PDA

Επιστροφή στο Forum : sos βοηθεια για pearl gourami!!!


Antopets
14-04-14, 19:27
Καλησπερα παιδια!!
Καθομουν πριν και κοιταζα το ενυδρειο μου και τα 3 θηλυκα γκουραμι που εχω εχουν αρκετα πρισμενες κοιλιες μου φαινεται!!
Ειναι απο καποια ασθενεια η λογο φαγητου? Ταιστηκαν πριν καμια ωρα και βαλε και επεσε λιγο παραπανω τροφη!!
Μονο αυτα ομως ειναι τοσο πρισμενα,ο αρσενικος ειναι μια χαρα το ιδιο και τα αλλα ψαρια.
Μηπως ειναι εγγυες ? Αλλα δεν εχει φωλια πουθενα :confused:


Δεν ξερω γιατι τις ανεβαζει αναποδες τις φωτοοοο!!

delta66
14-04-14, 19:37
Απο αυγα φαινεται να ειναι.
Αν ειναι αυγωμενες, ο αρσενικος φυσιολογικα θα φτιαξει φωλια (αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες), αφου συνηθως τα θηλυκα ψαρια αφηνουν καποιες ορμονες στο νερο, που προειδοποιουν τα αρσενικα οτι ... εφτασε η ωρα για φικι φικι.

Antopets
14-04-14, 19:55
Απο αυγα φαινεται να ειναι.
Αν ειναι αυγωμενες, ο αρσενικος φυσιολογικα θα φτιαξει φωλια (αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες), αφου συνηθως τα θηλυκα ψαρια αφηνουν καποιες ορμονες στο νερο, που προειδοποιουν τα αρσενικα οτι ... εφτασε η ωρα για φικι φικι.


ευχαριστω για την εγκαιρη απαντηση!! Θα ψαξω να βρω κανα φυτο επιφανειας τοτε!! Ο αρσενικος παει που και που και τις "πειραζει" απο κατω μερια στην κοιλια τους!!

konstantinos-z
14-04-14, 19:57
Καθομουν πριν και κοιταζα το ενυδρειο μου και τα 3 θηλυκα γκουραμι που εχω εχουν αρκετα πρισμενες κοιλιες μου φαινεται!!


χθες δεν ηταν ετσι????

Antopets
14-04-14, 20:03
χθες δεν ηταν ετσι????


ειναι καιρο πρισμενες οι κοιλιτσες τους αλλα σημερα παραηταν γι'αυτο ανησυχησα!!

Nick74
14-04-14, 21:01
καλυτερα μην του φτιαξεις ιδανικες συνθηκες εκκολαψης γιατι μετα τι θα κανεις με καμια πεντακοσαρια γκουραμακια?
Ασε τα πραγματα να εξελιχθουν ως εχουν και οσα εκκολαφτουν και επιβιωσουν θα ειναι και γεννετικα δυνατοτερα (οκ ενα φυτακι επιφανειας δεν κανει κακο, αντιθετα το θελει το ειδος, ομως δε χρειαζονται υπερβολες οπως χαμηλωμα σταθμης, αλλαγη φωτοπεριοδου και αλλα τετοια κουλα, εκτος κι αν κανεις εκτροφη)

delta66
15-04-14, 00:17
ευχαριστω για την εγκαιρη απαντηση!! Θα ψαξω να βρω κανα φυτο επιφανειας τοτε!! Ο αρσενικος παει που και που και τις "πειραζει" απο κατω μερια στην κοιλια τους!!
Ααα καλα, τις τσεκαρει.
Αυγα εχουν μην ανησυχεις.

Με ψαρια μεσα στο ενυδρειο εκκολαψης, δυσκολα θα επιζησει γονος, οποτε μην ανησυχεις τοσο για αυτο που σου λεει ο Νικ.
Αν επιζησει κανενα, θα ηταν τυχη για οποιον το παρει απο την αγγελια που θα βαλεις.

Antopets
15-04-14, 00:56
Οκ παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις συμβουλες !!!!
Ελπιζω να επιβιωσει κανενα δυο ετσι για την χαρα του να γινεσαι μπαμπας :-D
εχει μπολικα φυτα μακαρι να κρυφτει κανενας μπομπιρας:o

delta66
15-04-14, 01:01
Δεν φτανει να βρει κρυψωνες, πρεπει να βρισκει και φαι :D

Antopets
15-04-14, 08:54
Δεν φτανει να βρει κρυψωνες, πρεπει να βρισκει και φαι :D


Αν τα βαλω σε γεννηστρα οταν θα ειναι αυγα ? Θα ζησουν ??

gergioz
15-04-14, 11:34
Αστα να βγουν μέχρι να κολυμπήσουν τα φυλάει το αρσενικο, μετά άμα θες πάρε όσα νομίζεις εσύ και βαλτα σε γεννήστρα

Antopets
15-04-14, 16:01
οκ ετσι θα γινει τοτε!!τωρα υπομονη να δουμε αν θα γινει τιποτα!!!

Diskus fan
15-04-14, 20:45
Αν τα βαλω σε γεννηστρα οταν θα ειναι αυγα ? Θα ζησουν ??

Δεν φτανει να βρει κρυψωνες, πρεπει να βρισκει και φαι :D

Αυτό.-

gergioz
15-04-14, 21:03
Microworms