PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για r/o


xenofon
21-04-05, 19:31
Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα την R/O που παράγγειλα από το SEAME.Δεν μπορώ να πω ήταν ακριβείς στην αποστολή τους(κατόπιν συμβουλής του Tarek). Την βάζω σε λειτουργία και ενώ KH και GH είναι μη μετρήσημα το PH είναι ακριβώς ίδιο με του δικτύου. Είναι λογικό αυτό;
Με την ευκαιρία δεν θα μπορούσα να μην ευχαριστίσω τον Tarek για τις πολύτιμες συμβουλές του. Μπορώ να πω ότι κέρδισε ένα καλό πελάτη και εγώ ένα φίλο.(αφού έφαγα τα μούτρα μου με πολλά επώνυμα καταστήματα των αθηνών) Είναι σίγουρος ότι οι παλιότεροι στον χώρο καταλαβαίνουν τι εννοώ.....

γαυρος
21-04-05, 21:56
η οσμωση δεν επηρεαζει το pH.
δε στοπε αυτο ο σκουροπετσος ? :lol: :lol: :lol:

το μη μετρησιμα δε μαρεσει, τι παει να πει μη μετρησιμα? με τι μετρας σκληροτητες?
δοκιμασε με αγωγιμομετρο και θα δεις ποσο μετρησιμα ειναι ... :wink:

xenofon
21-04-05, 22:14
Με το μη μετρήσημα εννοώ ότι το νερό του δείγματος αλλάζει αμέσως χρώμα μόλις πέσει η πρώτη σταγόνα του αντιδραστηρίου. Να υποθέσω ότι GH και KH είναι 1;;;;
Γνωρίζω για να πέσει το PH χρειάζετε διοξείδιο. Αυτή την στιγμή όμως δεν έχω. Ίσως δοκιμάσω να φτιάξω ένα μόνος μου. Πως αλλιώς μπορώ να ΄ρίξω το PH εκτός από αυτό; υπάρχει κάποιος τρόπος;
Αυτή την στιγμή στο νερό του ενυδρείου έχω ενδείξεις GH=6 και KH=4.
Είναι εντάξει για τους δίσκους;

netblues
21-04-05, 22:21
To KH GH ειναι μη μετρησιμο με υγρα τεστς.
Αν θες πρεπει να μετρησεις αγωγιμοτητα με tds meter..
Οχι οτι ειναι τελειως απαραιτητο.. αλλα αμα θες να μετρησεις... γινεται.

Επειδη το νερο που βγαινει δεν εχει καθολου αλατα εχει παρα πολυ χαμηλη ιοντικη ισχυ, που σημαινει οτι το ph μπορει να μεταβληθει παρα πολυ ευκολα και να παρει οποιαδηποτε τιμη.

Για παραδειγμα μια σταγονα λεμονι σε 100 λιτρα νερο RO μπορει να κατεβασει το ph αρκετα χαμηλα... Αλλα αυτο δεν λεει και πολλα.
Το οτι ειναι ιδιο με του δικτυου μαλλον συμπτωση ειναι. Ελαχιστο νερο βρυσης να ανακατευτει με την ro πχ...το ph θα παρει την ιδια τιμη..

Εννοειται οτι πρεπει να προστεθουν ηλεκτρολυτες αναλογα με την χρηση του νερου, και εκει κανεις οτι θες με το ph..

Και για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν χρησιμοποιουμε λεμονι σε ενυδρεια...

lasal
22-04-05, 08:47
Να κάνω και γω εναν συνοψισμό.
Το RO κατεβάζει το pH εν σχέση με το νερό της βρύσης γιατί αφαιρώντας τα άλατα ειναι αναγκασμένο να το κάνει "έστω και λίγο".
Το pH απο το RO μπορεί αν έχει το ίδιο pH με το νερό του ενυδρείου ή και διαφορετικό.
Τα υγρά τεστς GH/KH δεν έχουν ένδειξη οταν η μέτρηση βγαίνει απο την αντίστροφη όσμωση (RO).
Η μέτρηση μπορεί να γίνει με TDSmeter και στο ενυδρείο αλλα και στο RO.
Το TDSmeter ειναι σχετικά φθηνό όργανο και χρήσιμο απο την στιγμή
που μπορείς να γνωρίζεις την "κατάσταση" της μεμβράνης του RO.
Η ποσότητα του διοξειδίου για να πέσει το pH ειναι μετρήσιμη
οταν γνωρίζεις τις τιμές pH και KH.
Και μια απορία.
Τι pH εχεις Ξενοφών?
Με τι μετρας το pH?
Και πόσο θέλεις να το ρίξεις.......
Ξενοφών ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3794

johnny98130
22-04-05, 08:59
Το RO κατεβάζει το pH εν σχέση με το νερό της βρύσης γιατί αφαιρώντας τα άλατα ειναι αναγκασμένο να το κάνει "έστω και λίγο".

Στην ιδανική περιπτωση μιας τελειας επεξεργασιας του νερου θα επρεπε να παρουμε νερο με PH=7. Επειδη ομως η επεξεργασια του νερου με R/O δεν ειναι ιδανική το τελικο αποτελεσμα ειναι νερο με αγωγιμοτητα γυρω στα 15-20μS και προφανως με χαληλο buffering capacity. Αυτο σημαινει ότι το νερο που προκυπτει μπορει προσκαιρα να εχει χαμηλο PH. Ομοιως όμως το νερο που προκυπτει μπορει να εχει προσκαιρα υψηλο PH.

Discos
22-04-05, 15:10
Να προσθεσω (εαν μου το επιτρεπει ο νεος moderator :D ) πως αυτο συμβαινει ακομα και εαν ειναι "τελειως" απιονισμενο νερο, δηλαδη εαν περναει σαν "φινιρισμα" στο τελος απο ρητινη και εχει 0μS. Ο λογος ειναι πως το νερο της βρυσης εχει παντα και καποια ιχνη CO2. Ετσι μας δειχνει παντα λιγο οξυνο το νερο αυτο. Εαν το αερισουμε καλα, ερχεται σχεδον στο 7.

johnny98130
22-04-05, 16:46
Να προσθεσω (εαν μου το επιτρεπει ο νεος moderator )

Ο νεος moderator ειδικα εσενα σου επιτρεπει παντοτε :wink: :wink:

Μαριε επ ευκαιρια για πες μας τι ρητινη βαζεις στο τελος του συστηματος σου?? Και απο που την ψωνιζεις φυσικα :!: :!: :!:

Discos
25-04-05, 10:34
Ο νεος moderator ειδικα εσενα σου επιτρεπει παντοτε :wink: :wink:
Ευχαριστω τα μεγιστα για αυτη την τιμη... +-3 :smt048 :D

Την συγκεκριμενη που παιρνω προς το παρον την βρισκω μονο στην αμερικη. Εχει φτιαχτει ειδικα για να εχει εχτρα αποροφητικοτητα στα silikates αλλα και στα φωσφωρικα που θα μπορουσαν να περασουν στο ενυδρειο. Αντεχει αρκετα παραπανω απο οτι προτεινουν, ισως γιατι εχουμε την Α/Ο ακριβως πριν απο αυτη και απλα "γιαλυζουμε" το νερο μας.

Η συγκεκριμενη φαινεται ποτε τελειωνει επειδη αρχιζει και αλλαζει το χρωμα της. Οι καινουργιες ομως που θα παραγγειλω οταν ειναι θα ειναι λιγο ποιο "δυνατες" αλλα δεν θα αλλαζουν χρωμα γιατι εχω ποια το TDS μονιτορ και θα το ελεγχω ετσι.

Ρητινη που εχω τωρα και αλλαζει χρωμα οταν τελειωσει.
http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=SP-DICOLOR&Category_Code=sprofilters
TDS monitor
http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=AFX-100&Category_Code=Aquafxro

To καλο ειναι πως επειδη ειναι μικρα σε κοστος και εχουν μικρη συσκευασια δεν σταματανε στο τελωνειο. :wink: :idea:

smoof
30-08-05, 11:15
Γεια σας. Αν και λιγο καθυστερημενα στο θεμα θελω να κανω μερικες ερωτησεις. 1.Η Α.Ο. κατεβαζει το ph αλλα με την αναμιξη του με νερο βρυσης ξανανεβενει.Εγω που εχω ph 7.2 αν παρω ΑΟ και βαζω 75% ΑΟ & 25% βρυσης τι θα γινει? 2. Τι συντηρηση χρειαζεται? 3. Ποσο νερο παει χαμενο απ'την ΑΟ? Οπως καταλαβαινεται σκεφτομαι να αγορασω και θελω να ενημερωθω πριν. Ευχαριστω!!

