παγκαλος
02-05-05, 10:37
καλημερα........
φιλε KostasY68
παντα δημιουργουνται αποριες αλλα αν δεν εχεις οπως εγω ενυδρειο
πως θα μπορεσεις να καταλαβεις αν δεν διαβασεις καλα αυτα που
αναφερουν αυτοι που πραγματικα ασχολουνται και οταν αποκτησεις
το ενυδρειο τουλαχιστον να εισαι λιγο ετοιμος για αυτο.
νομιζω οτι δεν ειναι καλο να τα ριχνεις ολα στην κατσαρολα και μετα
να διαβαζεις τον τσελεμεντε για να δεις τη φαι εφτιαξες.

annivas2000
03-05-05, 20:31
Και για να φανω και λιγο αιρετικος, προσωπικα θα'θελα καποια στιγμη να ηταν περισσοτεροι στο board αυτοι που δεν εχουν ενυδρειο (και σκεφτονται να φτιαξουν).....αν μπορουσε να γινει κατι τετοιο.. :wink: