PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για KH


Gorgi
21-04-05, 14:44
Καλησπέρα, η απορία μου είναι με πιο τρόπο μπορούμε να ανεβάσουμε την ανθρακική σκληρότητα στο ενυδρείο μας. Έχω καταλάβει την σχέση Kh με Ph και Co2 και τις επιπτώσεις που έχει η απότομη πτώση του Kh στο Ph αλλά δεν έχω δει κάπου να γράφουν για το πως μπορούμε να αυξήσουμε την ανθρακική χωρίς την προσθήκη των περίφημων buffers του εμπορίου (μακριά από μας).
Any ideas :?:

netblues
21-04-05, 15:00
Μαγειρικη Διτανθρακικη σοδα. (bicarbonate) απο το super market...
Εχει καθαρη, χωρις προσθετα συνηθως διπλα στη μαγια....
Ανεβασει το kh αμεσα.

Προσοχη στη δοσολογια...ειδικοτερα αν το kh ειναι χαμηλο, με μικρη ποσοτητα σοδας κινδυνευει το ph να ανεβει αποτομα.
Θα ελεγα 0,5 κουταλακι τσαγιου /200 λιτρα νερου ως την μεγιστη δοση αν το kh ειναι γυρω στο 2..

Εναλλακτικα υπαρχει το προιον kh plus το οποιο ειναι σε χαπακια της aqua medic (διαλυεται αργα οποτε κανει την δοσολογια ποιο safe) οπως και το προιoν ph/kh plus της tetra που ουσιαστικα ειναι σοδα σε πιο κρυσταλικη μορφη.. και ιδια δοσολογια..

Διαλεγεις και περνεις, αλλα καλου κακου πειραματιζεσαι σε ενα κουβα γνωστου ογκου με νερο ενυδρειου πρωτα...

Gorgi
21-04-05, 15:30
...και έτσι μπορώ να ανεβάσω το ΚΗ χωρίς να επηρεάσω την γενική σκληρότητα?

netblues
21-04-05, 16:48
Σαφως ετσι θα ανεβασες το kH χωρις να επηρεασεις το GH.. Αυτο που ειναι πολυ δυσκολο να κανεις ειναι να ανεβασεις το ΚΗ χωρις να ανεβει μαζι και το ph.

Πρακτικα σε φυτεμενα ενυδρεια, μπορεις μεχρι καποιο σημειο να εξισσοροπησεις την αυξηση του ph με παροχη διοξειδιου..
Με αλλα λογια ανεβαζουμε λιγο το KH με σοδα και κραταμε το ph σταθερο
προσθετωντας διοξειδιο, αυξανωντας το διοξειδιο μεσα στο τανκ προς οφελος των φυτων.

Επειδη αυτη η ισσοροπια ειναι δυναμικη καταλαβαινεις οτι ειναι δυσκολο να την κρατας σταθερη χωρις καποιον αυτοματισμο

Gorgi
22-04-05, 12:16
Επειδη αυτη η ισσοροπια ειναι δυναμικη καταλαβαινεις οτι ειναι δυσκολο να την κρατας σταθερη χωρις καποιον αυτοματισμο

Ναι καταλαβαίνω τι θες να πεις. Πιστεύω πως αν και δεν έχω κάποιον αυτοματισμό για τον έλεγχο του Ph και την παροχή Co2, κάνοντας μερικές δοκιμές με το νερό αλλαγής θα μπορέσω σταδιακά να αυξήσω την ανθρακική σκληρότητα στο ενυδρείο μου.
Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Gorgi
22-04-05, 12:37
Συγνώμη αλλά μόλις μου ήρθε μια απορία ακόμη... :oops: . Το ότι ετοιμάζω το νερό της αλλαγής φιλτράροντας το με τύρφη έχει να κάνει με το αν θα ρίχνω σόδα για να αυξήσω το KH. Δηλαδή μήπως η τύρφη εξουδετερώνει την σόδα ή και αντίστροφα :?:

Tolis
23-04-05, 10:51
Κατσε γιατι εδω εχουμε οξυμωρο - φιλτραρεις με τυρφη - προφανως για να μαλακωσεις το νερο και να κανεις το pH πιο οξινο, κι απο την αλλη θες να ξανα-ανεβασεις το ΚΗ. Για τι ενυδρειο μιλαμε, και μηπως το παρακανεις με την τυρφη με αποτελεσμα το ΚΗ σου να κατεβαινει τοσο χαμηλα?

Gorgi
25-04-05, 09:24
Έχεις δίκιο, είναι κάπως οξύμωρο αυτό που λέω.
Λοιπόν το πράγμα έχει ως εξής, το ενυδρείο είναι 96 λιτρα, φυτεμένο, με ένα ζεύγος Ap. Agassizi, 2 κοπάδια Cardinal & Ροδοστομους, Οτος, Botia, Jor. Floridae & μερικές Amano shrimps. Οι μετρήσεις μου δείχνουν ΝΗ3/ΝΗ4:0, NO2:0, NO3~10ml, PH:7.2 με 7.4, TDS:118ppm, Kh: 3~4. Το νερό του δικτύου έχει PH:7.8, TDS: 230ppm . Το νερό το ετοιμάζω σε ένα βαρέλι που έχει μέσα ένα φίλτρο με τύρφη και θερμοστάτη.
Απλά επειδή έχω δει την ανθρακική να πέφτει μέχρι και στους 3 dKH είπα για να αποφύγω την περίπτωση μιας απότομης πτώσης του ph να προσπαθήσω να ανεβάσω λίγο την ανθρακική.
Μήπως είμαι υπερβολικός :?:

annivas2000
25-04-05, 23:09
Με 3dkH την αναθρακικη εισαι οκ........αν σου διατηρειται εκει δεν εχει φοβο το ph....

Gorgi
26-04-05, 10:46
Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Καλό είναι πάντως να ξέρω πως ανεβαίνει η ανθρακική γιατί υπάρχουν και οι -+10 .
Ευχαριστώ και πάλι.