netblues
30-08-05, 11:35
Γεια σας. Αν και λιγο καθυστερημενα στο θεμα θελω να κανω μερικες ερωτησεις. 1.Η Α.Ο. κατεβαζει το ph αλλα με την αναμιξη του με νερο βρυσης ξανανεβενει.Εγω που εχω ph 7.2 αν παρω ΑΟ και βαζω 75% ΑΟ & 25% βρυσης τι θα γινει? 2. Τι συντηρηση χρειαζεται? 3. Ποσο νερο παει χαμενο απ'την ΑΟ? Οπως καταλαβαινεται σκεφτομαι να αγορασω και θελω να ενημερωθω πριν. Ευχαριστω!!

1. Η αο ΔΕΝ επηρεαζει το PH. Απλα επειδη το AO νερό εχει μηδαμινη ιοντικη ισχυ, το PH μπορει να παρει ευκολα διαφορες τιμές. Συνηθως γινεται ελαφρα όξινο, ΑΛΛΑ μολις το ανακατεψεις με νερό βρυσης, περνει την τιμη του νερου βρυσης.
2. Συντηρηση δεν υπάρχει.(της μεμβρανης τουλάχιστον)

3. 75% ειναι το "βρώμικο"

smoof
30-08-05, 11:41
Να κανω μια χαζη ερωτηση; Σε τι μας οφελει η ΑΟ?

lasal
30-08-05, 11:42
Γεια σας. Αν και λιγο καθυστερημενα στο θεμα θελω να κανω μερικες ερωτησεις. 1.Η Α.Ο. κατεβαζει το ph αλλα με την αναμιξη του με νερο βρυσης ξανανεβενει.Εγω που εχω ph 7.2 αν παρω ΑΟ και βαζω 75% ΑΟ & 25% βρυσης τι θα γινει? 2. Τι συντηρηση χρειαζεται? 3. Ποσο νερο παει χαμενο απ'την ΑΟ? Οπως καταλαβαινεται σκεφτομαι να αγορασω και θελω να ενημερωθω πριν. Ευχαριστω!!
Μπορεί να κατεβάσει το Ph μπορεί και όχι.
Μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις αυτά που γράφτηκαν ;)

Για να κατεβάσεις το ph και να το φέρεις στην επιθυμιτή τιμή υπάρχουν κιάλλοι τρόποι
Προσθήκη χημικών στοιχείων (που δεν το προτείνω ουτε και κανείς άλλος φαντάζομαι)
Φιλτραρισμα του νερού με τύρφη (που δεν ειναι το ιδανικότερο)
Προσθήκη διοξειδίου του ανθρακα Co2 που ειναι και το ποιό ιδανικό

Η χρησιμότητα της Α/Ο ειναι δεδομένη για πολλούς λόγους.

Συντήρηση της σημαίνει αλλαγή των φίλτρων ανα χρονικά διαστήματα.
Τα 3/4 του νερού ειναι συνήθως που πάει χαμένο.
Φυσικά δεν θα πήγαινε τελείως χαμένο αν είχες και ενα ενυδρείο για ψάρια σκληρού νερού.
Το χαμένο νερό ειναι καθαρό με την διαφορά οτι ειναι επιβαρυμένο με άλατα.

Ειναι απαραίτητη και επιβεβλημένη η Α/Ο οταν θέλεις να διατηρείς ψάρια που θέλουν μαλακό νερό.

mikenuke
30-08-05, 11:57
http://www.aquarix.com/en/haerte.asp


για υπολογισμο μιξης νερου.

lasal
30-08-05, 12:06
http://www.aquarix.com/en/haerte.asp


για υπολογισμο μιξης νερου.
:smt018 αυτό δεν εχει σχέση με το Ph αλλα με την σκληρότητα